Μετάβαση στο περιεχόμενο

Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn (2020)


mr-d

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

54.jpg

 

Παράθεση

Inspired by the DC comics team of female heroes, Birds of Prey will feature Harley alongside Black Canary, the Huntress, Renee Montoya and Cassandra Cain.

 

Directed by Cathy Yan from a script by Christina Hodson,

 

Birds of Prey (And The Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn) stars Margot Robbie, Jurnee Smollett-Bell, Mary Elizabeth Winstead, Rosie Perez, Ewan McGregor, Steven Williams, Derek Wilson, Dana Lee, Francois Chau, Chris Messina and Matthew Willig.

 

It is scheduled to be released on Feb. 7, 2020.

 

birds-of-prey-harley-quinn-header.thumb.jpg.a27de9590cf214f1b3373203f8409057.jpg

 

και το 1ο teaser

 

 

 

 

 

[imdb=tt7713068]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Υπερβολικά μεγάλη έμφαση στη Harley. Ξενέρωσα απίστευτα :antekale:

Εάν δω την ταινία στο κινηματογράφο, θα είναι λόγω του Ewan McGregor τον οποίο υπερεκτιμώ και λατρεύω. Φαντάζεστε να πετάει καμία ατάκα "Hello there" μέσα στην ταινία;  :lmao:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Συμφωνώ κι εγώ, αρκετά ανέντιμο σε μια ταινία με τίτλο Birds of Prey να προμοτάρουν μόνο την Harley. Παρ'όλα αυτά δείχνει ενδιαφέρον, αξιοποιεί το R rating και εγώ επίσης εκτιμώ απεριόριστα τον Ewan οπότε δεν έχω χάσει το ενδιαφέρον μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα ή ότι πωρώθηκα. Η Ρόμπι και ο ΜακΓκρέγκορ γεμάτοι ενέργεια και δείχνουν να το διασκεδάζουν, αλλά πολύ Χάρλεϊ, λίγα αρπακτικά, ανύπαρκτα κόμικ κοστούμια, αρκετά διαφορετικό ύφος που δεν είναι απαραίτητα κακό, αλλά ούτε και καλό αυτό... Για την ώρα παραμένω επιφυλακτικός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Εγω νομιζα οτι θα συνδεει DC με Star Trek αλλα μαλλον οχι τελικα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Ειδαμε σημερα και το "Αρπακτικά Πτηνά και η Φαντασμαγορική Χειραφέτηση της Χάρλεϊ Κουίν". Ηταν αρκετα ευχαριστο με καλη αναλογια χιουμορ και περιπετειας. Οχι κατι το αξιομνημονευτο αλλα σιγουρα αξιοπρεπες.  Αν οι χαρακτηρες δεν βαζανε στολες και ειχαν αλλα ονοματα θα ηταν ανετα ενα μαφιοζικο, αστυνομικο εργο με κωμικη χροια. Η Μαργκοτ Ρομπι πολυ καλη στο ρολο της και εγω θα γουσταρα να την αξιοποιησουν και περισσοτερο σε αλλες ταινιες της DC με το βαρυ πυροβολικο τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Γάντζος changed the title to Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn (2020)

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Entrertaining but flawed αν μπορούσα να το περιγράψω με 3 λέξεις. Η Margot Robbie είναι και πάλι απολαυστική ως Harley Quinn, λάτρεψα και τον Ewan McGregor, αλλά δε θα έλεγα ότι τον εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο ως Black Mask. Επίσης σε μεγάλο βαθμό δεν αξιοποίησαν το supporting cast, ήθελα να δω περισσότερα για τις υπόλοιπες πρωταγωνίστριες και να τις δω και περισσότερη ώρα ως ομάδα. Η δράση από τον Chad Stahelski αν και ήταν βίαιη και σε σημεία καταιγιστική, θεωρώ πως τη φιλμάρανε λάθος. Αλλού δεν υπήρχε γεωγραφία σκηνής, δεν ήξερες που βρίσκεται ποιος, αλλού η κάμερα άλλαζε ανάμεσα σε δύο γωνίες λήψης μόνο και δεν βρισκόταν μέσα στη δράση, θα μπορούσε να είναι και καλύτερη, καθώς οι σύγχρονες υπερηρωικές ταινίες μας έχουν καλομάθει με τις σκηνές δράσης τους. 

 

Ήταν ωραίος ο τρόπος αφήγησης, τα κίνητρα ήταν πάντα σαφή, σε κάποια σημεία ξεχνιόμουν αν είμαι σε flashback ή στη ροή της ταινίας, αλλά δε με ενόχλησε ιδιαίτερα, γιατί κυλούσε σωστά. Με χαλάσανε λίγο κάποια μικρά μηνύματα που ίσως μόνο εγώ να εξέλαβα, αν επεκταθώ σε αυτά ίσως κάνω σπόιλερ, αλλά μπορούμε να τα συζητήσουμε μελλοντικά. Long story short θα πω απλά ότι δεν υπάρχει ούτε ένας αρσενικός χαρακτήρας που να παρουσιάζεται ως καλός άνθρωπος, δηλαδή ξαναδείτε ρε παιδιά το φοβερό Wonder Woman να πάρετε μαθήματα για το χτίσιμο διαπροσωπικών σχέσεων μεταξύ αντρών-γυναικών.

 

Συνολικά λοιπόν μου άρεσε το χιούμορ, το σενάριο, οι ερμηνείες όλων είτε έπαιξαν πολύ είτε λίγο, πέρασα ένα ψυχαγωγικό δίωρο και τα παραπάνω είναι κάποιες μικρές παρατηρήσεις. Αν υπάρξει sequel θα ήθελα να δοθεί περισσότερη έμφαση στα υπόλοιπα μέλη της ομάδας, γιατί μου άρεσαν ως χαρακτήρες. Τέλος, νομίζω ότι για ακόμα μία φορά αποδεικνύεται πως η απόφαση της DC να επικεντρωθεί σε αυτόνομες περιπέτειες και με χαρακτήρες πιο διασκεδαστικούς, μεγαλύτερη χρωματική παλέτα και καλύτερο χτίσιμο των ηρώων και όχι όλου του universe, πιάνει τόπο γιατί όπως και το Wonder Woman, το Aquaman και το Shazam, έτσι και το Birds of Prey είναι διασκεδαστικό, αν και αισθητά κατώτερο από τις τρεις προαναφερόμενες ταινίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  621
  • Reputation:   6374
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4272 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

...συμφωνώ.

 

Συν το ότι η σκηνοθεσία είναι έντονα επηρεασμένη από το στιλ κινηματογραφιας του Βρετανού Guy Ritchie...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Σκεφτόμουν αν η σκηνοθεσία είναι περισσότερο επηρεασμένη από Ρίτσι ή Ταραντινο αλλά δεδομένου ότι ο πρώτος είναι έντονα επηρεασμένος από τον 2ο μάλλον κλίνω προς τον τελευταίο. 

 

Όπως και να χει. Έχω δει την ταινία 2 φορές ως τώρα στο σινεμά, καθώς είχα κερδίσει θέση στην αβάν πρεμιέρ την Τρίτη 4/2 και θελαν και 2 φίλοι μου να την δουν οπότε πήγα ξανά χθες. Γενικά πέρασα καλά. Ευχάριστη ταινία, διασκεδαστικοτατη, με ωραία δράση και ορεξάτη σκηνοθεσία. Παρόλα αυτά, δεν αρκουν αυτά τα 2 για να μείνει στην μνήμη του κοινού. Την 2η φορά ένιωσα ήδη να με κουράζει λίγο στις σκηνές που δεν είχαν δράση και σκεφτόμουν ότι είναι κρίμα να παίρνουμε τόσο αδιάφορες ταινίες κόμικ πλέον. Αν θέλουμε να επιβιώσει το ειδος καλό είναι κάθε καινούργια που κυκλοφορεί να έχει κάτι να προσφέρει. Πράγμα δύσκολο αλλά απαραίτητο για μένα. Δεν εννοώ κάθε ταινία με υπερηρωες που βγαίνει να ναι Τζόκερ και να κάνει χαμό, αλλα έστω να έχει κάτι νέο να δώσει, κάτι φρέσκο, να δικαιολογεί ενα λόγο ύπαρξης. Αυτή εδώ μάλλον ήταν μια αχρείαστη ξεπέτα που εκμεταλλευτηκε την δημοφιλια της Harley Quinn για να πουλήσει αλλά ήταν υπερβολικά σίγουρη για τον εαυτό της για να μην βάλει το όνομα της ηρωίδας εξαρχης στον τίτλο το οποίο σε συνδυασμό με το κάκιστο μάρκετινγκ οδήγησε σε αποτυχία εισπρακτικά. 

 

 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Την είδα και εγώ. Αρκετά διασκεδαστική ταινία, χωρίς όμως να είναι και κάτι το ιδιαίτερο απο πλευράς δράσης και σεναρίου. Όλα τα λεφτά η Margot Robbie που και πάλι δίνει ρέστα σαν Harley Quinn, δικαιώνοντας τις προσδοκίες του κοινού.  

 

Βαθμολογία 7/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.