Μετάβαση στο περιεχόμενο

Avengers: Endgame (2019)


gotham-city

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33343
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  156
  • Reputation:   779
  • Achievement Points:  156
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2026 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Το συγκεκριμένο βίντεο παραέχει πολλές πληροφορίες, οπότε αν κάποιος θέλει να δει την ταινία χωρίς να ξέρει πολλά πολλά για πλοκή και εξέλιξη, ίσως θα ήταν καλό να μην το δει. Εγώ το ψιλομετάνιωσα που το άνοιξα.

 

Παρ' όλα αυτά...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Πριν από 1 ώρα, Matt είπε:

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Το συγκεκριμένο βίντεο παραέχει πολλές πληροφορίες, οπότε αν κάποιος θέλει να δει την ταινία χωρίς να ξέρει πολλά πολλά για πλοκή και εξέλιξη, ίσως θα ήταν καλό να μην το δει. Εγώ το ψιλομετάνιωσα που το άνοιξα.

 

Παρ' όλα αυτά...

 

προσωπικα δεν ειδα καποιο σοβαρο σποιλ....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Να τονιστεί ότι έχει ξεκινήσει ήδη η προπώληση των εισιτηρίων για τη ταινία και στη χώρα μας με τίτλο " Εκδικητές Η Τελευταία Πράξη".   Όσοι θα πάτε να τη δείτε καλό θα ήταν να κλείσετε σιγά σιγά γιατί όσο θα περνάει ο καιρός, τα εισιτήρια θα γίνονται καπνός. ( σήμερα πχ είδα ότι στα Village  Ρέντη  πρεμιέρα στις "καλές ώρες" τύπου 8 και μετά οι αίθουσες έχουν ήδη (!!) γεμίσει )   Εγώ προσωπικά επειδή δε θέλω να έχω το άγχος με τα spoiler που θα σκάσουν στο Ίντερνετ με το που βγει η ταινία και μου τη χαλάσει έτσι, έκλεισα για τη Πέμπτη 25.  :dance::D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

1 ώρα πριν, Matt είπε:

Εγώ το ψιλομετάνιωσα που το άνοιξα.

 

Ίσα - ίσα, το αντίθετο, καραφτιάχτηκα με τον Θανασάκη και ανυπομονώ για τις επικές μπούφλες που θα πέσουν!  :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33343
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  156
  • Reputation:   779
  • Achievement Points:  156
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2026 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ίσως χαλάστηκα μόνο εγώ. Δεν πειράζει, θα ξεχάσω ότι είδα. :beer:

 

Και 2 νέα posterάκια.

gbbm296sdup21.thumb.png.275f950ec6e9a429c88dfa8d4274d980.png ehcmujdpdup21.thumb.jpg.87a03ed4492d8242f7363422d92ab40d.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

22 ώρες πριν, christs είπε:

προσωπικα δεν ειδα καποιο σοβαρο σποιλ....

 

21 ώρες πριν, Retroplaymo είπε:

Ίσα - ίσα, το αντίθετο, καραφτιάχτηκα με τον Θανασάκη και ανυπομονώ για τις επικές μπούφλες που θα πέσουν!  :mafia:

 

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 

:cheers5: 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το λάτρεψα!  :hug2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

ΕΠΙΚΟ

ΘΡΥΛΙΚΟ 

ΜΟΝΑΔΙΚΟ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Το είδα χθες το απόγευμα μετά από μεγάλη αγωνία και ανυπομονησία. Δεν με απογοήτευσε παρά τις όποιες αμφιβολλίες είχα για το πώς θα το χειριστούν. Αντικειμενικά, σαν σύνολο εξακολουθώ να θεωρώ το Infinity War την καλύτερη ταινία της Marvel, αλλά το Endgame δεν θα αφήσει παραπονεμένο κανέναν πραγματικό φαν αυτού του σύμπαντος και είναι χιλιάδες φορές πιο συγκινητικό, προσφέροντας ουσιαστικά έναν ωραίο αποχαιρετισμό στις 22 ταινίες αυτές που βλέπουμε εδώ και μια δεκαετία. Στο πρώτο μισό ήμουν διαστατικός, το χιούμορ υπερτερούσε αρκετά παρά την σοβαρότητα της κατάστασης αλλά είχε ακόμα ωραίες σκηνές κυρίως ανάμεσα στους χαρακτήρες. Το 2ο μισό όμως εξαφάνισε κάθε ενδοιασμό που είχα. Είμαι από αυτούς που διαβάζουν πάντα τα spoiler γιατί σε ταινίες που με ενδιαφέρουν τόσο πολύ θεωρώ πως αντί να μου χαλούν την έκπληξη, παρατείνουν το ενδιαφέρον μου και με κάνουν να αδημονώ να δω αυτά που διάβασα, να συμβαίνουν. Έτσι κι εδώ, παρόλο που γνώριζα ότι θα γίνουν 2-3 πράγματα, όταν τα έδειξε πραγματικά ανατρίχιασα σαν να μην τα γνώριζα καν. Αν το Infinity War ήταν μια καλοδουλεμένη, ανατρεπτική ταινία που προσφέρει θέαμα, το Endgame είναι μια ταινία που αξίζει κυρίως για την εμπειρία. Στο σινεμά η ατμόσφαιρα πραγματικά θύμιζε γήπεδο, κάτι που αρκετές φορές ήταν κουραστικό όταν μικρά παιδάκια φώναζαν συνεχώς αλλά όταν γινόταν πραγματικά κάτι φοβερό ήξερες ότι περιτριγυρίζεσαι από άτομα που έχουν την ίδια αγάπη με σένα για αυτούς τους χαρακτήρες και ένιωθες πως μοιράζονται όλοι τον ενθουσιασμό σου και είναι πραγματικά ένα ανεκτίμητο συναίσθημα. Θα την ξαναδώ σήμερα ελπίζω με πιο ήσυχο κλίμα με λιγότερα παιδάκια για να εστιάσω περισσότερο στην πλοκή και όχι στην όλη συναισθηματικά φορτισμένη εμπειρία που αποτελεί η ταινία. Η πλοκή γενικά θα έλεγε κανείς ότι είναι προβλέψιμη, αναμενόμενη, πρόχειρη αλλά ο τρόπος που το χειρίζονται και οι στιγμές που προσφέρει το σενάριο δεν γίνεται να μην τις εκτιμήσει κάποιος που έχει δεθεί με τους χαρακτήρες. Αν δεν σας πολυ-ενδιαφέρει, δεν θα το νιώσετε και λογικά θα βαρεθείτε αλλά αν ακολουθείτε πιστά αυτό το σύμπαν τότε σίγουρα θα δακρύσετε έστω μια στιγμή μέχρι το τέλος.

 

8.5/10 από εμένα αντικειμενικά, αν έπρεπε να κριθεί σαν μια ταινία όπως όλες οι άλλες και όχι σαν έναν 3ωρο επίλογο σε 11 χρόνια ταινιών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

ΤΑΙΝΙΆΡΑ!!!!!!!!! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

ΑΣΎΛΛΗΠΤΟ... ΑΝΕΠΑΝΆΛΗΠΤΟ... ΑΠΊΘΑΝΟ!!!!!! Έχω ξεμείνει από λόγια. Είμαι ευγνώμων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Φυσικά και έτρεξα να τη δώ :yahoo:. Ταινιάρα και κάπως διαφορετική σε σχέση με προηγούμενες ταινίες των Avengers, υπό την έννοια οτι είχε λιγότερη  δράση και χιούμορ και περισσότερη έμφαση στο σενάριο και στο συναίσθημα. Σίγουρα θα συγκινήσει όσους έχουν αγαπήσει αυτό το καταπληκτικό universe της Marvel. Πάντως δεν καταφέρνει να ξεπεράσει το Infinity War. Κάποια σημεία που θα ήθελα να σχολιάσω: 



1.Σε καμμιά περίπτωση δεν περίμενα ότι ο Θωρ θα ήταν το πιο κωμικό στοιχείο της ταινίας, αν και πιστεύω ότι το παράκαναν. Αν είναι δυνατόν να βγάλει όλη την ταινία με το μπυροκοίλι.....  :beer5:

2.Στο τέλος όταν ο Captain America αποφασίζει να μείνει στο παρελθόν με την αγαπή της ζωής του, αυτό δεν αλλάζει το timeline? Ίσως δούμε περισσότερα στην επόμενη φάση ταινιών.

3. Ευχαριστούμε Σκάρλετ Γιόχανσον, Κρις Έβανς και Ρόμπερτ Ντάουνι Τζ:clap2:. Ειδικά ο τελευταίος θα μας λείψει.

 

 

Τέλος η ταινία δεν έχει ούτε mid credits, ούτε after credits scene. Επομένως μην μπείτε στον κόπο να περιμένετε.

 

Βαθμολογία 8/10.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Πριν από 1 ώρα, Hayate είπε:

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 


1.Σε καμμιά περίπτωση δεν περίμενα ότι ο Θωρ θα ήταν το πιο κωμικό στοιχείο της ταινίας, αν και πιστεύω ότι το παράκαναν. Αν είναι δυνατόν να βγάλει όλη την ταινία με το μπυροκοίλι.....  :beer5:

2.Στο τέλος όταν ο Captain America αποφασίζει να μείνει στο παρελθόν με την αγαπή της ζωής του, αυτό δεν αλλάζει το timeline? Ίσως δούμε περισσότερα στην επόμενη φάση ταινιών.

3. Ευχαριστούμε Σκάρλετ Γιόχανσον, Κρις Έβανς και Ρόμπερτ Ντάουνι Τζ:clap2:. Ειδικά ο τελευταίος θα μας λείψει.
 

 

 

 

Spoiler

2. Με την 2η προβολή κατάλαβα πώς το εννοούσαν. Εξήγησαν κάπως άτσαλα ότι ο χρόνος ουσιαστικά κυλάει γραμμικά για τον καθένα και δεν αλλάζει αν επέμβει στο παρελθόν, απλά δημιουργούνται εναλλακτικές πραγματικότητες. Θεωρητικά ο Κάπτεν Αμέρικα του μέλλοντος συνυπήρξε κρυμμένος με αυτόν του παρελθόντος και γερνούσε όλα αυτά τα χρόνια. Υπήρχαν υπόννοιες για σύζυγο της Πέγκυ ο οποίος ουσιαστικά θα ήταν ο ίδιος ο Στηβ μετά από αυτή την παρέμβαση απλά δεν το ξέραμε. Το μόνο που με προβληματίζει είναι με την Σάρον Κάρτερ (την ξανθιά στo Civil War) που φιλήθηκαν, η οποία μετά την παραπάνω αλλαγή είναι...ανιψιά του! :wow:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

@Hayate Κι όμως, κάτι έχει στο τέλος.    ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

20 min ago , AndreasD said:

@Hayate Κι όμως, κάτι έχει στο τέλος.    ;)

??

 

τι;

 

εγώ πιστεύω

 

 

 


ότι μας έδειξαν μετά την μάχη είναι ένα μεγάλο "after credits" για το που πάμε πλέον σαν mcu
 

 

 

όσο για την ταινία για μένα είναι "υπεράνω κριτικής" με την έννοια ότι είναι το τέλος 22 ταινιών... θα μπορούσε και καλύτερα θα μπορούσε και χειρότερα

καταλαβαίνω σχόλια του στυλ "epic masterpiece" όπως και τα αρνητικά σχόλια..

 

το μόνο σίγουρο είναι ότι την ευχαριστήθηκα.. τέλος και πάμε γι άλλα :) 

 

αν και..

 

 

 


έφυγα με το αίσθημα της ξενέρας.. γιατί τελείωσε όλο αυτό.. (όπως όταν είσαι διακοπές και πρέπει να γυρίσεις πίσω χαχα) όχι για την ίδια την ταινία.. δλδ αυτό ήταν.. τέλος αυτός ο iron man, thor, captain.. όσο να ναι  διασκεδάσαμε με τις ταινίες τους.. καμία δεν ήταν κακή ταινία.. άλλες καλύτερες άλλες όχι και τοσο αλλά όλες σε διασκέδαζαν..
 

 

 

marvelgiphy.gif?resize=500,209&ssl=1

 

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Spoiler

Το έχασα όταν ο Cap κάλεσε το Mιόλνιρ και μετά είπε "AVENGERS... ASSEMBLE!" με όλους τους ήρωες του MCU να τον περιτριγυρίζουν! 11 χρόνια περίμενα αυτή την ατάκα + αυτή τη σκηνή! Άξιζε η αναμονή. Και με το παραπάνω!

++ η ατάκα (αλλά και ο τρόπος που την είπε) του RDJ "And I... AM... IRON MAN!" όλα τα λεφτά! Θα μας λείψει, αλλά χαίρομαι πολύ που έκλεισε ο κύκλος του. Τεράστια ικανοποίηση. Μόνο συγχαρητήρια αξίζουν!

 

:clap2::clap2::clap2:

 

 

 

!Μεγάλα spoilers! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

4 ώρες πριν, mr-d είπε:

τι;

Δεν είναι σκηνή, αλλά ένας ήχος. Συγκεκριμένα ο ήχος που έκανε ο Ironman όταν έφτιαχνε την στολή του στην σπηλιά (από το πρώτο Ironman). 

 

Και έχει μεγάλη σημασία από την άποψη πώς φέρνει την σειρά full circle, τελειώνοντας εκεί από όπου ξεκίνησε... Αυτό ήταν πολύ ρομαντικό και συγκινητικό. 11 χρόνια ρε π**στη μου και δέθηκα όσο δεν πάει με αυτούς τους χαρακτήρες. Κάθε χτύπημα που δέχονται σαν να το δεχόμουν εγώ, είναι απίστευτο! Θέλω να αρχίσω να κλαίω τώρα... :sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

On 4/27/2019 at 3:13 PM, Ionas Aggelis said:

Δεν είναι σκηνή, αλλά ένας ήχος. Συγκεκριμένα ο ήχος που έκανε ο Ironman όταν έφτιαχνε την στολή του στην σπηλιά (από το πρώτο Ironman). 

εδω έχει και άλλες θεωρίες τι είναι τελικά αυτός ο ήχος (μια από αυτές είναι και αυτή που λες)

 

επίσης μέσα σε όλες τις παπάτζες που γράφονται γενικά για την ταινία σε όλα τα σαιτ παγκοσμίως εγώ θα σταθώ σε αυτή που είναι μέσα στο σποιλερ! λέτε;;; χαχα έχει μια λογική! :D 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Thanos: Τιτάνιες ιδιότητες και στην… Google

 

Τα πράγματα απλά, ανοίγετε τον browser της Google,

πληκτρολογείτε Thanos και πατάτε το Infinity Gauntlet που βρίσκεται στα δεξιά.

 

Screenshot_1.jpg

 

 

:havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ωραίο! :lol: 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μήνυμα απ τον....Thanos! :)

 

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Quote

Nobody was allowed to film anything on their phones. I said screw it. No rule was going to stop me from seizing this once in a lifetime opportunity to capture this collection of stars, a groupthat likely will never be in the same room again. We are so blessed.

:D σε σποιλερ το βιντεο :D 

 



 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μετά από αυτό, αγαπώ λίγο παραπάνω τον Chris Pratt! Αθεόφοβος :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Την είδα χτες βράδυ και να πω την αμαρτία μου με άφησε με ανάμεικτα συναισθήματα. Αν την δω ως μια αυτόνομη ταινία ήταν φουλ προβλέψιμη, χωρίς ενδιαφέρον villain και με αρκετά στοιχεία που με ξενέρωσαν. Αυτά στο περίπου πρώτο μισό της ταινίας, γιατί στο δεύτερο μισό η ταινία ήταν το επιστέγασμα μιας 10ετούς κινηματογραφικής διαδρομής που μου έδωσε όλα όσα ήθελα να δω!!! Δεν είμαι τύπος των μονολεκτικών κριτικών και γενικά ποτέ στη ζωή μου δεν με συνεπήρε τόσο μια ταινία για να το κάνω. Το Endgame δεν αποδείχτηκε η εξαίρεση στον κανόνα, προσωπικά δεν θα πληρώσω για να το ξαναδώ, το αντίθετο ένιωσα βλέποντας το την ανάγκη να ξαναδώ το Infinity. Προτού αναφερθώ στα πολλά θετικά της ταινίας, θα μιλήσω κάπως αναλυτικότερα για τα αρνητικά της, τα στοιχεία εκείνα που για μένα την κατατάσσουν κάτω από το Infinity (μακράν η καλύτερη ταινία του MCU!!!) και ίσως ούτε καν στη 2η θέση... Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη απ' όσους σας συνεπήρε και μετά λύπης μου βγάζω το φτυάρι:

 

Σημ.: Δεν κάνω κάποιο spoiler, αλλά για την πιθανότητα κάποιος να μην έχει δει την ταινία και να θέλει να πάει 100% ανεπηρέαστος, παραθέτω τα αρνητικά σχόλια μου μέσα σε spoiler tag.

 

Spoiler

1) Χιούμορ. Το γ@μ**** και ψόφησε. Το πρώτο 1/3 της ταινίας ήταν ασφυκτικά γεμισμένο με εν πολλοίς άκαιρο χιούμορ. Για μένα τα αστεία ήταν και φοβάμαι πάντα θα 'ναι το μεγάλο μείον της Disney/Marvel. Σε κάποιες ταινίες της μου άρεσαν και ταίριαζαν με το ύφος (βλ. Φύλακες και Αντ-Μαν), σε άλλες όχι (βλ. Στρέιντζ και Ράγκναροκ), τα έβρισκα λίγο-πολύ σαχλά και εκτός τόπου και χρόνου. Στο Endgame δεν μπορώ να πω ότι τα βρήκα σαχλά. Τα μισά - ίσως και πάνω - παραδόξως μου άρεσαν και γέλασα. Αλλά στην πλειοψηφία τους ήταν άκαιρα. Κάποια όντως είχαν λόγο ύπαρξης. Ήταν αστεία που σαν άνθρωποι συνηθίζουμε να κάνουμε σε περιόδους θλίψης για να ελαφρύνουμε το κλίμα, να δώσουμε μια στάλα γέλιου σε όσους πονάνε και θρηνούν. Πολλά άλλα όμως ήταν απλά ένα δωράκι της Disney στη μεγάλη μάζα φανς που θεωρούν ότι Marvel=κωμωδία/παρωδία. :sad1:

 

2) Η Κάπταιν Μάρβελ. Είχα πει για την ταινία της ότι μου φάνηκε μέτρια και υπερτιμημένη, αλλά ότι η Λάρσον μου άρεσε κόντρα σε πολλούς που την έκραζαν. Ε μάλλον συνειδητά ή υποσυνείδητα είχα επιλέξει να μου αρέσει για να απολαύσω την ταινία, γιατί στο Endgame είδα πάνω της χαραγμένα όλα εκείνα που την καθιστούν τη μεγάλη ντροπή του MCU από απόψεως "γράψιμο χαρακτήρα". Είναι μια καραψωνισμένη ξανθόψειρα, που θαρρεί πως τα έχει τόσο μεγάλα ώστε περπατά και τα σέρνει, με μηδέν ανθρωπιά πάνω της. Κι αν ήταν "θεός" θα μπορούσα να το δεχτώ. Αλλά για μια που μεγάλωσε στη Γη ως κοινή θνητή και υποτίθεται συνδυάζει τα καλύτερα στοιχεία δύο κόσμων, αρνούμαι πραγματικά. Πίστευα ότι οι αφοί Ρούσο θα έβγαζαν την ηθοποιό που κρύβει μέσα της η Λάρσον και θα εξέλισσαν τον χαρακτήρα της Ντάνβερς. Εις μάτην. Πλέον πιστεύω ότι είναι τόσο κακογραμμένος που δεν επιδέχεται θεραπείας. Και όχι η ευθύνη δεν βαραίνει μόνο τη Disney ή τους σεναριογράφους του Captain Marvel, αλλά και την ίδια την Λάρσον. Αν η Μις ο νταλικέρης Μάρβελ είναι το μέλλον του MCU, τότε αυτό είναι ένα μέλλον που δεν ενδιαφέρομαι να υποστηρίξω. Το θετικό στην όλη φάση είναι ότι ο ρόλος της περιορίστηκε σε αυτόν μιας υπέροχης γλάστρας:clap2: ...με κακό κούρεμα :oops:

 

3) Ο Χαλκ. Η κατηφόρα του ξεκίνησε στο Ράγκναροκ, έπιασε πάτο στο Infinity κι εδώ ήλπιζα να δω επιτέλους τον Χαλκ που γουστάρω!! Εις μάτην ξανά. Εξελίχθηκε ναι, με τρόπο προβλέψιμο που 'μαι βέβαιος θα αρέσει σε πολλούς φανς, αλλά όχι σε μένα. Κάποτε ήλπιζα να επιλυθεί το κόλλημα και να δούμε τον Ράφαλο σε σόλο ταινία να τα σπάει. Πλέον ούτε για αστείο. Και ποτέ να μην τον ξαναδώ, δεν θα μου λείψει. :antekale:

 

4) Ο Θωρ. Το ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΕΙΟΝ του Endgame. Πίστευα ότι ο Χαλκ είχε πιάσει πάτο, αλλά τελικά ο Θωρ κατάφερε να τον ξεπεράσει και να βυθιστεί στην Τάφρο των Μαριανών. ΜΠΡΑΒΟ σου, κυρά Disney. Πήρες ίσως το καλύτερο στοιχείο που είχαν το Ragnarok και το Infinity και το έκανες σκιά του εαυτού του και παρωδία. ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ, κυρά Disney (για να μην πω καμιά βαρύτερη κουβέντα) και κρίμα για τους αδελφούς Ρούσο που το επέτρεψαν να συμβεί. :moutra2:

 

Και τώρα που τα έβγαλα από μέσα μου, πάμε στα καλά...

 

3 ώρες ταινία, με αρκετά να με ενοχλούν σε βαθμό που να θέλω να χτυπήσω το κεφάλι μου στο τοίχο, με μια πλοκή εν πολλοίς προβλέψιμη και αναμενόμενη κι όμως δεν βαρέθηκα κυριολεκτικά ΟΥΤΕ ΛΕΠΤΟ. Και φυσικά αυτό το χρεώνω στους Ρούσο για την σκηνοθεσία και το μοντάζ τους!!! Η ταινία μέσα σε 3 ώρες κατάφερε να αποτίσει φόρο τιμής στην 10ετή πορεία του MCU, να δώσει σε κάθε φαν ότι ήθελε να δει για να γουστάρει, να ικανοποιήσει τους πάντες, να μας δώσει μια ΕΠΙΚΩΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ τελική αναμέτρηση, ένα συγκινητικό φινάλε και τέλος να τιμήσει με τον καλύτερο τρόπο τους MCU's Finest, τον Στηβ - Κάπταιν Αμέρικα - Ρότζερς και τον Τόνι - Άιρον Μαν - Σταρκ!! Δεν ήταν κι εύκολο εγχείρημα και γι' αυτόν τον λόγο και μόνο, για έναν επίλογο σε μια ωραία διαδρομή με τα πάνω και τα κάτω της, τους βγάζω το καπέλο και τους οφείλω ένα μεγάλο :thanks: 

 

Και τώρα λίγες σκέψεις σε spoiler με τα στοιχεία εκείνα που με ενθουσίασαν περισσότερο. Όσοι δεν έχετε δει την ταινία ΜΗΝ το ανοίξετε:

 

Spoiler

1) Ο Άιρον Μαν. Δεν πίστευα ποτέ ότι θα το πω, αλλά αυτό το εγωιστικό τσογλάνι κατάφερε να με κάνει να τον συμπαθήσω. Φυσικά μιλάω για τον χαρακτήρα του Σταρκ και όχι τον Ρ.Ντ. Τζούνιορ που έδωσε ρέστα και την ψυχή του στον ρόλο σε όποια ταινία κι αν εμφανιζόταν. Ξέρω ότι πολλοί θα στενοχωρηθήκατε με το θάνατό του, γιατί αυτόματα σημαίνει ότι δεν θα τον ξαναδούμε ούτε καν σαν γκεστ. Εγώ πάλι βρήκα ότι αυτό ήταν το τέλειο φινάλε στον χαρακτήρα του. Ο πιο εγωιστής μεταξύ των Εκδικητών, ο άνθρωπος που όλα τα έκανε πάντα για το προσωπικό του συμφέρον, που και αυτήν ακόμα τη περσόνα του Άιρον Μαν την "έφτιαξε" για να εξιλεώσει εαυτόν για τα "εγκλήματά" του, έκανε την μεγαλύτερη πράξη ανιδιοτέλειας που θα μπορούσε να κάνει άνθρωπος, την ύστατη θυσία, πέθανε για να σώσει τον κόσμο και τους ανθρώπους που αγαπούσε, θυσιάζοντας την προσωπική του ευτυχία και μια οικογενειακή ζωή που κάθε άνθρωπος αξίζει. :crying:

 

2) Ο Κάπταιν Αμέρικα. Ο ιδεαλιστής Καπ ήταν και είναι για μένα ο αγαπημένος μου Εκδικητής. Ίσως γιατί μου θυμίζει το καλύτερο που κρύβουμε μέσα μας οι άνθρωποι, αλλά που δυστυχώς συχνά-πυκνά το θάβουμε κάτω από τόνους βρωμιάς και ακαθαρσίας. Ήταν το ακριβώς αντίθετο του Σταρκ, ο άνθρωπος που θα έπεφτε δίχως δεύτερη σκέψη πάνω σε μια χειροβομβίδα για να σώσει ένα τσούρμο άγνωστων ανθρώπων. Που ποτέ του δεν έκανε τίποτα για τον εαυτό του, που στερήθηκε στη ζωή του τα πάντα για να σώσει τον κόσμο. Ίσως για πρώτη φορά έκανε κάτι υπέρμετρα εγωιστικό και ιδιοτελές και του άξιζε απόλυτα. Πολλοί θα πείτε ότι με το να μείνει στο παρελθόν, να παντρευτεί την Πέγκυ κλπ. γ@μ*** τη χρονογραμμή και ήταν μια μεγάλη σεναριακή τρύπα που αναιρεί στοιχεία των πρότερων ταινιών. Δεν το βλέπω έτσι. Η Πέγκυ στα τελευταία της προφανώς επέλεξε συνειδητά να αποκρύψει την αλήθεια από τον Στηβ (πιθανότατα ύστερα και από δική του απαίτηση) ακριβώς για να προστατευτεί η χρονογραμμή και το μέλλον. Το MCU δηλαδή που βλέπαμε μέχρι το Endgame στην ουσία ήταν αυτή ακριβώς η εναλλακτική χρονογραμμή που δημιουργήθηκε μετά τα γεγονότα του Endgame, απλά δεν το ξέραμε. Φυσικά ήταν αυτός ο Εκδικητής που άξιζε με τα χίλια να σηκώσει το Μγιόλνιρ και να πει επιτέλους το "ΕΚΔΙΚΗΤΕΣ ΣΥΓΚΡΟΤΗΘΕΙΤΕ"! :awesome: Επίσης δεν βλέπω που το κακό ότι φιλήθηκε με την ανηψιά της Πέγκυ. 1ον, ήταν ανηψιά του εξ αγχιστείας και όχι εξ αίματος. 2ον, ο ίδιος ο Στηβ το αγνοούσε, παίζει να το αγνοούσε και η Σάρον (αν αναλογιστούμε ότι γνώρισε τον θείο της ως έναν ηλικιωμένο άνδρα με άλλο όνομα). 3ον, εδώ ο Μάρτυ ΜακΦλάι φίλησε τη μάνα του, τι να λέμε τώρα :lol: Όσο για το σε ποιον πέρασε τη σκυτάλη, προβλέψιμο όσο δεν πάει ότι θα διάλεγε τον Φάλκον. Πλην όμως, σαν χαρακτήρας μου ήταν πάντα λίγο έως πολύ αδιάφορος και θα προτιμούσα τον Μπάκι.

 

3) Λυπήθηκα λίγο που πέθανε η Μαύρη Χήρα, γιατί το Σκαρλετάκι (ακόμα και με αυτό το αίσχιστο μαλλί) είναι πάντα χάρμα οφθαλμών. Ωστόσο ελπίζω να πάνε όλα καλά και να δούμε επιτέλους τη σόλο ταινίας της, που πλέον έχουμε αυξημένες πιθανότητες να είναι όριτζιν, όπερ και σημαίνει back to classic red όπως και ήλπιζα!! Disney σε παρακαλώ μην την γ@μ***** κι αυτήν :pray:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πολύ καλή και ισορροπημένη κριτική @BATNICK! Perfectly balanced, as all things should be. :lol: Παραθέτω σε σπόιλερ μερικές ιδέες μου για κάποιες από τις παρατηρήσεις σου. 

 

Spoiler

1. Όσον αφορά τη Brie Larson/Captain Marvel, νομίζω ότι επιτηδευμένα την έχουν κάνει αντιπαθητική για 2 λόγους, 1) για να ξεχωρίζει η προσωπικότητα της από τις υπόλοιπες γυναίκες ηρωίδες και 2) για να θέσουν ένα έδαφος για να την εξελίξουν σαν χαρακτήρα, τύπου όπως έγινε με τον Τόνυ: ένας αλαζόνας- ψώνιο- playboy εγωπαθής--> συμπαθητικός ανιδιοτελής εγωπαθής. Πιστεύω ότι στη πορεία θα στρώσει ο χαρακτήρας της. Give it time.

 

2. Η μεταστροφή του Θορ και εμένα με ξένισε, αλλά σκέψου ότι πέρναγε περίοδο κατάθλιψης και ένιωθε τύψεις που δε σταμάτησε τον Θάνος. Όταν έχεις κατάθλιψη τι κάνεις; Εγώ προσωπικά θα καθόμουν όλη μέρα στο κρεβάτι και θα έτρωγα ό, τι έβρισκα στο διάβα μου. Βρήκα διασκεδαστική τη προσέγγιση, σίγουρα όμως προτιμώ τον Θορ του Ragnarok/IW. Way more badass. Παρόλαυτα μου άρεσε η πλεγμένη γενειάδα! Μου θύμισε πολύ τον πατέρα του, Όντιν, για κάποιο λόγο...

 

3. O Professor Ηulk ήταν μια ενδιαφέρουσα προσέγγιση. Μετά από τα Ιncredible Hulk, Avengers, Avengers AoU, Thor Ragnarok και λίγο το IW όπου ο Hulk ήταν ένα άμυαλο κτήνος, ήταν πρωτότυπο που το πήγαν ένα βήμα παραπέρα και τον έκαναν έξυπνο. Θύμιζε πολύ Beast από τους X-Men. Εμένα πιο πολύ με ξένισε που δεν είχαμε rematch με τον Θάνος έστω και σε αυτή τη μορφή.

 

 

 

 

Βέβαια μη παίρνεις τις ιδέες μου τοις μετρητοίς. Εγώ είμαι μεγάλο φανμπόι της Μάρβελ, στις φλέβες μου κυλάει τέτοιο αίμα, οπότε μπορώ να δικαιολογήσω τα πάντα και ό, τι  μου δώσει αχαχαχα :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

22 λεπτά πριν, the comic guide είπε:

Πολύ καλή και ισορροπημένη κριτική @BATNICK! Perfectly balanced, as all things should be. :lol: Παραθέτω σε σπόιλερ μερικές ιδέες μου για κάποιες από τις παρατηρήσεις σου. 

 

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

1. Όσον αφορά τη Brie Larson/Captain Marvel, νομίζω ότι επιτηδευμένα την έχουν κάνει αντιπαθητική για 2 λόγους, 1) για να ξεχωρίζει η προσωπικότητα της από τις υπόλοιπες γυναίκες ηρωίδες και 2) για να θέσουν ένα έδαφος για να την εξελίξουν σαν χαρακτήρα, τύπου όπως έγινε με τον Τόνυ: ένας αλαζόνας- ψώνιο- playboy εγωπαθής--> συμπαθητικός ανιδιοτελής εγωπαθής. Πιστεύω ότι στη πορεία θα στρώσει ο χαρακτήρας της. Give it time.

 

2. Η μεταστροφή του Θορ και εμένα με ξένισε, αλλά σκέψου ότι πέρναγε περίοδο κατάθλιψης και ένιωθε τύψεις που δε σταμάτησε τον Θάνος. Όταν έχεις κατάθλιψη τι κάνεις; Εγώ προσωπικά θα καθόμουν όλη μέρα στο κρεβάτι και θα έτρωγα ό, τι έβρισκα στο διάβα μου. Βρήκα διασκεδαστική τη προσέγγιση, σίγουρα όμως προτιμώ τον Θορ του Ragnarok/IW. Way more badass. Παρόλαυτα μου άρεσε η πλεγμένη γενειάδα! Μου θύμισε πολύ τον πατέρα του, Όντιν, για κάποιο λόγο...

 

3. O Professor Ηulk ήταν μια ενδιαφέρουσα προσέγγιση. Μετά από τα Ιncredible Hulk, Avengers, Avengers AoU, Thor Ragnarok και λίγο το IW όπου ο Hulk ήταν ένα άμυαλο κτήνος, ήταν πρωτότυπο που το πήγαν ένα βήμα παραπέρα και τον έκαναν έξυπνο. Θύμιζε πολύ Beast από τους X-Men. Εμένα πιο πολύ με ξένισε που δεν είχαμε rematch με τον Θάνος έστω και σε αυτή τη μορφή.

 

 

 

 

Βέβαια μη παίρνεις τις ιδέες μου τοις μετρητοίς. Εγώ είμαι μεγάλο φανμπόι της Μάρβελ, στις φλέβες μου κυλάει τέτοιο αίμα, οπότε μπορώ να δικαιολογήσω τα πάντα και ό, τι  μου δώσει αχαχαχα :lol:

Κάποιες σκέψεις μου πάνω στις σκέψεις σου...

 

Spoiler

1) Η διαφορά είναι ότι ο Τόνυ ποτέ δεν μου έγινε συμπαθής ως περσόνα, αλλά εξαρχής τον αγάπησα γιατί ο Ρόμπερτ Ντάουνι απλά ζωγράφιζε ερμηνευτικά. Η Καπετάν Ψωνάρα είναι άψυχη τελείως. Στην ταινία της παραδόξως δεν το είδα τόσο, αλλά εδώ 15 λεπτά μου ήταν αρκετά να την σιχαθώ. Αν αρχίσω να την κράζω είμαι ικανός να κατεβάσω ότι κοσμητικά βρω. Και γι' αυτό δεν θα της δώσω χρόνο, απλά θα προσπεράσω την ταινία της (κινηματογραφικά εννοώ).

2) Για τον Θωρ ειλικρινά μπορώ να δεχτώ κάθε σου επιχείρημα, αλλά όχι όπως το προσέγγισαν. Αν τον παρουσίαζαν χωρίς μπυροκοιλιά, ως έναν αλκοολικό (μεταξύ μας ο Θωρ είναι, πόσο πιο αλκοολικός δηλαδή;) καταθλιπτικό που όμως συνερχόταν όπως συνήλθε ο Τόνι, συμμαζευόταν και μας έδιναν μια μεγαλειώδη σκηνή, θα ήμουν εκεί. Αλλά τον ξεκίνησαν σαν παρωδία και έτσι τον τέλειωσαν. Ακόμα και το ότι πέρασε τον μανδύα στην Βαλκυρία ήταν για μένα ακόμα ένα σημάδι του πόσο χάλιας κατάντησε. Η Βαλκυρία είναι μια άψογη πολεμίστρια, αλλά ποτέ δεν επέδειξε καμιά ηγετική ικανότητα. Έγινε ξεκάθαρα για το θεαθήναι η όλη φάση. Τσαλακώνουμε τον Θωρ και βάζουμε μια γυναίκα στο θρόνο να γουστάρουν οι υπέρμαχοι του κακώς εννοούμενου φεμινισμού.

 

3) Ο Καθ. Χαλκ ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον και σωστός από τον Χαλκ τον Ράγκναροκ και του Ινφίνιτι. Δεν ήταν ο Χαλκ που ήθελα προσωπικά να δω, αλλά αν μου έδιναν μια μεγαλειώδη μάχη με τον Θάνος, θα το παρέβλεπα. Δυστυχώς κι εδώ δεν μου έδωσαν τίποτα.

 

Επεξεργασία από BATNICK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

@BATNICK @the comic guide

 

και κάποιες δικές μου σκέψεις :P

 



αν είχαμε έναν έξυπνο αλλά κτήνος hulk και έναν αδύνατο ή bad ass thor θα είχαμε και μια ώρα λιγότερη ταινία :D

με το που έσκαγε ο thanos μια να του έδιναν ο καθένας θα τον έκαναν κομμάτια :PPP:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Spoiler

 Η Captain Marvel δεν εμφανίστηκε τόσο στο Endgame που να με κάνει να τη "σιχαθώ". Απαρατήρητη μπήκε, απαρατήρητη βγήκε, γιατί είχε πολύ μικρό ρόλο. Μοναδική αξιομνημόνευτη σκηνή --> η badass κουτουλιά με τον Θάνος.  Το μαλλί είναι εμπνευσμένο από τα comics, άσχετο με το αν ταιριάζει στη Λάρσον.

 

Όσον αφορά τον Θορ, νομίζω είναι θέμα προσωπικής προτίμησης. Προσωπικά μου αρέσει που ο Chris Hemsworth παρουσιάζει διάφορες πτυχές του χαρακτήρα όσο περνάνε οι ταινίες. Ανυπομονώ να τον δω με τους Guardians!

 

Τέλος, ο Hulk πήρε τη σκηνή για να "λάμψει": η σκηνή που έκανε το σναπ με το νέο γάντι. Έτσι κάπως εξισορροπήθηκε. Για να είμαι ειλικρινής, ναι μεν δεν είχε rematch με τον Θάνος, αλλά στη τελευταία πράξη της ταινίας είδα όσα θα ήθελα να δω. Τι παραπάνω να ζητήσεις κανείς;

 

:beer:

 

Συμφωνώ με τον @mr-d. Τακτική των Russo- σεναριογράφων, ξεκάθαρα. 

Επεξεργασία από the comic guide
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Χαλαλι το αυχενικο που με επιασε .tongue.png(Στο σινεμα δεν επεφτε καρφιτσα,με το ζορι βρηκαμε να καθισουμε στις μπροστινες σειρες)

Ταινιαρα,υπερθεαμα,χιουμορ,συγκινηση,τα παντα ολα! clap2.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.