Μετάβαση στο περιεχόμενο

SPIDER-MAN AND THE BLACK CAT: "ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ"


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
SPIDER-MAN AND THE BLACK CAT: "ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ"
Σενάριο/Kείμενα:
Kevin Smith
Σχέδιο:
Terry Dodson, Rachel Dodson
Σχέδιο εξωφύλλου:
Terry Dodson, Rachel Dodson
Hμερ. έκδοσης:
02-11-2018
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
16.5 x 25.0
Σελίδες:
164
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Σάββας Αργυρού
Χρωματισμός:
Lee Loughridge, Rachel Dodson
Επιμέλεια:
Μαρία Παναγοπούλου
Πρωτότυπος τίτλος:
Spider-Man/Black Cat: The Evil that Men Do (01-06, August 2002/March 2006)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-436-583-8
Ονομαστική τιμή:
17,99€
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

SPIDEYBLACKCAT_0001.jpg  SPIDEYBLACKCAT_0001z.jpg

 

Ο Spidey συνεργάζεται με την μαύρη γάτα, σε μια υπόθεση που μας βάζει μέσα στον κόσμο των ναρκωτικών.

 

Ένα από τα λίγα κόμικ που έχει γράψει ο γνωστός σκηνοθέτης Κέβιν Σμιθ, σε ένα τίτλο που βγήκε σε μια περίοδο που η προσέλκυση αστέρων του Χόλυγουντ για την δημιουργία ιστοριών ήταν ακόμα καινοτομία. Είναι επίσης ένα κόμικ που «στιγματίστηκε» από  καθυστερήσεις μιας και ουσιαστικά ο σκηνοθέτης το είχε παρατήσει για τέσσερα χρόνια, πριν αποφασίσει να το ολοκληρώσει στις αρχές του 2006. Παραμένει όμως μια από τις δημοφιλείς μίνι σειρές του Σπάιντυ.

 

Η έκδοση είναι στα γνωστά στάνταρ της Οξύ, όπως συνήθως.

 

Πρώτη διανομή στον μήνα Οξύ (Νοέμβριος 2018) , στην Λέσχη Φίλων Κόμικς. Ευρεία διανομή στις 07-11-2018.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ωραίο τεύχος αλλά η Μαύρη Γάτα είναι νέος χαρακτήρας; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η Black Cat πρωτοεμφανίστηκε τον Ιούνιο του 1979 (wiki)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@GreekComicFan 

 

Κώστα,μήπως εννοείς ευρεία διανομή στις 07-11-2018? :thinking:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ναι. Διορθώθηκε. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Αύριο θα πάρω ένα οπωσδήποτε! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αχ αχ αχ....:damn:...με ηρεμιστικά με βλέπω να καταλήγω στο τέλος. psychanalyste.gif

 

 

:cheers5:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ελάτε εσείς αύριο και σας έχουμε βάλσαμο. :);)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαβάστηκε κι αυτό. Book.gif

 

Προσωπικά δεν περίμενα ότι έχει τόσο καλή συγγραφική πένα ο Kevin Smith. Το σενάριο με ικανοποίησε σε μεγάλο βαθμό. Είναι καλοδουλεμένο κι έχει στιβαρότητα. Από τις πρώτες κιόλας σελίδες βάζει τον αναγνώστη μέσα στην πλοκή και μας χαρίζει πολλές στιγμές δράσης κι έντασης. Ο κόσμος του εγκλήματος,η μάστιγα των ναρκωτικών,οι βιασμοί που σημαδεύουν τις ζωές των ανθρώπων για πάντα,είναι μερικά από τα απεχθή κοινωνικά φαινόμενα που πραγματεύεται η ιστορία. Υπάρχει φυσικά κι ο αλτρουισμός,αλλά και η βοήθεια μεταξύ φίλων. Ο Spiderman,όπως πάντα θεότρελος,αλλά εδώ μου έβγαζε έναν ωριμότερο χαρακτήρα. Με την Black Cat ήταν η πρώτη γνωριμία μου και δηλώνω γοητευμένος από τον χαρακτήρα της. Μία γυναίκα που πέρασε πολλά στην παιδική της ηλικία,μία παράνομη που σκοπός της είναι ο πλουτισμός κι όχι το γενικότερο κακό (όπως οι δολοφονίες ή τα διαφόρων ειδών εγκληματικά εμπόρια). Ο Smith,φανερά επηρεασμένος από την πορεία του στην τηλεόραση και τον κινηματογράφο,κάνει πολλές αναφορές,παρμένες από τον χώρο της Έβδομης Τέχνης. Πολλά μπράβο και στους δικούς μας τους μεταφραστές,που φρόντισαν να μας εξηγήσουν τι εννοεί ο ποιητής. :P Ακόμα κι ο villain έβγαζε μία γοητεία. Είχε θανατηφόρο στυλ και μία σατανική ηρεμία. Η πλοκή είχε επίσης και το απαραίτητο μυστήριο,αλλά μέχρι το φινάλε δεν αφήνει σκοτεινά σημεία. Λίγο προς το τέλος (στην εξομολόγηση της Black Cat) ένιωσα ότι η ιστορία έκανε μία μικρή κοιλιά,ή μάλλον για την ακρίβεια ότι τράβηξε λίγο περισσότερο σε μάκρος. Σε κανένα σημείο όμως δεν με κούρασε. Το φινάλε ολοκληρώνει μεν την ιστορία,αλλά αφήνει πολλούς ανοιχτούς λογαριασμούς για την συνέχεια,καθώς ένας νέος villain γεννιέται...και φαίνεται πολύ τσατισμένος. :Ungry: Ιδιαίτερη μνεία θα πρέπει να κάνουμε και για τις "δεύτερες" εμφανίσεις που έκαναν γνωστοί χαρακτήρες της Marvel,όπως ο Daredevil,ο Νυχτοβάτης κι ο Kingpin. Bad ass χαρακτήρας και η Σκορπιά,αλλά μεταξύ μας,το όνομά της μου κάθισε στο στομάχι. :lol:

 

Σχεδιαστικά,το άλμπουμ φαίνεται καλοδουλεμένο. Στην πλειοψηφία του δεν με άφησε παραπονεμένο. Είχε ενδιαφέρουσα επιλογή χρωμάτων,που εναλλάσσονταν (σχεδόν) από κεφάλαιο σε κεφάλαιο,κάνοντας τον αναγνώστη να μην βαρεθεί ή κουραστεί. Όσον αφορά τον σχεδιασμό της πληθωρικής πρωταγωνίστριας,νομίζω ότι εκεί ο Dodson έβαλε όλη του την τέχνη. :hug2::P Γενικά,ο τρόπος που αποδόθηκε οπτικά η ιστορία μου έφερε στο μυαλό την αγαπημένη μου σειρά "Batman - The Animated Series" (ή την αντίστοιχη σειρά Batman της Πέργαμος). Μπορεί να είναι η ιδέα μου,αλλά αυτή την αίσθηση μου έδωσε. :)

 

Όσον αφορά την έκδοση,έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω. :P Η ποιότητα αγγίζει τα αριστοτεχνικά επίπεδα που έχει θεσπίσει η ΟΞΥ. :respect: Η κόλληση και το παχύ χαρτί,μάς δίνουν ένα στιβαρό άλμπουμ,έτοιμο να διαβαστεί πολλές φορές. Τα χρώματα στην εκτύπωση εμφανίζονται ζωντανά,ενώ δεν λείπουν και μερικά έξτρα εξώφυλλα προς τέρψη των οφθαλμών του ανδρικού (κυρίως) πληθυσμού. ;)

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

ωραίο, διαφορετικό, σίγουρα όχι αριστούργημα αλλά τίμιο!

θα το πρότεινα σε μεγαλύτερα παιδιά ή ενήλικες και όχι σε κάποιον που θέλει σπαιντερμαν για το παιδάκι του :P

 

το χρώματα ζωντανά γράφει ο indian από πάνω εγώ θα έλεγα ότι σε μερικά σημεία είναι στο όριο να χαρακτηριστούν κουραστικά λόγω εκτύπωσης μάλλον

όπως και σε μερικά σημεία η άσπρη γραμματοσειρά σε μαύρο φόντο.. στο όριο όμως!!! :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ό, τι ανέφεραν οι προηγούμενοι. Το κόμικ είναι τίμιο. Ούτε κάτι παραπάνω, ούτε κάτι λιγότερο. Επίσης,  μου εκανε εντύπωση που o Smith συμπεριέλαβε  ορισμένα ενήλικα στοιχεία στη πλοκή... Το σχέδιο του Dodson ειναι πολύ αξιοπρεπές,  μια άλλη δουλειά του που έχω διαβάσει,  πέρα από αυτή,  είναι το Marvel Knights που έκανε σε συνεργασία με τον Μark Millar. (έκδοση Anubis) Με ξαφνιάζει που δεν έχει κάνει περισσότερα πράγματα, ειδικά το στυλ του στο Spidey  είναι πολύ ωραίο :)


 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Πάρα πολύ καλό κόμικ, με το σχέδιο να είναι αξιοπρεπέστατο, το σενάριο αρκετά διαφορετικό από υπερηρωικό και επίσης να αγγίζει ευαίσθητα θέματα. 

Στο τέλος είχα την εντύπωση ότι οι ήρωες ήταν απλά σε δεύτερο φόντο και ο πρωταγωνιστής να είναι η ίδια η ιστορία με όλα τα γεγονότα που έγιναν. 

Με τον κακό να καταλαβαίνεις γιατί έκανε όσα έκανε και να φτάνεις σε σημείο να τον συμπαθήσεις κιόλας. :thinking:

Βέβαια το έχασα λίγο με τις αναφορές του Daredevil σε κάποια καρέ αλλά προφανώς και δεν παίζουν ρόλο στην εξέλιξη.

Κάτι τελευταίο, είναι η ιδέα μου ή όντως οι διάλογοι σε κάποια φάση απευθύνονταν στον ίδιο τον αναγνώστη? :lol:

 

Κλείνοντας να επαναλάβω αυτό που διάβασα πιο πάνω, ότι δεν είναι για μικρά παιδιά  αλλά για εφήβους και μεγαλύτερους 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σύντομα θα το αγοράσω, μαζί με τον Θάνατο του Σούπερμαν, και κάποια από Κινέζικη Φιλοσοφία, όπως ''Σουν Τζού η Τέχνη του Πολέμου'' και ''Τάο Τε Κίνγκ Λάο Τσέ'' και θα σας πω εντυπώσεις

για τα δύο κόμικ. Μου είπε ένας έγκριτος θεολόγος παρεπιπτόντως, ότι ο Σούπερμαν είναι πρότυπο του Ιησού, δλδ στην ταινία Σούπερμαν του 1978 ο Τζόρ-Ελ λέει για τον Καλ-Ελ ότι είναι ο

''υιός του ο μονογενής''(κάτι που αναφέρεται στα ευαγγέλια για τον Χριστό Ιησού), επίσης ο Σούπερμαν πάντα είναι άμεπτος χαρακτήρας, ηθικός κτλ και δεν έχει σκοτώσει ποτέ κανέναν.

Αυτό ''θυμίζει'' Ιησού Χριστό για κάποιους... για να πώ την αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί αλλά διόλου απίθανο, αφού οι ΗΠΑ είναι κατεξοχήν Χριστιανική Προτεσταντική χώρα. Ακομα θυμάμαι

τον Τζώρτζ Μπούς Τζούνιορ να λέει ότι ο Μπιν Λάντεν είναι ο διάβολος και αυτός με την βοήθεια του Θεού θα τον συντρίψει, εξ'ου και οι ατελειώτοι ισοπεδωτικοί βορβαδισμοί στο Αφγανιστάν.

Επεξεργασία από spiderman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το πήρα σήμερα και το διάβασα. Μου άρεσε. Καλοδουλεμένο στόρι. Με ''πήγε'' πίσω τουλάχιστον 30 χρόνια, 1988 ή 1989 τότε που έκανε την πρώτη της εμφάνιση η Φελίτσια δίπλα στον Πήτερ στο ελληνικό εβδομαδιαίο Σπαίντερμαν.

Η ιστορία καταπιάνεται με δύο σοβαρά προβλήματα της εποχής.. τα Ναρκωτικά και την Σεξουαλική Κακοποίηση. Ένα κόμικ που θα το διαβάσω αρκετές φορές... Βαθμολογία 9/10

 

ΥΓ: Ένας φίλος με λογόκρινε που αγοράζω κόμικ το τελευταίο δίμηνο, μου είπε ''να το κοιτάξεις αυτό'' του λέω ''δλδ έχω παλιμπαιδισμό; αυτό λές; Μα δεν ενοχλώ κανέναν κόμικ διαβάζω και φιλοσοφία''

τι να πώ, μερικοί άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν, τι σημαίνει να ''χάνεσαι'' στο φανταστικό. Νομίζω ο φίλος μου αυτός-τυγχάνει να είναι άνω των 70-δεν διάβασε ποτέ του κόμικ και ίσως γι'αυτό δεν καταλαβαίνει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

4 ώρες πριν, spiderman είπε:

Νομίζω ο φίλος μου αυτός-τυγχάνει να είναι άνω των 70-δεν διάβασε ποτέ του κόμικ και ίσως γι'αυτό δεν καταλαβαίνει.

 

'Οπως λέει και ο Καριωτάκης "Τρελέ που γέρασες και νέος ποτέ δεν ήσουν"

 

Τα άμεσα μηνύματα του συγκεκριμένου κόμικ που περνάνε στους εφήβους με μόνο μερικές εικόνες (ναρκωτικά, βιασμός κλπ) δεν θα αρκούσαν μια βιβλιοθήκη και 100 διαλέξεις για να τα μεταδώσεις και πάλι δεν θα έδινε κανείς έφηβος σημασία.

Ότι και να λένε οι κουλτουριάρηδες του ενός βιβλίου τίποτα δεν συγκρίνεται με την ξενοιασιά ανάγνωσης ενός κόμικ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το πέρασα στο "Goodreads", για όποιον ενδιαφέρεται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to SPIDER-MAN AND THE BLACK CAT: "ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.