Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες κυκλοφορίες από την ΜΑΜΟΥΘ COMIX (2019-20)


JPapados

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Kυκλοφόρησε σήμερα στο comicstrip, μαζί με την επανέκδοση του "Ο Αστερίξ στους Πίκτους" :)

1049064380_.thumb.PNG.3257d6c6168d554d991b0b71f1544db7.PNG

 

Προσωπικά πάντως για να μην απογοητευτώ έπαψα να ελπίζω ότι η ΜΑΜΟΥΘ θα βγάλει κάτι άλλο στο μέλλον εκτός από ΛΛ και Αστερίξ, ώστε αν έρθει κάτι να είναι μια ευχάριστη έκπληξη :)

 

 

Επεξεργασία από Laz33
  • Like 10
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μην ξεχνάς και τον Teaποτη τον Χλωρολαρδο...

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33242
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  66
  • Reputation:   308
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Στο site της Μαμουθ εμφανιζει στα περισσοτερα τευχη την τιμη τους. Αυτο σημαινει οτι ειναι διαθεσιμα; Γιατι σε διαφορα ηλεκτ/κα κατ/τα εμφανιζονται ως εξαντλημενα στον εκδοτη...

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5843
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  316
  • Reputation:   1204
  • Achievement Points:  316
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5774 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

φιλε τασο
μεσα σεπτεβριου τους ειχα τηλεφωνησει με τις ιδιες αποριες που εχεις και εσυ
μου απαντησαν οτι δεν δεχονται πολιτες στις εγκαταστασεις τους παρα μονο εκδοτες και μαλιστα μου ειχαν συστησει καποια
μαγαζια( δεν θυμαμαι πια ποια μου ειχαν αναφερει) μπας και βρω εξαντλημενα τευχη
δεν ξερω τι φρουντ/ψυχολογικα θεματακια εχουν και συμπεριφερονται ετσι στο αγοραστικο κοινο τους

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

5 ώρες πριν, pepinos είπε:

φιλε τασο
μεσα σεπτεβριου τους ειχα τηλεφωνησει με τις ιδιες αποριες που εχεις και εσυ
μου απαντησαν οτι δεν δεχονται πολιτες στις εγκαταστασεις τους παρα μονο εκδοτες και μαλιστα μου ειχαν συστησει καποια
μαγαζια( δεν θυμαμαι πια ποια μου ειχαν αναφερει) μπας και βρω εξαντλημενα τευχη
δεν ξερω τι φρουντ/ψυχολογικα θεματακια εχουν και συμπεριφερονται ετσι στο αγοραστικο κοινο τους

Ίσως γιατί δεν είναι κατάστημα για να έχουν άδεια πώλησης λιανικής ή απλά τις υποδομές για εξυπηρέτηση πελατών στην αποθήκη τους...

Επεξεργασία από GreekComicFan
  • Like 4
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33242
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  66
  • Reputation:   308
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

1 ώρα πριν, GreekComicFan είπε:

Ίσως γιατί δεν είναι κατάστημα για να έχουν άδεια πώλησης λιανικής ή απλά τις υποδομές για εξυπηρέτηση πελατών στην αποθήκη τους...

Κατανοητό. Θα μπορούσαν να λειτουργήσουν το δικό τους eshop.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εδώ είδανε και πάθανε να φτιάξουν ιστοσελίδα που τόσον καιρό η παλιά τους ήταν εκτός λειτουργίας... :(

 

  • Like 5
  • Λύπη 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

 

Στο τέλος του βίντεο αναφέρονται και κάποια νέα για κυκλοφορίες που θα δούμε στο άμεσο μέλλον.
Όχι φυσικά ημερομηνίες, και γενικώς πολύ αόριστα νέα που αν τ΄άκουγα από άλλον δεν θα έδινα σημασία, αλλά το ότι τα αναφέρει ο ίδιος ο ιδρυτής της εταιρείας έχει μια παραπάνω βαρύτητα :)

 

Επεξεργασία από Laz33
  • Like 18
  • Ευχαριστώ 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Κρατάμε τον Μπλέικ & Μόρτιμερ που αναφέρθηκε επωνύμως. Εντάξει δε θα τη στήσω και στην Πρωτοπορία μέχρι να βγει...

  • Like 6
  • Αστείο 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

"θα υπάρξουν και κάποια ενδιαμέσως που θα τα αφήσουμε για έκπληξη".

 

Δυστυχώς κύριοι της Μαμούθ, οι νέες εκδόσεις σας είναι τόσο σπάνιες, που ότι βγαίνει και δεν είναι ανατύπωση είναι πράγματι μια -σπάνια- έκπληξη.

 

:(

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Μόλις με ενημέρωσαν :

Για όσους δεν τα πρόλαβαν και τα ψάχνουν χρόνια, μόλις επανακυκλοφόρησαν τα εξαντλημένα: ΤενΤεν ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΝΗΣΙ και το 78ο Λούκυ Λουκ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΥΑΣΙΓΚΤΟΝ

 

:valt:

  • Like 10
  • Ευχαριστώ 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κόλλησαν με Λούκυ Λουκ, Αστερίξ και ΤενΤεν και ασχολούνται μόνο μ΄αυτά :thinking:
Και να πεις ότι τα άλλα δεν πουλάνε κι έχουν μείνει στο ράφι, να τους δώσω ένα δίκαιο.
Αλλά δεν ισχύει.
Πχ τα Μπλέικ & Μόρτιμερ έχουν εξαντληθεί τα 4 πρώτα.
Παίζει και το 6ο να μη βρίσκεται πλέον καινούριο.
Πριν 2 χρόνια που τα μάζευα, μόνο τα 3 πρώτα ήταν εξαντλημένα. Τώρα εξαντλήθηκαν άλλα δύο.

Που σημαίνει ότι ο κόσμος συνεχίζει να τ΄αγοράζει.
Βγάλε ένα καινούριο Μ&Μ και να δεις ότι και τ΄άλλα θα φύγουν.
Το ίδιο και στα Θόργκαλ.
Εκείνα βέβαια δεν είναι εξαντλημένα, αλλά αν βγάλουν ένα καινούριο θ΄αρχίσουν να φεύγουν και τα παλιά από τους νέους αναγνώστες που δεν τα έχουν.
Εκτός κι αν θεωρούν ότι αν βγει Μ&Μ ή Θόργκαλ, μόνο οι "παλιοί" θα τα πάρουμε.
Αλλά δεν νομίζω να ισχύει.
Η Μικρός Ήρως με τον Κόρτο Μαλτέζε απέδειξε ότι τα κλασικά BD έχουν πέραση και στη νεολαία.
Δεν είναι ρίσκο. Βγάλε ένα τεύχος κι αν δεν πουλήσει μικρό το κακό.
Αλλά αν πουλήσει θα έχεις κέρδος. Και απ΄το καινούριο τεύχος και θα σου φύγει και το στοκ απ΄τα παλιά.
Στοιχειώδης επιχειρηματικότητα :)

 

 

Edit: Απ΄ό,τι βλέπω το Λούκυ Λουκ 78 επανακυκλοφορεί στο νέο φορμάτ με το κίτρινο πλαίσιο.

 

lucky-luke-78-o-an8rwpos-apo-thn-oyasingkton-800x800.thumb.png.f0138972aa52e219a1d7b7517f3fc24e.png

 

Επεξεργασία από Laz33
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32391
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  96
  • Reputation:   666
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Φαντάζομαι ότι θεωρούν Λούκυ Λουκ, Αστερίξ και ΤενΤεν τις πιο σίγουρες και ασφαλείς επιλογές, με δοκιμασμένη αποδοχή στην ελληνική αγορά. Επίσης έχουν ήδη τα δικαιώματα για χρόνια και μια καλή συνεργασία με τους ξένους εκδότες. 

 

Επίσης δεν είναι σίγουρο ότι μπορούν να αποθηκεύσουν μεγάλο στοκ τευχών και να περιμένουν πότε θα πουληθεί για να κάνουν απόσβεση. Έχω την εντύπωση πως προτιμούν να βαδίζουν στα σίγουρα και να παίρνουν μικρά ρίσκα.

 

Δεν γνωρίζω που τυπώνουν, με τι μηχανήματα και σε ποια ποσότητα. Μπορεί να τους κοστίζει περισσότερο από τον ανταγωνισμό.

 

Τέλος, όσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος. Σκεφτείτε ότι πολλοί εκδοτικοί οίκοι δεν υπάρχουν πια, γιατί έκαναν επιπόλαιες επιλογές. Τουλάχιστον η Μαμούθ δίνει την εντύπωση ότι αντέχει στο χρόνο.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Όλα ωραία και καλά αλλά το καινούργιο Μπλεικ και Μόρτιμερ (αυτό που διαδραματίζεται στην Ελλάδα ) πότε θα το κυκλοφορήσουν ;

Κάθε χρόνο είναι σίγουρο ότι θα κυκλοφορήσει και κάθε χρόνο πάμε για τον επόμενο...

Στη Γαλλία έχει κυκλοφορήσει από το 2008 αν θυμάμαι καλά και εν τω μεταξύ έχουν βγει κι άλλα 6 άλμπουμ που κατά τα φαινόμενα δεν θα κυκλοφορήσουν ποτέ στην Ελλάδα...

Όσο για τα Τεν Τεν ήταν εξαντλημένα για πάνω από 10 χρόνια...

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

2 hours ago, Laz33 said:

Δεν είναι ρίσκο. Βγάλε ένα τεύχος κι αν δεν πουλήσει μικρό το κακό.
Αλλά αν πουλήσει θα έχεις κέρδος. Και απ΄το καινούριο τεύχος και θα σου φύγει και το στοκ απ΄τα παλιά.
Στοιχειώδης επιχειρηματικότητα

Δε νομίζω ότι είναι έτσι απλοϊκά τα πράγματα (γι' αυτό και δεν είναι όλοι εκδότες).... :)

 

Ας σου κάνω ένα σενάριο, να μου πεις την επιχειρηματική σου άποψη :)

Έχεις ένα τίτλο που έχεις πληρώσει δικαιώματα προ εικοσαετίας, έχεις βγάλει τιράζ min 5.000 τεύχη (για να έχεις αυτή τη χαμηλή τιμή) για κάθε άλμπουμ, έχεις πάει σχετικά καλά στην αρχή και στο τελευταίο άλμπουμ έχει δώσει 400 τεύχη, οπότε σταματάς να βγάζεις τον τίτλο.

Θα σύμφερε να πάρεις πάλι τα δικαιώματα (που φυσικά είναι πιό ακριβά απ' ότι παλιά), να τυπώσεις πάλι 5.000 τιράζ στο νέο άλμπουμ (για να κρατήσεις την τιμή περίπου στα ίδια), να πληρώσεις μετρητοίς τυπογράφο κ.λ.π. (κανείς δεν κάνει τίποτα με επιταγές και έναντι) και να μην πουληθούν ούτε τα 400;

Να μειώσεις το τιράζ, θα ανέβαινε η τιμή, να ανέβει η τιμή, θα έχανες πελάτες...

σημειωτέον και 3 σοβαροί παράγοντες στην εποχή μας:

  1. η διανομή είναι στο χειρότερο σημείο τα τελευταία 50 χρόνια
  2. οποιοδήποτε λαθάκι είναι πολύ επώδυνο αφού οι τραπεζικές χρηματοδοτήσεις είναι ανύπαρκτες και το ρευστό είναι δυσεύρετο
  3. οι αναγνώστες εντύπων έχουν συρρικνωθεί

Πες μου λοιπόν, θα έβγαζες ένα Θόργκαλ ή μια ανατύπωση εξαντλημένου Λούκυ Λουκ ;

 

:cheers3:

  • Like 12
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32391
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  96
  • Reputation:   666
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Για καινούριο Μπλέικ και Μόρτιμερ κάντε σαν να μην ακούσατε τίποτα από τον εκδότη. Απλώς θυμήθηκε ότι έχει εκδώσει κάποτε τεύχη και από αυτόν τον τίτλο και το ανέφερε! Θα μπορούσε να έλεγε οποιονδήποτε άλλο. Ας βγάλουν τον Αστεριξ 38 και πάλι καλά να λέμε!

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 hour ago, Valtasar said:

Δε νομίζω ότι είναι έτσι απλοϊκά τα πράγματα (γι' αυτό και δεν είναι όλοι εκδότες).... :)

 

Ας σου κάνω ένα σενάριο, να μου πεις την επιχειρηματική σου άποψη :)

Έχεις ένα τίτλο που έχεις πληρώσει δικαιώματα προ εικοσαετίας, έχεις βγάλει τιράζ min 5.000 τεύχη (για να έχεις αυτή τη χαμηλή τιμή) για κάθε άλμπουμ, έχεις πάει σχετικά καλά στην αρχή και στο τελευταίο άλμπουμ έχει δώσει 400 τεύχη, οπότε σταματάς να βγάζεις τον τίτλο.

Θα σύμφερε να πάρεις πάλι τα δικαιώματα (που φυσικά είναι πιό ακριβά απ' ότι παλιά), να τυπώσεις πάλι 5.000 τιράζ στο νέο άλμπουμ (για να κρατήσεις την τιμή περίπου στα ίδια), να πληρώσεις μετρητοίς τυπογράφο κ.λ.π. (κανείς δεν κάνει τίποτα με επιταγές και έναντι) και να μην πουληθούν ούτε τα 400;

Να μειώσεις το τιράζ, θα ανέβαινε η τιμή, να ανέβει η τιμή, θα έχανες πελάτες...

σημειωτέον και 3 σοβαροί παράγοντες στην εποχή μας:

  1. η διανομή είναι στο χειρότερο σημείο τα τελευταία 50 χρόνια
  2. οποιοδήποτε λαθάκι είναι πολύ επώδυνο αφού οι τραπεζικές χρηματοδοτήσεις είναι ανύπαρκτες και το ρευστό είναι δυσεύρετο
  3. οι αναγνώστες εντύπων έχουν συρρικνωθεί

Πες μου λοιπόν, θα έβγαζες ένα Θόργκαλ ή μια ανατύπωση εξαντλημένου Λούκυ Λουκ ;

 

:cheers3:

 

Αυτό ακριβώς. Φίλε @Laz33 εγώ έχω όλα τα ΛΛ όλα τα Αστερίξ όλα τα Τεν Τεν. Προφανώς δεν με ενδιαφέρει η επανέκδοση τους. Θα ήθελα σίγουρα να βγει κανένα Μπλέικ κ Μόρτιμερ να τα ξεκινήσω κ εγώ. Αλλά νομίζω είναι ακριβώς αυτό που λέει ο @Valtasar. Τα ίδια πάνω κάτω πρέπει να ισχύουν και για αυτά που λέμε για τις εκδόσεις μικρός ήρωας και το Μπλεκ. Ακόμα δυστυχώς είναι δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες!

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Και εγω που εχω ολα τα ΛΛ, Αστεριξ και Τεντεν δεν με ενδιαφερουν οι επανεκδοσεις τους ενω αντιθετα κανω κρα για καποια Ιζνογκουντ που μου λειπουν, καποια Κορτο Μαλτεζε (που ελπιζω να ερθει η ωρα τους και αυτων απο τον Μικρο Ηρωα) και φυσικα για οτιδηποτε αλλο που δεν εχω. Αλλα ισχυουν δυστυχως οι δυσκολες οικονομικες συνθηκες και ολα αυτα που ειπε ο valtasar οποτε υπομονη.

Επεξεργασία από albertus magnus
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@Valtasar 

Δεν ήξερα ότι πρέπει να ξαναγοραστούν τα δικαιώματα.
Νόμιζα ότι αφού τ΄αγόρασαν τότε, εξακολουθούν να τα έχουν.
Αν είναι έτσι πάω πάσο. Όντως δεν τους συμφέρει να βγάλουν καινούριο τεύχος :sad1:

Πάντως δεν το λέω από προσωπική άποψη, ούτε με καίει αν θα βγάλει η ΜΑΜΟΥΘ νέο Μπλέικ & Μόρτιμερ, Θόργκαλ ή Μπλούμπερυ.
Έτσι κι αλλιώς τα έχω όλα στα αγγλικά. Και να βγουν θα τα πάρω μόνο και μόνο για να στηρίξω την προσπάθεια.
Τα έχω ήδη διαβάσει, πολλές φορές μάλιστα.
Το λέω πιο πολύ απ΄την άποψη ότι πρέπει να τα γνωρίσουν και οι νέοι και γενικά ν΄αρχίσει πάλι να κινείται το BD στην Ελλάδα.

Κόμικς δεν είναι μόνο τα υπερηρωικά και τα Disney. Υπάρχουν κι άλλα είδη εξίσου (αν όχι πιο) ωραία :)

 

Επεξεργασία από Laz33
  • Like 3
  • Respect 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34276
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  40
  • Reputation:   209
  • Achievement Points:  40
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1817 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

πολλοι( οπως εγω ) μεγαλωσαμε με τα λουκυ λουκ τα αστεριξ τα τεν τεν  τα ιζνογκουντ(καλα και τις περιπετειες του ανεμοδουρα) και αργοτερα μαθαμε και αλλα θαυμασια bd οπως τα θοργκαλ τα μπλουμπερι τα μπλεικ και μορτιμερ οπως και αλλα που κυκλοφορησαν σε 2-3 τευχη.η σημερινη κατασταση της μαμουθ προκαλει θλιψη,δεν ξερω αν δεν εχουν τη δυνατοτητα ρισκαρουν την κυκλοφορια ενος νεου θοργκαλ πχ.πιστευω οτι υπαρχει κοινο για bd(παροτι παιρνω και υπερηρωικα για μενα δεν συγκρινονται με τα bd.) προφανως δεν ειμαι εκδοτης αλλα εφοσον θελουν να συνεχισουν τη λειτουργια της εταιριας ισως πρεπει καποια στιγμη να παρουσιασουν και κατι αλλο πλην επανεκδοσεων,αν οχι κατι εντελως καινουριο καποιο τευχος απο παλιες πετυχημενες και απο παλια εγκατελειμμενες σειρες.νομιζω το κοινο υπαρχει...

  • Like 6
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 ώρα πριν, sivasp είπε:

προφανως δεν ειμαι εκδοτης αλλα εφοσον θελουν να συνεχισουν τη λειτουργια της εταιριας ισως πρεπει καποια στιγμη να παρουσιασουν και κατι αλλο πλην επανεκδόσεων

Αυτό ακριβώς. Αν θέλουν ίσα να συντηρούνται ας συνεχίσουν με επανεκδόσεις. Αλλά αν θέλουν να πάνε μπροστά πρέπει να βγάλουν και κάτι καινούριο.

 

Αλήθεια, είμαστε σίγουροι ότι έχουν χάσει τα δικαιώματα στις παλιές τους σειρές;

Μετά από πόσα χρόνια "αδράνειας" τα χάνεις;

Στα Μπλούμπερυ πάντως δεν πιστεύω να τα έχουν χάσει απ´τη στιγμή που έβγαλαν πριν 3 χρόνια το Ορυχείο του Χαμένου Γερμανού.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

8 hours ago, Laz33 said:


Το λέω πιο πολύ απ΄την άποψη ότι πρέπει να τα γνωρίσουν και οι νέοι και γενικά ν΄αρχίσει πάλι να κινείται το BD στην Ελλάδα.

Κόμικς δεν είναι μόνο τα υπερηρωικά και τα Disney. Υπάρχουν κι άλλα είδη εξίσου (αν όχι πιο) ωραία :)

 

 

Αν όχι πιο ωραία είναι σίγουρα πιο "Ευρωπαικά". Τι θέλω να πω με αυτό. Δεν είναι ξεχειλωμένα. Έχουν αρχή μέση και τέλος. Έχουν συνοχή και δεν "απαιτούν" με το έτσι θέλω αγοραστές. Δεν βγάζουν 100 παράλληλα σύμπαντα όπως τα υπερηρωικά και τα Ντίσνευ απλά για να βγάλουν ιστορίες. Βασικά τα BD δεν εκβιάζουν καταστάσεις. Αυτά είναι, τόσα είναι σε όποιον αρέσουν. 

@Laz33 άσχετο αλλά αν δεν το έχεις κάνει ψάξε να διαβάσεις το Bone! 9 χορταστικά βιβλία που συνθέτουν μία εξαιρετική ιστορία. 

  • Like 12
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Έτσι όπως βλέπω την κατάσταση πάλι καλά που επανακυκλοφορούν εξαντλημένα Τεν Τεν, προσωπικά αυτό με χαροποιεί πολύ γιατί έχω πολύ λίγα στην κατοχή μου και θέλω να αποκτήσω όσα περισσότερα μπορώ.

Μακάρι να έχουν ακόμα τα δικαιώματα για τα Μπλούμπερυ και να δούμε και κάποια κυκλοφορία και από εκεί ή ακόμα και εξαντλημένα που είναι και αρκετά.

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32391
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  96
  • Reputation:   666
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το περίεργο δεν είναι ότι η Μαμούθ δυσκολεύεται σε τόσο δύσκολη εποχή να εκδώσει περισσότερους τίτλους. Το περίεργο (και αξιοθαύμαστο) είναι πως ο Ανεμοδουράς καταφέρνει να εκδίδει όσα εκδίδει! Μακάρι να βελτιωθεί γενικά η κατάσταση των εκδόσεων στην Ελλάδα, γιατί η κρίση δεν έχει ξεπεραστεί ακόμα.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  38

48 λεπτά πριν, Βίκτορ Σακβίλ είπε:

Το περίεργο δεν είναι ότι η Μαμούθ δυσκολεύεται σε τόσο δύσκολη εποχή να εκδώσει περισσότερους τίτλους. Το περίεργο (και αξιοθαύμαστο) είναι πως ο Ανεμοδουράς καταφέρνει να εκδίδει όσα εκδίδει! Μακάρι να βελτιωθεί γενικά η κατάσταση των εκδόσεων στην Ελλάδα, γιατί η κρίση δεν έχει ξεπεραστεί ακόμα.

Όντως ο Ανεμοδουράς τα τελευταία χρόνια χρόνια κάνει πολύ καλή δουλεία όπως τώρα τελευταία με τα Κότρο Μαλτέζε το Blacksad και άλλα η οποία πρέπει να στηριχτεί για να έχουμε και συνέχεια.

Η μαμούθ μοιάζει λίγο σαν να φοβάται να πάρει κάποιο ρίσκο και πάει στα πολύ σίγουρα.

Επεξεργασία από budd
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  5843
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  316
  • Reputation:   1204
  • Achievement Points:  316
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5774 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

6,80  ο ανθρωπος απο την ουασιγκτον ειναι ολιγον τσιμπημενη τιμη

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  48
  • Reputation:   336
  • Achievement Points:  48
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

@pepinos 5,30 tιμή λιανικής αγαπητέ φίλε. Από πού ψωνίζετε; από τη μαύρη αγορά;

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5843
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  316
  • Reputation:   1204
  • Achievement Points:  316
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5774 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

JPapados

 

αυριο θα το εχω στα χερια μου και θα σου πω  τα εχω κανει κρατησει 1 λουκυ 1 τεντεν και ενα αστεριξ

 

εαν πραγματι δεν ειναι αυτο με 6,80  τοτε ειναι καποιο αλλο

 

αυριο θα σου πω

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Tο ΤενΤεν είναι με τα 6.80.
Τα Λούκυ Λουκ και Αστερίξ έχουν λιανική 5.30.
Γιατί όμως δεν τα παίρνεις από μαγαζιά που έχουν έκπτωση;
Μπορείς να τα βρεις και με 25% κάτω :)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  5843
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  316
  • Reputation:   1204
  • Achievement Points:  316
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5774 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

JPapados

 

μολις τωρα αγορασα και τα 3 τευχη

 

το τεντεν το μαυρο σνησι 6.80

 

λουκυ κιντ 3  5.30

 

αστεριξ 5.30

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.