Μετάβαση στο περιεχόμενο

Των ΕΛΤΑ τα καμώματα


Tsaklas

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σήμερα παρέλαβα στο Βόλο με (πάλι) επεισοδιακό τρόπο την παραγγελία που είχα κάνει στο Book Depository στις 3/3 !

:xm:

Περισσότερες λεπτομέρειες και φωτό αύριο!

Ελπίζω κι οι υπόλοιποι να πάρετε τις δικές σας!:up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 314
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Έλα τώρα που θέλετε να σας φέρουν και παραγγελίες από το εξωτερικό... :) κάτι φανζινάκια που πήρα από Ελλάδα αρχές Μάρτη με συστημένο είναι κολλημένα στο κέντρο διανομής............................... 

 

και εσείς μου θέλετε και τα δέματα από το εξωτερικό :D μουαχαχαχαχαχαχ :lol: 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

35 λεπτά πριν, guskoin είπε:

Σήμερα παρέλαβα στο Βόλο με (πάλι) επεισοδιακό τρόπο την παραγγελία που είχα κάνει στο Book Depository στις 3/3 !

:xm:

Περισσότερες λεπτομέρειες και φωτό αύριο!

Ελπίζω κι οι υπόλοιποι να πάρετε τις δικές σας!:up:

Άρα κάτι κινείται, ευτυχώς :)
Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι τα ΕΛΤΑ βάρεσαν και επίσημα διάλυση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Εγώ πάντως πήρα εκεί γύρω στις 25 Μαρτίου ένα πακέτο από το bookdepository που είχα πραγγείλει μέσα στον Μαρτη.

Δεν άργησε καθόλου.

 

Περιμένω και άλλα δέματα από πράγματα που παρήγγειλα τώρα μέσα στην καραντίνα :P το ένα μάλιστα από Ιαπωνία!

(η οποία βλέπω ότι ανακοίνωσε διακοπή αποστολών στην Ευρώπη - θέλω να ελπίζω ότι το δικό μου πρόλαβε)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Εγώ παρέλαβα χθες από το ταχυδρομείο. Αντί να τα φέρει τα βιβλία, ο ταχυδρόμος έφερε ειδοποιητήριο για αποστολή από Βέλγιο (λίγο απίθανο) με ημερομηνία άφιξης στο ταχυδρομείο 19/3 (καθόλου απίθανο). Φαίνεται επειδή ήταν ένα δέμα και με τα δύο μαζί θεωρήθηκε ως πολύ μεγάλο. Εγώ πάντως από την προηγούμενη μέρα έστειλα ένα mail στο bookdepository ενημερώνοντας, είμαι σίγουρος πως πλέον θα αλλάξει το τοπίο, ή και όχι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ένα άλλο ερώτημα που πρέπει να τεθεί είναι τι θα γίνει με τις επερχόμενες νέες κυκλοφορίες στο εξωτερικό. Θα ακυρωθούν ή θα εξακολουθήσουν να βγαίνουν;

 

Προς το παρόν οι νέες κυκλοφορίες του Μαρτίου 2020 βγήκαν κανονικά έξω. Τι θα γίνει όμως με τα βιβλία που έχουν προγραμματιστεί για τον Απρίλιο, Μάιο, Ιούνιο κλπ;

 

Στον κινηματογράφο έχουν αναβληθεί όλες οι νέες ταινίες. Για πρώτη φορά στην ιστορία δεν υπάρχει νέο Box Office chart. Ακόμα και στον 2ο παγκόσμιο πόλεμο, έβγαιναν κανονικά νέες ταινίες.

 

Στην μουσική ακυρώνονται οι συναυλίες, αλλά κυκλοφορούν κανονικά νέα albums (όπως αυτό του Weeknd που είναι στο Νο.1 αυτή την εβδομάδα) και τραγούδια, καθώς η μουσική διοχετεύεται ηλεκτρονικά πλέον (online streaming και ξερό ψωμί).

 

Με τα βιβλία δεν υπάρχουν ακόμα επίσημες ανακοινώσεις σχετικά με ακυρώσεις.

 

Πάντως και στο εξωτερικό πλέον υπάρχουν προβλήματα με τα ταχυδρομεία λόγω των αεροπορικών πτήσεων. Οι αεροπορικές εταιρείες έχουν υποστεί μεγάλη οικονομική καταστροφή και πολλές από αυτές αναμένεται να κλείσουν στο μέλλον.

 

Μόνο οι ιδιοκτήτες των super market είναι χαρούμενοι και τρίβουν τα χέρια τους. Οι εταιρείες ζυμαρικών είναι τρισευτυχισμένες. Κάνουν χρυσές δουλειές. :lol:

 

Βιώνουμε πρωτόγνωρες καταστάσεις. Μόνο ο Batman ξέρει τι περνάμε... :P

 

15601939_batcontagion.thumb.jpg.cced4dbd12884f4cabb6d69e8ef89a88.jpg

 

Δεν υπάρχει θεραπεία. Ούτε οι ήρωες της DC δεν μας σώζουν... :collapse:

 

 

 

 

Επεξεργασία από CaptainMarvel17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Μου ήρθε κι εμένα επιτέλους χθες παραγγελία Bookdepository, η 3η που είχα κάνει και έγινε dispatched στις 10/3. Οι 2 προηγούμενες από 4/2 και 3/3 δεν ξέρω τι θα γίνουν. Θα περιμένω να περάσει η κατάσταση και θα πω να μου τις ξαναστειλουν λογικά, δεν βλέπω να έρχονται. 

 

Αλλά όλως τυχαίως ήρθε και ένα Sandman που είχα παραγγείλει μεταχειρισμένο από Amazon στις 24/12, το οποίο θεωρούσα ξεγραμμενο και έχω πάρει και refund :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σήμερα παρέλαβα στο Βόλο με (πάλι) επεισοδιακό τρόπο την παραγγελία που είχα κάνει στο Book Depository στις 3/3 !

:xm:

Περισσότερες λεπτομέρειες και φωτό αύριο!

Ελπίζω κι οι υπόλοιποι να πάρετε τις δικές σας!:up:   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κάθε Μάρτιο το book depository έχει μια έκπτωση 10% που τα τελευταία χρόνια εκμεταλλεύομαι!Έτσι και φέτος παρήγγειλα 7 κόμικ στις αρχές Μαρτίου χωρίς να γνωρίζω τι θα επακολουθήσει!

Πήρα την ειδοποίηση προχτές και πήγα στα ΕΛΤΑ στις 14:42 και είδα ότι το ωράριο είχε αλλάξει και τώρα πια κλείνουν στις 14:45!

Εκείνη την ώρα ένας υπάλληλος έκλεινε την πόρτα αλλά δέχθηκε να μου ανοίξει και να με εξυπηρετήσει ,σε αντίθεση  με την υπάλληλο στον γκισέ που έλεγε ότι είχε περάσει η ώρα και ότι έχει κλείσει το σύστημα.Προφανώς το είχαν κλείσει νωρίτερα...

Ο υπάλληλος έψαχνε και δεν έβρισκε τα δέματά μου και τότε θυμήθηκα τι είχε συμβεί πέρυσι (τα είχαν παρατήσει σε ένα άσχετο σημείο όπου κανονικά δεν υπάρχουν δέματα για να ψάξουν)Φέτος ήταν λίγο πιο πέρα και υπέδειξα στον υπάλληλο που είναι :D

Υπήρχαν 5 δέματα (εγώ είχα παραγγείλει 7) οπότε με είχαν ζώσει τα φίδια ότι θα έχω και συνέχεια...

Ευτυχώς για μένα πήρα όλα κόμικς που είχα παραγγείλει (ένα πακέτο είχε μέσα 4) αλλά πήρα και κι ένα ..έξτρα που ήταν σε άλλο όνομα καθώς τα είχαν πιάσει με λαστιχάκια και δεν είχαμε τσεκάρει τι είχα πάρει!Έτσι αναγκαστικά πήγα και την επόμενη για να επιστρέψω το λάθος πακέτο!

Ιδού και η παραγγελία μου!20200402_174540.thumb.jpg.befda8ca7050cdb43ac88b25694fb880.jpg20200402_152425.thumb.jpg.a93a02b2d75015a000e4b4cb35bda5f3.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μη μου πεις δεν έχεις διαβάσει τα "30 Αργύρια" ακόμα; :wow:

Τσίμπησες και την "Κοιλάδα των Αθανάτων part 2" βλέπω.
Θέλω εντυπώσεις όταν το διαβάσεις :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τα 30 αργύρια τα έχω διαβάσει αλλά δεν τα είχα σε χαρτί γιατί περίμενα την  μαμούθ να το εκδώσει στα ελληνικά !:P

Την κοιλάδα των αθανάτων θα την διαβάσω αφού κάνω επανάληψη το πρώτο μέρος το οποίο μου άρεσε!

Το ίδιο θα κάνω και με Vei το οποίο το λάτρεψα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, guskoin είπε:

Τα 30 αργύρια τα έχω διαβάσει αλλά δεν τα είχα σε χαρτί γιατί περίμενα την  μαμούθ να το εκδώσει στα ελληνικά !:P

Θα τα έβγαζε λέει τώρα τον Απρίλιο, αλλά λόγω κορονοϊού αναβλήθηκε η κυκλοφορία :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εν τω μεταξύ οι παραγγελίες εντός Ελλάδος λειτουργούν απρόσκοπτα ή υπάρχουν και εκεί προβλήματα/καθυστερήσεις; Ξέρει κανείς;

Παρήγγειλα απο το metabook κάτι βιβλία και θα μου σταλούν μέσω ΕΛΤΑ. (παρεμπιπτόντως όταν έρθει ειδοποίηση απο τα ΕΛΤΑ τι αριθμό δηλώνουμε στο sms; )

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

13 hours ago, lovcom said:

Εν τω μεταξύ οι παραγγελίες εντός Ελλάδος λειτουργούν απρόσκοπτα ή υπάρχουν και εκεί προβλήματα/καθυστερήσεις; Ξέρει κανείς;

 

Δες το ποστ μου από την Πέμπτη :) (δεύτερο σε αυτή τη σελίδα)

 

13 hours ago, lovcom said:


Παρήγγειλα απο το metabook κάτι βιβλία και θα μου σταλούν μέσω ΕΛΤΑ. (παρεμπιπτόντως όταν έρθει ειδοποίηση απο τα ΕΛΤΑ τι αριθμό δηλώνουμε στο sms; )

 

 

χα! χα χα χα! χα χα χα χα χα! ένα παπάκι δηλώνουμε :) 

 

"2. Από τα μέτρα της παρ. 1 εξαιρούνται μετακινήσεις των πολιτών για την εξυπηρέτηση ζωτικών, προσωπικών ή επαγγελματικών, αναγκών τους που δεν μπορούν να ικανοποιηθούν με άλλον τρόπο και οι οποίες επιτρέπονται συγκεκριμένα για τους ακόλουθους περιοριστικά αναφερόμενους λόγους:
α) Μετάβαση από και προς την εργασία για τις εργάσιμες ώρες.
β) Μετάβαση σε φαρμακείο, επίσκεψη στον γιατρό ή μετάβαση σε νοσοκομείο ή κέντρο υγείας, εφόσον αυτό συνιστάται μετά από σχετική επικοινωνία.
γ) Μετάβαση σε εν λειτουργία κατάστημα προμηθειών ειδών πρώτης ανάγκης, όπου δεν είναι δυνατή η έγκαιρη αποστολή τους.
δ) Μετάβαση στην τράπεζα, στο μέτρο που δεν είναι δυνατή η ηλεκτρονική συναλλαγή.
ε) Μετάβαση για παροχή βοήθειας σε ανθρώπους που βρίσκονται σε ανάγκη.
στ) Μετάβαση σε τελετή (π.χ. κηδεία) υπό τους όρους που προβλέπει ο νόμος ή μετάβαση διαζευγμένων γονέων ή γονέων που τελούν σε διάσταση, που είναι αναγκαία για τη διασφάλιση της επικοινωνίας γονέων και τέκνων, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις.
ζ) Σωματική άσκηση σε εξωτερικό χώρο ή κίνηση με κατοικίδιο ζώο, ατομικά ή ανά δύο άτομα, υπό την προϋπόθεση τήρησης, στην τελευταία αυτή περίπτωση, της αναγκαίας απόστασης 1,5 μέτρου.
η) Εφάπαξ μετάβαση στον τόπο της μόνιμης κατοικίας.
θ) Μετάβαση σε δημόσια υπηρεσία, εφόσον δεν είναι δυνατή η ηλεκτρονική ή τηλεφωνική εξυπηρέτηση και μόνο για κατεπείγουσες ανάγκες, μετά από τον καθορισμό ραντεβού για το οποίο ενημερώνεται εγγράφως ή ηλεκτρονικώς ο πολίτης και υπό την επιπλέον προϋπόθεση επίδειξης της ως άνω ενημέρωσης.
ι) Μεταφορά από και προς τον τόπο εργασίας συζύγου ή συγγενούς πρώτου βαθμού, εφόσον υφίσταται σχετική ανάγκη.
ια) Μετάβαση για σίτιση αδέσποτων ζώων, εφόσον η μετάβαση πραγματοποιείται εντός του δήμου κατοικίας του πολίτη."

 

Δ1α/Γ.Π οικ 20036 Επιβολή του μέτρου του προσωρινού περιορισμού της κυκλοφορίας των πολιτών προς αντιμετώπιση του κινδύνου διασποράς του κορωνοϊού COVID-19

 

Εγώ με τα πτωχά μου Ελληνικά δεν βλέπω να προβλέπεται πουθενά... Και θυμάμαι τον ΣΚ 20-1. :lol: Βέβαια έχω κόσμο στο ταχυδρομείο δίπλα μου να στέκεται με ειδοποιητήρια... Και έχω και τα ΕΛΤΑ Κούριερ (για άλλο δέμα) που δεν με βρήκαν (και γιατί να με βρούνε άλλωστε? ως γνωστόν είμαι ο αόρατος άνθρωπος και κρύβομαι τόσο καλά πίσω από τις παπαρούνες στους δρόμους της Αθήνας... ) στο γραφείο μου (διότι ως γνωστόν εγώ βάζω τις ζαρντιέρες μου και τις ζαρντινιέρες μου, βάζω το κραγιόν και τα τακούνια και έρχομαι στη δουλειά μου τα βράδια... :) ) , μου άφησαν ειδοποιητήριο (δεύτερη φορά που μου το κάνουν...) και μου λένε στο τηλ να πάω από εκεί για να το πάρω. Τους έστειλα ένα ευγενικό ξεχ*στήριο επισημαίνοντάς τους ότι ο νόμος δεν μου το επιτρέπει. Μάλλον με γράψαν στα παπάκια τους και αυτοί. Μικρή αξία το δέμα, στα παπάκια μου κι αν δεν έρθει. Συνήγορος του καταναλωτή η επόμενη κίνηση. Να πάει να κάνει παρέα σε άλλα παρόμοια από άλλους :) Να έχει να γράφει και ο Συνήγορος στα παπάκια του ρε συ φίλε εντέλει.

 

 

photo-1531959218902-f71eff1be85c.jpg

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 4/2/2020 at 8:19 PM, germanicus said:

κάτι φανζινάκια που πήρα από Ελλάδα αρχές Μάρτη με συστημένο είναι κολλημένα στο κέντρο διανομής......


Nα κάνω και μια χαζή ερώτηση.  Όσο αφορά εμένα, στα κέντρα διανομής φτάνουν μόνο τα πακέτα που έχω παραγγείλει απο εξωτερικό. Όσες φορές παρήγγειλα εντός Ελλάδος, έφταναν στα ελτα της περιοχής μου και πάντα (μα πάντα) με ειδοποιουσαν ή με χαρτάκι ή με sms ή και με τηλέφωνο να περάσω απο κει να τα παραλάβω. Ποτέ δεν μου έχει φέρει ταχυδρόμος στο σπίτι μου δέμα που παρήγγειλα εντός Ελλάδος. Αντιθέτως μου χει φέρει δέμα που παρήγγειλα απο το εξωτερικό.

 

Υπάρχει κάποια κατηγοριοποίηση ποιά πακέτα πάνε που;

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  382
  • Reputation:   3467
  • Achievement Points:  554
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5737 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

1 ώρα πριν, lovcom είπε:

Ποτέ δεν μου έχει φέρει ταχυδρόμος στο σπίτι μου δέμα που παρήγγειλα εντός Ελλάδος.

για να στο φερει ταχυδρομος για απλο δεμα στο σπιτι   πληρωνει ο αποστολεας  +1,5 ευρω(και να το δηλωσει βεβαια οταν το στελνει)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Έχουν έρθει σε όλους οι παραγγελίες σας από bookdepository;

H δικιά μου από 16/3 ακόμα να φανεί :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Το είχα γράψει και στο άλλο ποστ, αλλά ας ενημερώσω κι εδώ ότι εμένα παραγγελίες από 4/2, 3/3 και 10/3 ήρθαν πριν καμιά 10αριά μέρες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αχ βρε φίλε μου καλέ μου φίλε.Αν περιμένεις εξυπηρέτηση απο τα ΕΛΤΑ και δή απο το ελληνικό δημόσιο τότε............καλή ανάσταση.Εδώ στη πολυκατοικία που μένω (τέσσερεις ορόφοι όλοι και όλοι) έρχεται ο ΕΛΤΑντζής και πετά όλονών τα γράμματα σε ενα πακέτο τυλιγμένο με το κλασσικό λάστιχο.Και στην συνέχεια εμείς κάνουμε τους ταχυδρόμους -ποιά είναι ποιών .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

12 min ago , ΤασίαΚούτ said:

Αχ βρε φίλε μου καλέ μου φίλε.Αν περιμένεις εξυπηρέτηση απο τα ΕΛΤΑ και δή απο το ελληνικό δημόσιο τότε............καλή ανάσταση.Εδώ στη πολυκατοικία που μένω (τέσσερεις ορόφοι όλοι και όλοι) έρχεται ο ΕΛΤΑντζής και πετά όλονών τα γράμματα σε ενα πακέτο τυλιγμένο με το κλασσικό λάστιχο.Και στην συνέχεια εμείς κάνουμε τους ταχυδρόμους -ποιά είναι ποιών .

 

Εγω παντως τοσα χρονια που μενω στην Αθηνα δεν εχω δει ποτε σε πολυκατοικια να μπαινει ο ταχυδρομος μεσα και να μοιραζει διαμερισμα-διαμερισμα. Ολα μαζι τα αφηνουν στην εισοδο παντα. Εδω το κανουν και στο χωριο που ειμαστε διαφορετικα σπιτια και επειδη εχουμε κοινη αυλη τα αφηνουν ολα σε εναν!

 

Εγω παντως θεωρω οτι ειναι και θεμα τυχης σε ποιο  υποκαταστημα θα πεσεις και στα ΕΛΤΑ αλλα και στους ιδιωτες. Γιατι εχω φαει και πολλες απογοητευσεις απο ιδιωτικους υπαλληλους και εχω δει τραγικες συμπεριφορες οποτε δεν θεωρω οτι το δημοσιο ή το ιδιωτικο εχει διαφορα. Εχει να κανει με τους ανθρωποους ποσο εργατικοι ειναι και με τις γενικοτερες συνθηκες. Αν πχ υπαρχει υποστελεχωση και δεν φτανει ο αριθμος τοτε απλα ολα αργουν (ειτε σε δημοσιο ειτε σε ιδιωτες)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κι εγώ για να είμαι ειλικρινής με τα ελτα δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Έχω αγοράσει και πουλήσει πολλά βιβλία σε και απο ιδιώτες και πάντα έρχονταν σε άψογη κατάσταση το πολύ σε 3 μέρες. Παρεμπιπτόντως έχω ακούσει (πολύ) άσχημα λόγια για ιδιωτικές εταιρίες.

Κι εγώ περιμένω δέμα απο 8/3.  Αυτό που με ανησυχεί κάπως είναι ότι στα κέντρα διαλογής έχουν μαζευτεί βουνά και βάζω φανταστικά σενάρια στο μυαλό μου (πχ μήπως "ξεφορτωθούν" μερικά) :Ρ . Και βέβαια δεν φαίνεται να προσλαμβάνουν καινούργιο προσωπικό οπότε έχω κατα νου μήπως και κάποια δέματα δεν ταχυδρομηθούν ποτέ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Έφτασε σήμερα η παραγγελία μου από bookdepository.
Κάλλιο αργά παρά ποτέ :)

Πάντως μέχρι να λήξει όλο αυτό δεν σκοπεύω να ξαναπαραγγείλω από εξωτερικό.
Όχι ότι υπάρχει κάτι που θέλω ν΄αγοράσω αυτή τη στιγμή, αλλά και να βρεθεί θα κάνω υπομονή κάποιους μήνες μέχρι να επανέρθουμε στους νορμάλ ρυθμούς :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3100
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Τα ΕΛΤΑ είναι ιδιωτική εταιρία πλέον. Πριν βάλουμε την κασέτα να παίζει να σκεφτόμαστε λίγο ή εναλλακτικά να τη βάλουμε να παίζει και όταν θα πάμε άρρωστοι σε δημόσιο νοσοκομείο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πάντως εγώ έκανα μια παραγγελία από την Πολιτεία (λογοτεχνικά βιβλία) εν μέσω περιοριστικών μέτρων, με ενημέρωσαν από το βιβλιοπωλείο πότε το παρέδωσαν στα ΕΛΤΑ κούριερ και μου είπαν ότι θα τα παραλάβω εντός των επόμενων 6 εργάσιμων ημερών. Τα παρέλαβα την 3η μέρα και μάλιστα απόγευμα μεγάλης Παρασκευής. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  41
  • Reputation:   183
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1977 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Παιδιά εμένα σήμερα το πρωί που κοίταξα με τον κωδικό, το δέμα μου βρίσκεται ακόμα στα κεντρικά στην Αθήνα από την μεγάλη Πέμπτη.. Και μένω μισή ώρα απο την Αθήνα να φανταστείτε.. :confuse: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Σήμερα μου ήρθε η τελευταία παραγγελία που έκανα από το Bookdepository, η οποία έγινε dispatched στις 8/3 (ενάμιση μήνα μετά). Πλέον δεν έχω εκκρεμότητες.

 

Good things come to those who wait που λένε και στο χωριό μου.

 

Θέλω να κάνω νέα παραγγελία... αλλά φοβάμαι. Εν τω μεταξύ έχουν βγει αρκετά νέα βιβλία που με ενδιαφέρουν (Tales of the Batman by Marv Wolfman, World's Finest: Guardians of Earth, Thor: Into The Dark Nebula, JLA: The Wedding of Atom and Jean Loring, κλπ)

 

Το θέμα είναι ότι ακόμα και αν περάσει ο κωλο-ιός, τα ΕΛΤΑ θα συνεχίσουν να είναι ένα μαύρο χάλι, όπως ήταν το Φεβρουάριο με τις απολύσεις και τις απεργίες.

 

Οπότε τι κάνουμε;

 

Θα περιμένουμε 1-2 μήνες για κάθε παραγγελία να μας έρθει από το εξωτερικό; Το μόνο παρήγορο είναι ότι δεν έχουν χαθεί -μέχρι στιγμής- τα βιβλία που παραγγέλλουμε. Μπορεί να αργούν πλέον πολύ, αλλά έρχονται. Κάτι είναι κι αυτό.

 

Από το ολότελα, καλή και η Παναγιώταινα (που λένε σε ένα άλλο χωριό) :lol:

 

 

 

Επεξεργασία από CaptainMarvel17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και σε μένα έφτασε μόλις χθες ένα απο τα βιβλία που είχα παραγγείλει απο το εξωτερικό. 1,5 μήνας πέρασε. Σχετικά με μια παραγγελία που περιμένω απο Ελλάδα, έχουν περάσει 2 βδομάδες και ακόμα τίποτα. Παρεμπιπτόντως πέρασα απο την αποθήκη και μου είπαν αυτό που είχα υποπτευθεί: τα εντός Ελλάδος δεν περνάνε απο τα κέντρα διαλογής και θα πρέπει να απευθύνομαι απευθείας στο πρακτορείο κάτι που έκανα αμέσως. Δυστυχώς δεν τους είχε έρθει ακόμα τίποτα.

 

8 hours ago, thor77 said:

Πάντως εγώ έκανα μια παραγγελία από την Πολιτεία (λογοτεχνικά βιβλία) εν μέσω περιοριστικών μέτρων, με ενημέρωσαν από το βιβλιοπωλείο πότε το παρέδωσαν στα ΕΛΤΑ κούριερ και μου είπαν ότι θα τα παραλάβω εντός των επόμενων 6 εργάσιμων ημερών. Τα παρέλαβα την 3η μέρα και μάλιστα απόγευμα μεγάλης Παρασκευής. 

 

Και εγώ είχα κάνει μια παραγγελία απο Πολιτεία και μου ήρθαν μετά απο καμιά δεκαριά μέρες. Αλλά οκ δεν με πείραξε.

 

6 hours ago, Dimitris331 said:

Παιδιά εμένα σήμερα το πρωί που κοίταξα με τον κωδικό, το δέμα μου βρίσκεται ακόμα στα κεντρικά στην Αθήνα από την μεγάλη Πέμπτη.. Και μένω μισή ώρα απο την Αθήνα να φανταστείτε.. :confuse: 


Και λίγο περιμένεις! :Ρ  Έχουν τέτοιο βουνό απο δέματα και τόσο δυσανάλογα μικρό προσωπικό που αμφιβάλλω αν θα στο φέρουν σύντομα. :Ρ

 

On 4/22/2020 at 2:43 PM, Laz33 said:

Πάντως μέχρι να λήξει όλο αυτό δεν σκοπεύω να ξαναπαραγγείλω από εξωτερικό.


Νομίζω ότι είναι το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

@thor77 κι εγώ πήρα τώρα μέσα στην καραντίνα ένα πακέτο από την Πολιτεία και ήρθε σχετικά γρήγορα.

 

Κατά τα άλλα, όλες οι εκκρεμότητες που είχα από το εξωτερικό έφτασαν μια χαρά, εκτός από ένα πακέτο που έρχεται από Ιαπωνία και είναι πιο λογικό πιστεύω να αργήσει. Ελπίζω τουλάχιστον να φανώ τυχερός και να μην φάω τελωνείο!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  41
  • Reputation:   183
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1977 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Δευτέρα απόγευμα ήρθε το δέμα μου.. μου είπε το κούριερ ότι δουλεύουν μέχρι εννιά το βράδυ και δεν προλαβαίνουν.. μάλλον τυχερός είμαι που παρέλαβα μέσα σε δώδεκα μέρες..:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.