Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ionas Aggelis

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

10 ώρες πριν, Manitou είπε:

Ωραίο post @nikolas12. Και που να δεις τα επόμενα που με την προσθήκη του Λαργκο αλλά και του δικαστή Ντρεντ στο τελευταίο Μπλεκ γίνονται ακόμα καλύτερα. Γενικά είναι ένα περιοδικό που εγώ το περιμένω πως κ πως κάθε δίμηνο και αξίζει με τα χίλια τα λεφτά του! Εγώ θα σου έλεγα να προμηθευτείς τα υπόλοιπα κατευθείαν από το e shop της εκδοτικής μικρός ήρωας. Θα τα αγοράσεις πιο φθηνά και επίσης θα σου στείλουν και δωράκι.

 

Ευχαριστώ πολύ @Manitou :) Η αλήθεια είναι πως επειδή έχω τα τεύχη 6 και 7, μάλλον θα διαβάσω το Λάργκο πρώτα από όλα, μου είχε εφιστήσει την προσοχή και ο @Valtasar σε αυτό το κόμικ και απ' ότι είδα από τα σχόλια και εδώ μάλλον υπάρχει κάτι πολύ καλό σε αυτές τις σελίδες. Πάντως μέχρι τώρα το ΜΠΛΕΚ το αγοράζω από τη Λέσχη, σίγουρα όμως και βάσει της εμπειρίας μου, η εκδοτική κάνει εξαιρετική δουλειά με τις αποστολές του e-shop.

Επεξεργασία από nikolas12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 491
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  34276
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  40
  • Reputation:   209
  • Achievement Points:  40
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1818 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

μια προταση για ενταξη στο περιοδικο(υπαρχει φυρα για αφαιρεση) ,alvar mayor

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εξώφυλλο/οπισθόφυλλο τεύχους 10.  :)

 

 

BLEK2018MIKROSHROS_0010.jpgΜεταφέρθηκαν στη βάση

 

:cheers5:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τα μαγικά παπούτσια του Μπίλυ... :notalk:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ξεκινάει το 2o story arc του Largo Winch απ΄ό,τι βλέπω.

Δεν το περίμενα.
Πίστευα θα έβγαζαν μόνο την 1η ιστορία.
Αρχίζω να έχω ελπίδες ότι ίσως στο μέλλον τα μαζέψουν όλα μαζί σε αυτοτελή τεύχη ή έστω σε συγκεντρωτικούς τόμους :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Στη wikipedia (https://en.wikipedia.org/wiki/Storm_(Don_Lawrence)) βλέπω ότι έχει αρκετές ιστορίες ακόμα ο Storm.

 

Παρόλα αυτά πρόσεξα ότι σε κάποια φάση έχει ένα μεγάλο gap στην ιστορία της Pandavre (μετά από την επόμενη ιστορία) και εκεί παρεμβάλλεται το Chronicles of Meanwhile.

Ξέρει κανείς πως θα συνεχιστεί ο Storm?

 

EDIT: Είδα το αφιέρωμα εδώ 

 και έβγαλα άκρη.

 

Λογικά θα δούμε τις επόμενες δύο ιστορίες και μετά θα δείξει.

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πριν πάρουμε όλοι μας στα χέρια το 10ο τεύχος, ας πω την γνώμη μου για το 9ο. :P

 

Όμορφων εξώφυλλων συνέχεια, υπάρχει στο 9ο τεύχος του αγαπημένου μας περιοδικού, με τον Δικαστή Ντρέντ να κάνει την εμφάνισή του και να μας προϊδεάζει για την πρεμιέρα της ιστορίας που φιλοξενείται. Αξίζει να σταθούμε στο γεμάτο editorial, το οποίο δεν επικεντρώνεται μόνο στα περιεχόμενα του τεύχους, αλλά και στις άλλες “δράσεις” της εκδοτικής, που μας κάνουν να τρίβουμε τα χέρια μας από ικανοποίηση. :mafia: Οι ιστορίες δεν έκρυβαν μεγάλες εκπλήξεις ή ανατροπές στην ποιότητά τους. Το βασικό τους ελάττωμα είναι ότι οι καλές ιστορίες είχαν την ένδειξη “Συνεχίζεται” στα τελευταία καρέ τους. :sad1: Μου αρέσει πολύ ο πλουραλισμός, αλλά θα προτιμούσα λιγότερες ιστορίες, που να έχουν περισσότερες σελίδες στην διάθεσή τους. Όπως και να έχει, ας πούμε δύο λόγια για τις ιστορίες που περιέχονται στο τεύχος. :)

 

“Μα τα χίλια…”: Μία ιστορική έρευνα του Βαγγέλη Σαΐτη, ο οποίος μας εξηγεί με κάθε λεπτομέρεια, γιατί ο Ξανθός Γίγας είναι ανύπαντρος. Ευφυέστατο σενάριο! :lol:

 

“Κόμικς Νέα”: Πολλές και διάφορες ειδήσεις έχει κι αυτή την φορά η “γωνιά” του Γαβριήλ Τομπαλίδη. Θα γίνουν αναφορές για την μίνι σειρά κόμικ με τίτλο “Starship Down”, αλλά και για το “The Crow: Lethe”. Επίσης θα παρατεθούν τα λόγια του μεγάλου Grant Morrison, όσον αφορά την αντίληψη που έχουν τα παιδιά και οι ενήλικοι για τα κόμικς. Τέλος, μετά από μία γρήγορη παρουσίαση του κόμικ “Equidistance”, ο Τομπαλίδης θα πει δύο λόγια για το επερχόμενο ComicDom Con 2020 και για το νέο διαδικτυακό τόπο για κόμικς, το Comic Street. Όπως πάντα, μία προσεγμένη δουλειά. :clap2:

 

“Μπλεκ - Αιχμάλωτοι των Σενέκα (Α’ μέρος)”: Νέα ιστορία του Ξανθού Γίγαντα, που μας έρχεται από το μακρινό 1971. Η πλοκή κίνησε το ενδιαφέρον μου, καθώς βλέπουμε μία φιλήσυχη φυλή Ινδιάνων να εναντιώνεται στους κυνηγούς. Ενώ υπάρχει δράση καθ’ όλη την διάρκειά της, δεν υπάρχουν πολύ έντονες σκηνές. Παρ’ όλα αυτά με κράτησε και η συνέχεια προμηνύεται καλή. Μένει μόνο να το διαπιστώσουμε στο επόμενο τεύχος. :) Το σχέδιο το βρήκα προσεγμένο.

 

“Μάντυ Ρίλεϋ - Μύηση”: Ιστορία-ορόσημο για τον χαρακτήρα του Μάντυ, καθώς έρχεται η ημέρα που χάνει ό,τι πολυτιμότερο έχει. :lol: Εννοείται ότι για πολλοστή φορά ερωτεύτηκε, αλλά τουλάχιστον αυτή την φορά θα τον βοηθήσει να ξελαμπικάρει το μυαλό του. :lol: Το σενάριο, μετά από αυτή την “πρωτοτυπία”, δεν δίνει κάτι ουσιαστικό. Δεν το αποκηρύσσω, όμως, εντελώς, καθώς κατά βάθος κρύβει ακόμα έναν ανεκπλήρωτο έρωτα, χωρίς αντίκρισμα. Αρκετά ρομαντικό θα έλεγα. Το περίεργο είναι ότι περιέχονται μερικές σύντομες σκηνές, που αν προβάλλονταν σε μία τηλεοπτική σειρά, θα ανέβαζαν τον δείκτη τηλεθέασης!  :P Γενικά την βρήκα αρκετά γλυκανάλατη ιστορία για τα γούστα μου. Όπως η συντριπτική πλειοψηφία των ιστοριών του Μάντυ Ρίλεϋ. Το σχέδιο, από την άλλη, μου άρεσε αρκετά.

 

“Λάργκο Γουίντς - Το “W Group” (Β’ μέρος)”: Η ιστορία κλείνει υποδειγματικά, όπως ακριβώς ξεκίνησε. Ο συγγραφέας φροντίζει να μας ταξιδέψει σε ονειρικά μέρη, ταυτόχρονα όμως συνεχίζει να μας δίνει απλόχερα ένα σενάριο με ουσία κι έντονη δράση. Μεγάλη έκπληξη το διπλό plot twist στο φινάλε, που ενώ θα περίμενα να με κουράσει σε άλλες περιπτώσεις, εδώ στέκεται εξαιρετικά με την όλη πλοκή. Τις καλύτερες εντυπώσεις έχω αποκομίσει κι από το σχέδιο, που σε αυτό το μέρος δίνει ρέστα με τις πανέμορφες αποδόσεις των τοπίων. :clap2: Ανυπομονώ για την επόμενη περιπέτεια του Λάργκο. :)

 

“Τζόνι Ρεντ - Μπάσταρδοι και κορόιδα”: Πρόκειται για ένα επεισόδιο που από την πρώτη του σελίδα, μέχρι την τελευταία έχει καταιγιστική δράση, αερομαχίες που κόβουν την ανάσα κι έξυπνη ροή. Όσο πλησιάζουμε προς το τέλος, η ένταση και η αγωνία κλιμακώνονται, ενώ το τελευταίο, ολοσέλιδο καρέ, μας αφήνει με το στόμα ανοιχτό και με μεγάλη περιέργεια για την συνέχεια! :wow: Για τον εικαστικό τομέα ισχύει ό,τι έχω πει και για τα προηγούμενα επεισόδια. Προσεγμένο σχέδιο (ειδικά μερικά μεγάλα καρέ είναι απίστευτα), αλλά ο υπερβολικά σκούρος χρωματισμός αφαιρούσε από την απόλαυση.

 

“Στορμ - Η μηχανή του Φον Νόιμαν (Α’ μέρος)”: Νέα ιστορία με τον Στορμ ξεκινάει και στηρίζεται επάνω σε μία έξυπνη ιδέα μυστηρίου κι αναζήτησης. Δυστυχώς, όμως, το μεγαλύτερο μέρος της πλοκής με απογοήτευσε πολύ. :( Δεν θα χαρακτήριζα φουτουριστικά τα στοιχεία που περιέχονται, ούτε και σουρεαλιστικά. Η φράση που ίσως να ταίριαζε καλύτερα εδώ είναι “ό,τι να ‘ναι”. Από τις πρώτες σελίδες ξεκινάει μία αλλοπρόσαλλη κι αλλόκοτη πλοκή, που έπαιξε με τις δυνάμεις μου για το αν θα σταματήσω να διαβάζω, ή όχι, την ιστορία. Τελικά της έδωσα μία ευκαιρία και φαίνεται ότι μετά από λίγο υπάρχει μία υπόθεση με λογική. Ελπίζω το δεύτερο μέρος να μου φτιάξει την διάθεση. :P Το σχέδιο εξακολουθεί να συναρπάζει. :clap2:

 

“Συνέντευξη - Αυγή Κανάκη”: Αυτή την φορά, ο Γαβριήλ Τομπαλίδης, περνάει από “ανάκριση” την Αυγή Κανάκη. :PΗ δημιουργός θα μιλήσει για την σχέση της με τα κόμικς, για τις προτιμήσεις της όσον αφορά τους σχεδιαστές, αλλά αναφέρεται και στις δουλειές της. Τις παλιές, τις τωρινές, αλλά και τις μελλοντικές. Όπως πάντα δεν μένει κάτι αναπάντητο! Και μετά από ένα ολοσέλιδο σχέδιο της δημιουργού, θα ακολουθήσει μία σύντομη δουλειά της για το περιοδικό, με τίτλο “Η τιτανομαχία” και πρωταγωνιστές τον Ξανθό Γίγαντα και την παρέα του, να κατατροπώνουν “Κόκκινους αστακούς”, μέσα από ένα...βιντεοπαιχνίδι! :wow: Ένα δισέλιδο πάντρεμα του κλασικού με το νέο. :clap2:

 

“The pop Corner”: Γνωρίζετε την τηλεοπτική σειρά “The Outsider” και το νέο graphic novel “Black Cat Vol. 1 - Grand Theft Marvel”? Αν όχι, τότε ο Μάνος Νομικός θα αναλάβει να μας πει δύο λόγια για να μας βάλει στο κλίμα. Επίσης την τιμητική της έχει η νέα ταινία του James Bond, με τίτλο “No time to die” (και η τελευταία με πρωταγωνιστή των Daniel Craig. :)

 

“Ταρζάν - Ο άνθρωπος λιοντάρι (Δ’ μέρος)”: Η πολυπόθητη ολοκλήρωση της ιστορίας έρχεται σε αυτό το μέρος και μας προσέφερε μερικές δυνατές σκηνές δράσης κι ένα αξιόλογο plot twist. Εν κατακλείδι, έμεινα ευχαριστημένος από την εν λόγω ιστορία, αλλά μου σχηματίστηκε η εντύπωση ότι η πλοκή μακρηγορούσε. Θα μπορούσε κάλλιστα να κατεβάσει αυλαία πολύ νωρίτερα. Όπως και να έχει πάντως, ήταν μία καλή δουλειά, τόσο στον συγγραφικό, όσο και στον εικαστικό τομέα.

 

“Ρετρό Νούμερο 1 - Super Μπόυ”: Ο αγαπητός φίλος, γείτονας (άντε να δούμε πότε θα πιούμε αυτόν τον καφέ :sorry: ) κι άριστος γνώστης των κόμικς αυτής της ωραίας εποχής @Nikos Nikolaidis, θα μας ξεναγήσει στο πολυθεματικό περιοδικό της δεκαετίας του ‘80, το "Super Μπόυ". Μετά την γενική αναφορά στον τίτλο, θα μας δοθεί μία λεπτομερή περιγραφή των περιεχομένων του πρώτου τεύχους. Όπως πάντα, μία αξιόλογη δουλειά. :clap2:

 

“Κοκομπίλ - Κοκοβόλοι”: Ουσιαστικά πρόκειται για μία άτυπη συνέχεια της ιστορίας που δημοσιεύτηκε στο προηγούμενο τεύχος. Ο παλαβός πρωταγωνιστής επιτυγχάνει να φέρει ενώπιον του νόμου τους δύο κακούς της υπόθεσης κι αυτό το κάνει με αρκετή προσπάθεια και δράση. Η πλοκή έχει νεύρο, αλλά σίγουρα αυτό που την κάνει να ξεχωρίζει είναι η αλλόκοτη ροή και οι εξωπραγματικοί διάλογοι. Στον ίδιο τρελό ρυθμό κινείται και το σχέδιο, το οποίο είναι μεν γελοιογραφικό, αλλά ταυτόχρονα εξαιρετικό. Γενικά, συνειδητοποιώ ότι με τέτοιας έκτασης ιστορίες του Κοκομπίλ, δεν έχω θέμα. Οι περισσότερο εκτενείς, όμως, μπορεί να γίνουν δύσπεπτες για τα γούστα μου. :)

 

“Αφιέρωμα - Δικαστής Ντρεντ”: Όπως συνήθως συμβαίνει με τις νέες “παραλαβές” του αγαπημένου μας περιοδικού, έτσι και σε αυτό το τεύχος η έλευση του βλοσυρού Δικαστή Ντρεντ, θα αναγκάσει τον Γαβριήλ Τομπαλίδη, να μας πει δύο λόγια για το origin του δημοφιλούς, αυτού, χαρακτήρα. Κι όπως πάντα, το κάνει μαεστρικά. :clap2:

 

“Δικαστής Ντρεντ - Μαύρο χιόνι (Α’ μέρος)”: Πρώτη ιστορία του δημοφιλούς Δικαστή και σαν ένας αναγνώστης που έχει διαβάσει ιστορίες του χαρακτήρα μόνο μέσα από τις “Ολοκληρωμένες Υποθέσεις”, μπορώ να πω ότι υπάρχουν αρκετές διαφορές. Το σενάριο, αν και λίγο πολιτικοποιημένο, έχει ενδιαφέρον, καθώς κάνουν την εμφάνισή τους διαφόρων ειδών ομάδες, που αποτελούνται από άτομα δυναμικά και ικανά να ξεχωρίσουν. Η δράση και η ένταση κάνουν την εμφάνισή τους από τα πρώτα κιόλας καρέ, ενώ το πρώτο μέρος κλείνει με τέτοιο τρόπο, που μας κάνει να αδημονούμε για την συνέχεια.Το σχέδιο μου άρεσε αρκετά, αν και το βρήκα λίγο μουντό. Ακόμα μία διαφοροποίηση από την έκδοση της Selini. :)

 

“Το παιδί-πάνθηρας”: Σε αυτό το μέρος της ιστορίας, ο Μπίλυ αποφασίζει να πάρει μία άτυπη εκδίκηση από τον Στέησυ, κάνοντάς τον να παραλύσει από την αγωνία του. Παράλληλα, τα πράγματα με την ληστεία στην έπαυλη, δείχνουν να ξεφεύγουν από τον έλεγχο και να γίνονται επικίνδυνα. Γενικά μιλάμε για μία καλή συνέχεια που είχε δράση (η μάχη του Μπίλυ με την αρκούδα) αλλά κι ένα φινάλε που υπόσχεται κάτι δυνατό. Πολύ όμορφο βρήκα το σχέδιο. Βγάζει αυτή την “ρετρίλα”, που προσωπικά μου αρέσει. :)

 


:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  63
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1627
  • Achievement Points:  349
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1995 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

On 4/29/2020 at 2:50 AM, Indian said:

Πριν πάρουμε όλοι μας στα χέρια το 10ο τεύχος, ας πω την γνώμη μου για το 9ο. :P

 

 

Τα συγχαρητήριά μου για την εμπεριστατωμένη σου παρουσίαση, την οποία δεν ξεχνάς να "χρωματίσεις" με τις δικές σου "πινελιές". Ένας κριτικός "πίνακας", που προσωπικά με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Συνέχισε έτσι και.. θα τον πιούμε και τον καφέ, σύντομα! :cheers3: Ευχαριστώ άλλη μία φορά, για τα καλά σου λόγια, που πραγματικά με τιμούν ! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το αγαπημένο μας περιοδικό έρχεται κάθε φορά και με πιο όμορφο εξώφυλλο, δίνοντας πάντα μία καλαίσθητη οπτική νότα. :clap2: Αυτό που αξίζει να παρατηρήσουμε είναι ότι έχει παραληφθεί μία συνήθεια. Συνήθως το εξώφυλλο του κάθε τεύχους είναι αφιερωμένο στον χαρακτήρα που παρουσιάζεται για πρώτη φορά σε αυτό. Κι ενώ εδώ ο “πρωτοεμφανιζόμενος” χαρακτήρας είναι ο Μπίλυ και τα μαγικά του παπούτσια, παρόλα αυτά δεν τον βλέπουμε να φιγουράρει στην μόστρα. Δεν πειράζει όμως. Δεν παρεξηγούμε εμείς! :P Από εκεί και πέρα, το περιοδικό διατηρεί την πολυθεματικότητά του, δίνοντας ιστορίες για όλα τα γούστα, με τις περισσότερες να είναι οι συνέχειες αυτών που ξεκίνησαν στο προηγούμενο τεύχος. Στο editorial, ο Ανεμοδουράς, μας ενημερώνει για την άφιξη τού Μπίλυ, για τις νέες του εκδόσεις, αλλά και τις αναβολές που έγιναν, ελέω κορονοϊού. Ας δούμε, επιγραμματικά, τα περιεχόμενα του 10ου τεύχους. :)

 

“Μα τα χίλια…”: Οι Κόκκινοι Αστακοί κάνουν έμμεσα την εμφάνισή τους κι όλη η πλοκή εκτυλίσσεται ανάμεσα σε δύο πατριώτες. Η ιδέα, γι’ ακόμα μία φορά, με άφησε με ένα χαμόγελο, που μετατράπηκε σε γέλιο. Πολλά μπράβο!

 

“Κόμικς Νέα”: Ο Γαβριήλ Τομπαλίδης, φέρνει στο ελληνικό κοινό κάποια νέα ξένα πονήματα, όπως είναι το “Best of 2000AD”, καθώς επίσης και μία περίεργη σύνθεση που αποτελείται από τα θρυλικά Transformers, παρέα με το Μικρό μου Πόνυ! :wow: Ο Kevin Eastman θα δώσει χρήσιμες συμβουλές για τον οποιονδήποτε επίδοξο συγγραφέα και σχεδιαστή κόμικς, ενώ θα γίνει αναφορά για τα πιο “χτυπητά” cons που μονοπωλούν το ενδιαφέρον του κομιξικού κοινού (κι όχι μόνο), τα οποία έχουν πάει πίσω, λόγω του θέματος που έχει προκύψει με τον κορονοϊό. Επίσης θα μάθουμε και για το νέο κόμικ του Ευάγγελου Ανδρουτσόπουλου. Μέσα σε δύο μόνο σελίδες, τόσες πολλές πληροφορίες! :respect:

 

“Μπλεκ - Αιχμάλωτοι των Σενέκα (Β’ μέρος)”: Κι ενώ παραπονιόμουν για την έλλειψη έντονων σκηνών στο πρώτο μέρος, έρχεται το κλείσιμο της ιστορίας να είναι, ουσιαστικά, δύο μεγάλες, σε έκταση, σκηνές μάχης, που έβγαζαν μεγάλη αγωνία. Στον τομέα αυτόν, λοιπόν, έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Η υπόλοιπη πλοκή πιστεύω ότι ήταν τρομερά προβλέψιμη, ακόμα και σε όσες ανατροπές επιχειρούνταν. Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση ήταν η φοβερή απέχθεια που είχε ο Μπλεκ όσον αφορά την δέσμευση. Μου θύμισε τον Δάγκα στους “Μεν και δεν”. :lol: Γενικά τα δύο μέρη που απαρτίζουν την ιστορία, είναι άνισα όσον αφορά τα “συστατικά” τους, αλλά στο σύνολό τους, δίνουν ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Για το σχέδιο δεν έχει αλλάξει η γνώμη μου.

 

“Μάντυ Ρίλεϋ - Ένας Συνταγματάρχης του Νότου”: Ένα σενάριο που ανατρέπει όσα έχω πει για τον πρωταγωνιστή. Εδώ, δεν υπάρχει το “γλυκανάλατο” story, που συνήθως χαρακτηρίζει τις ιστορίες του χαρακτήρα. Απεναντίας, έχουμε μία σωστά δομημένη ιστορία, με παρελθόν και παρόν, καθώς και μία ανατρεπτική πλοκή, που βγάζει συγκίνηση στο φινάλε. Αν υπάρχουν κι άλλες τέτοιες δουλειές του Ρίλεϋ, σίγουρα τις προτιμώ από τις πρώτες που διαβάσαμε στο περιοδικό. Το σχέδιο το βρήκα πολύ ρεαλιστικό.

 

“Ρετρό Νούμερο 1 - Σκορπιός”: Πρόκειται για ένα πολυθεματικό περιοδικό τής δεκαετίας του ‘80, το οποίο δυστυχώς δεν κατάφερε να μακροημερεύσει. Και για εκείνους που δεν γνωρίζουν (ή δεν θυμούνται) την πορεία του, έρχεται ο @Nikos Nikolaidis να μας υπενθυμίσει ότι κάτι τέτοια είναι βούτυρο στο ψωμί του και να μας δώσει το origin της κυκλοφορίας του, αλλά και τα περιεχόμενα του πρώτου τεύχους. Γι’ ακόμα μία φορά, υποκλίνομαι! :respect:

 

“Λάργκο Γουίντς - Το “Προσφορά εξαγοράς” (Α’ μέρος)”: Νέο κεφάλαιο στον βίο και την πολιτεία του πολυεκατομμυριούχου Λάργκο, το οποίο ξεκινάει αρκετά δυναμικά. Ανάμεσα στα οικονομικο-λογιστικά τερτίπια και τις πρακτικές που υπάρχουν (κι) εδώ, κάνει την εμφάνισή του ο ερωτισμός, το χιούμορ, αλλά και το μυστήριο, που εντείνει την περιέργεια του αναγνώστη για την συνέχεια. Ακόμα μία ιστορία, λοιπόν, που με κράτησε κι ανυπομονώ για το δεύτερο μέρος. Το σχέδιο ήταν χάρμα οφθαλμών! :clap2:

 

“The pop Corner”: Ο Μάνος Νομικός έρχεται αυτόν τον μήνα να μας ενημερώσει για το graphic novel “I Am Not Okay with This”. Στην συνέχεια θα γίνει μία αναφορά στην τηλεοπτική σειρά “Star Trek: Picard”, για την οποία έχει γίνει μεγάλος λόγος τελευταία. Η στήλη θα κλείσει με ένα αφιέρωμα στην νέα ταινία “Candyman”, την οποία θα δω σίγουρα, μιας και δηλώνω λάτρης της πρώτης ταινίας του 1992, αλλά και των συναφών B-movies! :)

 

“Ταρζάν - Το μαγικό βότανο”: Το πρώτο πράγμα που με χαροποίησε, διαβάζοντας την ιστορία, είναι το γεγονός ότι ολοκληρώνεται στο παρόν τεύχος. Στην σύντομη πλοκή της προλαβαίνει να διαχειριστεί ένα όμορφο σενάριο, που περιέχει ανατροπές, αλλά και σκηνές δράσης κι αγωνίας. Αυτό που με ξένισε κάπως, είναι οι αντίπαλοι του Ταρζάν, που δεν θα τους χαρακτηρίζαμε κατάλληλους για ιστορία που διαδραματίζεται στην ζούγκλα, αλλά, σε μία άλλου είδους, ιστορία. Το στυλ της, μου έφερε στο μυαλό τις κλασικές ρετρό δουλειές που δημοσιεύονταν στις σειρές τύπου “Tales from the crypt”. Γι’ αυτό θα προσπεράσω αυτό το παράπτωμα. :P Το φινάλε το βρήκα αξιόλογο, ενώ και το σχέδιο ήταν του γούστου μου.

 

“Συνέντευξη - Νίκος Γιαμαλάκης (MALK)”: Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος φίλος του είδους, που να μην συμπαθεί την δουλειά του αγαπητού μας @Malk, οπότε ο Γαβριήλ Τομπαλίδης μάς δίνει μία ευκαιρία να μάθουμε κάποια πράγματα για την ζωή του, την σχέση του καλλιτέχνη με την Ένατη Τέχνη, αλλά και τις δουλειές του, παλιές και νέες. Ένας άνθρωπος, που έχει ανάγει τα κόμικς σε επιστήμη, την οποία μεταλαμπαδεύει στις νεότερες γενιές, ενώ παράλληλα μας σηκώνει τις τρίχες, όταν βλέπουμε το εξαιρετικό horror σχέδιό του! :respect: Μετά την συνέντευξη, θα ακολουθήσει ένα ολοσέλιδο, έγχρωμο σκίτσο που μας έρχεται κατευθείαν από μία αφιλόξενη ζούγκλα. Και φυσικά υπάρχει και η (καθιερωμένη) σύντομη ιστορία τού συνεντευξιάζοντα, την οποία ο malk έχει αφιερώσει τον Φάντομ. Σεναριακά εντείνει την αγωνία, ενώ το σχέδιο είναι μεν καλό, αλλά δεν συγκρίνεται με εκείνο στις ενήλικες ιστορίες του. :)

 

“Τζόνι Ρεντ - Ο ατσαλένιος”: Το προηγούμενο μέρος έστησε μία τελική σκηνή που μας άφησε με το στόμα ανοιχτό, αλλά σε αυτό το (άτυπο) μέρος, νομίζω ότι δεν έγινε τόσο καλή διαχείριση του κεντρικού προσώπου. :( Αυτό που επικρατεί στο εν λόγω σενάριο είναι η διαφορά ανάμεσα σε αυτούς που πολεμούν στην πρώτη γραμμή και σε αυτούς που κάθονται στα πολιτικά τους γραφεία και δίνουν τις τελικές εντολές. Η πλοκή φανερώνει αυτή την περίεργη “προδοσία”, ενώ σε όλη την διάρκειά της υπάρχει έντονο άγχος ανάμεσα στους χαρακτήρες, η οποία μεταδίδεται και στους αναγνώστες. Γενικά, όμως, δεν μπόρεσα να το εκτιμήσω τόσο, όσο τα προηγούμενα μέρη. Ίσως, σε αυτό, να βοήθησε και το υπερβολικά σκούρο σχέδιο, το οποίο αρχίζει, πλέον, να με κουράζει! :(

 

“Στορμ - Η μηχανή του Φον Νόιμαν (Β’ μέρος)”: Θα ήταν οξύμωρο να υπάρξει λογική σε ιστορία του Στορμ, αλλά εδώ νομίζω ότι ο δημιουργός το παράκανε! :P Είναι από τα σενάρια που (όπως λέω συνήθως) δεν βγαίνουν χωρίς την κατανάλωση μεγάλων ποσοτήτων αλκοόλ (κι όχι μόνο). :lol: Μέσα από τις σελίδες του γίνονται αναφορές και (μεγάλες) παρομοιώσεις στον Παράδεισο και την Κόλαση, ιδίως αυτή που έχει περιγράψει ο Δάντης. Μεγάλες σκηνές δράσης και μαχών δεν θα έλεγα ότι έχουμε, ενώ μένει να δούμε τι μας επιφυλάσσει το μέλλον, μετά την απόδραση. Υποκλίνομαι στην φαντασία του δημιουργού, αλλά νομίζω ότι έχουμε διαβάσει καλύτερα επεισόδια του Στορμ και της παρέας του. Εν κατακλείδι, τόσο το σενάριο, όσο και το σχέδιο σε κάνουν να γουρλώνεις τα μάτια σου. Το πρώτο από απορία και το δεύτερο από τεράστιο θαυμασμό. :) Ιδίως αυτό που υπάρχει στις σελίδες 112-113! :wow:

 

“Κοκομπίλ - Κοκοσιού”: Τελικά οφείλουμε να συμπεράνουμε ότι κάθε ιστορία που δημοσιεύεται στο περιοδικό είναι κι ένα επεισόδιο από μία γενική ιστορία, που επεκτείνεται. Το σενάριο εδώ δεν κρύβει κάποια μεγάλη έκπληξη, καθώς ακολουθεί την πεπατημένη και θα μπορούσε, μάλιστα, να σταθεί και σε ένα “σοβαρό” καουμπόικο. Ο villain αποδρά κι ο πρωταγωνιστής τον καταδιώκει στα αφιλόξενα μονοπάτια των Ινδιάνων. Και κάπου εδώ έρχεται το “θανατηφόρο” πενάκι του Jacovitti (το όνομα του οποίου στον τίτλο γράφεται με τρία “Τ” :lol: ) να πετάξει στα σκουπίδια την κανονικότητα και να μας χαρίσει ακόμα μία αλλοπρόσαλλη πλοκή. Όπως έχω ξαναπεί, δεν με πειράζουν οι μικρές ιστορίες του Κοκομπίλ, οπότε κι εδώ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Απεναντίας, εκτίμησα ιδιαίτερα τους ποιητικούς διαλόγους, το κάφρικο χιούμορ σε ορισμένα σημεία και φυσικά τον εξαιρετικό σχεδιασμό.

 

“Δικαστής Ντρεντ - Μαύρο χιόνι (Β’ μέρος)”: Η ιστορία εξελίσσεται ικανοποιητικά. Οι ρόλοι των χαρακτήρων φαίνεται να αναδιανέμονται και οι εχθροί μετατρέπονται σε συμμάχους, μπροστά σε έναν νέο κίνδυνο. Αν και είχε λίγες σελίδες στην διάθεσή της, προλαβαίνει να μας δώσει καλές δόσεις δράσης, ενώ το φινάλε του μέρους αυτού, φέρνει τον αγαπημένο μας Δικαστή σε επίφοβη θέση. Γενικά, πρόκειται για ένα σενάριο που φαίνεται να διαφοροποιείται από αυτά που ξέραμε για τον πρωταγωνιστή και δείχνει αρκετά ενδιαφέρον. Μένει μόνο να το επιβεβαιώσει. :) Το σχέδιο συνεχίζει στην ίδια μουντάδα που είχε και στο προηγούμενο μέρος, αλλά το βρήκα πολύ όμορφο.

 

“Αφιέρωμα - Τα μαγικά παπούτσια του Μπίλυ”: Ο μικρός Μπίλυ και τα περίεργα παπούτσια που τον κάνουν αληθινό κανονιέρη, κάνουν την εμφάνισή τους στο περιοδικό κι ο Γαβριήλ Τομπαλίδης είναι εδώ, έτοιμος να μας μιλήσει για το origin και για την πορεία του εν λόγω κόμικ στην Ελλάδα, αλλά και στο εξωτερικό. Όπως πάντα περιεκτικός, κατατοπιστικός κι ευχάριστος στους αδαείς αναγνώστες. Μεταξύ μας, όχι ότι δεν μου αρέσουν τα αφιερώματα του Τομπαλίδη (απεναντίας), απλά λόγω της φύσης του συγκεκριμένου κόμικ (ρετρό ποδοσφαιρικό), πίστευα ότι το αφιέρωμα θα το έκανε ο κύριος Νικολαΐδης. :P Όπως και να έχει, φίλε Μπίλυ, χάρηκα για την γνωριμία!  :welcome3:

 

“Τα μαγικά παπούτσια του Μπίλυ”: Μου αρέσει το ποδόσφαιρο, το ίδιο και τα ρετρό κόμικς. Κι αυτό που μου αρέσει περισσότερο είναι να διαβάζω κόμικς με χαρακτήρες που δεν γνωρίζω. Δυστυχώς, όμως, τα ρετρό ποδοσφαιρικά κόμικς, δεν είναι κάτι που πραγματικά απολαμβάνω. Δεν τα αποτάσσω μετά βδελυγμίας, απλά με αφήνουν κάπως αδιάφορο. Δεν βλέπω κάποια συγγραφική εξέλιξη στα σενάριά τους. Παρόλα αυτά η ιστορία του Μπίλυ, ξεκινάει έξυπνα και εισάγει στο ποδοσφαιρικό στυλ της και το υπερφυσικό. Η αλήθεια είναι ότι ήθελα περισσότερες λεπτομέρειες γι’ αυτό το ξεκίνημα, αλλά απ’ ότι φαίνεται, θα μείνω στην γλύκα. :P Όπως και να έχει, ακόμα είναι λίγες οι σελίδες που έχω διαβάσει, οπότε δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα για το αν θα μου αρέσει ή όχι. Το μέλλον θα δείξει. ;)

 

“Ραντεβού στον Παράδεισο”: Ο Λεωκράτης Ανεμοδουράς, με την σύντομη ιστορία, της οποίας το σενάριο έχει επιμεληθεί ο ίδιος, αποτίει φόρο τιμής σε δύο μεγάλες μορφές του παγκόσμιου μπάσκετ, που η μοίρα έπαιξε άσχημο παιχνίδι κι έφυγαν σύντομα για το μεγάλο ταξίδι, αφήνοντας μεγάλο κενό. Ο λόγος για τον Ντράζεν Πέτροβιτς και για τον Κόμπι Μπράιαντ. Τόσο το σενάριο, όσο και το ρεαλιστικότατο σχέδιο του κυρίου Φραγκιαδάκη, με συγκίνησαν… :sad1:

 

“Το παιδί-πάνθηρας”: Η συνέχεια της ιστορίας βγάζει εντάσεις και δυναμισμό, αλλά νομίζω ότι ο συγγραφέας εστίασε περισσότερο εκεί κι έχασε τον γενικό ρεαλισμό. Το παιδί-πάνθηρας δρα ηρωικά, αλλά απερίσκεπτα, ίσως λόγω του νεαρού της ηλικίας του και (θεωρητικά) το αποτέλεσμα της απαγωγής, από καθαρή τύχη και μόνο, είχε θετική έκβαση. Τα σημεία, που με ξένισαν είναι τα εξής.

Spoiler
  • Ο Φάρμερ εισβάλει στο λεωφορείο και προσπαθεί να αφοπλίσει τον έναν απαγωγέα, ενώ ο άλλος άνοιξε πυρ και κατά τύχη δεν χτύπησε παιδί.
  • Οι αστυνομικοί, μετά το συμβάν, ανοίγουν πυρ στον Φάρμερ, νομίζοντας ότι είναι εκείνος ο λεωφορειοπειρατής, ενώ θα μπορούσαν οι επιβάτες να τους σταματήσουν και να τους εξηγήσουν.
  • Στο τελευταίο καρέ έχουμε επανάληψη σκηνής, που την είχαμε δει πριν δύο επεισόδια.


Εν κατακλείδι, περίμενα περισσότερη λογική στο επεισόδιο αυτό. :) Για το σχέδιο δεν έχω να πω κάτι περισσότερο. Μου αρέσει.

 


:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  63
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1627
  • Achievement Points:  349
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1995 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

16 hours ago, Indian said:


Εν κατακλείδι, περίμενα περισσότερη λογική στο επεισόδιο αυτό. :) Για το σχέδιο δεν έχω να πω κάτι περισσότερο. Μου αρέσει.

 


:beer:

 

Μία λεπτομερέστατη και εμπεριστατωμένη παρουσίαση - κριτική, που πραγματικά απόλαυσα, το ίδιο όσο διαβάζοντας και το ίδιο το τεύχος.

 

Ευχαριστώ, φίλτατε, για τα ευγενικά σας λόγια !!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

5 ώρες πριν, Nikos Nikolaidis είπε:

Μία λεπτομερέστατη και εμπεριστατωμένη παρουσίαση - κριτική, που πραγματικά απόλαυσα, το ίδιο όσο διαβάζοντας και το ίδιο το τεύχος.

 

Ό,τι πιο τιμητικό έχω ακούσει! Σας ευχαριστώ πολύ! :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εξώφυλλο/οπισθόφυλλο τεύχους 11. :)

 

 

BLEK2018MIKROSHROS_0011.jpg  BLEK2018MIKROSHROS_0011z.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στη βάση

 

:cheers5:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όμορφο εξώφυλλο, εξαιρετικό χρώμα στο background! :love4:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Συμφωνώ απόλυτα με τον @Indian, το είχα πει και στο θρεντ των εκδόσεων ότι το εξώφυλλο είναι πολύ όμορφο και μου αρέσει ιδιαίτερα ο μωβ χρωματισμός του φόντου, είναι αρκετά πιο σκοτεινός σε σχέση με τα φωτεινά χρώματα που έχουν χρησιμοποιηθεί στα εξώφυλλα μέχρι τώρα. Νομίζω από τα πιο ωραία του περιοδικού μέχρι τώρα μαζί με του Τζόνι Ρεντ, το πρώτο του Στορμ και του Dredd.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

8 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

μου αρέσει ιδιαίτερα ο μωβ χρωματισμός του φόντου

 

Έτσι εξηγείται γιατί έγινες ΜΟΜ! :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

3 λεπτά πριν, Indian είπε:

 

Έτσι εξηγείται γιατί έγινες ΜΟΜ! :lol:

 

 

:beer:

 

Busted!

 

4649vr.thumb.jpg.241cfc2bd2c634ee123ecd3804a520b5.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Επανακυκλοφόρησε λοιπόν και ο ΜΠΛΕΚ!!! Καιρό τώρα βέβαια... Θυμάμαι το πρωτοπήρα μάλλον το 1988 περίπου(ήδη έπαιρνα 1,5-2 χρόνια το εβδομαδιαίο Σπαιντερμαν) και το συνέχισα έως το 1990 αν θυμάμαι καλά, κάπου αρχές '91 το σταμάτησα. Ο Μπλέκ, ο Ρόντι, ο Καθηγητής Μυστέριο, οι Άγγλοι, Τα γκόλ του Τζίμι Γκράντ, Μπεν Λήπερ Τερματοφύλακας Γιατρός, Το Παιδί Πάνθηρας, Μπάτμαν και Ρόμπιν κ.α. που μάλλον δεν τα θυμάμαι πλέον. Είχε δώρο αφίσες, χαρτάκια κτλ, καλό κόμικ για την εποχή, ίσως σήμερα να μπορεί να θεωρηθεί κάπως παρωχημένο περισσότερο σχεδιαστικά, δεν έχω πάρει νέο τεύχος και δεν ξέρω πως είναι τώρα. Σχεδόν 30 χρόνια έχουν περάσει. Πλέον μεγαλώσα και με τραβάει μόνο Marvel και σε κάποιο βαθμό DC(και Αρκάς φυσικά, ο οποίος στα παιδικά μου χρόνια δεν μου άρεσε πχ ο Κόκκορας που έβγαινε τότε στο Βαβέλ αν θυμάμαι καλά).

Καλό πάντως που σιγά σιγά επανεκδίδονται αρκετά κόμικ... αναμένουμε και Βαβούρα, Σεραφίνο, Τιραμόλα και τα λοιπά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

αν δειτε στην αρχικη σελιδα γραφει οτι θα κυκλοφορορησουν μεγαλα κλασικα εργα σε κομικ απο την εφημεριδα των συντακτων την επομενη εβδομαδα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@Comichunter  Που αναφέρεσαι; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

2 ώρες πριν, mko είπε:

@Comichunter  Που αναφέρεσαι; :thinking:

Στο πισω μερος του εξωφυλλου του μπλεκ 11 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πάντως στην Εφημερίδα των Συντακτών δεν υπάρχει ανακοίνωση στην πρώτη σελίδα όπως έβαζαν για τον Κόρτο :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το επόμενο Σαββατο θα μπει ο Πινοκιο σε 3 συνέχειες τελικα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64279
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Μόλις κατέφτασε το χορταστικό και υπέροχο τεύχος 12 με Ελ Ζαμπάτο εκτός όλων των άλλων :) 

 

BLEK2018MIKROSHROS_0012.jpg  BLEK2018MIKROSHROS_0012z.jpg

 

:valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Κάμποσα τεύχη μετά την πρώτη αναλυτική κριτική και λίγο πριν πιάσω το 11ο τεύχος και μεταβώ στη Λέσχη για αγορά του 12ου πρέπει να πω τα εξής σχετικά με το ΜΠΛΕΚ:

 

Δε μπορώ να πω ότι έχουν αλλάξει πολλά σε σχέση με την πρώτη κριτική. Μου αρέσουν οι στήλες του περιοδικού, είναι περιεκτικές και πλήρεις, ενώ οι συνεντεύξεις των Ελλήνων δημιουργών μου αρέσουν αρκετά, ιδανικά θα τις ήθελα όλες δισέλιδες με 10 ερωτήσεις για να είναι πιο εκτενείς οι αναφορές στο έργο τους.

 

Τα δύο αγαπημένα μου κόμικ είναι το Τζόνι Ρεντ που το απολαμβάνω αργά και σταθερά και περιμένω την ολοκλήρωσή του στο επόμενο τεύχος και φυσικά το Λάργκο Γουίντς με το οποίο έχω πάθει την πλάκα μου. Εξαιρετικό σχέδιο, πολύπλοκες ιστορίες, μεγάλο πλήθος χαρακτήρων και ιστορίες πανέξυπνες και μυστηριώδεις. Αξίζει μια αυτόνομη έκδοση του να έρθει αν και δεν πιστεύω ότι θα δούμε κάτι τέτοιο καθώς ο χαρακτήρας δεν έχει κερδίσει το μεγαλύτερο μέρος του κοινού του περιοδικού.

 

Ο Στορμ είναι κάπως hit or miss για μένα πλέον, κάποιες ιστορίες τις διαβάζω με ενδιαφέρον, άλλες με κουράζουν. Πολύ σωστή κίνηση το σπάσιμο της κάθε ιστορίας σε δύο τεύχη και βοηθά αρκετά. Οι νέες προσθήκες είναι και αυτές αρκετά καλές. Ο Popeye νομίζω δεν είχε την καλύτερη επιλογή ιστοριών, αν και τις διασκέδασα, επίσης γέλασα αρκετά με το σουρρεαλιστικό Κοκομπίλ, καθώς είναι η πρώτη μου επαφή με τον χαρακτήρα. Κίνηση ματ παραμένει ο Dredd. Τα υπόλοιπα κόμικ όπως το Μπλεκ, το Ταρζάν ή το Μάντυ Ρίλευ τα διαβάζω ευχάριστα, αφού ανήκουν σε διαφορετική σχολή από αυτά που συνηθίζω να διαβάζω και βοηθούν ως εισαγωγή σε έναν καινούριο κόσμο. 

 

Νομίζω πως το περιοδικό βρίσκει σιγά σιγά την ταυτότητά του, είχα αναφέρει στο παρελθόν ότι ιδανικά η εκδοτική θα μπορούσε να βγάζει ένα περιοδικό ΜΠΛΕΚ με ρετρό κόμικ και ένα με BD και πιο σύγχρονη ευρωπαϊκή σκηνή για να πάνε εκεί το Λάργκο Γουίντς και άλλα και να υπάρξει καλύτερη συνεκτικότητα των ιστοριών, αλλά στις δύσκολες εποχές που βρισκόμαστε, ένα τέτοιο πολυθεματικό περιοδικό βοηθάει πολύ κάποιους όπως εγώ να μπούμε πιο πολύ στη φάση διαβάσματος καινούριων και ως επί το πλείστον ποιοτικών ιστοριών με μεγάλο εύρος χαρακτήρων από τεύχος σε τεύχος. Λογικά από το τεύχος 13 και μετά θα είμαι up to date με τις κριτικές μου :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

20 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

Τα δύο αγαπημένα μου κόμικ είναι το Τζόνι Ρεντ που το απολαμβάνω αργά και σταθερά και περιμένω την ολοκλήρωσή του στο επόμενο τεύχος και φυσικά το Λάργκο Γουίντς με το οποίο έχω πάθει την πλάκα μου. Εξαιρετικό σχέδιο, πολύπλοκες ιστορίες, μεγάλο πλήθος χαρακτήρων και ιστορίες πανέξυπνες και μυστηριώδεις. Αξίζει μια αυτόνομη έκδοση του να έρθει αν και δεν πιστεύω ότι θα δούμε κάτι τέτοιο καθώς ο χαρακτήρας δεν έχει κερδίσει το μεγαλύτερο μέρος του κοινού του περιοδικού.

Mα αυτό είναι το θέμα που για τόσο καιρό παραπονιόμασταν.
Ο Λάργκο Γουίντς ΔΕΝ απευθύνεται στους αναγνώστες του Μπλεκ, γι΄αυτό και δεν ήταν στις πρώτες θέσεις των προτιμήσεων στην ψηφοφορία που είχε κάνει η εκδοτική.
Αντίστοιχα εμείς οι φανς του Λάργκο, του Βαν Αμ και των BDs γενικότερα ΔΕΝ θα πάρουμε το Μπλεκ μόνο για να διαβάσουμε τον Λάργκο σπασμένο σε 2 μέρη και συνοδευόμενο από ένα σωρό αδιάφορα κόμικς.

Θεωρώ πως ΠΡΕΠΕΙ να βγει ο Λάργκο αυτόνομος. Έχει μεγάλο κοινό.
Απλά αυτό το κοινό δεν είναι το κοινό του Μπλεκ.
Αν ο εκδότης είναι έξυπνος θα πράξει το σωστό. Θέλω να πιστεύω αργά ή γρήγορα θα δούμε να κυκλοφορεί αυτόνομα το πρώτο άλμπουμ του ήρωα σε κάποια Σαββατιάτικη εφημερίδα :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34276
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  40
  • Reputation:   209
  • Achievement Points:  40
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1818 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

για μενα το νεο περιεχομενο ειναι ωραιο,απλα  το λαργκο γουιντς που δεν πολυαρεσει οπως φαινεται στους πιστους φιλους του μπλεκ  ,εχοντας και υπεροχο σχεδιο και κοινο που θα το αγκαλιαζε θα μπορουσε να αυτονομηθει εστω μεσω της εφημεριδας με την οποια ο εκδοτικος κυκλοφορει bd και στη θεση του να μπει κατι που να καινουριο που θα ηθελε ο εκδοτικος να εισαγει για πρωτη φορα στην ελληνικη αγορα(εμενα θα μου αρεζε και το alvar mayor)αλλες ιδεες 3d testament,requiem,conquistador...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

8 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Mα αυτό είναι το θέμα που για τόσο καιρό παραπονιόμασταν.
Ο Λάργκο Γουίντς ΔΕΝ απευθύνεται στους αναγνώστες του Μπλεκ, γι΄αυτό και δεν ήταν στις πρώτες θέσεις των προτιμήσεων στην ψηφοφορία που είχε κάνει η εκδοτική.
Αντίστοιχα εμείς οι φανς του Λάργκο, του Βαν Αμ και των BDs γενικότερα ΔΕΝ θα πάρουμε το Μπλεκ μόνο για να διαβάσουμε τον Λάργκο σπασμένο σε 2 μέρη και συνοδευόμενο από ένα σωρό αδιάφορα κόμικς.

Θεωρώ πως ΠΡΕΠΕΙ να βγει ο Λάργκο αυτόνομος. Έχει μεγάλο κοινό.
Απλά αυτό το κοινό δεν είναι το κοινό του Μπλεκ.
Αν ο εκδότης είναι έξυπνος θα πράξει το σωστό. Θέλω να πιστεύω αργά ή γρήγορα θα δούμε να κυκλοφορεί αυτόνομα το πρώτο άλμπουμ του ήρωα σε κάποια Σαββατιάτικη εφημερίδα :)

 

 

Αν δεις πιο κάτω το γράφω κιόλας ότι θα μπορούσε πχ να σπάσει σε δύο εκδόσεις, μία με αυτά που όντως έρχονται πρώτα στις προτιμήσεις του κοινού του ΜΠΛΕΚ και μια με τα BD όπως το Λάργκο για να το αγοράζει και αυτή η μερίδα του κοινού. Σημείωση ότι το πρώτο Λάργκο το διάβασα πριν κάποιους μήνες, απλά αυτή η κριτική είναι μαζική για τα πέντε τεύχη που διάβασα, οπότε το παράπονο το κατανοώ εδώ και καιρό όπως και την πρόταση την έχω κάνει καιρό τώρα :)

Όσον αφορά μια αυτόνομη έκδοση με κάποια εφημερίδα, μακάρι από Σεπτέμβρη μιας και το καλοκαίρι επικεντρώθηκαν όπως είναι λογικό σε πιο παιδικά, τώρα ξεκίνησε ο Ροβινσώνας Κρούσος, λογικά θα έχουμε και Κόρτο μέσα στο φθινόπωρο, αλλά μια έκδοση από άλμπουμ του Λάργκο σε μέγεθος Κόρτο θα ήταν κάτι που θα αγόραζα φανατικά, ειδικά αν έβγαινε και σε καλό κόστος στη λιανική, θα βοηθούσε πολύ :)  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

11 hours ago, Laz33 said:

Mα αυτό είναι το θέμα που για τόσο καιρό παραπονιόμασταν.
Ο Λάργκο Γουίντς ΔΕΝ απευθύνεται στους αναγνώστες του Μπλεκ, γι΄αυτό και δεν ήταν στις πρώτες θέσεις των προτιμήσεων στην ψηφοφορία που είχε κάνει η εκδοτική.
Αντίστοιχα εμείς οι φανς του Λάργκο, του Βαν Αμ και των BDs γενικότερα ΔΕΝ θα πάρουμε το Μπλεκ μόνο για να διαβάσουμε τον Λάργκο σπασμένο σε 2 μέρη και συνοδευόμενο από ένα σωρό αδιάφορα κόμικς.

Θεωρώ πως ΠΡΕΠΕΙ να βγει ο Λάργκο αυτόνομος. Έχει μεγάλο κοινό.
Απλά αυτό το κοινό δεν είναι το κοινό του Μπλεκ.
Αν ο εκδότης είναι έξυπνος θα πράξει το σωστό. Θέλω να πιστεύω αργά ή γρήγορα θα δούμε να κυκλοφορεί αυτόνομα το πρώτο άλμπουμ του ήρωα σε κάποια Σαββατιάτικη εφημερίδα :)

 

 

Από την μία θα σου απαντούσα ότι "εγώ είμαι φανατικός αναγνώστης του Μπλεκ και ο Λάργκο μέχρι στιγμής είναι ίσως η αγαπημένη μου ιστορία"

Από την άλλη όμως ΠΡΑΓΜΑΤΙ έπιασε πάτο στο δημοψήφισμα (δεν μπορώ να καταλάβω γιατί).

Ίσως αυτός τελικά είναι ο λόγος που δεν το βγάζουν αυτόνομο. Θεωρούν ίσως αντιπροσωπευτικό το δημοψήφισμα για το αγοραστικό κοινό.

Πάντως ξεκάθαρα το Λάργκο αξίζει μεγάλο και αυτόνομο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αν θυμάμαι καλά στο δημοψήφισμα είχε βγει 3ος ο Ταρζάν και κόπηκε απο το επόμενο τεύχος 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

16 min ago , thor77 said:

Αν θυμάμαι καλά στο δημοψήφισμα είχε βγει 3ος ο Ταρζάν και κόπηκε απο το επόμενο τεύχος 

 

Μα 3ος ο Ταρζάν ρε παιδί μου!!!!!

Ποιος ήταν ο Μ.Ο. Ηλικίας των ψηφοφόρων?

Ούτε οι τρεις του 50-50 (δύο πια) να ψήφιζαν!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.