Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γιάννης Μαρής - βοήθεια και προτάσεις


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το λοιπόν. Ξέρω ότι είμαι απαράδεκτος, γιατί δηλώνω φαν crime/noir fiction και δεν έχω διαβάσει ίσως τον μεγαλύτερο εν Ελλάδι αντιπρόσωπο του είδους, Γιάννη Μαρή. Πρόσφατα έπεσα πάνω σε μια αγγελία με 3-4 από τα βιβλία του (από τις εκδόσεις Πεχλιβανίδης). Θέλω να μου πείτε όσοι τον έχετε διαβάσει γνώμες για το ποια θεωρείτε καλύτερα, από που πρέπει να ξεκινήσω και αν έχετε καμιά γνώμη για τις διάφορες εκδόσεις των βιβλίων του και που βρίσκονται. 

 

:cool: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σε τεράστιο βαθμό μου φαίνονται όλα ίδια σε επίπεδο ποιότητας :) Η πλοκή είναι που τα διαφοροποιεί μέσα μου (εάν λχ συμβαίνουν στην Αθήνα του 50, σε ένα τσιφλίκι το 10 κ.ο.κ.) Έχω επίσης μεγάλο "μπλέξιμο" και λόγω της τηλεοπτικής σειράς. Έχω δει πολλάκις τα επεισόδια και κυρίως θυμάμαι επεισόδιο και όχι βιβλίο :) Και φυσικά υπάρχει στη ψυχή μου τεράστια επιρροή από τις τηλεοπτικές μεταφορές της δεκαετίας του 80 :) 

 

Τούτων ρηθέντων.

Το μυστικό του Άσπρου Βράχου (άμα το βρεις :D τσιφλικοκαταστάσεις :) είχε γυριστεί σειρά αρχές δεκαετίας 80)

Έγκλημα στο Κολωνάκι + 'Εγκλημα στα παρασκήνια + Ο Δολοφόνος φορούσε σμόκιν. (Αθήνα δεκαετία 50-60)

Η εξαφάνιση του Τζων Αυλακιώτη + Ο θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα (αμφότερα σειρές στη δεκαετία του 80. Το πρώτο είναι Αθήνα στην δικτατορία του Μεταξά, λίγο πριν τον ΒΠΠ)

Νυχτερινό τηλεφώνημα (fun :)  Αθήνα 50-60)

Μπούμερανγκ (Αθήνα 50-60. Με εντονότατες επιρροές από αμερικάνικα pulp αστυνομικά. Άνετα θα γυριζόταν ταινία είτε με τον Ντελόν, είτε με τον Αλεξανδράκη :D )  

 

 

Καλές εξερευνήσεις

 

:cheers5: 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Προσωπικά τον θεωρώ μέτριο/ξεπερασμένο. Τα βιβλία του (τουλάχιστον τα 7-8 που έχω διαβάσει εγώ) βγάζουν μια ρετρίλα, Ο Μπέκας είναι η τάξις και η ηθική ενώ ο δολοφόνος στις περισσότερες περιπτώσεις είναι ο προφανής και πάντα το καλό θριαμβεύει, ενώ τα αίτια του εγκλήματος βρίσκονται στην κατοχή. Παρόλα αυτά έχει μια νοσταλγική οπτική της δεκαετίας του 1950-1960 που ίσως να είναι κάπως γοητευτική (αν σε γοητεύει η δεκαετία του 1950 και του 1960).

 

Αν πρότεινα ένα βιβλίο του θα ήταν Η εξαφάνιση του Τζον Αυλακιώτη η οποία διαδραματίζεται κατά την δικτατορία του Μεταξά και αφενός μου αρέσει η απειλητική ατμόσφαιρα του επερχόμενου Β' Παγκοσμίου (και του μεταξικού καθεστώτος μιας και ο Μεταξάς δεν ήταν μόνο ο τύπος που ξύπνησε στις 5 το πρωί για να πει όχι) αφετέρου δεν υπάρχει ο Μπέκας που δεν τον συμαθώ ιδιαίτερα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Καθαρά για νοσταλγία και τίποτα παραπάνω.

Όπως λέει και ο thor, είναι πολύ basic τα σενάρια του, όσα θυμάμαι δηλαδή. 

Τελείως άσπρο-μαύρο τα περισσότερα. Άσε που διαβάζονται και γρήγορα, σε 1-2 ωρίτσες ξεπετάς κάθε βιβλίο.

 

Διάβασε καθαρά για ιστορικούς λόγους και για την εμπειρία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το Βήμα πριν μερικά χρόνια στην καθημερινή του έκδοση, έδωσε 44 τίτλους του Γιάννη Μαρή σε βιβλία τσέπης. Το σύνολο δηλαδή του έργου του που κυκλοφορούν από τις εκδόσεις Ατλαντίς  (βλέπε Κλασσικά Εικονογραφημένα). Τα διάβασα όλα και προτιμώ αυτά που είχαν πρωταγωνιστή τον αστυνόμο Μπέκα ( Εξαφάνιση του Τζον Αυλακιωτη, Θάνατος του Τιμόθεου Κώστα, Έγκλημα στα παρασκήνια, Έγκλημα στο Κολονάκι κλπ θεωρούνται κλασσικά). Από τα όχι Μπέκας πιστεύω ότι Το μυστικό του άσπρου βράχου (ή αλλιώς Έγκλημ΄ στου τσιφλίκ) είναι το ποιο καλό. Ίσως σε παλαιοβιβλιοπωλεία να βρεις κάποια σε αρκετά καλή τιμή αφού δίνονταν σε προσφορά καθημερινής εφημερίδας με 2 €. Επίσης οι εκδόσεις Άγρα έχουν βγάλει μερικά αδημοσίευτα έργα του που είχαν εκδοθεί σε συνέχειες σε εφημερίδες της εποχής αλλά δεν τα έχω διαβάσει για να έχω άποψη.   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33158
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  271
  • Reputation:   2435
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2078 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πιστεύω ότι είναι από τους καλύτερους συγγραφείς αστυνομικής λογοτεχνίας στην Ελλάδα ,αυτός που άνοιξε το δρόμο της.

Για να κλέψω μια φράση του Nick Foster(Αγγλου διπλωμάτη στη Αθήνα ) << ..ο Μαρής ήξερε καλά την αξία των πραγμάτων και των ανθρώπων .>>(άρθρο του στο 1ο τεύχος του περιοδικού C.L.M.- The crimes and letters magazine)

Εκτός από τα βιβλία που πρότειναν οι φίλοι ,προτείνω: 13ο επιβάτη  , 4ος ύποπτος και  μωρό μου ,από εκδόσεις προτείνω της ΑΓΡΑΣ και ΑΤΛΑΝΤΙΔΟΣ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μιας και αναφέρθηκε, το CLM (που πλέον μετονομάστηκε σε πολάρ) είναι πολύ ενδιαφέρον περιοδικό. Ωραία κειμενάκια θεωρίας και ασχολείται με διάφορα υποειδή του αστυνομικού/νουάρ. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 10/12/2018 at 1:31 PM, thor77 said:

Προσωπικά τον θεωρώ μέτριο/ξεπερασμένο. Τα βιβλία του (τουλάχιστον τα 7-8 που έχω διαβάσει εγώ) βγάζουν μια ρετρίλα,

 

 Συμφωνώ απόλυτα. Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα βιβλία που κυκλοφόρησαν απο "Άγρα".  Μετριότατα έως κακά σενάρια χωρίς να έχουν δουλευτεί, με κάποια απο αυτά να "μπάζουν" σε πολλά σημεία (πχ: ο 13ος επιβάτης).

 

Σίγουρα είναι προσεγμένες οι εκδόσεις Αγρα (όμορφο χαρτί, επιμέλεια κτλ), αλλά δεν νομίζω ότι αξίζουν τα λεφτά που κοστίζουν. Το καλύτερο πάντως κατα τη γνώμη μου είναι "τα χέρια της Αφροδίτης". Το "τέλος του δρόμου" δεν είναι αστυνομικό αλλά αισθηματικό δηλαδή ένα ρετροκαλτ μυθιστόρημα επιπέδου άρλεκιν. Σε παρόμοια άρλεκιν μονοπάτια κινείται και η "κυρία της νύχτας". Μη σε ξεγελάσει που κάνει λόγο για τον Μπέκα· ο ίδιος εμφανίζεται μόνο σε 1-2 σελίδες και τίποτα παραπάνω.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Για την «Υπόθεση Εκβιασμού» απόψεις; Έλεγα να ξεκινήσω μ' αυτό :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κατ'αρχήν ποιά έχεις στην κατοχή σου ώστε να μπορείς να επιλέξεις με ποιό θα ξεκινήσεις; Επίσης έχεις κάποιο συγκεκριμένο "θέμα" με το οποίο θες να ασχοληθείς; Ο Μαρής έγραφε αστυνομικά και αισθηματικά. Αν θες αστυνομικά, τότε οπωσδήποτε πρέπει να αποκλείσουμε κάποια. Αν δεν σε ενδιαφέρει, τότε προχώρα με όποιο θες. Θα δεις στην πορεία πως όλα του Μαρή, λίγο-πολύ τα ίδια είναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δεν έχω κανένα :P

Και προφανώς μιλάω για τα αστυνομικά του :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δική μου πρόταση είναι τα "χέρια της Αφροδίτης". Κλασικό στυλ Μαρή, πιστεύω απο τα πιο δουλεμένα του, καθώς και μια πολύ καλή έκδοση (Αγρα γαρ).

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33158
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  271
  • Reputation:   2435
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2078 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

geotrou/Για την «Υπόθεση Εκβιασμού» απόψεις; Έλεγα να ξεκινήσω μ' αυτό :) 

Γιατί δεν ξεκινάς με κάποιο από αυτά που πρότειναν οι φίλοι πιο πάνω;

Θα αρχίσω να το ξαναδιαβάζω και θα σου γράψω.

Επεξεργασία από shortly
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Κάπου είχα πετύχει μια μικρή ανάλυση για το πώς, στο συγκεκριμένο βιβλίο, άγγιζε ορισμένα κοινωνικά ζητήματα (π.χ. κοινωνικό χάσμα της εποχής) και μου έκανε κλικ :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το καλοκαίρι πέτυχα σ ενα περιπτερο στην ακαδημίας 7 βιβλία του Μαρή με 1 ευρω εκαστο. Αμαρτία να μην τα τσιμπήσω. Τα περισσότερα είναι οι εκδόσεις Πεχλιβανίδη που έδινε το Βημα, με πολύ καλτ εξώφυλλα. Η ποιότητα εκδόσεων είναι αυτη που "αρμόζει" σε pulp αστυνομικη λογοτεχνια . Προσωπικα μου αρεσει :)

Σημερα συμπτωματικα (επαιξαν ρόλο και καποια σχολια στη λεσχη) ξεκίνησα να διαβαζω το έγκλημα στο κολωνάκι κι είναι πολύ ευχάριστη βιντατζιλα μεχρι στιγμης :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33158
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  271
  • Reputation:   2435
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2078 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

10 ώρες πριν, GeoTrou είπε:

Κάπου είχα πετύχει μια μικρή ανάλυση για το πώς, στο συγκεκριμένο βιβλίο, άγγιζε ορισμένα κοινωνικά ζητήματα (π.χ. κοινωνικό χάσμα της εποχής) και μου έκανε κλικ :) 

Στο συγκεκριμμένο βιβλίο η πλοκή διαδραματίζεται το έτος  1964.  Την εποχή της μετανάστευσης των Ελλήνων  και όχι μόνο.

Η  μετακατοχική Ελλάδα  είναι μια χώρα  κοινωνικών ανισοτήτων. Πιστεύω ότι πάρα πολλά έργα του Μαρή δείχνουν τις κοινωνικές ανισότητες της εποχής που γράφτηκαν.

Αν διαβάσεις και τη βιογραφία του θα δεις ότι είχε και προσωπικά βιώματα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33158
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  271
  • Reputation:   2435
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2078 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

On 14/10/2018 στο 1:20 ΠΜ, GeoTrou είπε:

Για την «Υπόθεση Εκβιασμού» απόψεις; Έλεγα να ξεκινήσω μ' αυτό :) 

Ξαναδιάβασα  τις πρώτες  150 σελίδες .Εμένα μου άρεσε ,να το διαβάσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  63
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1627
  • Achievement Points:  349
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1995 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

On 12/10/2018 στο 1:05 ΜΜ, Θρηνωδός είπε:

Το λοιπόν. Ξέρω ότι είμαι απαράδεκτος, γιατί δηλώνω φαν crime/noir fiction και δεν έχω διαβάσει ίσως τον μεγαλύτερο εν Ελλάδι αντιπρόσωπο του είδους, Γιάννη Μαρή. Πρόσφατα έπεσα πάνω σε μια αγγελία με 3-4 από τα βιβλία του (από τις εκδόσεις Πεχλιβανίδης). Θέλω να μου πείτε όσοι τον έχετε διαβάσει γνώμες για το ποια θεωρείτε καλύτερα, από που πρέπει να ξεκινήσω και αν έχετε καμιά γνώμη για τις διάφορες εκδόσεις των βιβλίων του και που βρίσκονται. 

 

:cool: 

Πρόσφατα απέκτησα μερικά από τα βιβλία του και προσωπικά έχω μείνει ενθουσιασμένος. Θα σου πρότεινα "Το καλοκαίρι του Φόβου". Τα βρίσκεις σε παλιο-βιβλιοπωλεία της Αθήνας, αλλά και στις εκδόσεις "Ατλαντίς" στη "Στοά του Βιβλίου" (Πεσμαζόγλου 5)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.