Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΟΜΙΞ 53 [Σαραβαλάκι, αγάπη μου - Don Rosa]


jimakoszs97

Πώς σας φάνηκε το τεύχος;  

5 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

cmx53-960x600-thumb-large.thumb.jpg.a78387e7aef4c3e30adfd28de9aa96ba.jpg

 

8 συναρπαστικές ιστορίες διάσημων σχεδιαστών:

ΣΑΡΑΒΑΛΑΚΙ, ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ! Recalled Wreck
Μια ιστορία που έγραψε και σχεδίασε ο Ντον Ρόσα
ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΩΡΟ Big Baby Blues
Ο Βίκαρ εικονογραφεί ένα σενάριο του Πατ και της Κάρολ Μακ Γκρηλ
ΑΜΝΗΣΙΑ Amnesia
Μια ιστορία που έγραψε και σχεδίασε ο Νόελ Βαν Χορν
ΜΑΡΤΥΡΑΣ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΗΣ Pals
Ο Σεζάρ Φεριόλι εικονογραφεί ένα σενάριο του Ντον Μαρκστάιν
ΜΑΘΗΤΕΥΟΜΕΝΟΣ ΨΕΥΤΗΣ Pants on Fire
Μια ιστορία που έγραψε και σχεδίασε ο Κάρι Κορχόνεν
ΕΝΑ ΡΟΜΠΟΤ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ The Automaid
Μια ιστορία σε σενάριο Σούνε Τρόελστρουπ και σχέδιο Βάντα Γκαττίνο
ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΝ...; What If...?
Μια ιστορία του Πωλ Χάλας, εικονογραφημένη από τον Χοσέ Μασσαρόλι και τον Ραούλ Μπαρμπέρο
ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΜΕΛΑΝΙ Can You Imagine... Melvin?
Μια ιστορία σε σενάριο του Τζων Λάστιγκ και σχέδιο του Φρανσίσκο Ροντρίγκεζ Πεϊνάδο και της Ενρικέτα Περέα

Το αγαπημένο περιοδικό μικρών και μεγάλων από αυτή την Παρασκευή 30/11 στα περίπτερα.

Επεξεργασία από jimakoszs97
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ούτε μια χριστουγεννιάτικη; :sad1:

  • Like 5
  • Λύπη 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 28/11/2018 στο 4:05 ΜΜ, BATNICK είπε:

Ούτε μια χριστουγεννιάτικη:sad1:

Θα έχει μάλλον το επόμενο τεύχος καμία... Γενικά το ΚΟΜΙΞ από το 2016 δεν βάζει εποχιακές ιστορίες ως κεντρικές και οι συμπληρωματικές δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο. :)

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

14 ώρες πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Θα έχει μάλλον το επόμενο τεύχος καμία... Γενικά το ΚΟΜΙΞ από το 2016 δεν βάζει εποχιακές ιστορίες ως κεντρικές και οι συμπληρωματικές δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο. :)

Το ξέρω καλά δυστυχώς... :sad1: Κι εμένα μ' αρέσουν πολύ οι εορταστικές, μου φαίνεται θα πάρω κάνα Μίκυ ή κάνα Ντόναλντ που 'ναι πιθανότερο να 'χουν χριστουγεννιάτικες μέσα.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η ιστορία "Σαραβαλάκι, αγάπη μου!", που ανοίγει το τεύχος, έχει έναν παράξενο πρωταγωνιστή, ο οποίος δεν είναι άλλος από το θρυλικό 313 του Ντόναλντ. Όπως κάθε χρόνο, ο φίλος μας θα ξεκινήσει μία μεγάλη συντήρηση του αυτοκινήτου του για να είναι και πάλι ετοιμοπόλεμο για κάθε περιπέτεια. Αφού λοιπόν θα το λύσει εις τα εξ ών συνετέθη, θα δει ότι ένα ανταλλακτικό έχει υποστεί μεγάλη φθορά. Μιας και δεν βρίσκει πλέον ανταλλακτικά γι'αυτό το μοντέλο, θα πάει στον Κύρο μήπως κι εκείνος μπορέσει να το επισκευάσει. Γυρνώντας από το εργαστήριο, θα ανακαλύψει έντρομος ότι ο γείτονάς του, ο κύριος Τζόουνς, έχει πουλήσει όλα τα μέρη του 313 (εκτός από το σασί), νομίζοντας ότι ήθελε να τα ξεφορτωθεί. :wow: Τότε θα ξεκινήσει ένας αγώνας δρόμου για την επανασυναρμολόγηση του αγαπημένου μας κάμπριο. Πολύ καλή ιστορία, που ασχολείται με ένα θέμα που δεν το βλέπουμε συχνά. Ο Rosa θέλει να αποδώσει φόρο τιμής σε ένα όχημα, το οποίο θεωρείται δεδομένο και σχεδόν πάντα περνάει απαρατήρητο στις ιστορίες. Βλέπουμε επίσης και το ιδιαίτερο δέσιμο που έχει ο Ντόναλντ με το 313. Γενικά είναι μία ιστορία, ευφυούς υπόθεσης, με μέτρια πλοκή, πάντα για τα δεδομένα του μεγάλου δημιουργού. Το σχέδιο, γι'ακόμα μία φορά είναι εξαιρετικό. Πανέξυπνος ο τρόπος που δημιουργείται ο αριθμός "313" στις σελίδες 10 και 15. :respect:

 

Στην συνέχεια θα δούμε "Ένα μεγάλο μωρό". Ο Ντόναλντ κάθεται αμέριμνος στο σπίτι του, χωρίς να έχει την παραμικρή ιδέα τι τον περιμένει. Η Νταίζυ θα τον επισκεφτεί και θα του ζητήσει μία μικρή χάρη, που μάλλον με απαίτηση μοιάζει. Μία φίλη της (και Πρόεδρος της λέσχης που είναι κι εκείνη μέλος) της εμπιστεύτηκε για λίγες ώρες το μωρό της να το φυλάει, αλλά εκείνη είχε κλείσει ραντεβού στο κομμωτήριο. Έτσι έβαλε τον φουκαρά τον φίλο μας να κάνει babysitting. Οι καταστάσεις θα έρθουν έτσι, που εκείνος κι ο μπόμπιρας θα βρεθούν στο εργαστήριο του Κύρου κι ο μικρός θα βάλει το χεράκι του σε μία νέα του εφεύρεση. Μία συσκευή που μεγεθύνει αντικείμενα. Το μικρό θα βρεθεί, κατά λάθος, μπροστά από την ακτίνα, θα μεταμορφωθεί σε γίγαντα και θα σουλατσάρει στους δρόμους της Λιμνούπολης. Ο Ντόναλντ κι ο Κύρος θα το πάρουν στο κατόπι και θα προσπαθήσουν να μαζέψουν τα ασυμμάζευτα. Σε όποιον έχει δει την ταινία "Honey I Blew Up the Kid" ("Αγάπη μου, Μεγέθυνα το Παιδί") και του άρεσε, τότε σίγουρα θα του αρέσει κι αυτή η ιστορία. Το σενάριο έβγαζε πλάκα, αλλά η πλοκή είχε επαναλήψεις. Το φινάλε πάντως είναι ξεκαρδιστικό. Το σχέδιο του Vicar γι'άλλη μία φορά με γοήτευσε. :hug2:

 

Η πρώτη από τις δύο ιστορίες του Μίκυ Μάους που φιλοξενούνται στο τεύχος έχει τον τίτλο "Αμνησία". Μία νύχτα η Μίννι κι ο Επιθεωρητής Ο'Χάρα βρίσκουν τον Μίκυ τραυματισμένο στο κεφάλι και υποθέτουν ότι έχει συμπλακεί με τον αιώνιο αντίπαλό του, τον Μαύρο Πητ. Ο πρωταγωνιστής μας δεν καταλαβαίνει τι έχει συμβεί και φαίνεται ότι έχει αλλάξει ο χαρακτήρας του. Μετά από μία επίσκεψη στον γιατρό, η διάγνωση βγαίνει. Πάσχει από αμνησία. Ο νέος πλέον Μίκυ, έχει εξαγριωθεί με τον Μαύρο Πητ και επιτίθεται σε όλους τους μικροκακοποιούς ανεξαιρέτως, χρησιμοποιώντας ωμή βία, προκειμένου να τον βρει και να τον εκδικηθεί. Η Μίννι κι ο Ο'Χάρα δείχνουν να αντιδρούν με αυτή του την "μετάλλαξη" και σκέφτονται τρόπους να επαναφέρουν τον παλιό του χαρακτήρα. Μέτριο σενάριο, που δεν με συγκίνησε ιδιαίτερα. Ο πρωταγωνιστής βγάζει έναν χαρακτήρα που δεν τον έχουμε συνηθίσει κι αυτή η πρωτοτυπία δίνει μερικούς έξτρα πόντους στην πλοκή. Το μόνο που μου άρεσε ήταν το ανατρεπτικό φινάλε, που έβγαζε χιούμορ. Το σχέδιο το βρήκα καλό.

 

Θα μείνουμε στο Μίκυ Σίτυ και θα βρεθούμε στον χώρο του επισκεπτηρίου της φυλακής, όπου ο Μίκυ συνομιλεί με τον Μαύρο Πητ. Ο κακοποιός έχει βρεθεί στην στενή, αυτή την φορά, για ένα ασήμαντο λόγο. Κατηγορείται ότι έκλεψε ένα μήλο από τον μανάβη. Μία τέτοια κατηγορία έχει καταρρακώσει την φήμη του στην πιάτσα κι όλοι οι "συνάδελφοί" του τον κοροϊδεύουν. Έτσι εκείνος θα ζητήσει από τον Μίκυ να γίνει "Μάρτυρας υπεράσπισης" στο δικαστήριο. Ο Μίκυ θα δεχτεί, θα πληρώσει την εγγύηση και μαζί με τον Πητ, θα πάνε στον "τόπο του εγκλήματος" για να εξιχνιάσουν και να λύσουν εν τέλει την παρεξήγηση. Κι εδώ έχουμε πρωτοτυπία στο σενάριο αν και η πλοκή είναι προβλέψιμη. Γενικά η ιστορία είναι μία μετριότητα, αλλά ομολογώ ότι γέλασα με την κατάληξη και ειδικότερα με το τελευταίο καρέ. :lol: Συμπαθητική προσθήκη κι ο φόρος τιμής στον σχεδιαστή Paul Murry, που το όνομα του οποίου είχε δοθεί στην οδό, όπου είχε στήσει τον πάγκο του ο πλανόδιος μανάβης. Σχεδιαστικά η ιστορία στέκεται αξιοπρεπώς.

 

Στον "Μαθητευόμενο ψεύτη" ο Ντόναλντ για πολλοστή φορά δεν άκουσε το ξυπνητήρι του κι έντρομος θα διαπιστώσει ότι άργησε να σηκωθεί για δουλειά. Και ειδικά σήμερα δεν θα έπρεπε να καθυστερήσει γιατί έπρεπε να παραστεί σε μία σύσκεψη. Σκέφτεται ότι αν δεν βρει μία καλή δικαιολογία να πει στον προϊστάμενό του, τότε τα πράγματα θα είναι πολύ σκούρα για εκείνον. Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν ξέρει να λέει ψέμματα γιατί κάθε φορά που πάει να πει, προδίδεται από τις κινήσεις και τις εκφράσεις του προσώπου του. Έτσι ο ήρωάς μας θα πάρει μαθήματα από διάφορους φίλους και συγγενείς (αλλά και από αγνώστους) προκειμένου να κρύβει την αλήθεια χωρίς να προδίδεται. Άραγε θα καταφέρει να γίνει ένας σωστός ψεύτης ή θα μείνει στην προσπάθεια? :thinking: Διαβάσαμε ακόμα ένα μέτριο σενάριο, το οποίο κλείνει με ένα χιουμοριστικό φινάλε. Το αρνητικό είναι ότι δεν περνάει και τα καλύτερα μηνύματα στους μικρούς αναγνώστες. Ο πρωταγωνιστής εκπαιδεύεται να λέει ψέμματα χωρίς να γίνεται αντιληπτός. :( Γενικά δεν είναι κάτι το αξιομνημόνευτο. Το σχέδιο μού άρεσε.

 

Στην ιστορία "Ένα ρομπότ στο σπίτι", ο Ντόναλντ άδραξε την ευκαιρία κι εκμεταλλευόμενος την απουσία των τριών ανιψιών του, αποφάσισε να σηκωθεί από τον καναπέ και να κάνει γενική φασίνα στο σπίτι του. Θα συνειδητοποιήσει όμως ότι μόνος του δεν μπορεί να τα φέρει βόλτα κι έτσι θα ζητήσει την βοήθεια του Κύρου. Εκείνος θα του κατασκευάσει ένα ρομπότ (που έχει την μορφή μιας σεξοβόμβας ηθοποιού), το οποίο φαίνεται ότι γρήγορα κερδίζει την εκτίμησή του, με τις ικανότητές του. Η Νταίζυ όμως που δεν γνωρίζει την ύπαρξη του ρομπότ, θα δει την όμορφη κοπέλα και θα ξυπνήσει μέσα της η ζήλια. Έτσι, με το εκρηκτικό της ταμπεραμέντο, θα προκαλέσει επικές καταστροφές. Το συγκεκριμένο σενάριο μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Είχε έξυπνη πλοκή και καλογραμμένες παρεξηγήσεις. Επίσης έβγαζε κι έναν δυναμισμό, που με κράτησε. Η μηχανική οικιακή βοηθός του Ντόναλντ μου θύμισε έντονα την Ούνα. :P Πολύ καλό βρήκα και το σχέδιο.

 

Ακολουθεί η ιστορία με τον περίεργο τίτλο "Τι θα γινόταν αν...?". Βρισκόμαστε στο θησαυροφυλάκιο όπου ο Σκρουτζ γι'ακόμα μία φορά επιπλήττει τον Ντόναλντ επειδή εκείνος άργησε 11 λεπτά να έρθει στην δουλειά. Από την άλλη, τα τρία ανιψάκια αναφέρουν ότι ο Κύρος έχει καταπιαστεί με μία νέα του εφεύρεση κι έχει καιρό να δώσει σημεία ζωής. Έτσι θα πάνε στο εργαστήριό του για να διαπιστώσουν αν είναι καλά. Εκείνος, γεμάτος περηφάνια, θα τους παρουσιάσει την νέα του εφεύρεση, μία συσκευή που φτιάχνει εναλλακτικά σενάρια και δείχνει με ποιον τρόπο ένα τυχαίο συμβάν μπορεί να αλλάξει την πορεία των γεγονότων. Έτσι ο Σκρουτζ θα δει πώς θα ήταν η ζωή του, αν έχανε την πρώτη του δεκάρα. Την ιδέα του σεναρίου την βρήκα καλή, αλλά η πλοκή νομίζω ότι χωλαίνει. Μου άρεσε η ιστορική αναδρομή που επιχειρείται στην ζωή του πανίσχυρου Λιμνουπολίτη μεγιστάνα, όπως και το συμπαθητικό φινάλε. Το σχέδιο το βρήκα μέτριο.

 

Και τελειώνουμε με την ιστορία "Το μαγικό μελάνι". Τα τρία ανιψάκια έχουν βρει νέα ενδιαφέρουσα απασχόληση με το να κάνουν ταχυδακτυλουργικά κόλπα κι ο θείος τους τα ειρωνεύεται, απαξιώνοντας τις προσπάθειές τους. Κάποια στιγμή τους έρχεται μία παραγγελία που είχαν κάνει και στην οποία περιέχεται ένα κουτί με μερικές πένες και κάποια μικρά μελανοδοχεία, στα οποία το μελάνι έχει μαγικές ιδιότητες. Ο Ντόναλντ θα ξεκινήσει να γράφει με αυτό το μελάνι ένα λογοτέχνημα επικής φαντασίας και τότε θα δει ότι ο πανίσχυρος δικέφαλος δράκος που περιγράφει, ζωντανεύει και βγαίνει από το χαρτί. :wow: Το ίδιο και οι χαρακτήρες που έχουν σχεδιάσει τα τρία ανιψάκια. Μία μάχη,ανάμεσα σε αυτά τα παράξενα πλάσματα, θα λάβει χώρα και στο επίκεντρο θα βρεθούν οι φίλοι μας, οι οποίοι θα προσπαθήσουν να επαναφέρουν την τάξη και την ηρεμία. Πρωτότυπο σενάριο που μου θύμισε cartoon (νομίζω ένα με τον Ροζ Πάνθηρα). Η πλοκή είχε δράση και συντηρούσε την αγωνία μέχρι το φινάλε, στο οποίο δεν μπορούμε παρά να παραδεχτούμε τον Ντόναλντ. :respect: Το σχέδιο το βρήκα πολύ καλό και μου άρεσε η ύπαρξη του "ακατέργαστου" ασπρόμαυρου σκίτσου.

 


:beer: 

  • Like 4
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το τεύχος #53 κυκολφόρησε εδώ και μέρες... Με εξώφυλλο το πιο διάσημο τετράτροχο των κόμικς που φέρει τον αριθμό 313. Το σχεδίασε ο μέγας Don και το σκάναρε ο φίλτατος Γεώργιος...

tn_KOMIXB_0053.jpg

Οχτώ (8) ιστορίες εμπεριέχονται στο τελευταίο τεύχος για το 2018. Ευελπιστούμε σε μη μετωπική σύγκρουση όπως αυτή του άτυχου Ντόναλντ στο υπέροχο εξώφυλλο.

"Σαραβαλάκι, αγάπη μου!"

Ήρθε η ώρα του ετήσιου service του 313. Ο Ντόναλντ με την βοήθεια τον ανηψιών του το γυαλίζει και το τσεκάρει μέχρι τελευταίας βίδας. Ένα εξάρτημα θέλει επισκευή και φεύγουν για τον Κύρο. Την ίδια ώρα ο Τζόουνς αποφασίζει να πουλήσει κάποια πράγματα που δε χρειάζεται. Θεωρεί ότι του κάνει εξυπηρέτηση πουλόντας και ότι έχει στην αυλή του. Αφού επιστρέψουν θείος και αναηψάκια επιδίδονται σε μία οδήσσεια ανεύρεσης των εξαρτημάτων του 313.

Εντυπώσεις.

Λίγες σελίδες και μία οδός είναι αρκετά για να μας χαρίσουν γέλιο και χαλάρωση μέσα από ένα πανέμορφο σχέδιο. 

"Ένα μεγάλο μωρό."

Η Νταίζυ ανάγει τον αρραβωνιαστικό της σε γκουβερνάντα την ώρα που εκείνος ετοιμαζόταν να πάει στον Κύρο. Οπότε για να μη χάσει την έκπληξη του Κύρου παίρνει μαζί του το βρέφος. Όλοι ξέρουμε πόσο ζωηρά και περίεργα είναι τα μωρά. Ιδίως άμα μπουσουλάνε.

Εντυπώσεις.

Η ιστορία δείχνει σαν να αποτίει φόρο τιμής σε δύο γνωστές ταινίες με τον Ρικ Μοράνις. Ψιλοσυμπαθητικούλα λόγω βρεφοποίησης του Κύρου.

"Αμνησία."

Ο Μίκυ παθαίνει αμνησία και η Μίννι με τον Ο' Χάρα το αποδίδουν στην τελευταία του αναμέτρηση με τον Μαύρο Πητ. Με εντελώς αλλαγμένη την προσωπικότητά του εξοντώνει την συμμορία του Πητ μέχρι που φτάνει στον ίδιο. Αρραβωνιαστικιά και Επιθεωρητής όμως δε θα τον αφήσουν να νικήσει με δόλια μέσα.

"Εντυπώσεις."

Άνευρο σενάριο, και σχέδιο εκτός των προτιμήσεών μου. Επίσης το παντελονάκι του Μίκυ...

"Μάρτυρας υπεράσπισης."

Ο Μαύρος Πητ είναι στην φυλακή και ζητάει την βοήθεια του Μίκυ διότι υποστηρίζει πως είναι αθώος. Εκείνος τον βγάζει με εγγύηση και μαζί επισκέπτονται τον τόπο του εγκλήματος. 

Εντυπώσεις.

Η πρωτοτύπια του σεναρίου καθιστά ενδιαφέρουσα μία ιστορία που δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο να επιδείξει. 

"Μαθητευόμενος ψεύτης."

Ο Ντόναλντ πάλι άργησε να πάει στην δουλειά επειδή δε χτύπησε το ξυπνητήρι. Δεν είναι όμως πειστικός όταν λέει ψέμματα. Φίλοι και συγγενείς του δίνουν χείρα βοηθείας.

Εντυπώσεις.

Σε γενικές γραμμές είμαι της άποψης ότι διάβασα μία ιστορία άνω του μετρίου. Συναντάμε πλειάδα Λιμνουπολίτικων χαρακτήρων.  

"Ένα ρομπότ στο σπίτι.

Το σπίτι του Ντόναλντ χρειάζεται γενική καθαριότητα. Επειδή όμως το παπί δε μπορεί να τα κατφέρει μόνο του ζητάει την βοήθεια του αφεντικού του Γλόμπου.

Εντυπώσεις.

Ιστορία πάθους, ζήλειας και έρωτα με στοιχεία προηγμένης τεχνολογίας. Το τέλος ομολογώ πως το περίμενα. Το λίγο πριν το τέλος όμως μου φάνηκε αρκετά πρωτότυπο. 

"Τι θα γινόταν αν...;"

Ο Σκρουτζ βλέπει στην νέα εφεύρεση του Κύρου μία εναλλακτική πορεία της ζωής του. Αυτό τον κάνει να εκτιμήσει αυτά που έχει στο παρόν.

Εντυπώσεις.

Ιστορία που περνάει όμορφα μηνύματα. Αν και θα τολμήσω να ομολογήσω ότι η διαφορετική πραγματικότητα του Σκρουτζ χτύπησε τις ευαίσθητες χορδές μου.

"Το μαγικό μελάνι."

Τα τρία παπάκια δείχνουν το ταλέντο τους στα ταχυδακτυλουργικά κόλπα στον θείο τους. Μέχρι που παραλαμβάνουν ένα set με πένες και μελανοδοχεία.

Εντυπώσεις.

Ξεπέρασε τις προσδοκίες μου. Ο σχεδιαστής ζωντάνεψε όμορφα ένα αξιολογότατο σενάριο.

Κλείνοντας....

Ξεκίνησα την ανάγνωση αρνητικά επηρρεάσμενος λόγω πρότερου βίου του περιοδικού. Θα τολμήσω να πω όμως ότι σε σχέση με άλλα τεύχη το ευχαριστήθικα πιότερο. 7/10!!!

:hop: :hop: :hop: 

 

  • Like 4
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33883
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Κάθε μήνα θα σας βάζω από ένα respect για τη δουλεια που κάνετε. Και εμένα μου φάνηκε αστειουτσικο το τεύχος αυτό όπως και στον Γιαννη. Το κόμιξ έχει ακόμα ιστορίες που δεν είναι political correct όπως ας πούμε η ιστορία με τα ψέματα του Ντόναλντ που δεν έχει ωραίο μήνυμα μεν αλλά είναι .... αστεία. Όπως παλια

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ωραία ιστορία το "Το μαγικό μελάνι". Πάντα πίστευτα πως το επιτελείο του ΚΟΜΙΞ της δεύτερης περιόδου κάνει καλή δουλειά στην επιλογή των μη κεντρικών ιστορίων. Η απογοήτευση προκύπτει κυρίως απ' τις κεντρικές.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  34719
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  8
  • Reputation:   16
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Τελειο

 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.