Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ionas Aggelis

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΜΠΛΕΚ
Σενάριο/Kείμενα:
Διάφοροι
Σχέδιο:
Διάφοροι
Σχέδιο εξωφύλλου:
Διάφοροι
Hμερ. έκδοσης:
01-12-2018
Εξώφυλλα:
32 + 32 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
32
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Πολυθεματικό
Περιοδικότητα:
Διμηνιαία
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
164
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Κωνσταντίνα Φατούρου, Ελευθέριος Βασίλειος Ταρλαντέζος
Lettering:
Γιάννης Μπεβεράτος
Επιμέλεια:
Ελευθέριος Βασίλειος Ταρλαντέζος
Προέλευση:
Ποικίλη
ISSN:
2653-8806
Ονομαστική τιμή:
5,90€ (1-16), 4,50€ (17-19), 5,80€ (20-)
Ομαδοποίηση:
  • Απαντήσεις 491
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ας πω και εγώ την άποψη μου. Και επειδή έχω κέφια και αυπνίες, θα γράψω αρκετά. (Τα παρακάτω τα γράφω Σάββατο βράδυ, μετά την πρώτη ημέρα του AthensCon. Δεν κάνω την παρουσίαση γιατί διάβασα ότι θέλει να την κάνει ο Ionas Aggelis, οπότε θα ανεβάσω το παρόν όταν με το καλό την ετοιμάσει και ανεβάσει.)

 

Λοιπόν, διάβασα Μπλεκ μετά από 2-3 χρόνια. Και μόνο που ήταν το πρώτο κόμικ που έπιασα μετά από αρκετές αγορές, λέει για εμένα κάτι. Για εμένα, που δεν ήμουν φαν του Νέου Μπλεκ, μάλλον το αντίθετο. Επίσης, λέει επίσης κάτι το ότι το διάβασα μονορούφι, και τις 164 σελίδες (+ 4 εξώφυλλο/οπισθόφυλλο). Παρ’ όλα αυτά, επειδή α) συνηθίζω στις κριτικές μου να είμαι ειλικρινής και όχι –απαραίτητα- "κομψός" και β) ξέρω ότι διαβάζει ο εκδότης  αυτά που γράφουμε εδώ, θα προσπαθήσω να είμαι όσο το δυνατόν πιο ακριβής και αντικειμενικός στην κριτική μου. Πίσω από αυτήν υπάρχει πάντα η ελπίδα να μακροημερεύσει η έκδοση και να προσελκύσει ΚΑΙ νέο κοινό.

 

Στα γενικά πρώτα : Πάρα πολλές σελίδες σε χαμηλότερη τιμή (€5,90 - €5,00 στο AthensCon) από ότι την περίμενα. Πιστεύω ότι μια τιμή κοντά στα €8,00 θα ήταν τίμια, αλλά δύσκολα θα πούλαγε λόγω οικονομικής συγκυρίας και λόγω “παλιού” τίτλου. Το χαρτί κάτι μεταξύ glossy και matte, όχι ότι καλύτερο, αλλά αρκετά καλό και σίγουρα αντάξιο της τιμής. Προσεγμένη η παραγωγή και τα γραφιστικά. Τα άρθρα και οι συνεντεύξεις πάντα μου άρεσαν (από το Μπλεκ Νέας Περιόδου ακόμα ), και πάλι μου άρεσε η ύπαρξη τους εδώ. Οι δύο συνεντεύξεις (με Κούτση και Zanotti) ήταν μια χαρά, το Pop Corner του Μάνου Νομικού (Κινηματογράφος-TV-Comics) έξυπνο, με προσωπικό τόνο και άποψη, το αφιέρωμα στο Αγόρι ενδιαφέρον. Από την άλλη πλευρά, τα άρθρα του Λευτέρη Ταρλαντέζου με αφήνουν παγερά αδιάφορο.Τόσο στην αναφορά για τον Stan Lee, όσο και στο αφιέρωμα για τον Goscinny, υπάρχει μια απλή παράθεση πληροφοριών τις οποίες μπορούμε να βρούμε όλοι μας στη Wikipedia. Και αν για τον Stan Lee, μέχρις ενός σημείου δικαιολογείται, λόγω του περιορισμένου χώρου (μισή σελίδα), σε αυτό για τον Goscinny ήταν τελείως απρόσωπη και κρύα η απλή παράθεση, για 2 ολόκληρες σελίδες, της μίας δουλειά του μετά την άλλη, χωρίς να υπάρχει πουθενά το προσωπικό στοιχείο του αρθρογράφου. Αυτό μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε ψάξει λίγη ώρα στη Wikipedia και σε 2-3 άλλα sites.

 

Ξεχωριστή αναφορά πρέπει να κάνω στο άρθρο «Η Ταχεία των Ελληνικών Κόμικς», όπου αναφέρει πολλές από τις κυκλοφορίες άλλων ελληνικών εκδοτικών οίκων. Χαίρομαι πραγματικά να βλέπω κινήσεις που μαρτυρούν πόσο αλομπλεξάριστος είναι ο εκδότης.

Πιο αναλυτικά τώρα στα κόμικς του τεύχους :

 

-          Μα Τα Χίλια : Αδιάφορο και προχειροσχεδιασμένο (υποτίθεται) χιουμοριστικό μονοσέλιδο στριπάκι. Καλύτερα να μην υπήρχε.

-          Μπλεκ : Not my cup of tea όπως προαναφέρω. Κλασσική θεματολογία για Μπλεκ, μου άρεσε το σχέδιο όμως, κυρίως γιατί είχε λεπτομέρεια και δεν ήταν ίδιο με αυτό των παλιών Μπλεκ. 2 σημεία : 1) Έχω την αίσθηση ότι οι 3 τελευταίες σελίδες είναι από άλλον σχεδιαστή, καλούνται οι Μπλεκ purists να το επιβεβαιώσουν 2) Μου έκανε τόση εντύπωση που κάθησα και τις μέτρησα. 19 φορές χρησιμοποιείται η έκφραση «Μα τα χίλια...» (όπου αποσιωπητικά βάλτε ελάφια, κουνάβια, κάστορες, κεραυνούς, κέρατα κτλ) μέσα σε 20 σελίδες. Αν προσθέσετε και κάποια «Μα τον Δια» που παίζουν σε κάποια σημεία..... Πάλι καλά που δεν υπήρχε ούτε ένα «σκύλας γέννα».  Anyway, τα δεχόμαστε όλα γιατί το όνομα Μπλεκ φέρνει πωλήσεις.

-          Μάντυ Ρίλευ : Οκ, καλούτσικό σχέδιο, ακατάσχετο μπλα-μπλα, ηθικό δίδαγμα. Συνολικά έτσι κι έτσι, δεν κούρασε γιατί ήταν μόνο 12 σελίδες.

-          Λακ Σταρ ΟΧαρα : Old School Noir. Με το ενδιαφέρον  του και το twist του στο τέλος. Δεν ξετρελάθηκα αλλά συνολικά είχε να πει πράγματα.

-          Κόρτο Μαλτέζε : Αν δεν έχεις διαβάσει Κόρτο Μαλτέζε, δεν σου λέει τίποτα, οπότε και δεν σχολιάζω. Οπτικά δεν βλέπεις τίποτα ιδιαίτερο.

-          Λ-Ο : Ενδιαφέρουσα χρήση των καρέ για τόσο παλιά δουλειά από Έλληνα δημιουργό, σεναριακά δεν λέει τίποτα. Συνολικά ΟΚ για ιστορικούς λόγους.

-          Με Κομμένη Την Ανάσα : Υπέροχο σχέδιο του Κούτση, κάτι θέλει να πει το σενάριο αλλά θέλει πολλά cojones για να πεις κάτι σε 2 σελίδες και η δημιουργός δεν φαίνεται να τις έχει (ακόμα;). Πιστεύω 2 σελίδες ακόμα μπορεί και να έκαναν την διαφορά.

-          Φαντομ : Ενδιαφέρουσα ιστορία με παλιομοδίτικες ατάκες και ξύλο. Θα δείξει η συνέχεια. Μέχρι τώρα καλό.

-          Δικαστής Ντρεντ : Όχι από τις καλές ιστορίες Ντρεντ, είχε πάντως το twist της στο τέλος. Ότι και να πω δεν θα είμαι αντικειμενικός.

-          Γιορ : Άγνωστος σε εμένα ήρωας, κάτι μεταξύ Κόναν, Έλρικ, Slaine. Και εδώ πολύ μπλα-μπλα.Μέτριο σκίτσο.  Έχει κάποιο ενδιαφέρον.

-          Ταρζάν : Πολύ παλιομοδίτικη ιστορία, παλιομοδίτικο σχέδιο και παλιομοδίτικο σενάριο. Δεν βαριέσαι αλλά και ξέρεις το τέλος από την 5 σελίδα.

-          Στορμ : Πολύ σωστά τοποθετημένος κοντά στο τέλος, έρχεται ο Στορμ και κλέβει την παράσταση. Μακράν το καλύτερο σχέδιο όλου του τεύχους, μακράν το καλύτερο σενάριο (αναπτύσσεται βέβαια σε πολλές σελίδες). Μπράβο για την επιλογή.

-          Το Παιδί Πάνθηρας : ΟΚ, πλήρως παιδικό, σαν να διαβάζεις το πρώτο Spider-Man. Το πιο κακό είναι ότι ξεκίνησε μια ιστορία , την οποία, όσο αναμενόμενη και προβλέψιμη που είναι, δεν την ολοκλήρωσε και μας την άφησε για τον Φλεβάρη.

 

Συνολικά, παρ’ ότι λίγες ιστορίες μου άρεσαν, η συχνή εναλλαγή και το πλήθος αυτών, με έκανε να μη βαρεθώ. Αναγνωρίζοντας την δυσκολία να ικανοποιηθούν όλες οι διαφορετικές απαιτήσεις, θα πρότεινα :

1.       Μείωση των ιστοριών από 11 σε 7-8 με ταυτόχρονη χρήση μεγαλύτερων ιστοριών.

2.       Εναλλαγή σε κάθε τεύχους του χαρακτήρα που θα έχει την μεγάλη ιστορία. Δεν υπάρχει λόγος να διαβάσουμε π.χ. όλα τα Στορμ μαζεμένα, θα γίνει λίγο βαρετό, άσε που θα κρατήσει και πολύ καιρό. Ας μπει κάποια μεγάλη ιστορία του Ντρεντ, του Φάντομ, του Slaine κλπ.

3.       Οπωσδήποτε η κίνηση με τον Κούτση, δηλαδή με Ελληνες δημιουργούς, να συνεχιστεί και να επεκταθεί. Από το Χ Γιορ και το Ψ Μαντυ Ρίλευ, που πόσο κοινό τέλος πάντων να έχουν, καλύτερα να μπουν π.χ. 10σέλιδες ιστορίες Ελλήνων δημιουργών που θα φέρουν νέο κοινό στο περιοδικό και πιο φρέσκο και μοντέρνο αέρα.

4.       Επιμένω, και ας με πείτε κουραστικό, ότι κάτι πρέπει να γίνει με τις μεταφράσεις. Για την πρόοδο που έχει κάνει ο εκδοτικός τα τελευταία χρόνια ο εκδοτικός, είναι ανεπίτρεπτο να υπάρχουν προτάσεις του τύπου «Δεν μπορώ άλλο τα λιγουριάρικα φαγητά της πατρίδας μου». Λόγω εμπειρίας και προσωπικού κολλήματος, διέκρινα και σε άλλα σημεία φράσεις που πιστεύω ότι υπάρχει αλλαγή νοήματος ή κακή απόδοση, αλλά τώρα είναι πολύ αργά για να ψάξω να τα βρω.

5.       Τέλος, χρειάζεται και κάτι πιο σύγχρονο ξένο. Πιθανόν κωμικό ή ελαφρά κάφρικό. Ή κάτι μοντέρνο περιπετειώδες. Ή κάτι fantasy. Χωρίς πολύ σκέψη μου έρχoνται τα Tomb Raider, το Indiana Jones, το Goon του Powell.

 

Αυτά και καλές πωλήσεις!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Και κάποιες διορθώσεις για το πινακάκι, σε σχέση με τις πληροφορίες που δίνει ο Ionas Aggelis :

 

Σελίδες : 168 (Μετράμε και τα εξώφυλλα)

Ημερ. Έκδοσης : 01/12/18 (Πρώτη ημέρα διάθεσης στο κοινό)

Προέλευση : Μεγάλη Βρετανία, Ιταλία, Αργεντινή, Γαλλία, Βέλγιο, ΗΠΑ, Ελλάδα κλπ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

51 λεπτά πριν, Dredd είπε:

Και κάποιες διορθώσεις για το πινακάκι, σε σχέση με τις πληροφορίες που δίνει ο Ionas Aggelis :

 

Σελίδες : 168 (Μετράμε και τα εξώφυλλα)

Ημερ. Έκδοσης : 01/12/18 (Πρώτη ημέρα διάθεσης στο κοινό)

Προέλευση : Μεγάλη Βρετανία, Ιταλία, Αργεντινή, Γαλλία, Βέλγιο, ΗΠΑ, Ελλάδα κλπ

 

Θα τα διορθώσω, αλλά σχετικά με τις σελίδες, είναι 164 μαζί με τα εξώφυλλα (γενικά πάντα κάθε τύπος βιβλίου, κόμικς κλπ που βγαίνει διαιρείται στα 8 πχ 160÷8 γίνετε ενώ 164÷8 δεν γίνεται, και 4 ακόμα εξωφύλλο, δηλαδή το 168 μαζί με τα εξώφυλλα δεν θα μπορούσε να γίνει - εκτός αν ήταν χαρτόδετο). 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Σωστός για το 164, εγώ έκανα λάθος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Με τόσες πολλές προελεύσεις, στο πινακάκι βάζουμε ποικίλη προέλευση και καταγράφουμε στην κάθε ιστορία από που προέρχονται. :)

 

Ίωνα, σκάναρε αν μπορείς ξανά τις πρώτες σελίδες των ιστοριών στα 2000 πίξελς ύψος και βάλε τες στην βάση. Καλύτερα να μπαίνουν εκεί, παρά στα ποστς.Θεωρητικά βέβαια και το παιδί πάνθηρας δεν είναι μια ιστορία μιας και δημοσιεύονταν ως δισέλιδο-τρισέλιδο και στο εξωτερικό. :)

 

Περισσότερα από έμενα όσο αφορά την έκδοση, όταν το διαβάσω το τεύχος, αλλά η πρώτη εντύπωση είναι άκρως εντυπωσιακή. Μέρα με την νύχτα με τον Νέο Μπλεκ. :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

15 ώρες πριν, Ionas Aggelis είπε:

 (γενικά πάντα κάθε τύπος βιβλίου, κόμικς κλπ που βγαίνει διαιρείται στα 8 πχ 160÷8 γίνετε ενώ 164÷8 δεν γίνεται, και 4 ακόμα εξωφύλλο, δηλαδή το 168 μαζί με τα εξώφυλλα δεν θα μπορούσε να γίνει - εκτός αν ήταν χαρτόδετο). 

 

Αυτό δεν ισχύει, Τα εξώφυλλα τυπώνονται χωριστά. Π.χ. Μπλε Κομήτης 68 σελίδες με καρφίτσα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Το πήρα και εγώ στο Athenscon και να πω ότι είχα να αγοράσω περιοδικό που να έχει στον τίτλο του τη λέξη ΜΠΛΕΚ πάρα πάρα πολλά χρόνια. Οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι αρκετά καλές. 
Το μόνο που έχω να παρατηρήσω, δυστυχώς για άλλη μια φορά, είναι ο χρωματισμός που κάνει ο Έλληνας colorist χαλάει την εικόνα του περιοδικού. Τα flat χρώματα σε πολλές περιπτώσεις καταστρέφουν την εικόνα και πραγματικά είναι κρίμα.
Όπως και να ‘χει η τελική εικόνα είναι καλή και θα συνεχίσω να το αγοράζω.
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

εξαιρετική έκδοση , δεν έχω λόγια....

 

μπράβο για τα κόμικς του Σκορπιού, ελπίζω και σε Barbara.

ελπίζω και σε ken parker

ελπίζω και σε Johnny Red!

 

ότι είχα πει να μην ξαναγοράσω κόμικς, αναιρώ πάραυτα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  382
  • Reputation:   3467
  • Achievement Points:  554
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5736 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Μπράβο ξανά για Ταρζαν,Φαντομ,DREDD:clap2::clap2::clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Από ένα γρήγορο ξεφύλλισμα που του έχω κάνει, δηλώνω ενθουσιασμένος από την ποικιλία και την δομή του νέο εγχειρήματος. :wow: 

 

Μία έκδοση-στολίδι, που περιέχει φρέσκο υλικό, πάντα με σεβασμό στις αναμνήσεις μας. Μόλις το διαβάσω θα πω και δύο λόγια για τις ιστορίες, αλλά και τα άρθρα που παραθέτονται. Τα απειροελάχιστα "παράπονά" μου (δεν τα κατατάσσω στα αρνητικά, ούτε με ενόχλησαν ιδιαίτερα) είναι τα εξής δύο. Το δέσιμο με καρφίτσα, που λόγω του μεγάλου αριθμού των σελίδων, δεν μου χτυπάει καλά στο μάτι (βέβαια με αυτόν τον τρόπο διατηρείται η τιμή σε εξαιρετικά επίπεδα) και το δεύτερο (μην γελάσετε) είναι το...όνομα. Έχουν βγει πολλές εκδόσεις με το όνομα "Μπλεκ". Θα προτιμούσα σε αυτή την νέα αρχή να άλλαζε κι ο τίτλος, ούτως ώστε να ολοκληρωνόταν η ανανέωση. Όπως είπα όμως, αυτά τα δύο "παράπονα" είναι ήσσονος σημασίας. Περισσότερα, όταν το διαβάσω. :) 

 

 

:beer: 

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31319
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  21
  • Reputation:   182
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Καλησπέρα...

ειλικρινά δεν το περίμενα...

καρφίτσα για να δέσεις 164 σελ κι άλλη μία για να δέσεις το εξώφυλλο... απλώς δεν πάει... (ούτε ξακρισμένα καλά είναι τα φύλλα, δεν έβγαλα φωτο εδώ, σας το γλίτωσα)

 

αλλά η εκτύπωση του άρθρου... τα λεφτά μου πίσω...

DSC02936.JPG

DSC02937.JPG

DSC02938.JPG

DSC02939.JPG

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Νιώθω ξανά παιδαρέλι...

Το ξεφυλλίζω, το χαζεύω, το μυρίζω...

 

Καταπληκτική έκδοση!

Ευχαριστούμε αγαπητέ Λεωκράτη:clap2:

 

Ο δικός μου ΜΠΛΕ ΚΟΜΗΤΗΣ!!! :) 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

22 ώρες πριν, alcool είπε:

Καλησπέρα...

ειλικρινά δεν το περίμενα...

καρφίτσα για να δέσεις 164 σελ κι άλλη μία για να δέσεις το εξώφυλλο... απλώς δεν πάει... (ούτε ξακρισμένα καλά είναι τα φύλλα, δεν έβγαλα φωτο εδώ, σας το γλίτωσα)

 

αλλά η εκτύπωση του άρθρου... τα λεφτά μου πίσω...

DSC02936.JPG

DSC02937.JPG

DSC02938.JPG

DSC02939.JPG

To τεύχος σου είναι κακέκτυπο και σίγουρα η εκδοτική θα στο αλλάξει αν απευθυνθείς σε αυτή .

Δεν θα είναι η πρώτη φορά που θα συμβεί κατι τέτοιο και στο παρελθόν σε άλλες εκδόσεις έχουν δείξει καλά αντανακλαστικά σε τέτοια θέματα . :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31319
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  21
  • Reputation:   182
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ευχαριστώ φίλε Φλοκ!:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το άνοιξα προ ολίγου, με σκοπό να το ξεκοκαλίσω. Ντάξει προφανώς τα πρατικά τμήματα με ενδιέφεραν, αλλά είπα να δώσω μια ευκαιρία. Η υπομονή μου σώθηκε στην ιστορία του Μπλεκ (αλήθεια, θεωρείται καλή ή όχι;), οπότε και πήγα κατευθείαν στα κόμικς του Pratt. Η πρώτη είναι απλά οκ, θα είχε τη δυνατότητα να εξελιχθεί σε κάτι καλύτερο, ενώ ο «Επίλογος στα Κέλτικα» δεν μπορεί να κριθεί με τα συνήθη κριτήρια. Και τα δύο πάντως είναι, πιστεύω, για τους completists. Το διαμαντάκι βλεβαια είναι η συνέντευξη της Zanotti. Πολλά πολλά :respect: γι' αυτό.

Διάβασα επίσης τις ιστορίες των Ορνεράκη και Κούτση. Η μεν είναι καλοσχεδιασμένη, αλλά εμφανώς γερασμένη σεναριακά. Η δε σαφώς πιο μοντέρνα (έχουν πολλά χρόνια διαφορά) σε κάθε επίπεδο, αλλά πολύ σύντομη.

Αυτά από εμένα. Ακούω πάντως καλά λόγια για το περιεχόμενο από τους φίλους των κόμικς και εύχομαι να μακροημερεύσει το εγχείρημα :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31319
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  21
  • Reputation:   182
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Το σωστό να λέγεται κ δεν υπήρχε καμία πιθανότητα να μην το αναφέρω. Ακολούθησα τη συμβουλή του φίλου Φλοκ και έστειλα ένα μέιλ στις εκδόσεις Μικρός Ήρως ζητώντας την αντικατάσταση του τεύχους. Επικοινώνησαν τηλεφωνικώς μαζί μου 30 (!) λεπτά αργότερα ικανοποιώντας το αίτημά μου. Θα λάβω ένα καινούργιο τεύχος με κούριερ κ θα παραδώσω (πολύ σωστά) το παλιό κακέκτυπο.

Άκρως σοβαρή και επαγγελματική αντίδραση από τις εκδόσεις Μικρός Ήρως τις οποίες τιμούσα και τιμώ.

Ευχαριστώ κ σόρυ που σας κούρασα, φίλοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

2 ώρες πριν, GeoTrou είπε:

Το άνοιξα προ ολίγου, με σκοπό να το ξεκοκαλίσω. Ντάξει προφανώς τα πρατικά τμήματα με ενδιέφεραν, αλλά είπα να δώσω μια ευκαιρία. Η υπομονή μου σώθηκε στην ιστορία του Μπλεκ (αλήθεια, θεωρείται καλή ή όχι;), οπότε και πήγα κατευθείαν στα κόμικς του Pratt. Η πρώτη είναι απλά οκ, θα είχε τη δυνατότητα να εξελιχθεί σε κάτι καλύτερο, ενώ ο «Επίλογος στα Κέλτικα» δεν μπορεί να κριθεί με τα συνήθη κριτήρια. Και τα δύο πάντως είναι, πιστεύω, για τους completists. Το διαμαντάκι βλεβαια είναι η συνέντευξη της Zanotti. Πολλά πολλά :respect: γι' αυτό.

Διάβασα επίσης τις ιστορίες των Ορνεράκη και Κούτση. Η μεν είναι καλοσχεδιασμένη, αλλά εμφανώς γερασμένη σεναριακά. Η δε σαφώς πιο μοντέρνα (έχουν πολλά χρόνια διαφορά) σε κάθε επίπεδο, αλλά πολύ σύντομη.

Αυτά από εμένα. Ακούω πάντως καλά λόγια για το περιεχόμενο από τους φίλους των κόμικς και εύχομαι να μακροημερεύσει το εγχείρημα :) 

Eπειδή φαντάζομαι ότι έχουμε πολλά κοινά στο κομιξάδικο γούστο, τα πράματα για μένα είναι αρκετά απλά. Με σχεδόν 5 ευρώ παίρνεις ένα πλήρες τεύχος Στορμ ΣΥΝ ότι άλλο έχει. Αν έβρισκα σε αυτή τη τιμή ΜΟΝΟ ΤΟΥ ένα νέο τεύχος Στορμ θα το έπαιρνα; Φυσικά και θα το έπαιρνα. Άρα μπορώ να ανεχθώ και τον καθηγητή Μυστήριο μαζί, γιατί με τη λογική μου τον παίρνω τζάμπα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μα δεν είπα ότι πρόκειται για κακό ή ακριβό τεύχος. Απλά ανέφερα ότι έκανα μια (αποτυχημένη) προσπάθειά να διαβάσω κόμικς που απέχουν έτη φωτός από το προσωπικό μου γούστο. Και συμφωνώ 100% με αυτό που λες, η τιμή σε σχέση με την ποιότητα των κόμικς είναι τιμιότατη :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δυστυχώς στο Ηράκλειο δεν το είδα ακόμη... Κοίταξα σε δύο περίπτερα σήμερα και δεν... Τουλάχιστον τσίμπησα το "Ο Asterix Και Ο Υπεριταλικός", οπότε έχει να πέσει διάβασμα! :yes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Το διάβασα και μου άρεσε. Πολύ καλή έκδοση και καλές ιστορίες κατά την ταπεινή μου γνώμη, αν και θα τις προτιμούσα λιγότερες και μεγαλύτερες. Αυτό που μου την έσπασε είναι αυτή η ακατάσχετη επανάληψη με τις χίλιες πίπες, τα χίλια κουνάβια και τα χίλια κέρατα τα δίφορα... ήθελα να ήξερα και στο πρωτότυπο έτσι μιλάνε όλοι στο Μπλεκ μα τα χίλια κοκορίσια αυγα?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  731
  • Reputation:   6922
  • Achievement Points:  745
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τα έχουμε πει πολλές φορές.

 

Ο Μπλεκ σαν ήρωας είναι παιδικό ανάγνωσμα. Το πρόβλημα είναι πως στη χώρα μας έχει γίνει ο frontrunner όλων των εκδόσεων.

 

Εδώ στα καλύτερα τεύχη κατά τη γνώμη μου του Νέου Μπλέκ 18-24, δημοσίευαν τα πρώτα τεύχη του Μυστέρ έγχρωμα (από 50 σελ ανά τεύχος), τα φανταστικά color zagor (50σελ) και υπήρχαν αναγνώστες που γκρίνιαζαν γιατί είχε μόνο 50 σελ Μπλεκ!!!

 

Μιλάμε δηλαδή τους έδιναν 2 εξαιρετικά πολύ πάνω από το μέσο όρο κόμικς και γκρίνιαζαν για το ξαναδημοσιευμένο τρομερά υποδεέστερο Μπλεκ.

 

Δυστυχώς στη χώρα μας αυτό έχει γίνει σε όλους τους τομείς. Έχουν επικρατήσει οι ηλίθιοι και οι ανόητοι. Με το ζόρι πουλάει ο Πρατ και ο Van Hamme και είναι best seller η Μαντά και η Δημουλίδου. Αυτοί είμαστε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

9 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Δυστυχώς στο Ηράκλειο δεν το είδα ακόμη... Κοίταξα σε δύο περίπτερα σήμερα και δεν... 

Εγώ το πήρα χθες από Ηράκλειο. Το θέμα είναι ότι και από εκεί απ'όπου το πήρα και σε άλλο ένα περίπτερο όπου το είδα είχαν μόνο ένα αντίτυπο.

 

Νομίζω ότι σε άλλο κοινό απευθύνονται οι Δημουλίδου και Μαντά και σε άλλο ο Πρατ και ο βαν Αμ. Στην τελική σήμερα (και λίγο πολύ πάντα) στην Ελλάδα (δεν ξέρω για έξω από αυτήν) δεν νομίζω ότι υπάρχει κόμικ που να απευθύνεται στην μέση ενήλικη γυναίκα.

 

Στα του νεώτερου νέου Μπλεκ. Δεν το έχω διαβάσει ακόμα ολόκληρο αλλά οι πρώτες εντυπώσεις είναι παραπάνω από καλές. Είναι καλοτυπωμένο και σε όλες τις ιστορίες το σκίτσο είναι αρκετά καλό (για το γούστο μου πάντα)

 

Πολύ θετικό το ότι συμπεριλαμβάνει ολόκληρη την ιστορία του Στορμ ο οποίος αναμφίβολα κυριαρχεί στο τεύχος. Όπως είπε και ο Kurdy Malloy και μόνο γι' αυτό αξίζει η αγορά του τεύχους. Ελπίζω να συνεχιστεί έτσι και να μην γίνει όπως με τον προαναφερθέντα Μαρτίν Μυστέρ που ξεκίνησε με μισό ιταλικό τεύχος ανά τεύχος Νέου Μπλεκ και έφτασε σε μικρές αδιάφορες ιστορίες.

 

Οι ιστορίες του Ούγκο Πρατ, οκ δεν αξίζει να αγοράσεις το τεύχος μόνο γι αυτές αλλά δεν ήταν κακό που υπήρχαν. Αντίστοιχα ο Ταρζάν του Κιουμπερτ έχει την ρετρίλα του και μέσα σε 18 σελίδες δεν μπορεί να βοηθήσει σε οποιαδήποτε εμβάθυνση του χαρακτήρα (οκ ο Ταρζάν είναι, βαράει κόσμο με λεοπάρ-άνιμαλ πριντ νομίζω τα λένε τώρα-βρακάκι τι εμβάθυνση θες θείο; ) ή έστω σε μια κλιμάκωση της πλοκής αλλά το διαβάζω ευχάριστα. Η ιστορία αυτού του τεύχους μου φάνηκε πολύ απλοϊκή ακόμα και για Ταρζάν.

 

Το συγκεκριμένο τεύχος ήταν και η πρώτη μου επαφή με τους Γιορ και Μάντυ Ρίλεϊ. Παρόλο που μου είχε κινήσει την περιέργεια ο Γιορ και είχα θετική προδιάθεση, δεν μπορώ να καταλάβω τι έπαιξε με την συγκεκριμένη ιστορία. Ίσως μια εισαγωγική ιστορία να ήταν καλύτερη. Ίσως να φταίει και η περιορισμένη αντιληπτική μου ικανότητα. Ο Μάτνυ οκ όχι κάτι το ιδιαίτερο αλλά δεν ήταν καθόλου κακό (αν και η σκηνή με το φίδι οκ ήταν υπερβολική)

 

Τα υπόλοιπα δεν τα έχω διαβάσει ακόμα. Κάποια μάλλον δεν πρόκειται να τα διαβάσω (Παιδί πάνθηρα και τα κείμενα του Ταρλαντρέζου επ' ουδενί) αλλά όπως ξανανέφερα είναι μια πολύ καλή έκδοση.

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δεν το έχω πάρει ακόμα, όμως...διάβασα χθες, το αντίτυπο που υπήρχε στην λεσχη. :D

 

Μπορώ να πω ότι για μια στιγμή αισθάνθηκα να γυρνάω πίσω στα '80s, ειχα βαλει και το Chromaradio να παίζει '80s, όποτε ήταν Σούπερ-Ντούπερ η όλη φάση!!! :dance:

Μου άρεσε αρκετά ως τεύχος, αν και για να πω την μαύρη αλήθεια, θα το προτιμούσα με ράχη παρά με καρφίτσα, απλά προσωπικά,

το βλέπω πιο πρακτικό στην αρχειοθέτηση στο ράφι. :)

Από εκεί και πέρα, είχε ιστορίες για όλα τα γούστα, απόλαυσα ιδιαίτερα Judge Dredd & Storm  ενώ είχα την ευκαιρία να έρθω σε επαφή

και με παλιότερους χαρακτήρες όπως τους Phantom και Yor:)

 

Τα συγχαρητήρια μου στον κ.Λεωκράτη Ανεμοδουρά, για αυτήν την αναβάθμιση του Μπλεκ. :congrats:

 

Σίγουρη αγορά μέσα στις επόμενες μέρες. :)

 

:beersanta:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

το πήρα και είμαι χαρούμενος.. χαχα

βασικά τώρα έχουμε ένα άλλο πολυθεματικό περιοδικό κόμικς.. δεν είναι ο "μπλεκ" που έχουμε στο μυαλό μας

από την μια ναι είναι ιστορικός τίτλος από την άλλη αν δεν διάβαζα εδω μέσα τι έχει δεν θα το ακούμπαγα στο περίπτερο.. 

μ αρέσει το μέγεθος και το χαρτί - εκτύπωση.. έκδοση 2018 

δεν το διάβασα ακόμα αλλά ξέρω από τα κόμικς που έχει, τι είναι και τι θα μ αρέσει :D

μακάρι να συνεχίσει και να δούμε και άλλα "νεότερα" κόμικς μέσα στις σελίδες του, θα στηρίξω πάντως

 

2 πολυθεματικα περιοδικά κόμικς αυτή τη στιγμή στα περίπτερα κι ας έχει το ένα από αυτά "παλιό" τίτλο ... cool :) :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Εξαιρετικό το 1ο τεύχος. Πολυθεματικό καλύπτει όλα τα γούστα. Οι περισσότερες ιστορίες ήταν πολύ πετυχημένη επιλογή και παρά τη μικρή  διάρκεια τους με ικανοποίησαν. Αν σκεφτεί κανείς ότι ως γνήσιος ρετρολάγνος βρέθηκα απογοητευμένος μόνο από την άνευρη και χωρίς σασπένς ιστορία του Μπλεκ τότε, ναι, το τεύχος αποτελεί μια πολύ καλή αφετηρία για στη συνέχεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2742
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

'Ενα εξαιρετικό περιοδικό, από έναν εξαιρετικό εκδότη. Ότι καλύτερο υπάρχει στον χώρο των κόμιξ αυτή την στιγμή, για όλα τα γούστα και με άπλετο χώρο για να φιλοξενήσει στο μέλλον νέους και παλαιούς ήρωες και δημιουργούς. Πιστεύω το μέλλον του περιοδικού θα μας εκπλήξει όλους ευχάριστα. Μπράβο στον εκδότη για τα όνειρα που μας χάρισε για ακόμα μία φορά. Σε συνδυασμό με τα Γραφικά της εταιρείας που ήταν εξαιρετικά και τα 4,έχουμε ένα πλήθος ιστοριών και ηρώων να απολαύσουμε.    Σκεφτείτε ότι το 2013 βρέθηκα στην Ιταλία και μελαγχόλησα βλέποντας τα φουμέτια στα περίπτερα που στη Ελλάδα ήταν εξαφανισμένα για χρόνια. Ενιωθα σαν αυστραλός ζωολόγος που πήγε σε μια χώρα γεμάτη με τίγρεις τηςΤασμανίας. Και ξαφνικά γέμισαν οι βραδιές μας, τα καλοκαίρια μας, οι διακοπές και το αραλίκι μας με τους ήρωες που μας μεγάλωσαν. Ευχαριστούμε Λεωκράτη... :soldier: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Το θέμα που ανέφερε ο φίλος alcool παραπάνω, της κακής δηλαδή εκτύπωσης, το αντιμετωπίζω κι εγώ στο δικό μου τεύχος σε αρκετές σελίδες. Εντάξει, σε μένα τουλάχιστον δεν είναι τόσο έντονο ώστε να μπω στη διαδικασία αντικατάστασής του, είναι όμως ένα θέμα που πρέπει η εκδοτική να το προσέξει. :) 

Επί της ουσίας τώρα. Τον Μπλεκ τον σιχαινόμουνα πάντα και μα τα χίλια κουνάβια/ελάφια/ αρκούδες/κλπ ζώα του δάσους, εξακολουθώ να τον σιχαίνομαι. :( Οι υπόλοιπες ιστορίες με γέμισαν μια μελαγχολία, με γύρισαν πολλά χρόνια πίσω σε καλύτερες όμως εποχές. Το γενικό στήσιμο του περιοδικού είναι ακριβώς αυτό που μου αρέσει σ' ένα περιοδικό περιπτέρου. :) Θα συνεχίσω φυσικά να το παίρνω σαν τρελός και ελπίζω να προστεθούν και άλλες ιστορίες στα επόμενα τεύχη και να υπάρχει μια εναλλαγή. (Η Barbara πχ θα ήταν μια καλή περίπτωση, το ίδιο και ο λοχαγός Ήζη). :) 

Μπράβο στην εκδοτική για το εγχείρημά της κι αν είναι το να έχει μια ιστορία Μπλεκ ώστε να λειτουργεί σαν κράχτης και να βγάζει τα λεφτά του, χαλάλι του, θα σκίζω τις σελίδες του Μπλεκ και θα κρατάω τις υπόλοιπες. :D 

Εύχομαι ολόψυχα να μακροημερεύσει. :beer: Στη υγεία του κυρίου Ανεμοδουρά.

 

:Paingiver:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  731
  • Reputation:   6922
  • Achievement Points:  745
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Να προτείνω και εγώ ένα BD για να εναλλάσεται με το Storm με εξίσου φωτορεαλιστικό σκίτσο το Mercenary του Segrelles που επίσης έχει νοσταλγούς φαν στην Ελλάδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Για BD εγώ θα πρότεινα να πάρει τα δικαιώματα του Blake & Mortimer και να μετονομαστεί το περιοδικό σε Μπλεκ και Μόρτιμερ. Ο ξανθός γίγαντας και το κόκκινο μουσάκι

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.