Μετάβαση στο περιεχόμενο

Των ΕΛΤΑ τα καμώματα


Tsaklas

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Καθάρισα κι εγώ με το bookdepo μετά από 40 περίπου μέρες αναμονής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 314
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Βλέπω εδώ τις πονεμένες ιστορίες σας και είπα να πω και τη δικιά μου που είναι λίγο τραγελαφική, η οποία τελείωσε αισίως πριν από περίπου μία ώρα :) 

Δουλεύω σε ένα εμπορικό κέντρο γεμάτο εταιρείες στο Μαρούσι και συνήθως κανονίζω να έρχονται εδώ οι παραδόσεις βιβλίων και κόμικ, γιατί σπίτι δεν είναι κανένας. Κάνω ό,τι μπορώ για να αποφύγω τα ΕΛΤΑ και ας πληρώνω λίγο παραπάνω μεταφορικό, αλλά πραγματικά όσες φορές είχα εμπειρία με εκείνα (χαρακτηριστικά θυμάμαι την παραγγελία μιας μπλούζας Rotting Christ μέσω Bandcamp που έδωσα τα στοιχεία, μου είπε ότι δεν το βρίσκει το δέμα, της λέω ξαναψάξτο, είναι σίγουρα εδώ και βγαίνει ένα λεπτό μετά με το δέμα μου και βλέμμα νικητή:lol: ) ήταν τραγική.

 

Anyway είχα μια αποστολή για παραλαβή από ΕΛΤΑ (δεν το κάνω ποτέ έτσι, αλλά νόμιζα θα τα φέρουν σε κατάστημα δίπλα στη δουλειά μου, φυσικά το στείλανε στην άλλη άκρη του Αμαρουσίου :) ), την οποία θα πήγαινα να πάρω άμεσα. Την Παρασκευή στη δουλειά χτυπάει το κινητό μου και όταν το σήκωσα είναι μια κυρία με διαπεραστική φωνή και ακολουθεί ο διάλογος:

 

-Ναι ο κ. Τάδε;

-Ο ίδιος.

-Από την διαχείριση του εμπορικού είμαστε, σε ποια εταιρεία είστε κύριε Τάδε μου, γιατί έχετε μια παραλαβή και έχετε γράψει σκέτο τον αριθμό καταστήματος και ξεχάσατε τον όροφο σας!

-Εγώ;

-Ε ναι κ. Τάδε μου και σας ψάχνουμε τόση ώρα.

 

Απορώ τι έχει παιχτεί, κυρίως πως εγώ ξέχασα τον όροφο (δε μου έχει συμβεί ποτέ), αλλά και ποιος μου στέλνει κάτι, γιατί η μόνη παράδοση που εκκρεμούσε ήταν των ΕΛΤΑ που θα την έπαιρνα εγώ.

 

-Τέσπα είμαι στην τάδε εταιρεία. Πείτε μου όμως ποιος είναι ο αποστολέας;

-ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΕΙΜΑΣΤΕ Κ. ΤΑΔΕ ΜΟΥ, ΣΑΣ ΤΟ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΣΑΣ ΦΕΡΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ.

 

Κοιτάω απορημένος το τηλέφωνο και αναρωτιέμαι πως γίνεται να μην κατάλαβε τι τη ρώτησα και λέω "Ρε λες τα ΕΛΤΑ να το φέρανε εδώ τα χρυσά μου;", little did I know που λένε και στο χωριό μου. Η παράδοση ήταν ένα χαρτάκι που έλεγε πως ήταν το δελτίο αποστολής του δέματος που έπρεπε να πάω να πάρω, κοιτάω τη διεύθυνση που αναγραφόταν και τσέκαρα ποια είχα στείλει στον πωλητή. Εννοείται λοιπόν ότι ο υπάλληλος των ΕΛΤΑ ξέχασε τον όροφο και όχι εγώ και με έβαλε σε όλη την τραγελαφική συζήτηση με την κυρία της διαχείρισης.

 

Σήμερα που πήγα να παραλάβω, ήμουν στο τσακ να ρωτήσω "Αντί να μπαίνετε στον κόπο να μου στέλνετε την τσουτσίτσα που ονομάζεται δελτίο αποστολής, γιατί δε φέρνετε και το δέμα να ξεμπλέκουμε τρεις μέρες νωρίτερα;", αλλά τα ΕΛΤΑ είναι σαν τον στρατό: Οποιαδήποτε λογική ερώτηση, χάνεται στο φεστιβάλ γραφειοκρατίας, αργοπορίας και δυσλειτουργίας που κυριαρχεί :) 

 

Συμπεράσματα:

 

1) 15 ΕΛΤΑ να έχουν στην περιοχή σου, η αποστολή θα πάει σε αυτό που είναι στου διαόλου τη μάνα. Και κυρίως σε αυτά που σε ακτίνα χιλιομέτρου έχουν παρκάρισμα μόνο για κατοίκους :lol:

2) Τα ΕΛΤΑ έχουν 10 άτομα ουρά που έρχονται να παραλάβουν και πάνε σαν τις χελώνες, αλλά να στέλνουν χαρτάκια στο χώρο σου μια χαρά μπορούν.

3) Από όλα όσα μπορούσαν να ξεχάσουν τα ΕΛΤΑ στο δελτίο, ξέχασαν αυτό που με οδήγησε στην υπέροχη συζήτηση με τη νευρική κυρία στη διαχείριση.

4) Άρσεναλ (για τους 4-5 που το έπιασαν σας αγαπώ λίγο παραπάνω)

5) Οι προσπάθειες μου από εδώ και πέρα να αποφύγω παραδόσεις με ΕΛΤΑ θα είναι σαν τον Keanu Reeves με τις σφαίρες στο πρώτο Matrix.

6) Με το που ανοίξεις την κούτα γεμάτη κόμικ, σε κατακλύζει αίσθημα χαράς. ΑΛΛΑ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΓΗΘΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ :lol:

Επεξεργασία από nikolas12
  • Like 11
  • Respect 1
  • Αστείο 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

On 3/6/2020 στο 10:57 ΠΜ, nikolas12 είπε:

Δουλεύω σε ένα εμπορικό κέντρο γεμάτο εταιρείες στο Μαρούσι και συνήθως κανονίζω να έρχονται εδώ οι παραδόσεις βιβλίων και κόμικ, γιατί σπίτι δεν είναι κανένας.

Είμαστε πολλοί οι παντρεμένοι, μπορείς εδώ μέσα να πεις την αλήθεια :fiou:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Είχε σήμερα διακοπή ρεύματος όλη μέρα στην πολυκατοικία οπότε δεν λειτουργούσαν τα κουδούνια. Εγώ κλασικά κοιμάμαι μέχρι το μεσημέρι οπότε δεν είχα επίβλεψη του ποιος έρχεται. Οι γονείς μου που ήταν ξύπνιοι συνεννοηθηκαν μια χαρά με 2 διανομείς, από Γενική Ταχυδρομική και ACS, να αφήσουν τα δέματα κάτω. Από ΕΛΤΑ πάλι, πότε ήρθε, πότε έφυγε, κανείς δεν πήρε χαμπάρι. Σωστός νιντζα όπως τον έχουμε συνηθίσει. Σαν τα παιδάκια που χτυπάνε τα κουδούνια και τρέχουν μακριά. :shit2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  386
  • Reputation:   3511
  • Achievement Points:  560
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5758 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Διαφωνώ 1000 φορές ΕΛΤΑ η acs. Η γενική ταχυδρομικη είναι η πιο φθηνή αλλά οι υπηρεσίες τους είναι απαράδεκτες. Είμαι έξω φρενών αλλά και τι να κανεις.προτιμω να περιμενω ουρά στα ΕΛΤΑ με 10 άτομα παρα να υποτίθεται ότι μου τα στέλνουν σπιτι και να με φλομωνουν στο ψέμα

Επεξεργασία από james768
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Παίρνω τηλ χθες στα ΕΛΤΑ Courrier, ναι το έχουμε εδώ στο κέντρο διανομής, τους λέω ας το στείλετε αύριο, μου λένε οκ, φτάνει μεσημέρι σήμερα, παίρνω τηλ "αχ ο διανομέας δεν το πήρε μαζί του σήμερα, θα σας έρθει από Δευτέρα". Δευτέρα είναι αργία εν τω μεταξύ, άρα καλή Τρίτη... :antekale: Συμπέρασμα: αν δεν πας από εκεί δε γίνεται τίποτα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

14 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Παίρνω τηλ χθες στα ΕΛΤΑ Courrier, ναι το έχουμε εδώ στο κέντρο διανομής, τους λέω ας το στείλετε αύριο, μου λένε οκ, φτάνει μεσημέρι σήμερα, παίρνω τηλ "αχ ο διανομέας δεν το πήρε μαζί του σήμερα, θα σας έρθει από Δευτέρα". Δευτέρα είναι αργία εν τω μεταξύ, άρα καλή Τρίτη... :antekale: Συμπέρασμα: αν δεν πας από εκεί δε γίνεται τίποτα. 

 

Σαν να παίρνεις σε πιτσαρία και να σου λένε "Έχει φύγει το παιδί, αλλά με τις πίτσες του γείτονα, τις δικές σας τις ξέχασε" :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Παρήγγειλα 4 κόμικ, τα οποία έφυγαν από Αγγλία στις 30/9.  Πριν 3 εβδομάδες, μου κατέφτασε μόνο το 1, διότι απ' ό,τι φαίνεται τα είχαν βάλει σε 3 ή 4 διαφορετικούς φακέλους.  (συνηθισμένη τακτική) Ε λέω δε πειράζει, θα έρθουν την επόμενη εβδομάδα τα υπόλοιπα. Λοιπόν, ο ταχυδρόμος έχει να πατήσει στο σπίτι μου από τότε που μου έφερε το 1 κόμικ, δηλαδή τελευταία φορά που ήρθε ήταν πριν από 3 (!) εβδομάδες. Επίσης, έχει συμπληρωθεί ένας μήνας από τότε που έφυγε η παραγγελία. 

Πήγα στο τοπικό ΕΛΤΑ, έφαγα μισή ώρα στην αναμονή, αλλά άκρη δεν έβγαλα, δεδομένου ότι τα πακέτα δεν έχουν tracking number. Μου φαίνεται να μου έρχονται τα υπόλοιπα κόμικ το νέο έτος :lol:, αν συνεχιστούν αυτοί οι ρυθμοί...

 

Edit. Τελικά μου ήρθαν σήμερα αυτά που περίμενα! :yahoo: Κοίτα να δεις! Έπρεπε να πω το πόνο μου για να εισακουστώ. Πάντως δε με βλέπω να παραγγέλνω από το εξωτερικό πάλι άμεσα. Περιμένω ήδη άλλα δύο δεματάκια (το 1 προ παραγγελία), αλλά δεδομένων των ρυθμών παράδοσης, θα αρκεστώ σε αυτά. 

Επεξεργασία από the comic guide
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9630
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Απ' ότι φαίνεται η νέα καραντίνα φέρνει και νέες καθυστερήσεις, όπως την άνοιξη. Αυτή τη στιγμή περιμένω ένα πακέτο που έφυγε στις 9 Οκτωβρίου από Αγγλία και μία παραγγελία από bookdepository που έφυγε σε τρία κομμάτια στις 15, 17 και 19 Οκτωβρίου, επίσης από Αγγλία. Μέχρι πριν δύο εβδομάδες ήξερα από πρώτο χέρι ότι είχαμε ψιλοσταθεροποιηθεί στις τρεις βδομάδες παράδοσης, τώρα έρχεται πάλι το παιχνίδι "χάθηκε-δε χάθηκε το δέμα, θα παραλάβω ποτέ-δε θα παραλάβω".

 

Άμα δίπλα στην καραντίνα βάλεις και την επερχόμενη Black Friday και τις γιορτές που πλησιάζουν, δε θα μου φανεί απίθανο να υπολειτουργεί ακόμη περισσότερο το σύστημα. Είμαι πολύ περίεργος να δω όλους τους σάκους που φτάνουν κάθε μέρα στο Βενιζέλος και κάθονται μέχρι να ανοιχτούν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  37040
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  139
  • Reputation:   268
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1193 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Και εγω εχω παραγγείλει κάτι από τις 11 Δεκεμβρίου και ακόμα να έρθει.. :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26438
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

2 hours ago, Μπιατριξ Κιντο said:

Και εγω εχω παραγγείλει κάτι από τις 11 Δεκεμβρίου και ακόμα να έρθει.. :(

 

Πάρε καλέ το κατάνα και πήγαινε να καθαρίσεις  :D

Κι εγώ είχα ένα δέμα από Αγγλία από τα μέσα Δεκεμβρίου, ευτυχώς ήρθε χθες, φοβήθηκα μην το γυρίσουν πίσω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2195
  • Achievement Points:  443
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 hours ago, Μπιατριξ Κιντο said:

Και εγω εχω παραγγείλει κάτι από τις 11 Δεκεμβρίου και ακόμα να έρθει.. :(

Είχα παραγγείλει (απο Αγγλία) ένα βιβλίο αρχές Δεκέμβρη και ήρθε μόλις πριν λίγες μέρες. Θα περιμένεις. Είναι λογική η καθυστέρηση.

Παιδιά το χουμε ξαναπει γίνεται ένας κακος χαμός όχι μόνο λόγω καραντίνας και  κοβιντ αλλά και μικρού αριθμού προσωπικού. Ό,τι παραγγέλνετε απο εξωτερικο, να υπολογίζετε κατα τη γνώμη μου γύρω στο δίμηνο για να είστε μέσα. Επίσης συμβουλή μου είναι αν κάποια παραγγελία δεν επείγει (πχ για λόγους περιορισμένης διαθεσιμότητας), μην προβαίνετε σε παραγγελίες. Κάντε λίγο υπομονή. Δεν χάθηκε ο κόσμος να αγοράσουμε κάτι που θέλουμε μετά απο 1-2 μήνες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37040
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  139
  • Reputation:   268
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1193 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ναι, ομως εγω δεν το παρηγγειλα απο Αγγλια και μου κανει εντυπωση που αργουν τοσο... :sad1:

Επεξεργασία από Μπιατριξ Κιντο
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2195
  • Achievement Points:  443
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@Μπιατριξ Κιντο Απο που το παρήγγειλες; Απο Ελλάδα ή απο κάποια άλλη χώρα του εξωτερικού;

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37040
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  139
  • Reputation:   268
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1193 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Απο Θεσσαλονίκη. Ήρθε χθες εν τω μεταξύ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.