Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ionas Aggelis

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

μιας και λέει ο καθένας τι θέλει :lol::PPP:

 

εγώ θα ήθελα να μην έχει τον μπλεκ σε όλα τα εξώφυλλα :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 491
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6944
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

28 λεπτά πριν, mr-d είπε:

μιας και λέει ο καθένας τι θέλει :lol::PPP:

 

εγώ θα ήθελα να μην έχει τον μπλεκ σε όλα τα εξώφυλλα :lol:

 

Εγώ να μην έχει τον Μπλεκ μέσα.

 

Να είναι απλά ο τίτλος του περιοδικού, άντε και το εξώφυλλο ....??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Σχετικά με αυτά που θα θέλαμε... Έχω παραπάνω από μία ιδέες: 

 

- Αρχικά, ένα must που πρέπει να έχουν τα επόμενα τεύχη είναι ένα, τουλάχιστον, κόμικς του Hugo Pratt. Πέρα από τον Κόρτο Μαλτέζε υπάρχουν δεκάδες αυτοτελή short κόμικς, όπως το "Lobo Conrad" [6 σελίδες, Hora Sero Cemanal #22 (1/1958)], Los Heroes Siempre Regresan [11 σελίδες, Album De El Tony #92 (2/1965)], Silver Pan [14 σελίδες, Albi Uragano Serie ΙΙ #1-7 (1947)], Indian Lore (2 σελίδες),  Sloogan e i piani scomparsi [6 σελίδες, Fuori Catedra (1946)], Baldwin 622 [23 σελίδες, Quel Fantastico Treno, 1992]. Επιπλέον, μπορεί άνετα να μπει το Ernie Pike, το οποίο έχει συνολικά 22 αδημοσίευτες ιστορίες, με 18 από αυτές να κυμαίνονται από 4 έως 12 σελίδες. Τέλος, από Κόρτο Μαλτέζε να μπουν οι υπόλοιπες 4 μικρές ιστορίες, "Le Theme Astral De Corto Maltese" (1 σελίδα, από 5 strips), "Sogno di Una Biennale di Fine Estate" (6,5 σελίδες, από 4 strips, La Reppublica 1982, σενάριο Alberto Ongaro), "Avevo Un Apputamento" (8 σελίδες, 3 strips, 1992, σενάριο Alberto Ongaro) και "Periplo Immaginario" (5 σελίδες, 3 strips, 1995). 

 

- Από νέα κόμικς θα ήθελα σίγουρα ένα ποδοσφαιρικό, ολιγοσέλιδο φυσικά, και για αυτό προτεινώ το Roy of the Rovers - τις νέες ιστορίες της Rebellion σε graphic novel - αλλά και το "Stark - Matchwinner For Hire" (κυκλοφόρησε στο Μπλεκ Νέας Περιόδου, Γκολ, Αγόρι) που απαρτίζεται από 4σέλιδα αυτοτελή επεισόδια. Επιπλέον, το "Κούτσα-Κούτσα Προς Τη Δόξα" - με ιστορίες τύπου Παιδί Πάνθηρας που συνεχίζονται με 3σέλιδα επεισόδια -  που έχω ακούσει τα καλύτερα (κυκλοφόρησε στο Μπλεκ Νέας Περιόδου) και με έχει φάει η περιέργεια να το διαβάσω. Τέλος, το BD "Vincent Larsen" του δημιουργού του Έρικ Καστέλ, Raymond Reding, που έχει μία 6-σέλιδη ιστορία  "La Dernier Match De Rémy Bourdelle" που θα άξιζε έστω και ως guest να μπει.

 

- Τέλος, από Αργεντίνικα κόμικς θέλω τα Barbara, Necrodamus, Alvar Mayor, Mort Kinder (αδημοσίευτος). Επιπροσθέτως, θα ήθελα το BD Jerry Spring των Dubois / Jijé, όπου έχει 4-5 μικρές ιστορίες και μία σε σενάριο Goschiny (!!!): "L'or  du vieux Lender " (σε σενάριο Goshiny, 20 σελ, #6, 1965) / "L e  ranch de la malchance" (16 σελ) / En quête  à San Juan (21 σελ) / "L e  testament  de l'oncle Tom" (8 σελ, #7, 1959) / "Le loup solitaire" (17 σελ, #14, 1965). Αν και για τον τελευταίο δεν ξέρω αν θα επιλεχθεί καθώς με εξαίρεση την τελευταία μικρή ιστορία, οι υπόλοιπες είχαν δημοσιευθεί στην Ελλάδα. 

 

Αυτά από εμένα... (μέχρι να μου έρθουν και άλλα):P

 

ΥΓ: Και ένα Largo Winch δεν θα με χάλαγε...:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  264
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  251
  • Reputation:   950
  • Achievement Points:  251
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Αν και έχω συνδρομή, οπότε δεν είμαι ιδιαίτερα αντικειμενικός, το μόνο που θα πώ είναι οτι δυστυχώς δεν είναι μηνιαίο. Μακάρι να ήταν ή να γίνει μηνιαίο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3100
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

2 ώρες πριν, Ionas Aggelis είπε:

Επιπροσθέτως, θα ήθελα το BD Jerry Spring των Dubois / Jijé, όπου έχει 4-5 μικρές ιστορίες και μία σε σενάριο Goschiny (!!!): "L'or  du vieux Lender " (σε σενάριο Goshiny, 20 σελ, #6, 1965) / "L e  ranch de la malchance" (16 σελ) / En quête  à San Juan (21 σελ) / "L e  testament  de l'oncle Tom" (8 σελ, #7, 1959) / "Le loup solitaire" (17 σελ, #14, 1965). Αν και για τον τελευταίο δεν ξέρω αν θα επιλεχθεί καθώς με εξαίρεση την τελευταία μικρή ιστορία, οι υπόλοιπες είχαν δημοσιευθεί στην Ελλάδα. 

To Jerry Spring είναι εντελώς εκτός εποχής. Ακόμα και για εκδόσεις Μικρός Ήρως (που κακά τα ψέμματα δεν μοσχοβολούν και φρεσκάδα οι ιστορίες τους) θα είναι σούπερ παλιακό. Τη δε ιστορία του Γκοσινί, είχα την ατυχία να τη διαβάσω. Δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι δεν ξέρουν ότι έγραψε ο Γκοσινί ιστορία για τον Ζιζέ και τον Τζέρι Σπρινγκ (το 1958 ;))

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Για να πάω λίγο παραπέρα αυτά που λέει παραπάνω ο Σταύρος, το καλό του καινούριου Μπλεκ είναι ότι, παρόλο που οι περισσότερες ιστορίες είναι τέρμα παλιακές, κάποιες άλλες, σου δίνουν μια σχετική αίσθηση του παρόντος, ή έστω του κοντινού παρελθόντος. Και προσοχή, μιλάω για παλιακές και όχι υποχρεωτικά παλιές. Π.χ. το Ταρζάν και το Μπλεκ ήταν παλιακά, το Storm και το Dredd ήταν απλά παλιά. Είναι πολύ λεπτή η διαφορά, είναι περισσότερο θέμα αίσθησης/αισθητικής και αναγνωστικής εμπειρίας.

 

Με λίγα λόγια, δεν φοβάμαι ότι θα ξεμείνει το Μπλεκ από παλιακές σειρές. Φοβάμαι μην περιοριστεί σε παλιακές σειρές. Θέλει αρκετό ψάξιμο και όχι περιορισμό σε ότι είχε βγει σε προηγούμενες εκδόσεις του Μπλεκ.

 

Και θα το ξαναπώ. Οπωσδήποτε Έλληνες δημιουργούς. Αναγνωρίζω ότι δεν είναι καθόλου εύκολο, όσο και αν το εύκολο να σκεφτεί κανείς είναι ότι μπορείς να βρεις Έλληνες δημιουργούς στην περίοδο της κρίσης.

Πιστεύω όμως ότι μόνο έτσι θα έρθει νέο αναγνωστικό κοινό και θα έχει προοπτική να μείνει. Γιατί μην γελιόμαστε. Όσοι από εμάς δεν είμαστε fanboys του Μπλεκ, (πιστεύω πάντα) μας άρεσαν πολύ 2-3 το πολύ ιστορίες και πάρα πολύ η εξής μια.

Οπότε πρέπει κάπως να μας τσιγκλάει ο εκδότης.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3100
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα και θέλω να διευκρινήσω (και να προσαυξήσω) ότι άλλο παλιό και άλλο παλιακό. Ο Αστερίξ είναι παλιός, ο Τεντέν είναι αρχαίος, ο Αλίξ (το ρετρό που θα ήθελα οπωσδήποτε να ξαναδώ σε χαρτί) παλιός. Ο Ζιζέ, ο Μπλεκ, ο Ταρζάν είναι παλιακά ακόμα και αν η ιστορία τους γράφτηκε και δημοσιεύτηκε χθες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6944
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

13 ώρες πριν, Ionas Aggelis είπε:

Σχετικά με αυτά που θα θέλαμε... Έχω παραπάνω από μία ιδέες: 

 

- Αρχικά, ένα must που πρέπει να έχουν τα επόμενα τεύχη είναι ένα, τουλάχιστον, κόμικς του Hugo Pratt. Πέρα από τον Κόρτο Μαλτέζε υπάρχουν δεκάδες αυτοτελή short κόμικς, όπως το "Lobo Conrad" [6 σελίδες, Hora Sero Cemanal #22 (1/1958)], Los Heroes Siempre Regresan [11 σελίδες, Album De El Tony #92 (2/1965)], Silver Pan [14 σελίδες, Albi Uragano Serie ΙΙ #1-7 (1947)], Indian Lore (2 σελίδες),  Sloogan e i piani scomparsi [6 σελίδες, Fuori Catedra (1946)], Baldwin 622 [23 σελίδες, Quel Fantastico Treno, 1992]. Επιπλέον, μπορεί άνετα να μπει το Ernie Pike, το οποίο έχει συνολικά 22 αδημοσίευτες ιστορίες, με 18 από αυτές να κυμαίνονται από 4 έως 12 σελίδες. Τέλος, από Κόρτο Μαλτέζε να μπουν οι υπόλοιπες 4 μικρές ιστορίες, "Le Theme Astral De Corto Maltese" (1 σελίδα, από 5 strips), "Sogno di Una Biennale di Fine Estate" (6,5 σελίδες, από 4 strips, La Reppublica 1982, σενάριο Alberto Ongaro), "Avevo Un Apputamento" (8 σελίδες, 3 strips, 1992, σενάριο Alberto Ongaro) και "Periplo Immaginario" (5 σελίδες, 3 strips, 1995). 

 

- Από νέα κόμικς θα ήθελα σίγουρα ένα ποδοσφαιρικό, ολιγοσέλιδο φυσικά, και για αυτό προτεινώ το Roy of the Rovers - τις νέες ιστορίες της Rebellion σε graphic novel - αλλά και το "Stark - Matchwinner For Hire" (κυκλοφόρησε στο Μπλεκ Νέας Περιόδου, Γκολ, Αγόρι) που απαρτίζεται από 4σέλιδα αυτοτελή επεισόδια. Επιπλέον, το "Κούτσα-Κούτσα Προς Τη Δόξα" - με ιστορίες τύπου Παιδί Πάνθηρας που συνεχίζονται με 3σέλιδα επεισόδια -  που έχω ακούσει τα καλύτερα (κυκλοφόρησε στο Μπλεκ Νέας Περιόδου) και με έχει φάει η περιέργεια να το διαβάσω. Τέλος, το BD "Vincent Larsen" του δημιουργού του Έρικ Καστέλ, Raymond Reding, που έχει μία 6-σέλιδη ιστορία  "La Dernier Match De Rémy Bourdelle" που θα άξιζε έστω και ως guest να μπει.

 

- Τέλος, από Αργεντίνικα κόμικς θέλω τα Barbara, Necrodamus, Alvar Mayor, Mort Kinder (αδημοσίευτος). Επιπροσθέτως, θα ήθελα το BD Jerry Spring των Dubois / Jijé, όπου έχει 4-5 μικρές ιστορίες και μία σε σενάριο Goschiny (!!!): "L'or  du vieux Lender " (σε σενάριο Goshiny, 20 σελ, #6, 1965) / "L e  ranch de la malchance" (16 σελ) / En quête  à San Juan (21 σελ) / "L e  testament  de l'oncle Tom" (8 σελ, #7, 1959) / "Le loup solitaire" (17 σελ, #14, 1965). Αν και για τον τελευταίο δεν ξέρω αν θα επιλεχθεί καθώς με εξαίρεση την τελευταία μικρή ιστορία, οι υπόλοιπες είχαν δημοσιευθεί στην Ελλάδα. 

 

Αυτά από εμένα... (μέχρι να μου έρθουν και άλλα):P

 

ΥΓ: Και ένα Largo Winch δεν θα με χάλαγε...:D

 

Largo Winch σε teaser μέσα στο Μπλεκ και μετά σε εφημερίδα complete Van Hamme 8 διπλά τεύχη. Ωραίο όνειρο.

 

Πιστεύω και εγώ πως Πρατ πρέπει να έχει 10-12 σελίδες σε κάθε τεύχος.

 

Ποσοφαιρικά καλύτερα όχι ας βάλει κανα τίτλο άλλο από 2000ad. Εγω προτείνω Caballistics, Nikolai Dante ή κάτι από τον κορυφαίο Dan Abnett. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ΟΚ βρήκαμε νικητή για το βραβείο ατάκα 2018:up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Προσωπικά αυτό που δεν θα μου άρεσε καθόλου (και το φοβάμαι λίγο για να πω την αλήθεια) είναι το ενδεχόμενο να μπουν κι άλλοι ήρωες μειώνοντας κι άλλο τις σελίδες που αντιστοιχούν ανά ήρωα στην παρούσα του μορφή. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6944
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Συμφωνώ, πρέπει να μειωθούν λίγο οι ήρωες σε κάθε τεύχος και να μην υπάρχει ιστορία κάτω από 10 σελίδες. Να παίρνεις μια καλή γεύση ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Συμφωνώ και με τους δύο από πάνω.

 

Ωραίο το περιοδικό αλλά μόλις το είδα εγώ ονειρεύτηκα ότι επιτέλους θα έχουμε ένα ολοκληρωμένο και απολαυστικό περιοδικό κόμικς. Για μένα θα μπορούσε να ήταν εάν έφευγαν ιστορίες με διήγηση σε λεζάντες που είναι λίγες σελίδες και να έμπαιναν πιο πολλές περιπετειώδεις ή με πιο μεγάλο στόρυ γενικότερα. Κάτι τύπου Φάντομ με συνέχειες ή Μπλεκ με συνέχειες κτλ. Δε μου άρεσε, δηλαδή, το πολύ μέγεθος διηγήματος. Είναι 160 σελίδες και νομίζω ότι έχει περιθώριο να διαλέξει μερικούς ήρωες και να μας δίνει πιο γεμάτες ιστορίες και χωρίς πολύ δίδαγμα ας το πούμε. (πχ. το γιορ θα μπορούσε να ήταν καλό αν δεν υπήρχε ένας αφηγητής να μας εξηγεί το "βαθύ" νόημα της ιστορίας). Η ιστορία του Μπλεκ μου άρεσε πολύ και σίγουρα θα προτιμούσα περισσότερο τέτοιο στυλ και στις υπόλοιπες. Και του Πραττ με τους αστυνομικούς ήταν νομίζω υποδειγματική για κόμικ μικρού μήκους. Κάτι ιστορίες όπως το Με Κομμένη την ανάσα τύπου Μπλε Κομήτη δε θέλω και πολύ να τις βλέπω. Αν αυξηθούνε θα αρχίσω να χάνω πολύ το ενδιαφέρον μου. 

 

Επίσης κορυφαία είναι τα αφιερώματα που έχει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

6 ώρες πριν, thor77 είπε:

Προσωπικά αυτό που δεν θα μου άρεσε καθόλου (και το φοβάμαι λίγο για να πω την αλήθεια) είναι το ενδεχόμενο να μπουν κι άλλοι ήρωες μειώνοντας κι άλλο τις σελίδες που αντιστοιχούν ανά ήρωα στην παρούσα του μορφή. 

 

Δεν είναι σίγουρο πως θα παραμείνουν οι 12 αυτοί ήρωες... Θα προστεθούν και άλλοι [δεν θα έχει σταθερό ρόστερ]. Πολλοί από τους ήρωες του 1ου τεύχους μπορεί να μην συνεχίσουν (όχι για πάντα, απλά για επόμενο τεύχος) και στη θέση τους θα μπουν άλλοι. Επιπλέον, το 12 κόμικς δεν είναξ σταθερό, θα πάει 2 πάνω 2 κάτω. 

 

Και όλα αυτά έρχονται από μία συνέντευξή μου με τον ίδιο τον εκδότη... Οπότε θεωρούνται επίσημα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά, κοιτάζω και ξανακοιτάζω το εξώφυλλο, αλλά είναι αδύνατον αυτό να έχει σαρωθεί σε υψηλή ανάλυση... Το οπισθόφυλλο είναι μια χαρά αλλά το εξώφυλλο πρέπει να έχει επεξεργαστεί στην πορεία για να μεγαλώσει η ανάλυση. Γι' αυτό είναι τόσο θολό. Το κόμικ το παρήγγειλα σήμερα απ' τον περιπτερά μου γιατί δε βλέπω να το πετυχαίνω κάπου και καμιά ώρα θα επιστραφεί... Πολύ κακή διανομή πρέπει να έχει στο Ηράκλειο και το επιβεβαιώνει και ο φίλος thor77 παραπάνω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

16 ώρες πριν, Ionas Aggelis είπε:

 

Δεν είναι σίγουρο πως θα παραμείνουν οι 12 αυτοί ήρωες... Θα προστεθούν και άλλοι [δεν θα έχει σταθερό ρόστερ]. Πολλοί από τους ήρωες του 1ου τεύχους μπορεί να μην συνεχίσουν (όχι για πάντα, απλά για επόμενο τεύχος) και στη θέση τους θα μπουν άλλοι. Επιπλέον, το 12 κόμικς δεν είναξ σταθερό, θα πάει 2 πάνω 2 κάτω. 

 

Και όλα αυτά έρχονται από μία συνέντευξή μου με τον ίδιο τον εκδότη... Οπότε θεωρούνται επίσημα...

Για το 2 κάτω δεν θα έλεγα όχι. Το 2 πάνω είναι που με φοβίζει. Το να έχουμε 14 ήρωες με 10-15 σελίδες για τον καθένα νομίζω ότι θα είναι κακό. Για μένα ας πούμε το καλύτερο σημείο του τεύχους ήταν το ότι είχε ολόκληρο το τεύχος του Στορμ. Αν προκειμένου να χωρέσει άλλος ένας ήρωας έκοβαν την μισή ιστορία του Στορμ, αυτό θα λειτουργούσε εις βάρος του συνόλου. (υποκειμενική άποψη βέβαια)

 

@Mandrake Χθες πάντως είχε ένα αντίτυπο στο περίπτερο πίσω από τα δικαστήρια (ένα είχε και πριν από μια βδομάδα που το ξανάδα, και εκεί που το έχει θα του μείνει ως την επιστροφή) για να το βρεις βέβαια πρέπει να ξυπνήσει ο Ιντιάνα Τζόουνς μέσα σου :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3100
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Και στη Θεσσαλονίκη η διανομή είναι αίσχος. Δε γίνεται σε γνωστά σποτς να βλέπω Μικρούς Ήρωες τριετίας, Μιστερ Νο αρχαία, το Νεο Μπλεκ #29 και όχι το καινούργιο Μπλεκ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

f

5 ώρες πριν, thor77 είπε:

@Mandrake Χθες πάντως είχε ένα αντίτυπο στο περίπτερο πίσω από τα δικαστήρια (ένα είχε και πριν από μια βδομάδα που το ξανάδα, και εκεί που το έχει θα του μείνει ως την επιστροφή) για να το βρεις βέβαια πρέπει να ξυπνήσει ο Ιντιάνα Τζόουνς μέσα σου :)

 

Σ' ευχαριστώ φίλε μου, εάν δεν το φέρει το περίπτερο που το παρήγγειλα, θα πάω σίγουρα! :best:  Και μην ανησυχείς, τον Ιντιάνα Τζόουνς τον κάνω πάντα στα περίπτερα γιατί ξέρω πως πολλές φορές τα καταχωνιάζουν! :lol:  Να είναι σε καλή κατάσταση μονάχα και να μην έχει στραπατσαριστεί από το στρίμωγμα...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πρώτο Μπλεκ που θα ακολουθήσω. Βραβείο καλύτερης εκδοτικής για το 2018 παίρνει με διαφορά ο Μικρός Ήρως. :) Μεταμορφώνομαι στον καλύτερο πελάτη τους..

Δυσκολεύτηκα και εγώ να το βρω αλλά υπάρχουν τα σημεία πώλησης στην ιστοσελίδα τους https://www.mikrosiros.gr/simeia-polisis που τουλάχιστον για την περιοχή μου ήταν 100% έγκυρα. (Υπάρχει καρτέλα για τα graphic novels και ξεχωριστά για το Μπλεκ #1)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30757
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  123
  • Reputation:   918
  • Achievement Points:  125
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3326 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το πήρα και εγώ για Σαββατοκύριακο μετά από καμιά 20αριά χρόνια που είχα να αγοράσω ΜΠΛΕΚ, πολύ καλή η τιμή του σε σχέση με την ποιότητά (για μένα) χαρτιού,σελίδων και εκτύπωσης σε σχέση με τα παλιά, όπως επίσης μου άρεσε η λογική των περισσοτέρων ιστοριών που είναι αυτοτελής, και λίγες αυτές με την λέξη στο τέλος συνεχίζεται...

Δεν θέλω να πω για τις ιστορίες γιατί τα έχετε πει όλοι πριν από μένα. Αλλά ναι μόλις είδα ΣΤΟΡΜ ήταν το 80% της απόφασής μου να πάρω το τεύχος.

Επεξεργασία από nick777
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μετανιωνω που το ειδα στο ψιλικατζιδικο της γειτονιας μου και δεν το τσιμπησα, μου εκανε εντυπωση το αρκετα καλο εξωφυλλο και το φορματ του αλλα νομιζα οτι ηταν τομακι οποτε πηρα αλλο κομικ.

Ναι εχω καιρο να διαβασω για το τι κυκλοφορει απο ελληνικα κομικς.

 

Μετα απο ολα αυτα που διαβασα απο τους προλαλησαντες βαζω παπουτσια και παω να το αγορασω....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διάβασα κι εγώ το πρώτο τεύχος του νέου Μπλεκ και μπορώ να πω ότι κάθε γύρισμα σελίδας ήταν και μία ευχάριστη έκπληξη για εμένα. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω εμπειρία στις ιστορίες των χαρακτήρων που φιλοξενούνται και πραγματικά χάρηκα που γνώρισα τόσους πολλούς χάρτινους ήρωες σε τόσο σύντομο διάστημα. :) Φαντάζομαι περισσότερο θα το χάρηκαν οι γνώστες του είδους, που θα τους ξύπνησαν πολλές ευχάριστες αναμνήσεις. Η δομή του περιοδικού απέχει παρασάγγας από την φιλοσοφία της προηγούμενης περιόδου του Μπλεκ και δίνει στον αναγνώστη, εκτός από παλιά καλά κόμικς, και πολλές πληροφορίες από τον κόσμο της Ένατης Τέχνης (αλλά και του κινηματογράφου). Γενικά αυτή την δομή θα την παρομοίαζα με εκείνη του "Μπλε Κομήτη", μόνο που εδώ έχουμε να κάνουμε με πιο retro καταστάσεις. Γενικά δηλώνω ικανοποιημένος από το πρώτο τεύχος του Μπλεκ. Εννοείται βέβαια ότι δεν περίμενα να μου αρέσουν όλες οι ιστορίες που φιλοξενούνται, αλλά νομίζω ότι το περιοδικό καλύπτει μία τεράστια γκάμα από αναγνώστες και προσπαθεί να μην αφήνει κανέναν παραπονεμένο. Αν και με βρίσκει αντίθετο με το δέσιμο με καρφίτσα, η ποιότητα του εντύπου είναι πολύ καλή. Το χαρτί είναι ανθεκτικό και η εκτύπωση αποδίδει πολύ καλά τους χρωματισμούς. Ας πω και την γνώμη μου για την ύλη. :)

 

"Μα τα χίλια..."

Τι καλύτερο από το να ξεκινήσει μία νέα εποχή Μπλεκ με μία σατιρική μονοσέλιδη ιστορία του Ξανθού Γίγαντα. :P Ευχάριστη! 

 

"Κόμικς Νέα"
Ένα δισέλιδο άρθρο που φέρει την σφραγίδα του Λευτέρη Ταρλαντέζου και το οποίο καλύπτει από το βιογραφικό του μεγάλου εκλιπόντα Stan Lee, το 4ο Athenscon, αλλά και την κίνηση στον χώρο των κόμικς, τόσο στον Ελλαδικό χώρο, όσο και στον υπόλοιπο κόσμο. Το όνομα του επιμελητή είναι εγγύηση. :respect:

 

"Μπλεκ - Περιπέτεια στο Σαν Λορέντζο"
Σύντομη ιστορία του χαρακτήρα που έχει δώσει το όνομά του στο περιοδικό. Η πλοκή μού θύμισε το σύμπαν του Λοχαγού Μαρκ. Είχε την απαραίτητη δράση, αλλά το φινάλε το βρήκα υποτονικό. Σχεδιαστικά βλέπουμε διαφορά από την πλειοψηφία των ιστοριών του Μπλεκ που δημοσιεύτηκαν στην Ζ' Περίοδο.

 

"Μάντυ Ρίλεϋ - Ο χείμαρρος"
Νέος χαρακτήρας για εμένα. Φαίνεται να έχει γουέστερν καταβολές, αλλά εδώ δεν μπαίνουμε πολύ στο κλίμα της Άγριας Δύσης. Το story το βρήκα πολύ γλυκό και ρομαντικό και σίγουρα το σενάριο θα μπορούσε να αποτυπωθεί σε μία νουβέλα. Το φινάλε γλυκόπικρο, όπως όλοι οι ανεκπλήρωτοι έρωτες. Σχεδιαστικά μου άρεσε.

 

"Συνέντευξη Patrizia Zanotti"
Ενδιαφέρουσες ερωτήσεις από τον εκδότη και ειλικρινείς απαντήσεις από την colorist και στην συνέχεια διαχειρίστρια του έργου του μεγάλου Hugo Pratt. Αναφορές στην Ελλάδα και φυσικά ένα κλίμα καλοκαιρινό, μέσα στο καταχείμωνο.

 

"Λάκσταρ Ο'Χάρα"
Τελικά ο Pratt δεν έφτιαξε μόνο τον Κόρτο Μαλτέζε, ε? Εντάξει, μην βαράτε, δεν το ήξερα... :P Αστυνομική, νουάρ πλοκή με αναφορές στον βρώμικο κόσμο των διεφθαρμένων αστυνομικών της Νέας Υόρκης, την δεκαετία του '60. Ο πρωταγωνιστής φαίνεται ζόρικος τύπος και θα ήθελα να διαβάσω κι άλλες ιστορίες του. Σχεδιαστικά δεν με άφησε με το στόμα ανοιχτό. Και πάλι μην βαράτε... :P

 

"Κόρτο Μαλτέζε - Επίλογος στα Κέλτικα"
Δισέλιδη ιστορία με πρωταγωνιστή τον διάσημο θαλασσόλυκο, την οποία όμως δεν μπορώ να την εκτιμήσω γιατί δεν έχω διαβάσει τα Κέλτικα. Σχεδιαστικά πάντως μου άρεσε.

 

"Λ-Ο - Πήγασος 4-Ω"
Ένα κόμικ του βετεράνου Σπύρου Ορνεράκη, που αναφέρεται σε μία περίεργη χρονομηχανή και μία "περιπέτεια" στην Βηθλεέμ, περίπου 2000 χρόνια πριν. Χαριτωμένη υπόθεση, με αναφορές στην θρησκεία, χωρίς όμως το ειρωνικό στυλ που έχουν υιοθετήσει οι περισσότεροι από του νεότερους δημιουργούς. Το σχέδιο το βρήκα καλό, αλλά ο συνδυασμός του ασπρόμαυρου με το κόκκινο και τα "πηχτά" μπαλονάκια με κούρασαν λίγο.

 

"Συνέντευξη Νίκου Κούτση"
Ο γνωστός κομίστας, θα αποκαλύψει, στον Λευτέρη Ταρλαντέζο, πολλές λεπτομέρειες από την δουλειά του, θα μιλήσει για τις διαφορές στην Ελληνική κι Αμερικάνικη σκηνή για έναν επαγγελματία, και θα δώσει συμβουλές στους νέους δημιουργούς. Τέλος θα μας χαρίσει κι ένα όμορφο σκίτσο του Μπλεκ.

 

"Με κομμένη την ανάσα"
Δισέλιδη δυστοπική ιστορία, που μου θύμισε τις ταινίες "Ολική επαναφορά""Δικαστή Ντρεντ" και Demolition man. Βρισκόμαστε στο μέλλον, όπου οι αυτοματισμοί έχουν κυριαρχήσει και το οξυγόνο είναι προς πώληση. :wow: Δεν ήταν άσχημη, αλλά ήταν βιαστική, λόγω των λίγων της σελίδων. Το σχέδιο είναι εκφραστικό, αλλά νομίζω ότι ασφυκτιούσε στα καρέ.

 

"Φάντομ - Οι πέντε ημέρες του δράκου" (Α'Μέρος)
Ιστορία ενός ήρωα που τον έχω γνωρίσει μέσα από κινούμενα σχέδια ("Defenders of the Earth"). Υπάρχει ωραία αφήγηση και η αναδρομή στο παρελθόν βάζει τον αναγνώστη στο ζουμί της υπόθεσης. Ο πρωταγωνιστής ξεκινάει ένα ταξίδι για να αποκτήσει πέντε κομμάτια ενός δράκου που κρύβουν μεγάλη δύναμη και δεν θα διστάσει (τουλάχιστον στο πρώτο μέρος) να τα βάλει με αιμοβόρους πειρατές. Για τις σελίδες της, με ικανοποίησε. Το ίδιο και το σχέδιο. 

 

"The pop corners"
Μία γωνιά για τον κινηματογράφο, την τηλεόραση και τα κόμικς, επιμελημένη από τον Μάνο Νομικό. Παρατίθενται πολλές πληροφορίες για την νέα σειρά της "Shera", την μεταφορά σε κόμικ της σειράς "Stranger Things" και το μεγάλο blockbuster του μήνα, τον Aquaman. Πολύ καλά. :mafia:

 

"Δικαστής Ντρεντ - Μία Χριστουγεννιάτικη ιστορία"
Άργησε να μας δώσει την δόση μας η Selini και το περιοδικό φρόντισε να μας παρηγορήσει λίγο. :P Ιστορία που διαδραματίζεται σε Χριστουγεννιάτικο φόντο (κάλαντα, Άγιος Βασίλης, χιόνι), αλλά σε αντίθεση με τις ιστορίες που απολαμβάνουμε στις "Ολοκληρωμένες Υποθέσεις", εδώ έχουμε πιο νουάρ στυλ. Το σενάριο είναι καλογραμμένο και η πλοκή έχει δράση, αλλά η αλήθεια είναι ότι έβαλα τα γέλια όταν αντίκρισα τον βλοσυρό πρωταγωνιστή με στολή Άγιου Βασίλη. :lol: Το σχέδιο μού άρεσε πολύ.

 

"Γιορ - Το πεδίο της μάγισσας"
Ακόμα ένας χαρακτήρας που είναι πρωτοεμφανιζόμενος σε εμένα. Από την ιστορία δεν κατάλαβα πολύ καλά, ούτε κατάφερα να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Η υπόθεση κυλάει αργά, αλλά παράλληλα δείχνει σημεία δράσης. Προσωπικά όμως δυσκολεύτηκα να την παρακολουθήσω και το φινάλε με άφησε με απορίες. Ελπίζω η συνέχεια του χαρακτήρα να με ικανοποιήσει περισσότερο. Το σχέδιο από την άλλη το βρήκα λεπτομερές και προσεγμένο.

 

"Αφιέρωμα - Rene Goscinny"
Ο συνήθης ύποπτος Λευτέρης Ταρλαντέζος θα μας προσφέρει μία πληθώρα από πληροφορίες για τον βίο και την πολιτεία του αλησμόνητου μεγάλου δημιουργού, που έθεσε τα θεμέλια στο καλό χιούμορ στα Ευρωπαϊκά κόμικς και μας χάρισε σπουδαίους χαρακτήρες (ή συνέβαλε σε αυτούς), όπως ο Αστερίξ, ο Λούκυ Λουκ, ο Ιζνογκούντ, ο Ούμπα-Πα και τόσοι άλλοι. Η Ένατη Τέχνη του χρωστάει αιώνια ευγνωμοσύνη.

 

"Ρετρό - Νούμερο 1"
Στην στήλη αυτή, την οποία υπογράφει ο εξαιρετικός Νίκος Δ. Νικολαΐδης, θα δοθεί μία ευκαιρία να θυμηθούν οι παλιοί και να μάθουν οι νέοι το πρώτο τεύχος ενός περιοδικού που κυκλοφόρησε το μακρινό 1975 και πολύ γρήγορα έκανε πολλούς φανατικούς θαυμαστές. Ο λόγος για το "Δυναμικό Αγόρι", ένα πολυθεματικό περιοδικό, που φιλοξένησε ιστορίες κόμικς διαφόρων τεχνοτροπιών, για όλα τα γούστα. Το άρθρο είναι λεπτομερές και νομίζω ότι καλύπτει όλες τις απορίες.

 

"Ταρζάν - Το κτήνος της σελήνης"
Αν και διαβάζω διστακτικά τις ιστορίες του Ταρζάν καθώς δεν μου κάθονται καλά, εντούτοις η συγκεκριμένη ιστορία με ικανοποίησε σε μεγάλο βαθμό κι αυτό ήταν κάτι ανέλπιστο για εμένα. Το σενάριο κρύβει μυστήριο, μηχανορραφίες, μαγεία, σκληρές σκηνές και φυσικά σφοδρές μάχες. Τι άλλο να ζητήσει κανείς? :) Το σχέδιο, για την ηλικία του, καλοστέκεται. :P

 

"Αφιέρωμα - Ο μύθος του Στορμ"
Ακόμα ένα εισαγωγικό για έναν "καινούργιο" χαρακτήρα για εμένα. Χρήσιμες πληροφορίες που προσωπικά όχι μόνο με ενημέρωσαν για το σύμπαν του Στορμ, αλλά με έπεισαν να ασχοληθώ περισσότερο μαζί του. Γι'ακόμα ένα άρθρο, ο Λευτέρης Ταρλαντέζος δίνει τον καλύτερο εαυτό του.

 

"Στορμ - Ο δολοφόνος του Εριμπάν"
Φαίνεται ότι αυτός ο ήρωας είναι το δυνατό χαρτί του τεύχους, μιας και κατέχει την μερίδα του λέοντος όσον αφορά τον καταμερισμό των σελίδων, καθώς και δικό του εσωτερικό εξώφυλλο. Η πρώτη μου επαφή με αυτό το σύμπαν ήταν μία ευχάριστη έκπληξη. Ειλικρινά δεν περίμενα να ενθουσιαστώ τόσο με τον χαρακτήρα και το όλο στήσιμο. :wow: Η υπόθεση αυτού του επεισοδίου λες και ήταν βγαλμένη από κινηματογραφική ταινία. Είχε στρωτή και κλιμακούμενη ένταση, χωρίς άσκοπες σκηνές βίας και με ένα σενάριο, sci-fi μεν, αλλά με λογική ροή. Σε κανένα σημείο δεν φάνηκε να κάνει κοιλιά κι έπιασα πολλές φορές τον εαυτό μου να αγωνιά για την συνέχεια και να ανυπομονεί να γυρίσει την σελίδα. Αν και είναι το 13ο επεισόδιο, μπαίνουμε αμέσως στο κλίμα, χωρίς να χάνουμε πολλά (σ'αυτό βέβαια βοήθησε και το προηγούμενο άρθρο). Γενικά, ο Στορμ με κράτησε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο καρέ. Όσο για το σχέδιο τι να πούμε? Σαν φωτογραφική αποτύπωση. Φανταστικά εξαιρετικό!!! :respect:    :div:

 

"Το παιδί πάνθηρας"
Ένας παλιός γνωστός από την εποχή της Ζ' Περιόδου του Μπλεκ, κάνει την εμφάνισή του και στην νέα εποχή του περιοδικού. Αν και γενικά με αφήνει αδιάφορο ο χαρακτήρας αυτός (ο Spiderman των φτωχών :P ), εντούτοις αυτή εδώ η ιστορία μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Το σενάριο δεν δίνει μασημένη τροφή και προβλέψιμα στοιχεία στους αναγνώστες, αλλά δημιουργεί σασπένς κι απορία για την συνέχεια, η οποία ελπίζω να μην μας απογοητεύσει. :pray:

 

Αυτά από εμένα για το πρώτο τεύχος της νέας εποχής του Μπλεκ. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου η παρούσα έκδοση να μακροημερεύσει και να μας χαρίσει πολλές συγκινήσεις. :) 

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

20 λεπτά πριν, Indian είπε:

Λάκσταρ Ο'Χάρα"
Τελικά ο Pratt δεν έφτιαξε μόνο τον Κόρτο Μαλτέζε, ε? Εντάξει, μην βαράτε, δεν το ήξερα... :P Αστυνομική, νουάρ πλοκή με αναφορές στον βρώμικο κόσμο των διεφθαρμένων αστυνομικών της Νέας Υόρκης, την δεκαετία του '60. Ο πρωταγωνιστής φαίνεται ζόρικος τύπος και θα ήθελα να διαβάσω κι άλλες ιστορίες του. Σχεδιαστικά δεν με άφησε με το στόμα ανοιχτό. Και πάλι μην βαράτε...

 

Το "Λακ Σταρ Ο'Χάρα" είναι αυτοτελές. Δεν έχει κάποια συνέχεια.

Επίσης, ένας δημιουργός βεληνεκούς Hugo Pratt δεν θα είχε φτιάξει και άλλα κόμικς εκτός από το Κόρτο Μαλτέζε;:shit2: Έχει δημιουργήσει γύρω στους 50 τίτλους μόνο αυτό λέω... Και το Κόρτο Μαλτέζε δεν είναι καν το καλύτερό του σε πληροφορώ...:) 

 

ΥΓ: Νομίζω πως μία βιβλιογραφία του είναι αναγκαία πλέον...:mafia:

Επεξεργασία από Ionas Aggelis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ίωνα, αυτό που ρωτάνε παραπάνω αναφορικά με το εξώφυλλο δεν το απάντησες. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 19/12/2018 στο 9:58 ΜΜ, Ionas Aggelis είπε:

Το "Λακ Σταρ Ο'Χάρα" είναι αυτοτελές. Δεν έχει κάποια συνέχεια.

 

:thanks:

 

On 19/12/2018 στο 9:58 ΜΜ, Ionas Aggelis είπε:

Επίσης, ένας δημιουργός βεληνεκούς Hugo Pratt δεν θα είχε φτιάξει και άλλα κόμικς εκτός από το Κόρτο Μαλτέζε;:shit2: Έχει δημιουργήσει γύρω στους 50 τίτλους μόνο αυτό λέω... Και το Κόρτο Μαλτέζε δεν είναι καν το καλύτερό του σε πληροφορώ...:) 

 

Φαντάζομαι να κατάλαβες ότι κάνω πλάκα. :P Σίγουρα ένας τόσο σημαντικός καλλιτέχνης θα έχει δημιουργήσει μεγάλη γκάμα χαρακτήρων. Απλά εγώ δεν γνωρίζω άλλον. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

On 13/12/2018 στο 4:52 ΠΜ, Mandrake είπε:

Παιδιά, κοιτάζω και ξανακοιτάζω το εξώφυλλο, αλλά είναι αδύνατον αυτό να έχει σαρωθεί σε υψηλή ανάλυση... Το οπισθόφυλλο είναι μια χαρά αλλά το εξώφυλλο πρέπει να έχει επεξεργαστεί στην πορεία για να μεγαλώσει η ανάλυση. Γι' αυτό είναι τόσο θολό.

 

Το έλεγξα, μάλλον αυτό έγινε. Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω. Θα το ξανασκανάρω αύριο...:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3100
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Με τα χίλια ζόρια βρήκα στη Θεσσαλονίκη το Μπλεκ. Υπάρχει τουλάχιστον προβληματική διανομή. Μπορούσα να το παραγγείλω μαζί με άλλα από την Πρωτοπορία, αλλά θέλω τα περιοδικά περιπτέρου να είναι στα περίπτερα ακόμα και αν αυτό σημαίνει ότι θα χάνω το δυσθεώρητο ποσό των 60 λεπτών το δίμηνο (και άλλα τόσα με τον Μπλε Κομήτη).

 

Αρχικά τα ντισκλέιμερ: Η κριτική θα είναι αυστηρή και δίκαια. Λέω πρώτα το συνολικό μου συμπέρασμα (θα το πω και στο τέλος) για να γίνει σαφές: Το περιοδικό αξίζει τα λεφτά του και σαφώς και θα το ξαναγοράσω. Αυτό το λέω γιατί παρακάτω θα δείτε ότι έχω θέμα με την πλειοψηφία της ύλης. Αυτό δεν αλλάζει τη συνολική μου γνώμη. Επίσης δε θα κριτικάρω τις συνεντεύξεις-άρθρα. Δε με απασχολούν, τα διαβάζω ευχαρίστως, αλλά συνεντεύξεις βρίσκω και αλλού. Τυπωμένα κόμικ στα ελληνικά δε βρίσκω.

 

Μετά η γνώμη μου για την παραγωγή: Αν και το εξώφυλλο είναι μισό χιλιοστό κακοσυρραμένο, γενικά η ποιότητα είναι άριστη. Μην πω ότι είναι και overkill. Τα κόμικ διαβάζονται άψογα και αυτό θέλω. Δε θα κόψω και κομμάτια να κάνω κορνίζες πάνω από το τζάκι (που δεν έχω).

 

Ακολουθεί η επιμέρους κριτική, κλέβοντας ξαδιάντροπα το φορμά του Ινδιάνου

 

"Μα τα χίλια..."

Νταξ ΟΚ. Εγώ το βρήκα έξυπνο. Τα πλέον διάσημα κόμικ λόγω πολιτικής ορθότητας δε θα μπορούσαν να υπάρξουν στις μέρες μας.

 

"Μπλεκ - Περιπέτεια στο Σαν Λορέντζο"
Η τελευταία φορά που είχα διαβάσει Μπλεκ ήταν στην αλάνα της Κιλκισίου όταν ο ένας έφερνε Μπλεκ, ο άλλος Αγόρι, εγώ Αστερίξ και άλλος Βαβούρα. Το μόνο που άλλαξε είναι το χρώμα. Θα πω και εγώ ότι η κατάχρηση των catchphrases ξεπερνάει το όριο του ανεκτού και απορώ αν ήταν η συγκεκριμένη ιστορία με τον συγκεκριμένο σεναριογράφο. Αν έλειπε αυτό δε θα με ενοχλούσε το όλο σκηνικό είναι μία λάιτ περιπέτεια με ολίγη από ιστορική αναφορά. Τι δε μου άρεσε; Ο όρος Σαν Λορέντζο. O ποταμός είναι ο σημαντικότερος ποταμός της Β.Αμερικής μετά τον Μισισιπή, είναι η καρδιά του Καναδά, έχει ελληνικό δόκιμο όνομα (Άγιος Λαυρέντιος) και επισήμως ονομάζεται Σεν Λοράν (όχι ο Υβ - συνωνυμία) ή Σαιντ Λόρενς. Σαν Λορέντζο είναι ένας όρος που δεν έχει καμία σχέση ούτε με τη γλώσσα του κειμένου ούτε με το όνομα του ποταμού

 

"Μάντυ Ρίλεϋ - Ο χείμαρρος"
Δεν ξέρω αν αυτός ο ήρωας είχε πρόσφατη εκδοτική παρουσία στην Ελλάδα, αλλά από αυτό που είδα, δεν κατάλαβα γιατί θα έπρεπε να το ξαναδώ. Μία γλυκόπικρη ιστορία ξεπαρθενιάσματος, δοσμένη με ένα μετριοκαλό σχέδιο. Τι μου δείχνει για τον ήρωα που δεν ξέρω; τι με κάνει να περιμένω; Μάλλον τίποτα είναι η απάντηση και στις δύο ερωτήσεις, θα περιμένω την επόμενη ιστορία για να το δικάσω και να το καταδικάσω :lol:. Προς το παρόν μου δίνει την εντύπωση ότι είναι μία ιστορία που ίιιιιιισως κάπου σε κάποιον ξυπνά μία σπίθα ανάμνησης και μία ιστορία με φτηνά δικαιώματα.

 

"Λάκσταρ Ο'Χάρα"
Είναι η παλιότερη ιστορία του τεύχους, αλλά παρά το γεγονός αυτό είναι από τις πλέον φρέσκιες. Εντάξει δεν είναι και κανένα αριστούργημα, μία απλή αφήγηση με ένα plot twist, αλλά δεν περίμενα και τίποτα χειρότερο και το σχέδιο είναι Πραττ. Ενδεχομένως δεν είμαι και αντικειμενικός

 

"Κόρτο Μαλτέζε - Επίλογος στα Κέλτικα"
Σε μένα κάτι είπε. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι θέση είχε σε ένα πολυθεματικό περιοδικό, όπου όποιος δεν είναι του Κόρτο στο τέλος της ανάγνωσης θα είναι κάπως έτσι:

Αποτέλεσμα εικόνας για confused gif

 

"Λ-Ο - Πήγασος 4-Ω"

Δε νομίζω να είχα χάσει κάποιο τεύχος από το Ρόδι. Οπότε για μένα ο Πήγασος ξυπνά συναισθήματα που σε άλλους μπορεί να ξυπνάει το Παιδί Πάνθηρας. Ούτε εδώ είμαι αντικειμενικός μου αρέσει το ελληνικό ligne claire του Ορνεράκη, το διδακτικόν του θέματος σε παιδικό περιοδικό έδενε, εδώ δεν κολλάει και πολύ, αλλά χαίρομαι που το ξαναείδα τυπωμένο.

 

"Με κομμένη την ανάσα"
Η ιδέα είναι ΟΚ. Παίρνουμε την ατάκα "σε λίγο θα πληρώνουμε και τον αέρα που αναπνέουμε" και τις δίνουμε ρεαλισμό. Σε δύο σελίδες είναι λίγο στριμωγμένη, αλλά και πάλι ΟΚ, take it or leave it. Το σχέδιο μου θύμισε λίγο Βιδάλη και για 2 σελίδες ένοιωσα κάτι από Παρα Πέντε.

 

"Φάντομ - Οι πέντε ημέρες του δράκου" (Α'Μέρος)
Τον ήρωα δεν τον ξέρω. Είδα και Ron Marz και να πω την αλήθεια ξεκίνησα να διαβάζω με ενδιαφέρον. Στην πορεία είδα ένα μωβ ήρωα που πους κανονίζει όλους με το ένα χέρι και χωρίς καμία προφανή υπερδύναμη. Τιμωρεί αυτόκλητα τους κακούς και αποφεύγει να σκοτώσει. Μου άφησε την εντύπωση ότι στο επόμενο θα μας διηγηθεί ότι σκότωσαν και τους γονείς του επιστρέφοντας από το σινεμά όταν ήταν μικρός. Ελπίζω να δένει στα επόμενα γιατί η αρχή ήταν λίγο ξεκάρφωτη και αφελής για τα γούστα μου.

 

"Δικαστής Ντρεντ - Μία Χριστουγεννιάτικη ιστορία"
Δε μου αρέσει ο έγχρωμος Δικαστής. Αλλά είναι ο αγαπημένος μας δικαστάκος (κι ας το παίζει σκληρό αγόρι) με την κλασσική του ιστορία. Μου αρέσει πιο πολύ σε γεμάτα story arcs, αλλά για Χριστούγεννα συγχωρείται. Αν είναι όμως να βλέπω αντίστοιχες ιστορίες θα ξενερώσω.

 

"Γιορ - Το πεδίο της μάγισσας"
Τον ξέρει κανείς δαύτον; Αν ναι, τι είδαμε εδώ; Αν όχι τι είδους "παρουσίαση" είναι αυτή στο ελληνικό κοινό; Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να είναι μία σημαντική σειρά, ότι μπορεί σε μία σειρά επισοδείων όλα να αποκτούν άλλο νόημα, αλλά αυτό που μου έδωσε ο εκδότης είναι μία ιστορία που την έχω ξαναδεί με άλλους σαρανταδώδεκα ήρωες (πιθανότατα μεταγενέστερους, αλλά τι να κάνουμε; 2018 έχουμε) για ένα ομιχλώδες και ακαθόριστο quest. Και σα να μη φτάσανε όλα αυτά, αντί να ακολουθήσει ένα κείμενο μπας και βγάλω κάποια άκρη και γλιτώσει η ιστορία το (λυπάμαι αλλά) προφανές συμπέρασμα ότι πρόκειται για άλλη μία ιστορία που βρήκαμε τζάμπα δικαιώματα, ακολουθεί το αφιέρωμα στον Γκοσινί νούμερο πεντακόσιες εκατόντριανταπέντε χιλιάδες

 

"Ταρζάν - Το κτήνος της σελήνης"
Έχουμε 2018 και διαβάζουμε για τον βασιλιά των πιθήκων, φυλές και φύλαρχους. ΟΚ είναι Τζο Κιούμπερτ και αυτό όντως το σώζει κάπως, αλλά εντάξει είπαμε ρετρομανία, αλλά σε όλα υπάρχει και ένα όριο. Να είχε και κανένα κουμπί να ακούσουμε το ΑΑΑΑΑΑΑ του Βαισμύλερ εκεί που φωνάζει τους αδερφούς πιθήκους θα κέρδιζε πόντους, αλλά τώρα στη μούγκα;

 

"Στορμ - Ο δολοφόνος του Εριμπάν"
Ο λόγος υπάρξης του περιοδικού, η ευχή και η κατάρα του μαζί. Μία πλήρης ιστορία, από ένα πολύ καλό κόμικ που αν και τα έχει τα χρονάκια του δε δείχνει ενοχλητικό, το αντίθετο. Γιατί όμως ευχή και κατάρα; Γιατί τα περισσότερα είναι κόμικ μικρού φορμά που έχουν 5, άντε 6 καρέ τη σελίδα. Με 12-16 σελίδες η κάθε ιστορία μιλάμε για κόμικς με 80 το πολύ καρέ και άντε 100 μπαλονάκια μαζί με τα καπτιονς. Στο Στορμ αυτά τα νούμερα τα πιάνουμε στην 8η σελίδα και έχουμε και άλλες 36 μπροστά μας. Πολλά από τα άλλα που είδα στο περιοδικό θα μπορούσα να τα ξεπεράσω, αλλά έχοντας μέσα και το Στορμ, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ. 

 

"Το παιδί πάνθηρας"
Ο απόλυτος πάτος. Θα προτιμούσα να μην υπήρχαν αυτές οι σελίδες, να ήταν λευκές να είχε φωτογραφίες από το γρασίδι στο πάρκο. Υπάρχουν αριστουργήματα ανέκδοτα στα ελληνικά και βλέπουμε και ξαναβλέπουμε και ξαναματαβλέπουμε τυπωμένο το Παιδί Πάνθηρας. Ούτε τζάμπα ούτε τίποτα. Κάνετε οικονομία στο χαρτί. Δηλαδή κάνετε σελιδοποίηση, τελειώνει ο Στορμ και ο αναγνώστης βλέπει τον Σπάιντερμαν από τα Λιντλ; τι να πω!

 

 

Συνολικά το περιοδικό είναι αξιοπρεπέστατο για τα λεφτά του. Όπως ξαναέχω γράψει και μόνο ο Στορμ για τα λεφτά του περιοδικού αξίζει. Θα προτιμούσα βέβαια να μην είναι μόνο ο Στορμ που αξίζει, γιατί κακά τα ψέμματα τα υπόλοιπα δεν είναι για μένα λόγος να αγοράσω το κόμικ, απλά το αγοράζω για το Στορμ και βλέπω και πολλά από τα άλλα. Επίσης θα προτιμούσα να έχει 3 "μισά" τύπου Στορμ (δηλαδή 22 σελίδες) συν τον Μπλεκ συν τα άρθρα συν 1-2 μικράκια. Θα το προτιμούσα από τους τόσους ήρωες που δεν καταλαβαίνω που το πάνε, αλλά υποθέτω ότι στην αρχή και ο εκδότης μαζεύει αντιδράσεις, γιαυτό κάνω κι εγώ τη δική μου.

 

Εύχομαι υγεία και μακροημέρευση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 28/12/2018 στο 3:26 ΜΜ, Kurdy Malloy είπε:

Ακολουθεί η επιμέρους κριτική, κλέβοντας ξαδιάντροπα το φορμά του Ινδιάνου

 

Μην ανησυχείς. Δεν θα σου κάνω μήνυση! :lol: 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4236
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  153
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   18098
  • Achievement Points:  2201
  • Days Won:  21
  • With Us For:  5971 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Άργησα λιγάκι να το διαβάσω αλλά τα κατάφερα τελικά! Ας γράψω λοιπόν κι εγώ λίγα λόγια.  :)

 

Οι εκδόσεις ΜΙΚΡΟΣ ΗΡΩΣ κατάφεραν νομίζω να μας "ταρακουνήσουν" για άλλη μια φορά, με το ξεκίνημα της 8ης περιόδου ενός περιοδικού που κουβαλάει "βαριά κληρονομιά" στο άκουσμα του ονόματός του. Μόνο έτσι θα μπορούσα να αποδώσω το γεγονός ότι το διάβασαν όχι μόνο οι πιστοί φανατικοί του αναγνώστες, αλλά και κόσμος που είχε πολλά χρόνια να το αγοράσει, κάποιοι άλλοι επίσης που δεν το είχαν αγοράσει ποτέ, αλλά ακόμα και κάποιοι που στο άκουσμα και μόνο της λέξης ΜΠΛΕΚ μέχρι τώρα, πιθανόν να...έβγαζαν σπυράκια! :D

 

Έχοντας ξεκινήσει να το διαβάζω από την Γ' Περίοδο (Νέα) όπου το περιοδικό ήταν και τότε πολυθεματικό, πιασμένο με συνδετήρες και φιλοξενούσε ιστορίες με τον Μπλεκ και το Παιδί Πάνθηρας, έχω να πω ότι σαφώς και χάρηκα που τα είδα όλα αυτά και στην καινούργια του έκδοση! :yes:  Και θα ήθελα σίγουρα να συνεχιστούν! Χωρίς αυτά νομίζω ότι το Μπλεκ θα είναι όπως ο...μουσακάς χωρίς μπεσαμέλ! :lol:

 

Συμφωνώ επίσης που ο Μάντυ Ρίλεϋ και ο Στορμ συνεχίζουν με καινούργιες ιστορίες, που δεν είχαν ξαναδημοσιευτεί παλιότερα στο Μπλεκ. Δεν θα προτιμούσα να ξεκινούσαν πάλι από την αρχή κάνοντας reset, παρά μόνο αν θα επέλεγαν να τα βγάλουν όλα σε ξεχωριστές εκδόσεις ως άλμπουμ (κάτι που έγινε με τον ΕΡΙΚ ΚΑΣΤΕΛ και αποδείχτηκε πολύ επιτυχημένη κίνηση τελικά). Για τους νέους φίλους του Μπλεκ, ίσως είναι μια καλή ευκαιρία να ψάξουν για παλιά τεύχη προηγούμενων περιόδων του περιοδικού, όπου θα γνωρίσουν τις πρώτες ιστορίες αυτών των κόμικ και παράλληλα θα ανακαλύψουν και πολλούς άλλους θησαυρούς που είχαν δημοσιευτεί παλιότερα μέσα στις σελίδες του!

 

Μιας και ανέφερα τον Μάντυ, πολύ ευχάριστη έκπληξη για εμένα προσωπικά ήταν η επιλογή της συγκεκριμένης ιστορίας που μπήκε, την οποία ήθελα πολύ να διαβάσω από τότε που είχα γράψει αυτό εδώ το post! Ευχαριστώ πολύ τον Λεωκράτη γι' αυτό! :thanks:

 

Οι ιστορίες μου άρεσαν όλες, άλλες περισσότερο και άλλες λιγότερο. Δεν θέλω να κάνω αναλυτική κριτική για την καθεμιά ξεχωριστά, θα πω απλά ότι χάρηκα που ξαναείδα τον Γιορ μετά από τόσα χρόνια, έναν ήρωα που μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση στον Σκορπιό! Μου άρεσε επίσης που υπήρχαν ιστορίες ξένων αλλά και Ελλήνων δημιουργών, τα άρθρα-αφιερώματα (να συνεχιστούν κι αυτά!) και η πραγματικά "ιπποτική" όπως θα την χαρακτήριζα κίνηση, να αναφερθούν και στις νέες κυκλοφορίες άλλων εκδοτών (κάτι που είδα επίσης και στον τελευταίο Μπλε Κομήτη και επικροτώ)! Αν είχε και μερικές αφίσες και σιδερότυπα το τεύχος, όπως τις παλιές καλές εποχές, νομίζω ότι θα άγγιζε το απόλυτο (ίσως γίνομαι λίγο υπερβολικός τώρα, το ξέρω! :D )! 

 

Και κάτι τελευταίο, που όταν το διάβασα μόνο ασυγκίνητος δεν έμεινα : η αναφορά του Λευτέρη Ταρλαντέζου σε ένα από τα άρθρα του, στο κόμικ της Άρια! Να υπενθυμίσω ότι στο Μπλεκ και στην Κατερίνα είχαν δημοσιευτεί παλιότερα μόνο οι 10 πρώτες (από τις 38 συνολικά) ιστορίες της. Μακάρι κάποια στιγμή στο μέλλον να βλέπαμε και τις υπόλοιπες! (Είπα να μην κάνω την πρότασή μου, αλλά...δεν κρατήθηκα τελικά! :angel: ).

 

Εύχομαι ολόψυχα στο πολυαγαπημένο μου Μπλεκ να πάει καλά και να μακροημερεύσει με την καινούργια του μορφή! Το αξίζει πραγματικά! :beer:

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Άρια και Νατάσα πιστεύω και εγώ πως πρέπει να μπουν. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55403
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Νατασα η Αεροσυνοδος! Και να αρχισει απο το #4, τα πρωτα 3 τα ειχαμε δει εγχρωμα στα χρυσα κομικς!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.