Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
1800
Σενάριο/Kείμενα:
Θανάσης Καραμπάλιος
Σχέδιο:
Θανάσης Καραμπάλιος
Hμερ. έκδοσης:
05-11-2018
Εξώφυλλα:
9 + 9 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
6
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Εποχής,Ιστορικό,Περιπέτεια
Μέγεθος:
21.0 x 29.0
Σελίδες:
52
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-618-5116-60-6
Ονομαστική τιμή:
8,95€

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

XILIAOXTAKOSIA_0001.jpg  XILIAOXTAKOSIA_0002.jpg  XILIAOXTAKOSIA_0003.jpg  XILIAOXTAKOSIA_0004.jpg  XILIAOXTAKOSIA_0005.jpg

 

 

1800. Τουρκοκρατία. Ελασσόνα. Δίπλα από τη Μελούνα. Εκεί που θα είναι τα όρια του Ελληνικού Κράτους μετά τη προσάρτηση της Θεσσαλίας το 1881 και κατά τον πόλεμο του 1897. Ο Δήμος Καραμάνος έχει τη φαμέλια του, έχει τα 5 παιδιά του, ζει μια φυσιολογική φτωχική ζωή. Έχει όμως ένα παρελθόν. Το οποίο τον βρίσκει. Και μαζί με αυτό το παρελθόν συναντάμε και εμείς ονόματα τόσο από το 1821, όσο κυρίως από την περίοδο λίγο πριν το 1821. Δεν τα αναφέρω για να μειώσω τα σπόιλερ :) 

 

Δημιουργός ο πρωτοεμφανιζόμενος (σε εμένα έστω) Θανάσης Καραμπάλιος. Από την Ελασσόνα :) 

12898269_971913626237544_7455436187811243934_o.jpg

 

Στη σελίδα του στο φβ έχει καμπόσες σελίδες μέσα από το κόμικ. Χωρίς μπαλονάκια και αναρτημένες το 2016. Άρα προφανώς το δουλεύει καιρό :) Παραθέτω μερικές για να έχετε μια ιδέα για το σχέδιο.

 

12509684_922189551209952_3476502120744750927_n.jpg.4a0f77944813a8479eaa5d6c1dbb01af.jpg10885_922189524543288_5216235948113180824_n.jpg.a02cbf488675dd9de18568c2abcc946e.jpg12509597_922190147876559_996907052550892994_n.jpg.7e15dc87adfdf93d5aa850f7bb050da1.jpg943405_922189757876598_5859502832816806812_n.jpg.eaee6ac24fd6c73449a6ae62e25804c2.jpg12509362_922190061209901_454214824007325185_n.jpg.86c3cf37c0d70502ce5a56218637103f.jpg12072796_966251956803711_9048564703427769761_n.jpg.3e6837cf9d212d8136b6afef0311bc81.jpg

 

Το κόμικ περιέχει 2σέλιδη εισαγωγή από τον Πάνο Ζαχαρη, 2 σελίδες με βιογραφικά ιστορικών χαρακτήρων που εμφανίστηκαν στον τόμο (η βιογραφία τους μέχρι το 1800 αλλά και με τα στοιχεία που εξηγούν τα όσα είδαμε στο κόμικ) και μια σελίδα με μια βιβλιογραφία που αποτελείται κυρίως από πρωτογενείς και δευτερογενείς πηγές. 

 

===

Σχόλια? :) 

 

Με το που έμαθα πριν κανά μήνα από το τόπικ Νέα Κόμικς από την Jemma και το λαγωνικό τον GCF ότι βγαίνει και εν συνεχεία είδα τις σελίδες στο φβ του δημιουργού, έπαθα κάτι τις. Το υλικό με αφορούσε 132%. (α) Ελλαδάρα (β) Ελληνική Ιστορία (γ) μια περίοδος που δεν "πολυεπισκεπτόμαστε". Χτες είπαν από τη Jemma στο φβ ότι το παρέλαβαν (αφού σκοπεύουν να το κάνουν επίσημη πρεμιέρα στο Γαλλικό στη Θεσ/νικη το ερχόμενο ΣΚ), σήμερα με το που άνοιξαν το μαγαζί ήμουν εκεί για να το τσιμπήσω :) Δεν τα συνηθίζω αυτά :) Expectations στο Θεό λοιπόν, κάτι που συνήθως μεταφράζεται σε απογοήτευση :) Συνήθως. Διότι εδώ δεν απογοητεύθηκα :) 

 

Το σχέδιο μου άρεσε πάρα πολύ. Υπάρχουν κάποια καρέ που δε με ενθουσίασε η απουσία φόντου, υπάρχουν καρέ που με μάγεψαν με την Ελλαδάρα του 1800 που δείχνουν. Ο ρυθμός πάρα πολύ καλός. Άμα ξεκινάει τις επίσημες εκδόσεις του ο Καραμπάλιος με αυτό τον τρόπο, τι ακριβώς θα κάνει στο μέλλον? Δηλώνω πάντως φαν :) 

 

Σενάριο. Δεν είναι το Watchmen το 1986 ή το Batman Year One το 1987. Δεν αφηγείται μια περιπέτεια που δεν έχει ξανααφηγηθεί κανείς :) Τα μοτίβα είναι γνώριμα. Δεν την βρήκα όμως κλισαρισμένη. Είναι μια δετή σφιχτή περιπέτεια, έχει ρυθμό, ήταν ένα άγριο αχαλίνωτο σεξ με τον εγκέφαλό μου :cool: Συν τοις άλλοις καραγουστάρησα μέχρι εκεί που δεν πάει κάποια από τα ιστορικά πρόσωπα που εμφανίζονται. Σε τεράστιο βαθμό διότι εμφανίζονται με την ηλικία που είχαν το 1800 (και πάντα με σεβασμό στα όσα ξέρουμε από τις πηγές για τον χαρακτήρα τους). Πάρα πολύ μεγάλη απόλαυση. Συνήθως μνημονεύουμε κάποιους ανθρώπους από το 1821, χωρίς όμως να λέμε τι ηλικία είχαν ανά πάσα στιγμή. Για παράδειγμα, εκτιμώ πως το 99% εξ ημών δεν γνωρίζει εάν το 1821 στην Αλαμάνα ο Αθανάσιος Διάκος ήταν 23 ετών, 33 ετών, 43 ετών ή κάτι άλλο :) Τεράστια όμως η κουβέντα του Ζάχαρη όπως εμφανίζεται στο οπισθόφυλλο. "Οι πρωταγωνιστές της περιόδου, οι καπεταναίοι, οι κλέφτες και οι αρματολοί, δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν σε γοητεία από τους πολυσκιτσαρισμένους ντεσπεράντο και τους σκοτεινούς παρανόμους των μαύρων ευρωπαϊκών δασών". Τεράστια. Και 100% αληθινή :) 

Το κακό είναι ότι το τέλειωσα... :) Και η ιστορία συνεχίζεται. 48 σελίδες και έχω την αίσθηση πως είμαστε ακόμα στον προλογο. :lol: Έχουν εμφανιστεί πολλοί "παίχτες", έχει απλωθεί πολύς τραχανάς, θέλω τους επόμενους τόμους (που δεν ξέρω πόσοι θα είναι) ΤΩΡΑ :) Ελπίζω επίσης να πατήσει πολλούς κάλλους και να εκνευρίσει πολλούς :) Διότι υπάρχει η ιστορία, όπως συνέβη, με τα καλά της και με τα κακά της, υπάρχουν όμως και οι εθνικοί μύθοι :) Που, well... είναι μυθοι. Εθνικοι :) 

 

Καραγουστάρησα :D Φέρτε μου τα επόμενα λέμε :D Τώρα που γυρίζει :) 

 

:cheers5: 

 

Ευχαριστούμε για το υπόλοιπα εξώφυλλα τους albertus magnus, Jack62 & Comichunter.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. Θα το πάρω κ εγώ. Είναι αλήθεια ότι η περίοδος αυτή είναι αρκετά σκοτεινή παραδομένη σε αμφιβόλου πιστότητας ιστορικές διηγήσεις. Και σίγουρα μετά το 1820. Οπότε ναι πρέπει να έχει ενδιαφέρον η προσέγγιση του δημιουργού. Αν είναι κ σειρά ακόμα καλύτερα. Άντε να δούμε..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Με τέτοια εξαιρετική παρουσίαση πώς θα ήταν δυνατόν να μην το αγοράσω? :div:  Όχι ότι υπήρχε περίπτωση να μην το κάνω. :P 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25017
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  33
  • Reputation:   198
  • Achievement Points:  33
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4366 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

επιτέλους, ένα ενδιαφέρον κόμικ.. ενδιαφέρον θέμα και πολύ καλό σχέδιο από ό,τι φαίνεται στο παραπάνω δείγμα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πέρα από το ωραίο σχέδιο το ότι το έβγαλε η Jemma παίζει τον σημαντικότερο ρόλο. Η επιλογές του Λευτέρη είναι καλες. Θα το πάρω και γω τις επόμενες ημέρες. 

Εάν πρέπει να πω κάτι αρνητικο για τα γούστα μου έτσι όπως το βλεπω, το στήσιμο των καρέ μου φαίνεται βαρετο

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

To διάβασα κι εγώ πριν από λίγες μέρες με τη σειρά μου.

 

Είμαι πάρα πολύ χαρούμενος που πήρα μία τέτοια ελληνική παραγωγή. Τόσο σε θέμα αρτιότητας, όσο και σε θέμα καλλιτεχνικής αξίας, θα μπορούσε να πλησιάζει αντίστοιχη γαλλική. Και τη συγκρίνω με γαλλική παραγωγή γιατί το έργο είναι ένα καραμπινάτο BD από ελληνικά χέρια. Το σχέδιο είναι BD, το ντεκουπάζ, οι σελίδες, το τελικό αποτέλεσμα, όλα.

 

Σίγουρα θέλει περισσότερη δουλειά σε κάθε καρέ. Αυτό ήταν κάτι που με ενόχλησε ελαφρά. Σα να μην είχε ο φίλτατος κος Καραμπάλιος επαρκή χρόνο να δώσει αρκετά σε κάθε μα κάθε καρέ. Μερικά έφυγαν γρήγορα και αυτό είναι ένα θεματάκι. Αλλά εκεί που ήθελε να δείξει αξία, το έκανε. Φυσικά βρήκα μεγάλη επιρροή στο σχέδιο από τον Μαρίνι, πράγμα που δεν το βρίσκω κακό. Όλοι κάποιους έχουμε για πρότυπα, αλλά σίγουρα ο τρόπος με τον οποίο είναι σχεδιασμένοι οι χαρακτήρες κάτι φέρνουν από τον αγαπημένο αυτό σχεδιαστή. Αρκεί να δείχνει επιρροή και όχι αντιγραφή και εδώ προς το παρόν βλέπω το πρώτο.

 

Το δε σενάριο εγώ το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον. Ένα ελληνικό γουέστερν το οποίο για μένα είναι ένα πολλά υποσχόμενο είδος, δεν ξέρω πόσες χώρες μπορούν να δώσουν κάτι ανάλογο μέσα από την ιστορία τους, με αρκετά ιστορικά στοιχεία. ΔΕΝ είναι δυνατό να διαδραματίζεται το 1800, αλλά αν ο τίτλος είναι κάτι αντίστοιχο του Νοβετσέντο, πιστεύω ότι θα δούμε αρκετά και ενδιαφέροντα πράγματα.

 

Αν δεν κάνω λάθος είναι η πρώτη του δουλειά και ως τέτοια την κρίνω, αν δούμε πρώτες δουλειές θρύλων των κόμικς θα γελάμε. Αν έχω όμως αυτό το αποτέλεσμα στο 3ο-4ο άλμπουμ θα είμαι πιο αυστηρός. Προς το παρόν περιμένω με ανυπομονησία το επόμενο :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μέχρι να γίνει παρουσίαση του δημιουργού, 2 σελιδούλες που ανέβασε προ ολίγου στο φβ του από άλλη δουλειά. 

 

47400439_1954054511356779_5799356394029187072_n.jpg47353109_1954054594690104_3920386971729395712_n.jpg

 

 

εντέλει μου αρέσει αυτός εδώ... πάρα πολύ... :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Το διάβασα κι εγώ σήμερα.

Πολύ καλό σχέδιο (για μένα αν και καθόλου ειδικός) και πολύ καλή ιστορία:up:, πλέκει πολύ καλά τα ιστορικά γεγονότα με την φαντασία. Μου άρεσε από την πρώτη σελίδα του προλόγου μέχρι την τελευταία που έχει ιστορικά και βιογραφικά στοιχεία των ιστορικών προσώπων που εμφανίζονται στην ιστορία. :up:

Η μόνη ου ένσταση είναι ή εμφάνιση σε ένα καρέ του πίνακα του Νικόλαου Γύζη "το κρυφό σχολειό"με σαφή αναφορά σε αυτό, όταν από την εισαγωγή και από την όλη πλοκή φαίνεται ότι ο συγγραφέας έχει ψάξει αρκετά τα ιστορικά στοιχεία θα έπρεπε να ξέρει ότι δεν υπήρξε κρυφό σχολειό. 

Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους:up:

Περιμένω με ανυπομονησία τα επόμενα τεύχη που θέλω να πιστεύω ότι θα είναι αρκετά γιατί όπως είπε και μια ψυχή πιο πάνω

" Έχουν εμφανιστεί πολλοί "παίχτες", έχει απλωθεί πολύς τραχανάς ... " τάδε έφη  @germanicus 

Ακόμα να έρθουν, μα γιατί αργούν τόσο πολύ???  :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33293
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  231
  • Reputation:   547
  • Achievement Points:  240
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Το διάβασα και το ευχαριστηθηκα :)

Ειναι ωριμο και σχεδιαστικά και σεναριακα :div:

Ειναι απο τα κομικ που ανεβαζουν τον πηχη της ποιοτητας στην ελλάδα

Ειχα να διαβασω τοσο καλο ελληνικο κομικ απο την εποχη του Καλαιτζή...

Μακαρι να πουλησει και να συνεχισει ο δημιουργός να το εξελισει

Ανυπομονω για τη συνεχεια :blob7:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Αγοραστηκε πριν μερικες μερες και διαβαστηκε χθες βραδακι με ηρεμια και ησυχια. Πολυ δυνατο κομικ που με αφησε ικανοποιημενο.  Εξαιρετικη και η εισαγωγη που εξηγει μερικα πραγματα ωραια. Σιγουρα περιμενω και το επομενο και γιατι οχι να ειναι ακομα καλυτερο σε ολους τους τομεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ωραίο κόμικ. Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Το σχέδιο είναι καλό, αν και με αρκετά (δικαιολογημένα) σκαμπανεβάσματα. Ο ρυθμός πράγματι εξαιρετικότατος. Η ιστορία παρουσιάζει ενδιαφέρον και θεωρώ ότι ο τραχανάς δεν έχει απλωθεί ιδιαίτερα, μόνο τόσο όσο χρειάζεται για να φτάσει σε έναν συγκεκριμένο βαθμό πολυπλοκότητας των subplots (που τα περισσότερα ελληνικά κόμικς, σε γενικές γραμμές, αγνοούν). Πράγματι θυμίζει BD του Marini ή παρόμοιας αισθητικής. :cool:

Αυτό που γούσταρα πιο πολύ, ήταν το ότι έδωσε μια καλή γεύση της πραγματικότητας της εποχής. Διδασκόμαστε ότι σύσσωμο το ελληνικόν έθνος αγκομαχούσε και ξεσηκώθηκε ενάντια στον κατακτητή και πως οι προδότες ήταν μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού (αν κιόλας αναφέρεται ποτέ αυτό μέσα στην τάξη). Προφανώς δεν ήταν έτσι και χαίρομαι που βλέπω τον Καραϊσκάκη να «γλύφει» τον Αλή Πασά.

Στο Goodreads πήρε ένα ελαφρώς συντηρητικό 3/5, καθώς πιστεύω ότι τα επόμενα θα είναι σημαντικά ανώτερα, σε όλους τους τομείς. Ίδωμεν και μακάρι ν' ακολουθήσουν κι άλλες παρόμοιες δουλειές εμπνευσμένες από την ελληνική ιστορία :) 

@Dredd Διάβασέ το άφοβα. Δεν ξέρω αν θα σου αρέσει τόσο ή θα πεις απλά «καλό για ελληνικό», αλλά σίγουρα δεν είναι το κερδάμε-αδέρφια κόμικ που ίσως φοβάσαι :) Είναι απλά ένα fasolada western :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ήρθε η ώρα του να το διαβάσω. Βλέποντας τις σελίδες που είχε ανεβάσει ο Germ και ένα πρόχειρο ξεφυλλισμα που είχα κάνει όταν το πήρα στο AthensCon, με είχαν ενθουσιάσει.

 

Το διάβασα και προσγειώθηκα. Όχι πως δεν πρόκειται για καλό κόμικ. Ίσα-ίσα που το θεωρώ από τις καλές ελληνικές προσπάθειες. Σεναριακά έχει πολύ καλή ροή και αφηγείται μια ενδιαφέρουσα ιστορία. Η χρήση του λόγου είναι σωστή και ταιριαστή και σε μεταφέρει σωστά στην εποχή. Σωστή χρήση χαρακτήρων, ούτε λίγοι, ούτε πολλοί. Ωραία χρήση "celebrities" στα πρόσωπα των Ανδρούτσου-Καραϊσκάκη-Αλή Πασά. Γενικά, καλοδουλεμένο και προσεγμένο σενάριο. 

 

Το πρόβλημα μου έγκειται κυρίως στο σχέδιο και στο πόσο άνισο ήταν αυτό. Οι σκηνές μάχης και τα κοντινά των ώριμων ηλικιακά αντρών, είναι υπέροχα. Σε αντίθεση, γυναίκες και παιδιά, αλλά και η πλειοψηφία των τοπίων είναι αρκετά πρόχειρα φτιαγμένα. Η διαφορά της προσοχής στη λεπτομέρεια είναι τεράστια. Φαίνεται ότι το έχει στο σχέδιο ο Καραμπάλιος, αλλά κάνει μπαμ ότι σε κάποια καρέ/σελίδες έδωσε σημασία και σε κάποια όχι. Σε αυτό να σημειώσω ότι διάβασα στο FB του ότι προσπαθεί να προλάβει το 2ο τεύχος να βγει στο ComicdomCon. Όταν το διάβασα, χάρηκα, αλλά τώρα θα προτιμούσα να έδινε περισσότερο χρόνο στον εαυτό του για να παρουσιάσει κάτι, το οποίο είναι εμφανές ότι μπορεί.

 

Συνολικά, αξιοπρεπέστατη δουλειά, αξίζει να διαβαστει.

 

6.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ ενδιαφέρον και προσεγμένο κόμικ,  σωστή ροή και πολύ ικανοποιητικό τελικό αποτέλεσμα. Κάποιες αστοχίες στο σχέδιο, όπως αναφέρει κι ο @Dredd (  οι γυναίκες θέλουν βελτίωση νομίζω) , φαντάζομαι ότι θα στρώσουν στη συνεχεία. Για να μαι ειλικρινής, απορροφήθηκα κυρίως από το σενάριο και δε με πολυενόχλησαν τέτοια θέματα. 

Χαίρομαι πολύ που διαβάζω από πάνω, ότι σύντομα θα έχουμε και το δεύτερο τόμο στα χέρια μας. Θα τον τιμήσω σιγουρα :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάντως αυτό στην Ξάνθη δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να το πάρω εκτός από παραγγελία στο σπίτι. Περιοδικαδικα δεν το φέρνουν. Το public ( που πιστέψτε με στην επαρχία σώζει) δεν το έχει. Να το παραγγείλω και να το πληρώσω διπλή τιμή για τα μεταφορικά είναι βλακεία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Το Public δεν μπορεί να στο φέρει?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ακόμη κι αν δεν υπάρχει στο Public, δε νομίζω να μην μπορείς να το παραγγείλεις και να στο φέρουν :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το παρήγγειλα παιδιά και μου απάντησαν ότι δεν το φέρνουν πριν από καιρό. Δοκιμάζω ανά μία εβδομάδα μπας και το έχουν διαθέσιμο αλλά Τζιφός. Πρέπει να το παραγγείλω από κάπου που θα πληρώσω και μεταφορικά οπότε απλά θα περιμένω να πάω καμία Θεσσαλονίκη να το πάρω από κανένα μαγαζί εκεί. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαβάστηκε κι από εμένα και μάλιστα την ώρα που περίμενα να με φορτώσουν. :P 

 

Από αυτά που διάβασα την αρχή στο οπισθόφυλλο, περίμενα να διαβάσω ένα τετριμμένο σενάριο, κατά το οποίο ένας βετεράνος-πράκτορας-ειδικοδυναμίτης έχει αποσυρθεί από την ενεργό δράση και σαν άλλος Rambo, καλείται πίσω για μία νέα αποστολή, κι όλο αυτό "ντυμένο" με το πέπλο της Ελληνικής Επανάστασης του 1821. Ευτυχώς κάτι τέτοιο δεν έγινε και χαίρομαι που διαψεύστηκα. Σεναριακά διαπίστωσα μία αρκετά δυνατή γραφή και μία πλοκή όμορφα δομημένη. Ο βασικός πρωταγωνιστής έχει χτίσει έναν χαρακτήρα με παρελθόν κι αντιμετωπίζει τους προσωπικούς του δαίμονες. Παράλληλα, εκτός από το κεντρικό story, ο αναγνώστης έχει την ευκαιρία να παρακολουθήσει και μία ιστορία αγάπης, που προς το παρόν δεν ξέρουμε αν θα έχει καλή κατάληξη. Μου άρεσε επίσης ο τρόπος που χρησιμοποιείται η γλώσσα. Ο δημιουργός, θέλοντας να μπει στο κλίμα της εποχής, έκανε μία σωστή χρήση της ντοπιολαλιάς, χωρίς υπερβολές αλλά και χωρίς υποχωρήσεις. Τέλος, αξίζει να τονιστεί ότι σε σχέση με τις σελίδες που είχε στην διάθεσή του το πρώτο βιβλίο (όπως αποκαλείται), η πλοκή δείχνει να έχει προχωρήσει καλά και δεν κρεμάει. Εν κατακλείδι είναι μία ιστορία που μου κίνησε το ενδιαφέρον, αλλά και την περιέργεια για την συνέχεια. 

 

Όσον αφορά το σχέδιο κι αυτό με την σειρά του διεκδικεί ένα μεγάλο μερίδιο από την συνολική επιτυχία του κόμικ. Το βρήκα πολύ ζωντανό και φρέσκο. Οι χαρακτήρες είχαν βάθος, ενώ και το χρωματικό στοιχείο ήταν πολυσύνθετο και λεπτομερές. Ο Καραμάνος σε κάποια καρέ νομίζω ότι έφερνε λίγο στον Sean Connery. :P Αυτό όμως που παρατήρησα είναι ότι μερικοί από τους ήρωες σε μερικές σελίδες έχουν ελαφρώς διαφορετικά χαρακτηριστικά. Μπορεί βέβαια να είναι και η ιδέα μου. Ακόμα κι έτσι όμως να είναι, εννοείται ότι δεν επηρέασε στο ελάχιστο το συνολικό αποτέλεσμα. 

 

Η έκδοση της JEMMA είναι προσεγμένη, όχι μόνο στην ποιότητα, αλλά και στο έξτρα υλικό. Έτσι λοιπόν, εκτός από μία γερή κόλληση και καλής ποιότητας, υφής και πάχους χαρτί, υπάρχουν μερικά σύντομα βιογραφικά του Αλή Πασά, του Νίκου Τσάρα, του Οδυσσέα Ανδρούτσου και του Γεωργίου Καραϊσκάκη, ενώ στις πρώτες σελίδες ο αναγνώστης θα βρει έναν χάρτη εποχής της περιοχής, όπου διαδραματίζονται τα γεγονότα. Στο εσωτερικό μέρος του οπισθόφυλλου έχει παρατεθεί η βιβλιογραφία, καθώς κι ένα γλωσσάρι "ξένων" λέξεων, γεγονός που ενισχύει την πεποίθησή μας ότι οι συντελεστές έχουν προβεί σε σημαντική έρευνα, πριν γεννήσουν αυτή την σειρά. :respect: 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

preview απτο 2ο. φβ

 

52966845_2075401722555390_649744585274163200_o.jpg

 

Σέρτζιο ζεις, εσύ μας οδηγείς, έτσι? :D 

 

 

(Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, λατρεύω, έτσι? :) καραγουστάρω λέμε :) )  

 

:cheers5: 

 

 

ΥΓ για την κα*λα, ας βάλω κι άλλο ένα πωρωτικό :D που το ανέβασε τον Γενάρη στο φβ ο δημιουργός :)

49948643_2017335201695376_4984334822890536960_o.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

κι έλεγα τι μου θυμίζει τι μου θυμίζει ?

 

 

 

:lol:   :lol:   :lol:

 

κι εγώ καραγουστάρω επίσης, θέλει μεγάλα για να εκτεθείς έτσι στο χωριό

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Βγαινουμε οφτοπικ αλλα τρομερος ο μουσικος στο πανηγυρι! Σοβαρα το λεω!

 

Και αλλος που χορευει καλα κανει! Οποιος ειναι απο χωριο ξερει οτι και αγιος να σαι και να καθεσαι σπιτι σου το κουτσομπολιο θα το φας. Οποτε καλυτερα να τους γραφεις ολους στις καμπανες σου και να περνας καλα!

 

Αστεια αστεια λογω υποχρεωσεων εχω να παω στο πανυγηρι μας κοντα 10 χρονια τωρα. Πρεπει το καλοκαιρι να το κανονισω!

 

Και για να μπω και λιγο οντοπικ ωραιες και η φωτο απο το 2ο τευχος. Μηπως γνωριζουμε ποτε περιπου να το περιμενουμε? (ενταξει τωρα κοντα βγηκε το 1ο αλλα να ρωτηξω, να μην ρωτηξω?)

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

17 λεπτά πριν, albertus magnus είπε:

Αστεια αστεια λογω υποχρεωσεων εχω να παω στο πανυγηρι μας κοντα 10 χρονια τωρα.

 

Ξύνεις πληγές τώρα... :sad1:

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

On 2/22/2019 at 9:25 PM, albertus magnus said:

Μηπως γνωριζουμε ποτε περιπου να το περιμενουμε? (ενταξει τωρα κοντα βγηκε το 1ο αλλα να ρωτηξω, να μην ρωτηξω?)

 

 

Απριλη στο κομικντομ λεει :) 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

1 hour ago, germanicus said:

 

 

Πολυ ωραια!! Κοντοζυγωνει!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  6278
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  64
  • Reputation:   436
  • Achievement Points:  64
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5723 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Είχα την τύχη να γνωρίσω τον Θάναση στο LA comic fest, να γράψουμε ένα Podcast επιτόπου και να αγοράσω με αφιέρωση το 1800.

Το διάβασα εκείνο το τριήμερο σε ένα χωριό στο Πήλιο, που κατάφερα να επισκεφτώ, έβλεπα τα βουνά δίπλα και αποφάσισα πως είμαι στο κατάλληλο μέρος για να ταξιδέψω στην Ελλάδα του 1800, συνέβη απότομα και αμέσως. Πολύ εντυπωσιακή δουλειά, δεν μοιάζει με πρώτη δουλειά όλα δείχνουν πολύ δουλεμένα, αυτό που μου έμεινε είναι δύο πράγματα, ακολουθούν spoilers, τα οράματα με το λιοντάρι, απίστευτα έξυπνος τρόπος και αρκετά σουρεαλιστικός, για να κατανόησουμε την ψυχοσύνθεση του ήρωα και τους πρωσοπικους του δαίμονες, ο Αλη Πασάς και το backstory με τον τρόπο που δόθηκε, δεν έχω να πω κάτι αρνητικό, ίσως κάτι πολύ μικρό, ένα δύο frame που να δείχναν την δισκολη ζωή του ραγια το 1800 λίγο περισσότερο, για να νιώσουμε περισσότερο την απελπισία του ήρωα ώστε να προχωρήσει στη περιπέτεια μπροστά του, αλλά και στον κίνδυνο. Εκπληκτική δουλειά!! Περιμένουμε το επόμενο στο ComicDom!! 

Επεξεργασία από selloscomics
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Τευχος 2 εξωφυλλα. Στοιχεια: isbn 978-618-5116-64-4, τα υπολοιπα ιδια με το 1. Το μπροστα φαινεται καπως στραβο αλλα δεν εκανα καποιο λαθος στο σκαν γιατι το εκανα 3 -4 φορες πολυ προσεκτικα.

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33293
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  231
  • Reputation:   547
  • Achievement Points:  240
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Βγηκε στα κομιξομαγαζα?:blob7:

Αν καποιος το δει ας το πει για να ξεκιναω σιγα σιγα προς κεντρο να το παρω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Λοιπόν στο comicdom επιτέλους γνώρισα τον Θανάση και προμηθεύτηκα το πρώτο βιβλίο του 1800, χτες βράδυ το διάβασα κιόλας ! Η εντύπωση μου είναι πολύ θετική ,καταρχάς μόνο και μόνο με το γεγονός ότι ο ίδιος άνθρωπος κάνει σενάριο, σχέδιο, χρώμα,  λέττερινγκ κτλπ :blob7:και ότι η πρώτη του δουλειά έχει αυτή την ποιότητα.:dadira:Νομίζω ότι απολύτως άξια πήρε το βραβείο του καλύτερου πρωτοεμφανιζόμενου καλλιτέχνη στα ΕΒΚ του 2019.:clap2:

Επί της ταμπακιέρας τώρα, η έκδοση είναι πολύ καλή, προσεγμένη στα θέματα χαρτιού, εκτύπωσης κτλπ και είναι ένα ωραίο μπουκ για να κάνει παρέα με άλλες ωραίες εκδόσεις στην βιβλιοθήκη. Το σενάριο είναι αξιοπρεπέστατο με κατανοητή ιστορία, χωρίς πολλές φιοριτούρες, γενικά γραμμικό. Το χρώμα το θεωρώ εξαιρετικό και αρκετά φωτεινό ώστε να χαροποιεί το μάτι, έχει ποικιλία χρωμάτων χωρίς να κουράζει όμως. Τονίζω αν μου έλεγαν ότι αυτό είναι η πρώτη δουλειά κάποιου δεν θα το πίστευα . Μου άρεσαν και τα extras και οι ιστορικές αναφορές και τα ιστορικά πρόσωπα που εμφανίζονται μέσα δημιουργούν μια ίντρικα. Τα εξώφυλλα θα μου άρεσαν λίγο πιο τολμηρά σε σύνθεση:gnews:. Για τις στολές τα όπλα και όλα αυτά δεν έχω αρκετές γνώσεις για αυτήν την εποχή, πάντως πείθουν και φαντάζομαι ότι ο Θανάσης τα έχει μελετήσει! Γενικά η ατμόσφαιρα της εποχής δείχνει σωστή και οι χαρακτήρες με τις μουστάκες τους είναι μέσα στο ρόλο!!

   Ένα εξαιρετικό λοιπόν άλμπουμ που θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα , ειδικά σε όσους γουστάρουν τέτοιες θεματολογίες.:spidey_yeah_that:

           Αναμένω να δω σιγά σιγά και τα υπόλοιπα άλμπουμς, άλλα και την επόμενη δουλειά του Καραμπάλιου (έχω την περιέργεια με τι θα καταπιαστεί μετά το πέρας αυτής της σειράς και πόσο θα έχει εξελιχθεί,αν ξεκινάει έτσι), επειδή δείχνει ένας πολλά υποσχόμενος  δημιουργός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Παρολο που το 2ο τευχος αγοραστηκε στο φεστιβαλ διαβαστηκε προχθες (λογω του πασχα που ημουν μακρια απο τα κομικ μου σε φυσικη μορφη). Ηταν και αυτο πολυ δυνατο και συνεχιζει την ιστορια ομορφα.

 

Επισης να πω οτι απο το λιγο που μιλησα με τον δημιουργο μου φανηκε πολυ γλυκο παιδι και του ευχομαι τα καλυτερα. Μου ειπε οτι μαλλον θα ολοκληρωθει στα 6 τευχη η σειρα και οτι θα προχωρησει οσο γρηγορα μπορει και ισως δουμε και αλλο τευχος φετος (ελπιζω η ποιοτητα να μην πεσει λογω της ταχυτητας).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33293
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  231
  • Reputation:   547
  • Achievement Points:  240
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Το πήρα στη Θεσσαλονίκη από τα χέρια του δημιουργού που τον γνώρισα από κοντά.

Μου έφτιαξε και ένα σκιτσάκι με τον Αλή Πασά και με αφιέρωση...  :blob7:

Τα προβλήματα με το σκαμπανέβασμα του σχεδίου λύθηκαν... Ο ρυθμός και η πολυπλοκότητα παρέμεινε εξαιρετικά.

Το ευχαριστήθηκα περισσότερο από το πρώτο γιατί γίνεται όλο και καλύτερο.

Αν σκεφτεί κανείς ότι ο Καραμπάλιος είναι μόλις 35 χρονών και δείχνει τέτοια ωριμότητα από τώρα (σεναριακά και σχεδιαστικά) φανταστείτε τι θα φτιάξει τα επόμενα χρόνια :wow:

Νομίζω ότι από μόνος του ανεβάζει πολύ τον πήχη της ποιότητας των ελληνικών κόμικς!

:div::div::div::div::div::div::div::div:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.