Μετάβαση στο περιεχόμενο

CAPTAIN MARVEL: ΠΙΟ ΨΗΛΑ, ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΑ, ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ


Βασιλεύς των κόμικς

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  4862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  161
  • Reputation:   734
  • Achievement Points:  162
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5904 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

 Πραγματικά έστω και σε μέγεθος Μπλεκ να ήταν και να είχε 5 ιστορίες σε κάθε τεύχος, θα το έπαιρνα σίγουρα. Κάτι σαν το παλιό Σπάιντερμαν, έτσι κι αλλιώς οι ήρωες ίδιοι είναι. Δεν ξέρω αν είναι οικονομικά και εκδοτικά δυνατόν, αλλά επειδή τα κόμικς είναι γραμμένα να διαβάζονται σε συνέχειες παρά σαν τόμοι, είναι άλλο το αίσθημα της αναμονής για την ιστορία κάθε μήνα, δεκαπενθήμερο ή εβδομάδα κι άλλο να περιμένεις ένα εξάμηνο για το επόμενο τομάκι. Το μείον βέβαια είναι πως Αγγλικά λίγο πολύ όλοι ξέρουμε και διαδίκτυο υπάρχει και μέχρι να μεταφραστεί, εκδοθεί και κυκλοφορηθεί η ιστορία θα είναι γνωστή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3545 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Εγώ που ξέχασα να πάρω το ΕΘΝΟΣ της Κυριακής λέτε να μπορέσω να βρω το Β'Μέρος κάπου; Θα υπάρχει ακόμα σε κανένα περίπτερο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  161
  • Reputation:   734
  • Achievement Points:  162
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5904 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Όσες φορές μου έχει τύχει να χάσω τεύχος το παραγγέλνω τη Δευτέρα ή την Τρίτη στο περίπτερο.Την Τετάρτη το φέρνουν. Αν το παραγγείλω πιο μετά δυσκολεύονται να το φέρουν. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  505
  • Reputation:   3294
  • Achievement Points:  534
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2273 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

11 ώρες πριν, Tsaklas είπε:

Εγώ που ξέχασα να πάρω το ΕΘΝΟΣ της Κυριακής λέτε να μπορέσω να βρω το Β'Μέρος κάπου; Θα υπάρχει ακόμα σε κανένα περίπτερο;

 

 Εδώ στη Αθήνα κάποια περίπτερα στο κέντρο κρατάνε τις Κυριακάτικες μια μπορεί και δυο εβδομάδες, πιστεύω ότι και στην Θεσσαλονίκη κάποιο περίπτερο θα τις κρατάει

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Διαβάστηκε και το δεύτερο τεύχος. Καλή και η συνέχεια. Η αλήθεια είναι πως δεν είναι αξιομνημόνευτη ιστορία όμως. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά, το δοκίμασε αυτό με τα εβδομαδιαία τεύχη τελευταία η "Anubis" και μάλιστα σε διάφορες σειρές! Τι κατάλαβε; Το αγοραστικό κοινό προφανώς και τότε περίμενε να κυκλοφορήσουν οι κουτσουρεμένοι τόμοι... Όταν λείπουν απ' τα περίπτερα πέφτει κλάψα και όταν τιγκάρουν από σειρές εμείς έχουμε καβούρια στην τσέπη. Δε βάζουμε μυαλό λέμε, γι' αυτό έχουν αδειάσει τα περίπτερα απ' τα κόμικς... Τα υπόλοιπα περί πχιότητας ιστοριών τα ακούω βερεσέ. Τώρα πάλι που λέμε το κόμικς, κομικσάκι, μας φτάνει να κυκλοφορεί κι ας βγαίνει έστω μέσα από εφημερίδα τυπωμένο σε γυαλόχαρτο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12962
  • Reputation:   94865
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4644 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαβάστηκε κι από εμένα, αφού πρώτα περίμενα να βγουν και τα δύο τεύχη για να μην κοπεί η απόλαυση. :P 

 

Πρώτη επαφή με την χαριτωμένη δεσποινίδα και δηλώνω γοητευμένος από την γνωριμία. Είναι ένας χαρακτήρας με ισχυρή προσωπικότητα  και τσαγανό. Όσον αφορά το σενάριο η αλήθεια είναι ότι η ανάγνωσή του με δυσκόλεψε ελαφρώς, μιας κι έκρυβε πολλά γεγονότα και χαρακτήρες που δεν γνώριζα. Παρόλα αυτά το ευχαριστήθηκα αρκετά, αλλά σίγουρα όχι όσο θα ήθελα. Η πλοκή έχει τις στιγμές της, ενώ δεν λείπουν η δράση, τα ηθικά διλήμματα και οι μεγάλες αποφάσεις. Όλα αυτά δοσμένα κλιμακωτά κάνουν μία ιστορία που κυλάει στρωτά. Το φινάλε, λυτρωτικό και δίκαιο, δεν έρχεται εύκολα και βολικά, γεγονός που με ικανοποίησε. Το κωμικό στοιχείο δεν καταλαμβάνει μεγάλη θέση (και δεν θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά λόγω της κατάστασης που πραγματεύεται), με εξαίρεση τον απίθανο Rocket Raccoon, τον οποίο όποτε τον βλέπω λύνομαι στα γέλια. Η σκηνή με την γάτα στο πρώτο μέρος είναι όλα τα λεφτά. :lol: 

 

Σχεδιαστικά η ιστορία είναι πολύ προσεγμένη. Ο καλλιτέχνης χρησιμοποίησε μεγάλη και καλής ποιότητας φαντασία, κατά τον σχεδιασμό των πρωταγωνιστών και των "κομπάρσων". Αρκετά καλό είναι και το χρώμα, με λίγη περισσότερη συμπάθεια στο κίτρινο. :P 

 

Η έκδοση της ΟΞΥ για τα δεδομένα των εκδόσεων περιπτέρου στέκεται αξιοπρεπώς. Προσωπικά δεν με πείραξε καθόλου η καρφίτσα, γιατί τα τεύχη είναι σωστά δεμένα. Το χαρτί στο εσωτερικό και η εκτύπωση ήταν μία χαρά, ενώ η μοναδική μου ένσταση είναι στο πάχος του εξώφυλλου, που είναι πέραν του δέοντος λεπτό και τσακίζει με την παραμικρή άγαρμπη κίνηση. Και φυσικά δεν ξέρω αν η έκδοση αυτή κυκλοφορούσε σε TPB θα είχε περισσότερα εξτραδάκια. Όπως και να έχει, την βρήκα καλή κίνηση της εκδοτικής να βγάλει στο ευρύ κοινό ένα graphic novel και να το ξεφυλλίσουν περισσότεροι μη μυημένοι με τα κόμικς. :clap2:

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32795
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3109 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

8 ώρες πριν, Indian είπε:

Πρώτη επαφή με την χαριτωμένη δεσποινίδα και δηλώνω γοητευμένος από την γνωριμία

 

Πιστεύω να ήσουν large στο πρώτο ραντεβού και να την κέρασες καμιά νουγκατίνα την κοπελίτσα.  :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12962
  • Reputation:   94865
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4644 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

10 λεπτά πριν, Retroplaymo είπε:

Πιστεύω να ήσουν large στο πρώτο ραντεβού και να την κέρασες καμιά νουγκατίνα την κοπελίτσα.  :lol:

 

Ε, αφού με ξέρεις φίλε. Από την φύση μου (και τις διαστάσεις μου) ΔΕΝ μπορώ να είμαι small. :P Οπότε εξ ορισμού θα είμαι large. Μην σου πω και extra extra large! :lol: 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76867
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5861 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ενδιφέρον κόμικ, το πρώτο που διαβάζω με την Captain Marvel :)

Το σχέδιο είναι μια χαρα. Και το θέμα το ιδιο. Είχα όμως έντονα την αίσθηση στο δεύτερο μέρος ότι πλατείασε πολύ, χωρίς λόγο.

Τέσσερα τεύχη αντί για έξι νομίζω ότι θα ήταν πολύ καλύτερα γι αυτην την συμπαθητική ιστορια :)

 

φυσικά, είμαι πολύ χαρούμενη με την εκδοτική κίνηση αυτή κι ανυπομονώ για τα επόμενα :up:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  749
  • Reputation:   7093
  • Achievement Points:  763
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2946 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Θεωρώ πως ήταν συμπαθητική ιστορία.

 

Μάλλον όμως όχι και πολυ καλό starting point.

 

Ηταν η αρχή του  δεύτερου τίτλου της Kelly Sue στην Captain Marvel.

 

Εμένα πάντα η Carol Danvers ήταν η αγαπημένη μου Μαρβελ ηρωίδα από την εποχή της Μις Μάρβελ στο Μαν Γουλφ του Καμπανά και μετά στους Σουπερήρωες της Μαμουθ.

 

Ακόμα θυμάμαι καλοκαίρι του 87 που είχα βρει σε καλοκαιρινές διακοπές στην Ηγουμενίτσα το 1 και το 3 Μαν Γουλφ με τα αντίστοιχα 1,3 της σειράς Μις Μάρβελ.

 

Το 2 το διάβασα μερικούς μήνες αργότερα στο 4 Φανταστικοί νο 6 της Μαμούθ.

 

Αχχ ωραίες ανέμελες παιδικές αναμνήσεις.

 

Πολύ χαίρομαι με την δημοτικότητα της τα τελευταία χρόνια που οδήγησε και στην ταινία ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32795
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3109 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Διαβάστηκε, στην αγγλική εκδοσή όμως. :)

 

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, πρόκειται για μια φρέσκια και συμπαθητική ιστορία, η οποία ναι μεν έχει κινηματογραφική πλοκή και δράση αλλά δεν είναι από τις ιστορίες που θα σου μείνουν για καιρό στην μνήμη. Οι σκηνές με τον Rocket Raccoon, θυμίζουν αρκετά εκείνες των δυο ταινιών GoG, όποτε θέλοντας και μη, δεν μπορεί να μην γελάσεις. :D 

 

Αν έπρεπε να βάλω μια βαθμολογία, ένα 6/10 θα ταίριαζε νομίζω. :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  4862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  161
  • Reputation:   734
  • Achievement Points:  162
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5904 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Captain Marvel Vol.1 (2014): Η Κάπταιν Μάρβελ πηγαίνει στον πλανήτη Τόρφα να βοηθήσει τους κατοίκους που πεθαίνουν χωρίς να έχει βρεθεί η αιτία. Ο επικεφαλής της αυτοκρατορίας των Σπάρταξ  προσφέρεται να βοηθήσει τους κατοίκους να μετοικήσουν σε άλλο πλανήτη αλλά οι προθέσεις του ίσως δεν είναι και τόσο αγνές...
Τα πρώτα 3 κεφάλαια (ο πρώτος τόμος) είναι πολύ βαρετά. Στο 2ο κεφάλαιο εμφανίζονται οι Φύλακες του Γαλαξία, χωρίς να προσφέρουν κάτι το ουσιαστικό, περισσότερο λόγω της ταινίας που είχε βγει τότε για να τραβήξει αναγνώστες. Ο 2ος τόμος είναι καλύτερος αφού μαθαίνουμε το σύνολο της υπόθεσης με το 5ο κεφάλαιο να δημιουργεί κάποιες προσδοκίες αλλά το τέλος είναι μέτριο. 
Το σχέδιο δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο ενώ το χρώμα ήταν κουραστικό με πολύ βάρος στο κίτρινο.
Το διάβασα στην έκδοση της Οξύ. Νομίζω πως η μετάφραση δεν ήταν αυτή που έπρεπε. Δεν μπορούσα με τίποτα να μπω στην υπόθεση στον 1ο τόμο και διάβασα τον 2ο στην αγγλική έκδοση. 
Βαθμός: 2/10
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36514
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εδώ και μερικές ημέρες βγήκε σε σακουλάκι-φάκελος και τα τρια τευχη  μαζί στα περίπτερα .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  27
  • Reputation:   129
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4305 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

4 ώρες πριν, Βασιλεύς των κόμικς είπε:

Εδώ και μερικές ημέρες βγήκε σε σακουλάκι-φάκελος και τα τρια τευχη  μαζί στα περίπτερα .

Και από τιμή? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2376
  • Reputation:   17682
  • Achievement Points:  2593
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3424 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στα 4,99€ Περιελαμβανει κι αλλες απο τις περσινές κυκλοφοριες με εφημεριδα της Οξυ σε τριαδες.

Λογικα θα ακολουθησουν ολες λογω

ξεστοκαρισματος.. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to CAPTAIN MARVEL: ΠΙΟ ΨΗΛΑ, ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΑ, ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.