Μετάβαση στο περιεχόμενο

Editor's Choice Ντόναλντ - Τα χρονικά των τεράτων 1: Ήρωες & Τέρατα


PhantomDuck

Πώς σας φάνηκε το τεύχος;  

16 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

776360088_DQ1-1.thumb.jpg.cd7c44420e5139065e7c0f87d5f95fcd.jpg

 

 

Αυτό ήταν κύριοι. Τα ευρήματα της εθνικής βιβλιοθήκης επιβεβαιώθηκαν και είδαμε επιτέλους το Donald Quest στα ελληνικά. Ώρα να το διαβάσουμε, να το ξεζουμίσουμε και να το σχολιάσουμε. Πώς σας φάνηκε; Τι άποψη έχετε για την ιστορία; Πώς νιώθετε όσοι δεν έχει έρθει στην περιοχή σας και οι υπόλοιποι διαβάζουν νέα ιστορία; Πείτε τα όλα.

 

 

1ο μέρος: Ο θρύλος του μαγικού σφυριού

Σενάριο: Stefano Ambrosio

Σχέδιο: Andrea Freccero
Χρώματα: Disney Italia 

 

2ο μέρος: Στα σαγόνια του καρχαρία 

Σενάριο: Riccardo Pesce, Stefano Ambrosio

Σχέδιο: Paolo De Lorenzi
Χρώματα: Disney Italia, Nicole Seitler, Travis Seitler

 

3ο μέρος: Μία θάλασσα από ποπ-κορν

Σενάριο: Davide Aicardi, Stefano Ambrosio

Σχέδιο: Francesco D'Ippolito
Χρώματα: Disney Italia, Erik Rosengarten, Nicole Seitler, Travis Seitler

 

4ο μέρος: Αγώνας δρόμου χωρίς αύριο

Σενάριο: Chantal Pericoli, Stefano Ambrosio

Σχέδιο: Stefano Zanchi
Χρώματα: Disney Italia, Nicole Seitler, Travis Seitler

 

5ο μέρος: Η πτώση του δρακοφέγγαρου

Σενάριο: Chantal Pericoli, Stefano Ambrosio

Σχέδιο: Vitale Mangiatordi
Χρώματα: Disney Italia, Nicole Seitler, Travis Seitler

 

 

 

dionik_inducks_small.png

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 9
  • Αστείο 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ,εκπληκτικό σχέδιο,ωραία πλοκή του στυλ fantasy με χαρακτήρες disney(όπως ήταν πχ το σπαθί των πάγων)και το καλύτερο πιστεύω ήταν ότι συμμετέχουν πάρα πάρα πολλοί γνωστοί μας χαρακτήρες(και παπια και ποντίκια).Καμιά 25αρια μέτρησα εγώ.

 

Edit:Μόλις αγόρασα το δεύτερο,από μια ματιά που του έριξα είδα πως το σχέδιο είναι πολύ πιο μοντέρνο-περίπλοκο-"μπερδεμένο". Σίγουρα είναι διαφορετικοί οι σχεδιαστές.

Όταν το διαβάσω θα πω γνώμη και για το σενάριο.

Edit 2:Διάβασα την πρώτη ιστορία,όχι κάτι το ιδιαίτερο,απλή πλοκή,λίγο παιδική θα έλεγα, όμως μου άρεσε πολύ το σχέδιο.Τωρα συνειδητοποίησα πως μπορεί και να είμαι ο πρώτος στον κόσμο που την διάβασε!:confuse:

 

 

 

:beer:

 

 

 

 

 

Επεξεργασία από mko
  • Like 8
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ωραια μεγαλη εκδοση. Και σε αριθμο σελιδων και σε μεγεθος. :) μεχρι εκει ομως :) μαλλον δεν ειμαι στο ταργκετ γκρουπ του συγκεκριμενου κομικ :) βασανιστηκα για να το τελειωσω (προκειμενου να μπορω μετα να γραψω εδω την αποψη μου για αυτο). Αρκετες επιρροες απο παιχνιδια/βιντεοπαιχνιδια και συν τοις αλλοις απεικονιση του χαρακτηρα του Σκρουτζ με τον παραδοσιακο ιταλικο τροπο που με εκνευριζει πλεον :) 

 

ω γουελ :) 

 

να δω πως θα διαβασω το δευτερο :lol: 

 

:cheers5: 

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4194 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μια και έκανες την αρχή, να πω ότι ούτε κι εγώ ενθουσιάστηκα, όπως δεν ενθουσιάστηκα ούτε και με το σπαθί των πάγων, με το οποίο συγκρίθηκε η σειρά. Πολλά πράγματα που μπαίνουν στην υπόθεση για να εντυπωσιάσουν, και λύσεις που έρχονται από το πουθενά και όχι από κάποιους αρχικούς κανόνες, που μπήκαν στο σύμπαν τής ιστορίας. Επειδή στο είδος fantasy όλα είναι δυνατά, αν δεν μπουν αυτοί οι κανόνες, ουσιαστικά ο αγώνας τού ήρωα δεν έχει νόημα.

 

Spoiler

 

Κι αυτές οι καρτελίτσες με τα στοιχεία τού κάθε τέρατος, ήταν (υποθέτω) κάτι σαν «μαζεψτε όλα τα πόκεμον αστροτέρατα», που πολύ με χάλασε.

 

 

Καλή ιστορία, διαβάστηκε, αλλά δεν πρόκειται να ξαναδιαβαστεί.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33864
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μια που κάνατε την αρχή. Εμένα το μακρινό 1991 το σπαθί των πάγων υπήρξε το αγαπημένο μου χριστουγεννιάτικο δώρο. Ακόμα υπάρχει σπίτι μου μια φωτογραφία που το κρατάω με περηφάνια. Ναι τα χρονικά των τεράτων συγκρίνονται με αυτο. Και λόγω θέματος και λόγω έκδοσης και λόγω... Χριστουγέννων. Νομιζω ότι για τον ενδεκαχρονο Χρήστο τα χρονικά των τεράτων θα είχαν το ίδιο impact. Φαντασμαγορική ιστορία με χρώματα τέρατα οχήματα κάρτες Πόκεμ...αστροτερατων  (ναι Κρίτων Πόκεμον καθαρά θυμίζουν) ωραία εξέλιξη και γενικά είχε φάση. Εννοείται πωςτο σπαθί των πάγων Μ άρεσε πολύ περισσότερο (άλλωστε τώρα είμαι 40 και όχι 11:lol: ) αλλά και αυτό με ικανοποίησε αρκετά. Το θεωρώ εξαιρετική έκδοση με καλή τιμή. Παρεμπιπτόντως πήραμε μια γεύση σύγχρονης αμερικανιας στα Ντίσνεϋ. Αν και θα μπορούσε να ήταν και γιαπωνέζικο. Σκέφτομαι να είχα κάνα φίλο Ελληνοαμερικανό με μικρά παιδιά να του έστελνα κ τα δύο να έκανε μόστρα στους φίλους του. Η αντίστοιχη εκδοση εκεί κυκλοφόρησε σε πέντε τεύχη από 4$ το ένα. Και δεν κυκλοφόρησαν και ο δεύτερος τόμος. Τι να λέμε. Γενικά Μ άρεσε πολυ. Σπαθί των πάγων δεν ήταν όμως. Με την ευκαιρία κυρία IDW σας παρακαλώ βγάλτε το σπαθί των πάγων με τις τέσσερις ιστορίες όπως και τη ζωδιακή πέτρα. Πλιιιιιιιζ....:pray:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν,εγώ δεν σύγκρινα(ή συνέκρινα)αυτό με το σπαθί των πάγων φυσικά.Απλώς είπα ότι είναι του ίδιου στυλ, δηλαδή ειναι φαντασίας με χαρακτήρες disney όμως.Απλά αυτό.Επειτα θα συμφωνήσω με τον germ πως η ιστορία ήθελε να εντυπωσιάσει με κάποιους τρόπους,με τους οποίους θα εντυπωσιάζονταν πολύ μόνο παιδιά.Βρήκα και εγώ επιρροές (αντιγραφές)από βιντεοπαιχνίδια και ταινίες,ένα παράδειγμα ο δρακονίτης(κρυπτονίτης).

Αυτά.

 

:beer:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33864
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

32 λεπτά πριν, mko είπε:

Λοιπόν,εγώ δεν σύγκρινα(ή συνέκρινα)αυτό με το σπαθί των πάγων φυσικά.Απλώς είπα ότι είναι του ίδιου στυλ, δηλαδή ειναι φαντασίας με χαρακτήρες disney όμως.Απλά αυτό.Επειτα θα συμφωνήσω με τον germ πως η ιστορία ήθελε να εντυπωσιάσει με κάποιους τρόπους,με τους οποίους θα εντυπωσιάζονταν πολύ μόνο παιδιά.Βρήκα και εγώ επιρροές (αντιγραφές)από βιντεοπαιχνίδια και ταινίες,ένα παράδειγμα ο δρακονίτης(κρυπτονίτης).

Αυτά.

 

:beer:

 

Εγώ πάντως δεν επηρεάστηκα από εσενα. :beer5:

 Με το που το είδα στο περιπτερο το μυαλό μου πήγε εκεί πριν διαβασω το δικό σου post . Πάντως ναι  έχει επιρροές από βίντεο game και απευθύνεται σε πιο μικρές ηλικίες το οποίο δεν είναι απαραίτητα κακό. 

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

48 λεπτά πριν, Manitou είπε:

 

Εγώ πάντως δεν επηρεάστηκα από εσενα. :beer5:

 

Ααα κατάλαβα.it's ok.

Απλώς θέλω να διευκρινίσω πως κατά την άποψη μου,η ιστορία δίνει ωραία εντύπωση με άλλα πράγματα,όχι με αυτά που προσπαθεί να το κάνει.

Η υπόθεση είναι αυτή που είναι,ο Ντόναλντ και ο Μίκυ πρέπει να ενώσουν την δύναμη του μαγικού σφυριού με αυτή του αμονιού,για να καταστρέψουν το Δρακοφέγγαρο,ώστε να σωθεί ο κοσμάκης από τα τέρατα.Σε άλλους αρέσει,σε άλλους βέβαια όχι.:)

Όμως φαίνεται καθαρά πως οι δημιουργοί της ιστορίας βάζουν στοιχεία που θυμίζουν άλλα κόμικς ή ταινίες,για να μιμηθούν το στυλ αυτών.Κατι τέτοιο είχε κάνει και ο Massimo de vita στο Σπαθί των πάγων.

Ειδικά αυτό με τις κάρτες που έδειχναν τα στοιχεία των τεράτων,δεν είχε λόγο ύπαρξης.Θέλω να πω,ακόμα κι αν δεν υπήρχε δεν θα άλλαζε κάτι στην εξέλιξη της ιστορίας.

 

:beer:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Προσέξτε Απερίσκεπτοι τι λέτε για το Σπαθί των Πάγων! :ego:

 

 

ΔΟ, για ρίξτε λίγα ΒΑΝ σ'αυτούς τους ιερόσυλους! :out:

 

Δεν συγκρίνουμε την υπέρτατη ιταλική τριλογία του Μίκυ με οποιαδήποτε ιστορία γράφτηκε μετά τον εικοστό αιώνα (κι ας μην έχω ιδέα ακόμα, περί τίνος πρόκειται το Donald's Quest). Μόνο το όνομα του Μπαρκς θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε τέτοιες συζητήσεις.

 

 

 

 

 

 

________________________________

:D

 

  • Like 3
  • Αστείο 5
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Αν μπορούσα να βάλω παραπάνω από ένα thanks στον από πάνω, θα έβαζα :D  

  • Like 4
  • Αστείο 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

8 ώρες πριν, Manitou είπε:

Με την ευκαιρία κυρία IDW σας παρακαλώ βγάλτε το σπαθί των πάγων με τις τέσσερις ιστορίες όπως και τη ζωδιακή πέτρα.

Νομίζω αυτό θα το κάνει η Fantagraphics στη σειρά Disney Masters ξεκινώντας τον Ιούλιο. Και αφού στον τίτλο λέει 1 θα έχει και συνέχεια. Πολύ καλύτερο από το να το βγάλει η idw :)

image.thumb.png.0cac0e70412d6adc5919c2a37740c8da.png

  • Like 9
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αναγνώστηκε! :)

 

Μπορώ να πω πλέον υπεύθυνα, ότι η όλη ιστορία μου θύμιζε κυνήγι pokemon!!!! :lol:

 

Διέκρινα κάποια δανεικά στοιχεία από ταινίες, όπως: α) η σκηνή με τον Κύρο και το αμόνι, θύμιζε έντονα την σκηνή απο το Infinity War με τον νάνο Eitri, που φτιάχνει το Stormbreaker για τον Thor.  β) Τα τερατάνκ, θυμίζουν Mortal Engines.

Βρήκα ενοχλητικό, το να πετάγονται εμβόλιμα οι κάρτες με τα στοιχειά των τεράτων και των ηρώων. Θα μπορούσε να υπάρχει παραπομπή και να υπάρχουν συγκεντρωμένα όλα μαζί σε ξεχωριστές σελίδες.

 

 

Συμπαθητική sci-fi/fantasy ιστορία με συμπαθητικό σχέδιο αλλά μέχρι εκεί. :)

 

:beersanta:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33864
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πω πω τέλειο. Δεν το είχα πάρει γραμμή. @ΚΟΜΙΞ ρε συ είδα ότι έχει 180 σελίδες. Άρα αποκλείεται να τα έχει όλα. Όμως λες να είναι το πρώτο και να έχει και δεύτερο? Όπως να ναι θα τα βρω να τα πάρω οπωσδήποτε!!! Τελεια

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 λεπτό πριν, Manitou είπε:

Πω πω τέλειο. Δεν το είχα πάρει γραμμή. @ΚΟΜΙΞ ρε συ είδα ότι έχει 180 σελίδες. Άρα αποκλείεται να τα έχει όλα. Όμως λες να είναι το πρώτο και να έχει και δεύτερο? Όπως να ναι θα τα βρω να τα πάρω οπωσδήποτε!!! Τελεια 

Θα έχει και δεύτερο όπως σου είπα. Ο τίτλος του είναι Disney Masters Vol. 9: Mickey Mouse: The Ice Sword Saga (1) (Vol. 9) (Disney Masters)

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Η Ζωδιακή Πέτρα επίσης έχει βγει σε σκληρόδετο τόμο από την IDW, επομένως όλες οι επιθυμίες βγαίνουν αληθινές :Ρ.

https://comicvine.gamespot.com/mickey-and-donald-the-search-for-the-zodiac-stone-/4000-562394/

 

 

Στο Donald Quest τώρα, προς το παρόν έχω διαβάσει τα 2 πρώτα επεισόδια. Αν θα έπρεπε να το συγκρίνω με κάτι, δεν θα ήταν ούτε η Ζωδιακή Πέτρα (που ποτέ μου δεν με ενθουσίασε), ούτε το Σπαθί των Πάγων (που είναι μία από τις αγαπημένες μου ιστορίες έβερ :ego: ). Θα ήταν το Wizards of Mickey - Άρχοντες των Μάγων. Όλοι οι χαρακτήρες της Disney, φουτουριστικό σχέδιο, έξαλλα χρώματα να ξεχειλίζουν από τις σελίδες, λογική βιντεοπαιχνιδιού. Δεν με χαλάει καθόλου, όμως απ' ό,τι βλέπουμε, δεν απευθύνεται στον παραδοσιακό αναγνώστη. Είναι ένα πιο ανάλαφρο και εντυπωσιακό ανάγνωσμα για παιδιά. Εάν ήμουν 20 χρόνια πίσω, σίγουρα θα με ενθουσίαζε. Πλέον δεν νομίζω τα εναπομείναντα 3 κεφάλαια να με κάνουν να αλλάξω γνώμη, όμως ποτέ δεν ξέρεις.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33864
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αυτό το (1) το έχει σε δύο τρια site. Το επίσημο site της fantagraphics δεν αναφέρει κάτι. Όμως λογικά θα έχει και δεύτερο. Άντε ο Ιούλιος είναι κοντά. Να δούμε ποιος θα τα φέρει βέβαια. @adams ακούει? :mafia:

Επεξεργασία από Manitou
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5359 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

Μέχρι στιγμής έχω φέρει όλα τα disney masters χωρίς όμως να έχουν μεγάλη ζήτηση. 

Μας κακοφαινεται ο τόμος των $30 όταν μέτρο σύγκρισης είναιο τόμος της εφημερίδας των €4. 

 

  • Like 11
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33864
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

10 ώρες πριν, adams είπε:

Μέχρι στιγμής έχω φέρει όλα τα disney masters χωρίς όμως να έχουν μεγάλη ζήτηση. 

Μας κακοφαινεται ο τόμος των $30 όταν μέτρο σύγκρισης είναιο τόμος της εφημερίδας των €4. 

 

 

Λίγο off topic, αλλά δεν πειράζει

 

Αγαπημένε μας Starcomics Άγγελε , νομίζω ότι το πρόβλημα στους τόμους αυτούς είναι ότι ως επί το πλείστον περιέχει ιστορίες ήδη δημοσιευμένες στη χώρα μας που όμως δεν αποτελούν κάποια ολοκληρωμένη συλλογή. Οι εκδόσεις της Fantagraphics είναι απίθανες (το λέει κάποιος που έχει αγοράσει όλη τη βιβλιοθήκη Don Rosa και περιμένει πως κ πως την ολοκλήρωση της συλλογής φέτος) αλλά σε μια σειρά όπως οι Dinsey Masters που απλά έχει κάποιες 2-3 ιστορίες του κάθε δημιουργού μάλλον ο κόσμος σκέφτεται τα χρήματα, όπως πολύ σωστά είπες. Νομίζω ότι οι δύο τόμοι του "Σπαθιού των πάγων" όμως θα γίνουν ανάρπαστοι για 2 λόγους. Πρώτον πρόκειται για κάτι ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΈΝΟ. Δεύτερον θα περιέχει την αδημοσίευτη στην Ελλάδα συνέχεια της τριλογίας. Με ένα σμπάρο 2 τρυγόνια. Κράτα ήδη ένα για μένα παρακαλώ. :beer5::dance::mafia:

 

 

Το παραπάνω post περιείχε τοποθέτηση προϊόντος :lol:

 

 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5359 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

27 λεπτά πριν, Manitou είπε:

 

. Κράτα ήδη ένα για μένα παρακαλώ. :beer5::dance::mafia:

 

 

Το παραπάνω post περιείχε τοποθέτηση προϊόντος :lol:

 

 

 

:up:

:lol:

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Διαβάστηκε το υπόλοιπο του πρώτου τόμου. Νομίζω πως εξακολουθούν να ισχύουν όσα είπα στο προηγούμενο ποστ. Μία ευχάριστη σχεδιαστικά ιστορία, αλλά ως εκεί. Μου δίνει την εντύπωση πως είχαν στο μυαλό τους να στήσουν ολόκληρο franchise σε παρόμοιο στυλ με το Wizards of Mickey (βιντεοπαιχνίδια, trading card games, κλπ) αλλά δεν τους βγήκε, έτσι μείναμε με το κομικσάκι.

 

Σαν γενική ιδέα δεν ήταν άσχημη. Μπλέκονται μέσα όλοι οι βασικοί ήρωες της Disney σε μία τεράστια ιστορία, πάντα μου άρεσαν αυτά τα σκηνικά. Αυτό που χάλασε πιστεύω την συνταγή, είναι που δεν είχε συνοχή η ιστορία, πιθανώς απόρροια των διαφορετικών συντελεστών του κάθε επεισοδίου. Η βασική ιστορία ήταν υπερβολικά απλή (μαζεύουμε δρακονίτη και κατατροπώνουμε τους κακούς) όμως απλώθηκε χωρίς λόγο σε ενδιάμεσα επεισόδια που όχι μόνο δεν προχώρησαν την πλοκή όσο έπρεπε, αλλά δεν είχαν και καλή συνοχή, χανόσουν στην ανάγνωση. Με εξαίρεση τα βασικά κομμάτια του πρώτου και τελευταίου επεισοδίου, τα υπόλοιπα πιο πολύ σε fillers έφερναν. Και άντε να δικαιολογήσω fillers σε μία τεράστια σειρά. Εδώ μιλάμε για 5 επεισόδια.

 

Γενικά, αλλιώς είχα τη σειρά στο μυαλό μου. Πάντως παρ' όλα τα προβλήματά της, μπορώ να πω πως μου άρεσε (όσο και να ακούγεται περίεργο ύστερα από τα όσα της έσουρα). Ήταν ένα ευχάριστο ανάγνωσμα με εντυπωσιακό σχέδιο που έφυγε νεράκι. Ίσως σε μερικά χρόνια να την ξαναδιαβάσω απλά από περιέργεια. Εν κατακλείδι, την θεωρώ ως μία απλή ιστορία, με πολύ καλό περιτύλιγμα.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 8
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πάνω - κάτω θα συμφωνήσω με τα παιδάκια που το διάβασαν. :) 

 

Για αρχή να πω ότι δηλώνω κατενθουσιασμένος με την έκδοση, όχι από θέμα ποιότητας ή ιστορίας, αλλά επειδή η εκδοτική έκανε μία νέα απόπειρα να μας παρουσιάσει ένα νέο σχετικά έργο, αυτόνομα, γεγονός που δεν μπορούμε να το αφήσουμε ασχολίαστο. Πολλά μπράβο λοιπόν. :respect: 

 

Όσον αφορά την ιστορία, τώρα. Εννοείται ότι είναι μεγάλη ιεροσυλία να κάνουμε σύγκριση με το εξαιρετικό "Σπαθί των πάγων". Ακόμα κι εμένα, που δεν είμαι φίλος του sword & sorcery σύμπαντος (εκτός κι αν είναι Κόναν :P ), θυμάμαι ότι με είχε γοητεύσει. Το σενάριο εδώ δεν μπορώ να πω ότι με απογοήτευσε, αλλά σίγουρα δεν με άφησε με ανοιχτό το στόμα. Βλέπουμε να παρελαύνουν σχεδόν όλοι οι σημαντικοί χαρακτήρες της Disney (καλοί και κακοί), και γινόμαστε μάρτυρες μίας αντίστοιχης Οδύσσειας που περνάει ο Ντόναλντ στα πέρατα του γαλαξία, προκειμένου να φέρει εις πέρας την δύσκολη αποστολή του. Αυτό το στυλ αφήγησης δεν με κούρασε, αλλά ένιωσα ότι η υπόθεση τραβάει σε μάκρος και ξεφεύγει από τον σκοπό της. Η πλοκή όντως έμοιαζε με βιντεοπαιχνίδι, ενώ οι "κάρτες" με τα specs των δρακοτεράτων μού έφεραν στον νου τα Πόκεμον (ή τα Υπερατού για τους πιο παλιούς). Αυτή η τακτική δεν πρόσφερε πολλά στην πλοκή, παρά μόνο, ίσως, να μάθουμε τα αδύνατα σημεία των αντιπάλων και να μην εκπλαγούμε όταν εξουδετερώνονται από τους πρωταγωνιστές. Γενικά ήταν ένα ευχάριστο ανάγνωσμα, αλλά νομίζω ότι δεν θα το ξαναδιαβάσω σύντομα.

 

Σχεδιαστικά έχει γίνει πολύ καλή δουλειά. Μου φαίνεται αρκετά "κομπιουτερίστικη" η τεχνική που ακολουθήθηκε, αλλά το αποτέλεσμα είναι καλό. Επίσης οι παλέτα των χρωμάτων που χρησιμοποιήθηκε ήταν μεγάλη και η απόδοση εξαιρετική. Η αλήθεια είναι όμως ότι με παίδεψε λίγο η διάταξη των καρέ. Δεν είμαι φίλος αυτού του ακανόνιστου μοντέλου. Προτιμώ την κλασική αλληλουχία. :P  

 

Η έκδοση για τα 4€ που κόστιζε ήταν μία χαρά. Το χαρτί ήταν πολύ κατσαρό, μάλλον λόγω της αντίδρασής του με το μελάνι με το οποίο είχε ποτιστεί. Από την άλλη η απουσία κάποιου συνοδευτικού υλικού ήταν εμφανής, αλλά συνηθισμένη κι αναμενόμενη. Δεν παρεξηγήθηκα. :P 

 

 

:beer: 

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

7 ώρες πριν, Indian είπε:

ή τα Υπερατού για τους πιο παλιούς

 

Κράτα παλάντζα.....Καρφώνεσαι!:poke3:

  • Like 2
  • Αστείο 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 11/12/2018 στο 9:42 ΠΜ, Retroplaymo είπε:

 

Κράτα παλάντζα.....Καρφώνεσαι!:poke3:

 

:oops:  :notalk:

  • Like 2
  • Αστείο 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2778 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Δεν ειχα σκοπο να αγορασω τα δυο τευχακια αλλα το Σαββατο τα πετυχα στο περιπτερο (δεν περιμενα να κυκλοφορουν ακομα) και λεω ''ας ειναι'' και σημερα τα διαβασα.

 

Σιγουρα το περιτυλιγμα ειναι πολυ ανωτερο του περιεχομενου και δεν πιστευω πως αγγιζει ουτε για πλακα το Σπαθι των Παγων.  Το βασικοτερο προβλημα δεν ηταν οι αναφορες σε ποκεμον και βιντεοπαιχνιδια ουτε οι καρτελες των τερατων.

 

Για μενα το μεγαλυτερο ψεγαδι ηταν η ελλειψη ρυθμου αναμεσα στα καρε. Ο ρυθμος ηταν οχι απλα πολυ γρηγορος (αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο) αλλα πολυ κοφτος. Το περασμα απο το ενα καρε το αλλο ηταν ατσουμπαλο. Μεσα σε μερικα καρε ολοκληρωνοταν μια μαχη ή ενα σημαντικο σημειο του σεναριου χωρις να ειναι παντα ομαλη η μεταφορα απο τα προηγουμενα καρε και σελιδες ενω ο κακος και γρηγορος ρυθμος μειωνε την επιδραση της καθε σκηνης.

 

Για παραδειγμα στην πρωτη ιστορια μεσα σε 4 σελιδες ειδαμε μαζεμενα την τελικη επιθεση, την ηττα του κακου και το φιναλε. Οταν ολα γινονται τοσο γρηγορα δεν επενδυεις στην καθε σκηνη και τον καθε χαρακτηρα και ειχαν 160 ολοκληρες σελιδες να σχεδιασουν την ροη της ιστοριας.

 

Η ελλειψη ρυθμου ειναι κατι που χαρακτηριζει μεγαλο μερος των ντισνευ απο τα τελη του '90 και μετα αλλα αυτο ηταν απο τα χειροτερα παραδειγματα και ειναι εκει που υστερει σε σχεση με παλιοτερες προσπαθειες οπως το Σπαθι οπου καθε σκηνη ειχε χωρο να απλωθει και να περασει το νοημα της πριν περασει στην επομενη. Τα Χρονικα ειναι σαν μια ταινια με κομμενες σκηνες και στο φαστ φοργουρντ.

 

Σε ο,τι αφορα το τελικο αποτελεσμα, το πρωτο τευχακι ηταν καλο, οχι κατι ιδιαιτερο ή κατι που θα συζηταμε σε μερικα χρονια αλλα απλως καλο. Το δευτερο τευχος ειχε δυο ιστοριες, η πρωτη βαρετη, η δευτερη μετρια. Αν βγουν επομενα θα τα αγορασω μονο αν δω καλες κριτικες εδω.

 

Πιστευω σαν ιδεα ηταν καλη αλλα η εκτελεση οχι.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

17 λεπτά πριν, Συλλεκτης είπε:

 

Πιστευω σαν ιδεα ηταν καλη αλλα η εκτελεση οχι.

 

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. :)

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

54 λεπτά πριν, Συλλεκτης είπε:

Αν βγουν επομενα θα τα αγορασω μονο αν δω καλες κριτικες εδω. 

Από όσο γνωρίζω δεν έχει μέινει τίποτα άλλο από την συγκεκριμένη σειρά :) Πάντως για μένα δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν σύγκριση με το Σπαθί των Πάγων που είναι σε άλλο επίπεδο. Γενικά θα συμφωνήσω με όσα γράφεις.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Από όσο γνωρίζω δεν έχει μέινει τίποτα άλλο από την συγκεκριμένη σειρά

 

Μην το λες,πολύ πιθανόν να βγουν κι άλλες ιστορίες,αφού αυτές του δεύτερου τόμου είναι ολόφρεσκες.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πριν από 1 ώρα, mko είπε:

 

Μην το λες,πολύ πιθανόν να βγουν κι άλλες ιστορίες,αφού αυτές του δεύτερου τόμου είναι ολόφρεσκες.

 

Από τη συνέντευξη του Mazzarello

Παράθεση

15) Μπορείς να μας πεις εάν υπάρχουν άλλες ιστορίες με «Τα χρονικά των τεράτων» που περιμένουν να δημοσιευτούν;

Σχεδίασα δύο επεισόδια, το ένα μετά το άλλο. Δεν γνωρίζω εάν και τα δύο τους έχουν ήδη δημοσιευτεί.

Υπάρχει τουλάχιστον άλλο ένα επεισόδιο του Mazzarello τουλάχιστον, επομένως υπάρχει μία ιστορία ακόμα και πιθανόν κι άλλες. Όχι πως με ενδιαφέρει να την δω, αλλά κουβέντα να γίνεται :Ρ

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 5
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33864
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ωραία η τοποθέτηση του @Συλλεκτης για το Ρυθμό και τα καρέ. Αρκετά εύστοχη θα έλεγα. Γενικά ναι αυτό είναι ένα πρόβλημα στα τομακια αυτά. Βασικά το πρώτο είναι πολύ πιο καλοστημενο αν κ η ιδέα είναι τελικά πολύ καλύτερη από την εκτέλεση. Το δεύτερο το βρήκα φουλ βαρετό και χωρίς σκοπό. Εφόσον η ιστορία ολοκληρώθηκε στο πρώτο δεν έχει πολύ νοημα η συνέχεια της στο δεύτερο με άλλον κακό. Εκτός και αν θέλουν να επενδύσουν στο σύμπαν αυτό. Πράγμα που δεν θα ήταν άσχημο αρκεί ΝΑ ΜΗΝ ΤΕΛΕΙΏΝΑΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΊΑ ΣΤΟ ΠΡΏΤΟ ΤΌΜΟ.

 

 

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

On 25/12/2018 στο 10:00 ΜΜ, PhantomDuck είπε:

 

Από τη συνέντευξη του Mazzarello

Υπάρχει τουλάχιστον άλλο ένα επεισόδιο του Mazzarello τουλάχιστον, επομένως υπάρχει μία ιστορία ακόμα και πιθανόν κι άλλες. Όχι πως με ενδιαφέρει να την δω, αλλά κουβέντα να γίνεται :Ρ

 

Μήπως ο Ματσαρέλο εννοεί ότι σχεδίασε ένα από τα επεισόδια του 1ου τόμου και την πρώτη ιστορία του 2ου τόμου? Αυτά που γράφονται στην πρώτη καταχώρηση πιο πάνω για τους Δημιουργούς δεν υπάρχουν στο inducks. Κάπου συγχύστηκα :thinking:

Επεξεργασία από apetoussis82
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.