Μετάβαση στο περιεχόμενο

SIRENA: Νέο indiegogo project από Claudio Sciarrone / Giorgio B. Borgazzi


JohnnyMZ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5514 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πολλοί από εδώ μέσα γνωρίσαμε τον Claudio Sciarrone πέρυσι το Δεκέμβριο, όταν επισκέφτηκε την Αθήνα σαν Disney comics special guest του AthensCon 2017.

Γνωστός για τις ιστορίες του με τους χαρακτήρες του Disney και ιδιαίτερα για τη συμμετοχή του στη σειρά PK και το φουτουριστικό του στυλ, ο Claudio μας συστήνεται εκ νέου μέσω της τελευταίας του δουλειάς, Sirena.

 

sirenaocchi.thumb.jpg.0a8f093bb16d8faff5f31e1d3e875e10.jpg

 

Αν δεν απατώμαι, πρόκειται για την πρώτη απόπειρα του καλλιτέχνη στο "ρεαλιστικό" κόμικ, και από τις πρώτες εικόνες φαίνεται πως το 'χει!

Από την άλλη, ο σεναριογράφος Giorgio B. Borgazzi είναι Ιταλός σκηνοθέτης και συγγραφές κινηματογραφικών ταινιών (σύντομων και μεγάλης διάρκειας). Στο σύντομο βιογραφικό του στη σελίδα της καμπάνιας αναφέρεται πως οι δουλειές του έχουν βραβευθεί σε πολλά σχετικά φεστιβάλ. Εδώ η ιντερνετική σελίδα του, με πληροφορίες για την εργογραφία του: http://www.borgazzi.com/BORGAZZI.html

Συμμετοχή στο σενάριο έχει η επίσης κινηματογραφική συγγραφέας, Simona Fiori.

 

 

Παραθέτω την ιστορία στα αγγλικά, όπως την περιγράφουν οι συντελεστές της:

Παράθεση

There's an old bridge in the woods above the cliff. It's the favorite place of Paul, a solitary, introverted teenager with a talent that both isolates him and gives him immense pleasure: drawing.

On that bridge, Paul has an encounter which will change his life forever. From the sea emerges a beautiful and disturbing creature with a delicate long-limbed body and a gap between the two front teeth which are visible between her red lips. Naked and silent, the girl appears without warning. Paul thinks she must be mute, but during the night she speaks to him in a dream.

She comes and goes, through water and through dreams, consolidating each time a powerful feeling in the heart of the young man. She alone understands his sadness, she alone appreciates his creative soul, she alone knows who Paul really is.

Before long, the classmates who bully him and the parents who oppose his passion stop being a problem: in the boy's mind there is only her, the lover who comes from the sea, who gives him the strength to rebel and to fight back against a hostile world. And for her too, only Paul seems to exist.

But this special bond has its shadows, its rituals: the blood that she demands, the silent tears that for no apparent reason streak down her face, the thin scales which her diaphanous skin sheds each time they make love and the sweet milk that she feeds him. Perhaps that girl, so ephemeral and beautiful, belongs to another world. Perhaps, like the sirens that stray too far from the water, she suffers with each step as though a sword were piercing those bizarre extremities that we humans call legs.

 

sirenacover.thumb.jpg.0899d2fb539a11f05c47345a02a5e543.jpgsirenapagina1.thumb.jpg.840f515110773dc40f0292b566d0776e.jpgsirenapagina2.thumb.jpg.f7a097a424db63975ec70474dccbfc3b.jpg

sirenabianconero.thumb.jpg.a4f93605881867dce30a9e8e744e940e.jpg

 

Μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον και το έχω ήδη στηρίξει.

Θα κυκλοφορήσει ταυτόχρονα στα ιταλικά και τα αγγλικά, αν έχω καταλάβει σωστά.

Αν και ο στόχος των 30.000€ μου φαίνεται υπερφιλόδοξος, ελπίζω να φτάσουν σε ικανό σημείο για να πραγματοποιηθεί το έργο και να μη μείνει ανολοκλήρωτο.

Μένουν 23 μέρες για την ολοκλήρωση του fundraising.

Το link στο indiegogo: https://www.indiegogo.com/projects/sirena-graphic-novel-first-edition#/

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Quote

 

BUDGET

The sum that we collect thanks to your contribution will be used as follows:

25% - for writing, drawing and book production (about 5 months of work for the authors) + translations for the English version

25% - to print 1,000 copies of the graphic novel (80 pages each).

30% - shipping costs in Italy, Europe and Worldwide.

12% - production rewards

8% - Fee Indiegogo

If you love Graphic Novels, if you believe in the value of artistic independence, and especially if you're excited by the idea of our project, don’t waste any more time...

 

 

1500 αντίτυπα (αν δεν δώσει κανείς το τάληρο της ενίσχυσης).

2400 ευρώ φόρος indiegogo

7500 ευρώ μισθοί/μετάφραση

7500 ευρώ έξοδα εκτύπωσης για 1000 κομμάτια

9000 ευρώ για έξοδα αποστολής - εν τω μεταξύ οι εκτός Ιταλίας πληρώνουν έξτρα όπως φαίνεται στα perks, που σημαίνει ότι έχουν υπολογίσει 9000 ευρώ για έξοδα αποστολής εντός χώρας. 6 ευρώ/κόμικ, ας πούμε ότι είναι τσιμπημένο αλλά όχι απίστευτο, δεδομένο ότι δεν ξέρουμε πόσο πάνε τα Ιταλικά ταχυδρομεία, και αυτό το ποσό αυξάνεται όσο αυξάνονται και αυτοί που παραγγέλνουν εκτός Ιταλίας. 

3600 ευρώ, έξοδα παραγωγής 

 

Ουάου, είμαι φοβερός που μπορώ να μετατρέπω ποσοστά :lol: και όχι, προφανώς δεν κάθομαι να κάνω κουμάντο στο τι ζητάει ο καθένας για τον κόπο του. 

 

Αυτό που μπορώ όμως να σχολιάσω ως καταναλωτής που υποτίθεται ότι πρέπει να δελεάζομαι από τέτοιες ενέργειες, είναι πως μου δίνεται η εντύπωση ότι ή α) προσπαθούν να βγάλουν οι εκάστοτε campaigners από την μύγα ξύγκι ή β) δεν έχουν καταλάβει ακόμα το όλο πνεύμα του να κάνεις καμπάνια και να εκδίδεις ανεξάρτητα αντί να πηγαίνεις σε εκδότη. Τα ίδια έλεγα και για το diogenes, με την σημαντική διαφορά ότι τουλάχιστον στο Sirena είναι flexible goal και όσοι έχουν αγοράσει ήδη κάποιο perk θα το αποκτήσουν και όχι μια επιστροφή χρημάτων. 

 

Μιλώντας υποθετικά και παίρνοντας το πιο βασικό σενάριο, έστω ότι όλοι αγοράζουν ένα αντίτυπο (που σίγουρα κάποιοι δίνουν το τάληρο ως απλή στήριξη). Τότε θα πρέπει να εκτυπώσουν ένα τυράζ 1500 αντιτύπων με κόστος εκτύπωσης 7500 ευρώ, ήτοι 7.5 ευρώ/κόμικ με βάση τα 1000 κομμάτια που λένε πως έχουν υπολογίσει. Δεν εκφέρω γνώμη, δεν έχω ιδέα αν είναι νορμάλ ποσό για έγχρωμο κόμικ των 80 σελίδων (ίσως κάποιοι εκδότες που είναι εντός του φόρουμ να θέλουν να πουν μια άποψη ως πιο ψημένοι στον χώρο; :) ). Αλλά,  9000 ευρώ για υποτιθέμενα έξοδα αποστολής, όταν τα μόνα που καλύπτονται είναι τα εντός Ιταλίας (σε όλα τα perks αν είσαι εκτός χώρας πληρώνεις έξτρα); Εδώ κάπου γελάμε. :) 

 

Εν πάση περιπτώσει, άπαξ και είναι flexible goal μικρή σημασία έχει ο στόχος, μιας και είναι "όσα μας παραγγείλουν τόσα θα βγάλουμε". Και τους τιμάει που έδωσαν αυτό τον υποτυπώδη πίνακα εξόδων που παραθέτω παραπάνω. Ομως, αλλιώς φαίνεται στα μάτια του υποψήφιου αγοραστή το έχω στόχο 5k αλλά όσοι παραγγείλουν παραπάνω θα τους το τυπώσω και ας ξεπεραστεί ο αριθμός με το καλό, αλλιώς το ζητάω από την αρχή τέτοιο τεράστιο ποσό που δείχνει ότι δεν έχω ιδιαίτερη επαφή με την πλατφόρμα που με φιλοξενεί και το πως λειτουργεί. :) Οπως και να χει, μακάρι να πετύχουν αυτό που έχουν στο μυαλό τους, θενκς για την ενημέρωση και γράψε δύο λόγια όταν με το καλό το παραλάβεις. :beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45752
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μπορεί να έβγαιναν οικονομικά να το εκδόσουν ούτως ή άλλως, και να στράφηκαν στην πλατφόρμα για να καλύψουν το κατιτίς τους παραπάνω και να κάνουν τζάμπα διαφήμιση ταυτόχρονα, δεν θα μου έκανε εντύπωση. Ο Sciarrone γενικά μου αρέσει πολύ ως σχεδιαστής, όμως εδώ που είναι πιο ρεαλιστικός με χαλάει λίγο. Υποθέτω θα αποφασίσω αργότερα, όμως γενικά θέλω να βγει και να είναι καλό, επειδή τον πάω πολύ ως άνθρωπο.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.