Jump to content
News Ticker
  • ΕΚΔΗΛΩΣΗ
  • Η ΛΕΦΙΚ ΑΦΙΕΡΩΝΕΙ τον ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ 2019 στον ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΤΣΑΟΥΣΗ Παρουσίαση: Σάββατο 14 ΔΕΚ 2019 στις 8μμ @ΛΕΦΙΚ
Θρηνωδός

Γιατί το χαρτί γίνεται κυματιστο;

Recommended Posts

Το έχω παρατηρήσει σε κόμικ διαφόρων χαρτιών και εκδόσεων. 99% είναι από υγρασία την οποία ανάθεμα και αν καταλαβαίνω από που παίρνουν αφού είναι εντός σπιτιού και όχι κοντά σε μπάνιο/κουζίνα. Πως μπορώ να το αποφεύγω (γιατί να το διορθώσω νομίζω ότι δεν γινεται); 

image.jpg

• Like 10
  • Sad 1

Πανω κατω τα ιδια ανεφερα και εγω προσφατα , εδω

πιθανον υγρασια... :(

• Like 6

24-08-2016-11-55-57bd60f0a0422.jpg

αφυγραντήρας!!!! :lol:

πέρα από την πλάκα.. υγρασία είναι.. είναι παντού μέσα έξω από τα σπίτια.. σε όλη την Ελλάδα οπότε αφυγραντηρας, aircondition, καλή συντήρηση του σπιτιού, άνοιγμα παράθυρα να παίρνει αέρα τις μέρες με τον ήλιο.. κτλ κτλ

οπότε η απάντηση αφυγραντήρας δεν ειναι και τοσο για πλάκα :P

(edit: εγώ δεν έχω οπότε δεν ξέρω αν βοηθάει 100% αλλά φαντάζομαι κάτι θα κάνει.. :)  )

Edited by mr-d
  • Like 9

Μακρια απο ντουλαπια με κυματιστα πατατακια. Μακρια απο ραδιοφωνα, τηλεορασεις, φουρνους μικροκυματων, σημαιες που κυματιζουν κτλ  Γενικα μακρια απο κυματα πασης φυσεως γιατι συντονιζεται το χαρτι και κυματιζει και αυτο.

Η υγρασια σαν αιτια ειναι ενας μυθος οπως κι υπερθερμανση του πλανητη και η υπαρξη αλλων πλανητων οπως ειπε και ενα καρντασι.  Μην πιστευεις τιποτα. THE TRUTH IS OUT THERE.

• Like 2
  • Funny 5
  • Thanks 2

Πάλι καλά που έχουμε και αυτά τα ευχάριστα διαλείμματα ένα πράμα. :) 

• Like 4

Η σοροποτα φταιει

21EFAC0D-4028-4DD8-87EA-54ECABFFD0F3.jpeg

(προφανως υγρασια)

:cheers5:

• Like 2
  • Thanks 1

Τα είπαν οι αποπάνω. Κλασική περίπτωση. Ευτυχώς δεν έχω τέτοια φαινόμενα σπίτι μου :P

(έχει φάση το ότι όποτε πηγαίνω στους συγγενείς στο Ρίο, τα βιβλία-κόμικς που παίρνω μαζί μου - γιατί δεν πάμε πουθενά χωρίς ένα κάποιο ανάγνωσμα κύριοι - με το που φτάνω γίνονται αμέσως έτσι!)

• Like 1

καλησπέρα. έχω πολλά τεύχη μικρού μεγέθους(μπλεκ.μικυ) τα οποία παρατηρώ ξεφυλλίζοντάς τα οτι έχει στραβώσει η ράχη τους με αποτέλεσμα να κάνει όλο το τεύχος κάτι σαν ζιγκ ζαγκ και φοβάμαι μηπως χειροτερέψει. όταν αγοράστηκαν απο το περίπτερο ήταν σε άριστη κατάσταση. τί μπορει να φταίει? τα έχω σε βιβλιοθήκη κάθετα μακρυα απο ζεστη φως και υγρασία.

• Like 1

@spiritcrusher83  Μεταφέρθηκε το post από την Γενική Συζήτηση, στην Γενική Βοήθεια και ενώθηκε με το υπάρχον θέμα.  :)

:cheers5:

• Like 1
  • Thanks 1

Γει χαρά σε όλους!! Ήρθα με θερμή πρόσκληση από τον  @Lord Makro

Έχω και εγώ παρόμοια περίπτωση με τους τόμους γραφικών νόβελ από marvel.Θα αφοίσω δύο σχόλια που έγραψα σε άλλο thread και αν μου το ζητήσετε θα πω περισσότερα.

Post 1:

""""""""""""  

Ορίστε και κάτι καινούργιο και ίσως ανησυχητικό.

Μένω στη Νέα Φιλαδέλφεια η οποία είναι γνωστή για την υγρασία της.

Έχω βάλει τα τεύχη το ένα πάνω στο άλλο έξω (όχι μέσα σε έπιπλο) στο δεύτερο πιο βόρειο δωμάτιο του σπιτιου που έχει λίγο υγρασία.

Και τα τεύχη από πάνω και κάτω μερικών σελίδων κάνουν μικρές ζάρες.Δεν χάλασε το χρώμα στις σελίδες,δεν είναι βρεγμένες και δεν κολάνε.Αλλά θυμάμαι πως δεν ήταν έτσι νομίζω.

Μερικές φωτογραφίες:

20191104_144502.thumb.jpg.5d7d62ecbc1b75919d91178bd4629a64.jpg

20191104_144558.thumb.jpg.ed9b1e31ded9c8d5c088812180f7768e.jpg

20191104_144714.thumb.jpg.96b0c259be67d3806e02f4d9aa8a0fe9.jpg

20191104_144731.thumb.jpg.469ad4a6525dbf385ab957fa9a73fa4b.jpg

Διάλεξα του spiderman γιατί το έχω περισσότερο εκεί,δεν ξέρω αν φαίνονται ζάρες πάνω πάνω.Μήπως να αρχίζω να ανησυχώ;

Μια ψυχή μου είπε πως είναι η βιβλιοθεσία έτσι.Αν ισχύει τότε θα δω και το επόμενο με το καλό.Τώρα θα το έχω βάλει μέσα σε κλειστή ξύλινη βιβλιοθήκη με λίγο για την ώρα χώρο σε δωμάτιο με πολύ λιγότερη έως καθόλου υγρασία.Να δω με το καλό που θα βάλω τα επόμενα :lol:

Συγνώμη για τυχόν πρίξημο....     

""""""""""""""" 

Post 2:

"""""""""""""""""

Πριν τα είχα στο σαλόνι.Το οποίο είναι μία τζαμόπορτα απόσταση (η οποία είναι ανοιχτή για να μπαίνει αέρας).Τώρα είναι είναι καπακομένα μέσα σε ξύλινη βιβλιοθήκη σε δωμάτιο χωρίς υγρασία πολύ.Ελπίζω να μην συνεχήσει αλλά κατάλαβα πως έγινε ήδη ζημιά....

Και ένας αφυγραντήρας κοστίζει πολύ......

Τη κάτσαμε,γα%#$ω τη που=#/$α μου..............  :moutra2:

ΥΓ:Έβαλα στο σαλόνι απλόστρα να στεγνόσουν ρούχα για όλο το βράδυ χθες,μπορεί να είναι και αυτο.Τώρα εκεί που τα καπάκωσα σε τρεις-τέσσερις μέρες θα δω αν φτιάξουν έστω λίγο....   

""""""""""""""""""""

Αυτά για την ώρα.Δυστηχώς δεν μπορώ να πάρω αφυγραντήρα γιατί είναι ακριβός.Και ως προσωρινή λύση τα έβαλα μέσα στη κλειστή βιβλιοθήκη μου σε δωμάτιο χωρίς υγρασία.Αξήζει να σημειωθεί πως άλλα βιβλία που έχω εκεί είναι μια χαρά,Χειμώνα Καλοκαίρι.Που καμιά φορά βάζει η αδερφή μου κλιματιστικό που αποροφάει την υγρασία αν και δεν λέω πως κάνει πολλά.Θα δω σε τέσσερις μέρες περίπου. 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και εύχομαι σε όσους με παρόμοιο θέμα να ξαναφτιαχτεί άμεσα!!     :)

Edited by TheMetalBat
  • Like 5

2 σπίτια άλλαξα και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τα μικυμαους που τα έχω κ μέσα σε ντουλάπι. Δεν ξέρω τι να κάνω

• Like 3

1 ώρα πριν, spiritcrusher83 είπε:

2 σπίτια άλλαξα και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τα μικυμαους που τα έχω κ μέσα σε ντουλάπι. Δεν ξέρω τι να κάνω

Αν και τα δύο σπίτια είναι στην ίδια περιοχή και αυτή έχει γενικά πολύ υγρασία,τότε δεν νομίζω να αποφεύγεται.Αλλά αν δεν έχεις ή δεν θέλεις αφυγραντήρα,το κλιματιστικό βοηθάει πάντως.Σε περιπτωση που σου έχουν ήδη "κυματίσει".Δεν μπορώ να στο εγγυηθώ όμως με 100% σιγουριά,τουλάχιστον όχι ακόμα.

• Like 2

Το λέω κι εδώ, και θα το γράψω παντού. Απέφευγα να πάρω αφυγραντήρα λόγω χώρου / κόστους / θορύβου, όμως μόλις είδα τις κυματιστές σελίδες στο Artist Edition του Don Rosa, έφυγα επιτόπου και πήρα έναν. Το αποτέλεσμα ήταν να ισιώσει μέσα σε μερικές ώρες, ενώ κάποια πιο έντονα περιστατικά ήθελαν κάνα διήμερο, συν πίεση από πάνω τους. Δυστυχώς δεν μου έκοψε να βγάλω φωτογραφίες με το πώς ήταν. Πλέον δεν ξέρω πώς ζούσα τόσα χρόνια χωρίς αφυγραντήρα. Ειδικά τώρα με τις βροχές, βγάζω περίπου 3 λίτρα νερό την ημέρα. Η υγρασία έχει πέσει από το 65% στο 40-45%. Το καλοκαίρι δεν έχω θέμα, ενώ το χειμώνα πες πως με το κλιματιστικό πάλι ξεραίνεται η ατμόσφαιρα. Όμως αυτές τις ημέρες του χρόνου που έχει φυσιολογική θερμοκρασία και δεν μπορείς να βάλεις κλιματισμό, η υγρασία κάνει πάρτι στο σπίτι.

Είχαμε και θέματα με την μπογιά στον τοίχο, μετά από σχεδόν κάθε χειμώνα ήθελε βάψιμο επειδή έσκαγε από την υγρασία. Για να δούμε εάν δούμε διαφορά φέτος.

Edited by PhantomDuck
  • Like 3
  • Thanks 3

Πάρε ένα αφυγραντήρα με ιονιστή. Με 120 ευρώ περίπου εισαι οκ . Θα φροντίζει και τα κόμιξ  σου , και την υγεία σου!

• Like 2
  • Thanks 1

Μη ρίχνεις τόσο πολύ την υγρασία... Η χαμηλή υγρασία δημιουργεί άλλα προβλήματα, εξίσου σοβαρά (ειδικά αν πέσει κάτω από 30%, δε μπορείς να αναπνεύσεις!). Το ιδανικό είναι στα 45-55%!

• Like 2

Μισό λεπτό,ανεβάζει πολύ το ρεύμα ο αφυγραντήρας,εννοώ χτυπάει στο λογαριασμό ΔΕΗ;

Και δυστηχώς δεν *μας είναι εύκολο να πάρουμε έναν,παρόλο που θα ήταν χρήσιμος όπως λένε οι γονείς μου.Ίσως όχι τώρα....

*(Λέω μας γιατί μένω στο σπίτι των γονιών μου)

Και υποτίθεται ότι η Αττική έχει από τα καλύτερα ξηρά κλίματα... εξαρτάται βέβαια θα μου πείτε από την περιοχή.

• Like 1
  • Funny 1

Kαίει γύρω στα 230 w (όσο αναγράφει ο καθένας).Να ξέρεις όμως , ότι όταν πέφτει η υγρασία, θα ανάβεις και λιγότερη ώρα τη θέρμανση. Δηλαδή κάνει απόσβεση χρημάτων.

• Like 2

28 λεπτά πριν, averel είπε:

Kαίει γύρω στα 230 w (όσο αναγράφει ο καθένας).Να ξέρεις όμως , ότι όταν πέφτει η υγρασία, θα ανάβεις και λιγότερη ώρα τη θέρμανση. Δηλαδή κάνει απόσβεση χρημάτων.

Έγινε. Ευχαριστώ!