Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΝΤΕΤΕΚΤΙΒ ΑΣΤΡΑΛ
Σενάριο/Kείμενα:
Νικόλας Στεφαδούρος
Σχέδιο:
Νικόλας Στεφαδούρος
Σχέδιο εξωφύλλου:
Νικόλας Στεφαδούρος , Δώρα Σιάτρα
Εκδοτική:
ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΜΙΧΑΛΗ ΣΙΔΕΡΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
01-12-2018
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Επιστ. Φαντασίας
Μέγεθος:
21.0 x 30.0
Σελίδες:
52
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Επιμέλεια:
Δήμητρα Λυμπεροπούλου, Γιάννης Πεντζούρης
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-468-229-4

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

DETECTIVEASTRAL_0001.jpgDETECTIVEASTRAL_0001z.jpg

 

Τιμή κατάλογου: 9,90€

 

Ο Ντετέκτιβ Άστραλ είναι η τελευταία μέχρι στιγμής έντυπη δουλειά του Νικόλα Στεφαδούρου, γνωστού για την δουλειά του στην δεύτερη σεζόν του Comedics, το OMG ZOMBIE!, το Memory Lane, την Αλεξάνδρεια και άλλων. Εκδόθηκε από τον Μιχάλη Σιδέρη και την επιμέλεια της έκδοσης την είχε η Δήμητρα Λυμπεροπούλου μαζί με τον Γιάννη Πεντζούρη, το δικό μας @Dredd (πες μας δύο λόγια σχετικά :). Ο Νικόλας βρίσκεται πίσω από σενάριο και σχέδιο, ενώ στην δημιουργία εξωφύλλου συνεργάστηκε με την Δώρα Σιάτρα (που ανέλαβε και την σελιδοποίηση). 

 

Ο Ντετέκτιβ Άστραλ είναι ένας ατζαμής διαστημικός ντετέκτιβ στα πρότυπα του επιθεωρητή Κλουζώ από τον Ροζ Πάνθηρα που πρωτοεμφανίστηκε στα Σαϊνια τον καιρό που συνεργαζόταν μαζί τους ο Stef το 2001 ως μηνιαία σειρά 8 σελίδων. Μαζί με τα δύο του κολαούζα, τον πιστό εξωγήινο Γκρέητο (βλέπε Κέιτο :lol: ) και την τσαμπουκαλού Ρέηα, προσγειώνει την Αστρομπανάνα στον πλανήτη Μπορς για να συναντήσει τον μυστηριώδη πελάτη του και να παραλάβει ένα απόρρητο πακέτο. Πιστός στην γκαφατζίδικη φύση του, μπλέκεται άθελα του στην μεταφορά ενός άλλου πακέτου, του πιο επικίνδυνου στον γαλαξία και έρχεται αντιμέτωπος με άλλους ντετέκτιβς, πειρατές και διαστημικά τέρατα. 

 

astral_sample.jpg

 

Χαίρομαι με τέτοιες προσπάθειες. Είναι ένα αμιγώς παιδικό κόμικ γεμάτο αστείους χαρακτήρες και ζωντανά χρώματα που σίγουρα θα διασκεδάσει και έρχεται σε μια αγορά που το χρειάζεται, όταν τα Ντίσνεϊ μονοπωλούν το ενδιαφέρον των μικρότερων ηλικιών. Ο Νικόλας είναι από τους πολύ συμπαθείς μου Έλληνες δημιουργούς, έχω διαβάσει τα περισσότερα από όσα έχει κάνει μέχρι τώρα (η Αλεξάνδρεια μου έχει ξεφύγει δυστυχώς) και ελπίζω να πουλήσει αρκετά ώστε να υπάρξει συνέχεια. Σίγουρα ιστορίες μπορούν να βγουν μπόλικες με το συγκεκριμένο καστ και το καρτουνίστικο σχέδιο με τον ψηφιακό χρωματισμό δένει πολύ όμορφα. Πιστεύω ότι θα πιάσει γιατί το στιλ είναι ντισνεϊκό αλλά έρχεται αποκλειστικά από Ελληνικά χέρια. :) 

 

Η έκδοση μεγάλο μέγεθος μαλακόδετο, καλη εκτύπωση και χαρτί. Η αρχική τιμή είναι στα 10 ευρώ και την βρίσκω μια χαρά, βρίσκεται ήδη φθηνότερα οπότε δεν το σκέφτεστε. Κάντε ένα δώρο στα παιδιά σας αλλά και σε σας τους ίδιους. :) Ο "Ντετέκτιβ Άστραλ" έκανε την πρώτη του εμφάνιση στο AthensCon 2018 και κυκλοφόρησε επίσημα τον Ιανουάριο του 2019. :beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ότι και να πω εγώ, δεν θα είναι αντικειμενικό.

 

Το μόνο που θα πω είναι ότι έχει πολύ έξυπνο χιούμορ και διαβάζεται άνετα και από μεγαλύτερα παιδιά! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Διαβάστηκε! :)

 

Εντάξει, ότι και να πω θα είναι λίγο. :)

Η ατζαμοσύνη του Άστραλ ξεπερνάει τα όρια του γαλαξία! :D

Είναι εμφανή τα στοιχεία που δανείζονται από το Star Wars αλλά και από το Guardians of the Galaxy.

Η έκδοση δεν έχει ψεγάδια και το σχέδιο του @Stef... έχει δώσει στην ιστορία αυτό το "κάτι" που χρειάζεται, ώστε να απογειωθεί. :)

 

Σίγουρα προτείνεται για παιδιά αλλά και για πιο σιτεμένα  μεγαλύτερα παιδάκια. :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10656
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  29
  • Reputation:   295
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

28 min ago , Retroplaymo said:

 

Σίγουρα προτείνεται για παιδιά αλλά και για πιο σιτεμένα  μεγαλύτερα παιδάκια. :D

 

:cheers5:

 

Δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι! Και ακόμα κλαίω με την παραπάνω πρόταση περί σιτεμένων μεγαλύτερων παιδιών... ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ωραίο κόμιξάκι, όπως και Το Νησί της Τρέλας (δεν έχω πιάσει τη Μαντλίν ακόμη). Το σχέδιο θυμίζει animation και μόνο ως θετικό μπορώ να το δω σε ένα παιδικό κόμικ. Η περιπετειώδης πλοκή με το χιούμορ και τους πολύχρωμους χαρακτήρες, μπορεί σίγουρα να ελκύσει τους μικρούς αναγνώστες. Και στέκομαι ιδιαίτερα στο χιούμορ, γιατί τα τελευταία χρόνια παρατηρώ με πραγματικά μεγάλη λύπη ότι υπάρχει μια τάση για «φρουτοκρεμοποίηση» των προϊόντων που απευθύνονται σε παιδιά. Εδώ έχουμε μέχρι και αναφορά στη Λάμψη του Κιούμπρικ! :respect: 

Πολλά μπράβο στον @Dredd για την πρωτοβουλία του και τη δουλειά που ρίχνει και φυσικά στους δύο δημιουργούς που δούλεψαν πάνω στο κόμικ αυτό. :clap2:

 

Υστερόγραφο αστρομπανάνας #4591: @Stef... θα ήθελα πολύ να σε δω σε ένα space opera για ενήλικους αναγνώστες, μου άρεσε το design των εξωγήινων :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10656
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  29
  • Reputation:   295
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

On 4/19/2019 at 2:37 AM, GeoTrou said:

Υστερόγραφο αστρομπανάνας #4591: @Stef... θα ήθελα πολύ να σε δω σε ένα space opera για ενήλικους αναγνώστες, μου άρεσε το design των εξωγήινων :P 

 

Πολλές καρδούλες για τα υπέροχα σχόλια :love2:Χαίρομαι που είναι ξεκάθαρο και το "κλείσιμο του ματιού" (Κιούμπρικ) στο ενήλικο κοινό που θα το διαβάσει :) 

Όσο για το υστερόγραφο, με το κατάλληλο σενάριο το ψήνω άνετα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Διάβασα και εγώ τον ντετέκτιβ του γείτονα στο comicdom Νίκου. Γενικά τα παιδικά δεν μ αρέσουν σαν genre, άλλα παραδόξως αυτό εδώ μου άρεσε! Θεωρώ ότι μπορεί να το διαβάσει πολύ ευχάριστα και ένας ενήλικος ,τουλάχιστον ένας ενήλικας που διαβάζει πχ disney .

Σχεδιαστικά ,γραφιστικά, σκηνοθετικά, χρωματικά δεν βρήκα κανένα ψεγάδι, εδώ ο Στεφαδούρος δείχνει ότι κατέχει καλά την 9η τέχνη:up:και έχει πλέον τελειοποιήσει το καρτουνίστικο ύφος του, με panelling που το θεωρώ υποδειγματικό και επαγγελματικό ,έτη φωτός απόσταση βελτίωσης εν σχέση με τα πρώτα του όπως το oh my god zombie (τίποτα δεν ήταν τυχαίο στα στησίματα των σελίδων,στο πω βγαίνουν εκτός των καρέ οι φιγούρες, στην κίνηση και στον τρόπο που όλα αυτά δένουν με το σενάριο του με αγωνία στο τέλος κάθε σελίδας που φυσικά αν ήμουν παιδί θα ήταν πιο έντονη, άλλα και πάλι με έβαζε στο τριπάκι να σκεφτώ που το πάει και είχε ωραία twists  και ακονίζει και το μυαλό θεωρώ των μικρών φίλων, επείσης πολύ ενδιαφέρον και το character design,με ωραία ισορροπία μεταξύ των). Είναι ένα καλό κόμικ, σωστά δομημένο και δεν ξέρω τι παρεμβάσεις έκανε ο dredd άλλα σίγουρα λειτούργησαν γιατί το σύνολο είναι άρτιο:party3:. Και η ποιότητα έκδοσης του Σιδέρη πολύ καλή και το μεγάλο μέγεθος προσθέτει στο σύνολο.. αν είχα παιδί θα  αγόραζα όσα τεύχη και αν έβγαιναν στον τίτλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@Επιθεωρητής Le Pit Καμια παρεμβαση, απολαμβανα τις σελιδες οπως μου ερχονταν στο mail μου :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10656
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  29
  • Reputation:   295
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@Επιθεωρητής Le Pit Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια! Μετράνε πάρα πολύ όταν έρχονται από έναν έμπειρο δημιουργό :love4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15849
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Διαβαστηκε και αυτο με μεγαλη ικανοποιηση καθως γελασα και περασα ευχαριστα την ωρα μου. Απευθυνεται σε μικροτερες ηλικιες μαλλον αλλα εχει καλο χιουμορ που διακωμωδει επιτυχημενα διαφορα κλισε. Σχεδιαστικα πολυ καλο επισης!

 

Τα συγχαρητηρια μου @Stef...  και χαρηκα που σε γνωρισα και στο φεστιβαλ απο κοντα! Να σαι καλα και να συνεχισεις να φτιαχνεις ωραια πραγματα!

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10656
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  29
  • Reputation:   295
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

16 hours ago, albertus magnus said:

Τα συγχαρητηρια μου @Stef...  και χαρηκα που σε γνωρισα και στο φεστιβαλ απο κοντα! Να σαι καλα και να συνεχισεις να φτιαχνεις ωραια πραγματα!

 

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, χαίρομαι πάρα πολύ που σου άρεσε! Ναι, είναι κατά βάση για παιδιά αλλά πάντοτε με γνώμονα να διαβάζεται ευχάριστα και από γονείς, παππούδες κλπ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1668 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Το διάβασα κι εγώ!Αρκετά καλό!

 

Ο κόσμος που χτίζεται είναι σίγουρα συναρπαστικός.Η υπόθεση ήταν ελαφρώς κωμική, αλλά και περιπετειώδης με τον νεαρό Άστραλ να ζει απίθανες διαστημικές περιπέτειες στο αχανές διάστημα.Εξίσου καλό και το σχέδιο που δίνει κι αυτό μια κωμική χροιά.Επίσης μπορώ να πω πως ο χρωματισμός με την απαλή σκίαση του δίνει μια ιδιαιτερότητα.:D

 

Συνολικά ωραία, θα έλεγα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.