Μετάβαση στο περιεχόμενο

metabook


dimitris2

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33627
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  1
  • Reputation:   21
  • Achievement Points:  1
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1958 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

metabook.gr - link

 

Ελληνική πλατφόρμα αγοραπωλησιών μεταχειρισμένων βιβλίων και κόμικς. Το πλεονέκτημα είναι ότι μπορεί να αναζητήσει κανείς κόμικς στην περιοχή του, συμπληρώνοντας τον ταχυδρομικό κώδικα, και να κάνει αγορά χέρι με χέρι, γλυτώνοντας έτσι τα μεταφορικά.

 

Η πληρωμή μπορεί να γίνει με μετρητά (για χέρι με χέρι), με τραπεζικό έμβασμα ή και PayPal, ανάλογα με τι υποστηρίζει ο κάθε πωλητής.

 

Αρκετοί πωλητές δίνουν δωρεάν μεταφορικά αν η παραγγελία ξεπεράσει κάποιο ποσό. Καλό είναι να βλέπετε τις αξιολογίσεις των πωλητών και να προτιμάτε αυτούς που έχουν καλές αξιολογίσεις.

 

Νέα βιβλία μπαίνουν κάθε μέρα, οπότε μπορείτε να το τσεκάρετε καθημερινά για να προλάβετε ευκαιρίες που προκύπτουν.

 

Επίσης, αν έχετε συλλογές που θέλετε να τις πουλήσετε, το metabook θα σας βολέψει γιατί αναζητά αυτόματα τα στοιχεία του κάθε βιβλίου και σας ενημερώνει αν το βιβλίο πωλείται στα βιβλιοπωλεία ή από άλλους πωλητές στο metabook και σε τι τιμή.

 

disclaimer: Είμαι ο ιδρυτής της σελίδας και θα χαρώ να απαντήσω σε όλες σας τις απορίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Κύριε Δημήτρη σας συγχαίρω για την πλατφόρμα σας, της οποίας έχω κάνει χρήση πολλές φορές. Θα κάνω μόνο μια καλοπροαίρετη παρατήρηση, η οποία δεν αφορά εσάς, γιατί φυσικά δεν φταίτε εσείς, αλλά κυρίως αφορά τους πωλητές. Στα περισσότερα προϊόντα που παρακολουθώ, οι τιμές είναι εκτός πραγματικότητας, εξωφρενικές κάποιες φορές. 

Κατά τα λοιπά η πλατφόρμα σας είναι πολύ σύγχρονη και πολύ φιλική για τον απλό χρήστη. Ίσως θέλει κάποιες βελτιώσεις, αλλά από ότι διαβάζω στο blog, εργάζεστε ήδη πάνω σε αυτές προς τη σωστή κατεύθυνση. Σας εύχομαι καλή επιτυχία. :)

 

:Paingiver:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Την πλατφόρμα δεν την ήξερα και έριξα μια ματιά. Είναι όντως φιλική και γρήγορη αλλά τα καλά νέα σταματάνε ακριβώς εδώ. Δεν βρήκα τίποτε που να μου κίνησε το ενδιαφέρον (αυτό σαφώς και δεν αποτελεί κανενός είδους κριτήριο) αλλά θα συμφωνήσω με τον Παύλο ότι οι τιμές είναι αστεία εξωφρενικές στο 80% των προϊόντων. Σαφώς και δεν φταίνε οι δημιουργοί της πλατφόρμας αλλά έχω την αίσθηση ότι πρέπει να υπάρχει κάποιου είδους έλεγχος γιατί διαφορετικά για το παρόν φόρουμ σε λίγο η θέση της πλατφόρμας θα είναι στην υποκατηγορία ''Προσοχή μην πλησιάζετε'' και είναι μάλλον άδικο για την προσπάθεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και εγώ το έχω χρησιμοποιήσει με επιτυχία και μου φαίνεται πολύ καλό! 

 

Υπάρχουν οι γνωστοί πωλητές, πωλητές στην κοσμάρα τους αλλά και αρκετοί καινούργιοι με καλές τιμές. 

 

όλες αυτές οι προσπάθειες βοηθούν την αγορά. ελπίζουμε να μακροημερεύσει.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Γενικα δεν ειμαι των μεταχειρισμενων..tongue.png Θελω τα βιβλια και τα  κομικς μου  να ειναι καινουργια.

Αλλα καποιες φορες αναγκαστικα, δεν υπαρχει αλλος τροπος..

Γενικα ειμαι επιφυλακτικη οταν προκειται ν'αγορασω κατι απο ανθρωπους που μου ειναι αγνωστοι. Κανα δυο φορες ομως πηρα βιβλια απο το "metabook"  τα οποια ηταν εξαντλημενα,και ενταξει,ολα καλα, τα βρηκα σε τιμη και κατασταση πολυ καλη. Αυτο που που υπαρχει βαθμολογια και σχολια, στους πωλητες ειναι καλο,για να ξερεις τι να  περιμενεις.

Σιγουρα εχω δει και αλλους που πουλανε ακριβα. ..Ενταξει,αυτα  γινονται παντου..

Ειναι παντως καλη πλατφορμα,και την εχω προτεινει και σε αλλους. bighappy.gif

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σε όλα τα σάιτ αγγελιών υπάρχουν πωλητές που υπερτιμολογούν, που πουλάνε σαβούρα κλπ. Γιατί το metabook να αποτελεί εξαίρεση; Παρένθεση: λαμπρή εξαίρεση αποτελεί κάποιο greekcomics.

 

Προσωπικά έχω πάρει από το metabook 3 σχετικά σπάνια κόμικς (αλλά και 3 βιβλία). 

 

Και για να πάρετε μια ιδέα, το ένα από τα κομιξάκια ήταν το Bone #3 με 5 ευρώ και το άλλο το Μικρό και το Μεγάλο του Αρκά (η παλιά έκδοση με το σπιράλ) με 3 ευρώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 17/11/2018 στο 11:42 ΠΜ, dimitris2 είπε:

metabook.gr - link

 

Ελληνική πλατφόρμα αγοραπωλησιών μεταχειρισμένων βιβλίων και κόμικς. Το πλεονέκτημα είναι ότι μπορεί να αναζητήσει κανείς κόμικς στην περιοχή του, συμπληρώνοντας τον ταχυδρομικό κώδικα, και να κάνει αγορά χέρι με χέρι, γλυτώνοντας έτσι τα μεταφορικά.

 

Η πληρωμή μπορεί να γίνει με μετρητά (για χέρι με χέρι), με τραπεζικό έμβασμα ή και PayPal, ανάλογα με τι υποστηρίζει ο κάθε πωλητής.

 

Αρκετοί πωλητές δίνουν δωρεάν μεταφορικά αν η παραγγελία ξεπεράσει κάποιο ποσό. Καλό είναι να βλέπετε τις αξιολογίσεις των πωλητών και να προτιμάτε αυτούς που έχουν καλές αξιολογίσεις.

 

Νέα βιβλία μπαίνουν κάθε μέρα, οπότε μπορείτε να το τσεκάρετε καθημερινά για να προλάβετε ευκαιρίες που προκύπτουν.

 

Επίσης, αν έχετε συλλογές που θέλετε να τις πουλήσετε, το metabook θα σας βολέψει γιατί αναζητά αυτόματα τα στοιχεία του κάθε βιβλίου και σας ενημερώνει αν το βιβλίο πωλείται στα βιβλιοπωλεία ή από άλλους πωλητές στο metabook και σε τι τιμή.

 

disclaimer: Είμαι ο ιδρυτής της σελίδας και θα χαρώ να απαντήσω σε όλες σας τις απορίες.

 

Δράττομαι της ευκαιρίας επειδή έγινε λόγος για διάφορα σάιτ μεταχειρισμένων εδώ (δεν ήθελα να σχολιάσω εκεί για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα) και είδα ότι υπάρχει αντίστοιχο θέμα. Είδα και με έκπληξη ότι το θέμα το είχε ανοίξει ο ιδρυτής του metabook.

 

Εγώ κινούμαι για αγορά μεταχειρισμένων κυρίως σε vendora, marketplace, metabook

 

Ξεκίνησα να αγοράζω και να πουλάω στο βεντορα αλλά με τις τελευταίες αλλαγές στον τρόπο συναλλαγών και την κατασκοπία στο τσατ, που δεν αφήνει ΙΒΑΝ (ώστε να σου κάνει κατάθεση ο αγοραστής κατευθείαν) και διαβάζουν και τα μηνύματα (το λένε οι ίδιοι στους όρους και προϋποθέσεις), έχω σταματήσει τις αποστολές. Σώνει και καλά να γίνουν εγγυημένοι μεσολαβητές. Τους φτιάξαμε το σάιτ με την συμμετοχή μας και μυρίστηκαν χρήμα...

 

Καλά λόγια έχω να πω για το metabook, έχω αγοράσει αρκετές φορές και έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος. Μεγάλο προτέρημα ότι λαμβάνεις αξιολογήσεις και ως αγοραστής και ως πωλητής. Χτίζεις αξιοπιστία πιο εύκολα. Στο βεντόρα πρέπει να πληρώσεις εγγυήσεις και να καταχωρήσεις στοιχεία κάρτας, να γίνεις επιβεβαιωμένο μέλος κλπ. Στο μεταβοοκ καταχωρείς ένα ΙΒΑΝ για τρόπο πληρωμής (αν θέλεις) και είσαι εντάξει. Παίρνουν προμήθεια μόνο από την πώληση και πουθενά αλλού.

 

Για το marketplace ισχύει ότι και για ένα απλό σάιτ αγγελιών. Θέλει προσοχή γιατί κυκλοφορούν πολλοί απατεώνες εκεί πέρα.

 

Σιγά σιγά "μεταναστεύω" στο marketplace και στο metabook για τις πωλήσεις βιβλίων, κόμικ και άλλων αντικειμένων. Το βεντόρα με έχει απλά ξενερώσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.