Μετάβαση στο περιεχόμενο

BATMAN: Ο ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ ΤΟΥ ΓΚΟΘΑΜ - THE DARK PRINCE CHARMING


constantinople

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
BATMAN: Ο ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ ΤΟΥ ΓΚΟΘΑΜ - THE DARK PRINCE CHARMING
Σενάριο/Kείμενα:
Enrico Marini
Σχέδιο:
Enrico Marini
Σχέδιο εξωφύλλου:
Enrico Marini
Hμερ. έκδοσης:
28-01-2019
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
148
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Χρήστος Τσέλιος
Χρωματισμός:
Enrico Marini
Επιμέλεια:
Χρήστος Τσέλιος
Πρωτότυπος τίτλος:
Batman: The Dark Prince Charming
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-623-112-4
Ονομαστική τιμή:
14,90€
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55393
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

  BATMANMARINI_0001.jpgBATMANMARINI_0001z.jpg

 

Τιμή καταλόγου: 14,90€

 

Quote

 

Το κείμενο στο οπισθόφυλλο:

 

Ποιο μυστικό συνδέει τον Μπάτμαν και τον Τζόκερ με ένα  περίεργο και αινιγματικό κορίτσι; Όταν ο Τζόκερ το απάγει, ο Μπάτμαν θα πρέπει να βουτήξει στα άδυτα του υποκόσμου του Γκόθαμ και να δώσει μάχη με το χρόνο για να μάθει πού βρίσκεται. Κάθε λεπτό μετράει, κι αυτή τη φορά για τον Μπάτμαν  είναι προσωπική υπόθεση!

 
Ο κορυφαίος Ευρωπαίος δημιουργός Enrico Marini  (Eagles of Rome, Le Scorpion) κάνει το ντεμπούτο του στην άλλη  πλευρά του Ατλαντικού με μία συναρπαστική περιπέτεια, όπου μας  δίνει τη δική του εκδοχή των πασίγνωστων χαρακτήρων της DC Comics!
 
"Ο Enrico Marini παίρνει τη θέση του ανάμεσα  στους κορυφαίους δημιουργούς της ένατης τέχνης με το αριστούργημά του: BATMAN: THE DARK PRINCE CHARMING. Με την πλούσια, υποβλητική εικονογράφησή του και τη στιβαρή, κινηματογραφική του αφήγηση, ο Marini καταφέρνει με εντυπωσιακό τρόπο να μας δώσει μία κλασική και διαχρονική εκδοχή του Batman και παράλληλα κάτι εντελώς καινούργιο και πρωτοποριακό." 

Jim Lee

-----------------------------------------------------------

 

 

28929715_PRINCEOFGOTHAM_5.thumb.jpg.b984dd3be1adaf2f91920fb9942c350f.jpg

 

Ένα "ευρωπαϊκό" Batman, μια εξαιρετική συνεργασία της Dargaud με την DC που προσωπικά με εξέπληξε.

 

497266566_PRINCEOFGOTHAM_3.thumb.jpg.81d9589bc47aed2b1d9a5874726bccc8.jpg

 

Ατμόσφαιρα, σχέδιο, πλοκή, εξαιρετικά.

 

1432507602_PRINCEOFGOTHAM_4.thumb.jpg.21398ea3daadf556e7e81417cb8bf93f.jpg

 

Η ιστορία τοποθετείται έξω από το continuity των σειρών του Μπάτμαν και η ελευθερία που είχε ο δημιουργός φαίνεται.

 

1340846713_PRINCEOFGOTHAM_6.thumb.jpg.504ae8330eb9e0b7fb24999746e4c954.jpg 

 

Ο άψογης ποιότητας τόμος του Graphic Novel περιέχει και 11 σελίδες με σχέδια και προσχέδια χαρακτήρων.

 

933803155_PRINCEOFGOTHAM_7.thumb.jpg.183606eb693bc3ccdc30a74d7426a228.jpg

Αξίζει να κερδίσει μια περίοπτη θέση στη βιβλιοθήκη σας! :up:

 

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

:thanks: 

 

Ένα σχόλιο και εδώ μιας και βγήκε και στα Ελληνικά :cool: 

 

Θεωρώ τα διθυραμβικά λόγια του Jim Lee υπερβολικά και λίγο στημένα. Το κόμικ είναι όντως άψογο σχεδιαστικά, το λέω συχνά πως από τότε που τον γνώρισα, ο Μαρίνι έχει μπει στους πλέον αγαπημένους σχεδιαστές. Η οπτική του φοβερή, το βάθος πεδίου του άψογο, ακόμα και στις περιπτώσεις που καμπυλώνει τις γραμμές όπως από κάτω, δεν είναι σίγουρα από λάθος αλλά για να προσδώσει πιο έντονα την δραματικότητα των πλάνων παρουσιάζοντας σου πολλά πάνελ σαν να είναι λήψεις μέσα από ευρυγώνιο φακό. Το'χει άλλωστε με την κινηματογραφική αφήγηση. Το χρώμα του επίσης εξωπραγματικό, δουλεύει την ακουαρέλα όσο λίγοι και το χέρι του με το πινέλο κάνει παπάδες. Αρκεί να δεις πως παίζει με την νερομπογιά σε πάρα πολύ μικρό χώρο την κάθε φορά, feat που είναι ακόμα πιο δύσκολο αν ξέρεις την φύση της ακουαρέλας και πόσο εύκολα ξεφεύγεις και λεκιάζεις το σχέδιο. Είναι χειρούργος και του βγάζω το καπέλο και εγώ, και κάτι χιλιάδες ακόμα που τον ακολουθούν και του παραγγέλνουν το ένα commision μετά το άλλο (κλείνει τώρα για να σου έχει έτοιμο bust το Πάσχα). 

 

Untitled.png

 

Το σχόλιο πάνω στο σχόλιο του Jim Lee πάει στο σενάριο που είναι πάλι του Marini. Ναι είναι μαμάτο να βλέπεις γαλλοβελγικής νοοτροπίας και τρόπου απόδοσης δημιουργούς να φέρνουν νέα πνοή στο τσαλαπατημένο πλέον από την σάρα και την μάρα,υπερηρωικό. Και ναι, σχεδιαστικά αυτό ισχύει, τουλάχιστον εγώ με την πενιχρή εμπειρία με μπατμαν-ικά κόμικ σπάνια συνάντησα ξανά κάτι που σχεδιαστικά να ήταν τόσο τεχνικά άρτιο και all-around για κάθε γούστο. Ναι, είναι ακόμα πιο μαμάτο να βλέπεις επιτέλους να ανοίγεται ένα τεράστιο ανεξερεύνητο πεδίο μεταξύ των δύο ηπείρων/σχολών/πεςτοοπωςθες, όταν κάποτε μόνο ο Μοέμπιους και 1-2 ακόμα έκαναν το βήμα. Αλλά οκ, το σενάριο θα σας ψιλο-απογοητεύσω, δεν είναι και τίποτα το νέο. Και πως να είναι όταν με τον Μπάτμαν έχει ασχοληθεί η μισή υφήλιος και πλέον τα themes που δεν έχουν εξερευνηθεί γύρω από αυτόν είναι ελάχιστα. Σίγουρα είναι καλό, έχει ένα nail-biting plot-twist στο τέλος που σε αφήνει με το στόμα ανοιχτό αλλά η γενικότερη ιστορία είναι σχετικά τετριμμένη και αδύναμη. Όταν δε την συγκρίνεις με το σχέδιο, εκεί χάνει ακόμα παραπάνω. 

 

Επί του δημιουργού. Αυτή είναι πρώτης τάξεως ευκαιρία να τον φέρει κάποιος και να προμοταριστεί το κόμικ αλλά και να μάθει το Ελληνικό κοινό τον Marini που κακά τα ψέματα πριν το περσινό μπαμ με την DC ήταν γνωστό όνομα κυρίως σε Γαλλία και Ελβετία. Ας τον φέρει κάποιος να γίνει χαμός και να εξαπλωθούμε στις προτιμήσεις μας προς πάνω και αριστερά λίγο παραπάνω. Μερικές πληροφορίες που ξέρω από πρώτο χέρι: Η DC προσέγγισε τον Marini για να κάνει Μπάτμαν αφού είδαν την δουλειά του κυρίως στο Scorpion και όχι το αντίθετο. Υπήρχε στα σκαριά project και για superman από τον ίδιο, το οποίο έχει μπει προς στιγμήν στον πάγο για άγνωστους λόγους. Σε πολύ πρόσφατη κουβέντα που είχαμε, μου είπε ότι δεν αποκλείει να βγει και δεν το έχει παρατήσει, απλά είναι σε παύση. Κυκλοφορούν όμως 1-2 concept art με τον Superman από τα χέρια του. Από όλο το κόμικ περισσότερο απόλαυσε τα δισέλιδα πάνελ και να σχεδιάζει τον Τζόκερ και την Κατγούμαν. Ο Τζόκερ είναι και ο αγαπημένος του χαρακτήρας. Αν του ζητηθεί, θα χαρεί να επιστρέψει στο Γκόθαμ και τον σκοτεινό ιππότη, ενώ μετά από παρατήρηση μου ότι ο Μπάτμαν μοιάζει ύποπτα με τον Άφλεκ, γέλασε και είπε ότι έτυχε. :lol: Τέλος, παρατηρείστε πως σε ολόκληρο το κόμικ, δεν δείχνει ούτε μια φορά τα μάτια του Μπάτμαν αλλά διατηρεί μια μόνιμη σκιά. Αυτό έγινε επίτηδες (είναι προφανές από αλλού πόσο καλά μάτια ξέρει να σχεδιάζει ο Μαρίνι) με σκοπό την αποξένωση της Μπάτμαν περσόνας από αυτή της Γουέιν περσόνας και για να τονίσει την ολοκληρωτική αλλαγή στο mentality όταν φοράει την μάσκα και την κάπα, αποστασιοποιώντας τον αναγνώστη από το πρόσωπο και φέρνοντας τον κοντύτερα σε αυτό που αντιπροσωπεύει ο σκοτεινός ιππότης σαν ιδέα. 

 

Superman-Enrico-Marini-2.jpg

 

Ελπίζω να σας έψησα λίγο παραπάνω να το διαβάσετε. :beer: 

 

Υ.Γ. Ανούμπις, δεν υπήρχε κανένας λόγος να αναπροσαρμόσεις τον τίτλο. Το "Ο γοητευτικός σκοτεινός πρίγκιπας" θα ήταν πολύ κοντύτερα στο αγγλικό που και αυτό με την σειρά του είναι pun από τον ήρωα των παραμυθιών Prince Charming. Οκ, έβαλες το Γκόθαμ μέσα και το κάνεις αυτόματα λιγότερο χαρακτηριστικό. Δεν υπάρχει λόγος για τέτοιες πρωτοβουλίες, απλά γιατί έτσι. :lol: 

 

@constantinople γνώμη μου είναι πως άπαξ και το οπισθόφυλλο παραμένει πάνω πάνω στην παρουσίαση, δεν υπάρχει λόγος να γράφεται ξανά το ίδιο κείμενο ακριβώς από κάτω. :) Τα σκαναρίσματα άλλωστε είναι αρκετά καλής ποιότητας για να τα ανοίξει κάποιος σε μεγέθυνση και να τα διαβάσει. :beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

42 min ago , Θρηνωδός said:

Ελπίζω να σας έψησα λίγο παραπάνω να το διαβάσετε. :beer:

Ρε συ μας δουλεύεις; :P Σκεφτόμουν να πάρω την αγγλική έκδοση, διάβασα που έκραζες το σενάριο και έμεινα στη σκέψη. Τώρα βγήκε στα ελληνικά, ψήνομαι πάλι αλλά πάλι έρχεσαι να μου θυμίσεις για το τετριμμένο σενάριο. Αμάν. :lol:

 

Την απόδοση του τίτλου πάντως δεν τη βρίσκω κακή, προφανώς χάνει το pun αλλά τι να κάνουμε, να τον έλεγε σκοτεινό πρίγκιπα του παραμυθιού; Too much νομίζω στα ελληνικά. :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

:lol: Δεν είναι ρε παιδί μου killing joke ή long halloween, αυτό εννοώ. Ίσως φαίνομαι πιο αυστηρός από όσο θέλω. Είναι μια αξιοπρεπής ιστορία αλλά δεν είναι αριστούργημα, ούτε "κάτι εντελώς καινούργιο και πρωτοποριακό" όπως λέει ο Lee. Περισσότερο τα είπα πάλι γιατί μου έκαναν πολλή εντύπωση τα λεγόμενα του και αναρωτήθηκα αν διαβάσαμε το ίδιο κόμικ. :) Αλλά οκ, αξιοπρεπείς ιστορίες του Μπάτμαν συναντάμε συχνά. Πάντως αξίζει να το πάρεις για το σχέδιο αν όχι για οτιδήποτε άλλο. :) Είναι από αυτά που το θέλουν να τα πληρώσεις για να τα δεις τυπωμένα, σε αποζημιώνουν. 

 

Το "Ο σκοτεινός πρίγκιπας του παραμυθιού" όντως διαβάζεται πολύ cheesy στα ελληνικά. Άλλη επιλογή θα ήταν να μείνει απλά "Μπάτμαν: Ο σκοτεινός πρίγκιπας" όπως βγήκε στα γερμανικά. Όχι ότι αυτό είναι πιο ιδιαίτερο, απλά διάβαζα πριν την παρουσίαση του "Λευκός ιππότης" και είπα πόσο έξυπνος τίτλος είναι, πόσο διαφοροποιείται από την ίδια ομάδα λέξεων που μπαίνει στους τίτλους του Μπάτμαν μόνιμα (σκοτεινιά, σκοτάδια, ιππότης, νύχτα κλπ) και πόσο πέφτει συνέχεια το μάτι μου πάνω σε αυτό το "Λευκός". :) Τόσο συχνά που έχω μπριζωθεί άσχημα να το διαβάσω χωρίς να ξέρω καμιά άλλη πληροφορία, απόδειξη του πόσο δύναμη μπορεί να έχει ένας απλός τίτλος. Το ίδιο είχα αισθανθεί με το dark prince charming και το παιχνίδι με τις λέξεις. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Retroplaymo changed the title to BATMAN - Ο ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ ΤΟΥ ΓΚΟΘΑΜ

  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55393
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Υπάρχει μια επιπλέον διάσταση σχετικά με τον τίτλο, διότι στο πρωτότυπο, ο Joker τον αναφέρει αυτούσιο σε μία συζήτηση:

 

"When I was your age, I would imagine someone like him -a hero- coming to rescue me. How would I have turned out if that had happened? Well, little princess, let's see if your dark prince charming will come for you"

 

Το ανωτέρω αποδόθηκε ως εξής στο Ελληνικό τεύχος:

 

"Όταν ήμουν στην ηλικία σου, φανταζόμουν πως κάποιος σαν αυτόν -ένας ήρωας- θα με έσωζε. Τι άνθρωπος θα ήμουν τώρα, αν είχε συμβεί κάτι τέτοιο; Λοιπόν, πριγκίπισσα, για να δούμε αν ο σκοτεινός πρίγκιπας του παραμυθιού σου θα έλθει να σε σώσει"

 

Έτσι η σύνδεση του κειμένου με τον τίτλο του τόμου δυστυχώς χάθηκε. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55393
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

3 hours ago, Θρηνωδός said:

@constantinople γνώμη μου είναι πως άπαξ και το οπισθόφυλλο παραμένει πάνω πάνω στην παρουσίαση, δεν υπάρχει λόγος να γράφεται ξανά το ίδιο κείμενο ακριβώς από κάτω. :) Τα σκαναρίσματα άλλωστε είναι αρκετά καλής ποιότητας για να τα ανοίξει κάποιος σε μεγέθυνση και να τα διαβάσει. :beer: 

 

Το κείμενο στο οπισθόφυλλο είναι φωτογραφία και δεν μπορεί να βρεθεί με την αναζήτηση. Στις δικές μου παρουσιάσεις θέλω να το γράφω, αλλά θα το γράφω με κόκκινα γράμματα και την ένδειξη "Το κείμενο στο οπισθόφυλλο" για να ξεχωρίζει από το υπόλοιπο της παρουσίασης.

 

Εν τω μεταξύ, κάποιος έκανε edit το ποστ μου και έβαλε το κείμενο από το οπισθόφυλλο μέσα σε παράθεση. Το ξανάφτιαξα όπως ήταν και παρακαλώ να μην επαναληφθεί, καθώς δεν θέλω να μπαίνει σε παράθεση και έχω καλύτερα πράγματα να κάνω από το να κάθομαι να αποκαθιστώ τις παρουσιάσεις μου. Ελπίζω να σεβαστείτε την επιθυμία μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Όπως νομίζεις. Κατευθυντήριες οδηγίες δίνω για να είναι οι παρουσιάσεις πιο λειτουργικές και καλαίσθητες. :beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55393
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

To ξέρω και δεν παρεξηγώ! Γράφω που γράφω 2-3 λέξεις στις παρουσιάσεις μου, αν βγάλω και το κείμενο του εκδότη δεν θα μείνει τίποτα! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το κείμενο σε παράθεση το έβαλα εγώ. Παρακαλώ όταν η διαχείριση κάνει κάτι στο ποστ σας που δεν το καταλαβαίνετε γιατί έγινε έτσι, να ρωτάτε το γιατί και μην το αλλάζετε. :)

Τα κόκκινα γράμματα χρησιμοποιούνται συνήθως στα ποστ των μελών από την διαχείριση για πιο σοβαρά μηνύματα και δεν θέλουμε να υπάρχει τέτοια παρανόηση εδώ. Επίσης, θέλουμε  να υπάρχει σαφής διαχώριση μεταξύ παράθεσης προωθητικού κειμένου και των δικών σας κειμένων μιας και αυτό είναι που ξεχωρίζει τις παρουσιάσεις του GC από τα κείμενα του εκδότη που μπορεί να τα βρει κανείς παντού αναρτημένα. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πολύ μου άρεσε ο "Ευρωπαϊκός" Μπάτμαν. Το σενάριο δεν είναι τίποτα το τρομερό και το πρωτοποριακό αν το καλοσκεφτεί κανείς, όμως έχει την κατάλληλη δράση, ένταση και τρέλα για να σε κρατήσει μέχρι το φινάλε, το οποίο μου φάνηκε από τη μια ίσως λιγάκι τραβηγμένο, από την άλλη σίγουρα ανατρεπτικό και ιντριγκαδόρικο. Το δυνατό στοιχείο του κόμικ είναι, φυσικά, το σχέδιο: Πραγματικά πολύ όμορφο και αρκούντως σκοτεινό, με την παρουσίαση του Γκόθαμ, των χαρακτήρων και των σκηνών δράσης να είναι εξαιρετική και κάπως κινηματογραφική, ενώ και ο χρωματισμός είναι επίσης φοβερός. Σίγουρα είναι πολλά τα καρέ που αξίζουν μερικά δευτερόλεπτα παραπάνω για ένα απολαυστικό οφθαλμόλουτρο. 


8.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  41
  • Reputation:   183
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1977 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Μονο θετικά έχω να πω για το συγκεκριμένο graphic novel. Νομιζω οτι αποτελει μία πάρα πολύ καλή επιλογή και από άποψη τιμής μίας και είναι στα μισά λεφτά από την αμερικανική έκδοση, αλλά και από το υπέροχο σκίτσο που κατά την γνώμη μου ταιριάζει απόλυτα σε μία ιστορία του μπατμαν η οποία δεν με έκανε να χάσω το ενδιαφέρον σε καμία στιγμή.  :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το ξεκίνησα χθες και το ολοκλήρωσα σήμερα. Πολύ καλό, πολύ διασκεδαστικό. :)  Ναι, η ιστορία αυτή καθαυτή δεν είναι κάτι καινούργιο. Αλλά έχει όλα τ' άλλα. Καταρχάς το προφανές, τουτέστιν καταπληκτικό artwork. Επίσης, ο ρυθμός της ιστορίας σε κάνει να το διαβάσεις μονορούφι. Και τρίτο και βασικότερο για εμένα, έναν καλό Joker. Αν και δεν έχω μεγάλη εμπειρία, θεωρώ ότι η μεγάλη επιρροή της ταινίας του Nolan, οι Joker έχουν χάσει το χιούμορ τους σε βάρος της τρέλας. Εδώ όμως ο Joker έκανε πλάκες και βασικά όλο το κόμικ είναι μια πλάκα

Spoiler

Ο τύπος σπέρνει τον πανικό, μόνο και μόνο για να πάρει ένα δώρο γενεθλίων στην Χάρλεϊ. Νομίζω φουλ τζοκερίστικο :D 

 

Επίσης, πέθανα με τον ζουμπά/πυγμαίο/μισοριξιά Άρτσι. Ήταν η πινελιά που ανέβασε αρκετά κλικ την όλη εμπειρία, τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα.

Διαβάστε το, θεωρώ ότι είναι πιο fun από πολλά άλλα run/graphic novel/whatever του Μπατς, ακόμη κι αν το δει κανείς ως κάτι πιο ρηχό :) 

 

Σημείωση: η έκδοση της Anubis, έχει αδικαιολόγητα θεματάκια στο lettering και στη μετάφραση...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαβάστηκε στις καλοκαιρινές διακοπές. :holidays4:

 

Ο Enrico Marini ρισκάρισε με το να πάρει εξ'ολοκλήρου επάνω του την δημιουργία μίας ιστορίας (σεναριακά και σχεδιαστικά) με τόσους γνωστούς πρωταγωνιστές, που έχουν απαιτητικούς φανς σε ολόκληρο τον κόσμο. Προσωπικά νομίζω ότι του βγήκε. Το σενάριο δεν με άφησε με το στόμα ανοιχτό, αλλά το βρήκα απολαυστικό και πολύ αξιόλογο. Ταίριαζε περισσότερο στα γούστα μου. Μιλάμε για μία άρτια δομημένη υπόθεση, που δεν κρύβει πολλές εκπλήξεις και περίπλοκες καταστάσεις. Ο δημιουργός βάζει το λιθαράκι του στο σύμπαν του ήρωα κι "εμφανίζει" νέους χαρακτήρες που έρχονται στην ζωή του. Η πλοκή έχει έντονη δράση κι αγωνία, αλλά σε πολλά σημεία την ένιωθα να επαναλαμβάνεται. Μου άρεσε το γεγονός ότι συμμετέχουν πολλοί γνωστοί μας χαρακτήρες (Catwoman, Gordon, Harley Quinn, Harvey, Killer Croc) κι ο καθένας (άλλος λιγότερο, άλλος περισσότερο) συμβάλλει στην εξέλιξη του μύθου. Αρκετά έξυπνη προσθήκη ο...Bruce Wayne, που δεν αφήνει τον Batman να μονοπωλήσει το ενδιαφέρον και ουσιαστικά είναι εκείνος που βρίσκεται στο στόχαστρο του Joker. Και μιας και τον αναφέραμε, εδώ εμφανίζεται πολύ κακός (δεν διστάζει να σκοτώσει κυριολεκτικά για την πλάκα του) αλλά όχι τόσο διεστραμμένος όσο τον έχουμε δει αλλού. Θα περίμενα όμως από εκείνον ένα πιο σατανικό σχέδιο, με περισσότερη εγκληματική φαντασία. Νομίζω, θα του ταίριαζε καλύτερα. Όσον αφορά τον Σκοτεινό Ιππότη, ο Marini δεν του έχει αποδώσει τόσα πολλά στοιχεία κατάθλιψης (όπως συμβαίνει συνήθως), αλλά τον κάνει πιο προσιτό στους γύρω του. Το φινάλε δεν είχε μεγάλες ανατροπές, παρά μόνο στις τελευταίες δύο σελίδες, που αφήνει το θέμα ελεύθερο στην κρίση των αναγνωστών. Εν κατακλείδι, πρόκειται για μία απλή σαν ιδέα, αλλά πολύ ωραία, σε εκτέλεση, ιστορία, που αφήνει υποσχέσεις για ακόμα καλύτερες από τον δημιουργό. :clap2:

 

Στον εικαστικό τομέα, θα βρούμε ένα σχέδιο πάρα πολύ καλό, τονισμένο με σκούρα, "γλυκά" χρώματα, που περιγράφουν παραστατικά το μουντό Γκόθαμ. Μερικά μεγάλα, πανοραμικά καρέ (πχ η πόλη από ψηλά, η batcave, η έπαυλη) είναι σωστά έργα τέχνης. Ο δημιουργός καινοτομεί και σε αυτόν τον τομέα, "κατασκευάζοντας" νέα οχήματα (τόσο για τον Batman, όσο και για την Catwoman), εγκαταστάσεις, στολές κ.ά.. Όλα πανέμορφα! :respect:

 

Η έκδοση είναι πολύ προσεγμένη και πολυτελής. Η κόλληση είναι ανθεκτική και το εξώφυλλο αρκετά παχύ για να αντέξει τις πολλές αναγνώσεις. Στο τέλος του τόμου, ο αναγνώστης θα βρει ένα πλούσιο σχεδιαστικό υλικό της ιστορίας. Επίσης υπάρχει ένα εξαιρετικό κείμενο του Marini, που εξιστορεί πώς αποφάσισε να δημιουργήσει την ιστορία, καθώς και μία σύντομη έκκληση σε βοήθεια του Άρτσι, ενός καταθλιπτικού κι αυτοκτονικού "υπαλλήλου" του Joker (ο οποίος έχει χρόνο συμμετοχής στην πλοκή και είναι μεγάλη μούρη). :P  Και τα δύο αυτά κείμενα, δείχνουν το έξυπνο χιούμορ του δημιουργού. :)

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  621
  • Reputation:   6374
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4272 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

... και εδώ φαίνεται από που εμπνεύστηκε ο σκηνοθέτης Todd Phillips για το outfit-image του φετινού κινηματογραφικού JOKER που σπάει τα ταμεία διεθνώς και ξετρελαίνει κορασίδες;?:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

42 λεπτά πριν, Malk είπε:

... και εδώ φαίνεται από που εμπνεύστηκε ο σκηνοθέτης Todd Phillips για το outfit-image του φετινού κινηματογραφικού JOKER που σπάει τα ταμεία διεθνώς και ξετρελαίνει κορασίδες;?:thinking:

 

Σωστή παρατήρηση, δεν το είχα προσέξει, παρ' ότι δεν πάει καιρός που το έχω διαβάσει. Φέρνει αρκετά όντως στον Joker του Phoenix εκτός από το μαλλί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to BATMAN: Ο ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ ΤΟΥ ΓΚΟΘΑΜ - THE DARK PRINCE CHARMING
  • 9 months later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2175
  • Reputation:   21473
  • Achievement Points:  2214
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εξώφυλλο-οπισθόφυλλο σε μεγαλύτερη ανάλυση

 

BATMANMARINI_0001.jpg  BATMANMARINI_0001z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.