Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο ΑΛΦΡΕΝΤ ΧΙΤΣΚΟΚ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΝΤΕΤΕΚΤΙΒ


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΑΛΦΡΕΝΤ ΧΙΤΣΚΟΚ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΝΤΕΤΕΚΤΙΒ (Ο)
Hμερ. έκδοσης:
~ 1990
Εξώφυλλα:
41 + 41 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
40
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Βιβλίο
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με σκληρό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Μυστηρίου
Περιοδικότητα:
Ακανόνιστη
Μέγεθος:
13.5 x 21.0
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Αθηνά Κακούρη
Προέλευση:
Αμερικανική

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ALFREDHITCHCOCK_0048.jpgALFREDHITCHCOCK_0050.jpgALFREDHITCHCOCK_0116.jpg

 

 

Υπάρχουν σίγουρα αρκετοί που στην ανάγνωση του τίτλου "Ο Άφρεντ Χίτσκοκ και οι τρεις ντετέκτιβ" θυμούνται πολλές ωραίες αναγνωστικές αναμνήσεις και ταξίδια, ένας από αυτούς και εγώ. Με την συγκεκριμένη σειρά μεγάλωσα και παράλληλα με τα βιβλία του Τόλκιν και λιγότερο το Χάρι Πότερ ήταν οι σειρές που μου κράτησαν παρέα όλα μου τα παιδικά και προεφηβικά χρόνια. Δημιουργός και αρχικός συγγραφέας της σειράς ο Αμερικάνος Robert Arthur Jr.  έγραψε κάμποσες δεκάδες ιστορίες μέχρι που την σκυτάλη ανέλαβαν και άλλοι συγγραφείς πιο μέτρια αποτελέσματα αν κανείς υπολογίσει τις (πολλές) κριτικές.

 

Πρωταγωνιστές είναι τρεις έφηβοι Αμερικάνοι που μένουν στο Ρόκι Μπιτς, οι Τζούπιτερ Τζόουνς (το μυαλό της παρέας), Ο Πίτερ Κρένσοου (το muscle της παρέας) και ο Μπομπ Άντριους (ο γκατζετάκιας). Μετά από μια συνάντηση τους με τον πασίγνωστο σκηνοθέτη ταινιών μυστηρίου Άλφρεντ Χιτσκοκ ανοίγουν δικό τους γραφείο Ντετέκτιβ όπου τα κεντρικά γραφεία είναι στην μάντρα αυτοκινήτων του θείου του Τζουπ. Ξεκάθαρα εφηβική αστυνομική λογοτεχνία με παρόλα αυτά έξυπνα και καλοστημένα μυστήρια που στην αρχή φαντάζουν υπερφυσικά αλλά πάντα έχουν λογικές λύσεις. Η αρχική σειρά στα Αγγλικά έτρεχε το διάστημα 1964-87 με 43 βιβλία. Ο Άρθουρ έγραψε τα 10 από αυτά και έχοντας την αρχική ιδέα κράτησε και την επίβλεψη στα περισσότερα από όσα θα ακολουθούσαν. 

 

Όπως διαβάζω στο εσώφυλλο ενός αντιτύπου του "Μυστικό του πύργου της φρίκης" (Νο.50) η πρώτη έκδοση του βιβλίου έγινε από τις εκδόσεις ΜΕΤΟΠΗ το 1978 ενώ το συγκεκριμένο από τον ψυχογιό κυκλοφόρησε το 1990. Παλιά είχα αρκετά (πάνω από 20 διαφορετικούς τίτλους) αλλά πλέον έχω ξεμείνει με 8-9. Όταν βρω χρόνο θα σκανάρω και άλλους, προς στιγμήν ανεβάζω το "μυστικό του πύργου της φρίκης". Γίνεται χαμός από αριθμήσεις και ημερομηνίες κυκλοφορίας, θα χρειαστεί όπως πάντα η συλλογική δουλειά του φόρουμ για να βρεθεί μια άκρη. 

 

αγγλική wiki

 

Ευχαριστούμε για τα υπόλοιπα εξώφυλλα τον Hayate.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Θρηνωδός Αν ήξερε φίλε Αλέξη τι αναμνήσεις μου ξύπνησες με αυτή την σειρά. :)  Οι Τρεις Ντετέκτιβ έχουν σημαδεύσει ευχάριστα τα παιδικά και τα εφηβικά μου χρόνια, καθώς ήταν το κυριότερο ανάγνωσμα στις καλοκαιρινές διακοπές (που διαρκούσαν 3 μήνες :P ) στο χωριό. Θυμάμαι ακόμα ότι πιτσιρικάδες υποδυόμασταν τους πρωταγωνιστές και παίζαμε στην πλατεία του χωριού. :lol:  Είχα πάρα πολλά βιβλία της σειράς. Ίσως και πάνω από τα μισά. Το κακό είναι ότι δεν ξέρω που τα έχω βάλει. :sad1:  Από την στιγμή, όμως, που δεν πετάω τίποτα δικό μου (ούτε και η μητέρα μου), έχω την ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα τα βρω. :pray: 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Λατρεμένη σειρά και για μένα!!! "Το μυστήριο του τραυλού παπαγάλου" ήταν το πρώτο που είχα διαβάσει...  Πραγματικά πολύ αξιόλογη σειρά μυστήριου με τα βιβλία του Ροβέρτου να είναι στα κορυφαία... @Indian την μάνα σου θα την ζήλευαν πολύ!!! Άνετα τα δανείζομαι για να θυμηθώ τα νειάτα μου!!!


:hop: :hop: :hop: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

10 λεπτά πριν, Μενίγ Πουαγώ είπε:

την μάνα σου θα την ζήλευαν πολύ!!!

 

Ναι, ομολογώ ότι στον τομέα αυτό δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο. Το μόνο της ελάττωμα είναι ότι καταχώνιαζε τα παιχνίδια, τα βιβλία και τα κόμικς, με τα οποία δεν ασχολούμουν συχνά κι όταν (μετά από χρόνια που μου έρχεται η όρεξη ή ο παλιμπαιδισμός) τα αναζητώ, δεν θυμάται που τα έχει βάλει. :P 

 

14 λεπτά πριν, Μενίγ Πουαγώ είπε:

Άνετα τα δανείζομαι για να θυμηθώ τα νειάτα μου!!!

 

Όποτε τα βρω δεν έχω κανένα πρόβλημα να στα δανείσω. Κι εννοείται να τα σκανάρω για το φόρουμ.  :)

 

 

:beer:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

9 λεπτά πριν, Indian είπε:

....τα παιχνίδια, τα βιβλία και τα κόμικς.....

 

Πότε είπαμε ότι θα πας στο χωριό με την νταλίκα να τα φέρεις;  :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μόλις τώρα, Retroplaymo είπε:

 

Πότε είπαμε ότι θα πας στο χωριό με την νταλίκα να τα φέρεις;  :thinking:

 

Με την νταλίκα κιόλας? Εδώ με το αυτοκίνητο και περνάω ίσα-ίσα στον δρόμο.  :lol:

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

10 λεπτά πριν, Retroplaymo είπε:

 

Πότε είπαμε ότι θα πας στο χωριό με την νταλίκα να τα φέρεις;  :thinking:

Έχει άγριο φύλακα o @Indian ... Το νου σου...

:hop: :hop: :hop: 

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

@Μενίγ Πουαγώ Μα δεν θα με πάρει χαμπάρι, θα είμαι σαν τον Quicksilver. :praff:

 

giphy.gif

 

:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Retroplaymo changed the title to ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΝΕΑΝΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Έχω πραγματικά αγαπήσει πάρα πολύ αυτή την σειρά, καθώς ήμουν φανατικός αναγνώστης όταν ήμουν έφηβος και έχω όλα τα βιβλία και μάλιστα σκληρόδετα. Συνολικά έχουν βγεί 40 βιβλία (οι αριθμοί που αναγράφονται πάνω στα βιβλία δεν έχουν σχέση με την σειρά). Έχουν γίνει και δύο ανατυπώσεις αυτή τη φορά σε κανονικό εξώφυλλο, ενώ δυστυχώς από τις νεότερες εκδόσεις για κάποιο λόγο έχουν αφαιρεθεί οι αναφορές στον Άλφρεντ Χίτσκοκ και η σειρά ονομάζεται απλά <<Οι τρείς Ντετέκτιβ>>.  Η σειρά διαβάζεται πολύ ευχάριστα και θα σας προτείνω την παλιά σκληρόδετη σειρά καθώς έχει μια ξεχωριστή μαγεία, αν και λίγο πιο ακριβή από τις νεότερες επανεκδόσεις.  Να πώ επίσης ότι από την κλασική σειρά (1964-87) έχουν εκδοθεί 32 βιβλία (43 σύνολο), ενώ από την σειρά-σίκουελ με την ονομασία Crimebusters (1989-90) ακόμη 8 (11 σύνολο).  Οι δύο σειρές έχουν κάποιες μικρές διαφορές, καθώς η δεύτερη διαδραματίζεται 2-3 χρόνια μετά από την πρώτη και οι πρωταγωνιστές είναι λίγο μεγαλύτεροι σε ηλικία και γενικά είναι κατώτερη από την πρώτη.  Αναλυτικά οι τίτλοι:

 

1.Το μυστήριο της μούμιας που ψιθύριζε (1989) The mystery of the whispering mummy (1964) Robert Arthur

2.Το μυστήριο του τραυλού παπαγάλου (1990) The mystery of the stuttering parrot (1964) Robert Arthur

3.Το μυστικό του πύργου της φρίκης (1990) The secret of terror castle (1964) Robert Arthur

4.Το μυστικό του νησιού των σκελετών (1991) The secret of skeleton island (1966) Robert Arthur

5.Το μυστήριο του χαμένου θησαυρού (1991) The mystery of the vanishing treasure (1966) Robert Arthur

6.Το μυστήριο του κρανίου που μιλούσε (1991) The mystery of the talking skull (1969) Robert Arthur

7.Το μυστήριο της κλεμμένης φάλαινας (1992) The mystery of the kidnapped whale (1983) Marc Brandel

8.Το μυστήριο του στοιχειωμένου καθρέφτη (1992) The secret of haunted mirror (1974) M.V. Carey

9.Το μυστήριο της σπηλιάς που βογκάει (1993) The mystery of the moaning cave (1968) William Arden

10.Το μυστήριο του πορφυρού πειρατή (1993) The mystery of the purple pirate (1983) William Arden

11.Το μυστήριο της ασημένιας αράχνης (1993) The mystery of the silver spider (1967) Robert Arthur

12.Το μυστήριο του ρολογιού που ουρλιάζει (1993) The mystery of the screaming clock (1965) Robert Arthur

13.Το μυστήριο του φλογερού ματιού (1994) The mystery of the fiery eye (1967) Robert Arthur

14.Το μυστήριο της ψεύτικης γάτας (1995) The mystery of the crooked cat (1970) William Arden

15.Το μυστήριο του ακέφαλου αλόγου (1995) The mystery of the headless horse (1977) William Arden

16.Το μυστήριο του αόρατου σκύλου (1995) The mystery of the invincible dog (1975) M.V. Carey

17.Το μυστήριο της χαμένης γοργόνας (1995) The mystery of the missing mermaid (1983) M.V. Carey

18.Το μυστήριο των πυρωμένων βράχων (1995) The mystery of the blazing cliffs (1981) M.V. Carey

19.Το μυστήριο του ταξιδιού του τρόμου (1995) The mystery of the trail of terror (1984) M.V. Carey

20.Το μυστήριο του βουνού των τεράτων (1996) The mystery of monster mountain (1979) M.V. Carey

21.Το μυστήριο του φιδιού που τραγουδάει (1995) The mystery of the singing serpent (1972) M.V. Carey

22.Το μυστήριο του πράσινου φαντάσματος (1995) The mystery of the green ghost (1965) Robert Arthur

23.Το μυστήριο του σημαδεμένου ζητιάνου (1995) The mystery of the scar-faced beggar (1981) M.V. Carey

24.Το μυστήριο του υφάλου του καρχαρία (1995) The secret of the shark reef (1979) William Arden

25.Το μυστήριο της σκιάς που γελάει (1997) The mystery of the laughing shadow (1969) William Arden

26.Το μυστήριο του δράκου που ξεφυσάει (1997) The mystery of the coughing dragon (1970) Nick West

27.Το μυστήριο του ξωτικού που χορεύει (1997) The mystery of the dancing devil (1976) William Arden

28.Το μυστήριο του θανάσιμου διδύμου (1996) The mystery of the deadly double (1978) William Arden

29.Το μυστήριο του επικίνδυνου ορυχείου (1996) The mystery of death trap mine ( 1976) M.V. Carey

30.Το μυστήριο της λίμνης φάντασμα (1996) The secret of the phantom lake (1973) William Arden

31.Το μυστήριο του περιστεριού με τα δύο νύχια (1996) The mystery of the two-toed pigeon (1984) Marc Brandel

32.Το μυστήριο του σπιτιού που μίκραινε (1997) The mystery of the shrinking house (1972) William Arden

 

Από αυτό το σημείο σταμάτησαν τη κλασική σειρά και συνέχισαν με την επόμενη:

 

33.Το μυστήριο του φόνου σε πακέτο (1998) Murder to go (1989) Megan&William Stine

34.Το μυστήριο της ζώνης κινδύνου   (1998) Foul play (1990) Peter Lerangis

35.Το μυστήριο της τρομερής εξαφάνισης (1998) Thriller diller (1989) Megan&William Stine

36.Το μυστήριο της ένοχης επιχείρησης (1998) Funny business (1989) William McKay

37.Το μυστήριο του κινδύνου που παραμονεύει (1998) Rough stuff (1989) G.H. Stone

38.Το μυστήριο του ράντζου της προδοσίας (1998) An eye for danger (1989) Marc Brandel

39.Μυστήριο: Τρίποντα και δωροδοκίες (2000) Long shot (1990) Megan&William Stine

40.Το μυστήριο του πεδίου μάχης νούμερο 3 (2000) Shoot the works (1990) William McKay

 

Η σειρά έχει ακόμη υλικό και θα ήταν ωραίο αν βλέπαμε και νέους τίτλους στην Ελλάδα.

 

 

Επεξεργασία από Hayate
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κι εγώ, τώρα που το λες, την σκληρόδετη έκδοση έχω. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Πάντως με ένα γρήγορο γκουγλάρισμα, στη σειρά αυτή βλέπω πάρα πολλά βιβλία που δεν αναφέρονται στην παραπάνω λίστα του Hayate. Ακόμα και Ελληνικούς τίτλους των Τριβιζά, Γαλάτεια Σουρελή και άλλα πολλά. Μπορεί να υπάρχουν περισσότερες από μία σειρές με τον ίδιο τίτλο από τον Ψυχογιό. :) 

 

:Paingiver:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Η παγκόσμια νεανική βιβλιοθήκη στην ουσία ήταν ένας γενικός τίτλος κάτω από τον οποίο έμπαιναν τα βιβλία των νεανικών εκδόσεων του Ψυχογιού. Υπήρχαν αρκετά βιβλία ή σειρές (όπως αυτή που συζητάμε) που έμπαιναν κάτω από τον συγκεκριμένο τίτλο χώρις να έχουν καμία απολύτως σχέση μεταξύ τους, πέρα από το κοινό στο οποίο απευθύνονταν. Επομένως καλό θα ήταν να μετονομαστεί το topic.

Επεξεργασία από Hayate
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Εχω διαβασει και γω μερικα απο αυτα τα βιβλια. Τα διαβαζα την ωρα του μεσημεριανου υπνου στην κατασκηνωση. :holidays: Αν και εχω ξεχασει πια τις υποθεσεις, θυμαμαι οτι ειχα τρομαξει πολυ με τον Πυργο της Φρικης. :NoNo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το εχω δηλωσει ειμαι fan της συγκεκριμενης σειρας,ευχαρισυμε Alex για την παρουσιαση!!:beer5:congrats.gif

Πολυ αγαπημενη σειρα βιβλιων,δυστυχως μου λειπουν αρκετα.

 

(Ασχετο αλλα κι εγω ειμαι τυχερη στον τομεα "μαμα' ,γιατι παρα τις απειλες, ποτε δεν πεταξε η' δεν καταχωνιασε πραγμα δικο μου) lol.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Να πω την αλήθεια και εγώ θα ήθελα να βρω και τα υπόλοιπα, είναι καμποσα όπως βλέπω και στην παραπάνω λίστα που δεν έχω διαβάσει ποτέ. Άνετα τα διάβαζα και τώρα :) 

 

Κώστα και εγώ με τον πύργο της φρίκης έχω περάσει κάμποσα βράδια άγρυπνος :lol: για τότε ήταν φουλ τρομακτικό και είχε πολύ καλή ατμόσφαιρα :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • GreekComicFan changed the title to Ο ΑΛΦΡΕΝΤ ΧΙΤΣΚΟΚ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΝΤΕΤΕΚΤΙΒ

  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Η συζήτηση μου άνοιξε την όρεξη και ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα μερικές ενδιαφέρουσες πληροφορίες σχετικά με τις εκδόσεις αυτής της σειράς (τρείς ντετέκτιβ) στην Ελλάδα. Το 1978 εκδίδονται για πρώτη φορά στην Ελλάδα τρία βιβλία της σειράς από τις εκδόσεις Μετόπη. Από το 1980 μέχρι το 1982 οι εκδόσεις Ιωάννη Φλώρου είχαν εκδόσει 10 βιβλία της σειράς, 2 εκ των οποίων δεν εκδόθηκαν αργότερα από τον Ψυχογιό. Οι τίτλοι αυτοί ήταν Το μυστήριο του γρίφου του πεθαμένου και Το μυστήριο του κολασμένου σκιάχτρου. Οι συγκεκριμένες εκδόσεις πλέον είναι συλλεκτικές και δυσεύρετες, ειδικά οι δύο τίτλοι που δεν επανακυκλοφόρησαν στη συνέχεια. Να πώ επίσης ότι βιβλία των τριών ντετέκτιβς στην Ελλάδα κυκλοφορούν  και από τις εκδόσεις Νίκας. Αυτές οι ιστορίες (15 στο σύνολο) είναι γερμανικής προέλευσης. Στη Γερμανία η σειρά γνώρισε τεράστια επιτυχία και συνέχιστηκε μετά το τέλος της απο Γερμανούς συγγραφείς. Δεν έχω διαβάσει κάποιο από τα βιβλία αυτής της σειράς, αλλά από τις πληροφορίες που βρήκα  είναι και αυτή σίκουελ της κλασικής σειράς με τους πρωταγωνιστές να είναι μεγαλύτεροι σε ηλικία και υπάρχουν αλλαγές σε κάποια ονομάτα, πιθανότατα για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων.  

Επεξεργασία από Hayate
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Να αναφέρουμε ότι σύμφωνα με το επίσημο site της εκδοτικής, έχουν κυκλοφορήσει 5 παλιά βιβλία της σειράς σε νέα έκδοση. Το εξώφυλλο είναι διαφορετικό (έχει φύγει το όνομα του Άλφρεντ Χίτσκοκ από τον τίτλο), για το εσωτερικό δεν μπορώ να έχω άποψη γιατί δεν έχω κάποιο αντίτυπο στα χέρια μου.

 

Οι τίτλοι που έχουν επανακυκλοφορήσει μέχρι στιγμής είναι οι εξής:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Θυμάμαι ότι είχα διαβάσει αρκετά παλιά σε κάποιο περιοδικό ότι ο Αρθουρ είχε βάλει το όνομα του Χιτσκοκ για να υπάρχει στην σειρά ένα σημείο αναφοράς που θα τραβήξει παραπάνω κόσμο. Μετά από παράκληση είχε γράψει και εκείνο τον φιξαρισμενο πρόλογο που είχε σε όλα τα βιβλία των τριών ντετέκτιβ, αλλά από ένα σημείο και μετά που η σειρά πέρασε σε άλλα χέρια σταμάτησαν να πληρώνουν και δικαιώματα χρήσης του ονόματος. Δεν είμαι 100% ότι έγινε Εν τελεί έτσι ή το άρθρο ήταν λίγο ράδιο αρβύλα αλλά ακούγεται η πιο προφανής εξήγηση γιατί από ένα σημείο και μετά δεν έβαζαν το όνομα. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Τώρα που βρήκα το σκάνερ ελεύθερο, ανεβάζω και άλλα δύο βιβλία της σειράς. 

 

Νο.48 Το μυστήριο της μούμιας που ψιθύριζε. Εξίσου αγαπημένο με τον πύργο της φρίκης, η δεύτερη ιστορία που είχα διαβάσει τότε και το είχα πάρει μάλιστα διπλό γιατί το ένα αντίτυπο είχε χαλάσει από τις πολλές αναγνώσεις. :)

 

Νο. 116 Το μυστήριο του υφάλου του καρχαρία

 

Τα εξώφυλλα προστέθηκαν στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

 

 

@Indian χάλι μαύρο τα εξώφυλλα της νέας έκδοσης σε σχέση με την παλιά, έτσι; :P 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

11 hours ago, Θρηνωδός said:

Θυμάμαι ότι είχα διαβάσει αρκετά παλιά σε κάποιο περιοδικό ότι ο Αρθουρ είχε βάλει το όνομα του Χιτσκοκ για να υπάρχει στην σειρά ένα σημείο αναφοράς που θα τραβήξει παραπάνω κόσμο. Μετά από παράκληση είχε γράψει και εκείνο τον φιξαρισμενο πρόλογο που είχε σε όλα τα βιβλία των τριών ντετέκτιβ, αλλά από ένα σημείο και μετά που η σειρά πέρασε σε άλλα χέρια σταμάτησαν να πληρώνουν και δικαιώματα χρήσης του ονόματος. Δεν είμαι 100% ότι έγινε Εν τελεί έτσι ή το άρθρο ήταν λίγο ράδιο αρβύλα αλλά ακούγεται η πιο προφανής εξήγηση γιατί από ένα σημείο και μετά δεν έβαζαν το όνομα. :) 

 

Κάπως έτσι πρέπει να είχε γίνει. Η αυθεντική αμερικάνικη έκδοση σταμάτησε να χρησιμοποιεί το όνομα του Χίτσκοκ μετά το θάνατο του και τα βιβλία τα προλόγιζε ο Έκτορ Σεμπάστιαν (φανταστικό πρόσωπο) που υποτίθεται πως ήταν ιδιωτικός ντετέκτιβ και συγγραφέας βιβλίων μυστηρίου/αστυνομικής λογοτεχνίας.  Στην Ελλάδα, στη πρώτη έκδοση των βιβλίων, ο Ψυχογιός όχι μόνο κράτησε το όνομα του Χίτσοκ (για ευνόητους λόγους), αλλά τον έβαλε να προλογίσει και βιβλία τα οποία δεν προλόγισε στην αυθεντική έκδοση!! Η συνέχεια γνωστή.

 

Όσον αφορά τα νέα εξώφυλλα, ούτε και μένα μου αρέσουν, όπως επίσης και το ότι έχουν αλλάξει λίγο και τους τίτλους των βιβλίων. Τα εξώφυλλα της παλιάς σκληρόδετης έκδοσης είναι σχεδόν τα ίδια με της αυθεντικής έκδοσης και έχουν τη δική τους μαγεία. Θυμάμαι όταν αγόρασα κάποια βιβλία της σειράς για πρώτη φορά (θα ήμουν τότε 11-12 χρονών), αυτό που με είχε κερδίσει ήταν το εξώφυλλο.   

Επεξεργασία από Hayate
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 6/1/2019 στο 4:24 ΜΜ, Θρηνωδός είπε:

χάλι μαύρο τα εξώφυλλα της νέας έκδοσης σε σχέση με την παλιά, έτσι; :P 

 

Ναι, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. :) 

 

On 6/1/2019 στο 4:24 ΜΜ, Θρηνωδός είπε:

Νο. 116 Το μυστήριο του υφάλου του καρχαρία

 

Αυτό δεν πρέπει να το έχω, ούτε να το έχω διαβάσει. :thinking:

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

"Το μυστήριο του υφάλου του καρχαρία"   ηταν απο τους τιτλους της σειρας που ηθελα  πολυυυυ να διαβασω-μου φαινοταν συναρπαστικη περιπετεια- αλλα δεν βρηκα ποτε το βιβλιο.tongue.png

Τα νεα εξωφυλλα πραγματικα πολυ χαλια..

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Τελευταίο πακέτο με εξώφυλλα από τα αντίτυπα μου. :) 

 

Νο. 60 Το μυστικό του νησιού των σκελετών

 

No. 73 To μυστήριο του στοιχειωμένου καθρέφτη

 

Νο. 99 Το μυστήριο του ταξιδιού του τρόμου

 

Νο. 124 Το μυστήριο του επικίνδυνου ορυχείου

 

Σε όσα οπισθόφυλλα υπάρχουν είδωλα είναι θέμα εκτύπωσης και όχι σκαναρίσματος. :beer: Επισυνάπτω και rar με όλα τα σκαν προς διευκόλυνση συμπλήρωσης του πίνακα. 

 

Τα εξώφυλλα προστέθηκαν στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Σήμερα που βρήκα χρόνο έχω προσθέσει στο post με τους τίτλους τους αντίστοιχους αμερικάνικους, τους συγγραφείς και τις ημερομηνίες έκδοσης. :beer: Για τους ελληνικούς τίτλους, η ημερομηνία αφορά την πρώτη έκδοση από τον Ψυχογιό.  Κάποια στιγμή θα αρχίσω να σκανάρω και εγώ εξώφυλλα και σταδιακά θα συμπληρωθούν όλα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  27
  • Reputation:   321
  • Achievement Points:  27
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Νομίζω ότι είναι σειρά βιβλίων σταθμός για τα παιδικά χρόνια ατόμων ηλικίας 30-35 χρονών.:)

 

Όπως έγραψε παραπάνω και ο Hayate από την κλασσική σειρά εκδόθηκαν από τον Ψυχογιό 32 από τα 43 βιβλία.Τα 2 βιβλία από τις εκδόσεις Φλώρος είναι τα πλέον δυσεύρετα.Κατά τύχη έπεσα πάνω στο μυστήριο του κολασμένου σκιάχτρου και το άρπαξα με συνοπτικές διαδικασίες :mafia: και πλέον μου λείπει μόνο το μυστήριο του γρίφου του πεθαμένου. Επίσης, απ'ότι φαίνεται οι εκδόσεις Φλώρος τα είχαν επανεκδώσει γιατί υπάρχουν 2 διαφορετικά εξώφυλλα για το κάθε βιβλίο. Εγώ έχω το παρακάτω ενώ υπάρχει και το λευκό σκληρόδετο με το πρόσωπο του Χίτσκοκ στο εξώφυλλο.

 

20190113_131033.thumb.jpg.06df4006487fb5a80420a0eed0385180.jpg

 

Να προσθέσω ότι οι 9 τίτλοι των βιβλίων της κλασσικής σειράς που δεν εκδόθηκαν ποτέ στην Ελλάδα είναι οι εξής:

 

The Mystery of the Flaming Footprin

The Mystery of the Nervous Lion

The Mystery of the Magic Circle

The Mystery of the Wandering Caveman

The Mystery of the Smashing Glass

The Mystery of the Rogues' Reunion

The Mystery of the Creep-Show Crooks

The Mystery of Wrecker's Rock

The Mystery of the Cranky Collector

 

Υπήρξε και 44ο βιβλίο με τίτλο ''Το μυστήριο του τραίνου φάντασμα'' του M.V. Carey αλλά για λόγο που δε γνωρίζω δεν εκδόθηκε ποτέ ούτε στο εξωτερικό.

 

Προσωπικά, τα αγαπημένα μου είναι::)

 

Το μυστήριο του τραυλού παπαγάλου

Το μυστήριο του ρολογιού που ουρλιάζει (συνδέεται κατά κάποιο τρόπο με τον τραυλό παπαγάλο)

Το μυστήριο του φλογερού ματιού

Το μυστήριο του ταξιδιού του τρόμου

Το μυστήριο της σκιάς που γελάει

Το μυστήριο του θανάσιμου διδύμου

 

Από την σειρά Crimebusters που σίγουρα δεν έχει την ποιότητα της κλασσικής ξεχωρίζω:

Το μυστήριο του κινδύνου που παραμονεύει

Το μυστήριο του ράντζου της προδοσίας

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Είχε πουθενά μέσα στις εκδόσεις ξεχωριστή αριθμητική λίστα παιδιά; Γιατί συνεχίζουμε να τα βάζουμε με την γενική αρίθμηση της παγκόσμιας νεανικής βιβλιοθήκης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Vaggos3186 το 44 δεν εκδόθηκε ποτέ επειδή ο εκδοτικός οίκος αποφάσισε να σταματήσει τη σειρά. Κατά εκπληκτικό τρόπο, η αγαπημένη σειρά μυστηρίου με το τέλος της άφησε στο κοινό της ένα αληθινό μυστήριο, αφού για χρόνια ήταν θέμα συζήτησης το 44 και κυρίως που βρίσκεται το χειρόγραφο και σε ποιά κατάσταση βρίσκεται η ιστορία. Τελικά πριν απο μερικά χρόνια έγινε γνωστό ότι το χειρόγραφο με την ολοκληρωμένη ιστορία βρίσκεται στα χέρια των κληρονόμων του συγγραφέα, οι οποίοι προς το παρόν δεν έχουν αποφασίσει τι να το κάνουν. Μακάρι να εκδοθεί κάποια στιγμή, αν και δυστυχώς δεν φαίνεται να υπάρχει ενδιαφέρον από Αμερική μεριά.   

 

GreekComicFan η σειρά με την οποία τα έχω απαριθμήσει είναι και η σειρά με την οποία αναφέρονται στις εκδόσεις. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δηλαδή με την σειρά της Παγκόσμιας Νεανικής λογοτεχνίας; Αν ναι, τότε, μια και καλή, αλλάζουμε πάλι τον τίτλο και βάζουμε και άλλα βιβλία της σειράς. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

GreekComicFan νομίζω πως είναι πιο σωστό να μην αλλάξουμε κάτι.

 

Τώρα όπως έχω υποσχεθεί αρχίζω το σκανάρισμα των εξωφύλλων με την πρώτη δόση:

 

Νο. 49 Το μυστήριο του τραυλού παπαγάλου

Νο. 61 Το μυστήριο του χαμένου θησαυρού

Νο. 62 Το μυστήριο του κρανίου που μιλούσε

  

 

Τα εξώφυλλα προστέθηκαν στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

@Hayate Όταν έχεις πολλά εξώφυλλα, καλύτερα να τα ανεβάζεις σε zip,

διευκολύνεις έτσι την δουλειά τόσο στην καταχώρηση, όσο και του mod που τα καταχωρεί. :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.