Μετάβαση στο περιεχόμενο

Home on the Range [ Τρελή, τρελή φάρμα, (Μια) ] (2004)


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

3.jpg

 

Το 2004, μια περίοδο που το τμήμα animation της μαμάς εταιρίας Disney είχε βαλτώσει (γενικά η δεκαετία του 2000 με εξαίρεση το Atlantis και Treasure Planet ήταν από τις πιο αδύναμες), βγήκε το Home on the Range ή όπως κυκλοφόρησε στους Ελληνικούς κινηματογράφους στις 24 Σεπτεμβρίου του ίδιου έτους, "Μια τρελή, τρελή φάρμα". Αν θυμάμαι καλά, η συγκεκριμένη ταινία αποτελεί επιστροφή των Disney Studios στην άγρια δύση μετά από 60 ολόκληρα χρόνια και το The Three Caballeros (μια βοήθεια @PhantomDuck; :) ).

 

1.jpg3-7.png

 

Πρωταγωνιστικό ρόλο έχουν τρεις αγελάδες στην Νεμπράσκα του 1880-90. Η Maggie, η κυρία Caloway και η Grace αναλαμβάνουν να βρουν 750$ για να σώσουν την φάρμα της κυρίας Pearl από την κατάσχεση της τράπεζας και να διατηρήσουν ακέραιο το αγαπημένο σπίτι τους. Μια απρόσμενη ευκαιρία παρουσιάζεται όταν μαθαίνουν πως το ποσό που ψάχνουν δίνεται ως αμοιβή για την σύλληψη του Alameda Slim, ενός διαβόητου ζωοκλέφτη. Η αρχηγός του περίεργου τρίο, Maggie, πείθει τις άλλες δύο πως αυτός είναι ο μόνος τρόπος να μαζέψουν το ποσό εγκαίρως και συνεργαζόμενες με τον Buck, το μεγαλομανές άλογο του σερίφη, ξεκινούν το κυνήγι. 

 

2.jpg4.jpg

 

Νομίζω πως δικαίως η ταινία έμεινε στην αφάνεια όλα αυτά τα χρόνια. Δεν είχε αυτό το κάτι, αυτή την σπίθα που έδινε την λάμψη στις ταινίες της Ντίσνεϊ όσο τετριμμένα και να ήταν τα σενάρια. Την είχα δει όταν πρωτοκυκλοφόρησε και θυμάμαι έντονα πως ακόμα και ο αρκετά νεότερος και με πολύ λιγότερες απαιτήσεις εαυτός μου δεν είχε εντυπωσιαστεί καθόλου. Η ταινία κρατάει ένα κακό 5.4/10 και από τους περισσότερους θεωρείται διαδικαστική και αδιάφορη. Όσον αφορά εμένα, ανήκει στο σύνολο των άπειρων κινουμένων που μια που τα είδες μια που τα ξέχασες, ειδικά αν είσαι λίγο μεγαλύτερης ηλικίας. :) Τα μόνα που αξίζουν να σημειωθούν είναι η συμμετοχή των Steve Buscemi (Wesley) και Judi Dench (Mrs. Caloway) στο καστ καθώς και το ότι η ταινία έκανε τόσο κακές εισπράξεις (στις Η.Π.Α. έβγαλε λιγότερα από τα μισά των εξόδων παραγωγής) που υπήρξε έντονη επιχειρηματολογία πως ήρθε η ώρα να μπει λουκέτο στις "παραδοσιακές" (σχεδιασμένες με το χέρι) animated feature films των Walt Disney Animation Studios. Όπως γνωρίζουμε πλέον αυτό ευτυχώς κράτησε μόνο για 5 χρόνια και συγκεκριμένα μέχρι το"Princess and the frog" του 2009.

 

...και ένα ενδιαφέρον άρθρο

 

[imdb=tt0299172]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Μπορεί μεν η ταινία να είναι μετριότατη, αλλά η ελληνική μεταγλώττιση την έχει κάνει να παρακολουθιέται πάρα πολύ ευχάριστα, άλλωστε απευθύνεται σε παιδιά οριακά σχολικής ηλικίας. Χρυσούλα Διαβάτη στο ρόλο της κας Καλογουέι και Πανοπούλου, Καβογιάννη στις άλλες 2 γελάδες κάνουν καταπληκτική δουλειά ενώ τα τραγούδια τα ερμηνεύει η Τζόρτζια Κεφαλά των Μπλε. 

 

 

Σε θέμα μουσικής νομίζω ότι είναι η καλύτερη στιγμή της Ντίσνεϋ μετά τις αξεπέραστες Αριστογάτες

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

1 min ago , Kurdy Malloy said:

Μπορεί μεν η ταινία να είναι μετριότατη, αλλά η ελληνική μεταγλώττιση την έχει κάνει να παρακολουθιέται πάρα πολύ ευχάριστα, άλλωστε απευθύνεται σε παιδιά οριακά σχολικής ηλικίας.

 

Σχολείο πάει ακόμα ο Θρηνωδός :) καρατσεκαρισμένο :D 

 

άρα Αλέξανδρε να την δεις σε ελληνική μεταγλώττιση :D 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

1 ώρα πριν, Θρηνωδός είπε:

[...] Αν θυμάμαι καλά, η συγκεκριμένη ταινία αποτελεί επιστροφή των Disney Studios στην άγρια δύση μετά από 60 ολόκληρα χρόνια και το The Three Caballeros (μια βοήθεια @PhantomDuck; :) ). [...]

 

Πρέπει να είχε βγει κάτι σε καρτούν / animation short (όχι δηλαδή κατ' ανάγκη ταινία μεγάλου μεγέθους) με αυτήν την θεματολογία, όμως πιθανόν από διαφορετικό στούντιο. Οι επίσημες ταινίες των Walt Disney Animation Studios, είναι αυτές εδώ, και όπως βλέπω, όντως, είχαμε να δούμε Άγρια Δύση από τους Saludos Amigos / 3 Καμπαλέρος.

 

Την ταινία είχα προσπαθήσει να την δω λίγο παλιότερα, όμως δεν μου έκανε κλικ. Βασικά, μου άφησε πολύ άσχημη εντύπωση από λίγα στιγμιότυπα που είδα. Γενικά, συμφωνώ με αυτά που είπες για εκείνη την περίοδο του 2000, ήταν πολύ άσχημη. Είχε κυρίως πολύ μέτριες ταινίες (αυτή εδώ, Κοτοπουλάκι, Ρόμπινσον, Μπολτ) αλλά ακόμα και οι καλές, είχαν μέτρια αποδοχή ή δεν είχαν μεγάλη επιτυχία (Αυτοκράτορας έχει κέφια, Ατλαντίδα, Πλανήτης των θησαυρών). Μόνο το Λίλο & Στιτς πρέπει να είχε επιτυχία από όλες αυτές.

 

Κάποια στιγμή θα πάρει τον δρόμο της για προβολή, όμως μάλλον θα αργήσει αφού έχω να δω μπόλικες σοβαρές Disney ταινίες πρώτα :Ρ. Πάντως σε αυτήν την περίοδο, προτείνω αβάδιστα κι εγώ την μεταγλώττιση. Γενικά, όσο και να προτιμάω το πρωτότυπο, στις περισσότερες Disney ταινίες, οι ελληνικές φωνές είναι εξαιρετικές και πιο ευχάριστες από τις κανονικές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δεν είχα ιδέα ότι έπαιζε και εδώ καλή μεταγλωττιση. :) Παίζει να την ψάξω να την δω όντως :) Και άσε τον τζερμανικους να λέει :D μπουμπούκι είμαι! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.