Μετάβαση στο περιεχόμενο

Των ΕΛΤΑ τα καμώματα


Tsaklas

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σήμερα τα ΕΛΤΑ το τερμάτισαν!

Είχα κάνει μια παραγγελία 7 κόμικ από το Book Depository  στις 15 Μαρτίου ,η οποία αγνοούνταν μέχρι σήμερα (17 Απριλίου)οπότε και βρήκα ειδοποητήριο!

Πηγαίνω λοιπόν κι εγώ όλως χαρά να πάρω τα κόμικ ,μόνο που όπως μου είπε η υπάλληλος δεν είχαν κανένα δέμα να μου δώσουν!

Είπα κι εγώ δεν μπορεί ,ψάξτε καλά κάπου θα είναι!Μετά λοιπόν κι από την δεύτερη προσπάθεια πάλι δεν βρέθηκαν οπότε η πρώτη υπάλληλος ζήτησε την βοήθεια μιας δεύτερης υπαλλήλου ,η οποία επίσης δεν τα βρήκε!

Η δεύτερη υπάλληλος είχε όμως και κάποιες θεωρίες!

Η ειδοποίηση που είχα ήταν η δεύτερη,η πρώτη είχε σταλεί στις 28/3.Αυτό σήμαινε ότι μπορεί να έγινε λάθος  γιατί κάποιες φορές στέλνουνε δεύτερο ειδοποιητήριο ενώ δεν έχουν στείλει το πρώτο (έτσι είπε) ή στέλνουνε δεύτερο ειδοποιητήριο ενώ κάποιος έχει πάρει το δέμα του(έτσι είπε) κι εν ολίγοις εγώ είχα πάρει τα 6 δέματά μου και υπήρχε κι ένα έβδομο που δεν είχα πάρει το οποίο επίσης είχε χαθεί και μόνο αυτό περίμενα!

Εγώ χτυπιόμουν ότι δεν έχω πάρει τίποτα κι έτσι η δεύτερη υπάλληλος έβαλε την πρώτη να ψάξει τα ειδοποητήρια από την πρωτομηνιά  για να βρει ότι τα είχα πάρει!

Αφού λοιπόν έψαξε σε κάποιες σελίδες και βρήκε το όνομά μου ,είδε ότι δεν τα είχα παραλάβει!Μόνο που η δεύτερη υπάλληλος επέμενε ότι τα είχα πάρει κι ότι είχα βάλει και υπογραφή!Μόνο που η σελίδα με το όνομά μου ήταν ακριβώς μπροστά της και βέβαια δεν είχα βάλει υπογραφή,αφού βέβαια δεν τα είχα παραλάβει!

Έτσι η δεύτερη υπάλληλος μου είπε να ξανάρθω την επόμενη μέρα να λύσουν το θέμα με την προιστάμενο!

Εγώ δεν έφευγα γιατί ήξερα πως τα κόμικς ήταν εκεί και φυσικά δεν ήθελα να περιμένω μέχρι την επόμενη!

Στο σημείο αυτό μια τρίτη υπάλληλος είπε πως υπάρχουν και κάποια δέματα σε ένα πάγκο πάνω από το κεφάλι της και σωστά μαντέψατε ήταν τα δικά μου!

Τα είχαν βάλει εκεί γιατί λέει δεν είχαν χώρο!

Η δεύτερη υπάλληλος μου ζήτησε συγνώμη και είπε πως ήταν ζαλισμένες από την κούραση!

Εγώ της είπα πως δεν πειράζει και πως δεν είχα σκοπό να φύγω αν δεν έβρισκαν τα δέματά μου!

Τα συμπεράσματα δικά σας..

Επ'ευκαιρίας δείτε και την παραγγελία μου 

 

20190417_205406.thumb.jpg.4ae95b0f3862267b1a7f7067ccb42563.jpg

  • Like 7
  • Μπέρδεμα 1
  • Λύπη 1
  • Αστείο 4
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 314
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Καλά δεν ντρέπεσαι έκανες τόση φασαρία για μερικά μικιμαους???

 

Αυτό είναι το επίπεδό σας, και μετά φταίνε οι άλλοι...

 

:lol:  :lol:  :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Έγραψα την ιστορία αυτή περισσότερο για να γνωρίζουν, όσοι έχουν προβλήματα με τις παραγγελίες τους, ότι μερικές φορές περισσότερα  πράγματα μπορεί να πάνε στραβά!

Αν δεν υπήρχε η τρίτη υπάλληλος για να πει ότι υπάρχουν κι εδώ κάποια δέματα (τα δικά μου) σήμερα θα έπρεπε να ξαναπάω στα ΕΛΤΑ  για να βρούμε τα δέματα ,που μάλλον  δεν θα βρίσκαμε!

Είχα πάει μεσημέρι που δεν υπήρχε κόσμος και  ήμουν πολύ κόσμιος στις αντιδράσεις μου!

Επίσης έχω απορία κι αν κάποιος μπορεί να απαντήσει ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΕΜΑΤΑ;

Θέλω να πω θα γύριζαν πίσω στην Αγγλία , θα τα πετούσαν κάποια στιγμή τα ΕΛΤΑ ή θα ξαναπροσπαθούσαν να μου τα φέρουν;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

14 λεπτά πριν, guskoin είπε:

Επίσης έχω απορία κι αν κάποιος μπορεί να απαντήσει ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΕΜΑΤΑ;

Θέλω να πω θα γύριζαν πίσω στην Αγγλία , θα τα πετούσαν κάποια στιγμή τα ΕΛΤΑ ή θα ξαναπροσπαθούσαν να μου τα φέρουν;

 

Άγνωστοι αι βουλαί των ΕΛΤΑ  :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@guskoin Θα γύριζαν πίσω στην Αγγλία ως αζήτητα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

1 ώρα πριν, Dredd είπε:

@guskoin Θα γύριζαν πίσω στην Αγγλία ως αζήτητα

Α τέλεια!

Κι εγώ έπρεπε να στέλνω e-mail στο book depository ότι δεν τα έλαβα και να περιμένω πότε με το καλό θα τα πάρω (;) εκ νέου!

Την επόμενη φορά θα είμαι πιο προσεκτικός και στις 15 μέρες θα ρωτάω αν έχουν έρθει ή αν έχει βγει ειδοποίηση!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  264
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  251
  • Reputation:   950
  • Achievement Points:  251
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

On 4/18/2019 at 10:55 AM, guskoin said:

Την επόμενη φορά θα είμαι πιο προσεκτικός και στις 15 μέρες θα ρωτάω αν έχουν έρθει ή αν έχει βγει ειδοποίηση!

Δυστυχώς δε θα σου προσφέρει τίποτα απολύτως αυτό. Στη δική σου περίπτωση έγινε ότι έγινε γιατί είχες το χαρτάκι. Αν δεν υπήρχε τίποτα και πήγαινες να ρωτήσεις δεν υπήρχε περίπτωση να ασχολιόταν ούτε μισό άτομο. Δε πά να κάτσεις μέρες, αν δεν έχετε χαρτάκι κύριε δε γίνεται κάτι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πριν από 1 ώρα, doxaios είπε:

Δυστυχώς δε θα σου προσφέρει τίποτα απολύτως αυτό. Στη δική σου περίπτωση έγινε ότι έγινε γιατί είχες το χαρτάκι. Αν δεν υπήρχε τίποτα και πήγαινες να ρωτήσεις δεν υπήρχε περίπτωση να ασχολιόταν ούτε μισό άτομο. Δε πά να κάτσεις μέρες, αν δεν έχετε χαρτάκι κύριε δε γίνεται κάτι.

Πικρή αλήθεια!

Πάντως αν πας μία ώρα που δεν έχει πολύ κόσμο  ίσως και να βρεις το δίκιο σου γιατί τα δέματα από το εξωτερικό καταγράφονται!

Στις περιπτώσεις που κάτι στραβώσει, η τύχη είναι σημαντικός παράγοντας!

Όταν οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ παραδέχονται τόσες παραλείψεις στην τελική οι ίδιοι πρέπει να βρουν μια λύση!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Έκανα παραγγελία ένα Blu Ray κινουμένων σχεδίων Looney Tunes από Amazon Αμερικής. 27$ + 5$ μεταφορικά, και με σταμάτησε τελωνείο, δεν μου έχει ξανατύχει για τέτοιο ποσό. Έφτασε γρήγορα στην Ελλάδα, και ο κύριος λόγος που περιμένω είναι επειδή ύστερα από 5 μέρες βγήκε ειδοποίηση, και ύστερα από 5 ακόμα ημέρες μου την έφεραν τα ΕΛΤΑ. Εν τω μεταξύ είχε την απόδειξη μέσα, όμως ήθελαν και τη δική μου. Τώρα δεν ξέρω αν θα πληρώσω και αποθήκες, επειδή με αυτά τα καμώματα καθυστέρησε το πακέτο. Η πλάκα είναι πως από πλευράς μου κινήθηκα άμεσα, δεν μπορούσα να το διευθετήσω πιο γρήγορα. Το μόνο «καλό» είναι πως στα e-mail μου απαντούσαν αμέσως και μέχρι αρκετά αργά το απόγευμα, κάτι που επ' ουδενί δεν περίμενα. Θα ενημερώσω αν και όποτε μου έρθει το δέμα (και η παραπάνω χρέωση).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ξεφτίλες, για ένα Blu Ray αξίας 27$, πλήρωσα ακόμα 22€. Λογική υπό του μηδενός. Ακούστε τι έπαιξε αναλυτικά.

 

28 Μαρτίου: Αγοράζω το Looney Tunes: Platinum Collection Vol. 2. Ονομαστική τιμή 27,46 + 6,48 μεταφορικά = 33,94$ / 31,33€ σύνολο.

15 Απριλίου: Φτάνει στο τελωνείο

18 Απριλίου: Εκτυπώνουν το ειδοποιητήριο (!!)

23 Απριλίου: Φτάνει το ειδοποιητήριο στο σπίτι (!!!!!!). Αυτές τις 8 ημέρες, υποθέτω πως θα τις χρεώθηκα για αποθήκες κλπ.

25 Απριλίου: Ύστερα από απανωτά e-mail που τους έστειλα τρεις (3) φορές την απόδειξη του Amazon, έφυγε το δέμα από το τελωνείο.

3 Μαΐου: Φτάνει courier στο σπίτι, με το δέμα ανά χείρας, μαζί με απόδειξη για 15€ τέλη εκτελωνισμού ΕΛΤΑ + 7,52€ ΦΠΑ = 22,52€ σύνολο.

 

Και τώρα ας κάνω εγώ μερικές ερωτήσεις.

  • Γιατί εκτελωνίζουν στην στατιστική αξία όπως την αναφέρουν (στην οποία περιλαμβάνονται έξοδα μεταφοράς, ασφάλιστρα κλπ) και όχι στην ονομαστική;
  • Πώς προέκυψαν τα 15€ για τέλη εκτελωνισμού ΕΛΤΑ, και γιατί αυτό το ποσό υπόκειται σε επιπλέον ΦΠΑ;
  • Γιατί με κράτησαν ένα δεκαήμερο σε αναμονή ζητώντας μου επανειλημμένα την απόδειξη της αγοράς, η οποία βρισκόταν όχι μόνο μέσα αλλά και έξω από το δέμα;
  • Είναι λογικό να πληρώνω +70% της «στατιστικής αξίας» του δέματος, ή +90% της ονομαστικής αξίας του;
  • Εφ' όσον δεν βγαίνουν αντίστοιχες εκδόσεις εκτός Αμερικής (ή βγαίνουν και είναι πετσοκομμένες με λιγότερα shorts, features κλπ), από πού μπορώ να προμηθεύομαι αντίστοιχες κυκλοφορίες;
  • Και το κερασάκι στην τούρτα, γιατί το δισκάκι δεν έχει slipcover όπως διαφημιζόταν; 1st world problems

LTC1.thumb.jpg.ef8f22500d659957435009a027c6e46d.jpg

 

 

Υπάρχουν αγορές που τις κάνεις και χαίρεσαι. Και μετά υπάρχουν αγορές σαν κι αυτήν. Ξενέρωμα από την αρχή ως το τέλος. Ελπίζω τουλάχιστον όταν το δω να μου περάσουν τα νεύρα. Για το ιστορικό, να αναφέρω πως δεν αγόρασα από το επίσημο Amazon αλλά από μεταπωλητή, δεν ξέρω αν σχετίζονται τα γεγονότα (πέραν του ότι δεν έχει slipcase που όντως φταίει ο μεταπωλητής)

 

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Γίωργο για περισσότερες πληροφορίες δες εδω

 

https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx

 

Το 15αρι είναι φίξ. Το ΦΠΑ εισαγωγής είναι το 24% στην αξία της παραγγελίας μαζί με τα τχυδρομικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Τότε την κάτσαμε τη βάρκα, γιατί περιμένω το επόμενο (και ευτυχώς τελευταίο) δισκάκι της σειράς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ρε παιδιά , μην κλαιγόμαστε χωρίς λόγο. Όλοι ξέρουμε, ή θα έπρεπε να ξέρουμε, ότι αγορές εκτός ΕΕ υπόκεινται σε δασμούς και ΦΠΑ. 

Αυτό γίνεται για την προστασία της εγχώριας και ενδοκοινοτικής παραγωγής και αγοράς.

Τις προάλλες τάραξε ο Τραμπ σε δασμούς αρκετά ευρωπαϊκά προϊόντα, μαζί και κάποια ελληνικά, τα οποία πουλιόντουσαν στις ΗΠΑ σε εξαιρετικά ανταγωνιστικές τιμές.

 

Όλα για κάποιο λόγο γίνονται και καλό είναι να μην κρίνουμε από το μικρόκοσμο μας. Και εγώ θέλω Omnibus στα $50 δολλάρια από το IST, αλλά δεν γίνεται.

Και για αυτό ψωνίζω πάντα από ευρωπαϊκά e-shop. Για να έχω το κεφαλι μου ήσυχο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Οκ, μαζί σου, απλά δεν είχα πάρει χαμπάρι πως είχε πέσει το πλαφόν στα 22€ ΜΑΖΙ με τα μεταφορικά, άρα πρακτικά δεν μπορείς να αγοράσεις τίποτα. Νόμιζα πως ίσχυε για ~40€ χωρίς μεταφορικά, όπως ακουγόταν πριν κάποιον καιρό. Κι εγώ πλέον μόνο εντός Ε.Ε. αγοράζω, για τον ίδιο λόγο. Κάτι που μας φέρνει στο προηγούμενο ερώτημα. Εάν υπάρχει κάτι μόνο εκτός Ε.Ε. (όπως τα συγκεκριμένα δισκάκια), και δεν υπάρχει μεταπωλητής εντός Ευρώπης, τότε τι κάνει όποιος θέλει να τα αποκτήσει;

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Πληρώνει τελωνειακά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 λεπτά πριν, PhantomDuck είπε:

Εάν υπάρχει κάτι μόνο εκτός Ε.Ε. (όπως τα συγκεκριμένα δισκάκια), και δεν υπάρχει μεταπωλητής εντός Ευρώπης, τότε τι κάνει όποιος θέλει να τα αποκτήσει;

Αν κάτι το θες πολύ και δεν υπάρχει στην Ευρώπη τότε πρέπει να είσαι διατεθειμένος να πάρεις το ρίσκο να το παραγγείλεις από Αμερική.
Στο ebay που ξέρω υπάρχει η υπηρεσία Global Shipping Program, όπου πληρώνεις μεταφορικά γύρω στα 25$ και το δέμα έρχεται στην πόρτα σου με κούριερ μέσα σε 10 μέρες max.
Ούτε τελωνεία να αγχώνεσαι ούτε κάποια επιπλέον επιβάρυνση :)


Αλλιώς επιλέγεις το φθηνό τρόπο με απλό ταχυδρομείο, περιμένεις 1 μήνα τουλάχιστον και παρακαλάς να μην σε πιάσει τελωνείο και φας επιπλέον καθυστέρηση και δασμούς.
Έχω δοκιμάσει και τους 2 τρόπους για τα αμερικάνικα Blueberry που ήθελα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το Global Shipping Program του ebay είναι όντως το καλύτερο, είναι στάνταρ πως δεν  θα πληρώσεις τελωνείο μιας και είναι σαν να το «προπληρώνεις». Όμως σπάνια το βάζει κάποιος για τα συγκεκριμένα που ενδιαφέρομαι. Τελικά όμως μάλλον προς τα εκεί θα καταλήξει το πράγμα, και απλά θα πρέπει να ξοδεύω περισσότερη ώρα στο ψάξιμο (και στην αναμονή μέχρι να εμφανιστεί κάτι που θέλω).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

7 ώρες πριν, PhantomDuck είπε:

Τότε την κάτσαμε τη βάρκα, γιατί περιμένω το επόμενο (και ευτυχώς τελευταίο) δισκάκι της σειράς.

Μπα, μάλλον εναπόκειται στις κ@@λες του κάθε υπαλλήλου. Μην εκπλαγείς αν το επόμενο δισκάκι έρθει αδασμολόγητο...Εγώ δεν έχω καταλάβει ΠΩΣ αποφασίζουν,ΤΙ τελικά χρεώνουν. Από τις τελευταίες μου παραγγελίες η μία δασμολογήθηκε η άλλη όχι....

Επίσης μου έχει τύχει να ζητήσουν επιπλέον παραστατικά (απόδειξη PayPal) και μέχρι να δω τι γίνεται, παρέλαβα το δέμα, χωρίς φυσικά να έχω στείλει ποτέ τα έγγραφα που μου ζήτησαν...

Επεξεργασία από ikarukani
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στο Instocktrades παραδόξως, δεν με χρέωσαν κάτι εξτρά στις 2 παραγγελίες που έκανα μέσα στο 2019. Την προηγούμενη που έκανα μέσα στο 2018 πάντως είχα πληρώσει ένα ποσό για δασμούς...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Έχω την εντύπωση ότι αν το πακέτο είναι μεγάλο και έρθει σε ένα μεγάλο πλαστικό σάκο, το αγνοούν στο τελωνείο και γλυτώνεις τους δασμούς. Και συνήθως γράφει μια βρετανική διεύθυνση αποστολέα στο σάκο.

 

Μπορεί και να κάνω λάθος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

1 λεπτό πριν, x for xepeta είπε:

Έχω την εντύπωση ότι αν το πακέτο είναι μεγάλο και έρθει σε ένα μεγάλο πλαστικό σάκο, το αγνοούν στο τελωνείο και γλυτώνεις τους δασμούς. Και συνήθως γράφει μια βρετανική διεύθυνση αποστολέα στο σάκο.

 

Μπορεί και να κάνω λάθος.

Μπορεί και να έχεις δίκιο..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μμμ, όχι. Όλες οι παραγγελίες μου απ' το Instocktrades έχουν έρθει σε σάκο, μια που δεν παρήγγειλα ποτέ ένα βιβλίο μόνο του, αλλά 3 ως 6 αναλόγως. Αγγλική διεύθυνση δεν έχω προσέξει να αναγράφει κάπου. Τώρα γιατί τη μια φορά με χρέωσαν και τις άλλες δύο όχι, άγνωστο. Πάντως το 2018 το πακέτο το είχα παραλάβει από τα ΕΛΤΑ, ενώ το 2019 από κούριερ και σε μικρότερο χρονικό διάστημα. Μάλιστα μου έστειλαν και link παρακολούθησης της πορείας του δέματος μέχρι την άφιξή του στην Ελλάδα, πράγμα που δεν έκαναν μέχρι πέρσι. Κάποια αλλαγή στη μέθοδο αποστολής ίσως;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

On 5/3/2019 at 2:55 PM, PhantomDuck said:

Τότε την κάτσαμε τη βάρκα, γιατί περιμένω το επόμενο (και ευτυχώς τελευταίο) δισκάκι της σειράς.

Ήρθε τελικά το δισκάκι, αυτή τη φορά χωρίς απρόοπτα. Για το ιστορικό, η ονομαστική του τιμή ήταν 21$ + κάτι έξτρα για μεταφορικά, επομένως μπορεί να την πέρασε στη ζούλα έτσι. Βέβαια μέχρι να βρω κάποιο κατάστημα για Blu Rays, δεν νομίζω να κόψω τελείως το αμερικάνικο Amazon, όμως για κόμικς λήξαμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Πρώτη φορά μου ήρθε παραγγελία από Βοοk Depository και Amazon μέσα σε 4 εργάσιμες. Εντυπωσιάστηκα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πριν από 1 ώρα, Tsaklas είπε:

Πρώτη φορά μου ήρθε παραγγελία από Βοοk Depository και Amazon μέσα σε 4 εργάσιμες. Εντυπωσιάστηκα!

Θα γυρίσει ο τροχός....:clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33872
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ρε παιδιά έστειλα και μου έστειλαν αυτή την εβδομάδα γράμματα και έκαναν Ξάνθη - Αθήνα 1 μέρα. Τι παίχτηκε? Άλλαξε κάτι στα ΕΛΤΑ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33343
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  156
  • Reputation:   779
  • Achievement Points:  156
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2026 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Άρχισαν οι άδειες; Έχει να εμφανιστεί ταχυδρόμος από την προπροηγούμενη Πέμπτη. :reap:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Δέματα που έκαναν το Αθήνα - Θεσ/νίκη σε 1-2 μέρες, τώρα θέλουν 5 (!!) για εργάσιμες μιλάμε πάντα.. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Θα αντιπαραβαλω τα ανωτέρω λεγόμενα, δύο δέματα παρέλαβα αυτή την εβδομάδα στους συνήθεις πολύ γρήγορους χρόνους (Αθήνα επαρχία 2 με 3 εργάσιμες). 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Εμένα μου ήρθε δέμα από Book depository σε 5 εργάσιμες. Φυσιολογικά πράγματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.