Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

23 ώρες πριν, albertus magnus είπε:

Έχει μάλιστα και επιλογή για παραλαβή από διάφορα σημεία επίδοσης και εμένα με βόλεψε πολύ (αφού ήξερα ότι δεν να είναι κανείς σπίτι)

 

Εξαιρετικά νέα!  :wow: 

 

Θα κάνω την παραγγελία μου και θα ζητήσω να μου την φέρουν στα διόδια της Κορίνθου, που σταματάω συνήθως για να ελέγξω την ευστάθεια του φορτίου! :lol: 

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το παρήγγειλα χθες μεσημέρι. Ήρθε σήμερα πρωί στην Ξάνθη παρακαλώ. Εκπληκτικός χρόνος. 

Εντάξει η γκραβούρα δώρο τα σπάει. Δεν είναι αφισακι. Είναι κάτι πιο πολυτελές. Ίσα ίσα προλαβα. Πήρα την 185/199.

Και ένα Doomsday clock για τα μεταφορικά.

Μιαμ μιαμ..

20210416_151447.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πολύ δυνατό το πέμπτο βιβλίο. Πολύ δυνατό. Εντάξει για όλους όσους το αγοράζουμε πλέον ξέρουμε ότι είναι ένα έργο τέχνης. Το σχέδιο και το σενάριο απλά είναι για δέκα. Το θέμα είναι να αρέσει σε κάποιον το είδος της ιστορίας και το θέμα της. Αν αρέσει σε κάποιον η εποχή και το όλο θέμα το συγκεκριμένο έργο είναι ίσως ότι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει σε αυτήν την κατηγορία. Μπράβο στο δημιουργό για το μεράκι του για τον κόπο του για την έρευνα του και για το άρτιο αποτέλεσμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Διαβαστηκε χθες το βραδυ  και το 5ο τευχος! Συνεχιζει ο δημιουργος με το γκαζι στο τερμα και ελπιζω να συνεχισει ετσι γιατι μας δινει μια πολυ ομορφη ιστορια σε σεναριο και σχεδιο! Μονο μπραβο για την πολυ καλη δουλεια!

 

Ομορφη πολυ και η γκραβουρα αφισακι που αγορασα μαζι με το τευχος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Διασκεδαστικότατο! :)
 

Σχόλιο.

 

Spoiler

Έχω την αίσθηση ότι οι τίτλοι των 2 τελευταίων δεν κολλάνε και τόσο με αυτά καθαυτά τα κόμικ που συνοδεύουν. Το Χάκι κόλλαγε πάρα πολύ σε αυτό εδώ, ενώ τα Μαύρα Καράβια ήταν εν πολλοίς κάτι σαν υποσημείωση στις τελευταίες σελίδες. 

 

Θα ήθελα πάντως περισσότερο :) Που είναι το 6ο? :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2175
  • Reputation:   21468
  • Achievement Points:  2214
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Απλά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!!!

Για άλλη μια φορά το απόλαυσα.

Διαβάστηκε μονορούφι.

Όσο προχωράει η ιστορία τόσο καλύτερο γίνεται.

Μόλις το τελείωσα το πήρα από την αρχή για να ξαναδώ το φοβερό - όπως πάντα - σχέδιο.

Αυτό το τεύχος έχει και τα εξτρά του (μέχρι τώρα εξτρά έχουν τα 1,3,5), στην αρχή μια εισαγωγή που σε βάζει στο "κλήμα" της ιστορίας και στο τέλος μια ιστορική αναφορά για τον Αλή Πασά και την πτώση του Σουλίου.

10 στα 10 και αυτό!

Ένα κόμικ (Ελληνικό) που τα έχει όλα: σενάριο, σχέδιο και ποιότητα σαν έκδοση.

 

Ανυπομονώ για την συνέχεια...(μην αργήσει :pray:)

 

Επεξεργασία από hudson
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Γενικά είμαι επιφυλακτικός με τα ελληνικά κόμικς και μόλις πρόσφατα πήρα το 1ο μου (το Berlin).
Για το 1800 διάβασα καλά σχόλια κι έτσι πήρα το 1ο τεύχος για δοκιμή.
Το έχει η Πρωτοπορία με 40% έκπτωση, όπως και το 2ο. Απ΄το 3ο και μετά έχουν μόνο 10%.


Μ΄άρεσε το ιστορικό πλαίσιο στο οποίο τοποθετείται η ιστορία.
Δεν έχω διαβάσει κάτι άλλο για την πολύ ενδιαφέρουσα περίοδο που προηγήθηκε της ελληνικής επανάστασης.
Μ΄άρεσε επίσης που εκτός από μυθοπλασία, υπάρχουν και πραγματικά στοιχεία και γεγονότα, κάνοντας διδακτική την ανάγνωση.
Έμαθα αρκετά πράματα που δεν ήξερα, πχ ότι ο Νικοτσάρας ήταν υπαρκτό πρόσωπο, ότι ο Αλή Πασάς ήταν Αλβανός, ότι ο Ανδρούτσος ήταν υπό την υπηρεσία του Αλή Πασά κτλ.

Σεναριακά έμεινα αρκετά ικανοποιημένος. Όντως παραπέμπει σε "ελληνικό western".
Η ιστορία ήταν ενδιαφέρουσα, αν και ένιωσα ότι δεν προχώρησε πολύ.
Το δικαιολογώ όμως. Ήταν το 1ο τεύχος, οπότε έπρεπε να γίνει μια παρουσίαση των χαρακτήρων.

Μ΄έψησε πάντως να μάθω τη συνέχεια :)

 

Σχεδιαστικά έμεινα επίσης ικανοποιημένος. Το σχέδιο είναι όμορφο στο μάτι κι έχει ζωηρά χρώματα.
Σίγουρα δεν το λες τέλειο, υπάρχουν κάποιες ανομοιομορφίες (πχ κάποια καρέ έχουν πολύ λεπτομέρεια, κάποια λιγότερη) αλλά γενικά δεν έχω τρελές απαιτήσεις απ΄το σχέδιο. Θέλω απλά να εξυπηρετεί το σκοπό του.
Κι εδώ το κάνει και με το παραπάνω.

Μου άρεσε επίσης το φορμάτ της έκδοσης. Μου θύμησε γαλλοβελγικό, ίσως λόγω μεγέθους, σχεδίου και αριθμού σελίδων.
Αν δηλαδή μου το πλάσαρε κάποιος για μεταφρασμένο BD, θα το πίστευα.

Στο "Πατέρας" θα βάλω ένα τίμιο 7.5/10 :cool:
Θέλω να πιστεύω στα επόμενα τεύχη θ΄ανέβει η βαθμολογία :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  32935
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  46
  • Reputation:   327
  • Achievement Points:  47
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Και θα έρθω εδώ να ενημερώσω εγώ ότι μετά από συνομιλία με τον Καραμπαλιο στο con, μου είπε ότι το 6ο και τελευταίο άλμπουμ του κύκλου θα κυκλοφορήσει λογικά τον Δεκέμβρη. Εν συνεχεία θα έχουμε διάλειμμα ενός έτους περίπου για να ασχοληθεί με κάποια άλλα projects και θα επανέλθουμε με νέο κύκλο ιστοριών που θα καλύπτει τον υπόλοιπο αιώνα μέχρι το 1900. Τα σχέδια του είναι να ακολουθήσει την συγκεκριμένη οικογένεια μέσα στο πέρασμα των χρόνων από το 1800 έως το 1900. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Ανέβηκαν εξώφυλλα/οπισθόφυλλα της Β' έκδοσης του 1 & 2ου άλμπουμ

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  33293
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  231
  • Reputation:   547
  • Achievement Points:  240
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Μολις διαβασα στο Facebook του Καραμπάλιου για την κυκλοφορια του 6ου τομου της σειρας ΖΙΧΝΑ

παραθέτω την ανακοίνωση 

Παράθεση

Το έκτο μέρος του 1800 θα κυκλοφορήσει στο Comicdom 15 - 17 Απριλίου.

Θα είναι και εγώ εκεί οπότε όσοι βρίσκεστε Αθήνα περάστε να τα πούμε και από κοντά.

Το πότε πέρασαν τέσσερα χρόνια και έξι βιβλία δεν το κατάλαβα. Είμαι πολύ χαρούμενος που κατάφερα να ολοκληρώσω τον πρώτο κύκλο του 1800. Επίσης είμαι πολύ ευγνώμων σε όλους εσάς που στηρίξατε και ελπίζω να εξακολουθησετε να με στηρίζετε σ'αυτή την δουλειά. Γιατί χωρίς εσάς δεν θα μπορούσε να γίνει πραγματικότητα αυτήν η σειρά. Οπότε ένα μεγάλο ευχαριστώ από μένα.

:dance::dance::dance::dance::dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ανέβηκε και στη σελίδα της εκδοτικής το εξώφυλλο και η ανακοίνωση για το Comicdom:

 

277532679_5003173209749157_682752838202069351_n.jpg

 

"1800 – 6. ΖΙΧΝΑ" του Θανάση Καραμπάλιου

 

Ο πρώτος κύκλος της σειράς «1800» του Θανάση Καραμπάλιου, ολοκληρώνεται!

 

Πρώτη κυκλοφορία: Comicdom Con Athens 2022, 15-17 Απριλίου,
στην Πλατεία Κλαυθμώνος.


Ημερομηνία κυκλοφορίας στα βιβλιοπωλεία 22 Απριλίου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Υπέροχα νέα. Αυτή η πραγματικά υπέροχη σειρά ολοκληρώνεται!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

7 hours ago, Manitou said:

Υπέροχα νέα. Αυτή η πραγματικά υπέροχη σειρά ολοκληρώνεται!!!!

 

Ο πρώτος κύκλος. Να το τονίσουμε αυτό. :) Θα δούμε στην πράξη το τι ακριβώς σημαίνει. Εάν ισχύει αυτό το "Τα σχέδια του είναι να ακολουθήσει την συγκεκριμένη οικογένεια μέσα στο πέρασμα των χρόνων από το 1800 έως το 1900. " που είχε γραψεί λίγο πιο πάνω ο @ Athan Ex  τότε ο επόμενος κύκλος άνετα θα είναι κάπου μέσα στα χρόνια της Επανάστασης, μετά από 15-20 χρόνια δλδ, οπότε θα έχουμε ένα σφιχτό φινάλε στο 6ο, χωρίς υπαινιγμούς για συνέχεια κ.ο.κ., με τεράστια (αν όχι πλήρη) αυτοτέλεια. Αλλά θα δούμε σε ελάχιστο καιρό το τι ακριβώς :) 

 

Εκείνη η ατάκα πάντως "1800 έως το 1900" με φτιάχνει πάρα πολύ για το μέλλον. Δεν με καίει τόσο για τα χρόνια της Επανάστασης, αλλά γουστάρω να διαβάσω περιπέτειες στα σύνορα Ελλάδας-Οθωμανικής αυτοκρατορίας (Φθιώτιδα-Θεσσαλία) σε μια περίοδο τρομερά άγνωστη και αχαρτογράφητη σε εμένα. 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μακάρι. Και ο συγκεκριμένος δημιουργός στη συγκεκριμένη σειρά μεγαλούργησε. Για μένα είναι μια από τις κορυφαίες στιγμές του ελληνικού χώρου. Είμαι και πολύ χαρούμενος που έχω ένα τεύχος με μια χορταστική αφιέρωση με ένα υπέροχο σχέδιο του Αλή πασά που μου έκανε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όντως, εξαιρετική προσπάθεια στον ελληνικό χώρο, από αυτές που μας γεμίζουν αισιοδοξία για το μέλλον της Ένατης Τέχνης στην Ελλάδα. Ο Καραμπάλιος είναι η λαμπρή εξαίρεση στον άγραφο κανόνα που λέει ότι βγάζουμε καλούς σχεδιαστές, αλλά όχι σεναριογράφους. :clap2:

 

Ανυπομονώ να πάρω κι αυτό το τεύχος και να... ξεκινήσω επανάληψη! :mafia:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  217
  • Reputation:   2058
  • Achievement Points:  267
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1825 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Πήρα τα 5 προηγούμενα και τα διάβασα όλα μαζί...πολύ ευχάριστη ανάγνωση και πραγματικά δεν περίμενα να έβγαινε ένα τόσο όμορφο αποτέλεσμα, σε μια ιστορία κόμιξ τοποθετημένη σε τέτοια χρονική περίοδο στην Ελλάδα...εύγε στον δημιουργό για την έμπνευση και την εκτέλεση!

 

Χαίρομαι τόσο που θα ολοκληρωθεί!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Βγήκε το έκτο τεύχος που ολοκληρώνει τον πρώτο κύκλο της σειράς και φυσικά ο ενθουσιασμός είναι στα ύψη και ελπίζω κάποια στιγμή σε πλήρες αφιέρωμα. Το εξώφυλλο με το οπισθόφυλλο προστέθηκαν στη βάση:

 

XILIAOXTAKOSIA_0006.jpg  XILIAOXTAKOSIA_0006z.jpg

 

Και φυσικά λόγω Comicdom γνώρισα και το Θανάση Καραμπάλιο και μου έκανε και ένα υπέροχο σχέδιο:

 

FQjFYxdX0AQTtfP.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32391
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  96
  • Reputation:   666
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μου αρέσει πολύ το εξώφυλλο του έκτου τεύχους. Ωραία απεικόνιση του Αλή πασά. Μου θυμίζει παλιό κλασικό εξώφυλλο Spider-man, που φαίνεται ο κεντρικός χαρακτήρας μπροστά μικρός σε μέγεθος και σε δεύτερο επίπεδο το τεράστιο απειλητικό πρόσωπο του κακού! :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εξαιρετικό κλείσιμο σε μία απίθανη ιστορία. Το σενάριο και το σχέδιο είναι εξαιρετικά. Είμαι πολύ περήφανος κάτοχος όλης της σειράς με υπογεγραμμένους και σχεδιασμένους (ο Καραμπάλιος δεν τσιγκουνεύεται τα σχέδια στις αφιερώσεις του) δύο τόμους, ενώ είχα πάρει και την exclusive έκδοση του τόμου 4 αν θυμάμαι καλά που είχε ένα σχέδιο υπογεγραμμένο του Καραμπάλιου. Οπότε τώρα θα τα ξαναδιαβάσω όλα από την αρχή.

Νομίζω ότι ο ελληνικός χώρος πλέον βαδίζει σε πολύ ψηλά στάνταρντ και ο Καραμπάλιος είναι ένας βασικός εκφραστής του. Χαίρομαι τόσο πολύ που τέτοιες δουλειές πλέον μπορούν και δημιουργούνται/ανθίζουν στη χώρα μας.

Εύγε στον δημιουργό και περιμένω με μεγάλη ανυπομονησία τη συνέχεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Και σημερα το μεσημερακι που βρηκα χρονο ξεκινησα τον υπεροχο 6ο τομο του 1800 και το διαβασα μονορουφι. Τρομερη η σειρα αυτη (το εχω ξαναγραψει το ξερω αλλα ετσι ειναι) και πραγματικα τελειωσε τον 1ο κυκλο πολυ ωραια. Μπραβο στον δημιουργο και παλι. Ελπιζω να εχουμε αναλογη συνεχεια και σε επομενες δουλειες του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1207
  • Achievement Points:  190
  • Days Won:  0
  • With Us For:  893 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Είχα βαλει το 1800 στο μάτι εδώ και αρκετό καιρό, αλλά δεν ήθελα να ξεκινήσω να μαζεύω μια ακόμα σειρά ένα ένα μέχρι να τα διαβάσω όλα μαζί. Πήγαμε λοιπόν μια βόλτα από το Ζάππειο σήμερα στην έκθεση βιβλίου, αποφασισμένος να πάρω κάτι μάλλον μικρό, και έφυγα με όλη την 6αδα :mafia:

 

Θα περίμενα ο Καραμπαλιος να ήταν μέλος του GC, αν και αυτό το thread ακόμα και χωρίς αυτόν δείχνει ότι το ανάγνωσμα θα είναι δυνατό!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1800 Τόμος 1: Πατέρας

1800 Τόμος 2: Eλένη

 

XILIAOXTAKOSIA_0001x.jpg  XILIAOXTAKOSIA_0002x.jpg

 

Λόγω του ότι ήθελα να διαβάσω τον πρώτο κύκλο του 1800, αυτή τη φορά ολοκληρωμένο μετά και τον έκτο τόμο που κυκλοφόρησε στο Comicdom, πήρα την απόφαση να ξεκινήσω από τον πρώτο τόμο να θυμηθώ όλη την ιστορία ώστε να διαβάσω το όραμα του δημιουργού για τον πρώτο κύκλο ολοκληρωμένο.

 

Η πλοκή

 

1800-comik_lifo_-2-_1.webp

 

Το 1800 όπως καταλαβαίνει ο καθένας διαδραματίζεται πριν την επανάσταση του 1821 την εποχή της Τουρκοκρατίας και είναι μια ιστορία που περιστρέφεται γύρω από κλέφτες, αρματολούς, πασάδες και συμμορίες της εποχής. Οι δύο πρώτοι τόμοι έχουν ως πεδίο δράσης ένα χωριό λίγο έξω από την Ελασσόνα και οι περιπέτειες εκτείνονται μέχρι τα Γιάννενα που κυρίαρχος είναι ο Αλή Πασάς, πρώην αρχηγός κλεφτών. Πρωταγωνιστές στην ιστορία μας είναι ο Δήμος Καραμάνος, πρώην μέλος της συμμορίας του Αλή που ζει μια ήσυχη ζωή στο χωριό του με τη γυναίκα του και τα πέντε τους παιδιά.

 

Δύο τόμοι-μία ιστορία

 

10885_922189524543288_5216235948113180824_n.jpg.a02cbf488675dd9de18568c2abcc946e.jpg.a91cc4af156c1bc10669af177dbd8eed.jpg

 

Το πρώτο μέρος του 1800 εστιάζει στην πατρική ιδιότητα του Καραμάνου, ο οποίος σαν χάρη στον παλιό του συνοδοιπόρο και νυν αρχηγό κλεφτών της εποχής το Νικοτσαρά, θα πάει να συναντήσει εκ μέρους του τον επίσης πρώην συνοδοιπόρο του Αλή Πασά για να ζητήσει πίσω το αρματολίκι του Ολύμπου κάτι που του το αρνείται. Την όλη περιπετεια ο Καραμάνος θα την περάσει μαζί με δύο από τους γιους του και σίγουρα θα τον σημαδέψει μια και καλή.

 

12509597_922190147876559_996907052550892994_n.jpg.7e15dc87adfdf93d5aa850f7bb050da1.jpg.aafaef229b565999146923717098a047.jpg

 

Το δεύτερο μέρος εστιάζει στην Ελένη, τη γυναίκα του Δήμου και κάπως έτσι μαθαίνουμε το πως ο Δήμος και εκείνη ερωτευτήκανε και ουσιαστικά τον οδήγησε στο να προδώσει κάποιους συντρόφους του κλέφτες, ωστόσο η προσφορά σε εκείνους του εξασφαλίζει το σεβασμό που ξεκάθαρα του δείχνουν ο Αλή και ο Νικοτσαράς στον πρώτο τόμο. Η ιστορία προχωράει με τον Βασίλη, το μεγάλο γιο του Δήμου να έχει κλεφτεί με την κόρη του άρχοντα του χωριού τους, ο οποίος ήθελε να πουλήσει εκείνη και την αγνότητά της σε έναν πλούσιο γέρο.

 

Το σενάριο και οι τεχνικές του δημιουργού

 

1800_2-300x291.jpg

 

Οι δύο πρώτοι τόμοι θα λέγαμε ότι αποτελούν και την πρώτη ιστορία, αφού έχουμε τον αγώνα δρόμου του Δήμου μαζί με άντρες του Νικοτσαρά προκειμένου να φτάσει στο χωριό μετά την αποστολή του στα Γιάννενα προκειμένου να προστατέψει το γιο του που βασανίζεται από τον άρχοντα αλλά και να σώσει τη γυναίκα του που σίγουρα έχει πέσει στα χέρια των πρωτοπαλίκαρων του άρχοντα. Το 1800 έχει δράση, έχει εμφατικούς σκοτωμούς, έχει θανάτους που πονάνε τον αναγνώστη και τους ήρωες και σίγουρα οι δύο πρώτοι τόμοι θέτουν έναν φοβερό τόνο για όλη τη σειρά.

 

Ο Καραμπάλιος χρησιμοποιεί διάφορες γνωστές μορφές της ιστορίας που θα δούμε και στην επανάσταση όπως τον Ανδρούτσο και τον Καραϊσκάκη και μάλιστα σε ρόλους που ανταποκρίνονται στην πραγματική ιστορία (ο Ανδρούτσος ήταν όντως στην αυλή του Αλή Πασά) και όλο αυτό το ανακατεύει με τοπωνύμια και χωριά που επίσης υπάρχουν. Η γλώσσα είναι κάποιες φορές βρώμικη και χρησιμοποιούνται και κάποιοι ιδιωματισμοί, ακριβώς όσοι χρειάζεται για να φανταστούμε πως θα μιλούσαν σήμερα οι ήρωες του τότε.

 

Το σχέδιο και η αλλαγή του Καραμπάλιου

 

12509362_922190061209901_454214824007325185_n.jpg.86c3cf37c0d70502ce5a56218637103f.jpg.bc6be91d9c78b1e7b4ab77123f1602cf.jpg

 

Ο ταλαντούχος δημιουργός  αναλαμβάνει και το σχέδιο εκτός από το σενάριο και μας ταξιδεύει κάποιους αιώνες πίσω δείχνοντας μας υπέροχες τοποθεσίες όπως τα Γιάννενα, παραδοσιακές φορεσιές καθώς και την αρχιτεκτονική σε σπίτια και μοναστήρια. Ο πρώτος τόμος έχει πολύ καλύτερο σχέδιο  με περισσότερη λεπτομέρεια, λεπτές όμορφες γραμμές και φανταστικά χρώματα. Στο δεύτερο μου φαίνεται ότι χρησιμοποιήθηκαν πιο πολύ ψηφιακές τεχνικές και παρ' ότι παραμένει το trademark σχέδιο του δημιουργού μου φαίνεται λιγότερο λεπτομερές και καθαρό σε σχέση με τον πρώτο. Φαντάζομαι ότι έτσι θα παραμείνει στα επόμενα χωρίς να χαλιέμαι.

 

Μια δυνατή αρχή

 

Η σειρά ξεκινάει πολύ δυναμικά το ταξίδι της και περιμένω να δω πως θα κινηθούν στη συνέχεια οι ήρωες και τι επιλογές θα πάρει για αυτούς ο Καραμπάλιος. Ελπίζω σύντομα σε ανάγνωση και κριτική του τρίτου τόμου :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

9 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

που περιστρέφεται γύρω από κλέφτες, αμαρτωλούς, πασάδες και συμμορίες της εποχής.

Τι εκαναν οι ανθρωποι και ειναι αμαρτωλοι; Ουδεις αναμαρτητος βεβαια... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1800 Τόμος 3: Αγία Μαύρα

 

XILIAOXTAKOSIA_0003.jpg

 

Τρίτο μέρος του 1800 και η ιστορία των δύο πρώτων τευχών έχει αφήσει ανεξίτηλα σημάδια σε όλους τους πρωταγωνιστές μας και συνεχίζεται πλέον στην ηπειρωτική Ελλάδα, αλλά και την Αγία Μαύρα, δηλαδή τη Λευκάδα. Το συγκεκριμένο τεύχος είναι ιδιαίτερα μεταβατικό, αφού μας συστήνει κι άλλους κλέφτες και αρματολούς (και όχι αμαρτωλούς όπως έγραψα πιο πριν :lol:), αλλά και πολύ γνωστές μορφές της ελληνικής ιστορίας και της Επανάστασης του 1821 όπως ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης και ο Καποδίστριας που με την πάντα ακριβή ιστορική καταγραφή του Καραμπάλιου, εκείνη την περίοδο δραστηριοποιούνταν στη Λευκάδα.

 

Αρχικά έχουμε ένα subplot για το που κατέληξε ο μικρότερος γιος του πρωταγωνιστή μας, Δήμου Καραμάνου τον οποίο ο πατέρας του ψάχνει παντού χωρίς αποτέλεσμα. Ο Καραμάνος με τα παιδιά του και τη νύφη του βγαίνουν στους δρόμους μαζί με το Νικοτσαρά όπου συναντάνε και άλλους άντρες όπως οι Σουλιώτες που θέλουν να στραφούν κατά του Αλή Πασά. Ο Καραμάνος λοιπόν αναλαμβάνει να πάει στη Λευκάδα για να συναντήσει την εκεί αντίσταση κατά του Αλή Πασά και να ενημερωθεί για την κατάσταση, αλλά και να τους ενημερώσει για τους άντρες που έχουν μαζευτεί και επιθυμούν να συνδράμουν.

 

Ο τόμος είναι 100% μεταβατικός, συστήνοντας μας σε νέους χαρακτήρες και εξελίσσοντας κάποιους όπως τους γιους του Καραμάνου, ωστόσο η αλήθεια είναι πως η δράση είναι περιορισμένη και οι εξελίξεις φαίνεται ξεκάθαρα ότι θα αρχίσουν να συμβαίνουν πιο έντονα στα επόμενα τεύχη. Το σχέδιο του Καραμπάλιου παραμένει ιδιαίτερο και όμορφο και έχει αρχίσει να εξελίσσεται με κάποια μεγάλα πανοραμικά πάνελ που πραγματικά τα βρήκα πολύ όμορφα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1800 Τόμος 4: Χάκι

 

XILIAOXTAKOSIA_0004.jpg

 

Τέταρτος τόμος του 1800 και εδώ σιγά σιγά η ιστορία που στον προηγούμενο τόμο ήταν κάπως εισαγωγική, ξεκινάει σιγά σιγά να προσφέρει εξελίξεις τόσο στους χαρακτήρες όσο και στα γεγονότα της εποχής. Αρχικά τονίζεται χάκι και όχι χακί όπως διάβασα στην αρχή και σημαίνει εκδίκηση, την οποία θέλει να πάρει ο Ζήσης μετά τα όσα του συνέβησαν στον δεύτερο τόμο απέναντι στους κλέφτες και αρματολούς Σουλιώτες που έχουν σχέση με τον Κατσαντώνη και με τους οποίους βρίσκεται η οικογένεια του πρωταγωνιστή μας, του Δήμου.

 

Το μεγαλύτερο μέρος αφορά την επίθεση που διοργανώνει ο Βελής Πασάς ύστερα από οδηγίες του Ζήση απέναντι στους κλέφτες και τελικά έχουμε μια φοβερή σφαγή και μια πολύ μεγάλη μάχη. Τα παιδιά του Καραμάνου που τα προσέχει ο Μπάρμπας τους αναπτύσσουν τα ένστικτα τους στον πόλεμο, ενώ και η Δροσιά παίρνει την εκδίκηση της απέναντι στο Ζήση. Μπορώ να πω ότι με 1-2 πάνελ πραγματικά ανατρίχιασα ολόκληρος και θεωρώ ότι τα conclusions που έδωσε στις εκάστοτε ιστορίες ήταν πολύ καλά. Παράλληλα έχουμε και την επανένωση της οικογένειας με το μικρό γιο που ακολουθούσε τον αντίπαλο στρατό.

 

52966845_2075401722555390_649744585274163200_o.jpg.336facc4ef07372ecd6b89eed63fa0d6-1024x630.jpg

 

Προς το τέλος της ιστορίας και ίσως με λίγο βιαστική ανάπτυξη, έχουμε τον Καραμάνο με το γιο του στην Αγία Μαύρα και τις επιδρομές που κάνει στην Πελοπόννησο παρέα με τον Κολοκοτρώνη προκειμένου να εξασφαλίσει χρήματα για να αποπληρώσει το χρέος του στους Σουλιώτες, καθώς δεν του σκότωσαν το γιο του που τραυμάτισε σοβαρά έναν δικό τους. Η όλη ιστορία θίγει το εμπόριο σκλάβων και τις σφαγές της εποχής και παρά το ότι μας δείχνει ότι ο Καραμάνος πάντα θα είναι ένα λιοντάρι που μπορεί να σκοτώσει ανά πάσα στιγμή, θα πρέπει και να εξηγήσει στο γιο του τη διαφορά με τους Τούρκους κατακτητές, αφού οι σκοτωμοί και τα σκλαβοπάζαρα του δείχνουν ότι οι δύο πλευρές εφαρμόζουν κοινές πρακτικές με σκοπό το χρήμα. 

 

Φυσικά στο τέλος του τόμου, ο Καραμάνος μας σετάρει τον αμέσως επόμενο και μας προετοιμάζει σιγά σιγά για το κλείσιμο της ιστορίας και τα όσα θα συμβούν στον πέμπτο τόμο. Το σχέδιο του παραμένει όμορφο και καθαρό χωρίς όμως να προβεί σε περισσότερους πειραματισμούς στην παρούσα φάση. Οι μάχες πάντως έχουν ζωντάνια και οι σκοτωμοί είναι βίαιοι και ανά σημεία σοκαριστικοί. Αυτά και για τον τέταρτο τόμο, ελπίζω σύντομα να τα πούμε και για τον πέμπτο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αγοράστηκε και διαβάστηκε όλη η εξαλογία.

 

Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με αυτό το κόμικ, ξεκίνησε καλά, συνέχισε δυνατά και έκλεισε εξαιρετικά. Το σχέδιο είναι πάρα πολύ όμορφο με αρκετά ωραία τοπία και λεπτομέρεια στην εποχή, το σενάριο δυνατό, η παρέλαση προσώπων γνωστών σε μια "άγνωστη" εποχή μου άρεσε πάρα πολύ, όλες οι εισαγωγές ήταν εξαιρετικές και to the point. 

Είναι μία από τις ελάχιστες νομίζω φορές που βλέπουμε μια Ελληνική προσπάθεια σε συνέχειες να ολοκληρώνεται, γι' αυτό :respect: και στον Καραμπάλιο που το φαντάστηκε και το έκανε αλλά και στην Jemma που το πίστεψε.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ποια ολοκλήρωση? θεωρητικά έχει κι άλλους κύκλους! :lol: Αυτό έστω μας έχει τάξει ο Καραμπάλιος :) και μακάρι να το κατορθώσει :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

4 λεπτά πριν, germanicus είπε:

Ποια ολοκλήρωση? θεωρητικά έχει κι άλλους κύκλους! :lol: Αυτό έστω μας έχει τάξει ο Καραμπάλιος :) και μακάρι να το κατορθώσει :) 

 

:cheers5: 

 

Στο Comicdom που τον συνάντησα, αυτό είπε. Είναι το τέλος του πρώτου κύκλου, θέλει να κάνει ένα μικρό διάλειμμα, λογικά να δουλέψει πάνω σε άλλα πρότζεκτ και μετά να μας προσφέρει κι άλλους κύκλους και νέες ιστορίες. Θα κάνω μια μαντεψιά λέγοντας ότι στο Comicdom την άνοιξη ίσως έχουμε το πρώτο άλμπουμ του νέου κύκλου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

πρώτα θα πρέπει να ολοκληρώσει το Αιγαίο :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.