Μετάβαση στο περιεχόμενο

Των ΕΛΤΑ τα καμώματα


Tsaklas

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εμένα από Πολιτεία, σε παραγγελία που έκανα την Δευτέρα το μεσημέρι, ήρθε χθες (Τετάρτη) και σήμερα (Πέμπτη) ο διανομέας και δεν με βρήκε σπίτι οπότε το παρέλαβα ο ίδιος από το κατάστημά τους μετά την επιστροφή του διανομέα. Νομίζω μια χαρά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 314
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Αλλο από Πολιτεια. Αυτη απ οσο θυμαμαι χρησιμοποιει κουριερ, οχι ελτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Η συγκεκριμένη αποστολή έγινε μέσω ΕΛΤΑ Κούριερ (Σε παλιότερες αποστολές όμως χρησιμοποιούσε την Γενική Ταχυδρομική)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33343
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  156
  • Reputation:   779
  • Achievement Points:  156
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2026 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Σε μένα το θέμα τελικά δεν ήταν καλοκαιρινή άδεια, αλλά συνταξιοδότηση. Εμφανίστηκε τελικά μετά από 12 εργάσιμες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μου ήρθε καπέλο από το τελωνείο 18€ για βιβλίο από Ιαπωνία με αναγραφόμενη τιμή 38€ / 4480¥. Ενώ είχε αναγραφόμενη τιμή πάνω, το κοστολόγησαν νταβατζιλίκι 51€. Αυτά που πλήρωσα ήταν 15€ εκτελωνισμός και 3€ κόστος αποθήκης, επειδή έμεινε κάποιες ημέρες (χωρίς να με ενημερώσουν φυσικά). Δεν γνωρίζω για ποιον λόγο δεν πλήρωσα και 24% της αξίας του όπως την άλλη φορά, όμως πάλι καλά. Παρ' όλο που είπα στον φίλο να το στείλει με αναγραφόμενη τιμή κάτω από 22€, το πέρασε στα ψιλά. Πιθανόν να ήταν αυτή η πηγή του προβλήματος, από εδώ και πέρα αν μου ξανατύχει θα επιμένω να βάζει μικρότερη τιμή, και ο Θεός βοηθός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30650
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  56
  • Reputation:   265
  • Achievement Points:  56
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3375 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

17 min ago , PhantomDuck said:

Μου ήρθε καπέλο από το τελωνείο 18€ για βιβλίο από Ιαπωνία με αναγραφόμενη τιμή 38€ / 4480¥. Ενώ είχε αναγραφόμενη τιμή πάνω, το κοστολόγησαν νταβατζιλίκι 51€. Αυτά που πλήρωσα ήταν 15€ εκτελωνισμός και 3€ κόστος αποθήκης, επειδή έμεινε κάποιες ημέρες (χωρίς να με ενημερώσουν φυσικά). Δεν γνωρίζω για ποιον λόγο δεν πλήρωσα και 24% της αξίας του όπως την άλλη φορά, όμως πάλι καλά. Παρ' όλο που είπα στον φίλο να το στείλει με αναγραφόμενη τιμή κάτω από 22€, το πέρασε στα ψιλά. Πιθανόν να ήταν αυτή η πηγή του προβλήματος, από εδώ και πέρα αν μου ξανατύχει θα επιμένω να βάζει μικρότερη τιμή, και ο Θεός βοηθός.

 

Αυτό με τα 22e μη το δένεις κιόλας, τώρα πια τα ανοίγουν και βλέπουν το τιμολόγιο (αν εχει βάλει ο άλλος τιμολόγιο) αν δεν υπάρχει ή δε συμφωνούν με αυτό, το κατατάσουν αυτοί βάσει του τελωνιακού κώδικα σε μια λίστα που έχουν και βγάζουν απο εκεί το κουστούμι. Αν δεν συμφωνείς με την τιμολόγηση σου δίνει το δίνει το δικαίωμα ένστασης, προσομίζοντας τιμολόγιο κλπ.

 

Επίσης αν ο άλλος το στέλνει με ιδιωτική μεταφορική (πχ dhl κλπ) κάνουν αυτοί την εκτελώνηση γιατί παίρνουν προμήθεια που είναι μεγαλύτερη απο των ΕΛΤΑ οπότε σου έρχεται και πιο αυξημένο. Επιπλέον αν με τα ΕΛΤΑ γλιτώσεις και κανα τελωνείο λόγο του ότι μπορεί να μη πέσει στο δείγμα, στις ιδιωτικές πάνε στο τελωνείο απο μονες τους λόγω του ότι παίρνουν λεφτά απο την προμήθεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Άρχισαν τα παρατράγουδα πάλι... Έχω παραγγείλει διάφορα μεταχειρισμένα από Amazon τελευταία.  Γενικά φτάνουν σύντομα, δεν έχω παράπονο. Παρ'όλα αυτά, στην συγκεκριμένη παραγγελία από World of Books:

image.thumb.png.d82ea6a601718e1ae33d183d4a53a581.png

έχουν έρθει κανονικά τα πρώτα 2 και το τελευταίο ακόμα το περιμένω... Έρχονται χωριστά συνήθως οπότε δεν είναι ότι το παρέλειψαν από την παραγγελία. Ταυτόχρονα, έχουν έρθει νεότερες παραγγελίες από το ίδιο μαγαζί, ακόμα πιο περίεργο γεγονός. Να αρχίσω να φοβάμαι και να το ψάχνω στα ΕΛΤΑ άραγε; Δεν έχει περάσει πολύς καιρός απ'την εκτιμώμενη ημερομηνία αλλά δεδομένης της ταχύτητας που έχουν έρθει νεότερες παραγγελίες δεν μπορώ παρά να αναρωτιέμαι πώς γίνεται αντικείμενα που παρήγγειλα μαζί από το ίδιο κατάστημα να καταφθάνουν με διαφορά εβδομάδων, ενώ παράλληλα μεταγενέστερες παραγγελίες πάλι απ το ίδιο να έρχονται νωρίτερα...

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ήσουν τυχερός ως τώρα. Οι περισσότερες δικές μου παραγγελίες από το συγκεκριμένο κατάστημα έχουν διάφορες διακυμάνσεις στην παράδοση τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εμένα χθες μου ήρθε ένα βιβλίο που είχα παραγγείλει απο το book depository. Το θέμα είναι πως έμαθα για την άφιξη του βιβλίου βγαίνοντας απο το σπίτι μου και βλέποντάς το πεταμένο στον κήπο της εισόδου της πολυκατοικίας...

 

Δεν ξέρω αν το έφερε ο ταχυδρόμος των ελτα αλλά ρε παιδιά να το παρατάς έτσι χύμα; Νομίζω ότι έφταιγε και το γεγονός πως στη δημιουργία προφιλ του BD δεν υπάρχει φόρμα συμπλήρωσης τηλεφώνου. Τα ελτα πάντα μου στέλνουν μήνυμα ή με καλούν στο κινητό μου ότι έχει έρθει δέμα που πρέπει να παραλάβω. Αν υπήρχε και τώρα το νούμερό μου υποθέτω θα με είχαν ειδοποιήσει τηλεφωνικώς. Αν κάποιος που χρησιμοποιεί το BD έχει να δώσει κάποια επιπλέον πληροφορία ή συμβουλή, ευπρόσδεκτη.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30650
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  56
  • Reputation:   265
  • Achievement Points:  56
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3375 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μου έχει τύχει και μένα ακριβώς ίδιο. Το θέμα δεν ειναι το τηλέφωνο αλλά ο τρόπος αποστολής του BD, που το στέλνει σαν απλό δέμα χωρίς tracking, οπότε εδω τα ΕΛΤΑ δεν έχουν καμια υποχρέωση να το κρατήσουν και να του φερθούν σαν συστημένο (που σημαίνει να το πάρει ο ταχυδρόμος μαζί του, αν σε βρεί καλώς, αν όχι να αφήσει ειδοποίηση και να το ξαναπάρει πίσω.)

 

Αυτό που έχω δει εγώ και μου έχουν πει και οι ταχυδρόμοι, είναι οτι αν το πακέτο είμαι μικρό ελαφρύ στο παίρνει ο άλλος μαζί του και το αφήνει μαζί με την άλλη αλληλογραφία. αν ειναι κάτι βάρυ απλά το κρατάνε στην αποθήκη τους (που δεν έχουν και καμια υποχρέωση στην τελική) και σου φέρνουν μια ειδοποίηση ασυνόδευτου.

 

Αυτό δε το κάνει μόνο το bd αλλά γενικά σε οτι σου έρχεται χωρίς tracking

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δηλαδή άμα παραγγείλουμε κάτι ακριβό μετά αναμένουμε μετ' αγωνίας για το που θα καταλήξει το βιβλίο; :(

 

Τους έστειλα και ένα μήνυμα για το αν μπορούμε να αφήσουμε ένα τηλέφωνο και μου απάντησαν "What I can suggest is that you place your phone number next to your name."

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30650
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  56
  • Reputation:   265
  • Achievement Points:  56
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3375 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Βάλε το δεν ειναι και τίποτα, αλλα απο το BD αλλα απο παρόμοια πακέτα που μου έρχονται αυτή ειναι η πρακτική πάνω κάτω. Το κακό ειναι οτι το bd δε σου έχει μια επιλογή τουλάχιστον να βάλεις πχ ενα tracking και ας μην ειναι free.

 

Δηλαδή θα pάρεις ενα omnibus 100€ δεν ειναι και τόσο κόστος με 5 παραπάνω να βάλω ενα tracking. Είναι χαζομάρα του bd αυτό. Οκ στέλνε free αλλά δώσε μου και μια επιλογή έστω για ενα tracking.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

40 min ago , Holyshock said:

[...]Αυτό που έχω δει εγώ και μου έχουν πει και οι ταχυδρόμοι, είναι οτι αν το πακέτο είμαι μικρό ελαφρύ στο παίρνει ο άλλος μαζί του και το αφήνει μαζί με την άλλη αλληλογραφία. αν ειναι κάτι βάρυ απλά το κρατάνε στην αποθήκη τους (που δεν έχουν και καμια υποχρέωση στην τελική) και σου φέρνουν μια ειδοποίηση ασυνόδευτου. [...]

Αυτό ακριβώς συμβαίνει. Βέβαια μου έχει τύχει σε μεμονωμένες παραγγελίες να μου στείλουν συστημένο με κούριερ ένα βιβλίο, όμως δεν συμβαίνει συχνά. Πάντως εάν είναι ακριβό βιβλίο π.χ. 80-100€, συνήθως θα είναι αρκετά βαρύ, επομένως δύσκολο να το αφήσει ο ταχυδρόμος στην πόρτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μήπως αν αντί για τη διεύθυνση του σπιτιού μας βάζαμε ένα "Post Response" (και δίπλα το πρακτορείο της περιοχής μας) θα ήταν καλύτερα; Ή υπάρχει κανας φόβος να χαθεί;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30650
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  56
  • Reputation:   265
  • Achievement Points:  56
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3375 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Και μετά πως θα βρει να σε ειδοποιήσει εσένα το ταχυδρομειο? Συν οτι με την ταχυδρομική που έχει τώρα στην ελλάδα συνεργάζεται με τα ΕΛΤΑ αν πάει σε καμια royal mail (που στην ελλάδα έρχονται με την acs τα δέματα) ή με κάμια άλλη που δεν συνεργάζεται με τα ΕΛΤΑ.?

 

Όχι άσε την διεύθυνση με τα στοιχεία σου ως έχει, βάλε και το τηλέφωνο να υπάρχει και δε μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω νομίζω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 min ago , Holyshock said:

Και μετά πως θα βρει να σε ειδοποιήσει εσένα το ταχυδρομειο?

Με το τηλέφωνό μου. Το BD δεν έχει όπως είπα φόρμα και το συμπλήρωσα σε μια άλλη κενή φόρμα (όπου υποτίθεται βάζεις τον οροφο του διαμερίσματός σου κτλ ) :Ρ.

Και μόλις φτάσει στο πρακτορείο, σε ειδοποιούν με μηνυμα ή τηλεφωνικώς. Απο την αλλη σκέφτομαι και να περάσω απο το πρακτορείο μήπως μπορώ να τους δηλώσω το όνομά μου και να το χουν κατα νου να το κρατήσουν (ναι ξέρω φαίνεται αστείο· μια σκέψη έκανα :Ρ )

 

Αλλά θα κάνω αυτό που λες· άφησα τα στοιχεία μου ως έχουν και ας ελπίσουμε να το παραλάβω σώο το δέμα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30650
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  56
  • Reputation:   265
  • Achievement Points:  56
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3375 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Δε ξέρω αν τους ξέρεις τόσο καλα στο πρακτορείο οκ μπορει σε βολέψουν, ΑΛΛΑ απο προσωπική εμπειρία με τις ταχυδρομήσεις γενικά, keep it simple, όλα οι ταχυδρομείς δημοσίου ή ιδιώτες τα κάνουν μαζικά, ασε να έρθει στο ταχυδρομείο σου με το καλό και να σε ψάχνει ο ταχυδρόμος με την διαδικασία που ξέρει, γιατί αυτό που λες έχουν συνηθήσει τόσο πολύ τα μάτια τους να τα κάνουν μηχανικά που μπορεί να μη το διαβάσει και ποτέ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μου έφτασε χθες ύστερα απο ένα μήνα ένα ακόμα βιβλίο που είχα παραγγείλει απο Αγγλία. Το κουτί ήταν καταμουσκεμένο και ο ταχυδρόμος μου είπε πως βράχηκε επειδή όταν είχε φτάσει Ελλάδα και άρχισε να βρέχει (οι προχθεσινές βροχές), είχαν το καρότσι έξω και έτσι το δέμα έγινε μούσκεμα...

 

Το άνοιξα με την ελπίδα ότι το νερό δεν είχε προχωρήσει πέρα απο το κουτί αλλά φυσικά εις μάτην. Το μισό βιβλίο είχε γίνει ασταναπανε και χθες μια ώρα καθόμουν και το στέγνωνα με το πιστολάκι. Το αποτέλεσμα φαντάζεστε πως είναι· ένα μισο "φουντωμένο" βιβλίο :Ρ

Απο τη στιγμή που δεν φταίνε στο εξωτερικό και όπου ξέρεις ότι στο αλλάζουν αμέσως (amazon/BD), λες τώρα: που να απευθύνομαι στα ελτα για αποζημίωση...άντε να το αποδείξεις και μάλλον άκυρο θα σου ρίξουν.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9669
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

33 min ago , lovcom said:

Απο τη στιγμή που δεν φταίνε στο εξωτερικό και όπου ξέρεις ότι στο αλλάζουν αμέσως (amazon/BD), λες τώρα που να απευθύνομαι στα ελτα για αποζημίωση...άντε να το αποδείξεις και μάλλον άκυρο θα σου ρίξουν.

Για εμένα φταίνε και αυτοί που συνεργάζονται με τα ελτα και όχι με κάποια σοβαρή ταχυδρομική εταιρία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 hours ago, jimakoszs97 said:

Για εμένα φταίνε και αυτοί που συνεργάζονται με τα ελτα και όχι με κάποια σοβαρή ταχυδρομική εταιρία.

To σκέφτηκα κι αυτό αλλά μετά λες ότι θα σε βάλουν σε "blacklist" και αν πάθει κάτι αντίστοιχο κανα ακριβό βιβλίο που παρήγγειλες (γιατί αυτό που μου ρθε μουσκεμένο δεν ήταν ακριβό), τότε ίσως να μη σε πιστέψουν ούτε αυτοί. Οπότε δίνω τόπο στην οργή.

Απλώς τώρα σκέφτομαι για χειμώνα (όπου υπάρχει αυξημένη πιθανότητα βροχής) να μην προβώ προς το παρόν σε παραγγελίες :lol:

Παράλογα πράγματα παιδιά...να βρέχει και να έχεις έξω το καρότσι με αποτέλεσμα να βρέχονται τα δέματα..Σε μια ιδιωτική εταιρία απλά θα σε είχαν απολύσει.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

13 ώρες πριν, lovcom είπε:

To σκέφτηκα κι αυτό αλλά μετά λες ότι θα σε βάλουν σε "blacklist" και αν πάθει κάτι αντίστοιχο κανα ακριβό βιβλίο που παρήγγειλες (γιατί αυτό που μου ρθε μουσκεμένο δεν ήταν ακριβό), τότε ίσως να μη σε πιστέψουν ούτε αυτοί. Οπότε δίνω τόπο στην οργή.

Απλώς τώρα σκέφτομαι για χειμώνα (όπου υπάρχει αυξημένη πιθανότητα βροχής) να μην προβώ προς το παρόν σε παραγγελίες :lol:

Παράλογα πράγματα παιδιά...να βρέχει και να έχεις έξω το καρότσι με αποτέλεσμα να βρέχονται τα δέματα..Σε μια ιδιωτική εταιρία απλά θα σε είχαν απολύσει.

 

Σε καταλαβαίνω κάπως,σου εύχομαι να μην σου ξανασυμβεί αυτό!!

 

Και έλεγα να κάνω κίνηση για bd,αλλά θα το αναβάλλω :lol:

 

Πάντως εγώ πάντα μια σακούλα εύκαιρη για βροχή την έχω (ακόμα και στα βιβλία μου στο σχολείο γιατί η τσάντα μου δεν ήταν αδιάβροχη).

Το τεύχος 2 της gn συλλογής marvel το πήρα εν ώρα καταιγίδας και το καταχόνιασα σε δύο χοντρές μεγάλες σακούλες.Σακούλες,σακούλες παντού!!!  :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30650
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  56
  • Reputation:   265
  • Achievement Points:  56
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3375 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Να πώ μια ιδέα, επειδή δεν ξέρεις πραγματικά που "χάλασαν" το δέμα, άσχετο του τι λέει ο ταχυδρόμος, θα μπορούσες να πεις οτι δε το αποδέχομαι έτσι όπως μου το φέρατε, θα μπλέξεις βέβαια σε μια διαδικασία αποζημίωσης κλπ αλλά αμα σου λέει ο ταχυδρόμος, το αφήσαμε στο καρότσι έξω στη βροχή γιατί μας είναι αδιάφορο κιόλας τότε ας πάρει και την ευθήνη.

 

Αν ο ταχυδρόμος τα έβαζε απο την τσέπη του την αποζημίωση θα το άφηνε έξω?

 

Δε μου έχει τύχει ομολογώ με τα ΕΛΤΑ ειδικά τέτοιο πράγμα και κάνω τις περισσότερες παραλαβές μου απο τα ΕΛΤΑ (τις περισσότερες φορές τα προτιμώ έναντι άλλων), μου είχε έρθει όμως σκισμένο, βρεγμένο μέσα στις λάσπες δέμα με βιβλία μέσα απο courier, τους δηλώνω οτι δε το παραλαμβάνω το τράβηξα και φωτογραφίες και επικοινώνησα με τον αποστολέα του έστειλα και τις φωτογραφίες, μου το ξαναστειλε με τα ΕΛΤΑ και ότι μου έχει ξαναστείλει απο τότε δε μου το έχει στείλει με την courier.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 hours ago, Holyshock said:

Να πώ μια ιδέα, επειδή δεν ξέρεις πραγματικά που "χάλασαν" το δέμα, άσχετο του τι λέει ο ταχυδρόμος, θα μπορούσες να πεις οτι δε το αποδέχομαι έτσι όπως μου το φέρατε, θα μπλέξεις βέβαια σε μια διαδικασία αποζημίωσης κλπ αλλά αμα σου λέει ο ταχυδρόμος, το αφήσαμε στο καρότσι έξω στη βροχή γιατί μας είναι αδιάφορο κιόλας τότε ας πάρει και την ευθήνη.

 

Αν ο ταχυδρόμος τα έβαζε απο την τσέπη του την αποζημίωση θα το άφηνε έξω?

 

 

Φίλε μου δεν έχεις άδικο. Θα μπορούσα  επιτόπου να αρνηθώ να το παραλάβω (αφού εγώ πέρασα απο τα γραφεία). Πάντως να ξεκαθαρίσω δεν ήταν κάποιο λάθος του ταχυδρόμου, ούτε (απ' ό,τι κατάλαβα), των ελτα της περιοχής μου.
Αν δεν απατώμαι τα δέματα που έρχονται απο το εξωτερικό περνούν απο το κρυονέρι. Ο ταχυδρόμος μου είπε πως απο  κει το παρέλαβαν βρεγμένο.

Μα και πάλι δεν έχεις άδικο. Αλλά θα μπω σε μια διαδικασία για ένα βιβλίο 12€ (τα οποία βέβαια δεν τα έχω για πέταμα), και αμφιβάλλω πραγματικά αν θα αποζημιωθώ. Το βιβλίο πάντως ακόμα και έτσι διαβάζεται. Σκέφτηκα όμως να δώσω τόπο στην οργή.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

3 ώρες πριν, lovcom είπε:

Φίλε μου δεν έχεις άδικο. Θα μπορούσα  επιτόπου να αρνηθώ να το παραλάβω (αφού εγώ πέρασα απο τα γραφεία). Πάντως να ξεκαθαρίσω δεν ήταν κάποιο λάθος του ταχυδρόμου, ούτε (απ' ό,τι κατάλαβα), των ελτα της περιοχής μου.
Αν δεν απατώμαι τα δέματα που έρχονται απο το εξωτερικό περνούν απο το κρυονέρι. Ο ταχυδρόμος μου είπε πως απο  κει το παρέλαβαν βρεγμένο.

Μα και πάλι δεν έχεις άδικο. Αλλά θα μπω σε μια διαδικασία για ένα βιβλίο 12€ (τα οποία βέβαια δεν τα έχω για πέταμα), και αμφιβάλλω πραγματικά αν θα αποζημιωθώ. Το βιβλίο πάντως ακόμα και έτσι διαβάζεται. Σκέφτηκα όμως να δώσω τόπο στην οργή.

 

Να πω μια βλακία,θα βοηθήσει αν το βάλεις κάτω από κάτι βαρύ για κάτι μέρες; Μπορεί και να ισχιώσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δυσκολο το κόβω μιας και τα φύλλα έχουν  φουσκώσει, ξεραθεί και έχουν αποκτήσει μια κυμματιστή μορφή.

Θα το δοκιμάσω όμως ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Εγκύκλιος των ΕΛΤΑ με ημερομηνία 20 Ιανουαρίου 2020 αναφέρει πως στο εξής, σε κάθε αντικείμενο που θα εκτελωνίζεται ακόμη και αν η αξία του είναι κάτω των 22 ευρώ, που είναι το αφορολόγητο όριο, θα του επιβάλλεται «Τέλος Εκτελωνισμού», το ύψος του οποίου καθορίστηκε σε 15 ευρώ.

 

Ως εκ τούτου, τα δέματα εκτός ευρωπαϊκών χωρών που θα μπαίνουν τελωνείο άσχετα αν είναι πάνω η κάτω από 22 ευρώ που μέχρι σήμερα είναι η ατέλεια, θα χρεώνονται με 15 ευρώ,κάτι που πρακτικά σημαίνει πως ακόμη και ένα ευρώ να κοστίζουν, ο καταναλωτής θα πληρώνει έξτρα 15 ευρώ.

 

Ειδικότερα, σύμφωνα με όσα αναφέρει ο ιστότοπος των ΕΛΤΑ, ταχυδρομικά αντικείμενα:

 

- αξίας που δεν υπερβαίνει τα 22 € ή τα 45 € σε περίπτωση αποστολής μη–εμπορικού χαρακτήρα (από ιδιώτη σε ιδιώτη), απαλλάσσονται από δασμούς και ΦΠΑ.


- αξίας από 22 € / 45 € έως 150 € απαλλάσσονται από εισαγωγικούς δασμούς αλλά υπόκεινται σε ΦΠΑ.


- αξίας 150€ και άνω υπόκεινται σε ΦΠΑ και δασμούς, ανάλογα με τη στατιστική αξία τους και τη δασμολογική τους κατάταξη.

 

Αυτό σημαίνει πως για δέματα: 

 

- από 0 έως και 22 ευρώ θα πληρώνουμε τέλη εκτελωνισμού 15 ευρώ.

 

- από 22 έως και 150 ευρώ θα πληρώνουμε τέλη εκτελωνισμού 15 ευρώ + ΦΠΑ 24%.

 

- πάνω από 150 ευρώ θα πληρώνουμε τέλη εκτελωνισμού 15 με 50 ευρώ ανάλογα το κόστος του πακέτου, + ΦΠΑ 24% + τους τελωνειακούς δασμούς.

 

Υπενθυμίζεται πως μέχρι τώρα, τα αντικείμενα που αγοράζονται από το ebay, το Amazon ή καταστήματα της Κίνας και άλλων χωρών εκτός ΕΕ, δεν είχαν καμία χρέωση εάν η αξία τους είναι μέχρι 22 ευρώ, ακόμη και αν υποβάλλονταν σε δειγματοληπτικό έλεγχο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Άρχισαν τα όργανα... Μετά από πολύ καιρό, πέρασε η 8η εργάσιμη από dispatched παραγγελία στο BookDepository και τα κόμικ είναι άφαντα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

1 ώρα πριν, Tsaklas είπε:

Άρχισαν τα όργανα... Μετά από πολύ καιρό, πέρασε η 8η εργάσιμη από dispatched παραγγελία στο BookDepository και τα κόμικ είναι άφαντα. 

 Καποτε περιμέναμε 2,5 εβδομάδες minimum...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

5 λεπτά πριν, gotham-city είπε:

 Καποτε περιμέναμε 2,5 εβδομάδες minimum...

Δεν αντιλέγω, ειδικά σε περιόδους Χριστουγέννων έχει γίνει χαμός, απλά λέω κρίμα να γίνεται dispatched η 1η παραγγελία 4/2 και να φτάνει 12/2 και η 2η των 6/2 να μην έχει φτάσει ακόμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μεγάλο μέρος των υπαλλήλων των ΕΛΤΑ ,περίπου το ένα τρίτο, ήταν υπάλληλοι με σύμβαση εργασίας 8 μηνών που έληξε στις  14 Φεβρουαρίου.

Ο σχεδιασμός  είναι να προσλάβουν με σύμβαση 2 μηνών νέους υπαλλήλους οι οποίοι θα είναι κατά πολύ λιγότεροι από αυτούς που έφυγαν.

Πρακτικά αυτό δεν μπορεί να λειτουργήσει και λογικά θα δημιουργηθούν μεγάλα προβλήματα, κυρίως στα απλά δέματα που δεν έχουν tracking number και δεν γνωρίζεις που βρίσκονται.

Ο όγκος εργασίας ,τόσο στην διαλογή όσο και στην διανομή είναι τεράστιος και θα υπάρξουν μεγάλες καθυστερήσεις.

Προσωπικά περιμένω ένα κόμικ από Αγγλία που στάλθηκε στις 10 Ιανουαρίου ενώ ένα άλλο που το παράγγειλα την ίδια μέρα από το ίδιο κατάστημα ήρθε πριν 10 μέρες.

Στα ΕΛΤΑ που πήγα σήμερα δεν έδειξαν  και πολύ πρόθυμοι να με εξυπηρετήσουν και να ψάξουν ,μου είπαν ότι δεν έχουν βιβλία αλλά δέματα με ρούχα! 

Το κακό είναι ότι δεν ξέρεις που βρίσκεται κάτι ή που μπορεί να ψάξεις...

Και δυστυχώς δεν μπορείς να παρακάμψεις τα ΕΛΤΑ με κάποιο τρόπο...

Λογικά το δικό μου κόμικ έχει χαθεί ,το κακό είναι ότι ήταν used κι άρα δεν μπορούν να το ξαναστείλουν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.