Μετάβαση στο περιεχόμενο

Comics by Bαγγελης Νικολης


EVANGELOS

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

1544129980653.thumb.jpg.1b801094f8df368ab9c510a653eb14e0.jpg1544130443530.thumb.jpg.17a6b1a4680099f887f6395712680191.jpg1544130685376.thumb.jpg.fd916acc37b793adfc7b2310e4cb25a8.jpg1544130861640.thumb.jpg.31212d323b912384f288d80e5f85eec2.jpg1544130965350.thumb.jpg.f15fa9999ef69b11cd1bd286c932635c.jpg1544131889332.thumb.jpg.f0bc534bc19760b4968e2b32faeb6ce7.jpg1544131572822.thumb.jpg.f66aa2227fcb1dc548633c3bea081748.jpgΚαλησπερα,ένα κόμικ με το οποίο έχω ασχοληθεί τον τελευταίο καιρό.Ειμαι αυτοδιδακτος και απλά θα ήθελα μερικές γνώμες.Ευχαριστω!

 

1544131647202.thumb.jpg.fe67f2669f663294bb47dd420b1b4e3d.jpg

Επεξεργασία από EVANGELOS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

1544133086063.thumb.jpg.2b60f0600cf7b3892684af51e93fcd0c.jpg1544133178387.thumb.jpg.5463374dfc2a422fc972faf1224fd5aa.jpg1544133268586.thumb.jpg.d08fa048e71d09777fba16273d237d80.jpg1544133356919.thumb.jpg.0fe56620a3ed52c7265ff3a1d22b7a80.jpg1544133460158.thumb.jpg.912eb56c4305be2321ec78e9bcf84d93.jpg

DSC_0012.JPG

Επεξεργασία από EVANGELOS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βαγγέλη καλώς όρισες στο φόρουμ.

 

Νιώθω μεγάλη χαρά να είμαι εγώ αυτός που σε καλωσορίζει.

 

Τα σχέδια σου είναι εκπληκτικά. Στα άλλα πράγματα που κάνουν ένα κομικ (δηλαδή αφήγηση και σκηνοθεσία) δεν μπορώ να βγάλω εύκολα συμπεράσματα από αυτό το υλικό (με μπερδεύει) όμως υπάρχει η σχεδιαστική βάση που είναι για πολλούς το σημαντικότερο.

 

Πες μας για σένα κάτι περισσότερο. Τι διαβάζεις, ποιες είναι οι επιρροές σου κτλ;

 

 

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

On 4/12/2018 στο 12:31 ΠΜ, totally_wired είπε:

Βαγγέλη καλώς όρισες στο φόρουμ.

 

Νιώθω μεγάλη χαρά να είμαι εγώ αυτός που σε καλωσορίζει.

 

Τα σχέδια σου είναι εκπληκτικά. Στα άλλα πράγματα που κάνουν ένα κομικ (δηλαδή αφήγηση και σκηνοθεσία) δεν μπορώ να βγάλω εύκολα συμπεράσματα από αυτό το υλικό (με μπερδεύει) όμως υπάρχει η σχεδιαστική βάση που είναι για πολλούς το σημαντικότερο.

 

Πες μας για σένα κάτι περισσότερο. Τι διαβάζεις, ποιες είναι η επιρροές σου κτλ;

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.Ουσιαστικα,όπως βλέπεις η συγκεκριμένη ιστορία είναι χωρίς λόγια,με εξαίρεση την εισαγωγή στην αρχή την οποία έβαλα "αναγκαστικά" καθώς ήθελα να δώσω στον αναγνώστη την εικόνα ότι τα γεγονότα διαδραματιζονται στο έντονο πορφυρο χρώμα του ηλιοβασιλεματος,χωρίς όμως να χρησιμοποιήσω χρώμα.Το σενάριο δεν με απασχόλησε ιδιαίτερα στην συγκεκριμένη περίπτωση,η ιστορία λέγεται Σενσουο,δηλαδή πόλεμος στα Ιαπωνικά,απλώς ο Σαμουράι που δολοφονειται στην αρχή από τον νιτζα έχει μια οντότητα μέσα του,η οποία μετά τον θάνατο του καταβάλει τον νιτζα.Αυτο που με ενδιέφερε ηταν να πω μια ιστορία μέσα από εικόνες χρησιμοποιώντας περισσότερο το συναίσθημα και όχι τη λογική(οι χαρακτήρες δεν φορούν τις παραδοσιακές Ιαπωνικες στολές,ενώ το setting θυμίζει την κόλαση,( η παρουσία του φιδιου κλπ).Όσο για τις επιρροές μου στο σχέδιο δεν τελειώνουν,Frank Miller,Will Eisner,Katsuhiro Otomo,Βernie Wrightson,Koseki Kojima,Jack Kirby,Mike Mignola και και και...επίσης σκηνοθέτες όπως Tim Burton,Terry Gilliam,Dario Argento,συγγραφείς όπως Stephen King,Clive Barker...ελπιζω να σε καλυψα:lol:.Και πάλι σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Επεξεργασία από EVANGELOS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6073
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  26
  • Reputation:   272
  • Achievement Points:  26
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5750 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Καλημέρα Βαγγέλη!

Πολύ ωραίο το σχέδιό σου, έχει κίνηση και ένταση. Θέλει λίγο βελτίωση η ανατομία, αλλά είσαι σε πολύ καλό δρόμο! Μου αρέσει που η κάθε σελίδα είναι 1 με 3 panels max.

Σεναριακά δεν μπορώ να πω, καθώς δυσκολεύομαι λίγο να καταλάβω - (μπορεί να είναι μπερδεμένες οι σελίδες).

Από σχεδιαστικής άποψης όμως μπράβο!

Keep going!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

το σχέδιο σου φαίνεται να έχει ένα στυλ που εμένα προσωπικά μου αρέσει..

 

ανέβασε κι άλλα σχέδια, δεν είναι ανάγκη να είναι κόμικ ολόκληρο..

απλά αν μπορείς σκάναρε για να τα βλέπουμε καλύτερα ή λίγο καλύτερες φώτο για να μπορούμε να τα θαυμάζουμε καλύτερα :D

 

όπως και να έχει συνέχισε να σχεδιάζεις και να ανεβάζεις.. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

8 ώρες πριν, Nicolas είπε:

Καλημέρα Βαγγέλη!

Πολύ ωραίο το σχέδιό σου, έχει κίνηση και ένταση. Θέλει λίγο βελτίωση η ανατομία, αλλά είσαι σε πολύ καλό δρόμο! Μου αρέσει που η κάθε σελίδα είναι 1 με 3 panels max.

Σεναριακά δεν μπορώ να πω, καθώς δυσκολεύομαι λίγο να καταλάβω - (μπορεί να είναι μπερδεμένες οι σελίδες).

Από σχεδιαστικής άποψης όμως μπράβο!

Keep going!

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις,μήπως μπορείς να μου πεις πιο συγκεκριμένα τι σε μπερδεύει στην ιστορία;Οι σελίδες είναι στην σωστή σειρά,με εξαίρεση τη σελίδα που έχω βάλει δύο φορές και δεν ξέρω πως να σβήσω!Όσο για την ανάτομια,ακόμα μαθαινω και προσπαθώ να την "σπάσω" όπου μπορω,πχ στη σελίδα τέσσερα έδωσα στον νιτζα μια κίνηση που θυμίζει λίγο αυτήν ενος φιδιου,δεν είμαι σίγουρος αν στον αναγνωστη λειτουργεί αυτό σαν ιδέα η απλά φαίνεται off.

Επεξεργασία από EVANGELOS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

13 ώρες πριν, mr-d είπε:

το σχέδιο σου φαίνεται να έχει ένα στυλ που εμένα προσωπικά μου αρέσει..

 

ανέβασε κι άλλα σχέδια, δεν είναι ανάγκη να είναι κόμικ ολόκληρο..

απλά αν μπορείς σκάναρε για να τα βλέπουμε καλύτερα ή λίγο καλύτερες φώτο για να μπορούμε να τα θαυμάζουμε καλύτερα :D

 

όπως και να έχει συνέχισε να σχεδιάζεις και να ανεβάζεις.. :beer:

Συγνώμη για την ποιότητα των φωτογραφιών,τα σχέδια που έβαλα είναι σε ακατέργαστη μορφή,απλώς για να πάρω κάποιες γνώμες από κάποιους που ασχολούνται με την 9η τεχνη,θα ήθελα αργότερα να τα μελανωσω και να κάνω κάποιες μικροδιορθωσεις.Στην παρούσα φάση δεν είμαι σίγουρος αν θα το κάνω με παραδοσιακά μέσα η μέσω Pc.Βασικα δεν έχω ιδέα για την όλη διαδικασία,το συγκεκριμένο κόμικ έγινε μετά από πολύ καιρό αποχής από το σχέδιο για πρωσοπικους λόγους,απλά ήθελα να δω αν το "έχω" ακόμα.Εχω ετοιμάσει ακόμα ένα κομικ στο ίδιο στυλ(μεγάλα καρέ, σχεδόν χωρίς λογια,ένας εναντίον ενός)εμπνευσμένο από τα noir κόμικ των Frank Miller και Will Eisner και σκέφτομαι να ολοκληρώσω την τριλογία(με γενικό τίτλο Versus)με ένα τρίτο,με καθαρά horror στοιχεια.Αλλα σχέδια δεν έχω προς το παρών,με εξαίρεση μερικά που έχω κάνει για την ανηψια μου!

Επεξεργασία από EVANGELOS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6073
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  26
  • Reputation:   272
  • Achievement Points:  26
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5750 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

@EVANGELOS Επειδή οι εικόνες δεν είναι καλά σκαναρισμένες δυσκολεύτηκα να διακρίνω καθαρά τα πρόσωπα και π.χ. το βέλος που χτυπάει το άλογο. Όπως και στο τέλος θεωρώ πως κερδίζει ο δαίμονας? :thinking: Το τελευταίο κοντινό καρέ είναι το βλέμα του νίντζα? Στην τελευταία σελίδα έχεις ένα καρέ αστραπή και μετά αυτός που στέκεται είναι να θεωρήσω ο δαίμονας? όταν κάνεις ένα κόμικ χωρίς λόγια θα πρέπει να είναι ξεκάθαρα κάποια πράγματα και να υπάρχει μία φυσική ροή. Όμως όπως είπες πιο πάνω αυτά είναι προσχέδια, οπότε μπορεί να μπερδεύομαι επειδή δεν είναι ξεκάθαρες οι φιγούρες και χωρίς τις πρόσθετες λεπτομέρειες κτλ. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

7 ώρες πριν, Nicolas είπε:

@EVANGELOS Επειδή οι εικόνες δεν είναι καλά σκαναρισμένες δυσκολεύτηκα να διακρίνω καθαρά τα πρόσωπα και π.χ. το βέλος που χτυπάει το άλογο. Όπως και στο τέλος θεωρώ πως κερδίζει ο δαίμονας? :thinking: Το τελευταίο κοντινό καρέ είναι το βλέμα του νίντζα? Στην τελευταία σελίδα έχεις ένα καρέ αστραπή και μετά αυτός που στέκεται είναι να θεωρήσω ο δαίμονας? όταν κάνεις ένα κόμικ χωρίς λόγια θα πρέπει να είναι ξεκάθαρα κάποια πράγματα και να υπάρχει μία φυσική ροή. Όμως όπως είπες πιο πάνω αυτά είναι προσχέδια, οπότε μπορεί να μπερδεύομαι επειδή δεν είναι ξεκάθαρες οι φιγούρες και χωρίς τις πρόσθετες λεπτομέρειες κτλ. :)

 

 Κατ αρχήν ζητάω προκαταβολικά συγνώμη για το τεράστιο ποστ.Σε ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σου.Τις βρήκα πολύ ενδιαφερουσες, καθώς σκοπός μου ήταν να προκαλέσω ερωτήματα στον αναγνώστη, κάνοντας τον να ξαναδιαβάσει ίσως την ιστορια, όχι όμως σε σημειο που να μη βγάζει νόημα.Στο μελάνωμα, σκοπό είχα να βγάλω ίσως λεπτομέρειες, όχι να προσθέσω!:lol:Την σελιδα με το κοντινό στο βλέμμα την ποσταρα δύο φορές κατά λάθος, ή τελευταία σελίδα της ιστορίας είναι το ιδεόγραμμα που σημαινει 'τελος'.Θα προσπαθήσω να αποσαφηνισω λίγο την ιστορία.Στη σελίδα τρία το κοντινό του φιδιού είναι λίγο περίεργο(επισης πρόσεξε τις ίριδες στα μάτια της μασκας του σαμουράι στη σελίδα 2,και πως μοιάζουν τα δύο κοντινα) ,η σκηνή είναι κάπως συμβολική, ο νιτζα δεν περίμενε βέβαια να βρει κάποιο τυχαίο φίδι στο δέντρο για να βάλει δηλητήριο στο βέλος του.Στη σελίδα πέντε το βέλος τρυπαει το ποδι του σαμουράι και περνάει ξυστά από το άλογο.Μέχρι τη σελίδα 8 νομίζω ότι τα πράγματα είναι λίγο πολύ κατανοητά.Στη σελίδα 9 ο νιτζα κατευθύνεται προς το σώμα του σαμουράι για να βεβαιωθει για τον θάνατο του, οπου και παρατηρεί ότι το σώμα του έχει εξαφανιστεί, στη θέση του υπάρχει μόνο το ματωμενο βέλος. Σελίδα 10,σε μια λίγο κωμική σκηνή, μια τετατωδη σκιά καταπίνει τον νιτζα.11,αφού τον καταπιεί το σκοτάδι και μπει μέσα του,ο χαρακτήρας αναδύεται από αυτό σχεδόν γυμνος(τα κουρέλια της στολής του ανεμίζουν γύρω του),κοντινό στο βλέμμα του, ωπου οι ίριδες των ματιών είναι όπως του σαμουράι-δαιμονα στην αρχή.Τελος,ισως λίγα λεπτά αργότερα, ο δαίμονας(ο ''πολεμος''όπως θες πες το) ατενιζει τον ωκεανό νικητής, αφού βρήκε εναν ακόμα ξενιστή(μεχρι τον επόμενο).Να πω εδώ, ότι αρχικά σκοπευα να τοποθετήσω στη θάλασσα τα ερείπια του Τόκυο,υπονοώντας έτσι το γεγονός ότι η ιστορία διαδραματιζεται σε κάποιο μετά-αποκαλυπτικό μέλλον με τους Ιάπωνες και τον κόσμο ολόκληρο να βρίσκεται σε μια"επιστροφή στις ριζες",μια ιδέα που απέρριψα.

Επεξεργασία από EVANGELOS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Καλησπέρα κι από μένα και καλωσόρισες εδώ! Η άποψη μου κι εμένα είναι ότι το ταλέντο είναι δεδομένο, αυτό όμως που θα πρέπει να δουλευτεί είναι το θέμα της οργάνωσης μιας σελίδας, το κόμικ εκτός από σχέδιο είναι και η οργάνωση της κάθε σελίδας με βάση το νόημα που θέλουμε να βγάζει ο θεατής όταν φτάσει στο τέλος της. Kαι φυσικά  είναι σημαντικό να μπορέσεις να φτάσεις κάθε σελίδα στην τελική μορφή της. Πειραματίσου με μεσαίες εκτάσεις μαύρου μελανιού για να γίνει πιο συγκεκριμένο το σχέδιο ,επειδή τώρα χάνεται λίγο επειδή έχει πολλές γραμμές. Βέβαια πιθανόν να φταίνε οι κακές φωτογραφίες που φαίνεται έτσι, μπορεί αν σκαναριστεί και απλά αν τονιστούν τα μαύρα να δείχνει πολύ πιο συμπαγές. Τα μεγάλα καρέ με τα πολλά σχεδιαστικά στοιχεία είναι εντυπωσιακά ,όμως δεν είμαι υπέρ της κατάχρησης τους, όταν ένα εφέ το εξαντλούμε χάνει την αξία του και τη δύναμη του... Οπότε συμβουλεύω να αφιερώσεις περισσότερο χρόνο στο στήσιμο και όχι στη σχεδίαση λεπτομερειών! ΠΧ κάνε 10 σελίδες με πολύ πρόχειρα drafts στησίματα για άσκηση χωρίς να σε νοιάζει η ποιότητα του σχεδίου. Παράλληλα μπορείς να φτιάξεις εντελώς τελειωμένες σελίδες σε στυλ εξώφυλλου για να εξασκηθείς στην τελειοποίηση ενός σχεδίου και να πειραμματιστείς στο φινίρισμα και στο στυλιζάρισμα! Πάντως είσαι πολύ ταλαντούχος και αν το εξασκήσεις  θεωρώ ότι μπορείς να πιάσεις καταπληκτικές επιδόσεις!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

On 5/12/2018 στο 7:47 ΜΜ, Επιθεωρητής Le Pit είπε:

Καλησπέρα κι από μένα και καλωσόρισες εδώ! Η άποψη μου κι εμένα είναι ότι το ταλέντο είναι δεδομένο, αυτό όμως που θα πρέπει να δουλευτεί είναι το θέμα της οργάνωσης μιας σελίδας, το κόμικ εκτός από σχέδιο είναι και η οργάνωση της κάθε σελίδας με βάση το νόημα που θέλουμε να βγάζει ο θεατής όταν φτάσει στο τέλος της. Kαι φυσικά  είναι σημαντικό να μπορέσεις να φτάσεις κάθε σελίδα στην τελική μορφή της. Πειραματίσου με μεσαίες εκτάσεις μαύρου μελανιού για να γίνει πιο συγκεκριμένο το σχέδιο ,επειδή τώρα χάνεται λίγο επειδή έχει πολλές γραμμές. Βέβαια πιθανόν να φταίνε οι κακές φωτογραφίες που φαίνεται έτσι, μπορεί αν σκαναριστεί και απλά αν τονιστούν τα μαύρα να δείχνει πολύ πιο συμπαγές. Τα μεγάλα καρέ με τα πολλά σχεδιαστικά στοιχεία είναι εντυπωσιακά ,όμως δεν είμαι υπέρ της κατάχρησης τους, όταν ένα εφέ το εξαντλούμε χάνει την αξία του και τη δύναμη του... Οπότε συμβουλεύω να αφιερώσεις περισσότερο χρόνο στο στήσιμο και όχι στη σχεδίαση λεπτομερειών! ΠΧ κάνε 10 σελίδες με πολύ πρόχειρα drafts στησίματα για άσκηση χωρίς να σε νοιάζει η ποιότητα του σχεδίου. Παράλληλα μπορείς να φτιάξεις εντελώς τελειωμένες σελίδες σε στυλ εξώφυλλου για να εξασκηθείς στην τελειοποίηση ενός σχεδίου και να πειραμματιστείς στο φινίρισμα και στο στυλιζάρισμα! Πάντως είσαι πολύ ταλαντούχος και αν το εξασκήσεις  θεωρώ ότι μπορείς να πιάσεις καταπληκτικές επιδόσεις!

Καλησπερα,ευχαριστώ για τα σχόλια,θα προσπαθήσω να εφαρμωσω τις συμβουλές σου,το πρόβλημα είναι ότι επειδή είμαι αυτοδιδακτος,με μόνη βοήθεια  κάποια βιβλία και βίντεο από το YouTube,και επειδή είμαι τελειωμανης από τη φύση μου,τα σχέδια παίρνουν πολύ χρόνο για να γίνουν.Οσον αφορά στο στήσιμο της σελίδας,πρώτα πειραματιζομαι με αρκετά thumbnails πριν προχωρήσω στο κυρίως σχέδιο.Η χρήση μόνο μεγάλων καρέ ήταν συνειδητη απόφαση,καθώς δεν πίστευα ότι θα δημιουργουσα τα συναισθήματα που ήθελα στον αναγνώστη με μικρότερα καρέ,ήθελα η κάθε σελίδα να στέκεται σαν έργο τέχνης από μόνη της και ταυτόχρονα να λειτουργεί σαν μερος του συνόλου.Ενα πρόβλημα με τις φωτογραφίες υπάρχει,θα προσπαθησω να το λύσω με κάποια εφαρμογη και να τις αντικαταστησω. Μεχρι τότε ένα σχεδιο εμπνευσμενο από τη Γκοθαμ Σίτι και το Blade Runner (best movie ever) Η art deco ανατομία στα αγάλματα δεν λειτούργησε ακριβώς όπως θα ήθελα παρ όλα αυτά,ορίστε:

 

1544129739843.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Kαλησπέρα και πάλι! Δεν έχει σημασία αν είσαι αυτοδίδακτος, υπάρχουν τρόποι να το μελετήσεις και αν τα μάθεις όλα ,απλά θέλει περισσότερο κόπο και χρόνο! Η σκηνοθεσία στο κόμικ είναι το πιο σημαντικό ίσως από τα πολλά σημεία που πρέπει κάποιος να καλύψει, σου προτείνω να διαβάσεις τα βιβλία τους Scott McLoud σε όπoια μορφή μπορέσεις να τα βρεις (Understanding comics και making comics) ώστε να αρχίσεις να καταλαβαίνεις τι βλέπεις όταν κοιτάς τις σελίδες των αγαπημένων σου καλλιτεχνών και να αφομοιώνεις τις τεχνικές τους. Χρειάζεται αναγκαστικά λίγη βαρετή θεωρία για να καταλάβεις πως λειτουργεί ο τρόπος κατασκευής τους και γιατί γίνεται έτσι και μετά να βάλεις μέσα στην συνταγή και την προσωπική σου ταυτότητα!!:dadira:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

28 λεπτά πριν, Επιθεωρητής Le Pit είπε:

Kαλησπέρα και πάλι! Δεν έχει σημασία αν είσαι αυτοδίδακτος, υπάρχουν τρόποι να το μελετήσεις και αν τα μάθεις όλα ,απλά θέλει περισσότερο κόπο και χρόνο! Η σκηνοθεσία στο κόμικ είναι το πιο σημαντικό ίσως από τα πολλά σημεία που πρέπει κάποιος να καλύψει, σου προτείνω να διαβάσεις τα βιβλία τους Scott McLoud σε όπoια μορφή μπορέσεις να τα βρεις (Understanding comics και making comics) ώστε να αρχίσεις να καταλαβαίνεις τι βλέπεις όταν κοιτάς τις σελίδες των αγαπημένων σου καλλιτεχνών και να αφομοιώνεις τις τεχνικές τους. Χρειάζεται αναγκαστικά λίγη βαρετή θεωρία για να καταλάβεις πως λειτουργεί ο τρόπος κατασκευής τους και γιατί γίνεται έτσι και μετά να βάλεις μέσα στην συνταγή και την προσωπική σου ταυτότητα!!:dadira:

Σε ευχαριστω,κατέχεις γερά το θέμα,καθώς έριξα μια ματιά στα σχέδια σου στο deviantart,και,ειλικρινά,δεν έχω λόγια.Αυτα που λες με απασχολούν αρκετά,το πως δηλαδή βάζεις όλες σου τις επιρροές στο μπλέντερ για να φτιάξεις κάτι ξεχωριστό και δικό σου (έχω διαβάσει τον McLoud).Βασικα,αυτή είναι η κινητήριος δύναμη στα σχέδια μου από μικρός,σχεδιαζα κόμικς που εγώ ο ιδιος θα ήθελα να διαβάζω.Γενικα το θέμα σκηνοθεσία με απασχολει τρομερά όπως μπορείς να δεις και από το κόμικ  και τα σχόλια που έκανα,το πως θα στήσω μια σκηνή στα thumbnails μου παίρνει  περισσότερο χρόνο και από το ίδιο το σχέδιο.

Επεξεργασία από EVANGELOS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12487
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  258
  • Reputation:   1258
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5081 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπράβο για την  ωραία δουλειά σου.

Το "έχεις" με το σχέδιο και φαίνεται!

 

Κατευθείαν στην παρατήρηση λοιπόν. ( Εγώ, ο κακός άνθρωπος! :P)

 

Από την Wikipedia:

Sequential Art: In comics studies, sequential art is a term proposed by comics artist Will Eisner to describe art forms that use images deployed in a specific order for the purpose of graphic storytelling.

 

Από τα σκαναρίσματα σου βλέπω μόνο σκίτσα μίας σελίδας (Splash pages) και σελίδες με δύο ή τρία τεράστια καρέ το πολύ.

Νομίζω ότι αυτό το format είναι κουραστικό και αποπροσανατολιστικό για τον αναγνώστη και ιδιαίτερα κουραστικό για σένα που θα πρέπει να γεμίσεις όλο αυτόν τον χώρο με λεπτομέρειες.

 

Μικρότερα καρέ, με λιγότερες λεπτομέρειες ανά καρέ και Splash pages μόνο όπου χρειάζεται να τονίσεις γεγονότα ή να δραματοποιήσεις τις εξελίξεις θα βοηθούσε την αφήγηση της ιστορίας και θα έδινε και σε σένα την δυνατότητα να παράγεις περισσότερες σελίδες ανά μέρα.

 

Όπως και να έχει, είσαι ταλεντάρα και συνέχισε να δημιουργείς ωραία κόμικς :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

3 ώρες πριν, Akihabara είπε:

Μπράβο για την  ωραία δουλειά σου.

Το "έχεις" με το σχέδιο και φαίνεται!

 

Κατευθείαν στην παρατήρηση λοιπόν. ( Εγώ, ο κακός άνθρωπος! :P)

 

Από την Wikipedia:

Sequential Art: In comics studies, sequential art is a term proposed by comics artist Will Eisner to describe art forms that use images deployed in a specific order for the purpose of graphic storytelling.

 

Από τα σκαναρίσματα σου βλέπω μόνο σκίτσα μίας σελίδας (Splash pages) και σελίδες με δύο ή τρία τεράστια καρέ το πολύ.

Νομίζω ότι αυτό το format είναι κουραστικό και αποπροσανατολιστικό για τον αναγνώστη και ιδιαίτερα κουραστικό για σένα που θα πρέπει να γεμίσεις όλο αυτόν τον χώρο με λεπτομέρειες.

 

Μικρότερα καρέ, με λιγότερες λεπτομέρειες ανά καρέ και Splash pages μόνο όπου χρειάζεται να τονίσεις γεγονότα ή να δραματοποιήσεις τις εξελίξεις θα βοηθούσε την αφήγηση της ιστορίας και θα έδινε και σε σένα την δυνατότητα να παράγεις περισσότερες σελίδες ανά μέρα.

 

Όπως και να έχει, είσαι ταλεντάρα και συνέχισε να δημιουργείς ωραία κόμικς :D

Ευχαριστώ για τις διαφωτιστικες παρατηρήσεις σου,αυτός είναι ο λόγος που έβαλα τα σχέδια στο forum άλλωστε!Προσπάθησα να πειραματιστω λιγο με αυτό το κόμικ και να κάνω κάτι που ξεφεύγει από το συνηθισμένο, όπως είπα και παραπάνω η επιλογή μεγάλων καρε και splash pages ήταν συνειδητη.Εμενα πρωσοπικα μου αρέσει εικαστικά,υπάρχει πολύ συχνά στα κόμικς των Frank Miller,Geoff Darrow και Bill Sienkiewicz,στο Lone wolf and cub,ενώ είμαι μεγάλος φαν ενός κόμικ των Jodorowsky και Moebius,The eyes of the cat,το οποίο αποτελείται εξολοκλήρου από splash pages.Το δεύτερο κόμικ που έχω ετοιμάσει και σκοπεύω να βάλω αφού κάνω κάποιες διορθώσεις είναι στο ίδιο στυλ,χωρίς να αυτό να σημαίνει πως ότι κάνω από εδώ και πέρα θα είναι στην ίδια μορφή.Απλα σαν αναγνώστης,μου αρέσει το impact που έχουν τα μεγάλα καρέ,μου θυμίζει ταινίες όπως το Blade Runner και η Οδύσσεια του διαστήματος,με τα αργά πλάνα εντυπωσιακων εικόνων(που πολλοί τα βρίσκουν βαρετα).

Επεξεργασία από EVANGELOS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

1550174212155.thumb.jpg.26cd901d59a6bce6399b9003162cbf5e.jpg1550174446700.thumb.jpg.bd263a8ae2d5dbb4ee2725343e4f5a51.jpg1550174719805.thumb.jpg.94d02749cbf4d5ae1eaced33e9897de2.jpg1550174989360.thumb.jpg.8986cd8b01e4b20c4956dafbd2bb4d45.jpg1550175078623.thumb.jpg.3655ef146f441dacb445efd34b228d46.jpg1550175141619.thumb.jpg.33af2d8c4596096b08ca6db841c96f9b.jpg1550175225463.thumb.jpg.cc4bd7e98601133a279b63262d7cc60d.jpg

Επιστρέφω μετά από πολύ καιρό!:sorry:το Gutter (ρειθρο-υδρορροη,αλλά και το κενό ανάμεσα στα καρέ των κόμικς) είναι το επόμενο μίνι κόμικ μου.Η ιστορία φυσικά δεν είναι τίποτα σπουδαίο,σκοπός μου ήταν όπως και στην προηγούμενη δουλειά πιο πολύ να πειραματιστω με το πως λες μια ιστορία με εικόνες.Συγχωρεστε τον cheesy διάλογο και -ελπιζω- το χειρότερο πουλόβερ στην ιστορία των κόμικς.Αναμενω σχόλια και παρατηρήσεις!

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Για μισό λεπτό,δεν μου επιτρέπει να ανεβάσω τις δύο τελευταίες σελίδες,τι κάνω τώρα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

11 λεπτά πριν, EVANGELOS είπε:

Για μισό λεπτό,δεν μου επιτρέπει να ανεβάσω τις δύο τελευταίες σελίδες,τι κάνω τώρα;

 

Έκανα edit το post και σου πέρασα την τελευταία φώτο που ανέβασες μέσα στην παράθεση. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

2 λεπτά πριν, Retroplaymo είπε:

 

Έκανα edit το post και σου πέρασα την τελευταία φώτο που ανέβασες μέσα στην παράθεση. :)

Ευχαριστώ,μήπως μπορείς να διαγράψεις και την παράθεση;Για κάποιον λόγο δεν με αφήνει να προσθέσω την τελευταία σελίδα,την ξαναφωτογραφησα χωρίς επεξεργασία και μου λέει τα ίδια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

2 λεπτά πριν, EVANGELOS είπε:

Ευχαριστώ,μήπως μπορείς να διαγράψεις και την παράθεση;

 

Έτοιμο, έγινε!  :) 

 

Για ξαναδοκίμασε με νέο post να ανεβάσεις την τελευταία φώτο.  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Συγνώμη,είναι αδύνατον να προσθέσω τις τελευταίες σελίδες καθώς και κάποια αλλα σχέδια που ήθελα να σας δειξω,μου λέει συνεχώς ότι τα αρχεία είναι πολύ μεγάλα,παρότι τα προηγούμενα που εβαλα είχαν το ίδιο μεγεθος,μου φαίνεται θα σας αφήσω σε αγωνία για το φινάλε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μόλις τώρα, EVANGELOS είπε:

Συγνώμη,είναι αδύνατον να προσθέσω τις τελευταίες σελίδες καθώς και κάποια αλλα σχέδια που ήθελα να σας δειξω,μου λέει συνεχώς ότι τα αρχεία είναι πολύ μεγάλα,παρότι τα προηγούμενα που εβαλα είχαν το ίδιο μεγεθος,μου φαίνεται θα σας αφήσω σε αγωνία για το φινάλε...

 

Όταν είπα νέο post, δεν εννοούσα να κάνεις επεξεργασία το post σου!  :)

Anyway, θα το ξαναφτιάξω και ελπίζω αυτή την φορά να μην υπάρξει περαιτέρω πρόβλημα με τις φώτο. :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

12 ώρες πριν, Retroplaymo είπε:

 

Όταν είπα νέο post, δεν εννοούσα να κάνεις επεξεργασία το post σου!  :)

Anyway, θα το ξαναφτιάξω και ελπίζω αυτή την φορά να μην υπάρξει περαιτέρω πρόβλημα με τις φώτο. :)

 

 

Το κατάλαβα αυτο που είπες και σε ευχαριστώ για την βοήθεια,αλλά δεν με αφήνει ούτε σε νέο post να προσθέσω οποιοδήποτε αρχείο πάνω απο 10,24 kb,που είναι εξαιρετικά μικρό.Δεν ξέρω τι φταίει,προσπάθησα να τις ανεβάσω και από κινητό και μου βγάζει το ίδιο μήνυμα.Παντως οποίος είχε κάποιο παρόμοιο πρόβλημα με την ιστοσελίδα και μπορεί ας βοηθήσει.

***Λοιπόν,μόλις μπήκα στο προφιλ μου και μου αναφερει στα συνημμένα ότι έχω χρησιμοποιήσει τα 20 Mb που είχα διαθέσιμα γιαυτό δεν μπορώ να προσθέσω εικόνα.Δεν ήξερα ότι υπάρχει κάποιο όριο,τι  μπορεί να γίνει σε αυτήν την περίπτωση;

Επεξεργασία από EVANGELOS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Μετά την πολύτιμη βοήθεια του φίλου Retroplaymo,καταφέραμε και ανεβασαμε το όριο των ΜΒ,οπότε το κόμικ είναι τώρα ολοκληρωμένο και περιμένω τις απόψεις σας.Bonus δύο σχέδια,Βruce Lee και Gary Oldman ως Δρακουλας.

 

1550645643481.thumb.jpg.8ff07fff6f83dbe79beb07c96025e518.jpg  1550645517452.jpg

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ταπεινή μου γνώμη, η  φωτογράφιση  αδικεί το σχέδιο, πιστεύω ότι  ίσως με ένα scanner να έδειχναν πολύ καλύτερα

και να φαινόταν πιο πολύ οι λεπτομέρειες. :) 

Πάρα ταύτα μια χαρά το βρίσκω. :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

6 λεπτά πριν, Retroplaymo είπε:

Ταπεινή μου γνώμη, η  φωτογράφιση  αδικεί το σχέδιο, πιστεύω ότι  ίσως με ένα scanner να έδειχναν πολύ καλύτερα

και να φαινόταν πιο πολύ οι λεπτομέρειες. :) 

Πάρα ταύτα μια χαρά το βρίσκω. :)

 

:cheers5:

Δεν έχω scanner,προς το παρών είναι ότι καλύτερο μπορώ να κανω με τις φωτογραφίες.Θα πρότεινα να κλικαρετε στις φώτο για φανούν καλύτερα οι λεπτομέρειες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

 Η νύφη του Φρανκενσταιν.Ειμαι μεγάλος φαν των παλιών ταινιών με τερατα της Universal,και ήθελα αυτή τη τη φορά να πειραματιστω με κάποιον γυναικείο χατακτηρα.Τα παλιά μου σχέδια δεν έχουν ανέβει ακόμα σε καλύτερη ανάλυση,καθώς έχω αλλάξει κάποια καρέ με τα οποία δεν ήμουν ευχαριστημένος,οπότε η remastered έκδοση θα βγει μαλλον με το καινούργιο μου κόμικ που ολοκληρώνει την τριλογια!

photo_editor_ds_1569356490891.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  36877
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  10
  • Reputation:   43
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βλέπω εξαιρετική λεπτομέρεια στις ζωγραφιές σου .Πρέπει να είσαι αρκετά υπομονετικός για να το κάνεις αυτό. Επίσης ενδιαφέρον το γεγονός ότι δεν χρησιμοποιείς χρώματα στις ζωγραφιές σου παρόλαυτα  το ασπρόμαυρο δίνει μια ιδιαίτερη ατμόσφαιρα .Μπράβο ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ευχαριστώ πολύ!

Δυστυχώς δεν έχω δημοσιεύσει τίποτα καινούριο για λόγους που δεν είναι το παρόντος,παρόλα αυτά τα δύο κόμικ είναι πλέον σε τελειωμένη έκδοση ενώ το τρίτο μέρος είναι ακόμα under construction...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.