Μετάβαση στο περιεχόμενο

ALIENS: DEAD ORBIT [ JAMES STOKOE ]


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αν το όνομα James Stokoe σας θυμίζει κάτι στα πεταχτά, περάστε στα γρήγορα μια βόλτα από δω, έτσι για να ρίξετε μια ματιά σε ένα από τα πιο επικά high-fantasy κόμικ εκεί έξω. :yes: 

 

1.jpg2.jpg4.jpg3.jpg

 

Το Orc Stain λοιπόν ήταν ο λόγος που έκατσα να διαβάσω το Aliens:Dead Orbit, μιας και όπως έχω πει 1000 και 1 φορές, το sci-fi δεν μου ταιριάζει καθόλου προς το παρόν. Βέβαια, αν είναι ένα υποείδος υποφερτό, αυτό είναι το κλασικό αποκομμένο από κάθε βοήθεια και επικοινωνία διαστημόπλοιο που πλανιέται στο αχανές σκοτεινό διάστημα. Ρομπότ, λέιζερ και μαλλιαρά ανθρωπόμορφα τερατάκια που γκαρίζουν όταν βλέπουν φωτεινά ραβδάκια, δεν. :) Στο παρασύνθημα λοιπόν, ο καναδός James Stokoe ασχολείται με ένα ακόμα μεγάλο franchise (είχε κάνει πέρασμα και από τον Godzilla) με ένα limited series 4ων τευχών εμπνευσμένο από την εξαιρετικά πετυχημένη ταινία Alien

 

5.jpg6.jpg

 

Αυτό που έψαχνα το βρήκα πάντως, ήτοι μια ιστορία στην οποία κυριαρχεί αυτό το κλειστοφοβικό συναίσθημα και το διάσημο impending sense of doom. Να πω την αλήθεια δεν θυμάμαι αν πιάνει την πρώτη ταινία στο τέλος της ή οι πρωταγωνιστές της είναι ίδιοι με του άλλου, έχω να δω την ταινία χρόνια. Μικρή σημασία έχει βέβαια, μιας και σας φτάνει να ξέρετε ότι ένας μικρός διαστημικός σταθμός με πλήρωμα 6 άτομα λαμβάνει ένα ακαταλαβίστικο σήμα από ένα μισοδιαλυμένο διαστημόπλοιο. Όλα ξεκινούν όταν ο διοικητής του σταθμού επιλέγει να μεταβεί με τους υφισταμένους του και να εξακριβώσει ο ίδιος αν υπάρχει ακόμα ζωή και σε τι κατάσταση βρίσκεται. Από κει και πέρα, ετοιμαστείτε για μερικές από τις πιο καλοζωγραφισμένες διαστημικές σκηνές που έχετε δει στην 9η τέχνη. 

 

7.gif

 

Το artwork είναι εξαιρετικό, δεν υπήρχε αμφιβολία (χάρισμα του που του ξέφυγαν τα πρόσωπα μερικές φορές :P ). Ο Stokoe είναι από τους πιο underrated σχεδιαστές της βιομηχανίας, αν και μου δίνει την αίσθηση ότι θέλει λίγο και ο ίδιος να μην βρίσκεται στο επίκεντρο της προσοχής. Αντ'αυτού επιλέγει να ασχολείται με τίτλους που γουστάρει πολύ χωρίς να συμβιβάζεται, γεγονός που αποδεικνύεται από τα λεγόμενα του και στον επίλογο του παρόντος αλλά και στου Orc Stain. Για οπαδούς του Alien βουρ στον πατσά, για φανς της ΕΦ αξίζει σίγουρα ένα πέρασμα, για όσους όμως δεν πολύ-συγκινούνται με τέτοια θεματολογία, κάντε την χάρη στον εαυτό σας και απολαύστε ένα οφθαλμόλουτρο 104 σελίδων. Αν έχετε διαβάσει το Orc Stain και αναρωτηθείτε πως ο υπερβολικά φωτεινός χρωματισμός του Στοκόε ταιριάζει σε ένα σκοτεινό setting γεμάτο σκιές και τόνους του μαύρου όπως εγώ, μην διστάσετε. Φροντίζει να προσαρμόσει την πένα του (λίγο, όχι πολύ) και να παραδώσει ένα τελικό αποτέλεσμα που οκ, είναι λιιιιιγο πιο "ελαφρύ" απ'όσο χρειαζόταν. 

 

Τα τέσσερα τεύχη έτρεξαν Απρ-Δεκ. 2017 και τον Απρίλιο του 2018 η Dark Horse έβγαλε το trade. 

 

:beer:  

 

Και με αυτό το κόμικ κατάφερα τον one-comic-a-day-january, διαβάζοντας 31 κόμικ επί συνόλου 5018 σελίδων σε έναν μήνα. :dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Αυτό το κόμικ το έχω στο μάτι από πέρυσι και 2-3 φορές ήμουν στο τσακ να το αγοράσω (σε trade) αλλά πάντα προέκυπτε κάτι άλλο ή είχα αμφιβολίες. Εχω διαβάσει και κάποιες αμφιλεγόμενες κριτικές αλλά το σχέδιο είναι έτσι κι αλλιώς φανταστικό και η ιστορία πιστεύω θα μου αρέσει αφού φαίνεται να πιάνει το κλίμα της πρωτότυπης ταινίας.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.