Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ionas Aggelis

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 λεπτά πριν, Manitou είπε:

 

Μα 3ος ο Ταρζάν ρε παιδί μου!!!!!

Ποιος ήταν ο Μ.Ο. Ηλικίας των ψηφοφόρων?

Ούτε οι τρεις του 50-50 (δύο πια) να ψήφιζαν!

Joe Kubert είναι αυτός αρχηγέ! Τον έχεις ακουστά; Φαντάσου λέει να έβγαινε ο Φέθρυ ή ο Γκαστόνε! Ποιος μέσος όρος ηλικίας θα ψήφιζε τότε, άραγε; :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 491
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Παιδιά, είναι μεγάλο ρίσκο να βγει αυτόνομο στην αγορά... πολλά άλμπουμ η σειρά, νέος ήρωας, μεγάλο κόστος, χάλια διανομή...

Που θα το έδινε χονδρική αν το έβγαζε; σε 5-6 κομικσάδικα και 2-3 βιβλιοπωλεία (που είτε σκοτώνουν τις τιμές - είτε δεν πληρώνουν)

Για εφημερίδα δεν το πιστεύω, καμία δεν θα δεχτεί να χρηματοδοτήσει νέο τίτλο με πάρα πολλά άλμπουμ.

 

Ένα ωραίο κόλπο θα ήταν, κάθε άλμπουμ που ολοκλήρωνε στο Μπλεκ, να το έβγαζε σε πολυτελή έκδοση (σαν το Λανφέστ), σε λίγα κομμάτια και να το έδινε ΜΟΝΟ από το eshop του (που είναι οργανωμένο). Το έκανε παλιά η Ελευθεροτυπία (να ξανατυπώνει δημοσιευμένες ιστορίες του 9) και το απολαμβάναμε (και δεν είχε μπει μέσα απ' ότι ξέρω).

Τα δικαιώματα/μετάφραση/επιμέλεια/γραφίστας έχουν κάνει απόσβεση από το Μπλεκ και είναι πληρωμένα, θα κόστιζε μόνο η εκτύπωση που με την κρίση έχει πέσει αρκετά (η ψηφιακή πλησιάζει όλο και περισσότερο την offset). Τυχόν έξτρα δικαιώματα για αυτόνομη διάθεση, δεν νομίζω ότι θα ήταν σημαντικά. Δεν θα υπήρχε χονδρική οπότε θα ήταν πολύ ανταγωνιστικός στην τιμή και θα μπορούσε να καλύψει την τυχόν διαφορά στο κόστος της εκτύπωσης (αφού θα ήταν ψηφιακή λόγω μικρού τιράζ).

Έτσι θα κρατούσε κοντά του τους φανατικούς αναγνώστες, θα ανέβαζε τη ροή του eshop και θα ανέβαζε και λίγο τους αναγνώστες του (από αυτούς που προτιμούν αυτόνομες και πολυτελείς εκδόσεις).

Το ρίσκο θα ήταν πολύ μικρό, αφού το μικρό τιράζ και η αυτοδιάθεση, το ελαχιστοποιούν.

Από το δημοψήφισμα, δεν νομίζω ότι θα έχανε σημαντικούς αναγνώστες του Μπλεκ. Αυτούς που θα έχανε, θα τους κάλυπταν οι πωλήσεις του άλμπουμ.

Δεν θα πρότεινα να κοπεί από το Μπλεκ για να βγει αυτόνομο. Οι νέοι τίτλοι δίνουν άλλο κύρος στο Μπλεκ, πόσο μάλλον ένα best seller bd.

 

just my 2 cents

 

:valt:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ο Ταρζαν  είναι ξεπερασμενος και γι αυτό κόπηκε,  όπως και ο ποπαυ δεν ταιριάζει με το μπλεκ. Η νέα ιστορία που θα βάλει είναι ότι καλύτερο και προσωπικά θα ήθελα να δω παλιές ιστορίες να ξαναζωντανευουν. Ο λαργκο μέχρι στιγμής δεν μου άρεσε,  ίσως γιατί το διάβασα πολύ γρήγορα. Θα κάνω άλλη μια προσπάθεια,  αν ήταν αυτό νόμος μπορεί να ήταν καλύτερα τα πράγματα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

43 min ago , Mandrake said:

Joe Kubert είναι αυτός αρχηγέ! Τον έχεις ακουστά; Φαντάσου λέει να έβγαινε ο Φέθρυ ή ο Γκαστόνε! Ποιος μέσος όρος ηλικίας θα ψήφιζε τότε, άραγε; :D

 

Κοίτα η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου άρεσε πολύ παραπάνω από ότι πίστευα. Αλλά όχι και τρίτος!!!

Βαγιάν, Λάργκο, Τζόνυ Ρεντ, Ντρεντ, Στορμ έβγαλα στα γρήγορα μια πεντάδα (με τυχαία σειρά) από ιστοριάρες. 

Φέθρυ και Γκαστόνε είναι εκτός συναγωνισμού (πήγες και μου βαλες και τους δύο σπαστικούς) :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

26 min ago , Valtasar said:

Παιδιά, είναι μεγάλο ρίσκο να βγει αυτόνομο στην αγορά... πολλά άλμπουμ η σειρά, νέος ήρωας, μεγάλο κόστος, χάλια διανομή...

Που θα το έδινε χονδρική αν το έβγαζε; σε 5-6 κομικσάδικα και 2-3 βιβλιοπωλεία (που είτε σκοτώνουν τις τιμές - είτε δεν πληρώνουν)

Για εφημερίδα δεν το πιστεύω, καμία δεν θα δεχτεί να χρηματοδοτήσει νέο τίτλο με πάρα πολλά άλμπουμ.

 

Ένα ωραίο κόλπο θα ήταν, κάθε άλμπουμ που ολοκλήρωνε στο Μπλεκ, να το έβγαζε σε πολυτελή έκδοση (σαν το Λανφέστ), σε λίγα κομμάτια και να το έδινε ΜΟΝΟ από το eshop του (που είναι οργανωμένο). Το έκανε παλιά η Ελευθεροτυπία (να ξανατυπώνει δημοσιευμένες ιστορίες του 9) και το απολαμβάναμε (και δεν είχε μπει μέσα απ' ότι ξέρω).

Τα δικαιώματα/μετάφραση/επιμέλεια/γραφίστας έχουν κάνει απόσβεση από το Μπλεκ και είναι πληρωμένα, θα κόστιζε μόνο η εκτύπωση που με την κρίση έχει πέσει αρκετά (η ψηφιακή πλησιάζει όλο και περισσότερο την offset). Τυχόν έξτρα δικαιώματα για αυτόνομη διάθεση, δεν νομίζω ότι θα ήταν σημαντικά. Δεν θα υπήρχε χονδρική οπότε θα ήταν πολύ ανταγωνιστικός στην τιμή και θα μπορούσε να καλύψει την τυχόν διαφορά στο κόστος της εκτύπωσης (αφού θα ήταν ψηφιακή λόγω μικρού τιράζ).

Έτσι θα κρατούσε κοντά του τους φανατικούς αναγνώστες, θα ανέβαζε τη ροή του eshop και θα ανέβαζε και λίγο τους αναγνώστες του (από αυτούς που προτιμούν αυτόνομες και πολυτελείς εκδόσεις).

Το ρίσκο θα ήταν πολύ μικρό, αφού το μικρό τιράζ και η αυτοδιάθεση, το ελαχιστοποιούν.

Από το δημοψήφισμα, δεν νομίζω ότι θα έχανε σημαντικούς αναγνώστες του Μπλεκ. Αυτούς που θα έχανε, θα τους κάλυπταν οι πωλήσεις του άλμπουμ.

Δεν θα πρότεινα να κοπεί από το Μπλεκ για να βγει αυτόνομο. Οι νέοι τίτλοι δίνουν άλλο κύρος στο Μπλεκ, πόσο μάλλον ένα best seller bd.

 

just my 2 cents

 

:valt:

 

 

 

Χωρίς να θέλω να καλοπιάσω τον πρόεδρο (σλουρπ σλουρπ ) αυτό το post μπορεί να γίνεται copy - paste και να μπαίνει κάθε φορά που λέει κάποιος από εμάς "βγάλτε το αυτόνομο όχι στο ΜΠΛΕΚ". :respect:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εμενα (στα 43 μου βέβαια) μου φαινόταν οκ ο Ταρζάν.  Αλλά οκ γούστα είναι αυτά....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 ώρες πριν, Valtasar είπε:

Παιδιά, είναι μεγάλο ρίσκο να βγει αυτόνομο στην αγορά... πολλά άλμπουμ η σειρά, νέος ήρωας, μεγάλο κόστος, χάλια διανομή...

Που θα το έδινε χονδρική αν το έβγαζε; σε 5-6 κομικσάδικα και 2-3 βιβλιοπωλεία (που είτε σκοτώνουν τις τιμές - είτε δεν πληρώνουν)

Για εφημερίδα δεν το πιστεύω, καμία δεν θα δεχτεί να χρηματοδοτήσει νέο τίτλο με πάρα πολλά άλμπουμ.

 

Ένα ωραίο κόλπο θα ήταν, κάθε άλμπουμ που ολοκλήρωνε στο Μπλεκ, να το έβγαζε σε πολυτελή έκδοση (σαν το Λανφέστ), σε λίγα κομμάτια και να το έδινε ΜΟΝΟ από το eshop του (που είναι οργανωμένο). Το έκανε παλιά η Ελευθεροτυπία (να ξανατυπώνει δημοσιευμένες ιστορίες του 9) και το απολαμβάναμε (και δεν είχε μπει μέσα απ' ότι ξέρω).

Τα δικαιώματα/μετάφραση/επιμέλεια/γραφίστας έχουν κάνει απόσβεση από το Μπλεκ και είναι πληρωμένα, θα κόστιζε μόνο η εκτύπωση που με την κρίση έχει πέσει αρκετά (η ψηφιακή πλησιάζει όλο και περισσότερο την offset). Τυχόν έξτρα δικαιώματα για αυτόνομη διάθεση, δεν νομίζω ότι θα ήταν σημαντικά. Δεν θα υπήρχε χονδρική οπότε θα ήταν πολύ ανταγωνιστικός στην τιμή και θα μπορούσε να καλύψει την τυχόν διαφορά στο κόστος της εκτύπωσης (αφού θα ήταν ψηφιακή λόγω μικρού τιράζ).

Έτσι θα κρατούσε κοντά του τους φανατικούς αναγνώστες, θα ανέβαζε τη ροή του eshop και θα ανέβαζε και λίγο τους αναγνώστες του (από αυτούς που προτιμούν αυτόνομες και πολυτελείς εκδόσεις).

Το ρίσκο θα ήταν πολύ μικρό, αφού το μικρό τιράζ και η αυτοδιάθεση, το ελαχιστοποιούν.

Από το δημοψήφισμα, δεν νομίζω ότι θα έχανε σημαντικούς αναγνώστες του Μπλεκ. Αυτούς που θα έχανε, θα τους κάλυπταν οι πωλήσεις του άλμπουμ.

Δεν θα πρότεινα να κοπεί από το Μπλεκ για να βγει αυτόνομο. Οι νέοι τίτλοι δίνουν άλλο κύρος στο Μπλεκ, πόσο μάλλον ένα best seller bd.

 

just my 2 cents

 

:valt:

 

 

 

Αναφέρεις στα μείον ότι πρόκειται για τίτλο με πολλά άλμπουμ.
Αφενός τα 22 δεν τα θεωρώ και τόσο πολλά, αφετέρου δεν είναι ανάγκη να βγουν όλα.
Ο Λάργκο ανά 2 τεύχη έχει αυτονομία.
Αποτελείται από story arcs, ανεξάρτητα μεταξύ τους ως επί το πλείστον.
Άρα και 8 άλμπουμ να βγουν για παράδειγμα, μια χαρά είμαστε. Θα έχουμε διαβάσει 4 ιστορίες. Στο άλμπουμ #9 ξεκινάει καινούρια.
Δεν θα μείνει η ιστορία στη μέση.
Εκτός κι αν όταν αγοράζεις τα δικαιώματα είσαι υποχρεωμένος να εκδόσεις όλα τα άλμπουμ, οπότε υπάρχει δέσμευση.
Δεν το ξέρω αυτό.
Αλλά αν κρίνω από άλλες εκδοτικές δεν νομίζω να ισχύει. Η Μαμούθ πχ έχει παρατήσει ένα σωρό σειρές στη μέση.
Άρα εννοείται πολύ καλή και η πρότασή σου περί έκδοσης πολυτελούς έκδοσης σε λίγα αντίτυπα, αλλά θεωρώ πως και η έκδοση αυτόνομων άλμπουμ μέσω εφημερίδας είναι καλή και βιώσιμη λύση :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34276
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  40
  • Reputation:   209
  • Achievement Points:  40
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1817 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν θα πρότεινα να κοπεί από το Μπλεκ για να βγει αυτόνομο. Οι νέοι τίτλοι δίνουν άλλο κύρος στο Μπλεκ, πόσο μάλλον ένα best seller bd ειπε ο valtasar.εγω θα ελεγα ας βγει αυτονομο και ας εισαχθει στο μπλεκ για αντικατασταση αλλο best seller bd,διπλο κερδος για μας

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

36 min ago , Laz33 said:

Η Μαμούθ πχ έχει παρατήσει ένα σωρό σειρές στη μέση.

 

Βλέπεις ότι αυτό που γράφεις παραπάνω (ότι δεν έχει σημασία πόσα άλμπουμ έχουν βγει και η αυτονομία τους) δεν συμβαδίζει με το τι τελικά πιστεύει ο κόσμος (και εσύ) ;

Δεν έχει σημασία το πόσο ανεξάρτητα είναι τα άλμπουμ. Ο κόσμος σκέφτεται "έχουν βγει τόσα, τα θέλω όλα αλλιώς είναι μισή δουλειά και να μην την άρχιζε".

Αλλιώς παίρνεις μια ωραία ρετσινιά, ότι δεν ολοκληρώνεις τις σειρές που βγάζεις και δεν σέβεσαι τους αναγνώστες σου :) 

Ενώ στον Μπλεκ, ότι και να σταματήσει, κανείς δεν πρόκειται να τον κατηγορήσει. Πολυθεματικό είναι και αλλάζει την ύλη του ;) 

Ο τρόπος που πρότεινα τον ασφαλίζει. Και να σταματήσει τον τίτλο γιατί δεν πουλάει, κανείς δεν θα του πει τίποτα. Χάρη μας έκανε και έβγαλε μερικά άλμπουμ σε λιγοστά κομμάτια, δεν το έκανε με υπόσχεση ολοκλήρωσης :) 

:valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, Comichunter είπε:

Ο Ταρζαν  είναι ξεπερασμενος και γι αυτό κόπηκε,  όπως και ο ποπαυ δεν ταιριάζει με το μπλεκ. Η νέα ιστορία που θα βάλει είναι ότι καλύτερο και προσωπικά θα ήθελα να δω παλιές ιστορίες να ξαναζωντανευουν. Ο λαργκο μέχρι στιγμής δεν μου άρεσε,  ίσως γιατί το διάβασα πολύ γρήγορα. Θα κάνω άλλη μια προσπάθεια,  αν ήταν αυτό νόμος μπορεί να ήταν καλύτερα τα πράγματα. 

:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 ώρα πριν, Valtasar είπε:

 

Βλέπεις ότι αυτό που γράφεις παραπάνω (ότι δεν έχει σημασία πόσα άλμπουμ έχουν βγει και η αυτονομία τους) δεν συμβαδίζει με το τι τελικά πιστεύει ο κόσμος (και εσύ) ;

Δεν είπα ούτε υπονόησα πως θέλω μια σειρά ή να βγαίνει ολόκληρη ή να μη βγαίνει καθόλου.

Αν δεν μπορεί να βγει ολόκληρη σαφώς και θα προτιμήσω να κυκλοφορήσουν έστω κάποια άλμπουμ (αρκεί να μην κοπεί story arc στη μέση).
Απ΄το ολότελα καλή κι η Παναγιώταινα που λένε :)
 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Δεν ξέρω ακριβώς λεπτομέρειες ούτε τη διαφορά στο κόστος και ως εκ τούτου και στη λιανική μεταξύ ΡΒ και HC, αλλά αν έβγαινε ο Λάργκο θα είχε νόημα σε ολοκληρωμένες ιστορίες διπλό τεύχος. Αν κρίνω από τον τελευταίο (α/μ βέβαια) Θόργκαλ βγαίνει στο 10 ευρώ, έγχρωμο ας πούμε 12-13. Για 110 σελίδες κορυφαία ιστορία με ήδη διαμορφωμένο κοινό από το Μπλεκ είναι αρκετά μειωμένο ρίσκο. My 2c

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  63
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1627
  • Achievement Points:  349
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1995 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

On 8/31/2020 at 12:01 PM, thor77 said:

Εμενα (στα 43 μου βέβαια) μου φαινόταν οκ ο Ταρζάν.  Αλλά οκ γούστα είναι αυτά....

 

Που να δεις πόσο ωραίος μου φαίνεται εμένα στα... 56 μου (πλέον) ο "βασιλιάς της ζούγκλας" :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

13 hours ago, Nikos Nikolaidis said:

 

Που να δεις πόσο ωραίος μου φαίνεται εμένα στα... 56 μου (πλέον) ο "βασιλιάς της ζούγκλας" :)

 

Η αλήθεια είναι ότι σαν σχέδιο και σαν σενάριο οι συγκεκριμένες ιστορίες είναι πολύ δυνατές. Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει το θέμα. Παρόλα αυτά τις διάβαζα τόσο καιρό και ιδίως αυτή η μεγάλη στις τέσσερις συνέχειες ήταν καλή.

Δεν μου λείπει όμως τώρα που τελείωσε (μάλλον).

Σε άλλα νέα. 

Πήρα το τρέχον τεύχος.

Τις ιστορίες του Ελ Ζαμπάτο δεν τις ήξερα. Δεν διάβαζα αγόρι. Χαίρομαι που θα έχω την ευκαιρία να τις δω. 

Επίσης είδα γραμμένο το "Τέλος" στην ιστορία του Τζόνι Ρεντ. Τελειώνει το arc ή γενικά η ιστορία του? Ξέρει κανείς?

Γενικά είναι ένα τεύχος χωρίς Ταρζάν, χωρίς το Άρλεκιν της Άγριας Δύσης - Μαντ Ρίλευ χωρίς Ποπάυ και χωρίς Κοκομπιλ.

Έχει μόνο μεγάλες ιστορίες. Νομίζω θα είναι τευχάρα!!!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  63
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1627
  • Achievement Points:  349
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1995 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

15 min ago , Manitou said:

 

Η αλήθεια είναι ότι σαν σχέδιο και σαν σενάριο οι συγκεκριμένες ιστορίες είναι πολύ δυνατές. Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει το θέμα. Παρόλα αυτά τις διάβαζα τόσο καιρό και ιδίως αυτή η μεγάλη στις τέσσερις συνέχειες ήταν καλή.

Δεν μου λείπει όμως τώρα που τελείωσε (μάλλον).

Σε άλλα νέα. 

Πήρα το τρέχον τεύχος.

Τις ιστορίες του Ελ Ζαμπάτο δεν τις ήξερα. Δεν διάβαζα αγόρι. Χαίρομαι που θα έχω την ευκαιρία να τις δω. 

Επίσης είδα γραμμένο το "Τέλος" στην ιστορία του Τζόνι Ρεντ. Τελειώνει το arc ή γενικά η ιστορία του? Ξέρει κανείς?

Γενικά είναι ένα τεύχος χωρίς Ταρζάν, χωρίς το Άρλεκιν της Άγριας Δύσης - Μαντ Ρίλευ χωρίς Ποπάυ και χωρίς Κοκομπιλ.

Έχει μόνο μεγάλες ιστορίες. Νομίζω θα είναι τευχάρα!!!

 

 

Καλημέρα, εγώ δεν το έχω πάρει ακόμη, αλλά, γενικά, αποφεύγω τους "αφορισμούς" (δε σε μέμφω, προς Θεού :cheers3: ) σε σχέση με κάποιες από τις περιεχόμενες σειρές, που, εφόσον δεν μου αρέσουν εμένα, σίγουρα όμως θα κάνουν κάποιον άλλον ευτυχή. :)

Συμφωνώ για "Αρλεκιν" (ίσως να συγκινεί περισσότερο κάποιες κοπέλες που διαβάζουν το περιοδικό και ελπίζω να υπάρχουν...), Ποπάυ (πολύ παιδικό πια για μένα...), Κοκομπίλ (με ξεπερνάει, πολύ "προχώ", ακόμη και τώρα για μένα). Ο Ταρζάν, ωστόσο, θα μου λείψει :crying: Ο Ζαμπάτο (frontman του "αντίπαλου δέους" - λέγε με "Δυναμικό Αγόρι" - του περιοδικού "Μπλεκ") είναι απίθανη προσθήκη !!! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

20 min ago , Nikos Nikolaidis said:

 

Καλημέρα, εγώ δεν το έχω πάρει ακόμη, αλλά, γενικά, αποφεύγω τους "αφορισμούς" (δε σε μέμφω, προς Θεού :cheers3: ) σε σχέση με κάποιες από τις περιεχόμενες σειρές, που, εφόσον δεν μου αρέσουν εμένα, σίγουρα όμως θα κάνουν κάποιον άλλον ευτυχή. :)

Συμφωνώ για "Αρλεκιν" (ίσως να συγκινεί περισσότερο κάποιες κοπέλες που διαβάζουν το περιοδικό και ελπίζω να υπάρχουν...), Ποπάυ (πολύ παιδικό πια για μένα...), Κοκομπίλ (με ξεπερνάει, πολύ "προχώ", ακόμη και τώρα για μένα). Ο Ταρζάν, ωστόσο, θα μου λείψει :crying: Ο Ζαμπάτο (frontman του "αντίπαλου δέους" - λέγε με "Δυναμικό Αγόρι" - του περιοδικού "Μπλεκ") είναι απίθανη προσθήκη !!! 

 

Μα η πλάκα είναι ότι το Μαντ Ρίλευ μου άρεσε!!!!!!!! (Ίσως γιατί έχω κόρη και οι οι τεστοστερόνη σπίτι μου μειοψηφεί!! :lol:)

Στα του Ποπάυ και Κοκομπιλ συμφωνώ 100%. Και εγώ έτσι τις αντιμετώπισα. Παρόλα αυτά τις θεωρώ πολύ καλές προσθήκες γιατί σίγουρα θα υπήρξαν αναγνώστες που θα τους άρεσαν και γιατί ήταν κάτι διαφορετικό. Γενικά όπως έχω ξαναπεί πολλές φορές εδώ θεωρώ το νέο Μπλεκ το καλύτερο περιοδικό που κυκλοφορεί στη χώρα αυτή τη στιγμή. Μου έχει ανοίξει τα μάτια σε πολλούς χώρους κόμικ που δεν ήξερα και συνεχίζει κάθε δίμηνο να το κάνει! :pool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Έχει μειωμένο αριθμό ιστοριών το τεύχος, φαίνεται αρκετά πιο δεμένο θεματολογικά τουλάχιστον. Για το Ελ Ζαμπάτο έχω ακούσει εξαιρετικά λόγια οπότε λογικά θα μου αρέσει. @Manitou Η σειρά του Τζόνι Ρεντ από τον Garth Ennis ήταν 8 τευχών και τελειώνει όντως στο ΜΠΛΕΚ 12. Νομίζω το ότι διαρκεί 8 τεύχη το έγραφε στο αφιέρωμα του πέμπτου τεύχους. Κρίμα πάντως γιατί λάτρεψα τις ιστορίες του Τζόνι Ρεντ χωρίς να έχω καμία πρότερη επαφή με τον ήρωα. Θα μας το καλύψουν όμως το κενό, είμαι σίγουρος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ξεκίνησα να το διαβάζω.

Επικό τέλος ο Τζόνυ Ρεντ.

Λάργκο Γουιντς: Ρε @Laz33 πως μας την φέρανε έτσι σε αυτή την ιστορία? Ο Μαιμουδομπαλάκιας δεν αστειεύεται! Ανυπομονώ για τη συνέχεια. Πάντως ο Λάργκο δεν είναι εύκολο ανάγνωσμα. Οικονομικοί όροι, πυκνό σενάριο, σύνδεση όλων των τευχών μεταξύ τους. Είναι με διαφορά η καλύτερη ιστορία του Μπλεκ και σίγουρα αξίζει να βγει σε μεγάλο κάποια στιγμή. 

Στορμ: Ωδή στον Σουρεαλισμό.

 

Μια αναφορά στην στήλη Ρετρό του αγαπητού @Nikos Nikolaidis.

Αυτή είναι η αγαπημένη μου στήλη μη-κόμικ στο περιοδικό. Είναι υπέροχη. Θα την ήθελα 2 σελίδες (τουλάχιστον) και επιπλέον θα άξιζε στο τέλος όλα αυτά να γίνουν ένα περιποιημένο βιβλιαράκι με χρονολογική σειρά έκδοσης των περιοδικών που παρουσιάζονται!!

Αυτά για την ώρα. Τα έχουμε ξαναπεί. Φοβερό περιοδικό. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  63
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1627
  • Achievement Points:  349
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1995 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

44 min ago , Manitou said:

Ξεκίνησα να το διαβάζω.

Επικό τέλος ο Τζόνυ Ρεντ.

Λάργκο Γουιντς: Ρε @Laz33 πως μας την φέρανε έτσι σε αυτή την ιστορία? Ο Μαιμουδομπαλάκιας δεν αστειεύεται! Ανυπομονώ για τη συνέχεια. Πάντως ο Λάργκο δεν είναι εύκολο ανάγνωσμα. Οικονομικοί όροι, πυκνό σενάριο, σύνδεση όλων των τευχών μεταξύ τους. Είναι με διαφορά η καλύτερη ιστορία του Μπλεκ και σίγουρα αξίζει να βγει σε μεγάλο κάποια στιγμή. 

Στορμ: Ωδή στον Σουρεαλισμό.

 

Μια αναφορά στην στήλη Ρετρό του αγαπητού @Nikos Nikolaidis.

Αυτή είναι η αγαπημένη μου στήλη μη-κόμικ στο περιοδικό. Είναι υπέροχη. Θα την ήθελα 2 σελίδες (τουλάχιστον) και επιπλέον θα άξιζε στο τέλος όλα αυτά να γίνουν ένα περιποιημένο βιβλιαράκι με χρονολογική σειρά έκδοσης των περιοδικών που παρουσιάζονται!!

Αυτά για την ώρα. Τα έχουμε ξαναπεί. Φοβερό περιοδικό. 

 

Σας ευχαριστώ θερμά για τα ευγενικά σας λόγια.

 

Τέτοιες κρίσεις για τη δουλειά μου, μου δίνουν δύναμη να συνεχίσω αυτά τα αφιερώματα, που δε σας κρύβω ότι το απολαμβάνω ιδιαίτερα, όταν τα συντάσσω. :)

 

Καλή συνέχεια !!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

3 ώρες πριν, Manitou είπε:

Λάργκο Γουιντς: Ρε @Laz33 πως μας την φέρανε έτσι σε αυτή την ιστορία? Ο Μαιμουδομπαλάκιας δεν αστειεύεται! Ανυπομονώ για τη συνέχεια. Πάντως ο Λάργκο δεν είναι εύκολο ανάγνωσμα. Οικονομικοί όροι, πυκνό σενάριο, σύνδεση όλων των τευχών μεταξύ τους. Είναι με διαφορά η καλύτερη ιστορία του Μπλεκ και σίγουρα αξίζει να βγει σε μεγάλο κάποια στιγμή. 

 

 

Συμφωνώ, πολύ καλά στημένο το σενάριο του Λάργκο και η πρετοιμασία του συγγραφέα του. Εμένα μου θυμίζει Μπρούνο Μπραζίλ τόσο στο σχέδιο όσο και στην θεματολογία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Χαιρομαι που εστω και ετσι, μεσω ΜΠΛΕΚ, υπαρχει κοσμος που γνωριζει και εκτιμα το Largo Winch... Δινει ελπιδες οτι μπορει να το δουμε κ αυτονομο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ μόλις χθες διάβασα τα πρώτα δύο μέρη της εξαγοράς και ανυπομονώ για το επόμενο που μάλλον θα το διαβάσω σήμερα. Καταπληκτική ιστορία, γεμάτη ανατροπές, προσωπικά έχοντας τελειώσει οικονομικά και έχοντας μάλιστα διαλέξει μάθημα με συγχωνεύσεις εταιρειών/αγορές μετοχών όχι απλά καταλαβαίνω τους όρους, αλλά χαίρομαι που υπάρχει ένα κόμικ που δε δείχνει ξερά νούμερα, αλλά τις επιθετικές στρατηγικές εξαγορών που συμβαίνουν και στην πραγματικότητα μέσα από φοβερούς χαρακτήρες και σε ιστορίες που διανθίζονται με άκρως ενδιαφέρουσες διαπροσωπικές σχέσεις. Το Largo Winch είναι κόσμημα για το ΜΠΛΕΚ, προσωπικά σκέφτομαι μήπως κάποια στιγμή αγοράσω τα άλμπουμ του Van Hamme (νομίζω είναι μέχρι το 16) στα αγγλικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το 2ο στόρυ του Λάργκο Γουίντς (δηλαδή τα τεύχη #3 και #4 της σειράς) είναι ίσως το πιο "βαρύ" από άποψη θεματολογίας γιατί έχει πολλούς οικονομικούς όρους.
Με είχε κουράσει λίγο, ίσως επειδή το διάβασα στα αγγλικά κι έπρεπε όλη την ώρα να ψάχνω μετάφραση για άγνωστες λέξεις.
Το ίδιο, αν και σε ελαφρώς μικρότερο βαθμό, συνέβη και με το 9ο στόρυ (τεύχη #17 και #18).
Οι υπόλοιπες ιστορίες είναι πιο περιπέτεια και δεν εστιάζουν τόσο στο οικονομικό έγκλημα.

Εκείνες είναι πιο απολαυστικές και ξεκούραστες στο διάβασμα.
Η επόμενη (H - Dutch Connection) τα σπάει κι είναι απ΄τις αγαπημένες μου. Έχει να κάνει με ναρκωτικά :)

 

@nikolas12 τα 20 πρώτα είναι του Van Hamme και μέχρι το #18 μαμάνε.
Η τελευταία ιστορία (τεύχη #19 - #20) δεν είναι τόσο δυνατή, άσε που μένει ελαφρώς ανολοκλήρωτη.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

2 hours ago, nikolas12 said:

προσωπικά σκέφτομαι μήπως κάποια στιγμή αγοράσω τα άλμπουμ του Van Hamme (νομίζω είναι μέχρι το 16) στα αγγλικά.

 

Όχι, θα περιμένω να βγει στα Ελληνικά σε μεγάλο φορμάτ :)  Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία :) 

 

:valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μόλις τώρα, Valtasar είπε:

 

Όχι, θα περιμένω να βγει στα Ελληνικά σε μεγάλο φορμάτ :)  Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία :) 

 

:valt:

 

Εσύ ή έχεις πληροφορίες εκ των έσω και δε μου τις λες γιατί είμαι μαρτυριάρης ή είσαι υπερβολικά αισιόδοξος ή και τα δύο :lol: Για το δεύτερο είμαι σίγουρος, επειδή σε ξέρω, για το πρώτο πράγματι η ελπίδα πεθαίνει τελευταία :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32255
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  87
  • Reputation:   354
  • Achievement Points:  87
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

On 31/8/2020 στο 10:49 ΠΜ, Comichunter είπε:

Ο Ταρζαν  είναι ξεπερασμενος και γι αυτό κόπηκε,  

Θελεις να πεις οτι ο Ζαμπατο ειναι πιο διαχρονικος απο τον Ταρζαν;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάντως εγώ (που δηλώνω σούπερ φαν του Μπλεκ) όταν διάβασα το Ζαμπατο νοσταλγησα τον Ταρζάν :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26344
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πάντως φανταστική σειρά όντως ο Λαργκο Γουιντς, ανυπομονώ για την συνέχεια!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μια χαρά είναι ο Ζαμπατο συνέχεια δράση σε κάθε καρέ! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32255
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  87
  • Reputation:   354
  • Achievement Points:  87
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Δεν λέμε το αν είναι μια χαρά,αν είναι πιο διαχρονικός από Ταρζάν συζητάμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.