Μετάβαση στο περιεχόμενο

Disenchantment (2018- )


DaDiRa

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

0a9dc4414b9d45f38126fc24205b4afa_ac06f8c169094069a9906b6afbcb647e_header.jpeg

 

Η νέα σειρά του Matt Groening που κυκλοφόρησε τον φετινό Αύγουστο σαν Netflix Original. Μια έφηβη πριγκίπισσα που αγαπάει το αλκοόλ, ο προσωπικός της δαίμονας η ομιλούσα γάτα της, και ένα ξωτικό ψάχνουν να κάνουν κάτι ενδιαφέρον στο βασίλειο της Dreamland. Στα Ελληνικά μεταφράστηκε σαν "Απογοήτευση". Η πρώτη σεζόν έχει 10 επεισόδια για την ώρα, ενώ ανακοινώθηκε η ολοκλήρωση του δεύτερου μέρους της μέσα στο 2019, καθώς και η δεύτερη σεζόν για το 2020-2021.

 

 

Οι voice actors είναι γνωστοί, ακόμα και αν δεν ξέρετε τα ονόματά τους. Η Abbi Jacobson, εκτός από την πριγκίπισσα μας, έχει δώσει τη φωνή της στην Emily του BoJack Horseman, ο Eric André στον δαίμονα, ο Nat Faxon στο ξωτικό και φυσικά ο John DiMaggio (Bender από το Futurama και μια ατελείωτη λίστα από άλλες φωνές) στον Βασιλιά. Πάμε να δούμε τους χαρακτήρες.

 

Tiabeanie ή Bean

Screenshot_2.jpg

 

Στην Bean δεν αρέσει που είναι πριγκίπισσα. Δεν έχει φίλους, τα αγόρια την αποφεύγουν γιατί φοβούνται τον πατέρα της και η ίδια αντιδρά διασκεδάζοντας την απόγνωση της στο τοπικό μπαρ. Μάλιστα τώρα έχει να αποφύγει έναν γάμο που γίνεται για διπλωματικούς σκοπούς. Είναι αντιδραστική και ανεύθυνη.

 

Luci

Screenshot_4.jpg

 

Ένας εχθρός τους Βασιλείου τον έστειλε στην Bean σαν δώρο για τον γάμο της. Ο Luci είναι ένας τυπικός δαίμονας που ωθεί την πριγκίπισσα να παίρνει ρίσκα και να μπλέκεται σε επικίνδυνες περιπέτειες. Αν και, εδώ που τα λέμε, δεν χρειάζεται πολύ ώθηση. Ο Luci απολαμβάνει οτιδήποτε προκαλεί δυσφορία στους άλλους.

 

Elfo

Screenshot_3.jpg

 

Ένα ξωτικό που βαρέθηκε να ετοιμάζει δώρα, να τρώει γλυκά, να τραγουδάει και να χορεύει. Ο Elfo αποφασίζει να αφήσει το κρυμμένο χωριό των ξωτικών παρά τις προειδοποιήσεις ότι αν φύγει δεν μπορεί να επιστρέψει ξανά. Καλοπροαίρετος και αθώος, αποτελεί το τέλειο θύμα για τον Luci, με τον οποίο συχνά καταλήγει να τσακώνεται. Ο λόγος που τον κρατάει ο Βασιλιάς είναι επειδή πιστεύει πως το αίμα του έχει μαγικές ιδιότητες. Του αρέσει η πριγκίπισσα.

 

Zog

Screenshot_5.jpg


Σκεφτείτε έναν κλισέ χαρακτήρα μπαμπά και μετά σκεφτείτε έναν κλισέ χαρακτήρα βασιλιά. Αυτός είναι ο Zog. Κυκλοθυμικός, τεμπέλης και φωνακλάς, τον εκμεταλλεύονται σχετικά εύκολα ακόμα και οι κατώτεροι του. Είναι αγανακτισμένος με τη συμπεριφορά της κόρης του και κατά τα άλλα προσπαθεί να διοικήσει τη Dreamland. Κύριο ενδιαφέρον του είναι η ανακάλυψη του ελιξηρίου της ζωής, για να αποκτήσει αθανασία. Αυτός είναι και ο λόγος που "αρμέγει" τον Elfo.

 

Oona

Screenshot_1.jpg

 

Σύζυγος του Zog, άρα και Βασίλισσα. Ακόμα ένας γάμος για διπλωματικούς λόγους, αυτή τη φορά με το βασίλειο Dankmire, από το οποίο κατάγεται η Oona. Φαίνεται ψυχρόαιμη, και μάλλον είναι. Όμως αυτό δεν είναι στοιχείο του χαρακτήρα της, μιας και το ίδιο μπορεί να ειπωθεί για όλους του Ντανκμιριανούς. Δεν θα ήταν να υπερβολή να πούμε πως δεν έχει άλλα στοιχεία χαρακτήρα.

 

Δυο λόγια/γνώμη

Μου μένουν δύο επεισόδια για να το τελειώσω, αλλά μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Ξεκινάει με ασύνδετες περιπέτειες και σιγά σιγά χτίζει τους κόσμο τριγύρω, και μια βασική πλοκή που εκτυλίσσεται αργά, όπως άλλωστε συνηθίζεται σε αυτά τα animations. Δεν είναι ότι προσφέρει κάτι νέο στο συγκεκριμένο genre, αλλά έχει όμορφο animation και αρκετά καλό χιούμορ, αλλά όχι σταθερό σε ποιότητα. Πιστό στην κοινωνική σάτιρα και με σωστή εκμετάλλευση της εποχής που λαμβάνει χώρα. Γενικά είμαι ευχαριστημένος αλλά σίγουρα θέλει περισσότερα επεισόδια για να καταλήξω κάπου.

 

[imdb=tt5363918]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to Disenchantment (2018- )

  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Έχω δει όλη την πρώτη σεζόν και δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Είχε κάποιες καλές στιγμές αλλά στο σύνολό της μου φάνηκε λίγο αδιάφορο. Ενώ ξεκίνησε πολύ δυναμικά χτίζοντας την ιστορία, στη συνέχεια μπορώ να πω ότι το ψιλοβαρέθηκα. Ελπίζω η δεύτερη σεζόν να μου προκαλέσει πάλι το ενδιαφέρον.

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Και εγω την ειδα και μαλιστα την περιμενα με αγωνια καθως ελπιζα οτι ο Groening θα επανελθει σην παλια καλη εποχη των πρωτων σεζον simpsons αλλα τελικα μετρια τα πραγματα με μερικες εκλαμψεις γελιου. Βεβαια ομολογω οτι προς το τελος που συνδεθηκε η ιστορια και μπηκε στη σειρα και

 

Spoiler

η μανα της Μπιν

 

μου αναψε λιγο περισσοτερο το ενδιαφερον και θα δω και τα επομενα επεισοδια (οταν βγουν) με την ελπιδα οτι θα γινει καλυτερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν περίμενα να φτάσει τους Simpsons και και το futurama από την πρώτη σεζόν, οπότε δεν απογοητεύτηκα καθόλου.  Το animation είναι εξαιρετικό κι η ιστορία ανεβαίνει  στα τελευταία επεισόδια. Πιστεύω ότι η επόμενη σεζόν θα ναι πολύ ανώτερη, μιας κι η σειρά θα χει βρει τα πατήματα της :)

 

:thanks: για την όμορφη παρουσίαση DaDira! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Την τέλειωσα χθες βράδυ. Για ν' αρχίσω με τα αρνητικά, το «κακό» που έχουν οι δουλειές του Groening τα τελευταία χρόνια, είναι η σκηνοθεσία. Μπορεί να μην προβλέπει κανείς την επόμενη ατάκα, αλλά από τον τρόπο που μιλάει ένας χαρακτήρας ή από το πλάνο, μπορεί να καταλάβει ότι έρχεται κάποιο αστείο. Κι αυτό νομίζω αφαιρεί αρκετό από το χιούμορ. Ενώ στο Futurama ακόμη σπάω το κεφάλι μου να «επιλέξω» αγαπημένο χαρακτήρα (δείγμα του πόσο καλό είναι), εδώ δυσκολεύτηκα γιατί οι δευτερεύοντες χαρακτήρες είναι μέτριοι. Κατέληξα πάντως στον Έλφο, μου αρέσει το κοντράστ «γουστάρω να είμαι μπεμπεδάκι, αλλά προσπαθώ πού και πού να το παίξω σκληρό αντράκι». :P 

Εν τέλει η σειρά είναι πράγματι χλιαρή στο μεγαλύτερο μέρος της κι ας έχει τις στιγμές της

Spoiler

π.χ. λάτρεψα τη νεράιδα-πόρνη, το επεισόδιο με τους Χάνσελ και Γκρέτελ και ξεκαρδίστηκα στο δεύτερο επεισόδιο με το σκηνικό που αναδύεται ο Merkimer με το χαρέμι από θαλάσσιους ίππους και καταστρέφει τον εχθρικό στόλο :P 

και παίρνει ωραία τροπή στα 2-3 τελευταία επεισόδια. Κακή δεν τη λες πάντως και θα συμφωνήσω με αυτό που διάβασα κάπου, ότι δηλαδή το καλό voice acting (αν και not even close σε Futurama ή Simpsons) καλύπτει το κενό του σεναρίου.

Pas mal, βλέπεται ευχάριστα και η δεύτερη σεζόν προμηνύεται πολύ ανώτερη :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Εγώ την σταμάτησα μετά τα 4 πρώτα επεισόδια. Δεν ξέρω, η σύγκριση μέσα στο κεφάλι μου με το φουτουράμα αναπόφευκτη και σαφώς έχανε σε κάθε επίπεδο. Αν και το animation ήταν όντως πολύ καλό, θα προτιμούσα οι ομοιότητες με τον Φράι και την παρέα του να είναι λιγότερες. Σαμποτάρει τον εαυτό του με τόσο παρόμοιο στήσιμο (ειδικά με τον δαίμονα-Μπέντερ του μεσαίωνα :lol: ). Με χάλασε επίσης το 30λεπτο κάθε επεισόδιο αλλά αυτό είναι δική μου παραξενιά, τα θέλω 20λεπτα. Να βγαίνουν γρήγορα και να είναι μαζεμένες οι πλοκές, μια συνταγή που είναι πετυχημένη σχεδόν σε κάθε animated σειρά είτε από την μια πλευρά του πλανήτη ή την άλλη. :) 

 

:thanks: για την παρουσίαση πάντως! Η σειρά προτείνεται σε όσους δεν έχουν δει το φουτουράμα ακόμα, θα γουστάρουν φουλ, είναι αντικειμενικά καλή και έχει τις στιγμές της σεναριακά (πιο πολύ ως κοινωνικό σχόλιο παρά χιούμορ, εκεί χάνει την μπάλα συχνά και από την κεκαλυμμένη καφρίλα πάει στην κρυωμάρα). Αλλά για όσους έχουν δει το φουτουράμα πρώτα, ας κρατήσουν μικρό καλάθι. :beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Να αναφερω οτι το 2ο μερος της 1ης σεζον δηλ επεισοδια 11 εως 20 κυκλοφορησαν 20 Σεπτεμβριου. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Και διπλοποσταρω αφου ειδα και τα αλλα 10 επεισοδια. Ενταξει ειχε ενα ενδιαφερον το σεναριο αλλα απο χιουμορ σχεδον καθολου. Δηλ απο κωμικη πλευρα ηταν χειροτερο απο το Part 1.  Ειναι καπως αοσμη αυτη η σειρα καθως δεν ειναι κωμωδια αλλα δεν ειναι και περιπετεια ακριβως.  Ειχε και καποιες αναφορες ή easter eggs στις αλλες δουλειες του Groening που με κανανε να αναπολησω και να μειδιασω αλλα μεχρι εκει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Και τριπλοποσταρω μετα απο καιρο για να ενημερωσω οτι το 3ο μερος (αλλα 10 επεισοδια) βγηκαν στις 15 Γεναρη. Συνεχιζει η σειρα στο ιδιο μοτιβο, εχει λιγο χιουμορ, λιγη περιπετεια και αρκετες ανατροπες.  Πλεον που την συνηθισα μου αρεσει λιγο παραπανω απο οτι στην αρχη αλλα σιγουρα ειναι διαφορετικη και για τα γουστα μου χειροτερη απο αλλες σειρες του Ματ Γκροενιγκ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Και τετραπλοποσταρω (αφου μαλλον κανεις αλλος δεν ασχολειται) για να ενημερωσω οτι στις 9/2/2022  βγηκε και το 4ο μερος δηλ τα επεισοδια 31 εως 40.   Εγω πριν μερικες μερες το πηρα χαμπαρι και τα ειδα  και μπορω να πω οτι η σειρα παραμενει σε μια σταθερη τροχια και ποιοτητα. Δεν με ενθουσιαζει αλλα οκ βλεπεται και ισως εχει γινει λιγο καλυτερη σιγα σιγα που εχουν μπει και αλλοι χαρακτηρες και εχει ανατροπες συνεχεια.

 

Το καλο νεο βεβαια σχετικα με τος δουλειες του Matt Groening ειναι οτι σε ενα χρονο περιπου θα εχουμε 20 νεα επεισοδια Futurama.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.