Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ionas Aggelis

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ παιδιά πάλι αρέσκομαι και με τον Ποπάυ και με το εξώφυλλο.

Καταρχάς μιλάμε για πολυθεματικό περιοδικό. Κάθε τεύχος έχει εξώφυλλο άλλης ιστορίας και όλα μαζί δείχνουν πολύ ωραία. Επίσης αυτή η έκδοση του Ποπάυ νομίζω ότι θα προσθέσει μια πινελιά στο όλο περιοδικό. Άλλωστε για 2 τεύχη θα είναι. Το έχουμε αναλύσει και πιο πάνω εκτενώς. 

Τέλος φανταστείτε τον χρονοταξιδιώτη που έρχεται από το 1992 και του έχει παραγγελία ο γιος του να πάρει ένα Μπλεκ και ένα Ποπάυ. Σκεφτείτε κοκομπλόκο που θα πάθει εεε!!!!! :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 491
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η αλήθεια είναι ότι με παραξένεψε η προσθήκη του Ποπάυ στο Μπλεκ, αλλά σίγουρα δεν με πείραξε ιδιαίτερα. Πιο πολύ με πείραξε που θα έχουμε 12 ιστορίες σκορπισμένες σε διάφορα φορμάτ περιοδικών. :P Από εκεί και πέρα, η εμφάνιση του ήρωα στο εξώφυλλο είναι αναμενόμενη. Από την στιγμή που θα φιλοξενηθεί στο περιοδικό, θα πρέπει να "διαφημιστεί" στο τεύχος. Έτσι έγινε και με τους υπόλοιπους χαρακτήρες που έκαναν το ντεμπούτο τους στο Μπλεκ. Συμμερίζομαι την άποψη εκείνων που πιστεύουν ότι δεν θα δούμε τον Ποπάυ στο επόμενο εξώφυλλο. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  115
  • Reputation:   695
  • Achievement Points:  216
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3334 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

ποτε κυκλοφορεί?ρόδο δεν έχει έρθει ακόμα

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Γενικά μου άρεσε το 7ο τεύχος.

Αυτό που θα με ενθουσίαζε όμως ήταν να έβγαινε ο Τζονυ Ρεντ σε μια έκδοση ανεξάρτητη σαν Κόρτο (ακόμα και μετά την εκδοσή του στο Μπλεκ)

Επεξεργασία από fotdim
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ας γράψω μια αναλυτική κριτική για το αγαπημένο Μπλεκ γιατί πολύ ντόρος έγινε για αυτόν τον Ποπάυ.

 

Ας ξεκινήσω με αυτά που δεν μου άρεσαν.

 

Γιορ: Δεν μπορώ να το διαβάσω αυτό. Δεν ξέρω γιατί, αλλά οι δύο ιστορίες του Γιόρ και οι ιστορίες του δικαστή Ντρεντ είναι αυτά που δεν μπορούσα να διαβάσω από όλα τα Μπλεκ μέχρι τώρα. Αγαπητέ εκδότα, μην ξαναβάλετε Γιορ. (ε αφού μας διαβάζει ας το εκμεταλλευτούμε) 

Μισέλ Βαγιάν: ΟΧΙ δεν είχε Βαγιαν το τεύχος αυτό. Και για αυτό το γράφω. Που είναι ο Βαγιάν οεο? Μόλις τελειώσει ο Στόρμ (νομίζω πλησιάζει στο τέλος του) θέλουμε Βαγιάν!!!!!!

 

Τέλος σε αυτά που δεν μου άρεσαν. Πάμε στα καλά!

 

Μπλεκ: Μια ιστορία όπως οι άλλες. Κλασικός Μπλεκ. Αν σου αρέσει θα σου αρέσει και αυτή, αλλιώς προσπερνάς.

Παιδί Πάνθηρας: Τα ίδια με τα παραπάνω. Είναι τόσες λίγες οι σελίδες που δεν παίζει και μεγάλο ρόλο αν σου αρέσει ή όχι. Εμένα πάντως μου αρέσει. Είναι αυτό που με συνδέει με το παλιό Μπλεκ.

Στορμ: Σε αυτό το τεύχος είχαμε μια - μισή ιστορία λόγω του Ποπάυ. Με χάλασε λίγο, αλλά έχω συνηθίσει να διαβάζω σε συνέχειες πια μετά και τον Μπλε κομήτη. Πάντως η ιστορία είναι η καύτερη ως τώρα. Μ άρεσε πάρα πολύ.

Τζόνι Ρεντ: Φοβερές ιστορίες με υπέροχο αν και πυκνό (και κάποιες φορές δύσκολο να καταλάβεις) σχέδιο. Δεν έχω διαβάσει πολλά πολεμικά στη ζωή μου. Αυτό παίζει να είναι και το τρίτο π.χ. Αλλά πραγματικά ξεχωρίζει. Σχέδιο, Χρώματα, γραμμές υπόθεση είναι άψογα.  Το μόνο που με χαλάει λίγο είναι οι αερομαχίες που δεν καταλαβαίνω τι γίνεται λόγω του πυκνού σχεδίου.

Ταρζάν: Γενικά δεν μου αρέσει πολύ. Είναι αρκετά παλιακό. Αλλά αυτή η ιστορία (που ξεκίνησε στο προηγούμενο τεύχος) είναι πραγματικά καλή. Και συνεχίζεται και στο επόμενο κιόλας. Σχέδιο και υπόθεση πολύ άνω του συνηθισμένου.

Λάργκο Γούιντς: Α Π Ι Θ Α Ν Ο. Δεν έχω λόγια. Σκίζω το μαγιό μου να διαβάσουμε και τα υπόλοιπα. Φοβερή υπόθεση, ροή, δράση ενώ και το σχέδιο κινείται σε πολύ καλό επίπεδο. Λίγο τα χρώματα με χαλάνε. Φοβερή μεταγραφή. Κύριε εκδότα θέλουμε κ άλλο Λάργκο.

και τέλος

 

Ποπάυ: Μέτριο. Τολμώ να πω ότι ο Ιταλικό Ποπάυ μ άρεσε περισσότερο. Ισως γιατί με αυτόν μεγάλωσα και όχι με αυτόν που μάλλον είναι πολύ πιο κοντά στο ορίτζιναλ. Χάρηκα που μπήκε εδώ γιατί είχα την ευκαιρία να το διαβάσω. Σε αυτόνομη έκδοση δεν θα το έκανα ποτέ. Μ άρεσε επίσης και το συνοδευτικό άρθρο.

Γενικα όλα τα άρθρα του τεύχους ήταν πολύ καλά.

 

Εν κατακλείδει. Μ άρεσε πάρα πολύ το τεύχος αυτό. Πάρα πολύ.

 

Για τα δικά μου γούστα το ιδανικό μπλεκ θα είχε Μπλεκ, Λάργκο, Βαγιάν, Τζόνι Ρεντ, Στορμ, Πάνθηρα και Φάντομ από τα μέχρι τώρα.

Πολύ καλή δουλειά πάντως. Εν αντιθέσει με τις εκδόσεις της Καθημερινής, εδώ έχουμε αυτό το αλατοπίπερο που κάνει την διαφορά. Μπορεί να διαφωνούν αρκετοί με τις επιλογές των ιστοριών (λογικό είναι άλλωστε) αλλά νομίζω είναι κοινώς παραδεκτό ότι οι άνθρωποι των εκδόσεων Μικρός Ήρωας έχουν ΜΕΡΑΚΙ. Και μπόλικο μάλιστα. :clap2:

 

 

 

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Προσωπικά δεν μου αρέσουν οι ιστορίες σε συνέχειες. Ηταν ένας απο τους λόγους που δεν αγόραζα τον παλιό Μπλεκ, ενω αγόραζα την Περιπέτεια. Απο το πρώτο τεύχος μου άρεσε το ότι είχε ολόκληρο τεύχος του Στορμ. Το γεγονός οτι έπεσε στο μισό δεν μου φανικε και πολύ καλό. Θα μου άρεσε αν άλλαζε σε μισο Στορμ και ολόκληρο Μισελ Βαγιαν ή Λαργκο Γουντς, όμως μείωση του Στορμ για να μπει στη θέση του ο Ποπάι είναι απογοητευτικό. Ελπίζω να μην παγιωθεί αυτο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ναι ο ποπαυ στη θέση του Στορμ στο τέλος της ημέρας δεν ήταν αναβάθμιση. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ουτε στην μεση της ημέρας ειναι αναβάθμιση :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Κι εγώ έλεγα ότι μια χαρά ήταν που θα έβαζαν Ποπάυ, αλλά όχι και να το βάλουν στη θέση του Στορμ. Χάθηκε να βγάζαν για δυο μήνες π.χ. τον Ταρζάν;

 

Τέλος πάντων, έτσι όπως έγινε τώρα, μάλλον θα βάλουν και το άλλο μισό Στορμ με το άλλο Ποπάυ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33242
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  66
  • Reputation:   308
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Στην ιστοσελιδα του public εμφανιζει ολα τα τευχη ως εξαντλημενα, ενω απο την εκδοτικη ειναι διαθεσιμα. Λιγακι περιεργο δεν ειναι; Αναφερω το public γιατι με εξυπηρετει με online παραγγελιες και παραλαβη απο το καταστημα (βλ. Λαρισα) χωρις εξοδα αποστολης, κουριερ, ελτα κλπ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

32 λεπτά πριν, Tasos είπε:

Στην ιστοσελιδα του public εμφανιζει ολα τα τευχη ως εξαντλημενα, ενω απο την εκδοτικη ειναι διαθεσιμα. Λιγακι περιεργο δεν ειναι; Αναφερω το public γιατι με εξυπηρετει με online παραγγελιες και παραλαβη απο το καταστημα (βλ. Λαρισα) χωρις εξοδα αποστολης, κουριερ, ελτα κλπ.

Απο ότι φαίνεται η εκδοτική δεν συνεργάζεται πλέον με τα public (αυτό ισχύει και με τους υπόλοιπους τίτλους της εάν προσέξεις)...:sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33242
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  66
  • Reputation:   308
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

47 λεπτά πριν, Ionas Aggelis είπε:

Απο ότι φαίνεται η εκδοτική δεν συνεργάζεται πλέον με τα public (αυτό ισχύει και με τους υπόλοιπους τίτλους της εάν προσέξεις)...:sad1:

Κριμα.. Ειδικα για εμας στην επαρχια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

53 λεπτά πριν, Tasos είπε:

Κριμα.. Ειδικα για εμας στην επαρχια...

Στην πολιτεία τα έχει με - 20%, και με 25 ευρώ παραγγελία αν θυμάμαι καλά έχει δωρεάν μεταφορικά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Με 20 ευρώ 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Σήμερα ξεκίνησα το Μπλεκ 5, και υπάρχουν ολόλευκες σελίδες που δεν έχει εκτυπωθεί τίποτα. 

Συγκεκριμένα είναι 2 σελίδες στην αρχή, που θα πρεπε να είναι η στήλη κόμικ νεα. 

6 λευκές σελίδες συνολικά στην ιστορία του Μπλεκ, 6 στο Στορμ και 2 στο παιδί πάνθηρας. 

Ολα τα αντίτυπα έτσι τυπώθηκαν η το δικό μου μόνο είναι ελαττωματικό? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Επικοινώνησε με τον εκδότη για να στο αλλάξουν

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  382
  • Reputation:   3467
  • Achievement Points:  554
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5737 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  50

On 9/11/2019 στο 9:01 ΜΜ, constantinople είπε:

Κι εγώ έλεγα ότι μια χαρά ήταν που θα έβαζαν Ποπάυ, αλλά όχι και να το βάλουν στη θέση του Στορμ. Χάθηκε να βγάζαν για δυο μήνες π.χ. τον Ταρζάν;

 

Τέλος πάντων, έτσι όπως έγινε τώρα, μάλλον θα βάλουν και το άλλο μισό Στορμ με το άλλο Ποπάυ...

Η Ταρζάν ή φάντομ ή dredd πρέπει να υπάρχει σε κάθε τεύχος κατά εμέ και θέλω να ελπίζω ότι δεν είμαι ο μόνος αυτής της γραμμής

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Είχα ξεκινήσει να γράφω ένα ολόκληρο κατεβατό για να αναλύσω το λόγο που αρχικά ενθουσιάστηκα από τη νέα προσπάθεια του Μπλεκ και τελικά το σταμάτησα απογοητευμένος στο τρίτο τεύχος.

Τελικά αποφάσισα να το συνοψίσω στο εξής:

Το Μπλεκ είναι ένα διμηνιαίο περιοδικό που έχει κρατήσει τη νοοτροπία του εβδομαδιαίου.

Αυτό.

Σκεφτόμουν να του δώσω αλλη μια ευκαιρία αλλά με αυτά που διάβασα, ότι ο Ποπάυ κόβει το μισό Στορμ (δηλαδή περαιτέρω ενίσχυση της νοοτροπίας του εβδομαδιαίου), το ξανασκέφτομαι αλλά από την ανάποδη.

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και μιας και λέγατε τις προάλλες για αταίριαστο εξώφυλλο με τον Ποπάϋ, ας πάμε στο '68-'70 να δούμε τι εξώφυλλα είχε ένα πολυθεματικό ονόματι "Βέλος" με ιστορίες γουέστερν, περιπέτειας, επιστημονικής φαντασίας & fantasy (ως επί το πλείστον) στην ύλη του:

 

Belos_0047.jpgBelos_0058.jpgBelos_0065.jpg

 

και η λίστα εξωφύλλων, γενικότερα, εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ακόμα ένα τεύχος που καλύπτει μία μεγάλη γκάμα κόμικς, κατάλληλα και για τους πιο απαιτητικούς. Αυτό που ξεχωρίζει στο 7ο τεύχος είναι η φιλοξενία του Ποπάυ, τόσο στο εξώφυλλο, όσο και στο εσωτερικό. Χαίρομαι που ο Μάντυ Ρίλευ δεν βρίσκεται μαζί μας. :P Οι μόνες μου εντάσεις είναι η επανεμφάνιση του Γιορ (που δεν με καλύπτει μέχρι στιγμής) και το "σπάσιμο" της ιστορίας του Στορμ (μεγάλο φάουλ κατά την γνώμη μου). Κατά τα άλλα, όλα καλά. Ας πούμε δύο λόγια για τα περιεχόμενα του τεύχους. :)

 

“Μα τα χίλια…”: Το μονοσέλιδο στριπάκι αποκαλύπτει μία νέα προσέγγιση στους λόγους που έγινε η Αμερικανική επανάσταση. Δεν είχα σκεφτεί αυτή την οπτική. :P Πολύ έξυπνο.

 

“Κόμικς Νέα”: Διεθνή νέα, φεστιβάλ, νέες Ελληνικές και ξένες κυκλοφορίες και για κερασάκι, μία παράθεση του μεγάλου Jack Kirby. Όλα τα άρθρα πολύ εύστοχα κι ενημερωτικά. :)

 

“Μπλεκ - Ένα επεισοδιακό κυνήγι (Α’ μέρος)”: Νέα περιπέτεια με τον Ξανθό Γίγαντα και την παρέα του. Ενώ ξεκινάει χωρίς νεύρο, στην πορεία βελτιώνεται κι αποκτά ενδιαφέρον. Από τις λίγες φορές που βλέπουμε τον πρωταγωνιστή να “συνεργάζεται” με την Αγγλική υψηλή κοινωνία. :wow: Το πρώτο μέρος μάς αφήνει με την περιέργεια για την συνέχεια και για το αν ο Μπλεκ εννοεί τα λεγόμενά του ή ετοιμάζει κάποια παγίδα. Το δεύτερο μέρος θα δείξει. Το σχέδιο καλό, αλλά οι πολύ έντονες γραμμές αφαιρούσαν πόντους.

 

“Γιορ - Η μεγάλη προσδοκία”: Από το λίγο που έχω διαβάσει, δεν μπορώ να πω ότι έχω μέσα στην καρδιά μου αυτόν τον χαρακτήρα. Εδώ έχουμε μία ιστορία πολύ αλλοπρόσαλλη, με κουραστικά φιλοσοφικά λογύδρια κι έναν πρωταγωνιστή, να είναι πιο μπερδεμένος από εμένα. :P Απλά θα προσπεράσω. Σχεδιαστικά βγάζει κάτι παλιό, χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα κακό. Κι εδώ, όμως, το μελάνωμα νομίζω ότι κάνει ζημιά.

 

“Συνέντευξη - Δημήτρης Κοσκινάς”: Ακόμα μία αξιόλογη συνέντευξη του Γαβριήλ Τομπαλίδη, προς έναν προσγειωμένο καλλιτέχνη που έχει ταράξει τα νερά με το νέο του πόνημα. Ο συνεντευξιαζόμενος θα χαρίσει στους αναγνώστες του περιοδικού κι ένα ολοσέλιδο σχέδιο. :clap2:

 

“Judge Dredd - Δικαστής Μωράκη”: Δισέλιδη ιστορία του Δικαστή, από τα χέρια του Δημήτρη Κοσκινά. Σατιρική και με εύστοχο χιούμορ, αφήνει καλές εντυπώσεις στον αναγνώστη. Και φυσικά, δεν θα πρέπει να παραλείψουμε την πρωτοτυπία που έχει. Βλέπουμε για πρώτη φορά τον Δικαστή Ντρεντ να...χαμογελά!!! :NoNo: Πολύ καλό ήταν και το σχέδιο.

 

“The pop Corner”: Ο Μάνος Νομικός θα μας ξεναγήσει στον κόσμο της νέας τηλεοπτική σειράς “Watchmen”, θα μας υπενθυμίσει την λυπηρή κατάληξη του περιοδικού “Mad” και θα μας κάνει να ανυπομονούμε την νέα ταινία του “Star Wars”, που έχει τίτλο “Skywalker - Η Άνοδος” (μαζί με μία μικρή επανάληψη των προηγούμενων ταινιών). Κοινώς παίζει με τα συναισθήματά μας. :lol: Πολλά μπράβο. :)

 

“Λάργκο Γουίντς - Ο κληρονόμος (Β’ μέρος)”: Το δεύτερο μέρος του επεισοδίου που μας παρουσίασε τον ήρωα, είναι εξίσου καλό με το πρώτο, για να μην πω καλύτερο. Η πλοκή πατάει σε μία παρεξήγηση για να σοβαρέψουν πολύ τα πράγματα στην πορεία, καθώς θα κάνουν την εμφάνισή τους διάφορες εγκληματικές προσωπικότητες, που εκτελούν εντεταλμένη υπηρεσία. Με αυτά και με αυτά, ο πρωταγωνιστής καταφέρνει να φύγει από την Τουρκία με κατεύθυνση την έδρα των νέων επιχειρήσεών του. Κάτι μου λέει όμως ότι τα προβλήματα δεν έχουν τελειώσει. Αντιθέτως, τώρα αρχίζουν. Το σχέδιο κι αυτή την φορά είναι εξαιρετικό.

 

“Ταρζάν - Ο άνθρωπος λιοντάρι (Β’ μέρος)”: Η δράση, η ένταση και οι δυνατές σκηνές θα συνεχιστούν και σε αυτό το δεύτερο μέρος της ιστορίας. Η πλοκή με κράτησε, αλλάζει κατεύθυνση στην ιστορία, αλλά ομολογώ ότι περιέχει μερικές σκηνές που τις βρήκα υπερβολικές (πχ ομιλούντες γορίλες με σατανική σκέψη). Ο Ταρζάν στέκεται στο ύψος του, αλλά αυτή την φορά έχει να αντιμετωπίσει έναν μοχθηρό κι ευφυή αντίπαλο, με ισχυρό στρατό. Το τρίτο μέρος, λοιπόν, θα βρει τον πρωταγωνιστή και την όμορφη προστατευόμενή του, σε δύσκολη θέση. Μένει να δούμε πώς θα αντεπεξέλθει. Το σχέδιο, γι’ακόμα μία φορά, είναι προσεγμένο.

 

“Ρετρό Νούμερο 1 - Μίκυ Μάους”: Ο κ.Νικολαΐδης, θα αναλάβει να παρουσιάσει στους νέους αναγνώστες ένα περιοδικό που οι φανατικοί των κόμικς με ήρωες της Disney, το έχουμε σαν το Άγιο Δισκοπότηρο. Φυσικά μιλάμε για το πρώτο τεύχος του Μίκυ Μάους. Ο αγαπητός @Nikos Nikolaidis, θα μας περιγράψει τα περιεχόμενα του τεύχους που κυκλοφόρησε το μακρινό 1966, αλλά δεν θα σταθεί εκεί. Θα πάρει την πρωτοβουλία να κάνει μία αναδρομή στην παρουσία των κόμικς Disney στην χώρα μας, αλλά και θα μας στενοχωρήσει με ένα νεανικό του ατόπημα. :P Ακόμα μία εξαιρετική δουλειά. :respect:

 

“Τζόνι Ρεντ - Μάγισσες πάνω από το Στάλινγκραντ”: Από τον τίτλο φοβήθηκα ότι θα διαβάσω κάτι το μεταφυσικό, αλλά ευτυχώς διαψεύστηκα. :P Κι εδώ έχουμε μία αξιόλογη ιστορία, που εξάρει το θάρρος των γυναικών πιλότων κατά τον Β’ Π.Π.. Ο αναγνώστης θα εντυπωσιαστεί με τα ανδραγαθήματα και το θάρρος τους, αλλά και θα προβληματιστεί με την ανώτερη ιεραρχία της στρατιωτικής ΕΣΣΔ, η οποία προσπαθεί να διώξει (ή τουλάχιστον να μειώσει αρμοδιότητές του) τον πρωταγωνιστή από τις τάξεις της, ακόμα κι αν με αυτή την κίνηση θα κινδυνέψουν πολλοί. Εννοείται βέβαια, ότι ο Τζόνι δεν μασάει. Το έχει το όνομα μάλλον! :lol: Το σχέδιο καλό, παραστατικό, αλλά υπερβολικά σκοτεινό.

 

“Στορμ - Η επιστροφή του κόκκινου πρίγκηπα”: Ήρθε η ιστορία να τιμηθεί με τον τρόπο που του αξίζει ένας χαρακτήρας που, αν και θηριώδης, βρίσκεται συνήθως στην σκιά του πρωταγωνιστή. Εδώ έχουμε ένα σενάριο που είναι κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του Νομάδα. Ο αναγνώστης παίρνει πολλές πληροφορίες για το παρελθόν και τους συγγενείς του χαρακτήρα κι απολαμβάνει μία πλοκή, γεμάτη ένταση και μυστήριο. Δυστυχώς η ιστορία ολοκληρώνεται στο επόμενο τεύχος. :( Το σχέδιο, όπως το συνηθίζει, μας αφήνει με το στόμα ανοιχτό. :wow:

 

“Αφιέρωμα - Ποπάυ”: Και μιας και το περιοδικό φιλοξενεί για πρώτη φορά δουλειά του Ποπάυ, ο Γαβριήλ Τομπαλίδης, θα αναλάβει να μας πει δύο λόγια για το σκληρό ναυτάκι. Το αφιέρωμα επικεντρώνεται στον περίεργο τρόπο ομιλίας του, καθώς και την άποψη του Langridge για την δική του “έκδοση” του δημοφιλούς ήρωα. Καλή προσπάθεια.

 

“Ποπάυ - Ο διαβολικός ταχυδακτυλουργός”: Αν θέλουμε να κρατήσουμε κάτι από αυτή την ιστορία, είναι ο ρόλος του Μπρούτο, ο οποίος είναι περισσότερο ενεργός από ότι συνήθως. Ο αφελής "κακός" της ιστορίας, εδώ φαίνεται αρκετά έξυπνος (για να γίνει ταχυδακτυλουργός), αλλά το ίδιο βάρβαρος! :P Κατά τα άλλα η πλοκή είναι ικανοποιητική, αλλά σίγουρα όχι κάτι το ιδιαίτερο. Το διάσημο ναυτάκι δεν παίρνει πολλά ουσιώδη λεπτά συμμετοχής κι έχει περισσότερο τον ρόλο του κομπάρσου. Η κλασική σκηνή με το σπανάκι αποκαθηλώνεται και χρησιμοποιείται μόνο σαν ποζεριά. Ακόμα και η κόντρα των δύο αντίζηλων στα μάτια της Όλιβ, λήγει μέσα σε μία σελίδα. :( Γενικά είναι μία μέτρια προσπάθεια, που σε καμία περίπτωση δεν είναι ικανή να επισκιάσει τις όμορφες ιστορίες του Sagendorf που διαβάζαμε στο "Ποπάυ" του Δραγούνη. Το σχέδιο είναι καθαρό, περιγραφικό και με όμορφο χρωματισμό.

 

“Το παιδί-πάνθηρας”: Η μονομαχία του Μπίλυ Φάρμερ με τον νταή του σχολείου συνεχίζεται και προς έκπληξη όλων των αναγνωστών, ο νταής αποδεικνύεται σκληρό καρύδι. Επίσης, μία επίσκεψη στον ζωολογικό κήπο, φαίνεται ότι θα φέρει τον πρωταγωνιστή μας σε μία συνάντηση με το ζώο που του χάρισε αυτές τις υπερφυσικές ιδιότητες. Παράλληλα, μία ληστεία ετοιμάζεται να πραγματοποιηθεί. Όλες αυτές οι καταστάσεις δένουν αριστοτεχνικά μεταξύ τους και το μόνο που μένει είναι να μάθουμε την κατάληξη. :) Εικαστικά βγάζει το ρετρό στοιχείο. Μου αρέσει.

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  63
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1627
  • Achievement Points:  349
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1995 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

On 11/26/2019 at 6:44 AM, Mandrake said:

Και μιας και λέγατε τις προάλλες για αταίριαστο εξώφυλλο με τον Ποπάϋ, ας πάμε στο '68-'70 να δούμε τι εξώφυλλα είχε ένα πολυθεματικό ονόματι "Βέλος" με ιστορίες γουέστερν, περιπέτειας, επιστημονικής φαντασίας & fantasy (ως επί το πλείστον) στην ύλη του:

 

Εξαιρετικό περιοδικό το "Βέλος", το έχω στον προγραμματισμό για παρουσίαση από τη στήλη μου στον "ΜΠΛΕΚ" ;)

Επεξεργασία από Nikos Nikolaidis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  63
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1627
  • Achievement Points:  349
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1995 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

16 hours ago, Indian said:

“Το παιδί-πάνθηρας”: Η μονομαχία του Μπίλυ Φάρμερ με τον νταή του σχολείου συνεχίζεται και προς έκπληξη όλων των αναγνωστών, ο νταής αποδεικνύεται σκληρό καρύδι. Επίσης, μία επίσκεψη στον ζωολογικό κήπο, φαίνεται ότι θα φέρει τον πρωταγωνιστή μας σε μία συνάντηση με το ζώο που του χάρισε αυτές τις υπερφυσικές ιδιότητες. Παράλληλα, μία ληστεία ετοιμάζεται να πραγματοποιηθεί. Όλες αυτές οι καταστάσεις δένουν αριστοτεχνικά μεταξύ τους και το μόνο που μένει είναι να μάθουμε την κατάληξη. :) Εικαστικά βγάζει το ρετρό στοιχείο. Μου αρέσει.

 


:beer: 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια. Από τέτοια σχόλια, παίρνω δύναμη για τη συνέχεια της προσπάθειάς μου στο περιοδικό. Η επισήμανσή σου για την απρόσμενη αντίδραση του "νταή" στο "Παιδί Πάνθηρας" μου έκανε κι εμένα εντύπωση, πρωτοποριακή έμπνευση !

Επεξεργασία από Nikos Nikolaidis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους #08, βρίσκεται κοντά μας. :) BLEK2018MIKROSHROS_0008.jpg  Μεταφέρθηκε στη βάση δεδομένων

 

   

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

κοντά ΣΑΣ (:antekale: :sad1: :moutra2:)

 

Εμείς ένα μηνάκι υπομονή!

:moutra2:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32255
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  87
  • Reputation:   354
  • Achievement Points:  87
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

On 26/11/2019 στο 6:44 ΠΜ, Mandrake είπε:

Και μιας και λέγατε τις προάλλες για αταίριαστο εξώφυλλο με τον Ποπάϋ, ας πάμε στο '68-'70 να δούμε τι εξώφυλλα είχε ένα πολυθεματικό ονόματι "Βέλος" με ιστορίες γουέστερν, περιπέτειας, επιστημονικής φαντασίας & fantasy (ως επί το πλείστον) στην ύλη του:

 

Belos_0047.jpgBelos_0058.jpgBelos_0065.jpg

 

και η λίστα εξωφύλλων, γενικότερα, εδώ.

Αναφερεσαι σε μια χρονικη περιοδο που τα κομικς ,τα αγοραζαν, ως επι το πλειστων,παιδια.Αλλωστε  το γεγονος οτι το ιδιο "λαθος" εχει ξανασυμβει παλαιοτερα,δεν το κανει να μην ειναι "λαθος".Και γι αυτο το λογο δεν εχουμε δει ποτε το αντιστροφο,σε καποιο χιουμοριστικο η πιο "παιδικο" περιοδικο ,να υπαρχει αταιριαστο εξωφυλλο.

Επεξεργασία από Karnak
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Λοιπόν πήρα το Μπλεκ στο Λονδίνο. 

Ήταν μια πολύ ωραία ιστορία Μπλεκ σε μια καταπληκτική έκδοση. 

Αν άξιζε σαν ιστορία? Για όσους τους αρέσει ο Μπλεκ ναι άξιζε. Ήταν μια πάρα πολύ ωραία ιστορία Μπλεκ με ότι αυτό συνεπάγεται. 

Αν άξιζε σαν έκδοση? Ναι με τα χίλια. Είχε κάποιες σελίδες με ιστορική αναδρομή τόσο στην ιστορία του Μπλεκ όσο και στα πρόσωπα της ιστορίας αυτής καθεαυτής που κάνανε την ανάγνωση πολύ καλύτερη. Είχε ένα φανταστικό εξώφυλλο και η ποιότητα της έκδοσης ήταν ΑΑΑ. 

Γενικά σαν έκδοση τιμούσε τα 50 χρόνια του Μπλεκ.

Αν άξιζε τα 10 ευρώ? Ναι ρε παιδιά τα άξιζε. Έχουμε καλομαθει με το τσάμπα. Ήταν μια έκδοση που για να βγει κόστιζε. Προφανώς απευθύνεται στους λάτρεις του Μπλεκ που δεν είναι άπειροι. Εγώ προσωπικά δεν είμαι τόσο λάτρης του Ξάνθου γίγαντα αλλά το πήρα για να τιμήσω το Μπλεκ που διάβαζα από μικρός και πάνω απ' όλα για την εκδοτική αυτή που κάνει φανταστική δουλειά μέχρι τώρα.

 

Μα τις χίλιες μπύρες

:beer5::beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Είναι η πρώτη φορά εδώ και 50 χρόνια που οι θαυμάστριες του Μπλεκ μπορούν να χαιδέψουν τα μπράτσα του! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

On 12/9/2019 at 6:40 PM, Manitou said:

Λοιπόν πήρα το Μπλεκ στο Λονδίνο. 

Ήταν μια πολύ ωραία ιστορία Μπλεκ σε μια καταπληκτική έκδοση. 

Αν άξιζε σαν ιστορία? Για όσους τους αρέσει ο Μπλεκ ναι άξιζε. Ήταν μια πάρα πολύ ωραία ιστορία Μπλεκ με ότι αυτό συνεπάγεται. 

Αν άξιζε σαν έκδοση? Ναι με τα χίλια. Είχε κάποιες σελίδες με ιστορική αναδρομή τόσο στην ιστορία του Μπλεκ όσο και στα πρόσωπα της ιστορίας αυτής καθεαυτής που κάνανε την ανάγνωση πολύ καλύτερη. Είχε ένα φανταστικό εξώφυλλο και η ποιότητα της έκδοσης ήταν ΑΑΑ. 

Γενικά σαν έκδοση τιμούσε τα 50 χρόνια του Μπλεκ.

Αν άξιζε τα 10 ευρώ? Ναι ρε παιδιά τα άξιζε. Έχουμε καλομαθει με το τσάμπα. Ήταν μια έκδοση που για να βγει κόστιζε. Προφανώς απευθύνεται στους λάτρεις του Μπλεκ που δεν είναι άπειροι. Εγώ προσωπικά δεν είμαι τόσο λάτρης του Ξάνθου γίγαντα αλλά το πήρα για να τιμήσω το Μπλεκ που διάβαζα από μικρός και πάνω απ' όλα για την εκδοτική αυτή που κάνει φανταστική δουλειά μέχρι τώρα.

 

Μα τις χίλιες μπύρες

:beer5::beersanta:

 

ε? ποια έκανε 10 ευρώ?... 5,90 κάνουν όλα αυτά εδώ........

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ο Μανιτού αναφέρεται σε μια νέα επετειακή επίτομη έκδοση επί τη ευκαιρία της συμπλήρωσης των 50 ετών (ελληνικών εκδόσεων) του Μπλεκ. Για το συγκεκριμένο έντυπο δεν υπάρχει παρουσίαση στο φόρουμ.

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

1 ώρα πριν, germanicus είπε:

ποια έκανε 10 ευρώ?

Και εγώ όταν είδα την τιμή σκέφτηκα αυτό :

 

 

Αλλά αξίζει τα λεφτά του τελικά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.