Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ionas Aggelis

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

5 λεπτά πριν, Ionas Aggelis είπε:

 

Του Στορμ είναι τελικά η πρώτη πρώτη ιστορία του, τεύχος #0 να το πούμε αλλιώς. 

Και πραγματικά χαίρομαι για τη συνέχεια του Largo:)

Ωωω ακόμα καλύτερα. Αχ τι καλά να έβαζαν και τα πρώτα που δεν μπορούμε να τα βρούμε

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 491
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17597
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

50 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Ωωω ακόμα καλύτερα. Αχ τι καλά να έβαζαν και τα πρώτα που δεν μπορούμε να τα βρούμε

Αυτα που ειχαν βγει απο την Star Comics κ απ την Esperos δλδ;; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

56 λεπτά πριν, albert είπε:

Αυτα που ειχαν βγει απο την Star Comics κ απ την Esperos δλδ;; 

Ναι ναι. Τα βρίσκεις με πολύ κόπο σπαστά σε μεγάλες τιμές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το e-shop της "ΛΕ.ΦΙ.Κ." έχει κάποιους τόμους, πάντως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94414
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το τεύχος με τον γρουσούζικο αριθμό έφτασε στα χέρια μας, συνεχίζοντας την καλή παράδοση των καλαίσθητων εξωφύλλων. :) Αυτή την φορά ο βλοσυρός Δικαστής Ντρεντ θα φιγουράρει στην...βιτρίνα. Αυτό που ξεχωρίζει από τα περιεχόμενα είναι η απουσία του Τζόνι Ρεντ, ο οποίος πέταξε μακριά από τις σελίδες του περιοδικού. Επίσης, ο Στορμ φιλοξενείται σε ολοκληρωμένο, αυτοτελές επεισόδιο. Από εκεί και πέρα έχουμε μία ενδιαφέρουσα επιλογή ιστοριών, νέων, καθώς και μία απολαυστική συνέντευξη. Κι όπως γίνεται συνήθως, έχουμε ένα “ζωντανό” editorial, στο οποίο ο Λεωκράτης θα επικεντρωθεί να μας ενημερώσει για τον κομίστα που δίνει συνέντευξη στον Γαβριήλ Τομπαλίδη, καθώς επίσης και για τις δύο επερχόμενες εκδόσεις της εταιρείας. Ο λόγος για το κόμικ-αφιέρωμα “Η τετράς η ξακουστή του Πειραιώς” και το “Ζαγκόρ #09”. Όπως συμβαίνει συνήθως, λοιπόν, το “Μπλεκ” δίνει οντότητα στην λέξη “πολυθεματικότητα”. Νομίζω, όμως, ότι ήρθε η ώρα να πούμε δύο λόγια για τα περιεχόμενα του τεύχους. :)

 

“Μα τα χίλια…”: Τελικά ούτε στον ύπνο του δεν βρίσκει ξεκούραση ο φουκαράς ο Μπλεκ. :lol: Μία έξυπνη γελοιογραφία για να ξεκινήσει ευχάριστα το τεύχος.

 

“Κόμικς Νέα”: Μεγάλη ποικιλία πληροφοριών, επιμελημένη από τον Γαβριήλ Τομπαλίδη. Στην ημερήσια διάταξη έχουμε το “Dracula Files GN”. το “The Michael Moorcock Library: Elric Eternal Champion Collection”, το “The Prism 1”, το “Alien: The Original Screenplay HC”, καθώς και το “δικό μας” κόμικ “Berlin”. Το άρθρο θα κλείσει με μία παράθεση ενός σχολίου του μεγάλου Don Lawrence.

 

“Μπλεκ - Μήνυμα άκρως απόρρητο”: Αυτοτελής ιστορία του Ξανθού Γίγαντα, που φέρει ένα ικανοποιητικό σενάριο, το οποίο όμως δεν είναι από το επάνω ράφι. Η πλοκή έχει δράση, ηρωισμούς κι ανατρεπτικό χαρακτήρα. Το φινάλε είναι...εκρηκτικό και διατηρεί την προσωπικότητα του σύμπαντος στο οποίο βρίσκεται ο ήρωας. Πολύ όμορφα. :)Πολύ καλό, αλλά χωρίς να ενθουσιάζει, βρήκα και το σχέδιο.

 

“Λάργκο Γουίντς - Η παγίδα (Β’ μέρος)”: Μειώθηκαν τα οικονομο-λογιστικά τερτίπια κι αμέσως ενισχύθηκε η δράση και η αγωνία. Η ιστορία ολοκληρώνεται εξαιρετικά, το σχέδιο των “κακών” αποκαλύπτεται, το ίδιο κι ο Green Archer. Στο φινάλε έχουμε μία φρενήρη κι αγωνιώδη πλοκή, που κάνει να κυλά ο ιδρώτας στον κρόταφο, ενώ η τελευταία σελίδα μάς γεμίζει συγκίνηση. Γενικά, πρόκειται για τα ακριβά χαρτιά του περιοδικού. Για το σχέδιο τα έχουμε ξαναπεί. :P

 

“Ελ Ζαμπάτο - Σκλάβοι της Ρώμης (Β’ μέρος)”: Δεύτερη επαφή μου με το ήρωα, ο οποίος παρά το προχωρημένο της ηλικίας του, καταφέρνει να με κρατήσει. Αυτό που εντοπίζουμε είναι μία πλοκή με ανεξάντλητη δράση και...πολύ ξύλο. Το σενάριο μού θύμισε (στην αρχή) κάτι από Λοχαγό Μαρκ, ενώ από τα μισά και πέρα, έφερε κάτι από Κόναν. Παρά τα μικρά θεματάκια της, την βρήκα μία ωραία δουλειά. Όσον αφορά τον εικαστικό τομέα, δεν έχει αλλάξει η γνώμη μου.

 

“Συνέντευξη - Γιάννης Ρουμπούλιας”: Ο αγαπημένος και ταλαντούχος δημιουργός θα κουβεντιάσει με τον Γαβριήλ Τομπαλίδη για το ξεκίνημα της καριέρας του, για τον συνδυασμό κόμικς-κινηματογράφου, τα σχέδιά του για το μέλλον, αλλά και το κατά πόσο έχει επηρεάσει ο COVID-19 την δουλειά του. Αυτό που κρατάμε είναι το γεγονός ότι ο Ρουμπούλιας θα συμμετάσχει σε μία εκδοτική-επιχειρηματική κίνηση, η οποία έγινε γνωστή στην συνέχεια κι ευχόμαστε να είναι επιτυχημένη. :) Ωραίες ερωτήσεις, απολαυστικές απαντήσεις και το χιούμορ πανταχού παρόν. :P Μας άφησε, όμως, με την απορία στην τελευταία ερώτηση! :lol: Στην συνέχεια θα μας χαρίσει ένα δισέλιδο, ασπρόμαυρο κόμικ, με τίτλο “Ο δολοφόνος με το δρεπάνι” και πρωταγωνιστές τον Ντύλαν Ντογκ και τον Γκράουτσο, με τον δεύτερο να κλέβει την παράσταση. ;) Ο Rubus θα μας αποχαιρετήσει με ένα ολοσέλιδο, έγχρωμο σκίτσο του Φάντομ. Κι αν δεν χορτάσατε με την συγκεκριμένη συνέντευξη (που πολύ αμφιβάλλω), υπάρχει και η συνέντευξή του στην εκπομπή “Καρικατούρες”, η οποία φιλοξενήθηκε στον χώρο της ΛΕΦΙΚ. :)

 

“Στορμ - Ο ταξιδιώτης του Αρμαγεδώνα”: Τρία θετικά σημεία εντόπισα στην συγκεκριμένη ιστορία. Το πρώτο είναι η αυτοτέλειά της. Γενικά με χαλάει όταν διαβάζω την λέξη “συνεχίζεται”, αντί για “τέλος” στο τελευταίο καρέ της ιστορίας. :P Το δεύτερο είναι η ιδέα που στηρίχτηκε το σενάριο, που έχει διαστημική Sci-Fi υφή. Τέλος, το τρίτο είναι το απίστευτο, ρεαλιστικό και λεπτομερές σχέδιο, καθώς κι ο χρωματισμός. Από εκεί και πέρα, η πλοκή ήταν αλλοπρόσαλλη, βαρετή, που με έκανε να αδημονώ να τελειώσει. Κρίμα… :( Φοβάμαι ότι η σχέση μου με το σύμπαν του Στορμ περνάει κρίση.

 

“Ρετρό Νούμερο 1 - Αστερίξ”: Ήρθε, λοιπόν, η ώρα που ο ανυπόταχτος Γαλάτης θα κλίνει το γόνυ στην πένα του @Nikos Nikolaidis .Ο άριστος “Αρχαιολόγος” της 9ης Τέχνης στην Ελλάδα, θα μας δώσει τα φώτα του για την πρώτη φορά που ο Αστερίξ πάτησε το πόδι του στο έδαφος της χώρας μας. Χρειάστηκε μόλις μία σελίδα για να πάρουμε όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για το πρώτο τεύχος του Σπανού. Γι΄ακόμα μία φορά δίνουμε τις ευχαριστίες μας. :respect:

 

“The Pop Corner”: Ο Μάνος Νομικός θα μας μιλήσει για την σειρά της Fantagraphics “The Complete Peanuts”, για την νέα τηλεοπτική σειρά “The Walking Dead: World Beyond” και θα κλείσει με αναφορές στην κινηματογραφική ταινία “Enola Holmes”. Όπως πάντα, λεπτομερής και με ωραία γραφή. :)

 

“Δικαστής Ντρεντ - Το σάβανο (Β’ μέρος)”: Το μέρος που ολοκληρώνει την ιστορία χαρακτηρίζεται από καταιγιστική δράση κι αρκετά σκληρές εικόνες. Από εκεί και πέρα, όμως, η υπόθεση είχε συγγραφικές ευκολίες και βιάστηκε κάπως να ολοκληρωθεί. Στο σύνολό της, δεν μπορώ να πω ότι μ’ άφησε αδιάφορο, αλλά νομίζω ότι ο Δικαστής Ντρεντ δεν βρισκόταν στο στοιχείο του. Τον προτιμούσα στις παλαιότερες ιστορίες του.

 

“Τα μαγικά παπούτσια του Μπίλυ”: Ο φιλαράκος μας αρχίζει να εδραιώνεται στο ρόστερ της σχολικής ομάδας, αλλά τα προβλήματα δεν θα αργήσουν να εμφανιστούν. Μέσα σε μόλις δύο σελίδες αλλάζει όλο το mood κι ένα ακόμα μυστικό για τα παπούτσια αποκαλύπτεται. Όμορφη προσέγγιση που μου κίνησε την περιέργεια για την συνέχεια. :)

 

“Το παιδί - πάνθηρας”: Ο Μπίλυ σώζει από τραυματισμό έναν μικρό μιμητή του κι έρχεται αντιμέτωπος με τον J. Jonah Jameson των φτωχών, ο οποίος στην δική του εφημερίδα αποκηρύσσει το παιδί-πάνθηρα, την ίδια ώρα που νέα προβλήματα εμφανίζονται στην οικογένεια. Ένα νέο κεφάλαιο φαίνεται να ξεκινάει στην ιστορία, το οποίο έχει πολλές ομοιότητες με τον Spider-Man. Μένει να δούμε πώς θα εξελιχθεί. :thinking: Το κακό είναι ότι οι σελίδες μάς έρχονται με το σταγονόμετρο. :(

 


:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  63
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1627
  • Achievement Points:  349
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1995 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Εξαιρετική παρουσίαση, τα συγχαρητήριά μου, αγαπητέ μου φίλε !!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μπορεί κάποιος να πει με τρόπο στον υπεύθυνο έκδοσης ότι Suisse είναι η Ελβετία κι όχι η Σουηδία (Suède) ; Εδώ και αρκετά τεύχη ο φίλος του Λάργκο ο Σιμόν αναφέρεται σαν Σουηδός ενώ είναι Ελβετός...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23549
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94414
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους #14, βρίσκεται κοντά μας. :)

 

BLEK2018MIKROSHROS_0014.jpg  BLEK2018MIKROSHROS_0014z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5436 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Άκρως νοσταλγικό εξώφυλλο, με τη στάμπα "Καλά Χριστούγεννα", που μας παραπέμπει στα παλιά εορταστικά τεύχη του Μπλέκ!!!

ΚΑΙ γι'αυτό, γουστάρω τον Λεωκράτη! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

On 12/16/2020 at 12:46 PM, thor77 said:

Μπορεί κάποιος να πει με τρόπο στον υπεύθυνο έκδοσης ότι Suisse είναι η Ελβετία κι όχι η Σουηδία (Suède) ; Εδώ και αρκετά τεύχη ο φίλος του Λάργκο ο Σιμόν αναφέρεται σαν Σουηδός ενώ είναι Ελβετός...

Στο προηγούμενο τεύχος είχε μεταφραστεί ο Μεσαίωνας (Middle Ages) ως μέση ηλικία...

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Στην αρχή νόμιζα ότι αυτός που μιλούσε είχε... παραξενα γούστα, έπρεπε να διαβάσω τη συνέχεια για να καταλάβω τι έλεγε...  Είχε που είχε δύσκολες εννοιες αυτή η ιστορία, η μετάφραση τα δυσκόλεψε ακόμα περισσοτερο. Με την ευκαιρία, το "χρονικό" οστό είναι το κροταφικο. 

IMG_20201220_024408.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32434
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

50 λεπτά πριν, theforce είπε:

Στην αρχή νόμιζα ότι αυτός που μιλούσε είχε... παραξενα γούστα, έπρεπε να διαβάσω τη συνέχεια για να καταλάβω τι έλεγε...  Είχε που είχε δύσκολες εννοιες αυτή η ιστορία, η μετάφραση τα δυσκόλεψε ακόμα περισσοτερο. Με την ευκαιρία, το "χρονικό" οστό είναι το κροταφικο. 

IMG_20201220_024408.jpg

Tραγικό.
Ήθελα να ΄ξερα αυτός που το μεταφράζει, κάθεται μετά να διαβάσει όλο το μπαλονάκι να δει αν βγάζει νόημα;
Κάτι τέτοια λάθη μου θυμίζουν μεταφράσεις δεκαετίας ΄80.

Ανεπίτρεπτο εν έτει 2020 να υπάρχουν τόσο χτυπητά μεταφραστικά λάθη σ΄ένα κόμικ.

 

Παραθέτω το κείμενο στα αγγλικά απ΄την έκδοση της cinebook:
479619174_.thumb.JPG.544939ddc285ada182dea36abe2a52b0.JPG

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τεύχη 12 και 13

 

Έχω ένα μεγάλο πρόβλημα, τις ιστορίες του ΜΠΛΕΚ που σπάνε σε δύο μέρη τις διαβάζω ολόκληρες περιμένοντας να βγει το επόμενο τεύχος, τώρα αν είναι σε περισσότερα μέρη τύπου Ελ Ζαμπάτο βλέποντας και κάνοντας. Anyway το τεύχος 12 είχε αρκετές ιστορίες με Α μέρη και μάλιστα το αγόρασα όταν πρωτοβγήκε ενώ το 13 πριν λίγες μέρες, οπότε είχα καιρό να πιάσω το περιοδικό. Χαλαρά λοιπόν το απόγευμα τα διάβασα μονορούφι, οπότε ορίστε η γνώμη μου σε όσα έχω κάτι να σχολιάσω.

 

Λάργκο Γουίντς: Η Παγίδα

 

Μακράν το highlight του περιοδικού. Όποτε έχω ολοκληρωμένη ιστορία Λάργκο προς διάβασμα, φροντίζω οι συνθήκες να είναι ιδανικές, δεν είναι ιστοριούλα που θα διαβάσεις στις 2 το βράδυ πριν τον ύπνο. Για ακόμα μία φορά είχαμε μία πολύ αγωνιώδη περιπέτεια με πάρα πολλή δράση και κυρίως ανατροπές επί ανατροπών. Σε σχέση με την προηγούμενη ιστορία όπου ο Λάργκο φαίνεται ότι θα είναι ο νικητής της εξαγοράς, εδώ έχουμε από την αρχή τη μεγάλη ανατροπή των αντιπάλων και βλέπουμε πως το W Group θα μπορέσει σε τρεις μέρες να την αντιστρέψει. Το σχέδιο κλασικά υπέροχο και λεπτομερές και το σενάριο είχε τις πολυπλοκότητές του στο οικονομικό κομμάτι, αλλά για μένα ήταν κατανοητές.

 

Δύο σημειώσεις μόνο επειδή είμαι σίγουρος ότι άτομα της εκδοτικής μας διαβάζουν: Πρώτον πρέπει να αλλάξει η μετάφραση στον Σουηδό και να γίνει Ελβετός και δεύτερον κάθε ιστορία Λάργκο μπαίνει σε δύο τεύχη, πράγμα που σημαίνει ότι έως τώρα είχαμε τέσσερεις ιστορίες με την πρώτη να ξεκινάει πάνω από ένα χρόνο πριν. Ένα πολύπλοκο κόμικ σαν κι αυτό θεωρώ ότι χρειάζεται μια εισαγωγική σελίδα που θα περιγράφει τι έγινε στις προηγούμενες ιστορίες, χαρακτήρες-κλειδιά, μια σύνοψη γενικά του πως φτάσαμε εδώ. Προσωπικά ανοίγω συνέχεια παλιά τεύχη και κρατάω σημειώσεις για το τι έχει συμβεί γιατί όπως είπα πολλές φορές η ανάγνωση του περιοδικού απέχει αρκετούς μήνες αν έχει κάποιος ιδιοτροπίες στην ανάγνωση όπως εγώ. Γενικά ο Λάργκο είναι για μένα το διαμάντι του ΜΠΛΕΚ και σίγουρα η ιστορία που με κρατάει συνεχώς ενθουσιασμένο με την ποιότητα να μην πέφτει ποτέ.

 

Μπλεκ

 

Δεν περίμενα να το πω αυτό, δε μεγάλωσα με περιοδικά Μπλεκ, αλλά στην ηλικία που είμαι διασκεδάζω πάρα πολύ τις περιπέτειες του. Είναι τρομερό, γιατί γενικά είμαι της αμερικάνικης σχολής και του σύγχρονου σχεδίου, αλλά οι ιστορίες του ξανθού γίγαντα ξέρω ότι πάντα μπορούν να με διασκεδάσουν.

 

Ελ Ζαμπάτο

 

Πολλή κουβέντα έπεσε, διάβασα τα πρώτα δύο μέρη της ιστορίας και πρέπει να πω ότι μου άρεσε αρκετά χωρίς να ξέρω τον Ελ Ζαμπάτο πριν το Μπλεκ. Η ισπανική σχολή στο σχέδιο με τα πολλά μικρά καρέ δε με βοήθησε πολύ στη ροή. Οι εικόνες είναι όμορφες, αλλά αν τα πάνελ ήταν πιο μεγάλα και καθαρά θεωρώ ότι η σκηνοθεσία θα ήταν καλύτερη στο κόμικ. Αν δηλαδή κάποιος ξεφυλλίσει τις σελίδες του Ελ Ζαμπάτο θα καταλάβει λίγες διαφορές μεταξύ τους.

 

Dredd

 

Ο Dredd έχει αρχίσει και μετατρέπεται σε λίγο hit or miss περίπτωση. Υπάρχουν ιστορίες του που μου αρέσουν και άλλες που θεωρώ ότι θα τις απολάμβανα πιο πολύ αν είχα εντρυφήσει στο σύμπαν του. Η τελευταία πάντως δεν ήταν κακή.

 

Τα Μαγικά Παπούτσια του Μπίλυ - Το Παιδί Πάνθηρας

 

Το κακό με τα συγκεκριμένα κόμικ είναι ότι αποκτούν ροή όταν διαβάσεις τα δισέλιδα σερί. Πχ όταν πήρα τα πρώτα τεύχη ΜΠΛΕΚ δεν το διάβαζα το Παιδί Πάνθηρας, όταν είχα τα πρώτα δέκα στα χέρια μου τα διάβασα όλα μαζί και ήταν μια καλή εμπειρία. Τώρα να περιμένω κάθε δύο μήνες για να διαβάσω 2-3 σελιδούλες δεν ξέρω αν έχει νόημα, σίγουρα πάντως και τα δύο θα τα ξαναδιαβάσω όλα μαζί.

 

Αφιερώματα

 

Ωραία όπως πάντα η συνέντευξη, στο τεύχος 13 με τον Rubus, ενώ μου αρέσει πάντα το μονοσέλιδο, γεμάτο πληροφορίες αφιέρωμα του φίλτατου @Nikos Nikolaidis, αυτή τη φορά σχετικά με τον Αστερίξ που δίνει κάποιες λεπτομέρειες που προσωπικά αγνοούσα.

 

Συνολικά λοιπόν το ΜΠΛΕΚ παραμένει ένα περιοδικό που χαίρομαι που είμαι σταθερός αγοραστής του. Το επίπεδο του έχει ανέβει, η εκδοτική έχει δει τα λάθη και τα διορθώνει, οι επιλογές των ιστοριών και η ροή κάθε τεύχους είναι αρκετά καλύτερη, θέλει όμως διορθώσεις στο κομμάτι των μεταφράσεων (που όπως έχουν αναλύσει αρκετοί εδώ, αποτελεί ένα μόνιμο θέμα της εκδοτικής) και προσωπικά περιμένω και τι άλλες επιλογές ηρώων ενδέχεται να γίνουν σε επόμενα τεύχη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αυτό με τις σημειώσεις στο Λαργκο και εγώ το κάνω. Ιδίως στην τελευταία ιστορία που έκλεινε όλο το θεματικό κύκλο των τεσσάρων Μπλεκ πήρα όλα τα προηγούμενα και πήγαινα μπρος πίσω.

 

Εμένα το τρέχον τεύχος δεν μου αρέσει. Τον Ζαμπατο δεν τον διαβάζω. Δεν μπορώ αυτά τα μικρά καρέ και ούτε με συγκινεί το θέμα. Δεν μου αρέσει γενικά αυτή η εποχή.

 

Το Στορμ Μηδέν δεν μου είπε κάτι. Αδιάφορο. 

 

Ο Dredd δεν είναι στα φόρτε μου. Το πρώτο story arc του (με τη μάχη των ορυχείων) μου άρεσε. Από εκεί και πέρα καθόλου.

 

Μου έμεινε ουσιαστικά ο Λαργκο ο Μπλεκ και τα δισελιδα στο τέλος. 

 

Γενικά ενώ απολαμβάνω το Μπλεκ αυτό το τεύχος με άφησε ανικανοποίητο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  63
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1627
  • Achievement Points:  349
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1995 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

2 hours ago, nikolas12 said:

Αφιερώματα

Ωραία όπως πάντα η συνέντευξη, στο τεύχος 13 με τον Rubus, ενώ μου αρέσει πάντα το μονοσέλιδο, γεμάτο πληροφορίες αφιέρωμα του φίλτατου @Nikos Nikolaidis, αυτή τη φορά σχετικά με τον Αστερίξ που δίνει κάποιες λεπτομέρειες που προσωπικά αγνοούσα.

 

 

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και εύχομαι καλές γιορτές !!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6017 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

On 12/20/2020 at 2:52 AM, theforce said:

 Με την ευκαιρία, το "χρονικό" οστό είναι το κροταφικο. 

 

 

Σίγουρα αυτό είναι google translate  Screenshot_1.thumb.jpg.41426424a986d940928503f8c68fd656.jpg

 

Το περίεργο είναι ότι αν το βάλεις ανάποδα το μεταφφράζει σωστά Screenshot_2.thumb.jpg.dc8907827c6d065a23ef0880d81f5f79.jpg

 

Αλλά αυτό με τη Ελβετική καταγωγή που έγινε Γαλλική ή το Μέση Ηλικία είναι τραγικό. Όποιος μεταφράζει είναι προβληματικός.

 

:Paingiver:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32434
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@nikolas12

Ένας απ΄τους πολλούς λόγους που ο Λάργκο πρέπει να βγει αυτόνομος είναι κι αυτός που αναφέρεις.
Πρέπει κάθε ιστορία να διαβαστεί σερί.
Δεν γίνεται να τη σπας σε 4 μέρη όπως κάνει η Μικρός Ήρως. Που να θυμάσαι τι έγινε πριν;
Πάντως στην αρχή κάθε 2ου μέρους μιας ιστορίας, ο Βαν Αμ έχει μια εισαγωγική σελίδα με την περίληψη όσων προηγήθηκαν στο 1ο μέρος. Βοηθάει πολύ στο να θυμηθείς τα προηγούμενα.
Πχ πριν αρχίσει το 2ο μέρος της 2ης ιστορίας, άρα στην αρχή του άλμπουμ "Business Blues" (αυτό που ονόμασαν "Η Παγίδα" στα ελληνικά) υπάρχει αυτή η σελίδα:


01.thumb.PNG.82c6495761e660a183d80e9e38019a66.PNG

 

Δεν την περιέλαβαν στο Μπλεκ; :thinking:
Αν όχι, μεγάλο φάουλ.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94414
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@nikolas12 Φαίνεται ότι σου έχω κάνει ζημιά εσένα. Σε κόλλησα την ασθένεια των ποστ - "σεντονιών"! :lol:

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

15 ώρες πριν, Laz33 είπε:

@nikolas12

Ένας απ΄τους πολλούς λόγους που ο Λάργκο πρέπει να βγει αυτόνομος είναι κι αυτός που αναφέρεις.
Πρέπει κάθε ιστορία να διαβαστεί σερί.
Δεν γίνεται να τη σπας σε 4 μέρη όπως κάνει η Μικρός Ήρως. Που να θυμάσαι τι έγινε πριν;
Πάντως στην αρχή κάθε 2ου μέρους μιας ιστορίας, ο Βαν Αμ έχει μια εισαγωγική σελίδα με την περίληψη όσων προηγήθηκαν στο 1ο μέρος. Βοηθάει πολύ στο να θυμηθείς τα προηγούμενα.
Πχ πριν αρχίσει το 2ο μέρος της 2ης ιστορίας, άρα στην αρχή του άλμπουμ "Business Blues" (αυτό που ονόμασαν "Η Παγίδα" στα ελληνικά) υπάρχει αυτή η σελίδα:


01.thumb.PNG.82c6495761e660a183d80e9e38019a66.PNG

 

Δεν την περιέλαβαν στο Μπλεκ; :thinking:
Αν όχι, μεγάλο φάουλ.

 

 

Όχι δεν υπάρχει αυτή η σελίδα.

Γενικά αυτό είναι το τεράστιο πρόβλημα με τον Λάργκο. Συνεχώς μπρος πίσω είμαστε. Ευτυχώς που το σχέδιο είναι καθαρό και θυμάσαι το ποιος είναι ποιος. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32434
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

9 ώρες πριν, Manitou είπε:

Όχι δεν υπάρχει αυτή η σελίδα.

Tραγική παράλειψη :antekale:
Αυτή η σελίδα είναι τρομερά χρήσιμη.
Βοηθάει πολύ στο να θυμηθείς τα προηγούμενα.
Μετά κι απ΄αυτό είμαι πλέον σχεδόν σίγουρος ότι στον Λάργκο έχουν ως μπούσουλα την αγγλική έκδοση της cinebook και όχι τη γαλλική.
Ούτε η cinebook έχει αυτή τη σελίδα, αλλά αυτό το έκανε φαντάζομαι επειδή τα πρώτα Λάργκο τα έβγαζε σε διπλούς τόμους που περιελάμβαναν και τα 2 άλμπουμ που αποτελούν μια ιστορία.
Οπότε σου λέει όποιος το πάρει θα το διαβάσει σερί, οπότε περιττό να του βάλουμε την περίληψη.
Βλακεία βέβαια κι αυτό. Θα έπρεπε να την έχουν.
Στη συνέχεια τις βάζουν αυτές τις σελίδες, άλλωστε από ένα σημείο και μετά σταμάτησαν να βγάζουν διπλούς τόμους.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23549
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Πάντως η μετάφραση του Μεσαίωνα είναι ευκολότερο να γινει λάθος σε μετάφραση από τα γαλλικά, παρά από τα αγγλικά (Moyen Age vs Middle Ages - πληθυντικός). Άσε που για να κάνει κάποιος λάθος εν έτει 2020 σε μετάφραση από αγγλικά θα μιλάμε για έγκλημα ή για ντοκιμαντέρ στο Νέτφλιξ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94414
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το πρώτο πράγμα που εντοπίζουμε στο τεύχος #14 του Μπλεκ, είναι το Χριστουγεννιάτικο πνεύμα που επικρατεί στο εξώφυλλο, το οποίο όπως τονίστηκε, σπανίζει στα περιοδικά. Γι’ ακόμα μία φορά έχουμε ένα editorial, που δεν είναι το αυστηρά επαγγελματικό κι επίσημο, αλλά έχει διάθεση φιλική. Ο εκδότης θα μας μιλήσει για τα τελευταία του σχέδια, για τα νέα της εταιρίας και θα μας ευχηθεί καλές γιορτές. Το τεύχος, λοιπόν, έχει πλούσια θεματολογία και πλουραλισμό ιστοριών, οι οποίες (τουλάχιστον οι μεγάλες που έχουν και το μεγαλύτερο ενδιαφέρον) δεν ολοκληρώνονται ακόμα. Ο Λάργκο Γουίντς κλέβει την παράσταση και τις εντυπώσεις, ενώ έχουμε και δύο ιστορίες με τον Ντρεντ, όσο εκείνος ήταν Δόκιμος. Και σε συνδυασμό με την σπάνια ιστορία του Κυβερνήτη Γκρεκ, του “πατέρα” του Στορμ, το παρόν τεύχος χαρακτηρίζεται από πρωτοτυπία. Ας πούμε, όμως, δύο λόγια για τα περιεχόμενα. :)

 

“Μα τα χίλια…”: Η κλασική γελοιογραφική πινελιά του Βαγγέλη Σαΐτη, η οποία είναι εμπνευσμένη από την εορταστική περίοδο. Τελείωσε. Ζω για την ημέρα που θα μαζευτεί όλο το υλικό και θα κυκλοφορήσει σε αυτόνομη έκδοση. :P

 

“Κόμικς Νέα”: Ο Γαβριήλ Τομπαλίδης θα μας δώσει νέα και ειδήσεις από τις ελληνικές και ξένες εκδόσεις που κυκλοφορούν αυτή την εποχή. Από το μικροσκόπιό του θα παρελάσουν τα graphic novels: “Crimson Flowers #01”, “Pulp TP”, ενώ μεταφρασμένα στα ελληνικά τα “Στο δάσος”, “Ληστές - Η ζωή και ο θάνατος των Γιάννη και Θύμιου Ντύβα (Α’ μέρος)” κι “Ο Λύκος”. Για το τέλος θα μας παρουσιάσει ένα quote του μεγάλου Jim Starlin, ο οποίος μας αποκαλύπτει πόσο πολύ θα ήθελε να είχε επινοήσει τον Hulk. Και με τον Thanos, βέβαια, καλά τα κατάφερε. :P

 

“Μπλεκ - Το στίγμα του προδότη (Α’ μέρος)”: Η ιστορία ξεκινάει με αρκετές σελίδες που φλυαρούν, κινδυνεύοντας να χάσει το ενδιαφέρον του ο αναγνώστης. Στην συνέχεια, ο ρυθμός ανεβαίνει, έχουμε κορυφαίες ανατροπές στα συνηθισμένα μοτίβα κι αν και κάπου πάει το μυαλό μου, έχω περιέργεια να διαβάσω την συνέχεια. Ελπίζω να μην φλυαρεί το ίδιο και το δεύτερο μέρος. :pray: Το σχέδιο ρετρό, σκούρο, με πολλές παχιές γραμμές, αλλά αρκετά καλό.

 

“Συνέντευξη - Γιώργος Κομιώτης”: Απολαυστικότατη συνέντευξη του βετεράνου δημιουργού, ο οποίος βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω πώς αφού ξεκίνησε την καριέρα του το 1998, έχει 30 χρόνια στον χώρο! :thinking: Οι ερωτήσεις του Τομπαλίδη (όπως πάντα) εύστοχες, ενώ οι απαντήσεις διαθέτουν κάτι από το πηγαίο χιούμορ του δημιουργού. Εκτός, όμως από την πλάκα, εκμαιεύονται φρέσκες ειδήσεις, αλλά και πληροφορίες για την βιογραφία του. :) Ο καλλιτέχνης, όπως συνηθίζεται, θα μας χαρίσει κι ένα τρισέλιδο κόμικ (κι όπως και στο προηγούμενο τεύχος) εμπνευσμένο από το σύμπαν του Ντύλαν Ντογκ, που φέρει τον τίτλο “Το αίμα δεν ποτίζει το κόκκινο”. Ο Γιώργος Κομιώτης μπαίνει στα παπούτσια και στα προβλήματα του Ντύλαν Ντογκ, τον τρώνε οι...εκπτώσεις, ενώ την παράσταση κλέβει (και πάλι) ο Γκράουτσο. Πλακατζίδικο σενάριο, όμορφο σχέδιο. :)

 

“Λάργκο Γουίντς - Η (Α’ μέρος)”: Νέα ιστορία του χαρακτήρα, ο οποίος έρχεται αντιμέτωπος με ένα καλοστημένο σχέδιο, που εξυφαίνεται πίσω από την πλάτη του. Η πλοκή ξεκινάει δυναμικά από τις πρώτες κιόλας σελίδες και καθηλώνει τους αναγνώστες. Οι “κακοί” ενεργούν κατά μέτωπο και φαίνονται σκληρά καρύδια. Στην υπόθεση δεν παραλείπονται και σκηνές ερωτικού περιεχομένου. Το σχέδιο είναι πολύ όμορφο, αλλά τα μπαλονάκια των διαλόγων ασφυκτιούν στο φορμά του περιοδικού. Αυτό το “πρόβλημα”, λοιπόν, καθώς και το γεγονός ότι η ιστορία συνεχίζεται στο επόμενο τεύχος, είναι τα μοναδικά αρνητικά σημεία που κατάφερα να εντοπίσω. Σίγουρα την θεωρώ την καλύτερη προσθήκη στα περιεχόμενα του περιοδικού.

 

“Ελ Ζαμπάτο - Σκλάβοι της Ρώμης (Γ’ μέρος)”: Η πλοκή συνεχίζεται με αμείωτη ένταση και δεν το λέω μεταφορικά. Αυτό είναι και το κακό. Τα καρέ δράσης είναι άπειρα και δεν υπάρχουν σημεία, που να ηρεμούν λίγο τα πράγματα για να πάρει κι ο αναγνώστης μία ανάσα. Αυτό το μοτίβο κάνει έναν πρωταγωνιστή να έχει υπεράνθρωπες κι εξωπραγματικές δυνάμεις, με αποτέλεσμα να χάνει πολύ σε ρεαλισμό. Επίσης, έχω την εντύπωση ότι έχει χαθεί και το χρονολογικό πλαίσιο, επάνω στο οποίο έχει στηθεί ο μύθος. Βλέπουμε, πλέον, μία πλοκή που θα μπορούσε να είναι ενταγμένη σε πολλές εναλλακτικές εποχές και λιγότερο στην αρχαιότητα, όπως θα έπρεπε. Γενικά είναι μία ιστορία που, παρά τα ψεγάδια της, μου αρέσει, αλλά με κουράζει ο ρυθμός της. :) Το ρετρό σχέδιο, είναι το γούστου μου.

 

“The Pop Corner”: Ο Μάνος Νομικός, σε αυτό το τεύχος, θα μας μιλήσει για το κόμικ που θα κυκλοφορήσει στις αρχές του 2021 (πρώτα ο Θεός) και θα έχει για σεναριογράφο τον ηθοποιό Keanu Reeves! Ο τίτλος του, “BRZRKR”. Αρκετά περίεργος, θα έλεγα. Από τηλεοπτική σειρά, το μενού αυτόν τον μήνα έχει ένα animation που προβάλλεται στο Netflix κι έχει άμεση σχέση με την χώρα μας, καθώς το έχουν επιμεληθεί Έλληνες κι αντλεί την θεματολογία του από την ελληνική μυθολογία. Ο λόγος για “Το αίμα του Δία”. Τέλος, ο Μπομπ ο Σφουγγαράκης, με την νέα του ταινία “Επιχείρηση Διάσωσης”, θα παρελάσει σε ένα μονοσέλιδο άρθρο. Όπως, πάντα εμπεριστατωμένη γωνιά, που μας πληροφορεί αναλυτικά. :clap2:

 

“Αφιέρωμα - Κυβερνήτης Γκρεκ”: Ο Γαβριήλ Τομπαλίδης θ’ αναφερθεί σε ένα γεγονός που προσωπικά δεν γνώριζα. Αυτό είναι το παρασκήνιο, το οποίο “γέννησε” τον Στορμ. Θα μάθουμε, λοιπόν, για τον Κυβερνήτη Γκρεκ, ο οποίος δεν ευτύχησε να μακροημερεύσει και η καριέρα του “τελείωσε” μόλις μετά από μία ιστορία. Από εκεί και πέρα, ανέλαβε ο Στορμ και τα υπόλοιπα είναι ιστορία. Πριν διαβάσω το παρόν άρθρο, μου έκανε εντύπωση για ποιον λόγο μπήκε τώρα, που έχουμε ήδη εξοικειωθεί με τον Στορμ. Μετά την ανάγνωσή του, όμως, μου λύθηκε η απορία, καθώς δεν γίνεται λόγος για τον ίδιο τον Στορμ, αλλά για τον “προκάτοχό” του, αλλά και για τα προβλήματα που αντιμετώπισε ο Don Lawrence, τόσο επαγγελματικά, όσο και στην υγεία του. :( Γι’ ακόμα μία φορά υποβάλλουμε τα σέβη μας στον παντογνώστη Γαβριήλ! :respect: .

 

“Στορμ: Κυβερνήτης Γκρεκ - Τα χρονικά του υπόγειου κόσμου”: Και μετά το προηγούμενο αφιέρωμα, τι καλύτερο από την αναφερόμενη πρώτη (και τελευταία) ιστορία του Κυβερνήτη Γκρεκ, η οποία, λόγω του ιστορικού της background, αποκτά συλλεκτική αξία. Το σενάριο διέπεται από επιστημονική φαντασία, όπως κι εκείνα του Στορμ, με την διαφορά ότι εδώ είναι πολύ καλύτερης ποιότητας. Ο πρωταγωνιστής έχει πολλές ομοιότητες με τον Στορμ, είναι σκληροτράχηλος και με ανεπτυγμένο το αίσθημα του δικαίου. Κάνει κι ένα πέρασμα και η Ρέντχερ! :love4: Το σενάριο με κράτησε από την αρχή μέχρι το τέλος, καθώς οι άρτια σκηνοθετικά σκηνές είχαν δράση κι έβγαζαν ηρωισμό. Το φινάλε δεν θα το χαρακτηρίζαμε 100% ευτυχές και προμήνυε συνέχεια, η οποία δυστυχώς δεν ήρθε. Κρίμα, λοιπόν, που δεν μακροημέρευσε. Το σχέδιο είναι το ίδιο απίστευτο και ρεαλιστικότατο, με αυτό που θαυμάζουμε στον Στορμ. :)

 

“Ρετρό Νούμερο 1 - Τεν Τεν”: Το εβδομαδιαίο “Τεν Τεν” του 1970, θα περάσει, αυτόν τον μήνα, από το μικροσκόπιο του επαΐοντα του χώρου @Nikos Nikolaidis, ο οποίος θα επιχειρήσει μία επιτυχέστατη περιγραφή του πρώτου τεύχους, καθώς και θ’ αναλύσει όλες τις ιστορίες που περιέχονται σε αυτό. Όπως, πάντα λεπτομερής κι αξιόπιστος. Ευχαριστούμε! :)

 

Δικαστής Δόκιμος Ντρεντ - Εκπαιδευτική Εκδρομή”: Μία πρωτότυπη ιστορία του διάσημου Δικαστή, όταν εκείνος ήταν ακόμα στην Σχολή. Ο πρωταγωνιστής από μικρός φάνηκε ότι έχει τσαγανό και ηρωικό πνεύμα. Το σενάριο διατηρεί το φουτουριστικό του στυλ και στις λίγες σελίδες που έχει στην διάθεσή του προλαβαίνει να παραθέσει ένταση κι αγωνία, που με κράτησε. Σίγουρα, όμως, δεν θα το συνέκρινα με τις “Ολοκληρωμένες Υποθέσεις”. Το σχέδιο του “δικού” μας Ηλία Κυριαζή, είναι αρκετά ταιριαστό με το σενάριο.

 

Δικαστής Δόκιμος Ντρεντ - Εναντίον Γκρουντζίλα”: Δεύτερη ιστορία του Ντρεντ, στο τεύχος, όσο εκείνος ήταν στην Ακαδημία. Το σενάριο, εδώ, δεν μ’ ενθουσίασε, καθώς η πλοκή περιέχει πολλές σκηνές που μου γύρισαν τα έντερα και μ’ αηδίασαν! :P Επίσης, το βρήκα αρκετά υπερβολικό, ακόμα και για το Sci-Fi πλαίσιο στο οποίο κινείται το σύμπαν του πρωταγωνιστή. Η μοναδική ευχάριστη προσθήκη, ο Rico, τον οποίο δεν τον βλέπουμε συχνά. Γενικά, εκτίμησα την πρωτοτυπία των δύο αυτών ιστοριών, αλλά, θα προσπεράσω.Το σχέδιο, εδώ, είναι αρκετά προσεγμένο. Περισσότερο, όμως, μου άρεσε ο χρωματισμός.

 

“Τα μαγικά παπούτσια του Μπίλυ”: Η ιστορία συνεχίζει από εκεί που μας άφησε στο προηγούμενο τεύχος, αλλά δυστυχώς δεν προχωράει αρκετά. Έτσι, το “πρόβλημα” που πρέπει να αντιμετωπίσει ο Μπίλυ μένει ακόμα σε εκκρεμότητα, την λύση του οποίου (μάλλον) θα δούμε στο επόμενο τεύχος. Δεν μπορώ, λοιπόν, να εκτιμήσω αν μου άρεσε το συγκεκριμένο “επεισόδιο”, καθώς δεν πήραμε κάτι ουσιαστικό.

 

“Το παιδί - πάνθηρας”: Πολύ καλό κι αυτό το “επεισόδιο” του Spider-Man των φτωχών. Στην εξίσωση λαμβάνει ενεργό μέρος ο γρουσούζης θείος του Μπίλυ, ο οποίος δεν θα έλεγε όχι για την αμοιβή που παρέχεται, σε περίπτωση που αποκαλυφθεί το Παιδί-Πάνθηρας. Έχουμε λίγες σελίδες, λοιπόν, αλλά αρκετά ουσιώδεις. Μένει να είναι το ίδιο εύστοχη και η συνέχεια.

 


:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  63
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1627
  • Achievement Points:  349
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1995 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Εξαιρετική και αυτή η παρουσίαση του τεύχους, διανθισμένη, όπως πάντα με πολλές προσωπικές "πινελιές", που την κάνουν τόσο επιθυμητή, κάθε μήνα. Το ίδιο με το έντυπο !!! Ευχαριστώ θερμά για τα καλά σου λόγια, που μου δίνουν ώθηση να συνεχίσω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

29 λεπτά πριν, Nikos Nikolaidis είπε:

Εξαιρετική και αυτή η παρουσίαση του τεύχους, διανθισμένη, όπως πάντα με πολλές προσωπικές "πινελιές", που την κάνουν τόσο επιθυμητή, κάθε μήνα. Το ίδιο με το έντυπο !!! Ευχαριστώ θερμά για τα καλά σου λόγια, που μου δίνουν ώθηση να συνεχίσω :)

 

Το πιο σημαντικό με το περιοδικό είναι ότι από παντού "βρωμάει" η δουλειά - έρευνα - όρεξη που ρίχνεται- υπάρχει από πίσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Το νέο μπλεκ βγαίνει σε μερικές ημέρες στα περίπτερα, ενώ θα μπορείς να το προπαραγγείλεις και απ' το site της εκδοτικής. Εδώ  και εδώ

επιπλέον πληροφορίες. Περισσότερα όταν θα αγοραστεί και διαβαστεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31588
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  360
  • Reputation:   1946
  • Achievement Points:  404
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Γιατί η εκδοτική δεν πουλάει πλεον τα νέα της κόμιξ σε τόμους(Μπλεκ, μίστερ Νο  κλπ);

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Ολοκλήρωσα την ανάγνωση των Μπλεκ #7 και #8(δεν είχα αξιωθεί  τόσο καιρό, γιατί δεν ήθελα καθόλου να διαβάσω τις ιστορίες του Λάργκο Γουίντς(απορούσα μάλιστα τι του βρίσκεται) και του Ταρζαν). Εχθές λοιπόν, επειδή δεν είχα να κάνω τίποτα( είχα τελειώσει από νωρίς τα μαθήματά μου και δεν είχα εξωσχολικά) σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να γεμίσω δημιουργικά την ώρα μου και να διαβάσω ένα κόμικ(απ' το να είμαι  στον υπολογιστή...). Έστω Λάργκο Γουιντς. Μόλις τελείωσα την ανάγνωση, ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΑ!!!!!!! Το σχέδιο, δεν το συζητώ, απλά εκθαμβωτικό, ενώ το σενάριο με ξετρέλανε για ένα λόγο. Ήταν καλούτσικο. Μισό λεπτό να σας εξηγήσω, μην νομίζετε δεν τρελάθηκα. Εμένα αυτό το είδος κόμικς  δεν μου αρέσει. Προτιμώ τα χιουμοριστικά και τα πιο "ελαφριά". Όταν λοιπόν, ένας σεναριογράφος τέτοιου είδους καταφέρει και με συγκινήσει έστω και λίγο σημαίνει πως είναι καλός. Όταν όμως, ένας σεναριογράφος καταφέρνει  να δημιουργήσει μία καλούτσικη έως και καλή(για τα δικά μου μάτια) ιστορία πάει να πει, πως αν την δει κάποιος με αντικειμενική ματιά( κάτι που εγώ δυσκολεύομαι να κάνω)θα είναι αριστουργηματική.  Ένα μεγάλο μπράβο στους κυρίους  Van Hamme  και Philipe Francq.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32434
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

38 λεπτά πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Ολοκλήρωσα την ανάγνωση των Μπλεκ #7 και #8(δεν είχα αξιωθεί  τόσο καιρό, γιατί δεν ήθελα καθόλου να διαβάσω τις ιστορίες του Λάργκο Γουίντς(απορούσα μάλιστα τι του βρίσκεται) και του Ταρζαν). Εχθές λοιπόν, επειδή δεν είχα να κάνω τίποτα( είχα τελειώσει από νωρίς τα μαθήματά μου και δεν είχα εξωσχολικά) σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να γεμίσω δημιουργικά την ώρα μου και να διαβάσω ένα κόμικ(απ' το να είμαι  στον υπολογιστή...). Έστω Λάργκο Γουιντς. Μόλις τελείωσα την ανάγνωση, ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΑ!!!!!!! Το σχέδιο, δεν το συζητώ, απλά εκθαμβωτικό, ενώ το σενάριο με ξετρέλανε για ένα λόγο. Ήταν καλούτσικο. Μισό λεπτό να σας εξηγήσω, μην νομίζετε δεν τρελάθηκα. Εμένα αυτό το είδος κόμικς  δεν μου αρέσει. Προτιμώ τα χιουμοριστικά και τα πιο "ελαφριά". Όταν λοιπόν, ένας σεναριογράφος τέτοιου είδους καταφέρει και με συγκινήσει έστω και λίγο σημαίνει πως είναι καλός. Όταν όμως, ένας σεναριογράφος καταφέρνει  να δημιουργήσει μία καλούτσικη έως και καλή(για τα δικά μου μάτια) ιστορία πάει να πει, πως αν την δει κάποιος με αντικειμενική ματιά( κάτι που εγώ δυσκολεύομαι να κάνω)θα είναι αριστουργηματική.  Ένα μεγάλο μπράβο στους κυρίους  Van Hamme  και Philipe Francq.


O Van Hamme είναι εγγύηση.
Ό,τι βρεις δικό του μη διστάσεις καθόλου να το διαβάσεις.
Ούτε εμένα η θεματολογία του Λάργκο Γουίντς (οικονομική περιπέτεια) είναι η αγαπημένη μου.
Είχα κάποιες επιφυλάξεις πριν το διαβάσω.
Και τελικά κατέληξε να είναι απ΄τις αγαπημένες μου σειρές.
Αν ο σεναριογράφος είναι ταλέντο, τότε και κόμικ με θέμα τους βόθρους της Λάρισας να γράψει, θα είναι αριστούργημα.
Εδώ έχει γράψει μίνι σειρά με θέμα τη ζυθοποιία (Les Maitres de l'orge) και τα 2 πρώτα τεύχη που διάβασα (δυστυχώς μόνο αυτά υπάρχουν στα αγγλικά) τα καραγούσταρα. Σειρά με θέμα τη μπύρα επαναλαμβάνω. Τη μπύρα.
Για μένα ο Van Hamme είναι ο καλύτερος σεναριογράφος περιπετειών :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94414
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους #15, βρίσκεται κοντά μας. :) 

 

  BLEK2018MIKROSHROS_0015.jpg  BLEK2018MIKROSHROS_0015z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.