Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 2018 - ΜΗΝΑΣ ΟΞΥ @ΛΕΦΙΚ


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Afisa Α3_marvel.jpg

 

 

Ο Νοέμβριος του 2018 θα είναι αφιερωμένος στις εκδόσεις ΟΞΥ από τη ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΚΟΜΙΚΣ !!! :dance:

 

Ένας ολόκληρος μήνας γεμάτος εκδηλώσεις, δώρα και προσφορές ! :gift:

 

Σας περιμένουμε όλους και όλες, στο πανέμορφο χώρο της ΛΕΦΙΚ (Ιερά Οδός 14, 4ος όροφος) για να γνωρίσετε από κοντά τις υπέροχες εκδόσεις ΟΞΥ!!

 

Το Σάββατο 3/11 θα μας μιλήσει ο Σάββας Αργυρού (επιμελητής της Marvel των εκδόσεων ΟΞΥ) και το Σάββατο 17/11 ο Νίκος Χατζόπουλος (Εκδότης ΟΞΥ) θα μας μιλήσει για τα μελλοντικά σχέδια της εκδοτικής.

 

:cheers3:

  • Like 31
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πριν από 1 ώρα, Valtasar είπε:

Ένας ολόκληρος μήνας γεμάτος εκδηλώσεις, δώρα και προσφορές !

 

:damn:

 

An-empty-wallet.jpg

 

:crying:

  • Like 5
  • Αστείο 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εξαιρετικά νέα! :clap2:

 

Μία πρώτης τάξης ευκαιρία να αποκτήσουμε τα graphic novels που μας λείπουν και να γνωρίσουμε από κοντά του υπεύθυνους της ΟΞΥ. :)  Φαίνεται ότι η αγαπημένη μας Λέσχη μπαίνει δυναμικά και στην νέα της εποχή. :respect:   :div:

 

Βέβαια ο φίλος @Retroplaymo είπε μία μεγάλη αλήθεια... :sad1:

 

 

:beer: 

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Όντως ευχάριστα νέα :) Καλοτάξιδες οι εκδηλώσεις που θα γίνουν και μπράβο στην ΛΕΦΙΚ για μια ακόμα φορά :) 

 

Η μόνιμη μου ερώτηση, αν γίνεται να την μεταβιβάσετε στους υπεύθυνους εκδόσεων: Υπάρχουν σχέδια για έκδοση γαλλοβελγικών στα πρότυπα του στάλιν; :) 

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

5 min ago , Θρηνωδός said:

Η μόνιμη μου ερώτηση, αν γίνεται να την μεταβιβάσετε στους υπεύθυνους εκδόσεων: Υπάρχουν σχέδια για έκδοση γαλλοβελγικών στα πρότυπα του στάλιν; :) 

 

σιγά που θα περίμενα εσένα για να θέσω αυτή την ερώτηση :D 

 

αλλά δεν θα σου μεταφέρω την απάντηση :D να έρθεις! ναι. από εκεί που είσαι! :D 

 

:cheers5: 

 

εδιτ ή να τάξεις λεφτά στον Πόνο! :D περισσότερα απ'όσα θα του τάξω εγώ για να μη σου πει :D 

  • Like 4
  • Αστείο 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

11 ώρες πριν, germanicus είπε:

εδιτ ή να τάξεις λεφτά στον Πόνο! :D περισσότερα απ'όσα θα του τάξω εγώ για να μη σου πει :D 

 

Βλέπω τον Παυλάρα να τσιμπάει το χρήμα και να κάνει Χριστούγεννα στις Μαλδίβες :holidays: με τίποτα πιπίνια. :lol:

  • Like 5
  • Αστείο 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Οι τίτλοι της Οξύ ήρθαν και στήθηκε το πωλητήριο.

DSC_0016.JPGDSC_0017.JPGDSC_0018.JPG

DSC_0019.JPGDSC_0020.JPG

DSC_0021.JPG

 

Μην ξεχνάτε. Το Σάββατο που μας έρχεται, έχουμε ομιλία για τα Μάρβελ από τον επιμελητή Σάββα Αργυρού. Θα έχουμε την ευκαιρία να μάθουμε για τα σχέδια της εκδοτικής και να κερδίσουμε δώρα. Πιστεύω πως θα είναι μια βραδιά που θα μείνουν όλοι ευχαριστημένοι. :)

  • Like 25
  • Ευχαριστώ 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πω,πω ζημιάααα!!! :wow: 

 

 

:beer: 

  • Like 4
  • Αστείο 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

2 ώρες πριν, Indian είπε:

Πω,πω ζημιάααα!!! :wow:

 

Και να πω ότι δεν τα έχεις πάρει. :antekale:

 

:P

 

21 ώρες πριν, GreekComicFan είπε:

DSC_0019.JPG

 

 

17 MARVELικα!!!!!!!!!  :wow:  Την μ@μησ@με και ψόφησε!!!! :collapse:

  • Like 7
  • Αστείο 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

18, μαζί με το Deadpool που δεν είναι στο πάγκο (αλλά το έχουμε στο έπιπλο). :)

 

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

32 λεπτά πριν, Retroplaymo είπε:

Και να πω ότι δεν τα έχεις πάρει. :antekale:

 

Είναι αρκετά που μου λείπουν...αλλά έχω και μεγάλες αφραγκίες!  :crying:

 

6 λεπτά πριν, GreekComicFan είπε:

18, μαζί με το Deadpool που δεν είναι στο πάγκο

 

Τι έγινε? Αρχίσαμε τις διακρίσεις? :lol: 

 

 

:beer: 

Επεξεργασία από Indian
  • Like 5
  • Αστείο 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Η πρωτη, από τις δυο εκδηλώσεις, πάει, τέλεψε, πέρασε στο χρονοντούλαπο. :)

 

Όμορφη και ζεστή ατμόσφαιρα, όπως γίνεται πάντα σε όλες τις εκδηλώσεις της λέσχης, που τελέστηκε σε σχεδόν  παρεΐστικο κλίμα,

αφού ήμασταν 25-30 νοματαίοι όλοι και όλοι. :)

 

Ο κ. Αργυρού, μας απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις που τεθήκαν, μπορώ να πω ότι δέχτηκε ένα βομβαρδισμό από δαύτες :D

και μας αποκάλυψε, εν μέρει, κάποια από τα μελλοντικά εκδοτικά σχέδια της εταιρείας.

Κάποιες απαντήσεις, όσον αφορά βέβαια τις πιο "τεχνικές" ερωτήσεις π.χ. πωλήσεις, μας δόθηκαν από τον κ. Χατζόπουλο. :)

 

Η βραδιά συνεχίστηκε με μια κλήρωση για δυο τομάκια (Spider-Man and the Black Cat και Iron Man),

τα οποία απολαμβάνουν ήδη οι τυχεροί :) καλοδιάβαστα κύριοι :up: ενώ τελείωσε με τα γνωστά πηγαδάκια κουβεντούλας. :)

 

Ραντεβού στις 17/11, για την δεύτερη εκδήλωση. :)

 

:cheers5:

  • Like 19
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55393
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

1 hour ago, Retroplaymo said:

τα οποία απολαμβάνουν ήδη οι τυχεροί :) καλοδιάβαστα κύριοι :up:

 

Σε ευχαριστούμε ιδιαίτερα! :gnews: 

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δυστυχώς στάθηκε αδύνατο να έρθω στην εκδήλωση,λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων. :( 

 

Ελπίζω στην επόμενη εκδήλωση να μην βρίσκομαι στο χωριό για τις ελιές και να καταφέρω να παραβρεθώ. :pray: 

 

 

:beer: 

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αν και δυστυχώς, ο κόσμος ήταν πολύ λιγότερος από ότι θα περίμενα, με δεδομένο ότι η εκδήλωση αφορούσε μια από τις μεγαλύτερες εκδοτικές εταιρείες στην Ελλάδα όσο αφορά στα κόμικς (και όχι μόνο), ήταν μια εξαιρετική βραδιά. :):)

 

Ο κ. Αργυρού ήταν φιλικότατος, πολύ επικοινωνιακός και άνετος και - το κυριότερο κατά τη γνώμη μου - με πολύ σαφείς,  ξεκάθαρες και ενδιαφέρουσες απαντήσεις σε ό,τι τον ρωτήσαμε. Ισχύουν τα ίδια και για τον  κ. Χατζόπουλο, για όσα κλήθηκε να απαντήσει και μας άνοιξε την όρεξη για την επόμενη συζήτηση σε δύο εβδομάδες. :D

 

Τα μελλοντικά εκδοτικά σχέδια της εταιρείας μου άνοιξαν την όρεξη, αφού προβλέπεται καταιγισμός από πολύ ενδιαφέροντες τίτλους μέσα στο προσεχές διάστημα :mafia:

 

Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία :clap2:

  • Like 23
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Και εγώ δυστυχώς δεν κατάφερα να έρθω...:sad1:

 

Αλλά μάλλον θα έρθω στην επόμενη...

:)

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Απο τις πλεον ενδιαφερουσες εκδηλωσεις στη Λεσχη. Υπηρχαν ερωτησεις και δινονταν σαφεις απαντησεις. Κοιταζοντας εκ των υστερων τις απαντησεις «απ´εξω απο το χορο», θα ελεγα οτι μιλαμε για απλα και λογικα πραγματα. 

 

Τι καταλαβα εγω για το πως βλεπουν την υποθεση? Για να περπατησει κατι, θα πρεπει να συνδεεται καπως με ταινια ή σειρα. Για να δουμε λχ μεταφρασμενο το λατρεμενο μου Hawkeye απο Aja, θα πρεπει να γυριστει κατι με αυτον (οχι απαραιτητα η συγκεκριμενη ιστορια, αλλα σιγουρα ο συγκεκριμενος ηρωας). Επισης, δεν θα πρεπει να ειναι παρωχημενο. Αυτο το σκεφτομαι και γελαω :) με μπολικη κακια ειναι η αληθεια :) Αυτα τα 12 χρονια του gc εχω δει παρα πολλους που αδυνατουν να καταλαβουν οτι καποια πραγματα ειναι παρωχημενα και δεν αρεσουν σε αρκετους για να ειναι βιωσιμα ως εκδοσεις. Anyhow. Το παρωχημενο οριστηκε κατ´αρχας ως «πολυ κειμενο», επεσε ομως ατακα οτι και το σχεδιο μπορει να ειναι «παλιο». Δεν οριστηκε το ποιο ειναι «παλιο». Ισως γιατι δεν επεσε η ερωτηση, ισως διοτι «I may not know what it is, but I know it when I see it» :) 

 

τωρα με εχουν κομπλαρει οι προηγουμενοι που ποσταραν. Δεν εγραψαν τιτλους και οπως πινω τον καφε μου και ο εγκεφαλος δεν εχει παρει μπροστα ακομα, με τρωνε οι φοβιες μηπως δεν κανει να γραψω τιτλους :) ειτε για το τι ερχεται, ειτε για το πως πηγαν τα Μαρβελ που ηδη βγηκαν (θυμιζω πως μιλησαμε μονο για τα μαρβελ που εχουν βγει και τα μελλοντικα υπερηρωικα που θα βγουνε). Δεν ακουσα παντως κατι που να με ξαφνιασε :) ολα ηταν απλα και ευλογα :) παρτε ως αξονα το υλικο της προηγουμενης παραγραφου και θα εχετε τις απαντησεις που ζητατε :) 

 

περιμενω με τεραστιο ενδιαφερον την επομενη εκδηλωση σε 2 εβδομαδες. Οι υπευθυνοι της Οξυ ειναι φιλικοτατοι, επικοινωνιακοτατοι και δεν κρυβονται. Οχι πολυ τουλαχιστον :) δινουν απαντησεις σε αναπαντεχα πολλα :) ειχα ηδη ερωτησεις για τις 17, τωρα εχω κι αλλες :D 

 

αυτο το ποστ το αφιερωνω στον xepeta που ειναι στη Δραμα και εκ των πραγματων δεν μπορουσε να ειναι εδω παρολο που διψαει και ψοφαει για να μαθαινει απο πρωτο χερι τι κρυβεται πισω απο οσα βλεπουμε σε εκτυπωση και αγαπαμε. Σε αυτον και σε ολους τους Θοδωρηδες απο τις Δραμες αυτης της χωρας. Σκεφτηκα να ημουν και εγω λιτος, ετσι απο κακια, αλλα δεν μου φταιει σε κατι ο Θοδωρης απο τη Δραμα ή ο Χρηστος απο τη Ξανθη ή ο Ντινος απο την Πατρα κ.ο.κ. :) 

 

:cheers5: 

  • Like 22
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55393
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Δεν μου λες, you can see things before they happen? Γιατί αν ναι, that is a Jedi trait και να πας να το κοιτάξεις!

 

Πως το 'ξερες ότι θα κερδίσει ο λαχνός μου και έκανες τόσο αγώνα να τον ανταλλάξω με τον δικό σου πριν από την κλήρωση; :thinking:

 

Ευτυχώς που δεν με έπεισαν τα επιχειρήματα σου! :D

  • Like 1
  • Αστείο 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μα ειναι δυνατον να κερδισει το 13? :) και οπως ειδες κερδισαν τα 12+14.

 

απλη εμπιστοσυνη σε κατι χιλιαδες χρονια προληψεις :) ο λαος ειναι σοφος! :lol:

 

:cheers5: 

  • Like 1
  • Αστείο 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Εγώ που είμαι "Θοδωρής από τη Δράμα " και καίγομαι :lol:

 

Τι πήγε καλά; 

Τι θα συνεχίσουν; 

Τι νέο θα βγάλουν; 

Κτλ κτλ κτλ :rabbit:

  • Like 2
  • Αστείο 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ταινιες που σπασαν τα ταμεια, συνοδευτηκαν και απο κομικ που πουλησαν καλα :) (ειδικα φετινες ταινιες) Κομικ που δεν συνοδευτηκαν απο ταινιες, ειδικα αμα η ιστορια δεν ηταν και κατι φοβερο και τρομερο (IMHO) δεν πουλησαν καλα, κι ακομα αμα δωσεις διακοσαρικο,νεο κομικδενθα δεις απο εκει :) 

 

οι επιλογες ηταν και θα ειναι απο mini series ή story arcs των 6-7 τευχων. Το Saga της Image, ειναι το μονο που δεν πεφτει σε αυτο τον κανονα, οποτε το λες και «ενα στοιχημα». Και φυσικα θα πρπει να ειναι μια καληιστορια και οχι ενα ναχαμεναλεγαμε. (Νομιζω πως αμα δεις τους τιτλους που εχουν βγει, θα γινει πολυ προφανες αυτο. Ακομα και σειρες που δεν ενδιαφερουν εμενα προσωπικα, οπως λχ το Dr Strange, οι αντιδρασεις μεσα στο φορουμ, προδιδουν το οτι δεν ηταν απλα ενα Dr Strange, αλλα ηταν ενα καλο και εμβληματικο Dr Strange. (Αυτα βγηκαν και απο τις ερωτοαπαντησεις, και εκ των υστερωνβλεπω πως ηταν προφανη :) ). Για παραδειγμα, δεν θα βγει κατι με τη νεα (για εμενα :) ) Captain Marvel διοτι επι του παροντος δεν υπαρχει εξω κατι πραγματικα αξιολογο, ειδικα με αυτη. Τωρα βγαινει εξω μια σειρα, το πολυ μελλονθα δειξει εανπληροι τα ποιοτικα κριτηρια που ανεφερα. Προφανως mini series/arcs των 12+ τευχων που «μεταφραζονται» σε 2-3 τομους στηνΕλλαδα, ειναι εκτος σχεδιων.

 

δεν ειμαι τοσο σιγουρος αυτη τη στιγμη εαν υπαρχει νοημα να πω «στο εγγυς μελλον θα βγει αυτο». Κρατα οτι σε πραγματα που ηξερα, ημουν «ναηςςςςς» και σε πραγματα που εγω δεν ηξερα, ηταν καποιοι αλλοι με ενα «ναηςςςςςς». Κρατα επισης οτι ο Αργυρου ηταν στην Ανουμπις και ηταν αυτος που εκανε τη μεταφραση στο Joker των Αζαρελο-Μπερμεχο. «Ναηςςςς», δεν συμφωνεις? :) 

 

tidbits που μου ερχονται στο νου. Τα κομικ ειναι παρεργο-χομπυ και στηριζονται απο τις αλλες εκδοσεις. Τους παιρνει 6-8 μηνες για να καταλαβουν αμα ενα κομικ εκανε break even. Α, και για τα δικαιωματα γινεται ολιγον τσι επι χρημασι. Πρεπει να μιλησεις με αυτον, που θαμιλησει με εκεινον,που θαμιλησει με τονπαραπερα για να καταληξει καποιος να μιλησει με τηΝτισνευ... (ερχομαι μαζι σου με blowtorch να τον ξεπαγωσουμε τον μακαριτηκαινα του κανουμε βουντου. Οποτε θες :) ) 

 

:cheers5: 

 

εδιτ για να πιασω τους δικους σου πονους/καημους παντως (εστω μερος τους) δεν ειπωθηκε κατι για νεα αραχνη. Φανταζομαι επειδη μολις βγηκε ενα :) ειπωθηκε κατι οσον αφορα την επιλογη του συγκεκριμενου, αλλα γιου νοου μι. Δεν την εχω περι πολλου :) νομιζω κατι της υφης οτι η συγκεκριμενη ιστορια δεν ειναι μια συνηθισμενη ιστορια του σπαιντυ.

 

επισης, μιας και το πιασαμε, το Κρεηβεν δεν το ειχε ετοιμο ψηφιοποιημενο η Μαρβελ. Οποτε σημαντικο μερος της ψηφιοποιησης για να εκδοθει, εγινε απο την Οξυ 

 

εδιτ2 και μπορει ο βενομ που εβγαλαν να μην ειναι ο ιδιος ανθρωπος με τον βενομ της ταινιας (συμπαθα με. Εχω μεινει στον Εντι Μπροκ, δεν ξερω ποιος ειναι ποιος που πλεον :) ), αλλα ηταν μια καλη ιστορια βενομ και γίαυτο διαλεχτηκε :) 

 

οσον αφορα τον Πανισερ θα εβγαινε απο τα Μαξ ή αυτο ή το Μπαρακουντα διοτι αυτα θεωρουνται γενικως ως τα καλυτερα αρκς της σειρας. Επελεγη το σλεηβερς, διοτι εκριναν οτι το αλλο ηταν κομματακι του ματς για 17χρονους :) (σορρυ για τυπογραφικα λαθη κ.ο.κ. Γραφω απο ταμπλετα και δεν ειμαι συνηθισμενος :) ) 

  • Like 20
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Είσαι υπέροχος :flowers7:

 

:lol: :beer:

  • Like 8
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τα περισσότερα που ήθελα να σχολιάσω και εγώ τα έπιασε ο :germ:, οπότε ας γράψω το τι μάθαμε για τις επόμενες κινήσεις τους.

Η Οξύ ξεκινάει συνεργασία και με την DC. Ο πρώτος τίτλος θα βγει κοντά στον Γενάρη και θα είναι το Batman White Knight, που θα είναι λογικά και ο πρώτος τίτλος στα υπερηρωικά που κυκλοφορούν που θα βγει τόσο σύντομα από την αρχική κυκλοφορία του έξω. Υπάρχει και τουλάχιστον ένας τίτλος που ετοιμάζουν για σύντομα, αλλά δεν ανακοινώθηκε επίσημα.

 

Από Μάρβελ, ετοιμάζουν στάνταρ Original Sin και με αφορμή την δεύτερη ταινία των Εκδικητών θα βγει και το Infinity War. Αν πάει καλά και αυτό, θα εξετάσουν και το ενδεχόμενη της κυκλοφορίας του Infinity Crusade, το οποίο όμως στην διαθέσιμη έκδοση που έχουν, θα πρέπει να βγει σε δύο τόμους, μιας και δεν συμπεριλαμβάνει μόνο την βασική μίνι σειρά, αλλά απλώνεται και σε κάποια tie-ins, κάτι που θα συμβάλλει στην απόφαση τους.

 

Γενικά θα δούμε περισσότερες επιλογές από νεότερες παραγωγές στο μέλλον από την εκδοτική.

 

Να επισημάνω πως οι εκδόσεις Οξύ δεν ψηφιοποίησε τον Κρέιβεν. Αρχικά αυτό καταλάβαμε, αλλά σε ακόλουθη ερώτηση, ο εκδότης διευκρίνισε πως δεν έχουν δικαίωμα να κάνουν κάτι τέτοιο, απλά έπρεπε να αναλάβουν αυτοί να προσαρμόσουν τα μπαλονάκια. Απ' ότι κατάλαβα, απλά δεν ήταν σβησμένο το αρχικό κείμενο στα σελίδες που τους έδωσαν, τις οποίες, όταν τις ζήτησαν, έπρεπε να τους τις σκανάρουν για να τους τις στείλουν για δημοσίευση. Προσωπικά, αυτό με παραξένεψε μιας και η έκδοση που δημοσιεύτηκε στην χώρα μας είναι πρόσφατης παραγωγής (το 2006) με νέους χρωματισμούς, σε εποχή που ξεκάθαρα υπάρχει ψηφιακό αρχείο για ότι βγάζει πλέον η Μάρβελ. Αλλά. Μάθαμε πως η Panini ακόμα πρακτορεύει τα δικαιώματα της Μάρβελ στην χώρα μας. Αλλά όπως ήδη εξήγησε ο Τζερμ, υπάρχει πλέον ο βραχνάς που λέγεται Disney από πίσω, που έχει κάνει την όλη διαδικασία δύστοκη. Και αυτού του τύπου οι εταιρίες δεν συνηθίζουν να βοηθάνε στην επίλυση προβλημάτων αν δεν έχουν σκοπό οι ίδιες να προωθήσουν κάτι άμεσα. :)

 

Πάνω σε αυτό, ο εκδότης μας εξήγησε πως υπάρχουν τίτλοι που θέλανε να βγάλουν και δεν τους τους έδωσαν, είτε γιατί τους έχει καπαρώσει κάποιος εκδότης (πολλές φορές μακροχρόνια) είτε γιατί δεν θέλουν να τους προωθήσουν αυτό το διάστημα οι ίδιοι οι ξένοι. Το σύστημα αδειοδότησης επίσης, και για τις δύο εταιρίες, μοιάζει αρκετά με τα disney που έχει συζητηθεί αρκετά  μέσα στο φόρουμ ήδη, όπου καλούνται να πληρώσουν ένα πακέτο και ότι παραπάνω σελίδες ζητήσουν, πληρώνουν την διαφορά. Κάποιοι τίτλοι επίσης δεν επιλέγονται γιατί ενώ ήθελαν να πάρουν μόνο ένα story-arc, οι εταιρίες τους ζητάνε δέσμευση για παραπάνω τόμους.

 

Όταν ρωτήθηκε ο εκδότης γιατί μπήκαν στα "χωράφια" της Anubis και κατά πόσο αυτό είναι κόβει πωλήσεις και από τους δύο, απάντησε πως αρχικά δεν ήθελαν να το κάνουν αυτό αλλά όταν είδαν πως είχε πέσει η παραγωγή τους γενικά, θεώρησαν πως από το να αφήσουν την ευκαιρία να πάει χαμένη και τελικά να τα πάρει ένας τρίτος δεν έλεγε, οπότε αποφάσισαν να μπουν και αυτοί στον χώρο. Ο εκδότης, επί την ευκαιρία, είναι και ο ίδιος αναγνώστης των τίτλων, με προτίμηση στους πιο κλασικούς τίτλους της Μάρβελ, μιας και το αυξημένο κείμενο αυτών των τίτλων έχει περισσότερη "λογοτεχνικότητα" στην προσέγγιση του, κάτι που το εκτιμά. Κάποιες από τις επιλογές εξάλλου των τίτλων που έχουμε δει μέχρι στιγμής, ήταν δικής του επιλογής και τους είχε κλείσει πριν προσληφθεί ο Αργυρού.

 

Θέματα που επίσης συζητήθηκαν είναι η μετάφραση των ονομάτων και τα υπέρ και τα κατά τους, καθώς και η προσπάθεια προσέλκυσης νέου κοινού και δυσκολία του να βρεθεί τρόπος να τους τραβήξουν το ενδιαφέρον, μια όλο και δυσκολότερη δουλειά

 

Γενικά, ήταν μια από τις πετυχημένες ομιλίες και Q&A που έχει γίνει στην λέσχη. Ειπώθηκαν πολλά (σίγουρα θα έχουμε ξεχάσει αρκετά) και μας έδωσαν μια καλή ευκαιρία να δούμε το σκεπτικό τους γύρω από τις κινήσεις τους. Μας έδειξαν πως πολλά από τα θέματα που έχουμε αναρωτηθεί και εμείς κατά καιρούς γιατί δεν γίνονται ή γιατί έγιναν έτσι πως έγιναν, τα έχουν αναρωτηθεί και αυτοί και ψάχνουν λύσεις και επιλογές. Οι συζητήσεις πριν και μετά την κεντρική ομιλία σε πηγαδάκια ήταν το ίδιο σημαντικές και κατατοπιστικές με την ίδια την ομιλία και σαφώς πιο αποκαλυπτικές. Κάποιες έξτρα κυκλοφορίες αλιεύτηκαν από εκεί, αλλά πρώτον, θα σεβαστώ το ότι θέλουν να τις ανακοινώσουν αυτοί στον χρόνο που θα επιλέξουν, και δεύτερον, θα πρέπει να αφήσω και κάτι ως δέλεαρ για την επόμενη φορά για όσους προτίμησαν να μην έρθουν (όχι αυτούς που δεν μπορούσαν,  αυτούς τους καταλαβαίνω). Their Loss. :) Στα πηγαδάκια μπορέσαμε να πάρουμε και μια ιδέα το τι θα πρότεινε για έκδοση ο Αργυρού, αν δεν είχε θέμα με την εμπορικότητα των τίτλων που πρέπει να βγαίνουν ή αν με κάποιο τρόπο αυτοί οι τίτλοι έρχονταν στο προσκήνιο μέσω Χόλιγουντ. Nice Stuff. :)

 

 

  • Like 23
  • Ευχαριστώ 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Γενικά πάντως και επειδή ήταν ανοιχτή η εκδήλωση, δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο να κρατάτε τίτλους ή πληροφορίες μυστικές. :thinking: Αν δεν ήθελε να το πει, δε θα το έλεγε, δύσκολα τους "ξεφεύγουν" τέτοια νέα. Ίσα ίσα που θέλουν να δημιουργήσουν και κάποια αδημονία, να αποτρέψουν αγορές από τα αγγλικά κλπ κλπ κλπ

  • Like 11
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Γιατί πάντα κάποιοι μεταγενέστεροι τίτλοι μπορεί να αντικατασταθούν με άλλους ή να καθυστερήσουν να βγουν για χ-ψ λόγους. Είναι λογικό να μην θέλουν να δημιουργήσουν προσμονές χωρίς αντίκρυσμα, όπως π.χ. έκανε η Anubis που μας ανακοίνωσε το Days of Future Past το 2013 και ακόμα το περιμένουμε. :)

 

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Σας είπαν να μην πείτε τίποτα; Ζήτησαν από ΟΛΟΥΣ τους παρευρισκόμενους εμπιστευτικότητα; Εάν όχι (που υποθέτω πως όχι) τότε δεν καταλαβαίνω κανέναν ενδοιασμό.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν τα είπαν σε όλους καλέ. Είπαμε, είχαμε πηγαδάκια με πιο προσωπικές συζητήσεις μετά. :) Τα οποία προφανώς και αναφέραμε για να δείξουμε το πόσο ζεστή ήταν η όλη φάση, όχι για να ζηλέψετε ή να περιμένετε να σας πούμε τι ειπώθηκε εκεί. :)

 

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Από μια μεριά καλά που δεν είπα. Διότι διαβάζοντας αυτά που είπε ο Κώστας τις προάλλες, χαμπάριασα πως κάποια πράγματα τα άκουσα μετά, σε πηγαδάκι. Τελείως ανεπίσημα :) 

 

Και επειδή από όλους όσους σχολίασαν σε αυτό εδώ το τόπικ, εγώ είμαι αυτός που είπε δημόσια "τώρα να πω ή να μην πω", ενώ ο Κώστας μετά είπε μια χαρά. Άρα αυτή η ερώτηση αφορά ειδικά εμένα και ειναι άδικο να απευθύνεται σε οιονδήποτε άλλο :) (α) όπως ειπα, εκείνη τη στιγμή έπινα τον καφέ μου, ο εγκέφαλός μου δεν δούλευε πλήρως, είδα που δεν ειπώθηκε κανένας τίτλος και έπεσα σε μια ψυχολογική παγίδα. Απ'οπου δεν μπορούσα να βγω :) όχι πριν ανοίξει για τα καλά το μάτι μου :) (β) ήμουν όμως ενθουσιασμένος και ηθελα να γράψω. Στη βράση κολλάει το σίδερο. (γ) κάποιες φορές (τις περισσότερες ίσως...) θέλω να γράφω ακριβώς αυτό που σκέφτομαι. σα να μιλάω σε κάποιους πολύ συγκεκριμένους ανθρώπους και όχι σα να μιλάω σε αγνώστους οπότε να πρέπει να φυλάγομαι και (δ) ήμουν και είμαι εκνευρισμένος που για άλλη μια φορά δεν ήρθε κόσμος. Από καταβολής Λέσχης πρέπει να έχω "χάσει" ελάχιστες εκδηλώσεις. Και να μη με ένοιαζε το αντικείμενο, έδινα τουλάχιστον το παρόν και το πολύ πολύ έκανα τα τσιγάρα μου απ'έξω :) . Αυτό είναι το ένα σκέλος. Το να στηρίζεις τα γούστα των άλλων ώστε να στηρίξουν αυτοί μετά τα γούστα τα δικά σου. Και γενικώς να βιώσεις μέσα από τη συμμετοχή στο σύνολο εμπειρίες που δε θα βίωνες ποτέ μόνος :) Πάμε στο άλλο σκέλος. Έχει λοιπόν κόσμος την ευκαιρία να εμφανιστεί, να ρωτήσει και να μάθει γιατί βγαίνει αυτό και γιατί δεν βγαίνει το άλλο. Τι περπατάει, τι δεν περπατάει. Τι πιστεύει ένας εκδότης ότι βοηθάει, τι δεν πιστεύει. Μέσα στο φόρουμ βλέπουμε συνέχεια τον κάθε ξερόλα να πετάει την αποψάρα του. Τι κι άμα του λες "ρε αδερφέ, αυτό δεν πάει έτσι". Εκεί ο ξερόλας. Στη κοσμάρα του. Ήρθε λοιπόν αυτός ο κόσμος για να ρωτήσει "γιατί ρε φίλε δεν έβγαλες Ant-Man? γιατί διάλεξες αυτό το Punisher και όχι το άλλο? ποιο δεν περπάτησε και γιατί δεν περπάτησε? τι έχεις διδαχθεί από όλα αυτά?"? Ε, δεν ήρθε :) Και εκεί βγαίνει η κακία μου. Μη σώσει να μάθουν αυτοί το ότι έμαθα εγώ. :) Που θα γυρισουν αύριο να ματαξαναγράψουν ηλιθιότητες και άτοπα πράγματα δεξιά και αριστερά γ*μόντας μου την όποια συζήτηση θέλω να κάνω με αυτούς που έχουν νοιαστεί και έχουν ψαχτεί, χωρίς να μπορώ να πω "ρε α πάγαινε σα περα και μη μου γ*μας τη κουβέντα". Εκεί όμως βγαίνουν και οι τύψεις μου. Διότι *εσύ* θες να μάθεις και *εσύ* θα είχες έρθει... Μόνο η -τάνα η απόσταση δεν στο επέτρεψε. (εσύ είσαι ίσως και ο μόνος που κατάλαβες μια πρόσφατη ερώτηση που έκανα γύρω από κόστη :) ) Και εσύ και καμπόσοι ακόμα. Που ίσως να εκτιμάτε τη Λέσχη διότι δεν την έχετε :) Αφου ως γνωστον πρέπει να χάσεις κάτι για να το εκτιμήσεις. Ανθρώπινο είναι η αλήθεια. Οπότε είχα από τη μια τα πρωινά μου, από την άλλη τα ψυχολογικά μου. Ε, στο τέλος κατέληξα πως πρακτικά, το να πω "Batman White Knight" δεν θα ήταν *η* είδηση. (τι αυτό, τι το Thrillkiller, τι το Year 100. Όλα Elseworlds και για όλα υπάρχει κόσμος που λέει "γουαου" :) )   Αυτό θα ήταν απλά το ψάρι από το επόμενο ψάρεμα. Πιο ενδιαφέρον το να καταγράψω την τεχνική του ψαρέματος, που θα εξηγήσει το άμα θα περιμένουμε μαρίδα, λυθρίνι, μπαρμπούνι ή τόνο. Από την άλλη το "θα βγάλει DC" είναι είδηση, αλλά δεν θυμόμουν άμα ήταν κάτι που μπορούσα να γράψω χύμα (κοτζαμάν αλλαγή στρατηγικής και δη είσοδος σε άλλα χωράφια) οπότε έριξα πολύ μουλωχτή μπηχτή και άμα την έπιανε κανεις, μαγκιά του :) "quote (θυμιζω πως μιλησαμε μονο για τα μαρβελ που εχουν βγει και τα μελλοντικα υπερηρωικα που θα βγουνε) /quote". Πολύ μουλωχτή. I know :)  

 

Ετσι τουλάχιστον το είδα εγώ :) 

 

:cheers5: 
 

  • Like 12
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

ήρθα για πρώτη φορά, πέρασα καταπληκτικά, εκπλήρωσα και το όνειρο μου να μιλήσω με ένα εκδότη της marvel κόμικς

ωραία βραδιά

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κρίμα που ούτε σήμερα θα μπορέσω να παρευρεθώ :( 

Αυτές οι εκδηλώσεις έχουν πάντα ενδιαφέρον και εκτός αυτού βοηθούν και τη λέσχη και εμάς

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.