Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες κυκλοφορίες από την Anubis (2019)


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Με την ταινία του Joker να βγαίνει, και το birds of prey να ακολουθεί και δε θα βγάλουν τίποτα από DC?

Απογοήτευση. 

Έχουν πάθει marvelιαση, ολοι μου φαίνεται :antekale:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

6 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Τα BD φίλε Laz33MS δεν είναι 140 σελίδες τουλάχιστον, ούτε έχουν τέτοιο χαρτί! Έπειτα δε ξέρω πόσα πληρώνουν για δικαιώματα. Δε νομίζω να είναι πιο ακριβά στ' αμερικανικά, αλλά δε γνωρίζω κιόλας με σιγουριά. Παρόλα αυτά, είσαι βέβαιος ότι τα BD στοιχίζουν μονάχα 4-5€; Όλα; Ή μόνο εκείνα που επιλέγεις εσύ να αγοράσεις;

Σαφώς και δεν υπονοώ ότι ένα BD είναι το ίδιο μ΄ένα αμερικάνικο σε αριθμό σελίδων, ποιότητα έκδοσης κτλ.
Overall τ΄αμερικάνικα είναι ανώτερα σ΄αυτό το θέμα.
Αν και οι τελευταίες εκδόσεις της ΜΑΜΟΥΘ έχουν πολύ καλό χαρτί πλέον.
Επίσης τα BD είναι μεγαλύτερα σε μέγεθος, με περισσότερα καρέ ανά σελίδα. Άλλο να διαβάζεις μια ιστορία 40 σελίδων BD, άλλο μια υπερηρωική.
40 σελίδες BD είναι τουλάχιστον 60 σελίδες αμερικάνικο με μια πρόχειρη δικιά μου εκτίμηση :)


Τα ελληνικά BD πάντως κάπου τόσο κάνουν. Aπό 4 έως βαριά 8-9€ κάτι Μπλέικ και Μόρτιμερ πχ. Χωρίς έκπτωση. Με έκπτωση τα βρίσκεις πιο φθηνά.
Ποιο ελληνικό BD αγοράζεις εσύ με 10+ ευρώ; Πέρα από κάποια Κόρτο Μαλτέζε δεν μου έρχεται στο μυαλό κάτι που να έχει διψήφια τιμή.

Ενώ τ΄αμερικάνικα ως επί το πλείστον έχουν πάνω από 10€.
Και για κάποιο λόγο πολύ σπάνια κάνουν εκπτώσεις και η διαθεσιμότητά τους είναι περιορισμένη.
Ήθελα να ρωτήσω κιόλας. Γιατί τα κόμικς της Οξύ τα πουλάνε αποκλειστικά στα Public και συνήθως χωρίς έκπτωση; :thinking:
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33594
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  224
  • Reputation:   1218
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μου είπαν δεν έχουν κάτι από dc στα άμεσα σχέδια τους που εγώ το καταλαβαίνω ότι τουλάχιστον μέχρι τέλη Δεκεμβρίου δεν θα εκδώσουν τίποτα από dc. Με τον Joker έχουν ήδη εκδώσει το killing joke και το joker του azazarelo (αν το γράφω σωστά το όνομα του) και βασικά τι άλλο υπάρχει να εκδώσεις για joker. Προσωπικά περίμενα ότι θα έβγαζαν το joker: his greatest jokes ως περιοδικό για τα περίπτερα αλλά προφανώς θεώρησαν ότι δεν άξιζε τον κόπο. Βασικά νομίζω πως αν από Ιανουάριο και μετά δεν βγάλουν τίποτα για birds of prey μάλλον θα πρέπει να θεωρήσουμε ότι ο anubis θα σταματήσει να  εκδίδει dc. Βασικά είμαι καινούρια σε όλο αυτό όποτε μπορεί να κάνω λάθος.

Επεξεργασία από Evi
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5568
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Εβγαλαν αρκετο τζοκερ η οξυ , απο εθνος και το δικο τους batman the man who laughs , χορτασαμε μπορω να πω αρκετα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

34 λεπτά πριν, Laz33MS είπε:

Ήθελα να ρωτήσω κιόλας. Γιατί τα κόμικς της Οξύ τα πουλάνε αποκλειστικά στα Public και συνήθως χωρίς έκπτωση; :thinking:
 

Γιατί αυτοί πληρώνουν τον λογαριασμό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33594
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  224
  • Reputation:   1218
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αυτοί πληρώνουν τον λογαριασμό? Τι θα πει αυτό? Χωρίς τα public η οξύ δεν βγάζει comics?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τα συγκεκριμένα που έχει αποκλειστικότητα, όχι όλα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απ' ότι γνωρίζω η Οξύ ανήκει πλέον στον όμιλο Γερμανού που έχει και τα Public...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, Evi είπε:

Mandrake φυσικά και το πήρα αλλά επειδή είμαι φαν της dc ένα κόμικ τον χρόνο από την anubis είναι απαγοητευτικo. :)

Ασφαλώς, απλώς είπες "τίποτα για φέτος", πράγμα που δεν ήταν αληθές. Από την άλλη βγήκαν πάρα πολλές εκδόσεις της "Οξύ" (σε graphic novels και τεύχη), οπότε θα έπρεπε να έχει αναπληρωθεί το κενό σου αυτό! :)  Η "Anubis" επένδυσε σε "Marvel Comics" περισσότερο φέτος, ίσως λόγω της δημοφιλίας των ταινιών. Δε ξέρω. Σημασία έχει ότι δεν έχει εγκαταλείψει την αντίπαλη εταιρία και σίγουρα θα βγάλει κι άλλα. Πριν απ' αυτό είχε βγάλει τα "Aquaman" τον Δεκέμβρη νομίζω του 2018, που ήταν κοντά και η ταινία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αν η Anubis και το προσωπικό της "καλύπτουν" την Marvel - Hachette καταλαβαίνουμε ότι πιθανότατα δεν προφταίνουν να επιμεληθούν και ανεξάρτητες εκδόσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

39 λεπτά πριν, ramirez είπε:

Απ' ότι γνωρίζω η Οξύ ανήκει πλέον στον όμιλο Γερμανού που έχει και τα Public...

Αυτό μην το δένεις κορδόνι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

6 hours ago, Laz33MS said:

Τα ελληνικά BD πάντως κάπου τόσο κάνουν. Aπό 4 έως βαριά 8-9€ κάτι Μπλέικ και Μόρτιμερ πχ. Χωρίς έκπτωση. Με έκπτωση τα βρίσκεις πιο φθηνά.
Ποιο ελληνικό BD αγοράζεις εσύ με 10+ ευρώ; Πέρα από κάποια Κόρτο Μαλτέζε δεν μου έρχεται στο μυαλό κάτι που να έχει διψήφια τιμή.

 

Μωρε ας βγαίνανε και δη από οίκο με μικρό τιράζ και σου λέω εγώ... :) Τα τελευταία Bilal που είχε βγάλει η Μαμούθ ήταν φαρμάκι :D (ή έστω επειδή είχα συνηθίσει και εγώ στο πόσο πήγαιναν τα BD συνήθως, με είχε τσούξει η τιμή τότε :D ) Το α/μ Μπλούμπερυ (διπλό είναι η αλήθεια) ήταν στα 9,80. Ο α/μ Τεντεν Σοβιέτ 10.80 όπως και το α/μ Φιλοσοφία στη Πισίνα.

 

Οι Θρυλικοί για παράδειγμα, των φυσιολογικών 48 έγχρωμων σελίδων, όταν τους έβγαλε ένας μικρός εκδοτικός οίκος το 2007 (τότε που έβρισκες τα άπειρα BD στα 3,5-4 ευρώ) πήγαιναν 7,5 ευρώ και πολύ με είχε ξαφνιάσει. Δε νομίζω ότι ήταν λαδέμπορες οι εκδότες. Απλώς. Εκεί τους έβγαινε για το τιράζ και για τη δυναμικότητά τους :) 

 

Κάτι οι σελίδες, κάτι το χρώμα, κάτι το τιράζ, νομίζω πως όλα πάνω-κάτω βγαίνουν στα ίδια. Πάνω-κάτω. Τα disney είναι τελείως τζάμπα και έχουν κακομάθει πλήρως τους αναγνώστες τους (που πάνε στα άλλα και φρικάρουν), η Anubis ήταν πολύ ακριβή, αλλά νομίζω ότι έχει βάλει νερό στο κρασί της (ίσως και λόγω ανταγωνισμού?) και τα ελληνικά φανζίν είναι μια κατηγορία all by themselves για τον χ/ψ λόγο... Πανάκριβα αλλά δε νομίζω ότι κάνουν πλούσιους τους δημιουργούς τους :) Απλώς κάτι τονα, κάτι τ'άλλο, κάτι το παραπέρα τους βγαίνει τόσο οπότε ή θα πάρεις 3-4 λεπτά φανζινάκια στο τάληρο ή θα πάρεις ένα υπερηρωικό αμερικάνικο τούμπανο με αυτά τα 15 :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21461
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

On 27/9/2019 στο 1:01 ΠΜ, Laz33MS είπε:

Παιδιά ξέρετε αν η Anubis κάνει επανεκδόσεις και πόσο συχνά;
Ψάχνω τον 1ο τόμο απ΄το Βatman: Hush και τα All-Star Superman που είναι εξαντλημένα :thinking:

Τα All Star Superman υπάρχουν στο κατάστημα της Anubis στη Σολωμού  στο κέντρο της Αθήνας,

πριν λίγες μέρες που πέρασα τα είδα, υπήρχε μια ντάνα με τους τόμους 1(τεύχη 1-3) και 2 (τεύχη 4-6).

Αν είσαι Αθήνα πέρνα μια βόλτα αλλιώς πάρε τους τηλ. μήπως μπορέσουν και σου τα στείλουν.   

       

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 29/9/2019 στο 7:37 ΜΜ, germanicus είπε:

 

Μωρε ας βγαίνανε και δη από οίκο με μικρό τιράζ και σου λέω εγώ... :) Τα τελευταία Bilal που είχε βγάλει η Μαμούθ ήταν φαρμάκι :D (ή έστω επειδή είχα συνηθίσει και εγώ στο πόσο πήγαιναν τα BD συνήθως, με είχε τσούξει η τιμή τότε :D ) Το α/μ Μπλούμπερυ (διπλό είναι η αλήθεια) ήταν στα 9,80. Ο α/μ Τεντεν Σοβιέτ 10.80 όπως και το α/μ Φιλοσοφία στη Πισίνα.

 

Οι Θρυλικοί για παράδειγμα, των φυσιολογικών 48 έγχρωμων σελίδων, όταν τους έβγαλε ένας μικρός εκδοτικός οίκος το 2007 (τότε που έβρισκες τα άπειρα BD στα 3,5-4 ευρώ) πήγαιναν 7,5 ευρώ και πολύ με είχε ξαφνιάσει. Δε νομίζω ότι ήταν λαδέμπορες οι εκδότες. Απλώς. Εκεί τους έβγαινε για το τιράζ και για τη δυναμικότητά τους :) 

 

Κάτι οι σελίδες, κάτι το χρώμα, κάτι το τιράζ, νομίζω πως όλα πάνω-κάτω βγαίνουν στα ίδια. Πάνω-κάτω.

Και μόνο αυτά; Το "Με Τέσσερα Χέρια" έχετε δει πόσο στοιχίζει; Δηλαδή τα "Αστερίξ" και τα "Λούκυ Λουκ" κοστίζουν 4-5€; Στα 6.80-8.80€ δεν είναι αρκετά άλμπουμ λιανική; Το "Τεν Τεν: Στη Χώρα των Σοβιέτ" δεν κοστίζει 11€; Το 11-12 του "Μπλούμπερυ" είναι στα 4-5€; Τα "Bloodline" δεν είναι στα 6€; Τα "Megalex" δεν είναι στα 6€; Τα "Cafe Bar" δεν είναι στα 6€; Τα "Ταξίδια του Άλιξ" δεν είναι στα 6€; Τα "Τζίπσυ" δεν είναι στα 6€; Και έπιασα ενδεικτικά μονάχα από "Μαμούθ Comix" γιατί αν πάμε σε άλλα όπως το "Θρυλικοί" που αναφέρει ο Νίκος, άντε γεια... Εκτός αν είχε κατά νου μονάχα τα "Τζόναθαν Κάρτλαντ", τα "Μακ Κόυ", τα "Ιζνογκούντ", κάνα "Χανς" και τα "Θόργκαλ". Και δεν έχει σημασία εάν είναι διπλά. Άμα το πάμε έτσι τα TPBs είναι 5απλά και 6απλά διότι τόσα τεύχη περιέχουν. Του δε Μπιλάλ είναι στο θεό... 13€ & 15€ έκαστο. Ας συγκρίνει λοιπόν μονό Αμερικανικό τεύχος με μονό BD ο LAZ να μας πει τις διαφορές στην τιμή. Αν είναι να συγκρίνουμε με TPBs ας δούμε, για παράδειγμα, πόσο στοιχίζει ένας τόμος "Joe Bar Team" που συγκεντρώνει 4 (νομίζω) άλμπουμ. Αυτό για να δούμε πόσο ρεαλιστικό είναι το "4-5€ για BD". Για τις επιπλέον διαφορές στις τιμές τα ανέφερα παραπάνω. Ποιότητα χαρτιού, έγχρωμα κόμικς κτλ. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Τα BD εκδίδονται HC στη Γαλλία και έχουν περίπου 50-60 μεγάλες σελίδες. Μεγάλες λέμε το taille normal (Αστερίξ), ενώ πλέον πάρα πολλά βγαίνουν στο Grand format (όπως εδώ είναι τα Blake & Mortimer). H στάνταρ τιμή έκδοσης είναι 13 ευρώ. Τα δημοφιλή και normal μέγεθος μπορεί να πέσουν και στα 10. Μέχρις εκεί.

 

Τα τεύχη ενός κόμικ των ΗΠΑ εκτός από σπέσιαλ είναι 24αρια με 22 σελίδες ιστορία και καρφίτσα και κάνουν περίπου 4.

 

Δηλαδή ένα BD είναι λόγω διαφοράς μεγέθουν και διαφοράς σελίδων περίπου 3 τεύχη αμερικάνικου. Με αντίστοιχη τιμή. Ένα ΤΡΒ συνήθως δένει 6 τεύχη σε paperback, αλλά και τα BD στην Ελλάδα Paperback είναι και χωρίς τα έξτρα έχει όντως τη διπλή τιμή. Αν σκεφτούμε τον Bilal που αγγίζει τις 100 σελίδες ή το Θάνατο του Στάλιν ή το διπλό Μπλούμπερι τότε πιστεύω ότι είναι ελαφρά φτηνότερο το BD.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μandrake εγώ ρώτησα αν ξέρεις πολλά BD που να κάνουν πάνω από 10€.
Απ΄αυτά που μ΄ανέφερες μόνο οι Σοβιέτ έχουν τόσο :)
 

53 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

 Ας συγκρίνει λοιπόν μονό Αμερικανικό τεύχος με μονό BD ο LAZ να μας πει τις διαφορές στην τιμή.

Προφανώς μονό αμερικάνικο τεύχος με μονό BD δεν μπορείς να συγκρίνεις άμεσα.
Άλλο οι 22 μικρού μεγέθους και συνήθως αραιογραμμένες σελίδες ενός μονού αμερικάνικου τεύχους και άλλο οι 44-46 μεγάλες και συνήθως πιο πυκνογραμμένες ενός BD :)

Edit: Στην τελική είπα ποια είναι η αίσθησή μου και όχι ποια είναι η πραγματικότητα.
Η αίσθησή μου είναι ότι στην Ελλάδα τα BD, άσχετα αν είναι συνήθως υποδεέστερα σαν ποιότητα έκδοσης, είναι πιο φθηνά απ΄τα αμερικάνικα :)

Επεξεργασία από Laz33MS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 1/10/2019 στο 3:10 ΜΜ, Laz33MS είπε:

Μandrake εγώ ρώτησα αν ξέρεις πολλά BD που να κάνουν πάνω από 10€.
Απ΄αυτά που μ΄ανέφερες μόνο οι Σοβιέτ έχουν τόσο :)
 

Προφανώς μονό αμερικάνικο τεύχος με μονό BD δεν μπορείς να συγκρίνεις άμεσα.
Άλλο οι 22 μικρού μεγέθους και συνήθως αραιογραμμένες σελίδες ενός μονού αμερικάνικου τεύχους και άλλο οι 44-46 μεγάλες και συνήθως πιο πυκνογραμμένες ενός BD :)

Edit: Στην τελική είπα ποια είναι η αίσθησή μου και όχι ποια είναι η πραγματικότητα.
Η αίσθησή μου είναι ότι στην Ελλάδα τα BD, άσχετα αν είναι συνήθως υποδεέστερα σαν ποιότητα έκδοσης, είναι πιο φθηνά απ΄τα αμερικάνικα :)

Ανέφερες επίσης ότι αγοράζεις τα BD με 4-5€, πράγμα που είναι ανακριβές εκτός από κάποιες σειρές. :)  Ανέφερα άλλα 2 BD με πάνω από 10€ και δεν ανέφερα "Μπλέικ και Μόρτιμερ" ή "Κόρτο Μαλτέζε" διότι τα είχε πει ο Νίκος, όπως και τα άλμπουμ του Μπιλάλ ή τους "Θρυλικούς". Θέλεις κι άλλα; Για τσέκαρε πόσο κάνει ο Reiser από "Βαβέλ". Για δες η "Καπότα Δολοφόνος" πόσο στοιχίζει. Μπορώ να σου αραδιάσω αρκετά. Εσύ προφανώς έβαλες την έκπτωση του 10% μέσα γι' αυτό σου βγαίνουν τα "κουκιά" στα 4-5€, στα πραγματικά φτηνότερα BD και μόνο. Μόνο που η συμφωνία αυτή των βιβλιοπωλών για τα κόμικς δεν υπήρχε ούτε τη δεκαετία του '70, ούτε του '80, ούτε του '90. Ούτε κυκλοφορούσαν τις δεκαετίες αυτές graphic novels, για να εξετάσουμε και την αγοραστική δύναμη του καταναλωτή. Το "Σπάιντερ-Μαν" 80 Δρχ. το αγόραζα απ' το περίπτερο. Τον τόμο 120 Δρχ. (στο περίπου οι τιμές, δεν τις θυμάμαι ακριβώς και δεν έχω "Καμπανά" μπροστά μου...).

 

Για εκδόσεις του εξωτερικού, παιδιά, ξεχνάτε το εξής. Μέχρι να ολοκληρωθεί μια σειρά BD, πόσοι μήνες περνάνε; Σε αυτούς τους μήνες, πόσα αμερικανικά τεύχη μίας σειράς έχουν κυκλοφορήσει; Εκεί θα φανεί τι προσφέρεται και τι, τελικά, είναι πιο φτηνό ή πιο ακριβό. Για να ολοκληρωθεί μια ιστορία ή μια σειρά ιστοριών σε έναν τίτλο, πόσα χρήματα δίνεις σε βάθος χρόνου; Αυτά για τις εκδόσεις εκτός Ελλάδας.

 

Το γιατί είναι πιο φτηνά ή πιο ακριβά τα graphic novels και σε ποιες περιπτώσεις, από ποιες εκδοτικές, το αναλύσαμε παραπάνω και στην τελευταία σου πρόταση περιγράφεις έναν από τους λόγους που κάνουν τα BD στην Ελλάδα πιο φτηνά. Η τιμή είναι (ή θα έπρεπε να είναι, διότι έχουμε και φαινόμενα αισχροκέρδειας) συνάρτηση της ποιότητας, της ποσότητας, της αγοράς πνευματικών δικαιωμάτων, του τιράζ και κάποιου deal που ενδεχομένως να μπορεί να κάνει ο εκδότης με το εκάστοτε τυπογραφείο. Στην "ποιότητα" βάζω μέσα μεταφραστή, επιμελητή και όποιον τέλος πάντων χρειάζεται να εργαστεί επιπλέον για το τελικό αποτέλεσμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

10 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Για εκδόσεις του εξωτερικού, παιδιά, ξεχνάτε το εξής. Μέχρι να ολοκληρωθεί μια σειρά BD, πόσοι μήνες περνάνε; Σε αυτούς τους μήνες, πόσα αμερικανικά τεύχη μίας σειράς έχουν κυκλοφορήσει; Εκεί θα φανεί τι προσφέρεται και τι, τελικά, είναι πιο φτηνό ή πιο ακριβό. Για να ολοκληρωθεί μια ιστορία ή μια σειρά ιστοριών σε έναν τίτλο, πόσα χρήματα δίνεις σε βάθος χρόνου; Αυτά για τις εκδόσεις εκτός Ελλάδας.

Ένας νορμάλ ρυθμός είναι ένα άλμπουμ το χρόνο, ο αντίστοιχος ρυθμός για τα αμερικάνικα κόμικς είναι ένα το μήνα με τις μισές σελίδες ή και λίγο λιγότερο. Περίπου 5πλάσιος.

 

Αυτό όμως καλώς ή κακώς αποτυπώνεται και στην ποιότητα και είναι ο λόγος που μας έχουν κατακλύσει επαναλαμβανόμενες κοινοτυπίες. Δεν μπορούμε να περιμένουμε το νέο Avengers ή ο νέος Superman που βγάζει 22 σελίδες το μήνα να είναι στο επίπεδο ή την ίδια τιμή ανά σελίδα με τον επερχόμενο Blacksad. Με όλο το σεβασμό για όλα τα είδη, αλλά τι να κάνουμε, όσο και να δουλεύουν 8 άτομα για ένα αμερικάνικο κόμικ ενώ για το αντίστοιχο γαλλικό το πολύ 3 όταν έχουμε ξεχωριστό χρωματιστή, η μαζικότητα έχει και επιπτώσεις στην ποιότητα, το άγχος της προθεσμίας επίσης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

3 min ago , Kurdy Malloy said:

Αυτό όμως καλώς ή κακώς αποτυπώνεται και στην ποιότητα και είναι ο λόγος που μας έχουν κατακλύσει επαναλαμβανόμενες κοινοτυπίες. Δεν μπορούμε να περιμένουμε το νέο Avengers ή ο νέος Superman που βγάζει 22 σελίδες το μήνα να είναι στο επίπεδο ή την ίδια τιμή ανά σελίδα με τον επερχόμενο Blacksad. Με όλο το σεβασμό για όλα τα είδη, αλλά τι να κάνουμε, όσο και να δουλεύουν 8 άτομα για ένα αμερικάνικο κόμικ ενώ για το αντίστοιχο γαλλικό το πολύ 3 όταν έχουμε ξεχωριστό χρωματιστή, η μαζικότητα έχει και επιπτώσεις στην ποιότητα, το άγχος της προθεσμίας επίσης.

 

Αυτό θα πίστευε κανείς :) Αυτό πίστευα και εγώ κάποτε.Στην πράξη διαφωνώ όμως. Όταν το πιάσουμε ως συνολικό όγκο, η ποιότητα της παραγωγής των αμερικάνικων ρίχνει στα αυτιά στους γάλλους. Προφανώς τα 90+% των υπερηρωικών είναι για τα μπάζα. Επιπρόσθετα δεν είναι όπως στη Γαλλία που τον τάδε χαρακτήρα τον δουλεύουν σταθερά συγκεκριμένοι δημιουργοί. Δουλεύει το Hawkeye ο David Aja και έχεις τευχάρες. Φεύγει ο Aja και έχεις μάπες :) Αλλά όταν κάθεσαι να ψάξεις να βρεις καινούργιους τίτλους για να ξεψαχνίσεις, η προσωπική μου αίσθηση είναι πως βρίσκεις πιο εύκολα ενδιαφέροντα πράγματα στο Αμερικάνικο (η Image συλλέγει δημιουργούς απ'όλο τον κόσμο και βγάζει κόμικ με οιαδήποτε θεματολογία και τεχνοτροπία γουστάρει (κάτι που ήταν αποκλειστικό ατού των BD)) παρά στα BD που μπορείς να βρεις μεταφρασμένα. Αγαπάω τα BD όπως έχεις διαπιστώσει, ψάχνω για να βρω ενδιαφέροντα πράγματα σε αυτά, υπάρχει διαφορά αφού το αμερικάνικο είναι πιο σπηντάτο (και ως δημιουργία και ως ροή) ενώ το bd είναι πιο γεωμετρικό (?), πιο καθαρό (?), με ένα τελείως διαφορετικό ρυθμό στην αφήγησή του λόγω των 4 σειρών στη σελίδα (?). Πιο εύκολα όμως βρίσκω πράγματα που θα με ενθουσιάσουν πλήρως στο αμερικάνικο (εκτός υπερηρωικών, τα οποία πλέον it's not my thing that much) παρά στο γαλλοβελγικό. 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Νομίζω ότι συγκρίνεις ανόμοια πράματα. Βγάζεις έξω το 70% της παραγωγής και το 90% του τιράζ/πωλήσεων των αμερικάνικων και έχεις πάει κατευθείαν από Image και πίσω. Κάτι που εκ των πραγμάτων δεν κάνεις για το BD (να ψάξεις τόσο βαθιά) λόγω του προφανώς γλωσσικού φράγματος και εντάξει. Μιλάμε για τεράστιο όγκο παραγωγής. Αλλά σε τεράστιο βαθμό ότι έγραψα για την αμερικάνικη παραγωγή αφορά τους 2 κολοσσούς γιατί το αγχωτικό 22 σελίδες μηνιαίως για 50 τίτλους ταυτόχρονα σε αυτούς κυρίως αναφέρεται. ;) Οι άλλοι εκδίδουν όποτε λάχει, πχ Μινιόλα. Βρήκε κάτι; Κάνει ένα mini series. Ότι θα έκανε αν ήταν στην Ευρώπη δηλαδή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αληθεύει το ότι η γλώσσα με εμποδίζει να ψάξω τα bd όσο θα ήθελα. :) 

 


Από εκεί και πέρα, μου λες ότι περιορίζομαι στο 30% της παραγωγής και το 10% των πωλήσεων. Κατ'αρχάς εξ'ορισμού το 90% από το κάθε τι είναι λαλακίες και το 10% είναι το καλό που ξεχωρίζει :) Πως λέμε "οι μισοί έγραψαν κάτω από τον μέσο όρο" :D Εξ'ορισμού λοιπόν το κρεμ ντε λα κρεμ δεν θα συμβαδίζει με τις πωλήσεις. Διότι και στο bd λχ τα πλέον ευπώλητα είναι τα Αστερίξ και τα Λούκυ Λουκ τα οποία ..... τα οποία άμα δεν είχαν από πίσω τους αυτά που έγραψε ο Goscinny, δεν θα αφορούσαν απολύτως κανέναν. 5Μ αντίτυπα τα πρόσφατα Αστερίξ με το αμέσως επόμενο να είναι το ΛΛ στα 500Κ? Αντίστοιχο με το ότι συμβαίνει με τα Batman σε τελική ανάλυση. Έχουν βγάλει κάποιες τευχάρες 1,2,3,10 συγκεκριμένοι άνθρωποι μέσα σε αυτά τα 70-80 χρόνια, και κάθεται ο κόσμος και αγοράζει τη σαβούρα που βγαίνει κάθε μήνα :lol: Σαν τα ερωτήματα που βλέπω "πότε θα βγάλει το τελευταίο Ιζνογκούντ" όπου έχω κατεδαφίσει πολυκατοικίες με τα κουτουλίδια που έχω ρίξει :) 

 

Κατά δεύτερο λόγο. Όντως ο κάθε ένας παράγει έργο (ειδικά οι σχεδιαστές) με συγκεκριμένους ρυθμούς. Όση ένταση κι άμα δώσει στους ρυθμούς που δουλεύει :) Κάποιοι θα ειναι ιδιαίτερα παραγωγικοί, κάποιοι θα είναι πολύ πιο σπάνιοι (και συνήθως καταλήγουν να κάνουν εξώφυλλα μόνο διότι δεν προλαβαίνουν να δουλέψουν σε κόμικ ή να τηρήσουν τις προθεσμίες των κόμικ). Και όπως έχω πει πολλάκις το θέμα δεν είναι ο τίτλος του κόμικ αλλά το ποιος είναι ο δημιουργός. Τα Astro City του Busiek λχ είναι ήρωες της DC και της Marvel στη τελική :D Τους έχει βαφτίσει αλλιώς όμως και βγάζει κομιξάρες που δεν είναι από την DC ή τη Marvel. Το σύνολο όμως των δημιουργών για τους οποίους θα πω "αυτόν τον παρακολουθώ ότι κι αν βγάλει" ή που να βγάζουν δουλειές που με ενθουσιάζουν, είναι καραπολλαπλάσιο στους Αμερικάνους. Ίσως άμα είχα τη γλωσσική πρόσβαση που έχεις εσύ, που μπορείς να παρακολουθείς και τις 2 σκηνές, ίσως τότε να έλεγα κάτι άλλο... 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Κι εγώ αμερικανόθρεφτος είμαι γενικά, αλλά πρέπει να πω ότι στην ποιότητα που αφορά την "πυκνότητα" της ιστορίας που παρουσιάζουν, δεν υπάρχει σύγκριση με τα ευρωπαϊκά. Επειδή θέλω να απολαμβάνω την ανάγνωση και να "μελετώ" τα κόμικς που διαβάζω, τα ευρωπαϊκά είναι τόσο χορταστικά που σπάνια θα διαβάσω κάποιο σε μια καθησιά. Δεν είναι μόνο θέμα μεγέθους, αλλά γενικά συγγραφής και storytelling. Στα αμερικάνικa, ειδικά μετά το 2000 έχει χαθεί η μπάλα με το decompression. Στο χρόνο που θέλω να τελειώσω ένα άλμπουμ Μπλέικ και Μόρτιμερ, μπορώ να διαβάσω 10 αμερικάνικα τεύχη.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  33594
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  224
  • Reputation:   1218
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Η μικρή μου ξαδέρφη είναι φαν των dc super hero girls και με έβαλε να τους ρωτήσω αν σκοπεύουν να βγάλουν τα υπόλοιπα της σειράς και είπαν δεν είναι στα άμεσα σχέδια. Να υποθέσω η ενασχόληση με την hatchette είναι η αιτία που δεν έχουν βγάλει τίποτα από dc? Γιατί το τελευταίο dc που έβγαλαν είναι ο σκοτεινός πρίγκιπας του Γκοθαμ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2742
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Spider-Verse: Μάχη επιβίωσης

 

Συγγραφέας: Slott Dan
Εκδότης: Anubis
ISBN: 9789606231667
Αριθμός Σελίδων: 168
Εξώφυλλο: Μαλακό εξώφυλλο
Διαστάσεις: 26χ17
Έτος Έκδοσης: 2019
 
'Ερχεται από 29-10-2019 !!!    :dance:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Αχ αχ αχ θα μείνουμε στον δρόμο με αυτή την Anubis πια :lol: το ερώτημα είναι το παίρνουμε ή περιμένουμε μπας και βγει στην 60αδα της Hachette προς το τέλος; στο εξωτερικό είχε βγει κάποια στιγμή στα πλαίσια της έκδοσης 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Δεν νομίζω πως αξίζει να περιμένεις 2 περίπου χρόνια, ειδικά αν σου αρέσουν οι παρόμοιες ιστορίες ή γενικά ο Spider-Man. Βέβαια με τις επανεκδόσεις στη συλλογή της hatchette ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί ακόμη και να είναι το τεύχος μετά τον Θορ :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33594
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  224
  • Reputation:   1218
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αν η Anubis είναι αυτή που επιμελείται την hatchette τότε φυσικά το spiderverse δεν θα βγει μέσω hatchette.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Θα είναι μεγάλο φάουλ κόμικ που πρωτοεκδίδεται το 2019 να επανεκδοθεί σε τόμο της Hachette του 2022. Ιστορίες που κυκλοφόρησαν πριν 10 χρόνια ναι, έχει ένα νόημα, αλλά τόσο κοντινή κυκλοφορία όχι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Δεν θα βγει τώρα σύντομα. Αλλά με τη λογική ότι η έκδοση θα τραβήξει 120 βδομάδες, δηλαδή 2 χρόνια και 4 μήνες, πού ξέρουμε αν τότε που θα 'χει κάνει τον κύκλο της η έκδοση της Anubis και το 'χουν αγοράσει οι άμεσα ενδιαφερόμενοι, το βγάλουν και μέσω Hachette; Αυτό λέω. Προσωπικά θέλω απλά να την έχω κάποια στιγμή στην συλλογή μου, δεν με καίει κιόλας να την πάρω τώρα. Αλλά θα δω αν θα αντέξω :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1ον. Η "Anubis" έχει πολύ υλικό που θα μπορούσε να συμπεριλάβει απ' τα εξαντλημένα της. Έχεις κάνει έρευνα από μόνος σου ήδη και το ξέρεις. Αν και αυτά που έβαλες δεν είναι όλα εξαντλημένα, βέβαια... Μόλις παρήγγειλα 4 graphic novels και 5 τεύχη που μου λείπανε (Άντε, να κλείνω με τα υπερηρωικά σιγά σιγά απ' την "Anubis"...).

 

2ον. Νομίζεις ότι θα σταθεί στη σειρά της "Hachette"; Ήδη ανακοινώθηκε κυκλοφορία της. Στα 2+ χρόνια πιστεύεις πως δε θα βγάλει τίποτε άλλο παράλληλα; Κι αν βγάλει, αντιλαμβάνεσαι ότι είναι αδύνατον όλα αυτά να τα συμπεριλάβει αργότερα στην ίδια σειρά γιατί πολύ απλά ξεπερνά κατά πολύ τους 60 τόμους χωρίς να συμπεριλάβει νέο υλικό;

 

Καλές οι επανεκδόσεις παιδιά, αλλά μη ξεχνάτε ότι ο εκδότης λαμβάνει υπόψιν ως αγοραστικό κοινό και όσους από εμάς τα είχαμε ήδη. Εμείς δε βγήκαμε απ' το πλάνο. Δεν πιστεύω λοιπόν ότι θα μας τα πετάει έτσι στη μούρη και θα γεμίσει τη σειρά με επανεκδόσεις. Προσωπικά, θα τα αγοράσω σε hardcover αλλά δε σκέφτονται όλοι το ίδιο και τους καταλαβαίνω απόλυτα... Προκειμένου λοιπόν να αγοράζουν επιλεκτικά ορισμένοι νεότεροι αναγνώστες, θα αποκλείσει τους σκληροπυρηνικούς που έχουν αποδείξει με τις παλαιότερες αγορές τους ότι θα στήριζαν και τη νέα αυτή σειρά μέχρι τέλους; Δε μου ακούγεται επιχειρηματικά σωστό. Αποκλείεται να βγάλει κάτι που κυκλοφορεί παράλληλα με την έκδοση της "Hachette", στο λέω και στο υπογράφω. Είναι τρελό, ειδικά αν όντως η "Hachette" παίρνει δικαιώματα σχεδόν τσάμπα, όπως έχει αναφέρει παραπάνω ο Kurdy Malloy. Εκτός κι αν, τελικά, υπερβούν τους 60 τόμους αλλά και πάλι υπάρχει μπόλικο υλικό απ' την έκδοση των Η.Π.Α. που δεν κυκλοφόρησε ποτέ στην Ελλάδα ή κυκλοφόρησε σε τεύχη προηγούμενων, απ' την "Anubis", εκδοτικών. Υπομονή παιδιά κι ότι είναι να 'ρθει, θε να 'ρθεί...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.