Μετάβαση στο περιεχόμενο

USAGI YOJIMBO [ STAN SAKAI ]


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

1.jpg5.jpg

 

Δεν υπάρχουν και πολλά να πεις για το συγκεκριμένο κόμικ, μόνο το πόσο μεγάλη ήταν η έκπληξη μου που δεν υπήρχε αφιέρωμα στον κύριο τίτλο του Usagi Yojimbo, του έπους του Ιαπωνοαμερικάνου Stan Sakai. Πρωταγωνιστής ο Miyamoto Usagi, ένας Ronin (masterless samurai) ο οποίος μετά τον χαμό του άρχοντα του Lord Mifune ακολουθεί το Musha Shugyo, τον δρόμο του πολεμιστή που μετά το πέρας της υπηρεσίας του ταξιδεύει μόνος την χώρα εξασκώντας τις ικανότητες του. Ο Usagi περιδιαβαίνει την φεουδαρχική Ιαπωνία βοηθώντας όπου θεωρεί ότι αξίζει να βοηθήσει σύμφωνα με την ηθική του, τιμώντας τον κώδικα του Bushido και έρχεται αντιμέτωπος με δαίμονες του παρόντος και του παρελθόντος του. Θα συναντήσει περασμένους και νέους έρωτες, θα κάνει επιστήθιους φίλους και πάντα θα έρχεται πιο κοντά στην εκδίκηση του αδικοχαμένου άρχοντά του. Πάνω απ'όλα όμως, είναι ο πιο BADASS Samurai που έχει υπάρξει :D 

 

2.jpg3.jpg

 

Το Usagi Yojimbo είναι ένα ανθρωπομορφικό κόμικ που σε πρώτη επαφή υπόσχεται χιουμοριστικές και ανάλαφρες εμπειρίες. Αντιθέτως, παραδίδει ένα καλοφτιαγμένο και πιστότατο ιστορικά δράμα πασπαλισμένο εδώ και εκεί με όσο χιούμορ χρειάζεται, ενώ δεν λείπουν και οι αναμενόμενες μονομαχίες, η ίντριγκα, η πολιτική διαφθορά και μια αρκετά πιστή απεικόνιση της τότε κοινωνίας από τα μάτια των λόρδων, των εμπόρων και των απλών αγροτών. Αυτό που μου τράβηξε το ενδιαφέρον μεταξύ άλλων ήταν ο τρόπος και το σέβας με το οποίο αντιμετώπιζαν οι απλοί άνθρωποι τους Σαμουράι, ενώ νομίζω ότι κατέληξα σε μια ικανοποιητική απάντηση στο αιώνιο ερώτημα Samurai Vs. Ninja :lol: 

 

4.jpgusagi_panel_small.jpgartwork-groo-yojimbo-Sakai-Aragones.jpg

 

Είναι ένας all-around τίτλος που θα κρατήσει καλή παρέα σε όλους ανεξαρτήτως γούστου και σχολής κόμικ, μιας και ενσωματώνει χαρακτηριστικά που θα συναντήσεις σε disney, αμερικάνικο indy, γαλλοβελγικά και προφανώς, manga. Δεν είναι πουθενά εξαιρετικό, είναι σε όλα του καλό και αυτό μου αρκεί για να το επαινέσω. Σίγουρα υπάρχουν άτομα στο φόρουμ που έχουν διαβάσει πολύ παραπάνω Usagi από μένα, τους καλώ να γράψουν δύο λόγια και να συμπληρώσουν το ελλιπές εγκώμιο μου. Δεν θα γράψω τίποτα για τις άπειρες εκδόσεις που έχει κυκλοφορήσει ή τα crossover με TMNT, απλά θα αναφέρω ότι ο τίτλος είναι στα χέρια της Dark Horse και της Fantagraphics και μέχρι στιγμής έχουν βγει 161 τεύχη στην κύρια σειρά και 219 σύνολο. Έχουν κυκλοφορήσει δεκάδες tpbs, hcs και omnibuses ενώ εγώ έκανα την γνωριμία μου με τον κύριο μέσω ενός αξιοπρεπέστατου και υπερπλήρους box-set της Fantagraphics όπου σε δύο paperbacks τούβλα περιέχει τα βιβλία #1-7. Αν θέλετε να μάθετε περισσότερες λεπτομέρειες, δείτε στην wiki. Περάστε μια βόλτα από το αφιέρωμα στο Usagi Yojimbo: Yokai, ένα αυτόνομο graphic novel με τους ίδιους πρωταγωνιστές και από αυτό το σχετικό άρθρο του ΦΛΕΦΑΛΟ. Τσεκάρετε το, θα γουστάρετε φουλ!

 

@GeoTrou νομίζω θα γίνει από τα αγαπημένα σου όταν έρθει η ώρα να γνωριστείτε. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

:clap2: Πάντα είχα την εντύπωση ότι ήταν ένας χαρακτήρας που δημιουργήθηκε για τα Χελωνονιντζάκια :wow: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Με έβαλες σε σκέψεις τώρα και το έψαξα λίγο. :) 

 

Οι TMNT εμφανίστηκαν για πρώτη φορά τον Μάιο του 1984 από την Mirage studios (τότε βγήκε το #1) ενώ ο Usagi έκανε την γνωριμία του με τον κόσμο 1 Νοεμβρίου του ίδιου έτους στο τεύχος #2 της furry comics ανθολογίας Albedo Anthropomorphics. Κατά σύμπτωση δημιουργήθηκαν το ίδιο έτος, αλλά τελικά δεν είχαν καμία σχέση σαν τίτλοι μέχρι που υπήρξε το πρώτο Crossover με τον Ουσαγκι και τον Λεοναρντο. :)  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κλασσικός τίτλος. Πριν κάτι χρόνια είχε πάθει πώρωση ο βαφτισιμιός μου μαζί του. Από αυτό το συμβάν και με δεδομένα τα σχόλια που έχω διαβάσει γενικώς, πάντα τον είχα στα "υπ'όψιν". Από την άλλη όμως, είναι ένα ακόμα αντικείμενο που είναι στα "υπ'οψιν". Μετά από τα αντικείμενα που είναι στα "το έχω και θα το τσεκάρω σε κάποια φάση". Τα οποία είναι μετά από τα "ωωωωωω. θέλωθέλωθέλωτώρατώρατώραθαπεθανωαμαδεντοαποκτήσωτωωωωωρααααααα" (που μετεξελίσσονται σε "θα το τσεκάρω σε κάποια φάση" :D )  

 

anyhow. Σκόρπιες σκέψεις. :thanks: για την παρουσίαση :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

26371.jpgSakai Project - Artists Celebrate Thirty Years of Usagi Yojimbo-005.jpgSakai Project - Artists Celebrate Thirty Years of Usagi Yojimbo-006.jpg

 

Δύο λόγια γι'αυτό εδώ. :) Το παρόν είναι μία ακόμα απόδειξη της δύναμης του συνόλου, αυτή τη φορά στην βιομηχανία των κόμικς. Οι λεπτομέρειες του τι και πως διευκρινίζονται αναλυτικά στον πρόλογο του Mark Evanier της αμερικανικής Comic Art Professional Society που σε συνεργασία με την Dark Horse το κυκλοφόρησε. Το 2004 η γυναίκα του Stan Sakai, Sharon, διαγνώσθηκε με όγκο στον εγκέφαλο ο οποίος αρχικά θεωρήθηκε καλοήθης. Μετά από χημειοθεραπείες μειώθηκε σε μέγεθος, μέχρι που χειροτέρεψε ξανά αρχές της δεκαετίας που διανύουμε. Τα νοσοκομειακά έξοδα τόσο μεγάλα που μετά βίας τα έφερναν βόλτα οικογενειακά. Και κάπου εκεί πάτησε πόδι η μεγάλη οικογένεια των κόμικς, ξεκινώντας από 1-2 άτομα (αρχική ιδέα του Tone Rodriquez, VP της CAPS) και καταλήγοντας σε αυτό το artbook. 

 

Ένα artbook όπου εκατοντάδες γνωστοί και άγνωστοι καλλιτέχνες χάρισαν δικά τους artwork με θέμα χαρακτήρες από το Usagi Yojimbo, ένα artbook που η dark horse εξέδωσε δωρεάν και με όλα τα έσοδα επί των πωλήσεων να πηγαίνουν σε έναν λογαριασμό του Stan για να καλύψουν τα έξοδα της θεραπείας της γυναίκας του. 

 

Μόνο συγχαρητήρια τους αξίζουν για όλο αυτό. Και σε συντελεστές, και σε επιμελητές, και σε εκδότη. :respect: Ελπίζω πραγματικά να έπιασε τόπο η κίνηση και η υγεία της να βελτιώθηκε, δεν είναι καθόλου λίγο αυτό που της συνέβη και όσοι ξέρουν, ξέρουν. Άμα σας ενδιαφέρει αγοράστε το, είναι για καλό σκοπό. :) Παρακάτω οφθαλμόλουτρο από τις ονοματάρες που έτρεξαν να συνδράμουν, μεταξύ αυτών ο Mike Mignola, Sergio Aragones και Jeff Smith. 

 

Sakai Project - Artists Celebrate Thirty Years of Usagi Yojimbo-011.jpgSakai Project - Artists Celebrate Thirty Years of Usagi Yojimbo-012.jpgSakai Project - Artists Celebrate Thirty Years of Usagi Yojimbo-056.jpgSakai Project - Artists Celebrate Thirty Years of Usagi Yojimbo-066.jpgSakai Project - Artists Celebrate Thirty Years of Usagi Yojimbo-101.jpg

 

 

Sakai Project - Artists Celebrate Thirty Years of Usagi Yojimbo-107.jpgSakai Project - Artists Celebrate Thirty Years of Usagi Yojimbo-118.jpgSakai Project - Artists Celebrate Thirty Years of Usagi Yojimbo-143.jpgSakai Project - Artists Celebrate Thirty Years of Usagi Yojimbo-147.jpgSakai Project - Artists Celebrate Thirty Years of Usagi Yojimbo-156.jpg

 

Sakai Project - Artists Celebrate Thirty Years of Usagi Yojimbo-080.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πώς πρωτογνώρισα το χαρακτήρα στα '80s μέσω του Amstrad CPC (κι άλλοι μέσω του Commodore 64)...

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μια παρατήρηση και μια σημείωση. 

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι το Usagi δεν έχει πάρει ούτε ένα, ούτε δύο αλλά 5 eisner awards: 

 

1996 Eisner Award for "Best Letterer" (Groo and Usagi Yojimbo)

1996 Eisner Award for "Talent Deserving of Wider Recognition" (Usagi Yojimbo)

1999 Eisner Award for "Best Serialized Story" (Usagi Yojimbo "Grasscutter")

2012 Eisner Award for "Best Lettering" (Usagi Yojimbo)

2015 Eisner Award for "Best Lettering" (Usagi Yojimbo)

 

και μιας που συνεχίζω φανατικά την ανάγνωση, μετά και το πέρας του 8ου και 9ου βιβλίου (από τα 29 μέχρι στιγμής, έχω ψωμί ακόμα και γουστάρω φουλ :) ) θέλω να τονίσω πόσο τον σέβομαι για την έρευνα που ρίχνει και το πως ενσωματώνει μικρά και μεγάλα κομμάτια του Ιαπωνικού πολιτισμού μέσα στο κόμικ. Ναι θα μου πεις, κόμικ που διαδραματίζεται στην φεουδαρχική ιαπωνία είναι, δεν θα είχε; Κι όμως, όταν υπάρχει τόση πιστότητα σε φεστιβάλ (π.χ. το Tanabata) σε μύθους και θρύλους, ακόμα και σε φυτά και τέχνες μοναδικές στην χώρα (μπόλικες αναφορές στην διαδικασία παρασκευής του Κιμόνο, του παραδοσιακού Ιαπωνικού αετού από μπαμπού ή των σπαθιών των σαμουράι) δεν γίνεται να μην τον παραδεχθείς. Και δεν μιλάμε σε φάση "αυτό είναι το τάδε και μεις στην Ιαπωνία το κάνουμε έτσι" ξερά και άκομψα, ίσα για να σου μπουκώσει την πληροφορία. Φροντίζει να χτίσει μια ολόκληρη ιστορία κάθε φορά γύρω από το τοπικό στοιχείο που θέλει να περιγράψει, ή ίσως να χρησιμοποιήσει αυτό το στοιχείο για να συμπληρώσει μια ιστορία. Όπως και να χει, παίζει στις σελίδες άλλη μπάλα, άψογη. :) 

 

Σε κάθε περίπτωση είναι φουλ πιστό, του χρωστάω γιατί μου θύμισε με τον πιο ωραίο τρόπο γιατί αγαπάω και θαυμάζω τόσο την Ιαπωνική κουλτούρα. Ένα μη-manga που προωθεί τις ρίζες του πολύ καλύτερα από εκατοντάδες "ορίτζιναλ" manga που έχω διαβάσει. Τελικά ο τίτλος προκύπτει όλο και πιο πολυεπίπεδος, έχω μείνει θετικά έκπληκτος. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@Θρηνωδός   Μπραβο για την ωραια πααρουσιαση! Τον ειχα στο νου μου για διαβασμα τον κουνελο σαμουραι και ελπιζω καποια στιγμη να το βαλω και αυτο στο προγραμμα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Να το βάλεις σωποδήποτε, αξίζει ένα πέρασμα τουλάχιστον :beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Συνεχίζοντας την σειρά, τελείωσα τον 12ο τόμο ονόματι "The Grasscutter" και είμαι κάπως έτσι :wow::div:

Τι να πω; Ότι πήρε eisner μόνο γι'αυτή την ιστορία; Ότι ενώνει με άψογο τρόπο χαρακτήρες και sub-plots από τις προηγούμενες ~2500 σελίδες; Ότι είναι απλή επικίλα; 

 

uytpb12.jpgn0BQGmTX_1810171510141gpadd.jpg

 

Ντάξει συνήθως με κάτι τέτοια εγχειρήματα και ειδικά όταν έχεις επενδύσει κάμποσες ώρες να διαβάσεις τα προηγούμενα είσαι καχύποπτος και κρατάς μικρό καλάθι. Ε, εδώ δεν χρειάζεται. Χωρίς πολλά πολλά και χωρίς να σποϊλάρω καθόλου, θα πω πως ο τόμος των ~250 σελίδων ξεκινά με κομμάτι της κοσμογονίας σύμφωνα με τον Σιντοϊσμό, προχωρά στα πνεύματα Kami και καταλήγει στην γέννηση του αυτοκρατορικού σπαθιού Kusanagi-No-Tsurugi ή αλλιώς the Grasscutter και πως αυτό αποτέλεσε σύμβολο δύναμης του αυτοκράτορα. Συνεχίζει με παραλλαγμένα (λίγο ή πολύ ανάλογα το πως ήθελε να τα χρησιμοποιήσει) ιστορικά γεγονότα της Ιαπωνικής ιστορίας από το 1180 μ.Χ. και μετά (ναυμαχία της Dan-no-ura) καταλήγοντας στις αρχές του 17ου αιώνα και στους γνωστούς ήρωες. 

 

Και εδώ τους βλέπουμε όλους. Στην φεουδαρχική Ιαπωνία όπως θέλει να την παρουσιάσει ο Σακάι παίζει τεράστιο ρόλο η μοίρα, πολύ περισσότερο από την ελεύθερη βούληση των ηρώων. Το υπερφυσικό στοιχείο είναι έντονο και υπάρχει μια κλιμάκωση όλων των επιμέρους ιστοριών που συνδέονται σε ένα μεγαλύτερο σχέδιο που δανείζεται πετυχημένα την γοητεία της Ιαπωνικής ιστορίας που πάντα περιπλέκεται με μύθους και θρύλους εξίσου ενδιαφέροντες. Βλέπουμε τον Usagi, τον μισθοφόρο φίλο του Gen, την σαμουράι Tomoe με τον άρχοντα της Noriyuki, τον προσωπικά αγαπημένο Jei (για μένα ο συγκεκριμένος χαρακτήρας αν και κακός είναι μάλλον από τους πιο αγαπημένους του Sakai, του έχει δώσει πολλή προσοχή) με την ανιψιά του, τον στρατηγό Ikeda. Και άλλους, πολλούς άλλους που δεν θα αναφέρω γιατί εμφανίζονται σιγά σιγά στα προηγούμενα τεύχη αλλά συνδέονται με γεγονότα που δεν θέλω να σποϊλάρω. 

 

usagi_yojimbo.jpgAC240g.jpg

ένα τριπλό καρέ και ένα πάνελ από τα προηγούμενα άλμπουμ, απλά γιατί ήταν γ@μάτα (και γιατί κάθε σελίδα του grasscutter είναι πιθανό σπόιλ)

 

Είναι μια επική ιστορία σίγουρα. Στο τεχνικό κομμάτι το σχέδιο κρατάει μια διαρκή ποιότητα αλλά στην παρούσα φάση άξιο σχολιασμού είναι το σενάριο και το στήσιμο της ιστορίας. Η σύνδεση των επιμέρους ιστοριών γίνεται άψογα με τους χαρακτήρες να εμφανίζονται εναλλάξ με όλο και αυξανόμενη συχνότητα (π.χ. αρχικά ο χαρακτήρας Α έχει 10 σελίδες, ο Β 10 και ο Γ 10. Όσο αυξάνεται η ένταση και η ταχύτητα της αφήγησης ώστε να φτάσει η ιστορία στο φινάλε με καταιγιστικό ρυθμό, οι χαρακτήρες εμφανίζονται 2 παρά 2 σελίδες και εν τέλει σελίδα παρά σελίδα μέχρι που συναντιούνται στο ίδιο πάνελ (ή έστω κάποιοι από αυτούς)). Δίνει ρέστα εδώ στο storytelling, είναι άψογος. 

 

Για μια ακόμα φορά να τονίσω την αξία των story notes, είναι πλήρης η εμπειρία όταν διαβάζεις τα πραγματικά (ή έστω τους μύθους) γεγονότα που ενέπνευσαν μέρη της ιστορίας. Όπως έχω πει και για τον Τόλκιν που βάσισε τεράστιο μέρος του Άρχοντα στην τευτονική μυθολογία, δεν έχει για μένα σημασία από που παίρνεις το αρχικό υλικό αρκεί να το κάνεις τελείως δικό σου και να του δίνεις νέα πνοή. Το έκαναν οι Zeppelin με το Zeppelin I (και ας μην έδωσαν ούτε ένα credit), το έκανε ο Τόλκιν με τον Βάγκνερ και τους Νιμπελούγκεν, το κάνει ο Σακάι με την Ιαπωνική μυθολογία. Το original υλικό που έχει είναι άπειρο, το πως το πλάθει για να εξυπηρετήσει την ιστορία είναι αξιοπρόσεκτο. Και το κάνει πολύ πολύ καλά. Τόσο που με κάνει να ακούγομαι σαν 12χρονος φανμπόης. Τσπέτσιαλ αναφορά στα καβούρια Heikea Japonica, πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία η όλη φάση με την πλάτη τους που παραπέμπει σε πρόσωπα. :respect: Τσπέτσιαλ αναφορά δύο στην μπόλικη βιβλιογραφία που παραθέτει ο τύπος, νομίζω ξεφεύγει από τα όρια του συμβατικού κόμικ και πάει προς αυτά της μελέτης που αξιοποιεί το comic form. 

 

 

707471.png

...άλλο ένα άσχετο με το συγκεκριμένο story-arc πάνελ. Ελπίζω να μην είμαι ο μόνος που το θεωρεί άτυπο φόρο τιμής στον Πρατ και τον ναύτη του. 

 

Δεν χρειάζεται να πλέξω άλλο το εγκώμιο αυτού του story-arc ή του όλου τίτλου. Έχω επίσημα όχι απλά τσιμπήσει, αλλά καταπιεί και τον ψαρά. Θα την ξεζουμίσω μέχρι το τέλος της, ή έστω μέχρι εκεί που θα δω ότι αρχίζει να φθίνει η τόσο ψηλή ποιότητα της. Διαβάστε το Grasscuter, σίγουρα θα πιάσετε πολλά παραπάνω πράγματα αν έχετε στην πλάτη και όλα τα προηγούμενα αλλά στέκεται α-νε-τό-τα-τα μόνο του χωρίς την παραμικρή επαφή με Usagi. Είναι ένα graphic novel που κατά την ταπεινή μου άποψη, πρέπει να υπάρχει στο μυαλό κάθε αναγνώστη κόμικς που ψάχνει για το διαφορετικό. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αυτό ήταν το "χωρίς να πω πολλά' σου; :lol2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

"Οδηγός για το Ουσάγκι Γιοζίμπο" θα ήταν το λέω πολλά :lol: μην ξύνεις πληγές :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3274
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχω γράψει από εδώ και από κει αρκετές φορές ότι θεωρώ το Usagi  εξαιρετικό, αγαπημένο και must  read κόμικ. 

Όταν έγραψες στην αρχή καλό, όχι κάτι εξαιρετικό είπα κάτσε να φτάσει στους τόμους 12-15...

Μπράβο για την παρουσίαση! 

:clap2:

 

Επεξεργασία από Cassidy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ε ναι μωρέ, δεν σου τραβάει την σφαλιάρα από την αρχή. Σε βάζει σιγά σιγά στο κλίμα και μετά σου ρίχνει την επικίλα :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το Usagi mood παραμένει. Διάβασα άλλα 7 βιβλία, τους τόμους 13-19 της dark horse. Δεν θα πω τα ίδια (μιας και σεναριακά δεν μπορώ να πω πολλά που να μην μαρτυρούν τα προηγούμενα arcs), μόνο ότι η ποιότητα παραμένει υψηλή, οι ιστορίες με σωστή δοσολογία χιούμορ και σοβαρότητας και εξακολουθώ να απολαμβάνω τις συνεχείς και όμορφα τοποθετημένες αναφορές στην ιαπωνική κουλτούρα, ιστορία, μυθολογία και παράδοση. :) 

 

Space Usagi TPB Page 000 (front cvr).jpgSpace Usagi TPB Page 004.jpg

 

Πριν λίγο τελείωσα το Space Usagi και θα πω δύο λογάκια γι'αυτό, μιας και δεν ανήκει στην κύρια σειρά και ας είναι cannon. Ο Sakai το ξεκίνησε το 1991 και το ολοκλήρωσε το 1998 σε 4 mini-series που αποτελούν το ένα συνέχεια του άλλου. Ξεκίνησαν να εκδίδονται από την Mirage Studios που έβγαζε το TMNT και συνέχισαν με την Dark Horse (αναλυτικές πληροφορίες για την ιδέα του διαστημικού σαμουράι και τις εκδόσεις στον πρόλογο που παραθέτω από πάνω). Τα τεύχη #1-3 του Space Usagi: Warrior βγήκαν από την Dark Horse, τα #1-3 του Space Usagi: Death and Honor και τα #1-3 του Space Usagi: White Star Rising από την Mirage ενώ συμπεριλήφθηκαν ιστορίες από την σειρά Teenage Mutant Ninja Turtles #47 και το τεύχος 3 της Usagi Yojimbo Color Special της Fantagraphics. Παρόλα αυτά, δεν υπάρχει εμφάνιση από τα χελωνονιντζάκια. :) 

 

Space Usagi TPB Page 012-013.jpgSpace Usagi TPB Page 015.jpg

 

Προφανές το σενάριο φυσικά, μιας και βλέπουμε την διαστημική εκδοχή του Usagi Yojimbo ως μακρινό απόγονο του Σαμουράι του 17ου αιώνα. Εδώ είναι retainer του λόρδου Hideaki, του διαστημικού κάστρου White Star. Η ιστορία ξεκινά όταν μια φατριά από την δίπλα διαστημική γειτονιά επιτίθεται και ο Ουσάγκι αναλαμβάνει την ασφάλεια του γίου του άρχοντα του και μοναδικού διάδοχου της αυτοκρατορίας του. Αυτό που ο κούνελος σαμουράι δεν ξέρει είναι πως ο μικρός Kiyoshi κρατά τα κλειδιά για όλο τον πλούτο της φατριάς και των κωδικών που ασφαλίζουν όλα τα οπλικά συστήματα του κάστρου.Πολλοί χαρακτήρες του κλασικού Usagi επιστρέφουν, αφού βλέπουμε τον Gen, την Tomoe και ο Kiyoshi θυμίζει έντονα τον Lord Noriyuki. Ο Ουσάγκι έχει ως κειμήλιο τα δύο κατάνα του προγόνου του ενώ στην τελευταία ιστορία υπάρχει ένα μικρό διάστημα όπου οι δύο Usagi συναντιούνται (με τι άλλο; Time-travel :lol: )

 

Space Usagi TPB Page 017.jpgSpace Usagi TPB Page 025.jpgSpace Usagi TPB Page 030.jpg

 

Δεν πέρασα άσχημα. Ο Sakai ήθελε να δοκιμάσει και αυτή την εκδοχή του ήρωα του και το έκανε. Όπως γράφει στον πρόλογο, αυτή τη φορά δεν περιορίστηκε από τις συμβάσεις της εποχής που διαδραματίζεται το κόμικ και δεν κρατήθηκε στις ελευθερίες που πήρε, βάζοντας ακόμα και δεινοσαύρους στο μείγμα. Βέβαια αυτό το Usagi Yojimbo meets Star-Wars δεν είναι για μένα, προτιμώ την κλασική σειρά με το ιστορικό της πλαίσιο. Άσε που είναι κουλαμάρα από μόνο του το να βλέπεις να υπάρχουν ακόμα σαμουράι με την συμβατική έννοια που μονομαχούν με κατάνα (έστω και αν αυτά θυμίζουν πολύ έντονα φωτόσπαθα :D ) όταν όλοι γύρω γύρω έχουν πιστόλια λέιζερ και κανόνια πλάσματος. :lol: Είμαι σίγουρος όμως ότι οι φαν του είδους θα λατρέψουν αυτή την αλλαγή. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μετά και την ανάγνωση άλλων 5 βιβλίων, των 20-24, ένα μικρό σχόλιο. Η ποιότητα παραμένει σε ψηλό επίπεδο, τεράστιο κατόρθωμα αν αναλογιστεί κανείς πως έχω περάσει σε υλικό που γράφτηκε μετά από 20+ χρόνια συνεχούς παρουσίας του τίτλου. Βέβαια, το αποκορύφωμα ήρθε στον τόμο 24, "Return of the Black Soul" όπου συμβαίνει ξανά μια ιστορία των διαστάσεων του Vol.12 Grasscutter με ensemble χαρακτήρων (Usagi προφανώς, Gen, Priest Sanshobo, Stray Dog) και επιστροφή του πιο τοπ κακού που έχω διαβάσει εδώ και πολύ καιρό, του Jei (και των διάφορων μορφών του, γκουχ γκουχ ιναζούμα γκουχ). Τον γουστάρω φουλ τον Jei λέμε :respect: 

 

Σε αυτή την ιστορία της οποίας οι ~180 σελίδες διαβάστηκαν νεράκι είχαμε άψογη εκτέλεση, άριστη ροή, ισορροπία μεταξύ εξέλιξης της υπόθεσης και των σκηνών δράσης. Έκλεισαν κάποια υπάρχοντα loose ends, άνοιξαν άλλα. Το σίγουρο είναι ότι η σειρά μετά από 24 βιβλία είναι φρεσκότατη και πάει τρένο, ακόμα και όταν την πιάνεις απανωτά όπως έκανα εγώ. Δεν κουράζει, δεν κάνει κοιλιά, ο Σακάι δεν τεμπελιάζει ποτέ και δίνει ότι έχει σαν δημιουργός χωρίς παύση. Όσο για την ποσότητα του υλικού, θα πω μόνο ότι σε 5 μέρες κλείνω μήνα συστηματικής ανάγνωσης και έχω ακόμα 8 βιβλία και 2 mini-series. :) 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3274
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@θρηνωδέ σε παραδέχομαι. Εγώ έχω αφήσει την σειρά εδώ και πολλά χρόνια γύρω στο 20ο trade.

Παίρνω τα Saga edition HC  , αλλά δεν τα έχω ακουμπίσει. Θα την ξαναπιάσω σύντομα.

 

Βάλε στο πρόγραμμα και τα άλλα δύο καταπληκτικά comic της Dark Horse

Concrete ( 7 trades είναι μόνο) και Goon .

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μετά από ~30 χρόνια με την Dark Horse, το κουνέλι σαμουράι βρίσκει νέο σπίτι στην IDW. :) 

 

52651754_2553863924640329_703739887622291456_o.jpg

 

Σχετικά με την κυκλοφορία των νέων τόμων, από την μία ξενερώνω γιατί είχα αρχίσει να μαζεύω της Dark Horse τα saga, από την άλλη δεν είμαι και πολύ φαν του σχεδίου του με χρώμα οπότε ίσως πάρω το πρώτο για να δω πως είναι και το βλέπω μετά. :beer: 

 

Usagi finds a new publisher (NY Times)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Abandon (dark horse) ship!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  160
  • Reputation:   705
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5883 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@Θρηνωδός Κι ό,τι με είχες ψήσει με την παρουσίαση να το ξεκινήσω. Ευτυχώς παρήγγειλα μόνο ένα βιβλίο (saga book 2).

Θα αναμείνω κι εγώ τις νέες έγχρωμες επανεκδόσεις να τις συγκρίνω και βλέπουμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πάντως, κρίνοντας από το yokai που αναφέρω παραπάνω και από το σχόλια του Σακάι στον επίλογο, ούτε ο ίδιος ήταν πολύ φαν του χρώματος στα σχέδια του. Κακά τα ψέματα, αν βάλεις σελίδα του yokai και την συγκρίνεις με μια α/μ από την κύρια σειρά, η πρώτη χάνει πολύ. Βάφει με νερομπογιές και εκ των πραγμάτων μειώνεται πολύ η λεπτομέρεια, με ο,τι συνεπάγεται αυτό για τα γούστα του καθενός. Προσωπικά το α/μ του δεν το αλλάζω αλλά ποτέ δεν ξέρεις. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εγώ πάλι που ήμουν έτοιμος να πάρω το Usagi Yojimbo:The special edition τώρα που βλέπω ότι θα βγει έγχρωμο θα αλλάξω πρίμα!

Το νέο τεύχος μια χαρά ήταν έγχρωμο!

Υπάρχει περίπτωση να δούμε Stan Sakai στην Ελλάδα;

Επεξεργασία από guskoin
συμπλήρωση
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

On 1/23/2019 at 2:51 PM, germanicus said:

Κλασσικός τίτλος. Πριν κάτι χρόνια είχε πάθει πώρωση ο βαφτισιμιός μου μαζί του. Από αυτό το συμβάν και με δεδομένα τα σχόλια που έχω διαβάσει γενικώς, πάντα τον είχα στα "υπ'όψιν". Από την άλλη όμως, είναι ένα ακόμα αντικείμενο που είναι στα "υπ'οψιν". Μετά από τα αντικείμενα που είναι στα "το έχω και θα το τσεκάρω σε κάποια φάση". Τα οποία είναι μετά από τα "ωωωωωω. θέλωθέλωθέλωτώρατώρατώραθαπεθανωαμαδεντοαποκτήσωτωωωωωρααααααα" (που μετεξελίσσονται σε "θα το τσεκάρω σε κάποια φάση" :D )  

 

anyhow. Σκόρπιες σκέψεις. :thanks: για την παρουσίαση :) 

 

:cheers5: 


έψαχνα για να διαβάσω κάτι. Επειδή τα γούστα μου συμπίπτουν τρομερά με του @ The_Sandman  συχνά τσεκάρω τις βαθμολογίες που βάζει στο goodreads. Σε αυτά εδώ βάζει πάντα 5άρια. Χρόνια έλεγα να το τσεκάρω. Ε, και το τσέκαρα. Διάβασα το Usagi Yojimbo Saga v01 (που συλλέγει τα TPB v8-10).

 

σχόλιο. σε έναν από τους προλόγους των TPB που αναδημοσιεύονται εδώ λέει "Usagi Yojimbo is Carl Barks meets Akira Kurosawa - with more nudity". απάντηση μου? ΝΑΙ. :) 600 σελίδες κύλισαν νεράκι. Εύκολο στο μάτι (easy on the eye), εύκολο και στην ιστορία. Χωρις όμως να είναι απλοϊκό. Όπως συμβαίνεικαι με τον Barks :) Περιπέτειες που δεν επαναλαμβάνονται μεταξύ τους. Αλλού φουλ ρεαλισμός, αλλού μυθολογία, αλλού ρομαντισμός, αλλού κυνικότητα. Μολαταύτα, παρά τις διαφορετικές οπτικές γωνίες από τις οποίες βλέπουμε τον ήρωα, αυτός παραμένει ο ίδιος, απλώς με διάφορες ιδιαιτερότητες, όπως κανείς μας δεν είναι μονοσήμαντος. 

Προχωράω ακάθεκτος στο Usagi Yojimbo: The Special Edition που περιέχει τα TPB v1-7. (αυτός είναι από την Fantagraphics, ενώ τα Saga που έχουν τους επόμενους, είναι από την Dark Horse)


Χαίρομαι που βρήκα κάτι εξαιρετικό. 5* στο Saga v01.

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Διαβάζω τώρα τον υπερτόμο Usagi Yojimbo: The Special Edition της Fanta. Μόλις τέλεψα την ιστορία "A Mother's Love" που ήταν στο Usagi Yojimbo #8 της Fanta και εν συνεχεία στο Vol. 3: The Wanderer's Road. Και έμεινα μ*λακας. Συγκλονιστική ιστορία. 

Άμα τη διαβάσετε μόνη της, μπορεί να σας αρέσει αλλά θα έχετε χάσει τα περισσότερα. Έχει την αξία της, αλλά νομίζω πως είναι καλύτερα να έχει διαβάσει κανείς κι άλλα, ώστε αυτή εδώ να του έρθει σαν κατραπακιά τελείως από το πουθενά και να εντείνει την αξία της.

 

wow. just wow.

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

03:50 και μόλις ξεπάστρεψα το Special Edition. (ok. μένει να διαβάσω τη συνέντευξη στο τέλος. :) )  Αυτό σημαίνει ότι μέσα σε μια εβδομάδα ξεπάστρεψα ~1750 σελίδες κόμικ. Είμαι τόσο ενθουσιασμένος. Τόσα χρόνια δεν το έπιανα διότι (α) λαγός? meeeeh (β) δεν διάβαζα αρκετά εκθειαστικά σχόλια, οπότε νόμιζα πως ήταν απλά ένα κόμικ με φανατικούς :) Θα επαναλάβω εκείνη την ατάκα που είχε σε ένα πρόλογο. Carl Barks meets Akira Kurosawa, with more nudity. Ok. Δεν θα έλεγα ότι υπάρχει nudity :) Όχι στις πρώτες 1750 σελίδες :lol: Αλλά ναι. Είναι σαφώς πιο ενήλικο από τις ιστορίες του θείου Carl. Την ίδια στιγμή όμως διατηρεί την παιδικότητα του. Ψιλοξαφνιάζομαι που είδα προηγουμένος στο site κάποιας εκδοτικής (ή της amazon?) να μνημονεύεται ως κόμικ για 8-12... νταξ. Μπορεί να κάνει για 8χρονους. Σας διαβεβαιώ όμως ότι κάνει και για 50χρονους :lol: Τουλάχιστον για όσους γουστάρουν Barks και Bone. Διότι μου θύμισε και το Bone. :) 

ψιλοαμαρτία που βλέπεις τα Eisner του και φαίνεται σα να είναι όλα Lettering. Στη πραγματικότητα έχει 6 Lettering, αλλά έχει και "Talent Deserving of Wider Recognition 1996", "Best Serialized Story 1999" και "Best Continuing Series". Το τελευταίο είναι 2021 με τον Usagi να πρωτοεμφανίζεται το 1984 και όλα αυτά τα χρόνια να κάνει τα πάντα (σχέδιο, μελάνια, σενάριο, γραμματοσειρά) ένας άνθρωπος!


Εξαιρετικό κόμικ. Προχωράω με τη συνέντευξη και με το Saga 2. :cool: 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πάει και ο Saga v2 που έχει τα TPB 11-13. Άλλο ένα άνετο 5/5. Δεν ξέρω τι άλλο να πω :) Παραμένει αριστούργημα :) Σημειώστε τα όσοι δεν το έχετε ήδη κάνει :) Ανήκει στην κατηγορία Carl Barks, Asterix, Tintin, που όσα χρόνια κι αν περάσουν, δεν "χαλάνε" :) Classics.

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1207
  • Achievement Points:  190
  • Days Won:  0
  • With Us For:  893 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Δυστηχώς η Usagi Yojimbo: The Special Edition εχει μια 100αρα στο γερμανικο amazon (ενω δεν ειναι καν διαθεισμη στο bookdepository). Εκανες καλα και ξεκινησες απο το volume 1 ή θα ηταν προτιμοτερο να ξεκινησεις απο το special edition μιας και εχει τα πρωτα κεφαλαια?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεν ξέρω αν έκανα καλά ή όχι. Έτσι μου έκατσε, έτσι προχώρησε, άρα όλα κομπλέ. Μπορεί άμα διάβαζα τα πρώτα να μην ενθουσιαζόμουν αφού το σχέδιο είναι λίγο διαφορετικό κ.ο.κ. Κλασσικές αρχικές προσπάθειες. Αν και η διαφορά στην ποιότητα δεν είναι επ'ουδενί όπως η διαφορά μεταξύ των πρώτων Τεντεν, ΛΛ ή Αστερίξ με τα μεταγενέστερα. Εάν τα "ώριμα" είναι 10/10, τα πρώτα είναι 7/10. 

Τα 94 ευρώ (τόσο βλέπω), δεν είναι τόσο φρικαλέα άμα το καλοσκεφτείς. Είναι 7 TPB στην πραγματικότητα σε κάτι σαν omnibus. 94/7=13,43 το TPB. Απλώς ψιλοπονάει που τα δίνεις μονοκοπανιά και εάν δεν ξέρεις το υλικό, κινδυνεύεις να είναι κάτι που δεν θα σου αρέσει. Άλλο να πάρεις 1 TPB για να δεις τι είναι και άλλο 7 με τη μια για "εισαγωγή" :lol: 

Είναι όμως μια ιστορία που χτίζεται συνέχεια. Θα μπορούσα να πω πως είναι σαν τα παλιά υπερηρωικά των 70ς. Μίγμα αυτοτελών περιπετειών, με μεγαλύτερα story arks. Μπορείς να πιάσεις ένα τεύχος στην τύχη, αλλά νοιώθεις πως *κάτι* έχει συμβεί μεταξύ του Iron Man και του Captain America στο πρόσφατο παρελθόν, και θα ήθελες να ξέρεις τι είναι αυτός ο Kang για τον οποίο μιλάνε κ.ο.κ Τι να σε πω? Τα πήρα πάντως δώρο στη σύντροφό μου (δεν τα έχει ξεκινήσει ακόμα), της έχω ζαλίσει τα αυτιά με το πόσο εξαιρετικά είναι και θα τα πιάσει από την αρχή. Οψόμεθα πως θα πάει :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.