Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι ήρωες του Disney στου Πεχλιβανίδη


Nikos Nikolaidis

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  63
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1627
  • Achievement Points:  349
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1995 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Βρήκα αυτή την καταχώρηση στην εφημερίδα "'Έθνος", στο φύλλο της 26ης Φεβρουαρίου του 1954 και αναρωτιέμαι αν πρόκειται για αναγγελία της κυκλοφορίας των τευχών του περιοδικού "Γέλιο και Χαρά" με κεντρικούς πρωταγωνιστές τους ήρωες του Walt Disney. Καθώς το "Γέλιο και Χαρά" κυκλοφόρησε για πρώτη φορά εκείνη τη χρονιά, είναι πολύ πιθανόν να πρόκειται για την είδηση της αρχικής περιόδου κυκλοφορίας του, σύμφωνα και και με όσα αναφέρονται ΕΔΩ

 

 

Ήρωες Disney στου Πεχλιβανίδη (ΕΘΝΟΣ, 26-2-1954).png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4194 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ορμώμενος από το ίδιο άρθρο στη Βικιπαίδεια, είχα βρει τα αναφερόμενα στις παραπομπές φύλλα τής Ελευθερίας, τόσο αυτό του 1954 (η διαφήμιση εκεί είναι η ίδια με αυτήν, που παραθέτεις), καθώς και αυτά του 1960, όπου είχαν και άλλες διαφημίσεις για το Γέλιο και Χαρά, τις οποίες συγκέντρωσα όλες σε ένα άρθρο.

Είχα επικοινωνήσει και με κάποιον από τους διαχειριστές τού I.N.D.U.C.K.S., για το ενδεχόμενο να καταχώριζαν τις διαφημίσεις με ήρωες της Ντίσνεϋ, αλλά δεν νομίζω να έγινε κάτι. Μήπως ήρθε η ώρα τους, @PhantomDuck;

Επεξεργασία από Kriton
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  63
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1627
  • Achievement Points:  349
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1995 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

8 ώρες πριν, Kriton είπε:

Ορμώμενος από το ίδιο άρθρο στη Βικιπαίδεια, είχα βρει τα αναφερόμενα στις παραπομπές φύλλα τής Ελευθερίας, τόσο αυτό του 1954 (η διαφήμιση εκεί είναι η ίδια με αυτήν, που παραθέτεις), καθώς και αυτά του 1960, όπου είχαν και άλλες διαφημίσεις για το Γέλιο και Χαρά, τις οποίες συγκέντρωσα όλες σε ένα άρθρο.

Είχα επικοινωνήσει και με κάποιον από τους διαχειριστές τού I.N.D.U.C.K.S., για το ενδεχόμενο να καταχώριζαν τις διαφημίσεις με ήρωες της Ντίσνεϋ, αλλά δεν νομίζω να έγινε κάτι. Μήπως ήρθε η ώρα τους, @Phantom Duck;

 

Εξαιρετικά !!! Πολύ όμορφο και το blog σου, ήδη έγινα "ακόλουθος" :clap2:

Επέτρεψέ μου να σου ζητήσω συγνώμη για παλαιότερα, έκανα λάθος...

Καλή συνέχεια και ελπίζω να συνεργαστούμε στο μέλλον, διαθέτω αρχείο από το περιοδικό "Μίκυ Μάους" της αρχικής έκδοσης, του οποίου υλικό ίσως να μπορούσες να αξιοποιήσεις :thinking:

Το mail μου (in case...) είναι aNwDyNos@gmail.com

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31420
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   3
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2948 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

14 ώρες πριν, Kriton είπε:

Ορμώμενος από το ίδιο άρθρο στη Βικιπαίδεια, είχα βρει τα αναφερόμενα στις παραπομπές φύλλα τής Ελευθερίας, τόσο αυτό του 1954 (η διαφήμιση εκεί είναι η ίδια με αυτήν, που παραθέτεις), καθώς και αυτά του 1960, όπου είχαν και άλλες διαφημίσεις για το Γέλιο και Χαρά, τις οποίες συγκέντρωσα όλες σε ένα άρθρο.

Είχα επικοινωνήσει και με κάποιον από τους διαχειριστές τού I.N.D.U.C.K.S., για το ενδεχόμενο να καταχώριζαν τις διαφημίσεις με ήρωες της Ντίσνεϋ, αλλά δεν νομίζω να έγινε κάτι. Μήπως ήρθε η ώρα τους, @Phantom Duck;

 

Hello! Αναφερθηκε το nick μου και ελαβα μια ειδοποιηση στο mail αλλα μαλλον εγινε καποιο λαθος;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4194 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 min ago , Phantom Duck said:

Hello! Αναφερθηκε το nick μου και ελαβα μια ειδοποιηση στο mail αλλα μαλλον εγινε καποιο λαθος;

 

Χμ, ναι. Ήθελα τον @PhantomDuck χωρίς κενό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πριν από 1 ώρα, Phantom Duck είπε:

 

Hello! Αναφερθηκε το nick μου και ελαβα μια ειδοποιηση στο mail αλλα μαλλον εγινε καποιο λαθος;

Καλώς το παιδί, καλώς σε βρήκαμε :lol:. Αν θες γράψε δυο λόγια για εσένα στο καλωσόρισμα.

 

Τις διαφημίσεις θα τις δω κάποια στιγμή μετά το Σ/Κ. Λογικά δεν θα έχουμε θέμα, απλά πρέπει να καταχωρηθούν οι εφημερίδες. Αν δεν με προλάβει κάνας αλεξόνι ή κάνας άλλος γενικά, θα τα περάσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.