Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ionas Aggelis

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αφού διάβασα τον Αιώνιο στο οποίο έκανε το σχέδιο ο Θάνος Κόλλιας και μου άρεσε ήθελα λίγο ακόμη δόση από το σχέδιο του, οπότε διάβασα τον Υπεράνθρωπο απο το τεύχος 2 και 3 του Μπλέκ.

Είναι ωραίο παιδία, θα τολμήσω  να πω ότι αν ήτσν σε τεύχος δικό του θα το αγόραζα!

Ειδικα το β' μέρος ήταν αυτο που με ενθουσίασε!

Ωραία η ιστορία και πολλή καλό το σχέδιο!

 

Νομίζω στο εξής θα διαβάζω στο Μπλεκ ομαδικά τις κάθε ιστορίες του αντί όλοκληρο το τεύχος...έχει πολλά κόμικς για ένα τεύχος για να διαβάσεις με τη μία! :D

 

Επεξεργασία από conb
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 491
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

3 min ago , conb said:

Είναι ωραίο παιδία, θα τολμήσω  να πω ότι αν ήτσν σε τεύχος δικό του θα το αγόραζα!

 

 

Θα βγει και έτσι ;)

Διάβασα κι εγώ το νέο Μπλεκ (εκτός από τον Στορμ) και πιστεύω ότι το περιοδικό ρολάρει πολύ ωραία και ακολουθεί ανοδική πορεία.

Μου άρεσε ακόμα και η (ιδιαίτερη) ιστορία του Μπλεκ, παρόλο που γενικά δεν με ενθουσιάζει. Ωραίος ο Φάντομ, ο Υπεράνθρωπος, ο Ντρεντ είχε φανταστικό σχέδιο αλλά σεναριακά ήταν απλοϊκός. Ο Ταρζάν ξέρω ότι σε πολλούς φαίνεται "παλιακός" αλλά προσωπικά τον λατρεύω :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

33 min ago , Lord Makro said:

 

Θα βγει και έτσι ;)

Διάβασα κι εγώ το νέο Μπλεκ (εκτός από τον Στορμ) και πιστεύω ότι το περιοδικό ρολάρει πολύ ωραία και ακολουθεί ανοδική πορεία.

Μου άρεσε ακόμα και η (ιδιαίτερη) ιστορία του Μπλεκ, παρόλο που γενικά δεν με ενθουσιάζει. Ωραίος ο Φάντομ, ο Υπεράνθρωπος, ο Ντρεντ είχε φανταστικό σχέδιο αλλά σεναριακά ήταν απλοϊκός. Ο Ταρζάν ξέρω ότι σε πολλούς φαίνεται "παλιακός" αλλά προσωπικά τον λατρεύω :)

 

!!!!!!!!!!!! Υπέροχα και εύχομαι και με νέες ιστορίες όχι μονο ότι έχει δημοσιευτεί!

 

Παλιακές ή οχι είναι όλες τους καλές ιστορίες! Αυτό είναι το καλό με τα κόμικς δεν έχει σημασία το πότε γράφτηκαν αν σου ταιριάζουν τις διαβάζεις ξανα και ξανά με μεγάλη χαρά!

 

...να προσθέσω σε συτά που ανέφερες και το παιδί Πάνθηρα, είναι αυτά που μου αρέσουν πάρα πολλή!

 

Χαίρομαι που υπάρχει ξανά ένα πολυθεματικό κόμικ στην αγόρα που ταιράζει με της εποχής μας τα κριτήρια περί μορφής έκδοσης και έχει κάλες ιστορίες...αν παει μάλιστα με ανοδική πορεία εύχομαι και σε ανώτερα, δηλαδη μηνιαίο ΜΠΛΕΚ :D

Επεξεργασία από conb
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32255
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  87
  • Reputation:   354
  • Achievement Points:  87
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Μου εκανε εντυπωση η πρωτοτυπη εμφανιση του Μπλεκ.Αγνωριστος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αυτή την φορά δεν άργησα (σχετικά) να διαβάσω το τρίτο τεύχος του Μπλεκ και χάρηκα γι'αυτό. :P Το τεύχος (όπως και τα προηγούμενα) διαβάστηκε νεράκι και με ταξίδεψε στην παλιά, καλή, ρετρό εποχή των κόμικς. Ακόμα μία φορά υπήρχε φοβερή ποικιλία ιστοριών, που πιστεύω κάλυπτε μεγάλη γκάμα αναγνωστών. Ας πούμε δύο λόγια για τα περιεχόμενα του τρίτου τεύχους. :)

 

"Μα τα χίλια...": Έξυπνη γελοιογραφία, που ανοίγει το τεύχος και μας θυμίζει ότι ο Ρόντυ εκτός από φλογερός επαναστάτης, είναι κι ένα παιδί.

 

"Κόμικς Νέα": Ο Γαβριήλ Τομπαλίδης ξεκινάει το παρθενικό του ταξίδι στο περιοδικό, με πολλά κι ενδιαφέροντα νέα στον χώρο των κόμικς κι όχι μόνο. Κρατάω τις αναφορές που γίνονται για τα γενέθλια του Batman, καθώς και για τα 4 μεγάλα cons που διεξάχθηκαν ή θα διεξαχθούν στην χώρα μας (LA Festival, ComicDom, The Comicon, Athens Con). Πολύ ωραία! :)

 

"Μπλεκ - Ο μικρός κυνηγός": Η αλήθεια είναι ότι όταν διάβασα το editorial, περίμενα να διαβάσω μία ιστορία υποδεέστερη από αυτές που γνωρίζουμε. Τελικά διαψεύστηκα. Μεγάλη στιγμή για το περιοδικό να δημοσιεύσει ένα σενάριο που γίνεται το έναυσμα για την μετέπειτα "αυτοκρατορία" του Ξανθού Γίγαντα. Μου άρεσε πολύ η πρωτοτυπία που υπάρχει όσον αφορά τους πρωταγωνιστές. Ο Ρόντυ έχει τον πρώτο ρόλο, ενώ ο λακωνικός και τελείως διαφορετικός στην όψη Μπλεκ, έχει την ίδια δυναμικότητα με τον "απόγονό" του, αλλά λιγότερη υπεράνθρωπη δύναμη. Η πλοκή βγάζει έναν ρεαλισμό, ενώ δεν λείπουν οι σκηνές μάχης κι έντασης. Ο villain γίνεται εύκολα αντιληπτός από την αρχή, αλλά αυτό δεν στάθηκε αφορμή να μην απολαύσω το σενάριο. Σχεδιαστικά με ικανοποίησε. Γενικά χάρηκα που διάβασα αυτή την ιστορία. Τόσο για το σενάριο, αλλά και γιατί στάθηκε αφορμή για την δημιουργία του χαρακτήρα.

 

"Μάντυ Ρίλεϋ - Γαλαζοπράσινη": Ενώ η ιστορία ξεκίνησε κάπως υποτονικά και νόμιζα ότι θα διαβάσω την "Πικρή, μικρή μου αγάπη" με κάτι από "Αναστασία", έρχεται το φινάλε που σώζει την παρτίδα με την έξυπνη ανατροπή του. Γενικά η πλοκή βγάζει ρομαντισμό κι ευγενικά συναισθήματα, μέχρι λίγο πριν το τέλος, όπου έρχεται η δράση να μας θυμίσει ότι διαβάζουμε καουμπόικο. Γενικά την βρήκα μία μέτρια προσπάθεια. Το σχέδιο το βρήκα αρκετά καλό. Το ίδιο και τον χρωματισμό.

 

"Πήγασος 4-Ω": Αυτή την φορά το μηχανικό άτι πηγαίνει στις αρχές του 13ου αιώνα στην Κόρινθο, την ώρα που ο Δεσπότης Λέων Σγουρός, απελπισμένος που έπεσε όλη η Πελοπόννησος στα χέρια των Φράγκων, πέφτει με το άλογό του από τον Ακροκόρινθο. Μία τραγική στιγμή της ιστορίας του Μεσαίωνα στην Ελλάδα. Το ύφος της ιστορίας κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα με τα προηγούμενα μέρη. Είναι σύντομη κι αρκετά βιαστική. Τουλάχιστον αναφέρεται σε μία εποχή που νομίζω δεν γνωρίζουμε πολύ καλά. Το σχέδιο εδώ μας τα χάλασε λίγο. Πολύ πυκνοσχεδιασμένα καρέ και λίγο περίεργη η αίσθηση του χώρου.

 

"Συνέντευξη - Κωνσταντίνος Σκλαβενίτης": Ο Λευτέρης Ταρλαντέζος έχει απέναντί του έναν καλλιτέχνη με μεγάλο ταλέντο τόσο στο σενάριο, ακόμα περισσότερο όμως στο σχέδιο. Ο Σκλαβενίτης, πάντα πρόσχαρος, θα απαντήσει με ειλικρίνεια στις ερωτήσεις κι εμείς θα μάθουμε πολλά για τις δουλειές του (παλιές και μελλοντικές), αλλά και τις επιρροές του. Τέλος, ο συμπαθής δημιουργός θα μας χαρίσει ένα πανέμορφο σκίτσο όπου πρωταγωνιστεί ο Μπλεκ κι ο Καθηγητής Μυστήριος...για τα μάτια μας μόνο. ;)

 

"Στον κόσμο μου...": Ιστορία του Κωνσταντίνου Σκλαβενίτη που περιγράφει μία τέλεια ημέρα. Έτσι ακριβώς θα ήθελα να κυλάει και η δική μου καθημερινότητα. Δυστυχώς όμως (όπως κι ο πρωταγωνιστής-αφηγητής) αυτή η ημέρα βρίσκεται καλά κρυμμένη μέσα στο μυαλό μου. :sad1:

 

"Ο Υπεράνθρωπος - Η γέφυρα (Β' μέρος)": Η ιστορία συνεχίζεται με έντονη δράση. Ο πρωταγωνιστής (αν και δεν έχει ακόμα ανακτήσει την πλήρη φόρμα του) αναλαμβάνει ενεργό ρόλο, ενώ οι δύο φίλοι αναγκάζονται να χωριστούν. Η πλοκή στήνει όμορφες σκηνές, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν κατάλαβα πολύ καλά το σενάριο. :P Είναι η αρχή βέβαια, οπότε αναμένουμε την συνέχεια με περιέργεια. Σχεδιαστικά μου άρεσε πολύ. 

 

"Ο Ίσκιος - Ενάντια στον Υπέρτατο": Ένας νέος (για εμένα) χαρακτήρας κάνει την εμφάνισή του, που με την τεράστια οξυδέρκειά του και το ταλέντο του, θα καταφέρει να ανατρέψει τα σχέδια μίας σατανικής ιδιοφυΐας που σκοπό έχει να απαγάγει όλους του Μαχαραγιάδες της Ανατολής για να ζητήσει λύτρα. Ο Ίσκιος μού έβγαλε ένα ύφος Batman, σε συνδυασμό με Φάντομ. Η υπόθεση ήταν καλή, αλλά άφησε να φανεί η ηλικία της. Με περισσότερες σελίδες και διαφορετική προσέγγιση, πιστεύω ότι θα μιλούσαμε για ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα. Και πάλι όμως μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.Το σχέδιο, του μεγάλου Pratt, το βρήκα πολύ καλό, αλλά οι χαρακτήρες νομίζω ότι έχουν βγει περισσότερο μακρόστενοι απ'ότι θα έπρεπε. :thinking:

 

"Φάντομ - Οι πέντε ημέρες του δράκου (Γ' μέρος)": Σ'αυτό το μέρος θα ακολουθήσουμε τον πρωταγωνιστή στην Άγρια Δύση, όπου θα αναλάβει να εξουδετερώσει μία συμμορία αδίστακτων κακοποιών και να επαναφέρει την ηρεμία σε ένα φιλήσυχο χωριό. Ένα σενάριο που θα τολμούσαμε ίσως να το χαρακτηρίσουμε και σαν Γουέστερν. Ο αναγνώστης θα βρει δράση, πολύ κακούς ντεσπεράντος, και φυσικά το ανάλογο πιστολίδι. Όλα όμως σε μικρές δόσεις, μιας και οι λίγες σελίδες δεν επιτρέπουν κάτι καλύτερο. Γενικά μία τίμια δουλειά, πάντα για τους περιορισμούς που είχε. Το σχέδιο το βρήκα εξαιρετικό. Πολύ καθαρό και παράλληλα λεπτομερές, ενώ και το χρώμα ήταν πολύ ζωντανό.

 

"Δικαστής Ντρεντ - Δύναμη πυρός": Ιστορία που ξεκινάει αρκετά δυνατά, με δράση και μακελειό από τα πρώτα κιόλας καρέ. Όπως πάντα, ο αγαπημένος μας και λιγομίλητος Δικαστής, το πήρε επάνω του και μέχρι να έρθουν οι ενισχύσεις είχε τελειώσει την δουλειά. Δεν μπορώ να πω κάτι για το σενάριο γιατί κι εδώ δεν έχουμε κάτι άλλο στην πλοκή εκτός από πιστολίδι και δολοφονίες κακών. Αν την δούμε με αυτή την οπτική και δεν αναζητήσουμε κάτι περισσότερο, η ιστορία κάτι πάει να πει. Το σχέδιο με μπέρδεψε. Δεν ήταν κακό, αλλά ο συνδυασμός των χρωμάτων καθώς και η τεχνοτροπία σε μερικά καρέ (απουσία background, περίεργη αλληλουχία) μού έβγαζαν έναν αρνητισμό.

 

"Ρετρό - Νούμερο 1": Σ'αυτό το τεύχος ο κ. Νικολαΐδης (aka @Nikos Nikolaidis ) θα μας παρουσιάσει το origin στην Ελλάδα ενός ακόμα περιοδικού με θέμα τα ποδοσφαιρικά κόμικς, που δεν είναι άλλο από το "Γκολ". Μέσα σε μόλις μία σελίδα, ο αναγνώστης θα κατακλυστεί από πολλές πληροφορίες τόσο για την Ελληνική έκδοση, όσο και για την προέλευση των ιστοριών που φιλοξένησε. :)

 

"Ταρζάν - Ματωμένη δίκη": Ο Ταρζάν αφήνει για λίγο τους ανθρώπινους κακούς και τα βάζει με ένα αλλόκοτο πλάσμα που κρύβεται στο δάσος. Η αρχή και το τέλος της ιστορίας έχουν αλληγορικό χαρακτήρα, ενώ η πλοκή είχε ανατροπές και...εξωπραγματική δράση. :P Γενικά δεν την βρήκα την καλύτερη ιστορία με τον ήρωα, αλλά την διάβασα ευχάριστα και με ενδιαφέρον. Το σχέδιο (όπως έχω ξαναπεί) είναι αρκετά προσεγμένο για την ηλικία του.

 

"Στορμ - Ο ζωντανός πλανήτης": Το ταξίδι του Στορμ και της παρέας του συνεχίζεται και μας δίνει πολλές σουρεαλιστικές σκηνές. Ουσιαστικά μιλάμε για μία πρωτότυπη Οδύσσεια και οι ταλαιπωρίες φαίνεται να μην έχουν τέλος για τους πρωταγωνιστές. Πολύ καλή πλοκή και νέοι, παράξενοι, χαρακτήρες κάνουν την εμφάνισή τους. Από την είσοδο της "Αλίκης" όμως και μετά, μπορώ να πω ότι ξενέρωσα αρκετά. Η υπόθεση μπλέχτηκε και η δόση σουρεαλισμού ανέβηκε σε επίπεδα που δεν μπορούσα να αντέξω. :( Το σχέδιο πραγματικά κόβει την ανάσα. :wow:  

 

"The pop corner": Αυτή την φορά έχουν την τιμητική τους το remake της σειράς "Twilight Zone", η επανέκδοση του "Spawn #01" για την FCBD, καθώς επίσης και η επερχόμενη ταινία "Τρομακτικές ιστορίες στο σκοτάδι". Καλή προσπάθεια, αν και δεν με κέρδισε τόσο η θεματολογία.

 

"Το παιδί Πάνθηρας": Ο πρωταγωνιστής μας βρίσκει επιτέλους τον κακό σωσία του κι ετοιμάζεται για μία συνάντηση, με σκοπό την αποκάλυψή του. Αποδεικνύεται όμως ότι κι ο villain είναι αρκετά έξυπνος. Η σειρά συνεχίζεται αξιοπρεπώς, αλλά τα νέα στοιχεία που συνεχίζουν την υπόθεση, έρχονται με το σταγονόμετρο. Το σχέδιο είναι πυκνό, παλιό, αλλά προσεγμένο.

 

"Μία ημέρα στην Ανγκουλέμ": Ο Λεωκράτης Ανεμοδουράς αφήνει την καρέκλα του εκδότη και γίνεται ένας απλός φαν των κόμικς, για να ταξιδέψει στο καλύτερο φεστιβάλ κόμικς της Ευρώπης και να μοιραστεί μαζί μας τις εντυπώσεις του. Από το αφιέρωμα βγαίνει το συμπέρασμα ότι το ταξίδι του αυτό ήταν περισσότερο επαγγελματικό, αλλά ο τρόπος που περιγράφει τις εμπειρίες του, φανερώνει το "μικρόβιό" του για την Ένατη Τέχνη γενικότερα. Και είναι πολύ σημαντικό να βγαίνουν περιοδικά από ανθρώπους που τα αγαπάνε. Έτσι τ'αγαπάμε κι εμείς. :)

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Eφθασε μόλις το 4ο τεύχος του Μπλέκ !

Να το πολύ όμορφο εξώφυλλό του με τον παλιόφιλο Μισελ Βαγιάν :

 

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

Περισσότερα για το τεύχος  όταν θα διαβαστεί . :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Διάβασα τον Μισέλ Βαγιάν προς το παρόν. Το ξέρω ότι δεν είμαι αντικειμενικός, αλλά ανεβάζει το κόμικ επίπεδο. Δεν είναι φυσικά κανένα αριστούργημα της 9ης τέχνης, αλλά είναι αυτό που έχω ξαναγράψει ρετρό μεν, αλλά μοντέρνο. Θα ήθελα μόνο να κάνω μία πολύ μικρή και δευτερεύουσα παρατηρησούλα. Το επίθετο της οικογένειας είναι Βαγιάν (Vaillant=γενναίος), αλλά της φίρμας είναι Βαγιάντ (Vaillante=γενναία).

 

Επί της ουσίας τώρα (και ελπίζω να τα γράψω αυτά σύντομα σε δικό του άρθρο) το πρώτο μέρος της ιστορίας είναι αρκετά ενδιαφέρον (στα πλαίσια φυσικά της ύλης ενός Μπλεκ). Είναι ένα "νέο" Νο1 reboot του 2012, που επανεκκινεί μία σειρά 70 τόμων που είχε πρακτικά λήξει το 2007, μία συνηθισμένη αμερικάνικη πρακτική αλλά από τις πρώτες φορές που εφαρμόστηκε και στη Γαλλία. Η σειρά ονομάζεται Michel Vaillant - Nouvelle Saison και το πρώτο άλμπουμ ονομάζεται Στο όνομα του Υιού σαφές λογοπαίγνιο καθώς το σενάριο πλέον το υπογράφει ο γιος του Ζαν Γκρατόν (ζει ακόμα στα 95 του), ο Φιλίπ Γκρατόν (ήδη συγγραφέας μαζί με τον πατέρα του από το τεύχος 57 της πρώτης σειράς). Ο ρεαλισμός βρίσκεται στο υπέρτατο σημείο. Το σκηνικό είναι το πρωτάθλημα WTCC και αντίπαλοι του Βαγιάν είναι οι θρύλοι της κατηγορίας Αλαίν Μενού (Ελβετός - πρωταθλητής BTCC, 2ος εκείνη τη σεζόν), Yvan Muller (Γάλλος - 4 τίτλοι), Robert Huff (Άγγλος - το πήρε τη χρονιά που περιγράφεται), Ταρκουΐνι (2 τίτλοι, Ιταλός). Πραγματικοί οδηγοί με πραγματικά αυτοκίνητα απίστευτα καλοσχεδιασμένα, πραγματικοί σπόνσορες, πίστες κλπ.

 

Αν σας άρεσε το σχέδιο και το επίπεδο ρεαλισμού στον Ερίκ Καστέλ, πιστεύω ότι θα το απολαύσετε. Ακόμα και στις επιχειρηματικές συζητήσεις τα ονόματα των επικεφαλής στα άλλα εργοστάσια είναι υπαρκτά πρόσωπα. Αν είχα μία ένσταση αυτή θα ήταν στην ηλικία του Βαγιάν, δεν ξέρω πόσο έξυπνο ήταν να τον ξεκινάνε σε reboot με παιδί στο σχολείο (άρα 30αρη τουλάχιστον), αλλά θα δω πως θα το χειριστούν.

 

Εξαιρετική επιλογή, το ευχαριστήθηκα πολύ, πλέον το τεύχος αξίζει κάθε δεκάρα με τον Στορμ και τον Βαγιάν, ελπίζω να δικαιωθεί και από το κοινό και στις πωλήσεις. Must buy το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@Kurdy Malloy Σταύρο έχουν βγει και άλλα άλμπουμ στο πλαίσιο του reboot?

Επεξεργασία από Dredd
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Από το 2012 βγάζουν κάθε χρόνο. Δηλαδή έχουν βγει 7 ήδη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Μυρίζομαι κυκλοφορία σε εφημερίδα την καλοκαιρινή περίοδο, για αυτό και ρωτάω. Δεν το έχω διαβάσει ακόμα, αλλά σχεδιαστικά τουλάχιστον, από το ξεφύλλισμα, φαίνεται μια χαρά.

Επεξεργασία από Dredd
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

To κάπως άσχημο (και λυπάμαι που ακούγομαι γκρινιάρης μόνο του μου βγαίνει) είναι ότι η όλη παραγωγή του Βαγιάν είναι τόσο άρτια (ξεκινάει με ένα φοβερό σχέδιο της διασημότερης στροφής στην Φ1 τη Loews) που ο Μπλεκ πριν και ο Μάντι Ρίλεϊ μετά δείχνουν πάρα πολύ ξεπερασμένα. Στα μάτια μου πάντα δε θέλω να παρεξηγηθώ.

 

Κι εγώ φαντάστηκα ότι θα δημοσιευτεί το πρώτο σε συνέχειες, άντε το δεύτερο και μετά θα ακολουθήσει το δρόμο του. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Δεν είναι βέβαια πολλά τα 7 που λες ότι έχουν βγει, αλλά μπορεί να μην θέλουν οι εφημερίδες τόσο μεγάλες σειρές τύπου Καστέλ.

 

Αν γίνει δεν νομίζω να βγει και 2ο στο Μπλεκ. Το υπόλοιπο μισό αρχές Ιουλίου λογικά και μετά λογικά εφημερίδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πραγματικά ελπίζω να βγει ο Μισέλ Βαγιάν σε αυτόνομα άλμπουμ (εφημεριδοειδή ή όχι)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

4 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

(ξεκινάει με ένα φοβερό σχέδιο της διασημότερης στροφής στην Φ1 τη Loews)

Tη στροφή του "Λέοντα" στο Μονακό εννοείς;
Διασημότερη στροφή της πίστας πολύ πιθανό, της F1 γενικότερα δεν νομίζω.
Και γενικά είναι πολύ συζητήσιμο το θέμα.
Parabolica, 130R, Eau Rouge, Mirabeau... είναι πολλές οι θρυλικές στροφές :)

Θα ΄θελα πάντως να διαβάσω Vaillant.
Αν βγει σε αυτόνομα άλμπουμ τύπου Ερίκ Καστέλ είναι σίγουρη αγορά.
Αλλά ν΄αγοράσω Μπλεκ μόνο γι΄αυτή τη σειρά λίγο δύσκολο :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Από αφηρημάδα (λόγω ηλικίας :PPP:) ξέχασα χθες  να ανεβάσω το οπισθόφυλλο του τεύχους  .

Να το λοιπόν

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Το Μπλεκ με το #4 ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ νομίζω βρήκε την ταυτότητά του και το χρέος του... Να δίνει ιστορίες αγαπημένων ηρώων που είναι πολυαγαπημένοι. Συνοπτικά:

 

- Ο Μισέλ Βαγιάν είναι σκέτη αποκάλυψη. Δεν τον γνώριζα, αλλά μετά το απίθανο εξώφυλλο, διαβάζοντάς το με άφησε με ένα μεγάλο χαμόγελο στα χείλη. Απίστευτο. Έχω μείνει άφωνος. Και κόπηκε πολύ όμορφα στις 28 σελίδες - εξαιρετικό νούμερο για να γνωριστούμε με τον ήρωα!

- Ο Τομπαλίδης είναι απλά απίθανος. Η συνέντευξη βέβαια πάρα πολύ μικρή (να διορθωθεί άμεσα, και άμα δεν γνωρίζετε την ελληνική σκηνή, αφήστε άλλον να τις κάνει τέλοσπαντων, ερωτήσεις πρωφανείς, χωρίς κανένα ενδιαφέρον, 4 τεύχη τώρα αδιόρθωτο).

- Ο Μάντυ Ρίλεϋ επίσης απίστευτος. Πολύ ωραία ιστορία. Αλλά δηλώνω πως έχω αρχίσει να τον "βαριέμαι". Ήρθε η ώρα να αντικατασταθεί με άλλον Αργεντίνικο τίτλο (και είναι πολλά άλλα καλύτερα από αυτό).

- Μπλεκ, Φάντομ, Ντρεντ, Ταρζάν, Παιδί Πάνθηρας ένα απλό ΟΚ. Ο Ντρεντ επίσης δεν διαβάζεται πλέον. Στορμ όπως και στα προηγούμενα, απλά κορυφή.

 

Τα έχω πει και στον εκδότη (και αρχισυντάκτη πλέον, μετά τον Ταρλαντέζο) τα λέω και εδώ. Από το Μπλεκ περιμένω μία ακόμα μεγαλύτερη γκάμα ηρώων. Προτιμώ με το που αποκτώ μία σύνδεση σε έναν τίτλο να τον αντικαθιστούν με έναν άλλο εξίσου ή ακόμα καλύτερο, παρά να τον διαβάσω μέχρι να τον βαρεθώ και να σχηματίσω αρνητική γνώμη. 

 

Με λίγα λόγια...

- Ο Μάντυ Ρίλεϋ, ο Φάντομ και ο Ντρεντ θεωρώ πως ήρθε η ώρα να απέλθουν...

- Ταρζάν, Στορμ, Παιδί Πάνθηρας έως το τέλος τους (στο #10 ο Ταρζάν, στο #11 ο Στορμ, και σε όποιο νούμερο είναι τελοσπάντων το Παιδί Πάνθηρας - που οκ για 4 σελίδες δεν θα σταθώ ιδιαίτερα).

- Από Μπλεκ έως 32 σελίδες στο τεύχος όχι παραπάνω. Ιστορίες έχω πει στον εκδότη.

- Από Έλληνες ας κρατηθούν ο ένας τιμώμενος με συνέντευξή του κιόλας, αν και εγώ θέλω να έχουμε και μία σειρά από 2 Έλληνες μεγάλους δημιουργούς, με σκοπό να εκδοθεί σε άλμπουμ έπειτα - ένα ετησίως, sci-fi ή κοινωνικό. 8 σελίδες σε κάθε τεύχος είναι ένας καλός αριθμός (δείτε Μπλε Κομήτης).

- Σε κάθε τεύχος ένας Μισέλ Βαγιάν. Υπάρχουν δεκάδες Γαλλοβελγικά, Ιταλικά κα Ευρωπαϊκα άλμπουμ που μπορούν να μπουν. Και θα ήθελα να μπαίνουν και ολόκληρα ένας σε κάθε τεύχος - όπως και με Στορμ, με αφιέρωμα, 44 σελίδες τοπ, εξώφυλλο και γιατί όχι; μία συνέντευξη των δημιουργών (που λείπει από το περιοδικό για να ακουμπήσει τελειότητα). 

- Τελικά, το κάθε τεύχος να έχει έως 8 ιστορίες. Είναι το πιο ιδανικό νούμερο. Μπλεκ - Άλμπουμ Ολόκληρο Γαλλικό/Βέλγικο/Ιταλικό/Ισπανικό - Αργεντίνικο - Ελληνικό Σύντομο - Ελληνικό (σειρά) - Ταρζάν - Στορμ - Παιδί Πάνθηρας. Αυτό θα ήταν το ιδανικό.

 

Αυτά από εμένα, σίγουρα θα επανέλθω στο ζήτημα. Ξανά πολλά μπράβο στην εκδοτική για το εξαιρετικό #4! :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Διάβασα κι εγώ το 4ο τεύχος που πήρα στη Θεσσαλονίκη. Άλλο ένα ευχάριστο τεύχος, με λιγότερες ιστορίες, αλλά πολυσέλιδες. 


Μοναδική παραφωνία το σενάριο του Στορμ. Ποτέ δε μου άρεσαν ιδιαίτερα οι ιστορίες του, αλλά αυτή η ιστορία ήταν πραγματικά άθλια. Ανήκει σε αυτά τα σενάρια , που θα μπορούσαν να ομαδοποιηθούν κάτω από το γενικό τίτλο «ό,τι του φανεί του λολωστεφανή».  Νομίζω πως ο μόνος λόγος που το έφτιαξε ο Λόρενς ήταν για να μας δείξει το πράμα του Στόρμ και να έχει την ευχαρίστηση ότι είναι ο μόνος στο κομικ σύμπαν που έδειρε τον Ντρεντ.


Κατ’ τα άλλα περάσαμε καλά με τα υπόλοιπα. :D
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6944
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Γενικά θελω να στηρίζω την έκδοση και είμαι ευγνώμων που επιτέλους έχουμε ποιοτικές ελληνικές εκδόσεις σε τακτά χρονικά διαστήματα.

 

Όμως έλεος με αυτό το Στορμ, είναι το χειρότερο σεναριακά κόμικ που έχω διαβάσει. Πως έχει τέτοια αποδοχή. μάλλον μας αρέσει να κοιτάμε μόνο τις εικόνες.

 

Πραγματικό σκουπίδι σεναριακά, κανένα πλάνο, κανένα στόχο σεναριακά τυχαία γεγονότα με άθλιους διαλόγους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

3 ώρες πριν, AndreasD είπε:

το έφτιαξε ο Λόρενς ήταν για να μας δείξει το πράμα του Στόρμ

 

Πωωωωω....έχει τσόντα μέσα το Μπλεκ???!!!!!!!!!!! :wow:

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  63
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1627
  • Achievement Points:  349
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1995 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

On 11/2/2019 στο 11:47 ΠΜ, conan1982 είπε:

Μικρός είχα διαβάσει 100άδες τεύχη Μπλεκ,  από την σύγχρονη περίοδο είχα διαβάσει μετά βίας μερικά. Ωστόσο με το που είδα ότι θα έχει μέσα ΣΤΟΡΜ το πήρα κατ' ευθείαν, κρίμα μόνο που έχασα το πρώτο, κάπου θα το πετύχω. Αλλά με παραξένεψε λίγο η απόδοση στην ιστορία του Μπλεκ.  Ο Μπλεκ πάντα αναφερόταν σαν "μεγάλος Μπλεκ" και οι Άγγλοι σαν κόκκινοι κάστορες ή κόκκινα καπέλα ή δεν θυμάμαι τι κόκκινο. Γιατί έτσι; 

 

Η επωνυμία "Μεγάλος Μπλεκ" προκύπτει από την πρωτότυπη, Ιταλική ονομασία της σειράς ("Il Grande Blek - Macigno"). Οι Άγγλοι κανονικά θα έπρεπε να γράφονται "Red Coats" (από το χρώμα των στολών τους) αλλά δε με "χαλάει" η αναφορά σε τρωκτικά κλπ :lol: Αυτό που με προβληματίζει είναι ο ενικός με τον οποίο απευθύνονται στον Καθηγητή οι Μπλεκ και Ρόντυ. Λίγος σεβασμός βρε παιδιά, μεγάλος άνθρωπος είναι ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  34517
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  22
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1769 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

 
 #1-4, 1994 για  το  νέο  τεύχος  του  Μεγάλου  Μπλεκ.  Το  σχέδιο  του  Aldo  μοιάζει  να`ναι  πολύ  καλό  μ`ένα  ανάλογης  αισθητικής  εξώφυλλο  των  ηρώων  μας,ο  Dario  Guzzon  λόγω  της  προχωρημένης  ηλικίας  του  δεν  έδωσε  ίσως  μεγαλύτερη  έκταση  σ`αυτό.Ο  Μπλεκ  μετά  την  ανατίναξη  της  γέφυρας  προσπάθησε  να  ξεφύγει  προς  το  ποτάμι  όταν  τον  ανέσυραν  οι  κυνηγοί  απ`αυτό.Το  Φάντομ, έρχεται  νεότερο  ηλικιακά  απ`  την  προηγούμενη  περιπέτεια  όμως  ο χρωματισμός  που  πετυχαίνει  να  μας  δώσει ο  Ruben  Procopio  είναι  κάπως  νυκτερινός.Χαρακτηριστικό  της  τρίτης  εποχής  του  κομικ.Ο Ταρζαν  αν  ήτανε  γαλλικός θ`άλλαζε  την  όψη του  νομίζω.Ο Lawrence  στο  ΣΤΟΡΜ δίνει  ένα  σχέδιο σχεδόν  ψηφιακό  με  τίτλο  Ο Δολοφόνος  Του  Εριμπάν.  ημ/ία:2/2/2019   
 
 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Διάβασα και εγω το Μπλεκ μου όπως κάθε δίμηνο. 

 

Συμφωνώ νομίζω απόλυτα με τον @Ionas Aggelis. Αν και έγραψα τη γκρίνια μου σχετικά με τη μη συνέχεια του Υπεράνθρωπου (μεγάλο φάουλ κατά τη γνώμη μου) γενικά μου άρεσε το τεύχος. Ο Μπλεκ συμπαθητικός, ο Βαγιάν υπέροχος (τι σχεδιάρα είναι αυτή ρε παιδιά) ο Μάντυ Ρίλεϋ επίσης μ αρέσει, ο Φάντομ μου αρέσει πάρα πολύ (ας τελειώσει τουλάχιστον αυτή η ιστορία και μετά τον κόβετε αν είναι να τον κόψετε), ο Ταρζάν αδιάφορος, ο Στορμ....Στορμ και ο Δικαστής Ντρεντ απλά δεν διαβάζεται.

 

Κατά τα άλλα όπως ακριβώς τα έγραψε ο @Ionas Aggelis

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

@racalyios σου αφαίρεσα το email από την καταχώρηση σου. Προσπάθησε να μην δίνεις προσωπικά δεδομένα δημόσια, γιατί δεν μπορούμε να είμαστε υπεύθυνοι εμείς για τυχόν κατάχρηση τους από τρίτους.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34517
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  22
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1769 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

7 ώρες πριν, GreekComicFan είπε:

@racalyios σου αφαίρεσα το email από την καταχώρηση σου. Προσπάθησε να μην δίνεις προσωπικά δεδομένα δημόσια, γιατί δεν μπορούμε να είμαστε υπεύθυνοι εμείς για τυχόν κατάχρηση τους από τρίτους.

 

:cheers3:

Σίγουρα, άλλωστε  ζούμε  σε  πονηρές  εποχές.:ok:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34517
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  22
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1769 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

21 ώρες πριν, racalyios είπε:
 
 #1-4, 1994 για  το  νέο  τεύχος  του  Μεγάλου  Μπλεκ.  Το  σχέδιο  του  Aldo  μοιάζει  να`ναι  πολύ  καλό  μ`ένα  ανάλογης  αισθητικής  εξώφυλλο  των  ηρώων  μας,ο  Dario  Guzzon  λόγω  της  προχωρημένης  ηλικίας  του  δεν  έδωσε  ίσως  μεγαλύτερη  έκταση  σ`αυτό.Ο  Μπλεκ  μετά  την  ανατίναξη  της  γέφυρας  προσπάθησε  να  ξεφύγει  προς  το  ποτάμι  όταν  τον  ανέσυραν  οι  κυνηγοί  απ`αυτό.Το  Φάντομ, έρχεται  νεότερο  ηλικιακά  απ`  την  προηγούμενη  περιπέτεια  όμως  ο χρωματισμός  που  πετυχαίνει  να  μας  δώσει ο  Ruben  Procopio  είναι  κάπως  νυκτερινός.Χαρακτηριστικό  της  τρίτης  εποχής  του  κομικ.Ο Ταρζαν  αν  ήτανε  γαλλικός θ`άλλαζε  την  όψη του  νομίζω.Ο Lawrence  στο  ΣΤΟΡΜ δίνει  ένα  σχέδιο σχεδόν  ψηφιακό  με  τίτλο  Ο Δολοφόνος  Του  Εριμπάν.  ημ/ία:2/2/2019   
 
 

Εμένα  θα  μ'ενδιέφερε  μια  επανέκδοση  του  Ταρζαν  ας  πούμε,  που  πήγε  ο  μικρός  στα  254  τεύχη  κυκλοφορίας. Μετά  ήταν  ο  μηνιαίος  (μεγάλος)  και  συνάμα  και  η  κλασική  έκδοση  των  200  σελ. ! Για  το  τιραζ  κυκλοφορίας  δεν  ξέρω  πως  αυτό  θα  κυμαινόταν  σε  σύγκριση  με  τότε. Σίγουρα  το  περιοδικό  αυτό  ήταν  ένας  πολύ  καλός  τίτλος  και  ελπίζω  να  το  ξαναδούμε  να  κυκλοφορεί. Αφού σήμερα  ένα  περιοδικό  δεν  ξεπερνάει  τα  3.000  φύλλα  σε  πωλήσεις  στο  χώρο  των  εκδόσεων  εδώ. Που  σημαίνει  ότι  οι  σημερινές  παραγωγές  δεν  τα  πάνε  και  τόσο  καλά  εκδοτικά. Οι  παλιοί  τίτλοι  έφεραν  καλές  παραγωγές  και  γιατί  να  μην  προτιμηθούν  από  τους  σημερινούς  νέους  και  όχι  μόνο' εννοώντας  ένα  ευρύτερο  αναγνωστικό  κοινό  που  θα  αγόραζε γνωστά  κομικς  που βγήκαν  στην  αγορά  και  όσους  για  πρώτη  φορά  βλέπουν  τον  τίτλο  τους  να  επανακυκλοφορεί.:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Η ιστορία έχει δείξει ότι τέτοιες προσπάθειες (αναβίωση παλιών εκδόσεων με ίδια το στιλ, την φιλοσοφία και ενδεχομένως τις ιστορίες) όχι μόνο δεν στηρίχθηκαν από νέους αναγνώστες αλλά ούτε απο αυτούς που τις ενθάρρυναν στα λόγια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  34517
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  22
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1769 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

  1. Είναι  πληθωριστικό  το  περιοδικό, αφού  έχει  τις  περισσότερες  σελίδες  από  ποτέ. Πολλοί  ήρωες  εκτός  από  τον  υπεράνθρωπο  που  εισάγεται  αρχικά. Να  σκεφτεί  κανείς  πως  στο  μικρό  τεύχος  οι  σελίδες  ήταν  #50  και #2  του  εξώφυλλου. Πρέπει,  για  να  τ'αγοράσει  κάποιος να  έχει  όρεξη  για  διάβασμα  και  αρκετό  χρόνο. Είναι  πρόκληση  το  διάβασμα  και  η  ξεκούραση  τις  ώρες  του  μεσημεριού! Η  ονομαστική  του  τιμή  σίγουρα  δεν  είναι  τιμή  προσφοράς  αλλά  αξίζει  να  το  αγοράσει  κανείς  όταν  θέλει  να  διαβάσει.  Ο  Ταρζάν  του  Joe Kubert  μονοπωλεί  μερικές  από  τις  σελίδες  του, όταν  η  εξαγορά  παραπανίσιων  πνευματικών  δικαιωμάτων  καθιστά  δυσχερή  την   δημοσίευση  της   πιο  παλιάς  έκδοσης  που  είναι περισσότερο  κλασσική  και  φανταστική.
Επεξεργασία από racalyios
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  66
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7764
  • Achievement Points:  980
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Το πέμπτο τεύχος του Μπλεκ έρχεται και θα σας απογειώσει!

12/042019Το πέμπτο τεύχος του Μπλεκ έρχεται και θα σας απογειώσει!
 

Συνεπείς και σε αυτό το τεύχος με τον θεσμό του guest star, αυτή τη φορά «κλέψαμε» έναν αγαπημένο χαρακτήρα από το αντίπαλο δέος του Μπλεκ (τις περασμένες δεκαετίες), το γνωστό σε όλους «Αγόρι». Πρόκειται για τον Τζόνι Ρεντ, το δημοφιλή πιλότο της RAF, ο οποίος, πιλοτάροντας με ένα κλεμμένο Hurricane, γίνεται μέλος μιας εγκαταλελειμμένης μοίρας Falcon... και εκεί αρχίζουν όλα! Στις σελίδες του περιοδικού μας, θα έχετε την ευκαιρία να διαβάσετε τη νέα σειρά που κυκλοφόρησε από την Titan το 2015 και ολοκληρώθηκε σε 8 τεύχη, σε σενάριο Garth Ennis και σχέδιο Keith Burns! Το τεύχος #5 είναι όμως και για έναν ακόμη λόγο ξεχωριστό! Σηματοδοτεί τα 50 χρόνια κυκλοφορίας του αγαπημένου μας περιοδικού! Ναι, πολύ σωστά καταλάβατε, πέρασαν 50 χρόνια από τις 25 Ιουνίου 1969, όταν ο Στέλιος Ανεμοδουράς εξέδωσε για πρώτη φορά τον Ξανθό Γίγα! Για το λόγο αυτό, ένας μεγάλος διαγωνισμός ανακοινώνεται, ενώ, στο editorial αποκαλύπτεται και άλλη μια εκπληξη που σας επιφυλάσσουμε, έως το τέλος του έτους! Για να δούμε όμως αναλυτικότερα τι περιλαμβάνει το Μπλεκ #5: 

- Μπλεκ - Στα Ίχνη Των Γουανάγκι (Μέρος Β') των Marcel Navarro & Jean-Yves Mitton

- Μάντυ Ρίλεϋ - Όνειρο Παντοτινό των R. Collins & E. Gracia Seijas

- Μισέλ Βαγιάν - Στο Όνομα Του Υιού (Μέρος Β') των P. Graton, D Lapiere & M. Bourgne, B. Beneteau

- Το Ρουμπίνι Του Παπεέτε της Α. Σαλαμαλίκη

- Ταρζάν - Η Μικρή Αντιλόπη του J. Kubert

- Τζόνι Ρεντ - P7089 των Garth Ennis & Keith Burns

- Φάντομ - Οι 5 Ημέρες Του Δράκου (Μέρος Ε') των Mike Bullock & Juan Ferreyra

- Στορμ - Ο Στρεβλωμένος Κόσμος των M. Lodewijk & D. Lawrence

- Το Παιδί Πάνθηρας των T. Tully & M. Western, E. Bradbury

Και ακόμη:

- Μεγάλος Διαγωνισμός: 50 Χρόνια Μπλεκ!

- Κόμικς Νέα του Γαβριήλ Τομπαλίδη

- Στήλη Νούμερο 1: «Τρουένο» του Νίκου Δημ. Νικολαΐδη

- Αφιερώμα: Τζόνι Ρεντ του Γαβριήλ Τομπαλίδη

- Συνέντευξη: Αγγελική Σαλαμαλίκη

- The Pop Corner του Μάνου Νομικού

- Εύθυμη Σελίδα του Βαγγέλη Σαΐτη

Η Νέα εποχή του Μπλεκ ήρθε για να ανατρέψει τα πάντα στο χώρο των κόμικς! Απλά ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ!

 

Πηγη-- www.mikroairos.gr

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6944
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

wow Garth Ennis -Burns Johnny Red άλλη μια πολύ ευχάριστη εκπληξη.

 

Τέτοια θέλουμε, πετυχημένα revamp αγαπημένων χαρακτήρων απο καλόυς δημιουργούς.

 

Ανέβαινει επίπεδο το περιοδικό συνέχεια ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Είναι πάρα πολύ ευτυχές το γεγονός ότι η εκδοτική έχει συνειδητοποιήσει ότι ακόμα και στο ρετρό επίπεδο υπάρχουν πολύ ενδιαφέρουσες αναβιώσεις και από τις 2 πλευρές του Ατλαντικού που είναι σαφώς προτιμότερες από απλές αναδημοσιεύσεις αρχαίων κόμικς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.