Μετάβαση στο περιεχόμενο

USAGI YOJIMBO [ STAN SAKAI ]


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2611
  • Reputation:   16012
  • Achievement Points:  2661
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5334 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@ germanicus   χαιρομαι πολυ που σου αρεσει γιατι ειναι εξαιρετικο. Δεν ειχα σχολιασει εδω καθως τα ειχα γραψει στο Thread "τι διαβασατε τελευταια". Προκειται για πολυ δυνατο κομικ και o δημιουργος παροτι Ιαπωνας της διασπορας εχει κανει τρελη ερευνα πανω στην ιστορια και τους μυθους κτλ κτλ και ελικρινα καθε ιστορια κατι εχει να δωσει.  Εγω καραγουσταρα τις ιστοριες που δειχνανε πως φτιαχνανε παλια τα πραγματα πχ το ταταμι, τον χαρταετο κτλ  αλλα και την γενικοτερη κατασταση με την "ανεργια" των σαμουραι. Ενδιαφερουσες και οι ιστοριες με τα διαφορα τερατα της μυθολογιας τους.  Και φυσικα ωραια δευτερεοντες χαρακτηρες (ειιδκα ο φιλος του ο ρινοκερος και φυσικα ο δασκαλος το λιονταρι)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28469
  • Reputation:   190056
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αυτό που έκανε με τον χαρταετό είναι απίστευτο. Για όσους δεν το έχουν διαβάσει, ξεκινάει μια ιστορία βάζοντας ως κεντρικό χαρακτήρα έναν που φτιάχνει χαρταετούς. Και σου λέει "πήγα εκεί. μάζεψα τέτοιο ξύλο. το επεξεργάστηκα έτσι. το "έβαψα" για τα εντομα. το άφησα να παλιώσει. πήγα αλλού. μάζεψα το παραπέρα" κ.ο.κ. (ίσως να μπερδεύω το τι "έβαψε" τώρα που το σκέφτομαι, αλλά δεν είναι αυτό το point :) ). Και αφού σου διηγήθηκε τα όσα έκανε και πως έφτιαξε τον χαρταετό, σου ξεκινάει την περιπέτεια. Βγάζεις από την ιστορία το πως έφτιαξε τον χαρταετό και είναι μια απλή (ίσως και χαζή :) ) περιπέτεια. Αφήνεις την κατασκευή του χαρταετού και βγάζεις την περιπέτεια, και είναι κάτι εκπαιδευτικό για το "κοιτάζω και μαθαίνω" των 80ς. Βάζεις και τα 2 μαζί και το κάνεις σπέσιαλ. Πολύ θα γούσταρα κάτι αντίστοιχο Βυζαντινό. Μου έρχεται στο νου τώρα το "Ψηφιδωτό". Αλλά λέει ελάχιστα για το πως έφτιαχναν ένα ψηφιδωτό. Είναι περισσότερο μερικές σελίδες "ατμόσφαιρας", απλωμένες, παρά κάτι που θα σε μάθει το πως γινόταν ένα ψηφιδωτό :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6166 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Η σειρά υπάρχει σε σκληρόδετες εκδόσεις, ή μόνο paperbacks πλέον;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28469
  • Reputation:   190056
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

πλέον? τι εννοείς πλέον? :) Το Special της Fanta υπάρχει ακόμα μια χαρά σκληρόδετο σε slipcase. Τα Saga όμως, πρέπει να είχαν βγει μόλις 500 σε σκληρόδετο, οπότε αναρωτιέμαι εάν τυχόν τα είχε προλάβει κανείς και όταν βγήκαν... 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14127
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Να ρωτήσω κάτι; Τα τρία τεύχη origins τα καλύπτει αυτή η παρουσίαση, ή να ανοίξω ένα καινούριο θέμα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6166 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Τα της fantagraphics τα είδα κι εγώ, και ψήνομαι μπορώ να πω. Όμως τα Saga είδα πως ήταν αριθμημένα, υπογεγραμμένα, και βγήκαν μόνο ως collector's αντικείμενα λίγο πολύ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28469
  • Reputation:   190056
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

1 hour ago, PhantomDuck said:

Όμως τα Saga είδα πως ήταν αριθμημένα, υπογεγραμμένα, και βγήκαν μόνο ως collector's αντικείμενα λίγο πολύ.


να αποσαφηνίσουμε ότι μιλάς για τα σκληρόδετα. Τα TPB παίζουν αβέρτα κουβέρτα και αυτό τον καιρό βγάζουν την δεύτερη έκδοσή τους.

 

τα Origins αν δεν κάνω λάθος είναι τα έγχρωμα, σωστά? νομίζω πως έχουν μιλήσει πιο πάνω για τον χρωματισμό. (και σε γενικές γραμμές, ο τρόπος με τον οποίο αντιμετωπίζω εγώ τις ξένες εκδόσεις είναι λες και είναι χαρακτήρες και όχι όπως στις ελληνικές όπου ανοίγουμε τόπικ για κάθε έκδοση. δεν βλέπω γιατί να κατακερματίσω τη συζήτηση. αυτό βέβαια είναι ο δικός μου τρόπος και διαχρονικά υπάρχει κόσμος που το βλέπει διαφορετικά από εμένα :) )  

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  37827
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1671
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάρα πολύ δυνατό κόμιξ, τουλάχιστον για τα γούστα μου. Όπως αναφέρθηκε δύσκολα δεν θα αρέσει σε κάποιον. Ξεκίνησα να διαβάζω τα Origins (Αν έχω καταλάβει καλά είναι τα πρώτα τεύχη που εκδόθηκαν από την Fantagraphics) και βρίσκομαι στο 7 και τελευταίο βιβλίο (Tpb). Στην συνέχεια ακολουθούν οι τόμοι "Saga" από "Dark Horse".

Είναι εκπληκτικός ο τρόπος παρουσίασης. Με "παιδικό" σκίτσο παρουσιάζει "ενήλικα" θέματα και ιστορίες.

Κάποιες χαρακτηριστικές εικόνες:

 

2023-02-20 18_23_52-Usagi Yojimbo (1987) _TPB 7 - Read Usagi Yojimbo (1987) _TPB 7 comic online in h.png

Σύγκριση μνήμης/πραγματικότητας. σκίτσο/καθαρές γραμμές

 

 

2023-02-20 18_24_08-Usagi Yojimbo (1987) _TPB 7 - Read Usagi Yojimbo (1987) _TPB 7 comic online in h.png

2023-02-20 18_28_46-Usagi Yojimbo (1987) _TPB 7 - Read Usagi Yojimbo (1987) _TPB 7 comic online in h.png

Η πρόοδος της ημέρας και η απεικόνιση του θανάτου

 

 

2023-02-20 18_25_38-Usagi Yojimbo (1987) _TPB 7 - Read Usagi Yojimbo (1987) _TPB 7 comic online in h.png

 

Και τέλος η παρουσίαση, εθίμων και κουλτούρας της Ιαπωνίας.

Με έχει κερδίσει και ανυπομονώ να διαβάσω τη συνέχεια. Αναπτύσσει εξαιρετικά τους χαρακτήρες, με μικρές ή μεγάλες ιστορίες. Κρίμα που ποτέ δεν εκδόθηκε στην Ελλάδα και κρίμα που δεν μπορούν να βρεθούν οι σκληρόδετοι τόμοι από "Dark Horse".

Επεξεργασία από Grilos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5265
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1673 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Με την πολυάσχολη πλέον καθημερινότητα μου δεν έχω και τόσο ελεύθερο χρόνο να αφιερώνω στο forum. Για τον Usagi όμως επιβάλλεται να κάνω μια εξαίρεση. Διάβασα πρόσφατα τον πρώτο τόμο του "Saga" και είναι αυτό που λέμε "το καινούργιο αγαπημένο μου κόμικ."

 

Αν και έχω μια κλίση προς την Ιαπωνική κουλτούρα δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο πολύ. Ο Stan Sakai δίνει masterclass στην αφήγηση. Οι περισσότερες ιστοριούλες είναι απλές και καταλαμβάνουν μόνο 1-2 τεύχη αλλά η εκτέλεση τους είναι εξαίσια. Στις αγαπημένες μου ήταν σίγουρα αυτή με τους δουλεμπόρους που επεκτείνεται αργότερα και στην αναζήτηση των κλεμμένων σπαθιών. Το σασπένς χτίζεται υπέροχα και βρήκα τον Στρατηγό Fuji καλογραμμένο και ταιριαστό κακό για την ιστορία. Επίσης περιλαμβάνει ένα από τα αγαπημένα μου οπτικά αστεία, όταν εισβάλουν στο άνδρο του:

(92).thumb.png.c75d7fe28474108fa037a272f1e42f63.png

 

Ιδιαίτερη βρήκα και την ιστορία με το πανηγύρι. Η απεικόνιση του ήταν τόσο γραφική που αισθανόμουν ότι ήμουν μαζί με τους χαρακτήρες και μπορούσα να ακούσω τους ήχους και να μυρίσω τις μυρωδιές! Μετά βέβαια οι χαρακτήρες αναγκάζονται να προσγειωθούν στην πραγματικότητα...

Από τα 16 τεύχη της Mirage που περιλαμβάνει ο τόμος, τα περισσότερα τα θεωρώ αριστουργήματα. Τα 6 της Dark horse δεν μου έκαναν και τόσο εντύπωση, εκτός βέβαια από αυτό με την Inazuma (ήδη ο αγαπημένος μου χαρακτήρας). Οπότε σκοπεύω να συνεχίσω με τους υπόλοιπους τόμους Saga αν και προσπαθώ να είμαι επιφυλακτικός για να μην απογοητευτώ. Διάβασα και κάποιες πρόσφατες ιστορίες (TMNT/Usagi Yojimbo: WhereWhen, Space Usagi: Yokai Hunter) και δεν τις βρήκα αντάξιες του πρώτου τόμου. Βέβαια έχω ακούσει πως το Grasscutter που ακολουθεί είναι μια από τις καλύτερες (αν όχι η καλύτερη) ιστορία του τίτλου. Οπότε βλέπουμε! Τα τεύχη της Fantagraphics μάλλον θα τα αφήσω προς το παρόν. Δεν μου πάει να δώσω τόσα χρήματα μονοκοπανιά και η μόνη εναλλακτική φαίνεται να είναι οι εκδώσεις με χρωματισμό.

Οπότε ως κατακλείδα, προτείνω σε όλους τους θαυμαστές της 9ης τέχνης να δώσουν τουλάχιστον μια ευκαιρία στον συγκεκριμένο τίτλο. Δεν νομίζω να μείνει κανείς απογοητευμένος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1212
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  912 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Εγω εχω μαζεψει τον τελευταιο 1+ χρονο σιγα σιγα ολα τα sagas, και black friday βρηκα σε καλουτσικη τιμη και το special edition, και πλεον μου λειπει μονο το saga 9. Τωρα το ποτε θα ξεκινησει το διαβασμα ειναι αλλη ερωτηση :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.