Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και δεν το βάζεις κατευθείαν στο πρώτο ποστ να τελειώνουμε; :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Ionas Aggelis Καλοτάξιδο. :) 

 

Όταν το διαβάσω θα πω εντυπώσεις. Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα να το είχα σε pdf για off line ανάγνωση, οπότε όπως λέει ο Κώστας επάνω, μπορείς να το βάλεις κι αυτό στο ποστ σου. Ούτως η άλλως νομίζω ότι τα μέλη δεν μπορούν να στείλουν συνημμένα στα πμ. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Ιωνα καλή επιτυχία. Αλλά το issuu πολύ δύσχρηστο κατά την γνώμη μου και αργεί να μου φορτώσει οπότε κάνε την καλή με κάνα pdf να το διαβάσουμε. Σαν πρώτο σχόλιο να πω ότι μου άρεσε το εξώφυλλο (μπράβο στο δημιουργό) και καλύτερα που έβαλες τα γράμματα ώστε να μην κρύβεις το σχέδιο (στην πρώτη βερσιόν που πέφτανε στη κοιλιά του και στα πόδια του δεν μου άρεσε) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Ionas Aggelis Καλή επιτυχία. :)

Θα μπορούσατε να χρησιμοποιήσετε  και το GreekComics για άντληση πληροφοριών και εξωφύλλων. Από ό,τι είδα δεν αναφέρεται πουθενά το φόρουμ, οπότε λογικά χρησιμοποιήσατε μόνο άλλες πηγές.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

@dionik δεν κατάλαβα το σχόλιό σου αλλά θα προσπαθήσω να σε καλύψω. Σίγουρα οι συμβουλές όλων σας ήταν χρήσιμες -όπως και αυτές εξωτερικών πηγών- αλλά φυσικά και κατέληξα σε διαφορετικούς τρόπους σχεδιασμού του εξωφύλλου. Αυτό δεν σημαίνει πως η βοήθειά σας δεν ήταν πολύτιμη, κάθε άλλο. Δεν σας συμπεριέλαβα στα credits -αλλά και διάφορα άλλα άτομα που στήριξαν- για λόγους λακωνικούς κυρίως, και στο Editorial κατέληξα να ευχαριστώ μονάχα τους βασικούς συντελεστές του περιοδικού. Ζητάω συγγνώμη εάν αυτό ενόχλησε κάποιον. Στο προφίλ μου στο facebook πάντως θα πάρετε credit εσείς αλλά και όσοι "εξωτερικοί" βοήθησαν. 

@Retroplaymo ευχαριστώ, και εγώ νομίζω πως κατέληξα στην κατάλληλη μορφή -χωρίς βέβαια να υπονοείται πως θα παραμείνει έτσι και στη συνέχεια καθώς εξετάζουμε και άλλα πράγματα. Πάντως από εδώ και πέρα θα κινούμαστε με βάση το σκίτσου που θα χρησιμοποιήσουμε...

Θα το ανεβάσω σε pdf εδώ κιόλας για να λυθεί το ζήτημα.:)

 

Να ευχαριστήσω τους πάντες για την υποστήριξη. Περιμένω σχόλιά σας αφού το διαβάσετε και ευελπιστώ όταν κατέβω Αθήνα να κάνουμε μακροσκελείς συζητήσεις πάνω στο περιοδικό και ότι τυχόν προτάσεις/ερωτήσεις να μου τις κάνετε εκεί...:D 

 

Comic Cultura 1.pdf

Επεξεργασία από Ionas Aggelis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Ionas Aggelis Ναι, μάλλον δεν έγινα κατανοητός. Λέγοντας εξώφυλλα, εννοώ τα εξώφυλλα/εικόνες που χρησιμοποιήθηκαν στα διάφορα άρθρα σας.

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

1 λεπτό πριν, dionik είπε:

@Ionas Aggelis Ναι, μάλλον δεν έγινα κατανοητός. Λέγοντας εξώφυλλα, εννοώ τα εξώφυλλα/εικόνες που χρησιμοποιήθηκαν στα διάφορα άρθρα σας.

 

 

:beer:

 

Άντληση πληροφοριών από τα δικά μου άρθρα έγιναν από διάφορα μέσα. Στο αφιέρωμα "Κολούμπρα - Ενήλικο Κόμικς Εν Έτει 1978" δεν θα αρνηθώ πως χρησιμοποίησα εξώφυλλα από την παρουσίαση -κατά τα άλλα πληροφορίες αντλήθηκαν από το άρθρο του Μέλανδρου Γκανά στην ιστοσελίδα του Comicdom και το άρθρο του Άρη Μαλανδράκη στο "9". Δεν έβαλα βιβλιογραφία -τουλάχιστον στο παρόν τεύχος- για αυτό δεν αναφερθήκατε πουθενά:sorry:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@Ionas Aggelis ευχαριστούμε για το pdf! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ωραία η φιλοσοφία πίσω από τη δουλειά και ειδικά για τον όγκο του προσφερόμενου υλικού σε συνδυασμό με το γεγονός ότι προσφέρεται δωρεάν.

 

Τα περισσότερα άρθρα ήταν ενδιαφέροντα, αν και προσωπικά θα προτιμούσα περισσότερη "κριτική" προσέγγιση, για να κάνει τις παρουσιάσεις/κριτικές πιο αληθοφανείς και λιγότερο "χαριστικές".

Τα στριπάκια τα βρήκα "κρύα" και δεν είχαν κάτι που να τα κάνουν να ξεχωρίζουν από ότι λέμε με τους φίλους μας καθημερινά.

 

Το διήγημα είχε το ενδιαφέρον του αλλά τα σχέδια που το συνοδεύουν ήταν επιεικώς "ερασιτεχνικά" και δεν νομίζω να προσθέτουν κάτι.

 

Γενικά πιστεύω ότι το όλο εγχείρημα κινείται προς τη σωστή κατεύθυνση. Καλή συνέχεια!

 

EDIT : Ξέχασα. Το να χρησιμοποιείς υλικό από οπουδήποτε και να μην αναφέρεις την πηγή του είναι ανεπίτρεπτο. Όχι μόνο από το greekcomics, αλλά από οπουδήποτε. Καλό θα ήταν να το διορθώσεις άμεσα.

 

Επεξεργασία από Dredd
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33158
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  271
  • Reputation:   2435
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2078 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Καλή συνέχεια , ευχαριστώ για το pdf    :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πολύ ωραία, το κατέβασα, δεν το διάβασα ακόμα αναλυτικά αλλά έχει ενδιαφέρουσα ύλη.

Χώρος για βελτίωση πάντα υπάρχει, προσέξτε λίγο και το στήσιμο των εικόνων σε σχέση με τις στήλες του κειμένου και τα περιθώρια.

Μπράβο, συνεχίστε δυναμικά! :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ότι είπε ο αποπάνω! :spidey_yeah_that:

Well done! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Πολύ καλή πρωτοβουλία, θέλω να συγχαρώ τους συντελεστές για την προσπάθεια και την πρωτοβουλία. Ειδικά τα άρθρα του Σπύρου Ανδριανού τα απόλαυσα σε κάθε επίπεδο. Το λέω πρώτο αυτό για να μη νομίσει κανείς ότι θεωρώ κακή την προσπάθεια, γιατί θα αναφέρω μερικά σημεία που χρήζουν μικρής ή μεγάλης βελτίωσης. Θα μπορούσα και να μην το κάνω, να πω την αλήθεια αμφιταλαντεύτηκα πολύ, αλλά τελικά πιστεύω ότι ένα έστω και αυστηρό feedback είναι χρησιμότερο από τη σιωπή.

 

Κατ'αρχήν σε όλα τα έντυπα ακόμα και τα ηλεκτρονικά υπάρχει ένας άνθρωπος που η ΜΟΝΗ του δουλειά (και όπως βλέπετε το τονίζω) είναι η επιμέλεια της έκδοσης. Πρέπει να δει το συνολικό αποτέλεσμα χωρίς να έχει γράψει το παραμικρό άρθρο, χωρίς να έχει συμμετάσχει σε καμία άλλη φάση της δημιουργίας, ώστε να δει κάθε πράγμα που μπορεί να ξέφυγε από τους συντελεστές. Η έλλειψη αυτού είναι εμφανέστατη στην παρούσα προσπάθεια.

Παραδείγματα:

  • Υπάρχουν άρθρα με αριστερή στοίχηση, άρθρα με διπλή στοίχηση, άρθρα με κεντρική στοίχηση, ακόμα και άρθρα με αριστερή στοίχηση στη μία παράγραφο και διπλή στην επόμενη.
  • Υπάρχουν άρθρα με μονό διάστοιχο, άλλα με εναμισάρι, άλλα με 1,15 ακόμα και στην ίδια σελίδα.
  • Δεν υπάρχει σταθερό μέγεθος γραμματοσειράς, πάλι ακόμα και στο ίδιο άρθρο
  • Πολλά λάθη. Πιο χτυπητό είναι το όνομα του Uderzo στα περιεχόμενα, αλλά και πολλά εντός των άρθρων δεν υπάρχει λόγος φυσικά να κάνω σταχυολόγηση, αλλά υπάρχουν πολλά

Υπάρχουν επίσης μερικές αποφάσεις (δε μιλάμε πλέον για λάθη) που δε θα τις πω λανθασμένες, απλά θα αναρωτηθώ για τη λογική τους. Αυτές είναι:

  • Το δίστηλο. Το δίστηλο κάνει πιο ευανάγνωστα τα κείμενα στην έντυπη μορφή, αλλά είναι ενοχλητικό στις οθόνες όπου το μόνο που προσφέρει είναι μία εναλλαγή scroll up & down χωρίς άλλο λόγο. Μπορεί άνετα να ξεπεραστεί αυτό με άλλη σελιδοποίηση και μεγαλύτερη χρήση εικόνων για να σπάσει το wall of letters και ο αναγνώστης να κάνει μόνο scroll down.
  • Η γραμματοσειρά. Έχουμε 50τόσες σελίδες με comic sans. Η γραμματοσειρά αυτή έχει δεχθεί άφθονη κριτική, έχει γίνει σχεδόν ανέκδοτο. Δεν είμαι από τις πασιονάριες εναντίον της, μπορεί να είναι μία καλή και εύκολη λύση για μικρά κειμενάκια ή επιγραφές, αλλά για τόση εκτεταμένη χρήση κειμένου είναι σαφώς ακατάλληλη. Το ότι έχει τη λέξη comic στον τίτλο της δε μου λέει κάτι και δεν την κάνει κατάλληλη.
  • Οι φωτογραφίες, σκαναρίσματα. Εδώ νομίζω έγινε κακή επιλογή. Πρακτικά δεν μπορεί να γίνει κανένα ζουμάρισμα. Στο άρθρο που έχουμε τα σκαναρίσματα από το Watchmen δεν μπορώ να το παρακολουθήσω γιατί δεν μπορώ να ζουμάρω στις εικόνες. Πόσο δύσκολο είναι να έχουμε υψηλότατης ανάλυσης εικόνες ειδικά από κάτι σαν το Watchmen; Πανεύκολο φοβάμαι. 
  • Και τέλος η πλήρης έλλειψη αναφορών. Εδώ στα αφιερώματα που κάνουμε μπορεί και να το παραλείπουμε γιατί είναι ένα φόρουμ. Αλλά στις εκδόσεις πρέπει ότι χρησιμοποιείται να αναφέρεται, αλλιώς δημιουργείται η εσφαλμένη εντύπωση ότι είναι δικό μας. Είναι σοβαρό δεοντολογικό σφάλμα, για το οποίο όμως (όπως και σε ότι έχω γράψει παραπάνω) πιστεύω ότι φταίει ο ερασιτεχνισμός του αρχισυντάκτη και η απειρία, πράγμα που είναι καλό γιατί είναι κάτι που διορθώνεται πανεύκολα. Θα μου επιτρέψετε και εγώ να παρατηρήσω ότι αισθάνομαι την παρουσία του GC σε πολλά σημεία, χωρίς να γίνεται κάποια αναφορά, χωρίς φυσικά (το επαναλαμβάνω) να καταλογίζω κάποια κακή πρόθεση.

Τέλος να κάνω και 1-2 ενστασούλες σε θέματα ύλης. Το πρώτο είναι το ύφος της συνέντευξης του Λεοκράτη Ανεμοδουρά. Νομίζω ότι αυτός που ρωτάει πρέπει να έχει μία όσο γίνεται πιο ουδέτερη στάση προς τον συνεντευξιαζόμενο, ιδιαίτερα ως προς τα θετικά σχόλια. Δηλαδή ερωτήσεις με εκφράσεις όπως "Τα graphic novels ήταν μία όμορφη πρωτοβουλία." ή "Το Μπλεκ είναι εξαιρετικό από κάθε άποψη." δεν είναι καλές ούτε για το μέσο ούτε για τον συνεντευξιαζόμενο γιατί εύκολα δίνουν το δικαίωμα σε κάποιον κακοπροαίρετο να χαρακτηρίσει μία αξιόλογη και ενδιαφέρουσα συνέντευξη ως "αβάντα". Το δεύτερο είναι η έλλειψη αρνητικών ή έστω μη θετικών κριτικών στα άρθρα παρουσίασης ειδικά του Μπλεκ. Παράδειγμα: Η ιστορία του Μπλεκ χαρακτηρίζεται ως αρκετά καλή με αδύναμο σχέδιο και βασικά προβλήματα ως προς τη ροή της ιστορίας. Δηλαδή πότε μία ιστορία θα χαρακτηριστεί ως μέτρια ή κακή; Την ίδια στιγμή που σε άλλη κριτική το σενάριο του Κυριαζή στην Άρπη χαρακτηρίζεται ως τσαπατσούλικο. Δεν ξέρω εγώ βλέπω ένα πρόβλημα ειδικά αν το συνδυάσω με το πρώτο.

 

Για το τέλος άφησα μία απίστευτα άστοχη έκφραση, ίσως την πιο άστοχη έκφραση που έχω διαβάσει σε κάτι που σχετίζεται με ελληνικά κόμικς. Όχι, ο Μπλε Κομήτης ΔΕΝ είναι Εγγόνι των Κλασσικών Εικονογραφημένων, του Μικρού Ήρωος και του Μίκυ Μάους. Αν είναι δυνατόν να τα διαβάζουμε αυτά. Η μόνη σχέση που έχει ο Μπλε Κομήτης με αυτά τα 3 είναι ότι οι δημιουργοί του δε θέλουν να έχουν την παραμικρή σχέση με αυτά. Άσε που ο Μικρός Ήρως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΙΚ. Ένα πατριωτικό παλπ διήγημα. Τι σχέση μπορεί να έχει με τα εναλλακτικά κόμικς της Βαβέλ και του Μπλε Κομήτη;

 

 

Πολλά είπα και κούρασα, αλλά το έκανα κυρίως για να βοηθήσω. Αν δεν ήθελα να βοηθήσω δε θα έλεγα τίποτα. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

@Kurdy Malloy χαίρομαι που έκανες μία τόσο αυστηρή κριτική, καθώς με αυτό τον τρόπο μπορώ να βελτιωθώ εγώ αλλά και οι υπόλοιποι συντελεστές. Τα σχόλια σου τα βρήκα σημαντικά, και θα ληφθούν ΟΛΑ υπ'όψιν. 

Σχετικά με το συντακτικά λαθάκια, θα διορθωθούν άμεσα κιόλας. Θα αναρτήσουμε μία αναβαθμισμένη μορφή σήμερα ή αύριο, χωρίς τα μικρόλαθακια, αλλά και επίσης φτιάχνοντας τα διάστιχα, την στοίχηση, το μέγεθος της γραμματοσειράς, το "Uderzo" -ντρέπομαι για τον εαυτό μου- και το "Ποντίκι" θα φτιάξουμε λίγο το lettering. Στο αφιέρωμα που έχουμε εικόνες Watchmen, θα τις φτιάξουμε και αυτές. 

Οι αναφορές θα προστεθούν, ειδικά για το forum -στο αφιέρωμα της "Κολούμπρα" κυρίως. Απλά δεν είχα προσέξει σε κάποια άλλο κόμικς να γίνονται αναφορές σε ιστοσελίδες, και για αυτό τον λόγο προχώρησα στην μη ένταξή τους. 

Τα σχόλια σου είναι πολύ βοηθητικά -ειδικά αυτό με την συνέντευξη του Λ. Ανεμοδουρά- και θα μας βοηθήσουν και στη συνέχεια αυτό είναι σίγουρο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5452 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Ειναι πολυ  καλό το οτι  ακούς τις παρατηρήσεις των αναγνωστών . Ακόμα και εαν όλες δεν ειναι σωστές η ειναι προσωπικές η να μην ταιριαζουν στο εγχείρημα σου ειναι πολυ θετικό οτι τις λαμβάνεις υπ όψιν . Θα μπορούσες  να απαντούσες με δικαιολογίες  η με αρνητικά σχόλια αλλα δεν το κανεις γιατι καταλαβαίνεις οτι ο μόνος τρόπος να το βελτιώσεις ειναι να πάρεις  feedback . 

Μου αρέσει το στυλ σου και στο τέλος ειμαι σίγουρος οτι θα παρουσιάσεις κατι που σε κανει υπερήφανο . 

 

Well done !!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@Ionas Aggelis   Ιωνα διαβαστηκε και απο μενα και σε γενικες γραμμες καλα το πατε! Οποτε ειλκρινα στο λεω μπραβο για την προσπαθεια και που καταπιαστηκατε με κατι τετοιο και καλο κουραγιο να εχετε να συνεχισετε!

 

Απο κει και περα παντα υπαρχει χωρος για βελτιωση και θα σου προτεινα και εγω να λαβεις οσο μπορεις υποψιν σου τον kurdy malloy ο οποιος ηταν λιγο σκληρος αλλα και ειλικρινης και καιριος στην τοποθετηση του η οποια με βρηκε σε αρκετα σημεια συμφωνο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Λοιπόν, ενημέρωσα το περιεχόμενο του πρώτου τεύχους, κάνοντας τις εξής αλλαγές:

  • Άλλαξα μερικά διάστιχα ώστε όλα να κυμαίνονται σε μέγεθος 1,15.
  • Οι τίτλοι της κάθε στήλης έχουν πλέον Arial γραμματοσειρά και μέγεθος 14.
  • Τα συντακτικά λάθη στις πρώτες 25 σελίδες διορθώθηκαν.
  • Το οπισθόφυλλο άλλαξε, προστέθηκε το λογότυπο του issuu, των ιστοσελίδων και το λογότυπο του περιοδικού. 
  • Στους συντελεστές προστέθηκαν τα ονόματα που έλειπαν, όπως και οι φόρμες επικοινωνίας. 
  • Στα αφιερώματα προστέθηκε η λέξη "Αφιέρωμα" δίπλα από τον τίτλο και άλλαξε το χρώμα.
  • Η στοίχιση των άρθρων διορθώθηκε.
  • Στο άρθρο συζήτησης έγιναν οι αναγκαίες αλλαγές, με κύρια την προσθήκη εικόνων με καλύτερη ανάλυση.
  • Δόθηκαν credits στο αφιέρωμα της Κολούμπρα.

Να απολογηθώ τώρα για μερικά σχόλια του @Kurdy Malloy. Το κοίταξα και η φράση "Εγγόνι των Κλασσικών Εικονογραφημένων, του Μικρού Ήρωος και του Μίκυ Μάους, παιδί και ανίψι της  Κολούμπρας, του Μαμούθ, της  Βαβέλ και του Παρά Πέντε και μικρό ξαδέρφι του 9 και του moν" μεταφέρθηκε αυτούσιο από το πρώτο τεύχος του Μπλε Κομήτη [αν κοιτάξεις το editorial του Γούση θα το προσέξεις]. Οπότε ο Γιάννης [Ιατρού] ήταν σωστός σε αυτό το ζήτημα και πραγματικά πιστεύω πως έπρεπε να κοιτάξεις το υπόλοιπο κείμενο που έκανε αναφορά στα Βαβέλ, 9 κλπ πριν βγάλεις συμπεράσματα, και αν πρέπει να κατηγορήσεις κάποιον αυτή είναι η ομάδα του Κομήτη. :) Επιπλέον, η διαφορετική στοίχιση που έβαλα στις συνεντεύξεις έγιναν με λόγο, κυρίως για να ξεχωρίζει. Στις συνεντεύξεις προσπάθησα να τις κάνω ξεχωριστές με το δικό τους τρόπο. 

Παραθέτω το αρχείο του τεύχους ανανεωμένο [προστέθηκε και στο πρώτο ποστ]. Το link στο issuu: https://issuu.com/ionasaggelis/docs/comic_cultura________1

Comic Cultura 1.pdf

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

3 ώρες πριν, Ionas Aggelis είπε:
  • Δόθηκαν credits στο αφιέρωμα της Κολούμπρα.

 

 

Ωραία. :)Τώρα μένει να δοθούν και στα υπόλοιπα άρθρα όπου χρησιμοποιήθηκαν εικόνες/εξώφυλλα από το GreekComics. Νομίζω θα τα ξεχωρίσεις εύκολα από το υδατογράφημα (ακόμα και σε εκείνες τις περιπτώσεις που έχει "θολώσει"). :thanks:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

@Ionas Aggelis σε παρακαλώ να μεταφέρεις τη συγνώμη μου στον συντάκτη του άρθρου. Αν αισθάνονται έτσι οι δημιουργοί του Μπλε Κομήτη, εμένα δε μου πέφτει λόγος και φυσικά το άρθρο είναι εγκυρότατο. :)

 

Για τα υπόλοιπα, σε συγχαίρω για την άμεση αντίδρασή σου, θα το ξαναδώ και αν δω κάτι που σου διέφυγε ενδεχομένως επανέρχομαι ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

3 ώρες πριν, Ionas Aggelis είπε:

Να απολογηθώ τώρα για μερικά σχόλια του @Kurdy Malloy. Το κοίταξα και η φράση "Εγγόνι των Κλασσικών Εικονογραφημένων, του Μικρού Ήρωος και του Μίκυ Μάους, παιδί και ανίψι της  Κολούμπρας, του Μαμούθ, της  Βαβέλ και του Παρά Πέντε και μικρό ξαδέρφι του 9 και του moν" μεταφέρθηκε αυτούσιο από το πρώτο τεύχος του Μπλε Κομήτη [αν κοιτάξεις το editorial του Γούση θα το προσέξεις]. Οπότε ο Γιάννης [Ιατρού] ήταν σωστός σε αυτό το ζήτημα και πραγματικά πιστεύω πως έπρεπε να κοιτάξεις το υπόλοιπο κείμενο που έκανε αναφορά στα Βαβέλ, 9 κλπ πριν βγάλεις συμπεράσματα, και αν πρέπει να κατηγορήσεις κάποιον αυτή είναι η ομάδα του Κομήτη.

 

Επανέρχομαι, διαφωνώντας με τον Kurdy, γιατί είμαι λίγο ευαίσθητος σε ζητήματα λογοκλοπής. Η ομάδα του Κομήτη μπορεί να γράφει στο ΔΙΚΟ της περιοδικό ότι θέλει και αν μιλάγαμε μαζί τους, θα τους αναφέραμε το άστοχο της πρότασης τους. Από τη στιγμή όμως που ένα άρθρο γνώμης ξεκινάει με μία πρόταση, παρμένη αυτούσια από αλλού, τότε ΠΡΕΠΕΙ (όχι καλό είναι, ΠΡΕΠΕΙ) να μπαίνει σε εισαγωγικά και να αναφέρεται η πηγή. Όταν κάποιοι σκανάρουν και ανεβάζουν εξώφυλλα στο greekcomics, το κάνουν για να "απολαύσει" η κοινότητα του greekcomics, και όχι για να τα εκμεταλλευόμαστε για χρήση σε άρθρα/περιοδικά που φτιάχνουμε και τα προωθούμε ως δική μας δουλειά. Και αν θέλουμε να το κάνουμε, ζητάμε την άδεια πρώτα και ακολούθως αναφέρουμε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ την πηγή. Το ίδιο ισχύει και για τις γνώμες/απόψεις/κριτικές που γράφει το οποιοδήποτε μέλος του greekcomics, στις σελίδες αυτού του φόρουμ.

 

Ελπίζω οι παραλείψεις που αναφέρω να οφείλονται στο νεαρό της ηλικίας και όχι σε προσπάθεια ιδιοποίησης δουλειάς/σκέψης άλλων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σχετικά με τα εξώφυλλα από τη στιγμή που στο gc σκαναρωνται και ανεβαίνουν χωρίς άδεια από τους δημιουργούς τους τότε πως εμείς ζητάμε να μας αναφέρουν? Δεν υπάρχει κανένα disclaimer πουθενά πως πρέπει να αναφέρεται ως πηγή το site και θα ήταν παράλογο να υπάρχει. Όποιος θέλει και το βάζει καλώς. Δεν γίνεται να απαιτούμε.

 

Τελος το comicultura ειναι free και δεν βγάζει χρήματα χρησιμοποιώντας εξώφυλλα.

Έχω καταλήξει σε αυτό το συμπέρασμα.

 

 

Σχετικά με το περιοδικό είναι καλή προσπάθεια αλλά νομίζω πως σε αυτή τη μορφή είναι ξεπερασμένο και χωρίς ουσιαστικό λόγο ύπαρξης. Ένα καθαρό portal θα ήταν καλύτερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Δεν αναφέρομαι σε "νομική" υποχρέωση, αλλά σε "ηθική" υποχρέωση προς τους uploaders των κειμένων και των εξωφύλλων, αλλά και προς το ίδιο το φόρουμ και τους moderators και την δουλειά που κάνουν.

 

Στην τελική, δεν είμαι μέλος της Διοικητικής Ομάδας, οπότε ας πάρει θέση κάποιος από τη ΔΟ για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

@Dredd θα συμφωνήσω μαζί σου. Έχω ηθική υποχρέωση προς όλο το forum να σας ευχαριστήσω τόσο για την δουλειά σας όσο και για την υποστήριξή σας. Φυσικά δεν θα κάνω προσθήκη ετικέτας κάτω από τις 5-6 φωτογραφίες που υπάρχουν, αλλά θα σας αναφέρω στο Editorial. Νομίζω αυτό να λήξει το θέμα, και όπως αναφέρει ο @totally_wired δεν βγάζω λεφτά από αυτό, είναι μη κερδοσκοπικό, οπότε πραγματικά θα μπορούσα να μην είχα βάλει ούτε ένα credit και όχι μόνο σε εσάς. Είναι θέμα ηθικής και μόνο.:) 

Επιπλέον αυτό το σχόλιο που χρησιμοποιήσαμε αυτούσια 2 σειρές από Editorial του Μπλε Κομήτη, νομίζω πως είναι υπερβολικό να κάνω αναφορά κιόλας. Άμα είναι έτσι να κάνω και στον Stan Lee, και στην Κολούμπρα, και από όποιον άλλον έχει μπει διάλογος κάποιου προσώπου [αν και στον Μπλε Κομήτη δεν αναγράφεται ποιος γράφει το Editorial, οπότε...]. Έπειτα τους ρώτησα χθες εάν υπήρχε κάποιο πρόβλημα και μου είπαν πως όλα εντάξει κανένα θέμα.

 

ΥΓ: Πιστεύω πως όλο αυτό το θέμα με την αναφορά "μαυρίζει" το περιοδικό χωρίς ουσιαστικό λόγο. Παρακαλώ θα ήθελα να σταματήσει. Σχόλια-κριτική πάνω στο υλικό του τεύχους μπορούν να γίνουν ελεύθερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

17 min ago , Ionas Aggelis said:

δεν βγάζω λεφτά από αυτό, είναι μη κερδοσκοπικό, οπότε πραγματικά θα μπορούσα να μην είχα βάλει ούτε ένα credit και όχι μόνο σε εσάς. Είναι θέμα ιθικής και μόνο.:) 

 

 

Εδώ έχεις φάουλ. :) Ουδεμία σχέση έχει το αν βγάζεις λεφτά από κάπου με το αν έχεις υποχρέωση να αναφέρεις τις πηγές σου ή ακόμα και να ενημερώσεις ότι θα πάρεις πράγματα από αυτές. Γιατί με την ίδια λογική, αν ξεψαχνίσουμε το περιοδικό θα βρούμε μπόλικα πραγματάκια παρμένα από τα πέριξ του φόρουμ, ε; :) Κρίμα δεν θα ήταν στο επόμενο τεύχος να σου πούμε ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τίποτα που εμπίπτει στην πνευματική ιδιοκτησία του φόρουμ; Σκαν με υδατογραφήματα, επιλεκτικό copy/paste κειμένων και πληροφοριών κλπ. :) 

 

Και εμείς εδώ χρόνο χαλάμε και δεν ζητάμε τίποτα, απαιτούμε λοιπόν το ελάχιστο από όσους χρησιμοποιούν το υλικό μας: Να μας ενημερώνουν και να το αναφέρουν. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

3 λεπτά πριν, Θρηνωδός είπε:

 

Και εμείς εδώ χρόνο χαλάμε και δεν ζητάμε τίποτα, απαιτούμε λοιπόν το ελάχιστο από όσους χρησιμοποιούν το υλικό μας: Να μας ενημερώνουν και να το αναφέρουν.

 

Νομίζω τα είπες με το όνομά τους. Ζητάω συγγνώμη από όλο το forum και δεν θα επαναληφθεί. Άμα δεν θέλετε να ξαναχρησιμοποιήσω υλικό έτσι θα γίνει. Δεν περίμενα να πάρει τέτοια έκταση πάντως το θέμα. Λυπάμαι... :sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@Ionas Aggelis Με πρόλαβε ο Θρηνωδός. Αν αντιγράψω κείμενα και φωτογραφίες από το Comic Culture, προσθέσω δικά μου και κυκλοφορήσω ένα άλλο περιοδικό δωρεάν, δεν νομίζω να σου άρεσε; Επίσης, πολύ εύκολα βάζεις την πρόταση του Μπλε Κομήτη σε εισαγωγικά και αναφέρεις ένα απλό "όπως σημειώνει ο Μπλε Κομήτης στο πρώτο editorial". Δεν είναι δύσκολο και είναι το σωστό.

 

Anyway, με την τελευταία σου απάντηση δείχνει ότι κατάλαβες τα όσα λέμε, οπότε το θέμα μπορεί να θεωρηθεί λήξαν. Σου εύχομαι τα καλύτερα και για το επόμενο τεύχος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

35 min ago , Θρηνωδός said:

 

:) Κρίμα δεν θα ήταν στο επόμενο τεύχος να σου πούμε ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τίποτα που εμπίπτει στην πνευματική ιδιοκτησία του φόρουμ; Σκαν με υδατογραφήματα, επιλεκτικό copy/paste κειμένων και πληροφοριών κλπ. :) 

 

Και εμείς εδώ χρόνο χαλάμε και δεν ζητάμε τίποτα, απαιτούμε λοιπόν το ελάχιστο από όσους χρησιμοποιούν το υλικό μας: Να μας ενημερώνουν και να το αναφέρουν. 

 

α) κατ' αρχάς τι θα πει πνευματική ιδιοκτησία του φορουμ;

β) και να του πεις να μην το κάνει πως θα τον εξαναγκάσεις να μην το κάνει; Αυτά είναι αστειότητες 3ης Δημοτικου.

γ) υπάρχουν παρουσιάσεις μελών της δ.ο. που ενώ τους επεσήμανα πως ειναι c/p και μετάφραση από wiki δεν μπήκαν καν τα sources μετά. geotrou σε αγαπώ αλλά να λέμε τα πράγματα όπως είναι
 

Τέλος, ένα περιοδικό για κομικ δεν είναι επιστημονικό journal για να έχουμε 120 reference σε ένα άρθρο. 

 

δ) το φορουμ ειναι ΓΕΜΑΤΟ από άρθρα και σκαναρίσματα χωρίς άδεια ακόμα με αναφορά. είναι ξανά αστείο να μιλάμε για δικαιωμάτα εμείς εδώ που όποιος ήθελε μας είχε κλείσει χθες.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@JPapados ακριβώς

 

η συσταση σε μια αναφορά έχει νοήμα μεταξύ φίλων (βλέπε και περίπτωση ανεμοδουρά) αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να μιλάς για πνευματικά δικαιώματα ένος φορουμ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δεν μίλησε κανεις για 5 σελίδες βιβλιογραφία, ούτε για 120 references, σίγουρα όχι εγώ. Τέτοιες υπερβολές εμπίπτουν στα όρια του λαϊκισμού. 

 

Και επειδή απευθύνεστε σε μένα προσωπικά, ότι χρησιμοποιω απ έξω το αναφέρω (και σε αυτές τις λίγες, ελάχιστες περιπτώσεις έχει ξεφύγει από αμέλεια και όχι επι σκοπού). Από κει και πέρα έχω την διακριτική ευχέρεια να αναφέρω την πηγή μου πάντα, με ενεργό λινκ στην αρχική ιστοσελίδα. Όταν όμως βλέπω το αφιέρωμα μου για τις εκδόσεις του κορτο (ναι αυτό που είναι γεμάτο πηγές και ουκ ολίγες φορές έχουν δανειστεί διάφοροι πραγματάκια σε πολλά «μπλοκς»), αυτό που μου πήρε πάνω από 10 ώρες να γράψω να αντιγράφεται τελείως (μέχρι και τα λάθη που έχω κάνει ;) ) Ε ναι οκ, δεν ντρέπομαι λίγο να παραπονεθώ; 

 

Spare me the little forks και την κριτική εκ του ασφαλούς. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Το ανεβάζω εδώ για τελευταία φορά. Αναφέρθηκε η Λέσχη στο editorial. :)

Περιμένω και τους υπόλοιπους να σχολιάσουν στο υλικό του περιοδικού.

Εμείς έχουμε ήδη ξεκινήσει δουλειά πάνω στο 2ο τεύχος και αναμένονται ανακοινώσεις από το τέλος του μήνα...:)

Comic Cultura Νο1.pdf

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.