Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ionas Aggelis

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Γιατί όλοι κολλησατε στο Metropolis, αν είναι δυνατόν... Είναι μια καλή ταινία, παραμένει μια καλή ταινία, την ανέφερα τυχαία, με τη λογική ότι κάτι παλιακό δεν μπορεί να πουλήσει. Μόνο αυτό. Γιατί αν κάποιος θέλει να πουλήσει το προϊόν του, θα πρέπει να το σκέφτεται αυτό. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 491
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από την όλη συζήτηση κατάλαβα πάντως ότι θα ήθελα ένα emoticon ντομάτας.

To post του θρηνωδού ήταν περιπαιχτικό ,  έως προσβλητικό - κι εγώ - και από ότι φαίνεται αρκετοί ακόμα - έτσι το  εξέλαβα...

Φίλε μου Dredd το τσάκισες με την πραγματικότητα, σε ότι αφορά τα γούστα η πραγματικότητα είναι υποκειμενική υπόθεση, είναι φαινομενολογική πραγματικότητα, με την έννοια που έδινε στη φαινομενολογία ο Καντ, ως ερμηνείας των δεδομένων μέσα από το πρίσμα των εμπειριών του καθενός (ή κάπως έτσι τέλος πάντων, όσο θυμάμαι από όταν διάβαζα σχετικά ) . Επομένως και επειδή εδώ δεν υπάρχουν αξιώματα και γεγονότα παρά μόνο υποκειμενικές κρίσεις διαμορφωμένες από το background του καθενός μας, το επιχείρημα "πραγματικότητα" είναι έωλο. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, να στο πω κι αλλιώς...

Γούστο μου να θεωρώ το ΜΠΛΕΚ που έχει ήρωες ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ καλύτερο από το φασιστικό ΕΠΟΣ των ΜΕΤΑΒΑΡΟΝΩΝ.....ας πούμε !!!!!!

 

Κοιτάξτε να δείτε, κι εγώ δεν καταλαβαίνω τους σαραντάρηδες που διαβάζουν ΚΟΜΙΞ και ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ δεν μπαίνω όμως στα σχετικά threads να κάνω σχόλια. Είναι δυνατόν moderator του GC να βγαίνει ανοιχτά να καλεί άλλα μέλη να προβούν σε δηλώσεις μετανοίας του στυλ "καταλαβαίνω ότι διαβάζω ξεπερασμένα κόμικς αλλά δείξτε μου συμπάθεια γιατί περνάω την κρίση της μέσης ηλικίας";;;

 

Σχετικά με το Metropolis τώρα......

 

Επεξεργασία από Bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64272
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Θα ξεκινήσω με το ότι είμαι κάθετα αντίθετος με την άσχημη κριτική για τα γούστα κάποιου... προσέξτε... δεν μιλάω για ηλικίες, ούτε για τέχνη, ούτε για πωλήσεις.... μιλάω για ΓΟΥΣΤΑ.

 

Όταν ξεκίνησα αυτό το μέρος, όπως και όταν έφτιαξα την ΛΕΦΙΚ, έβαλα έναν απαράβατο κανόνα : όλα τα κόμικς είναι αποδεκτά και οφείλουμε να δείχνουμε σεβασμό σε όσους τα διαβάζουν, ασχέτως γούστου.

 

Δεν θα μπώ στη συζήτηση τι είναι παλιακό και τι μοντέρνο. Μιλάμε για τέχνη ξεχάσατε ; και η τέχνη ακουμπάει τον καθένα με το δικό της τρόπο. Κάποιο διαμάντι για κάποιον, είναι σκουπίδι για άλλον.

Δεν θα μιλήσω για το τι πουλάει και τι όχι. Όταν έχουμε φτάσει να βγάζουν οι εκδότες 1000 τιράζ ένα τίτλο και με 600 πωλήσεις να τον θεωρούν πετυχημένο, είναι άσκοπο. Δεν υπάρχει αναγνωστικό κοινό, οπότε δεν μιλάμε για το τι πουλάει και τι όχι.

Δεν θα μιλήσω για το τι έχει ιστορία και τι όχι. Αν κάποιος τίτλος κατάφερε να επιβιώσει σαν έκδοση για 60 χρόνια ενώ άλλοι δεν συμπλήρωσαν τη χρονιά, το λέει η ιστορία...

Θα μιλήσω όμως για το τι ακουμπάει κάποιον. Τι τον διασκεδάζει, τι τον ικανοποιεί. Κάποιος θα κορνιζώσει ένα Ντόναλντ που του έκανε ο Rosa με αφιέρωση (και ας μπορούσε να τον κάνει άνετα μόνος του) ενώ ένας άλλος θα κάνει 2.000 km για να επισκεφτεί ένα τάφο δημιουργού που τα έργα του τον ακούμπησαν....

 

Ποιός είμαι εγώ να κρίνω αν κάτι είναι παλιακό, τελειωμένο, άχρηστο και άνευ σημασίας ;

Ποιός είμαι εγώ που θα κρίνω τι θα πουλήσει και τι όχι, όταν δεν έχω εκδόσει τίποτα στη ζωή μου και δεν έχω δώσει ούτε ένα ευρώ για μια έκδοση ;

Ποιός είμαι εγώ που θα μιλήσω για τη σκηνή των κόμικς στην Ελλάδα όταν δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με μια προώθηση κόμικ και δεν έχω ιδέα ποιός αγοράζει και τί ;

 

Όλοι μας έχουμε δικαίωμα να λέμε τη γνώμη μας. Δεν υποτιμάμε τον άλλο όμως για τα γούστα του άσχετα αν δεν μας αρέσουν ή δεν είναι στα κριτήριά μας. Δεν τον κατακρίνουμε όσο και να πιστεύουμε ότι ΑΝ ήταν διαφορετικά τα πράγματα ΘΑ είχαν εκδοθεί περισσότερα κόμικ που μας αρέσουν και όχι από αυτά που δεν μας αρέσουν.

 

Πολλές φορές βλέπουμε το δένδρο και χάνουμε το δάσος. Είμαστε τυχεροί που ΑΚΟΜΑ έχουμε εκδόσεις κόμικς στην Ελλάδα. Που έχουμε ΑΚΟΜΑ μεγάλα φεστιβάλ. Μερικές φορές σκέφτομαι ότι θα ήταν καλό μερικοί νεώτεροι να είχαν ζήσει την δεκαετία του 90 ώστε να δουν τα κόμικ να είναι σε κώμα.....

 

:valt:

  • Like 22
  • Ουδέτερο 1
  • Respect 11
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μια ταινία είπα να δω και την κάνατε θέμα. Δεν περίμενα η χθεσινή μίνι παρουσίασή μου για το Μετρόπολις να δώσει τροφή για τα σχόλια του Μπλέκ. Ούτε κατά διάνοια.  :D Εκεί πέρασε απαρατήρητη εκτός τους 2-3 που μου βάζουν λάικ σε ό,τι γράψω :lol:

 

Πάντως το ό,τι υπάρχει ένας Δικαστής Ντρεντ στην εποχή μας είναι άθλος. Ναι, θα ήθελα να δω νέες προτάσεις πράγμα που έκανε ο παλιός Ανεμοδουράς, ο Μπαζίνας, ο Καμπανάς κλπ. Αλλά Ντρεντ;; Ποιος τόλμησε να δείξει Ντρεντ μετά από τόσα χρόνια; :up:

Τέλος να πω ότι υπάρχει ένα διαφορετικό υπόστρωμα στο σάιτ τους τελευταίους μήνες, αλλά αυτά είναι για συζήτηση με το μεγάλο κεφάλι :) Θα τα πούμε τον Απρίλιο :valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2742
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Την δεκαετία του 80 ήμασταν τέσσερα αγόρια στο σπίτι και διαβάζαμε κάθε εβδομάδα το μπλεκ και το αγόρι. Πιστέψτε με ο καθένας μας διάβαζε διαφορετικές ιστορίες. Ο ένας τον Μπλεκ, ο άλλος τον Ρου, ο άλλος τον Ντρεντ, εγώ όλες.  Όλα είναι θέμα γούστου. Τέχνη είναι. Άλλος θεωρεί υπέροχη την Μαρία Κάλλας, άλλος τον Κοκοντίνη με το κλαρίνο του. Ας μην κρίνουμε λοιπόν εκδότες, εκδόσεις κλπ (χάρη μας κάνουν) και ας βουλιάξουμε στον κόσμο των κόμικς να γουστάρουμε.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5169
  • Reputation:   55361
  • Achievement Points:  5340
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εγώ δεν είχα διαβάσει ποτέ Μπλεκ όταν ήμουν μικρός και όλοι οι ήρωες που έχει το τεύχος μου είναι ξένοι. Πήρα το πρώτο τεύχος από περιέργεια (ή μάλλον για τον Κόρτο) αλλά παρόλο που καμιά ιστορία του δεν μου κίνησε το ενδιαφέρον, θα συνεχίζω να το αγοράζω μόνο και μόνο από σεβασμό σε αυτή την τόσο φιλόδοξη εκδοτική προσπάθεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2291 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Αρκετή ήταν η σιωπή μου επί του θέματος. Ήρθε η ώρα να μιλήσω πάνω σε αυτό το θέμα. Καθώς βλέπω πως μιλάνε οι ενήλικοι, ας δώσει την δική του ματιά ένας έφηβος. Είμαι 17 ετών και διαβάζω Περιπέτεια από τα 3 μου. Με Μπλεκ και Περιπέτεια έμαθα τα πρώτα μου γράμματα πιστέψτε το ή όχι. Φυσικά από την μίξη δεν έλειπαν ο Λούκυ Λουκ, ο Άστεριξ, ο Τεν Τεν αλλά και όλα τα υπόλοιπα αγαπημένα BD. Τα Disney και τα υπερηρωικά -κυρίως Marvel- επίσης. Όταν είσαι 3 ή 12 δεν μπορείς να έχεις ορθή επιλογή στα κόμικς. Το Νέος Μπλεκ όταν το είδα ένιωσα και εγώ ένα ρίγος οπότε @archon σε νιώθω. Τώρα από εκεί και πέρα οι γνώσεις μου στην 9η τέχνη εξαπλώθηκαν σε όλες τις γωνιές του κόσμου και μέχρι και σήμερα μαθαίνω. 

Τώρα όμως στα 17, ο Μπλεκ δεν μου αρέσει. Πλέον ψάχνω κόμικς με βάθος που μπορούν να μου δώσουν συναισθήματα, που θα με ταξιδέψουν. Είμαι λάτρης Pratt, Zanotto, Oesterheld, Uderzo και άλλων. Το Μπλεκ μου τα παρέχει αυτά. Ο Μάντυ Ρίλεϋ, ο Γιορ, ο Ταρζάν, ο Στορμ -φυσικά τα 2 του Πραττ- είναι αυτά που κρατάω περισσότερο. Και ναι μου αρέσει ο Ταρζάν, που αν και πιο ρετρό πεθαίνεις, είναι ένα έργο τέχνης, και γεμίζει το μάτι σου. Τα υπόλοιπα επειδή μου δημιουργούν αισθήματα, που ψάχνω σε ένα κόμικς. Και επειδή δεν αρέσουν και τα 12 πρέπει να κολλάμε; Πολυθεματικό είναι, το λέει και η λέξη, είναι για διαφορετικά κοινά. Επειδή υπάρχει ένα 20-σέλιδο Μπλεκ θα κολλήσουμε, Άλλες 140 σελίδες έχει ρε παιδιά:lol:

Ο @Valtasar δεν θα μπορούσε να είναι πιο σωστός. Είναι τέχνη τελεία και παύλα. Γουστά είναι τέλος.

Άμα δεν υπήρχε και η εκδοτική Μικρός Ήρως να μας φέρνει και τα "ρετρό" που όλοι λέτε, τι θα κάναμε...:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33858
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Λοιπόν το αγόρασα και εγώ και το διάβασα και ήρθα να γράψω τις εντυπώσεις μου. Καταρχάς να πω οτι μεγάλωσα με το περιοδικό Μπλεκ το οποίο και άφησα το μακρινό 1994. Δοκίμασα να διαβάσω τα νέo Mπλεκ και παρόλο που με ικανοποιούσε η ποιότητά του δεν μου άρεσε πολύ και δεν τα συνέχισα. Άλλωστε δεν υπήρχε το Μυστήριο FM RADIO (:lol:). 

Αγόρασα λοιπόν το ΝΕΟ ΝΕΟ ΜΠΛΕΚ για 3 λόγους. 

Πρώτον γιατί το είδα στο εφημεριδάδικο και εντυπωσιάστηκα από την ποιότητα της έκδοσης. Είπα λοιπόν ότι αξίζει ΣΙΓΟΥΡΑ μια ευκαιρία.

Δεύτερον για να ξέρω γιατί μιλάτε όλοι εδώ μέσα. (:lol:). 

Τρίτον για να διαβάσω ένα σωρό ιστορίες από ΄ήρωες που δεν είχα ξαναδεί ποτέ. Βασικά εκτός του ΜΠΛΕΚ και του παιδιού πάνθηρα όλους τους άλλους δεν τους είχα ξαναδιαβάσει. (ναι ούτε τον Δικαστή Dredd ούτε τον Storm)

Σίγουρα δεν μετάνιωσα με την αγορά αυτή. Τα τιμάει τα λεφτά του και μάλλον θα το ξαναπάρω.

Εμένα λοιπόν δεν μου έβγαλε νοσταλγία γιατί πολύ απλά δεν είχα ξαναδιαβάσει τις περισσότερες ιστορίες. Για να τις πάρω με τη σειρά λοιπόν να διαβάσετε μια κριτική από έναν φρέσκο (σε τέτοιες ιστορίες) αναγνώστη.

 

 

Σελ. 6-25 - Ιστορία Μπλεκ "Περιπέτεια στο Σαν Λορέντζο" (Il Grande Blek #1-4, 1994 / Il Grande Blek #100, 2010) [Dario Guzzon & Mario Volta / Aldo Capitanio]

 

Παρόλο που μου αρέσει πολύ ο Λαχαγός Μαρκ, ο Μπλεκ δεν μου κίνησε ποτέ το ενδιαφέρον, ακόμα και όταν διάβαζα το ομόνυμο περιοδικό. 

Εδώ θα έλεγα οτι είχε και χάλια σχέδιο. Πολύ μέτριο μα τα χίλια κουνάβια (:pesta:)

Τουλάχιστον 14000 κουνάβια μαζεύτηκαν σε αυτή την ιστορία.

 

Σελ. 26-37 - Ιστορία Μάντυ Ρίλεϋ "Ο Χείμαρρος" (Scorpio #95, 1983) [Ray Collins / Ernesto Gracia Seijas]

Μ άρεσε πάρα πολύ. Σχέδιο όμορφο σενάριο πολύ ωραίο και στο τέλος μια αίσθηση ενός ανεκπλήρωτου έρωτα. Ωραίο

 

Σελ. 38-39 - Συνέντευξη Patrizia Zanotti

Παρα πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη. Η καλύτερη μη-κομικσική στιγμή του τεύχους

 

Σελ. 40-47 - Ιστορία "Λακ Σταρ Ο'Χαρά" (Misterix #808, 1964 / Corto Maltese #105, 1992 / Pandora #4, 2018) [Hugo Pratt]

Μου άρεσε. Σύντομο, νουάρ, σκοτεινό. Το σχέδιο δεν μου άρεσε αλλά οκ.

 

Σελ. 48-49 - Ιστορία Κόρτο Μαλτέζε "Επίλογος Στα Κέλτικα" (Les Femmes De Corto Maltese, 1994) [Hugo Pratt]

Δεν το ξαναδιάβασα καθότι έχω διαβάσει όλα τα Κόρτο πολλές φορές. Δεν βρίσκω νόημα ύπαρξης όμως εδώ παρά μόνο για να δει ένας αναγνώστης που δεν τον ξέρει πως είναι τελοσπάντων αυτός ο Κόρτο. Ε, για 2 σελιδούλες οκ!

 

Σελ. 50-53 - Ιστορία Λ-Ο "Πήγασος 4-Ω" (Το Ρόδι, 1981) [Σπύρος Ορνεράκης]

Δεν μου άρεσε καθόλου. Δεν ήταν του γούστου μου

 

Σελ. 56-57 - Ιστορία "Με Κομμένη Την Ανάσα" (Γαλέρα, 2005) [Ελένα Αργύρη / Νίκος Κούτσης]

Ούτε και αυτή η ιστορία μου άρεσε. Ομοίως δεν ήταν του γούστου μου.

 

Σελ. 58-67 - Ιστορία Φάντομ "Οι Πέντε Ημέρες Του Δράκου Μέρος Α" (The Phantom Annual #1, 2007) [Ron Marz / Ruben Procopio]

Καλούτσικη, αλλά επίσης δεν ήταν του γούστου μου. Ωραίο σχέδιο πάντως.

 

Σελ. 70-75 - Ιστορία Δικαστής Ντρέντ "Μία Χριστουγεννιάτικη Ιστορία" (2000AD Winter Special, 1989) [Alan Grant / Arthur Ranson]

Είχα ακούσει αλλά δεν είχα διαβάσει. Ενδιαφέρον είχε, σπλατεριά φουλ, μου άρεσε!


Σελ. 76-87 - Ιστορία Γιορ "Το Πεδίο Της Μάγισσας" (Scorpio Gran Color #44, 1978) [Diego Navarro / Juan Zanotto]

Μέτριο σε όλα. 

 

Σελ. 88-89 - Αφιέρωμα "Οι Σημαντικότεροι Δημιουργοί Της 9ης Τέχνης: Rene Goschiny" του Λευτέρη Ταρλαντέζου

Αδιάφορο

 

Σελ. 90 - Ρετρό "Νούμερο Ένα: Δυναμικό Αγόρι #1" του Νίκου Δημ. Νικολαΐδη

Πολύ ενδιαφέρον αφιέρωμα!

 

Σελ. 91-108 - Ιστορία Ταρζάν "Το Κτήνος Της Σελήνης" (Tarzan #225, 1973) [Joe Kubert]

Δεν είχα ξαναδιαβάσει Ταρζάν παρόλο που είχα δει πολλές φορές στη ζωή μου τα περιοδικά στα περίπτερα. Μου άρεσε που το διάβασα. Εξαιρετικά παλιακό, αλλά σίγουρα όχι παντελώς αδιάφορο.

 

Σελ. 109 - Εξώφυλλο Ιστορία Στορμ σε σχέδιο του Don Lawrence

Σελ. 110 - Αφιέρωμα "Ο Μύθος Του Στορμ" του Λευτέρη Ταρλαντέζου

Εξαιρετικό αφιέρωμα. Εξηγεί ακριβώς τι είχε συμβεί σε κάποιον (σαν και μένα ) που δεν είχε ιδέα ποιός είναι ο Στορμ.

 

Σελ. 111-156 - Ιστορία Στορμ "Ο Δολοφόνος Του Έριμπαν" (Eppo, 1984 / Storm #13, 1985) [Martin Lodewijk / Don Lawrence]

Λοιπόν τον storm δεν τον ήξερα. Πριν τον διαβάσω διάβασα το άρθρο του Ταρλαντέζου και μπήκα στο νόημα και στη συνέχεια έψαξα εδώ μέσα και βρήκα το ιστορικό της έκδοσης και όλα αυτά που αφορούσαν την έκδοση της Star Comics αλλά και την συλλεκτική έκδοση των 18 πρώτων ιστοριών του. Μου δημιουργήθηκε μια φοβερή περιέργια να το διαβάσω λοιπόν. Έτσι το διάβασα μονορούφι. Η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε. Με διαφορά η καλύτερη στιγμή του τεύχους. Δεν είχα ξαναδιαβάσει ποτέ κάτι τέτοιο οπότε μου έκανε εντύπωση. Το σχέδιο, φωτορεαλιστικό έχει μια πολύ καλά ζωγραφισμένη Redhair (με τις καμπύλες τις και τα ελάχιστα ρούχα της - που σε Milo Manara ηγέτη) ένα μέτρια ζωγραφισμένο Νομάδα αλλά και έναν φοβερά κακομούτσουνο Στορμ. Οι εκφράσεις του είναι σαν να παθαίνει μικρά εγκεφαλικά. :Nurse: Η υπόθεση ήταν ενδιαφέρουσα με τον μικρό εξωγήινο σούπερ ντούπερ Τζεντάι Αιγύπτιο να κλέβει την παράσταση :firedevil:. Λίγο σουρεάλ όλα αυτά που γίνονται βέβαια, αλλά χαλάλι.  Με ενδιαφέρον θα διαβάσω τη συνέχεια στο επόμενο Μπλεκ.  

 

Σελ. 157-162 - Ιστορία "Το Παιδί Πάνθηρας" (Buster Comic, 1976) [T. Tully / W. Western & E. Bradbury]

Λοιπόν φίλοι Haters του δεν_περασα_πανεπιστημιο_και_δεν_εγινα_Spiderman_πηγα_ΤΕΙ_εγινα_παιδιπανθηρας :kabouris: έχω να κάνω μια δήλωση. Αυτή η ιστορία με πήγε πίσω στο χρόνο και ναι μου αρεεεεεσεεεεεεεεεεε! :angel:

 

Γενικά λοιπόν η έκδοση του Νέου Μπλεκ μου άρεσε και θα τη συνεχίσω. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Προστέθηκε εξώφυλλο και οπισθόφυλλο για το δεύτερο τεύχος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Καλύτερη αίσθηση από το 1ο τεύχος. Στα (πολύ) θετικά η καλύτερη ποιότητα εκτύπωσης, τα χρώματα είναι πολύ πιο ζωντανά.

 

Πάμε πιο συγκεκριμένα :

 

- Εξώφυλλο καλύτερο και πιο δυναμικό από το πρώτο

- Μα τα χίλια : Δεν μου κάνει. Απλοϊκό σχέδιο και αδιάφορο αστείο.

- Κόμικς Νέα : Ενδιαφέροντα νέα (αν και παρωχημένα την εποχή του Internet), πάλι μπράβο για την αναφορά σε άλλες εκδόσεις.

- Μπλεκ : Απλά παιδικό. Η χρήση λέξεων όπως "λιχούδης", το 2019, είναι τοοοοοσο ξεπερασμένη. 

- The Pop Corner : Ωραίες κριτικές και παρουσιάσεις, μου αρέσει ο τρόπος γραφής του Νομικού

- Μάντυ Ρίλευ : Σενάριο Άρλεκιν με αρκετά καλό σχέδιο.

- Λ-Ο : Ωραίο σχέδιο για το πότε έγινε, εθνικοπατριωτικό σενάριο. Καθαρά για ιστορικούς λόγους και για τον σεβασμό στον δημιουργό.

- Φάντομ : Αρκετά καλύτερο από το πρώτο με πολύ ωραίο σχέδιο. Θα τον ψάξω τον Alan Goldman γιατί τον αγνοώ.

- Δικαστής Ντρεντ : Κακή επιλογή ιστορίας. Είναι από τις meta ιστορίες που απευθύνονται σε γνώστες και λάτρεις της φιλοσοφίας και της αισθητικής του 2000AD, πιστεύω ότι στους υπόλοιπους θα φανεί απλά περίεργη. Καλύτερα να χρησιμοποιούνται ιστορίες με περισσότερη δράση.

- Αφιέρωμα Υπεράνθρωπος : Το διάβασα με ενδιαφέρον γιατί δεν είχα ιδέα για προέλευση του χαρακτήρα. Ιστορικό ενδιαφέρον και εδώ.

- Συνέντευξη Θάνου Κόλλια : Δεν τον γνώριζα, θα προτιμούσα να είχε μια σελίδα παραπάνω γιατί λέει ενδιαφέροντα πράγματα.

- Ο Υπεράνθρωπος : Τελικά δεν ήταν τόσο κακό όσο το φοβόμουν. Καλό σχέδιο, μου άρεσε. Απλά, μετά από ένα σημείο, η δράση έγινε τόσο γρήγορη ώστε χάθηκε η συνοχή και συνέχεια των καρέ και ήταν σαν να έβλεπα φωτογραφίες και όχι sequential storytelling που λέει και ο Eisner. Η χρήση γλώσσας ήταν μοντέρνα, το σχέδιο - όπως προανέφερα - ήταν ικανοποιητικό. Περιμένω να δω πως θα συνεχιστεί.

- Ταρζαν : Καλύτερη από την προηγούμενη ιστορία, old-school βεβαίως αλλά οριακά ανεκτό για τα δικά μου γούστα.

- Στορμ : Όπως και το προηγούμενο, σχεδιαστικά ξεχωρίζει αν και σεναριακά με κούρασε λίγο. Πολύ μπλα-μπλα και πολύ περιγραφή.

- Φίλαθλος : Παρουσίαση η οποία θα προτιμούσα να δίνει περισσότερη έμφαση στο ίδιο το περιοδικό και όχι σε 4 συγκεκριμένες ιστορίες.

- Το Παιδί Πάνθηρας : Απλά παιδικό.

 

Περιέργως, χωρίς να μου αρέσει κάποια ιστορία πάρα πολύ, πιστεύω ότι η συνταγή είναι επιτυχημένη και με κράτησε, διαβάζοντας το σχεδόν μονορούφι. Με λίγες προσαρμογές, μπορεί να φτάσει σε υψηλά επίπεδα. Αν κρατάω 2 πράγματα από το περιοδικό, αυτά είναι το σχέδιο του Κόλλια και αυτό του Goldman. Ίσως πρέπει να ψάξω να βρω το Υψιλον και κάτι από Phantom.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Πρόκειται σε γενικές γραμμές για ένα πολύ καλό τέυχος ,καλύτερο κατα τη γνώμη μου του πρώτου .

Το διάβασα σχεδόν όλο και τα σημεία που μου έκαναν περισσότερη εντύπωση ήταν :

1.Το χρώμα στην ιστορία του Μπλεκ .Κατά τη γνώμη μου πρόκειται για τον καλύτερο χρωματισμό που έγινε ποτέ σε ιστορία των ΕsseGesse που εκδόθηκε στη χώρα μας ,μακράν του δεύτερου .Απολαυση πραγματική ,πολλά μπράβο στους συντελεστές .:respect:

2.Το σκίτσο στον Υπεράνθρωπο από τον Θάνο Κόλλια με εξέπληξε πολύ ευχάριστα  !!

Ενας Ελληνας σχεδιαστής που προσωπικά αγνοούσα την υπαρξή του και ο οποίος θεωρώ οτι θα μπορούσε να σταθεί αξιοπρεπώς και στο εξωτερικό . :respect:

3.Η ιστορία και κυρίως το σχέδιο του Φαντομ ήταν υπέροχα.Και εδώ αγνοούσα τον δημιουργό (Alan Goldman) ,άλλη μια δυνατή παρουσία στο 2ο τεύχος .:respect:

4.Τέλος πολύ καλή εντύπωση μου άφησε η ιστορία του Ταρζαν με το σχέδιο του Kubert να είναι απολαυστικό σε κάποια καρέ.

 

Μπράβο για μια ακόμα φορά στην εκδοτική που προσπαθεί ολοφάνερα να δώσει νέα πνοή στο περιοδικό και να καλύψει οσο το δυνατόν μεγαλύτερο και διαφορετικό φάσμα αναγνωστών .:respect:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

5 hours ago, Dredd said:

- Συνέντευξη Θάνου Κόλλια : Δεν τον γνώριζα, θα προτιμούσα να είχε μια σελίδα παραπάνω γιατί λέει ενδιαφέροντα πράγματα.

 

 

Η στιγμή που συνειδητοποιείς πόσα χρόνια αποχής του Θάνου έχουν περάσει (γύρω στη δεκαετία) ώστε υπάρχουν άτομα που ασχολούνται συστηματικά με τα κόμικς και δεν τον ξέρουν!

 

Αύριο θα πάρω κι εγώ το τεύχος από το περίπτερο :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Είναι λίγο old-school το σχέδιο του και σίγουρα έχει κάποια θέματα με το pacing, αλλά είναι αρκετά λεπτομερές και κάνει καλό χρώμα.

Σίγουρα στους 5-10 καλύτερους Έλληνες, σε ότι έχει σχέση με ρεαλιστικό σχέδιο, αν κρίνω βέβαια από αυτές τις λίγες σελίδες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

19 ώρες πριν, Dredd είπε:

- Εξώφυλλο καλύτερο και πιο δυναμικό από το πρώτο

To σημαντικό δε λες. Με το βρακί στη σωστή του θέση. ΠΑΝΩ από το παντελόνι/κολάν :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Αν και έχω ένα obsession με το παρελθόν (κόμικς, μουσική, ταινίες) και αγαπώ (από συναισθηματικής πλευράς) το Μπλεκ γιατί μεγάλωσα μαζί του στις αρχές της δεκαετίας του 1980, θεωρώ ότι είναι όντως ξεπερασμένο όπως και όλα τα παρεμφερή κόμικς (Ζαγκόρ, Ομπραξ, Κάπτεν Μαρκ, κλπ.)

 

Νομίζω ότι απευθύνεται μόνο σε νοσταλγούς και ρετρολάγνους, και δεν λέει τίποτα απολύτως στην νέα γενιά. Και μένα μ' αρέσουν τα τραγούδια του 30 και του 40 και συλλέγω το αμερικάνικο chart του Billboard από την αρχή που ξεκίνησε πριν από 80 χρόνια, αλλά στους πιτσιρικάδες που ακούνε την Ariana Grande δεν λέει τίποτα η μουσική του Glenn Miller και του Jimmy Dorsey.

 

Η διαφορά μεταξύ του Μπλεκ και του Metropolis είναι ότι το πρώτο είναι εντελώς ξεπερασμένο, ενώ το δεύτερο παραμένει φρέσκο και ας βγήκε στην δεκαετία του 1920. Είναι ένα φουτουριστικό φιλμ το οποίο δεν έχει σχέση ας πούμε με τις κωμωδίες των Abbott & Costello που αν και μεταγενέστερες ταινίες, σήμερα είναι dated.

 

Επίσης ο Μπλεκ στο εξωτερικό δεν ήταν ιδιαίτερα δημοφιλής σε αντίθεση με την χώρα μας. Ο καθένας μπορεί να διαβάζει ότι θέλει (περί ορέξεως...) αλλά αντικειμενικά οι περισσότερες ιστορίες που υπάρχουν στο Μπλεκ είναι πλέον μπανάλ.

 

Δυστυχώς η νοοτροπία του κόσμου στην Ελλάδα είναι τέτοια που οι ρετρολάγνοι κυριαρχούν σ' αυτή την χώρα. Αλλωστε δεκαετίες ολόκληρες παραμυθιαζόμαστε με το ένδοξο παρελθόν μας και την ιστορία μας (η οποία είναι σπουδαία) αλλά δεν κοιτάμε μπροστά.

 

Έβλεπα προηγουμένως το νέο επίσημο Ελληνικό chart της εβδομάδας και έβαλα τα γέλια. Ενώ στις ΗΠΑ και στην Αγγλία κυριαρχούν απόλυτα τα νέα ονόματα και ανεβαίνουν στο Νο.1 οι Bring Me The Horizon, 21 Savage και A Boogie Wit Da Hoodie, στην χώρα μας η ρετρολαγνεία ζει και βασιλεύει. Δείτε τι υπάρχει στο current chart μεταξύ άλλων το Φεβρουάριο 2019:

 

5    QUEEN    BOHEMIAN RHAPSODY
7    EAGLES    HOTEL CALIFORNIA
8    FLEETWOOD MAC    GREATEST HITS
9    QUEEN    THE PLATINUM COLLECTION
14    EAGLES    THEIR GREATEST HITS 1971-1975
15    EAGLES    DESPERADO
18    QUEEN    GREATEST HITS
19    QUEEN    GREATEST HITS II
20    FLEETWOOD MAC    THE DANCE
21    RED HOT CHILI PEPPERS    CALIFORNICATION
22    THE DOORS    THE SOFT PARADE
24    COLLINS PHIL    BOTH SIDES
24    EAGLES    ON THE BORDER
24    KRAFTWERK    AUTOBAHN
24    THE DOORS    L.A. WOMAN
29    FLEETWOOD MAC    IN CONCERT
30    VANGELIS    NOCTURNE
32    EAGLES    THE LONG RUN
32    THE DOORS    MORRISON HOTEL
34    EAGLES    ONE OF THESE NIGHTS
35    ΧΑΤΖΙΔΑΚΙΣ ΜΑΝΟΣ    ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΗΣ ΤΖΟΚΟΝΤΑ
38    THE BEATLES    THE BEATLES (WHITE ALBUM)
40    KNOPFLER MARK    DOWN THE ROAD WHEREVER
41    QUEEN    A NIGHT AT THE OPERA
45    MCCARTNEY, WINGS    WILD LIFE
50    MORRISON VAN    THE PROPHET SPEAKS
52    QUEEN    QUEEN
55    QUEEN    THE WORKS
56    DIRE STRAITS    MAKING MOVIES
56    THE DOORS    THE DOORS
63    STEELY DAN    CITIZEN 1972-1980
65    COLLINS PHIL    FACE VALUE
65    FLEETWOOD MAC    BARE TREES
65    SINATRA FRANK    ULTIMATE SINATRA
65    VAN HALEN    1984
65    YOUNG NEIL    SILVER & GOLD
65    YOUNG NEIL    HARVEST

 

Έτσι θα πάμε μπροστά. Ατενίζουμε το μέλλον με αισιοδοξία. :sleep3:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Είμαστε τόσοι πολλοί οι ρετρολάγνοι σε αυτή τη χώρα που καθορίζουμε ακόμα και τα charts; Μωρέ μπράβο μας! :)

Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση οι καλλιτέχνες που βρίσκονται στο παραπάνω κατεβατό, να αρέσουν και στη νέα γενιά;

Ο γιός μου που είναι 10 ετών και λατρεύει τον Michael Jackson και τους Bon Jovi τι είναι; Ρετρολάγνος;

Μην προλάβετε να πείτε ότι του έκανα προσηλυτισμό γιατί θα χάσετε... Τους Bon Jovi, μου τους έφερε από το σχολείο...

 

Επίσης, τι δουλειά έχουν τα παιδικά μου χρόνια που νοσταλγώ και λατρεύω, με την ιστορία της Ελλάδας και το ένδοξο παρελθόν της;

 

Για να το ξεκαθαρίσουμε... Μπλεκ αγοράζουμε... Μπλεκ... Για όλα τα άλλα υπάρχει ο Μπλε Κομήτης ή κάποιο άλλο περιοδικό που ενδεχομένως εκδοθεί να καλύψει το όποιο κενό υπάρχει για τους λάτρεις των σύγχρονων ιστοριών...

 

:beer2:

 

 

Επεξεργασία από archon
ψιλο-ορθογραφικό...
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

1 ώρα πριν, archon είπε:

 

Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση οι καλλιτέχνες που βρίσκονται στο παραπάνω κατεβατό, να αρέσουν και στη νέα γενιά;

Ο γιός μου που είναι 10 ετών και λατρεύει τον Michael Jackson και τους Bon Jovi τι είναι; Ρετρολάγνος;

Μην προλάβετε να πείτε ότι του έκανα προσηλυτισμό γιατί θα χάσετε... Τους Bon Jovi, μου τους έφερε από το σχολείο...

 

 

Βεβαίως και υπάρχει. Απλά μου κάνει εντύπωση η απουσία νέων ονομάτων στο physical chart των albums (που διαμορφώνεται από τους ενήλικες αφού οι νέοι προτιμούν το online streaming αντί για την αγορά των CDs που είναι πλέον νεκρά).

 

Αντιθέτως, στο digital chart (που διαμορφώνεται από την νεολαία) όλο το Τοπ 100 είναι από νέους καλλιτέχνες (και ιδιαίτερα rappers) ενώ δεν υπάρχουν καθόλου βετεράνοι. Το ραδιόφωνο έχει τα ίδια χάλια με το physical chart.

 

Αλλά για να μην ξεφεύγω από το θέμα μας που είναι ο Μπλεκ, συνειδητοποίησα ότι ακόμα και στα τέλη της δεκαετίας του 80, ο Ανεμοδουράς συνέχισε να δημοσιεύει ιστορίες όπως ο Γκρίνγκο και άλλες ανάλογες που ήταν old fashioned.

 

Το 1990 δημοσίευσε ιστορίες του Batman από την μακρινή δεκαετία του 40 (golden age) όταν την ίδια στιγμή στην Αμερική ο Frank Miller και ο Alan Moore ανανέωναν τον σκοτεινό ιππότη. Θα μπορούσε να δημοσίευε ιστορίες από το '70 ή το ΄80 (το ξέρω ότι είναι θέμα αδείας από την DC και copyright).

 

Απλά νιώθω ότι ο Μπλεκ ακόμα και τότε ήταν λίγο παλιομοδίτικος σε ότι αφορά την επιλογή των ιστοριών. Για μένα ο Μπλεκ -όσο κι αν τον αγαπώ- έχει τελειώσει. Προτιμώ να τον θυμάμαι όπως ήταν τότε (τις παλιές καλές εποχές). Το 1979 ο Νέος Δυναμικός Μπλεκ ήταν υπέροχος. Το 2019 ο νέος Μπλεκ μοιάζει περισσότερο με καρικατούρα.

 

Είναι σαν να περιμένουμε να βγάλει καλό άλμπουμ φέτος ο Elton John ή ο Σταμάτης Κόκοτας. Είναι αδύνατον. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33858
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Λοιπόν πραγματικά με διασκεδάζει αφάνταστα αυτή η αντιπαράθεση - χάσμα γενεών οπότε λέω να πω κ εγω τη χαζομάρα μου.

Στα δικα μου μάτια τα πράγματα είναι πολύ απλά

Είσαι εκδότης/μουσικός παραγωγός/κινηματογραφικός παραγωγός και επενδύεις σε Μπλεκ/U2/Metropolis. Η αγορά θα σε κρίνει. Αν δεν της αρέσει θα πας άπατος. Αν της αρέσει τότε όλα καλά. 

Αν η αγορά σήμερα θέλει "Ρετρο" (Θεε και κύριε είναι ρετρό οι Queen και είναι φρέσκοι οι A Boogie Wit Da Hoodie που δεν φτάνουν ούτε τις κάλτσες τους να μυρίσουν) τότε δύο είναι τα τεινά.

 

α) Η νέα γενιά εκφράζεται σε άλλους χόρους (digital comic, youtube e.t.c. όπως ορθά αναφέρθηκε πιο πάνω από τον @CaptainMarvel17) και καλά κάνει.

β) Αυτά που αρέσουν στη νέα γενιά είναι ποιοτικά υποδεέστερα από παλιότερα και για αυτό δεν μπορούν να τα εκτοπίσουν από όλους τους χώρους. 

 

Για μένα ισχύουν και τα 2. Το β το αναφέρω κυρίως για τη μουσική και μόνο για αυτή όπου η μουσική της τρέχουσας δεκαετίας είναι σαφώς υποδεέστερη από παλιότερη.Αυτό το δείχνουν και οι άπειρες διασκευές. Νεολαίοι μη βαράτε και εγω μεγάλωσα στα 90's με Μπίγαλη και Καλίρη που σήμερα δεν ακούγονται πουθενά (εκτός από Ρετρο αφιερώματα) ενώ οι QUEEN που δεν είναι της δικιάς μου γενιάς είναι απλά ΑΠΛΗΣΙΑΣΤΟΙ.

 

Αν λοιπόν το ΜΠΛΕΚ πουλάει (και γιατί όχι άλλωστε είναι περιοδικάρα) τότε ούτε οι εκδότες έχουν πρόβλημα ούτε αυτοί που το αγοράζουν. Αν δεν πουλάει οκ τότε οι εκδότες έχουν πρόβλημα.

Αν θέλετε κάτι πιο μοντέρνο (και καλά κάνετε) τότε πρέπει να πείσετε με τη δυναμική σας για αυτό. (ουπς με το δεύτερο πληθυντικό παραδέχομαι οτι δεν είμαι νέος. :lol:)

Αυτό είναι το ζητούμενο. Και μακάρι να γίνει γιατί θα σημαίνει οτι ο χώρος των κόμικ που τόσο αγαπάμε δεν είναι ασήμαντος για τη νέα γενιά.

Αυτό φίλε @CaptainMarvel17 είναι το πραγματικά ανησυχητικό όχι το αν κυκλοφορεί το Μπλεκ με τον Ταρζάν μέσα.

Το ξαναγράφω. Αν κυκλοφορεί το Μπλεκ όπως είναι γιατί γουστάρει ο εκδότης και γιατί γουστάρει να έχει Ρετρο κοινό όλα καλά. Αν πάλι κυκλοφορεί έτσι γιατί δεν υπάρχει νεανικό κοινό να στηρίξει ένα πιο μοντένρο κόμικ τότε έχουμε πρόβλημα. Αυτό βέβαια το ξέρει ο εκδότης και όχι εμείς εδώ μάλλον.

Και 2 ΥΓ

 

1. Το 1991 ο Μπλεκ μπορεί να ήταν παλιομοδίτικος όπως όλοι λέτε αλλά κανένας δεν γκρίνιαζε για αυτό γιατί κανείς δεν το ήξερε, ή κανείς δεν ενδιαφέροταν. Κανείς όμως.

2. Το να θες να διαβάζεις ρετρο κόμικ με την ιστοριολαγνία που υπάρχει στη χώρα είναι δύο ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ.

 

:beer5:

edit: Εβαλα και άκουσα τον A Boogie Wit Da Hoodie. Εντάξει δεν ήταν και τόσο κακός. Ας μην είμαι απόλυτος. Καλό ρυθμό και μουσική είχε.:cool: 

Αλλά Queen δεν θα γίνει ούτε σε έναν αιώνα

 

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

43 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Αν λοιπόν το ΜΠΛΕΚ πουλάει (και γιατί όχι άλλωστε είναι περιοδικάρα) τότε ούτε οι εκδότες έχουν πρόβλημα ούτε αυτοί που το αγοράζουν. Αν δεν πουλάει οκ τότε οι εκδότες έχουν πρόβλημα.

Αν θέλετε κάτι πιο μοντέρνο (και καλά κάνετε) τότε πρέπει να πείσετε με τη δυναμική σας για αυτό. (ουπς με το δεύτερο πληθυντικό παραδέχομαι οτι δεν είμαι νέος. :lol:)

Αυτό είναι το ζητούμενο. Και μακάρι να γίνει γιατί θα σημαίνει οτι ο χώρος των κόμικ που τόσο αγαπάμε δεν είναι ασήμαντος για τη νέα γενιά.

Αυτό φίλε @CaptainMarvel17 είναι το πραγματικά ανησυχητικό όχι το αν κυκλοφορεί το Μπλεκ με τον Ταρζάν μέσα.

Το ξαναγράφω. Αν κυκλοφορεί το Μπλεκ όπως είναι γιατί γουστάρει ο εκδότης και γιατί γουστάρει να έχει Ρετρο κοινό όλα καλά. Αν πάλι κυκλοφορεί έτσι γιατί δεν υπάρχει νεανικό κοινό να στηρίξει ένα πιο μοντένρο κόμικ τότε έχουμε πρόβλημα. Αυτό βέβαια το ξέρει ο εκδότης και όχι εμείς εδώ μάλλον.

 

 Το 1991 ο Μπλεκ μπορεί να ήταν παλιομοδίτικος όπως όλοι λέτε αλλά κανένας δεν γκρίνιαζε για αυτό γιατί κανείς δεν το ήξερε, ή κανείς δεν ενδιαφέροταν. Κανείς όμως.
 

 

Προφανώς κυκλοφορεί σ' αυτή την μορφή γιατί ο εκδότης απευθύνεται στους νοσταλγούς και ξέρει ότι δεν θα πιάσει στις νεότερες ηλικίες. Σε τελική ανάλυση είναι θέμα επιλογής. Εγώ αν ήμουν στη θέση του θα φρόντιζα να ανανεώσω το περιοδικό με νέες και πιο μοντέρνες ιστορίες και όχι να χρησιμοποιώ τα παλιά υλικά. Ξαναζεσταμένο φαγητό είναι όλο αυτό. Been there, done that που λένε και οι Αμερικάνοι.

 

Ότι δεν ανανεώνεται πεθαίνει. Είναι η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων. Και εμένα μ΄αρέσουν πάρα πολύ τα silver / bronze age comics της DC και Marvel και αγοράζω σαν τρελός όλες τις συλλογές με τα παλιά κόμικς που βγάζουν, αλλά δεν έχω την απαίτηση να είναι τα σημερινά τεύχη / ιστορίες τους όπως αυτά που διάβαζα πριν από 40 χρόνια. Θα ήταν παράλογο να απαιτήσω κάτι τέτοιο.

 

Ένας από τους λόγους που η μουσική ροκ έχει υποχωρήσει παγκοσμίως είναι λόγω της έλλειψης ανανέωσης του ήχου και των συνεχών αναμασημάτων. Αντιθέτως η χορευτική μουσική, η R&B, η ποπ, ή ακόμη και η country εξακολουθούν να πουλάνε στην Αμερική επειδή έχουν ανανεωθεί σημαντικά. Ακόμη και το ελληνικό λαϊκό τραγούδι έχει αλλάξει ήχο τα τελευταία 25 χρόνια (έχουν αφαιρέσει το μπουζούκι).

 

Δεν μπορεί σε μία κοινωνία που αλλάζει συνέχεια σε όλους τους τομείς, να μένει ο Μπλεκ αναλλοίωτος σαν να μην πέρασε μια μέρα. Αν ο εκδότης είναι ικανοποιημένος, μπράβο του. Πάντως αποκλείεται να κερδίσει νέους οπαδούς.

 

Δείτε περιοδικά όπως το Variety, το Rolling Stone, το Time, το Billboard, το Playboy, πόσο έχουν αλλάξει τα τελευταία 50 χρόνια. Δεν έχουν καμία σχέση με το πως ήταν το 1969. Διαφορά μέρα με την νύχτα.

 

Εξαιρετικά αφιερωμένο σε όλους τους νοσταλγούς του παρελθόντος. :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

@CaptainMarvel17 να βάλω και μία ακόμη παράμετρο; Το ρετρό είναι και φθηνό. Τι δικαιώματα μπορεί να έχει ο Μάντι Ρίλεϋ ή το παιδί Πάνθηρ;

 

Πάντως το Μπλεκ μπορεί το 1991 να ήταν ήδη ξεπερασμένο αλλά το 1980 δημοσίευε ιστορίες της εποχής του. Επίσης μιλάμε για επιλογή του επιχειρηματία που δικαιώνεται ή όχι από το κοινό, αλλά εγώ ως κοινό βλέπω ότι έχουν γίνει κάποιες επιλογές και ΟΛΕΣ (μα όλες) οι επιλογές έχουν στην πορεία αλλάξει, αναπροσαρμοστεί, διαφοροποιηθεί κλπ. Άρα δεν πάνε όλα τέλεια. Και παρά το ότι τα πάντα έχουν υποστεί αλλαγή γυρνάει η συγκεκριμένη εκδοτική γύρω γύρω από το ίδιο λουλούδι, λες και δεν έχει άλλα ο κάμπος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33858
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τα λέτε καλα. Σε γενικές γραμμές μιλάτε σωστα. Όμως το γιατί συμβαίνει αυτό δεν ερμηνεύετε σωστά. Ίσως ο εκδότης έχει κάνει έρευνα αγοράς και βλέπει τι πουλάει κ τι όχι. Για την ακρίβεια τι θα πουλήσει και τι όχι (εμφανής η διαφορά). 

Ας πούμε κ εγώ σιχαίνομαι τα λαϊκά τραγούδια στο ράδιο και τα μισά ραδιόφωνα παίζουν λαϊκά. Λες κ δεν υπάρχει κάτι άλλο. Γιατί? Ηλίθιοι είναι ή πουλάνε? Μάλλον το δεύτερο αν και σας είπα το σιχαίνομαι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

blrekmeme.thumb.jpg.9b1711a62ffcc246f465a85329e0e3df.jpg

 

 

 

εγω πάντως στο επόμενο θέλω σιδερότυπα (δεν γελάω)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αν πάντως έκανε έρευνα αγοράς αρχικά και στη συνέχεια διέκοψε τις εκδόσεις ή τις αναπροσάρμωσε μάλλον δεν έγινε σωστά η έρευνα αγοράς ή δεν αξιολογήθηκαν σωστά τα ευρήματά της.

 

Ο νέος Μπλεκ μετά από 60 τεύχη έγινε ο Μπλεκ της παρούσας έκδοσης, ο οποίος βασικά είναι στην ίδια φιλοσοφία με την προηγούμενη σειρά. Ο Mister No και οι άλλοι μετά από 24; τεύχη κατέβασε ρολά και ο ήρωας ενσωματώθηκε στον Ζαγκόρ πριν βγει σε αυτόνομα "γκραφικ νόβελ". Ο Ζαγκόρ με την σειρά του ξεκινώντας από ένα τεύχος ειδικής έκδοσης στον Ελεύθερο Τύπο το 2016 απέκτησε δική του έκδοση το ίδιο έτος, απορρόφησε τον Μίστερ Νο το 2017 και έκλεισε το 2018 για να επιστρέψει πάλι το 2018 σαν "γκράφικ νόβελ".

 

Αποτελεί τον εκδότη που αγοράζω κατά κύριο λόγο τα τελευταία χρόνια (από το 2015) αλλά προφανώς οι επιλογές του κουράζουν γρήγορα το κοινό αναγκάζοντάς τον να βρίσκεται σε μια συνεχή αναζήτηση ύφους, ηρώων και τελικά αναγνωστών. Όμως οι αναγνώστες που είχαν εγκαταλείψει τον Μπλεκ εδώ και πάνω από 20 χρόνια θα επέστρεφαν για κάτι περισσότερο από μια σύντομη επαφή για χάρη του παλιού καλού καιρού;

 

Ακόμα. Ξέρει κανείς αν έχει κυκλοφορήσει το νέος τεύχος στην Κρήτη; Το ψάχνω 2 μέρες αλλά δεν το έχω δει πουθενά...

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

4 hours ago, Manitou said:

 

Εβαλα και άκουσα τον A Boogie Wit Da Hoodie.

 

 

Μικρή παρέμβαση για να πω ότι δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό το "Boogie Wit Da Hoodie" :D:D

Συνεχίστε :lol:

 

(α πήρα σήμερα τελικά το Μπλεκ, έχω διαβάσει ήδη το μισό)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

2 λεπτά πριν, Lord Makro είπε:

 

Μικρή παρέμβαση για να πω ότι δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό το "Boogie Wit Da Hoodie" :D:D

Συνεχίστε :lol:

 

(α πήρα σήμερα τελικά το Μπλεκ, έχω διαβάσει ήδη το μισό)

 

Είναι ράπερ που ανέβηκε πρόσφατα στο Νο.1 της Αμερικής (Billboard Top 200 Albums). Επειδή όμως το ελληνικό ραδιόφωνο αποτελείται από διευθυντές προγράμματος οι οποίοι είναι κάποιας ηλικίας, δεν τα ξέρουν και φυσικά δεν τα παίζουν.

 

Ας είναι καλά το Spotify και το YouTube. Εχουμε σωθεί αφού υπάρχουν τα πάντα εκεί και τα ακούμε αμέσως και ταυτόχρονα με το εξωτερικό. Το ελληνικό ραδιόφωνο δεν είναι καθόλου ενημερωμένο και έχει μείνει στην συγχωρεμένη Amy Winehouse αφού τα playlists ανανεώνονται με ένα νέο τραγούδι το μήνα μόνο. LOL :lol:

 

Μία τρελή ιδέα που έχω είναι να επανακυκλοφορούσε ο Μπλεκ τα τεύχη της Β και Γ περιόδου (Νέος Δυναμικός και Νέα Περίοδος). Αυτό τουλάχιστον θα είχε μία συλλεκτική αξία για όλους εμάς τους παλιότερους. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

7 ώρες πριν, thor77 είπε:

Ακόμα. Ξέρει κανείς αν έχει κυκλοφορήσει το νέος τεύχος στην Κρήτη; Το ψάχνω 2 μέρες αλλά δεν το έχω δει πουθενά...

 

Το αγόρασα σήμερα το μεσημέρι αλλά είχε μονάχα ένα τεύχος (όταν έφτασα εγώ, τουλάχιστον) το περίπτερο στην Καλοκαιρινού. Τη Δευτέρα (που βρήκα τους "Λήσταρχους" επιτέλους!) δεν υπήρχε...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2742
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εξαιρετικό και το δεύτερο τεύχος. Παρόλο που στην προηγούμενη έκδοση είχαν αρχίσει να με κουράζουν οι ρετρό ιστορίες, τώρα τις απολαμβάνω καθώς υπάρχει χώρος για όλους. Ο Στορμ και ο Ντρεντ ήταν κινήσεις ματ της εκδοτικής και είμαι σίγουρος ότι θα ακολουθήσουν πολλές εκπλήξεις στο μέλλον. Νομίζω ότι μετά από αρκετούς πειραματισμούς και έρευνα το Μπλεκ πήρε την σωστή σύγχρονη μορφή του. Ένα κοκτέιλ κόμικς που σε φτιάχνει από τις πρώτες γουλιές.Όσον αφορά την τιμή και την περιοδικότητα νομίζω ότι είναι ιδανική για πολλούς λόγους κυρίως όμως λόγω της οικονομικής κρίσης που ταλαιπωρεί πολλούς συνομηλίκους μου (40+) οι οποίοι αποτελούν μια μεγάλη αναγνωστική βάση καθώς έχουν μεγαλώσει με κόμικς του συγκεκριμένου είδους. Το ταξίδι με το χάρτινο καραβάκι συνεχίζεται λοιπόν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  63
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1627
  • Achievement Points:  349
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Είχα πάρει απόφαση να μην ξαναγράψω εδώ, καθότι φαίνεται πως είμαι, μάλλον ανεπιθύμητος από ορισμένους. Όμως, για λόγους αγάπης για το αντικείμενο (κόμικς) και λόγω σεβασμού προς την προσπάθεια που εδώ και 5 χρόνια κάνει ο κ. Λεωκράτης Ανεμοδουράς (τα χρήματά του βάζει ο άνθρωπος, ας μην το ξεχνάμε, σε ιδιαίτερα χαλεπούς καιρούς), θα πω αυτά τα ολίγα: Το (μικρό, ούτως ή άλλως) αναγνωστικό κοινό της Ελλάδας αποτελείται (και) από νοσταλγούς, όπως είμαι κι εγώ. Αυτό δεν σημαίνει ότι εμείς οι φίλοι των ρετρό-κόμικς (κι όχι μόνο) ζούμε μόνο στο παρελθόν, ή ότι θέλουμε να διαβάζουμε μόνο τα κόμικς της νιότης μας. Σεβόμαστε (τουλάχιστον εγώ) όλους τους νέους καλλιτέχνες και ασχολούμαστε με τη δουλειά τους, απλά όταν η κουβέντα πάει στο θυμικό, τότε υπερισχύουν ο Μπλεκ, ο Ζαμπάτο, ο Ρόυ, ο Μπιλ Φάρμερ, ο Ταρζάν κ.ο.κ. Αυτό δεν είναι κακό. Κανείς όμως από τους παλαιούς δεν διάβασα να εκφράζεται απαξιωτικά για τα γούστα των νεότερων. Κρίμα, θεωρώ, αλλά ας χαμηλώσουν οι τόνοι από όλους (πρώτο βάζω τον εαυτό μου) Ζητώ μία ειλικρινή ΣΥΓΝΩΜΗ αν έχω προσβάλλει (άθελά μου) κάποιον ή κάποιους και σας καλώ να αγκαλιάσουμε με δημιουργική και καλόπιστη κριτική το "προϊόν", ώστε να γίνει, όσο γίνεται, καλύτερο. Ευχαριστώ που με διαβάσατε.

 

 

 

On 6/2/2019 στο 10:49 ΜΜ, CaptainMarvel17 είπε:

Μία τρελή ιδέα που έχω είναι να επανακυκλοφορούσε ο Μπλεκ τα τεύχη της Β και Γ περιόδου (Νέος Δυναμικός και Νέα Περίοδος). Αυτό τουλάχιστον θα είχε μία συλλεκτική αξία για όλους εμάς τους παλιότερους. :)

 

Μαζί σου κι εγώ, έχω όλους (σχεδόν) τους "Νέους Δυναμικούς" και πολλά από το ξεκίνημα της "Νέας Περιόδου", αλλά τι να το κάνεις... μουχλιάζουν σιγά - σιγά στα χαρτόκουτά τους, άλλη χάρη λοιπόν να τα δούμε ξανά στα περίπτερα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

6 λεπτά πριν, Nikos Nikolaidis είπε:

 

Μαζί σου κι εγώ, έχω όλους (σχεδόν) τους "Νέους Δυναμικούς" και πολλά από το ξεκίνημα της "Νέας Περιόδου", αλλά τι να το κάνεις... μουχλιάζουν σιγά - σιγά στα χαρτόκουτά τους, άλλη χάρη λοιπόν να τα δούμε ξανά στα περίπτερα. :)

 

Υπάρχουν σε digital μορφή στην αρχειοθήκη, αλλά το digital δεν μπορεί να συγκριθεί με το φυσικό προιόν. Άλλη είναι η χάρη να πιάνεις το κόμικ στο χέρι σου, να το ακουμπάς, να το νιώθεις, να μυρίζεις το χαρτί κλπ.

 

Βέβαια, εμπορικά είναι ασύμφορο για τον Ανεμοδουρά να επανεκδόσει ατόφια τα παλιά τεύχη. Δεν νομίζω ότι αυτό είναι εφικτό. Απλά για μένα αυτά τα τεύχη έχουν μεγαλύτερη (συναισθηματική) αξία από τα μεταγενέστερα Μπλεκ, λόγω νοσταλγίας.

 

Όπως και να το κάνουμε αυτή ήταν η χρυσή εποχή του Μπλεκ, και όχι η σημερινή. Είναι σαν να συγκρίνουμε τα παλιά άλμπουμς των Rolling Stones από το 60 και το 70 με αυτά που έβγαλαν μετά από το 1980. Δεν υπάρχει σύγκριση. Άλλη ποιότητα τα παλιά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  63
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1627
  • Achievement Points:  349
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

7 λεπτά πριν, CaptainMarvel17 είπε:

 

Υπάρχουν σε digital μορφή στην αρχειοθήκη, αλλά το digital δεν μπορεί να συγκριθεί με το φυσικό προιόν. Άλλη είναι η χάρη να πιάνεις το κόμικ στο χέρι σου, να το ακουμπάς, να το νιώθεις, να μυρίζεις το χαρτί κλπ.

 

Βέβαια, εμπορικά είναι ασύμφορο για τον Ανεμοδουρά να επανεκδόσει ατόφια τα παλιά τεύχη. Δεν νομίζω ότι αυτό είναι εφικτό. Απλά για μένα αυτά τα τεύχη έχουν μεγαλύτερη (συναισθηματική) αξία από τα μεταγενέστερα Μπλεκ, λόγω νοσταλγίας.

 

Όπως και να το κάνουμε αυτή ήταν η χρυσή εποχή του Μπλεκ, και όχι η σημερινή. Είναι σαν να συγκρίνουμε τα παλιά άλμπουμς των Rolling Stones από το 60 και το 70 με αυτά που έβγαλαν μετά από το 1980. Δεν υπάρχει σύγκριση. Άλλη ποιότητα τα παλιά.

 

Ας μη γελιόμαστε φίλε μου, ασύμφορο είναι και δεν πρόκειται να επανεκδοθούν. Εδώ το Μπλεκ με τη νέα του μορφή κι ακόμη παλεύει να θεμελιωθεί στο"στερέωμα", πόσω μάλλον αν το κοινό περιοριστεί στους ... μειοψηφούντες νοσταλγούς :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.