Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2742
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μην σας απασχολεί αν έχει σκουριά η άγκυρα, αν το πανί έχει λεκέ, αν τρίζει η καρίνα ή αν σας κουτσούλισε ο γλάρος. Απλά απολαύστε το ταξίδι στην λιμνοθάλασσα των κόμικς με την βαρκούλα που μας πρόσφερε ο Λεωκράτης... 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν έχω διαβάσει το κόμικ , αλλά αν αναφέρεται σε περιοχή που έχει αποδοθεί από την κυβέρνηση των ΗΠΑ σε ινδιάνους, o όρος που χρησιμοποιείται για τη μετάφραση του indian reservation είναι "ινδιάνικη περιοχή"'. Μπορείτε να δείτε την μετάφραση της εταιρείας που διένειμε την ταινία Wind River στην Ελλάδα:

 

Μία κοπέλα βρίσκεται νεκρή σε μία απομονωμένη ινδιάνικη περιοχή της Αμερικής. Μία νεοσύλλεκτη πράκτορας του FBI θα αναγκαστεί να συνεργαστεί.....

 

Επίσης για να απαντήσω σε κάποιον προλαλήσαντα, όταν διάβαζα την κατάκτηση ήμουν παιδάκι, ούτε οι επιλογές ήταν πολλές ούτε οι απαιτήσεις. Τώρα και οι επιλογές είναι πολλές και οι απαιτήσεις είναι μεγάλες.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Διαβάστηκε κι από εμένα με λίγη καθυστέρηση, μου άρεσε πολύ, άλλωστε είμαι φαν του Τεξ. Ωραία ιστορία, κλασικό γουέστερν που θα μπορούσε να ήταν και ταινία :) Ο σχεδιαστής Giovanni Ticci πολύ ικανός, όχι μόνο στο σχέδιο αυτό καθαυτό, αλλά και στο στήσιμο των σελίδων του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μόλις το διάβασα! Ωραίο πολύ. Μέχρι στιγμής δύο στα δύο (Ντυλαν Ντογκ και Τεξ) απο αυτές τις εκδόσεις.

 

Ελπίζω να γίνει και καμιά ανατύπωση Best of των παλαιότερων τευχών για μας τους καινούργιους :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Όντας λάτρης των γουέστερν γενικότερα αλλά και του Τεξ ειδικότερα, δηλώνω απόλυτα ικανοποιημένος από τον συγκεκριμένο τόμο. Αν και χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις, η ιστορία μου φάνηκε ωραία και ψυχαγωγική, μια κλασική γουέστερν περιπέτεια με μπόλικα δυνατά σκηνικά και αρκετή ένταση που με κράτησε από την αρχή μέχρι το τέλος, ενώ και το σχέδιο θα το χαρακτήριζα από πολύ καλό έως εξαιρετικό, τόσο με την όλη αποτύπωση των φυσικών τοπίων και των χαρακτήρων, όσο ακόμα και με τις σκηνές δράσης και το γενικότερο στήσιμο των καρέ και των σελίδων. Επίσης μου άρεσαν πολύ και τα χρώματα. Τέλος, η έκδοση πολύ ωραία και σίγουρα σε αρκετά προσιτή τιμή. Ήδη ανυπομονώ για τον επόμενο τόμο!

 

8/10

Επεξεργασία από BladeRunner1992
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τρίτο κόμικ από την νέα σειρά των εκδόσεων "Μικρός Ήρως",που διαβάστηκε από εμένα,ήταν ο Τεξ. Άλλο ένα κόμικ,το οποίο το απόλαυσα σε μεγάλο βαθμό. :) 

 

Σεναριακά έχουμε να κάνουμε με ένα καθαρόαιμο γουέστερν. Μέσα στο παιχνίδι θα κάνουν την εμφάνισή τους μία αδίστακτη συμμορία τυχοδιωκτών,ατρόμητοι καουμπόηδες,άμαχος πληθυσμός,καθώς και Ινδιάνοι που είναι άριστοι γνώστες της τέχνης της ιχνηλασίας. Η περιγραφή που γίνεται από γεωγραφικής,γεωλογικής,αλλά και ιστορικής πλευράς της Άγριας Δύσης,είναι πραγματικά τέλεια. Το μεγαλύτερο μέρος της πλοκής αποτελείται από μία καταδίωξη,που στηρίζεται στην παραπλάνηση και στην εκδίκηση,αλλά αργότερα έχουμε μία καθαρή απόδοση δικαιοσύνης. Ο αναγνώστης δεν θα βρει πολλές σκηνές ωμής βίας,με μονομαχίες και ανεξέλεγκτους πυροβολισμούς,όμως θα παρακολουθήσει με ενδιαφέρον την ιστορία,χωρίς να βαρεθεί. Οι πολλές σελίδες που είχε στην διάθεσή του το κόμικ τού δίνει το πλεονέκτημα της λεπτομερούς εξιστόρησης,χωρίς όμως να κάνει κοιλιά. Όσον αφορά τον Τεξ,δεν μου κάθεται καλά η Ινδιάνικη περιβολή του και θα τον προτιμούσα με το κλασικό καουμπόικο outfit. Γούστα είναι αυτά. :P Εννοείται ότι κάτι τέτοιο δεν επηρέασε την άποψή μου για το κόμικ. Από τα μισά της πλοκής,ένιωσα κι εγώ την αγωνία που είχαν οι κακοί όταν τους πλησίαζε το μακρύ χέρι του νόμου. Από θύτες,μετατράπηκαν σε "θύματα". Κι αν αυτό το συναίσθημα γεννήθηκε και σε άλλους αναγνώστες,τότε μιλάμε για μία συγγραφική επιτυχία. Το φινάλε ήταν πέρα για πέρα δίκαιο και ειδικά οι δύο τελευταίες σελίδες μού άφησαν μία γλυκιά θλίψη.

 

Όσον αφορά το σχέδιο νομίζω ότι έχει γίνει μία όμορφη αποτύπωση των τοπίων της Άγριας Δύσης και τα χρώματα που χρησιμοποιούνται είναι ζωηρά και δένουν εξαιρετικά μεταξύ τους. Δεν ευχαριστήθηκα όσο θα ήθελα τα χαρακτηριστικά των πρωταγωνιστών,καθώς τα βρήκα λίγο ανέκφραστα σε πολλά καρέ. 

 

Για την έκδοση δεν μπορώ να πω κάτι περισσότερο από τις απόψεις που έχω εκφράσει στα υπόλοιπα άλμπουμ που έχω διαβάσει. Μιλάμε για ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα από πλευράς ποιότητας. Χαρτί,εξώφυλλο και δέσιμο είναι άψογα και στα έξτρα έχουμε το κλασικό άρθρο του Λευτέρη Ταρλαντέζου για τον βίο και την πολιτεία του πρωταγωνιστή,καθώς κι εκτενή βιογραφικά των δημιουργών της ιστορίας που απολαύσαμε. Πολλά μπράβο στην εκδοτική και ιδιαίτερα στον Λεωκράτη Ανεμοδουρά γι' αυτή την προσπάθεια. :respect: 

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Διαβάστηκε και ο ΤΕΞ.

 

Η πρώτη μου επαφή, άρα και η πρώτη εντύπωση από τον ήρωα ήταν θετική. Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, θυμάμαι τα γουέστερν. Είναι το αγαπημένο είδος του πατέρα μου, παίζει να τα έχω δει σχεδόν όλα που έχουν παιχτεί στην Ελλάδα. Και από κομιξίστικης πλευράς νομίζω ότι έχω διαβάσει σχεδόν ότι βγήκε στη φίλη και σύμμαχο Γαλλία. Ο Τεξ μου είχε ξεφύγει, όπως και τα περισσότερα ιταλικά, δε μπορώ να πω ότι είμαι φαν των ιστοριών σε συνέχειες, του μικρού φορμάτ και του κακού χαρτιού. Τώρα όμως που δε συμβαίνει τίποτα από τα 3, μετά χαράς πήρα τον πρώτο μου ΤΕΞ.

 

Η ιστορία είναι ένα κλασσικό mainstream western σαν κι αυτά που γυρίζονταν πριν τον Λεόνε. Μανιχαϊστικό όπως ήταν οι επιταγές της εποχής, αλλά δυναμικό και αγωνιώδες. Φυσικά κατ'επίφαση, γιατί κατά βάθος όλοι ξέραμε την κατάληξη, αλλά πραγματικά who cares; Γιατί θα πρέπει τα πάντα να έχουν κάτι βαθύτερο, γκρίζους ήρωες και ανατροπές που βασίζονται σε κάτι που έγινε πριν από εικοσιδώδεκα χρόνια; Εμένα μου αρέσει να διαβάζω και περιπέτειες που είναι απλά περιπέτειες χωρίς κάτι βαθύτερο μέσα. Εννοείται πως ξέρω ότι αυτή η προσέγγιση έχει ταβάνι και δεν μπορεί να σου δώσει αριστουργήματα. Αλλά φαντάζομαι ότι το ίδιο το παραδέχονται και οι δημιουργοί του, άρα από μένα κανένα πρόβλημα. Και τα υπερηρωικά πήραν τον κατήφορο από τη στιγμή που προσπάθησαν να γίνουν κάτι άλλο από αυτό που πραγματικά είναι.

 

Τέλος πάντων πλατειάζω, η ουσία είναι ότι μου άρεσε γι'αυτό που είναι, δεν ξέρω αν είχα οικονομικά προβλήματα αν θα ήταν στις προτεραιότητές μου για αγορά, αλλά το επόμενο τεύχος θα το τιμήσω :) 

 

ΥΓ Έγινε πολλή κουβέντα για τη ρεζέρβα. Διαφωνώ τόσο στην ορθότητα της λέξης όσο και στην ερμηνεία που μας έδωσε ο εκδότης. ΑΛΛΑ (και όπως είπε και ο Τζον Σνόου ότι λέγεται πριν το "αλλά" διαγράφεται) ήταν εξαιρετικά πετυχημένη η επιλογή της και η χρήση της στο κόμικ, γιατί αν είχε προτιμηθεί οτιδήποτε άλλο θα είχε καταστρέψει το λέτερινγκ σε πάρα πολλά σημεία. Οπότε μπράβο σε όσους τόλμησαν να χρησιμοποιήσουν αυτόν τον όρο έστω και αδόκιμο και με τον καιρό μπορεί να γίνει και δόκιμος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το κόμικ ήταν καλοστημένο, όμορφα σχεδιασμένο, ωραία έκδοση, αλλά η ιστορία ήταν παντελώς αδιάφορη. Ήταν τόσο απλοϊκή και μανιχαϊστική που για να βρούμε ανάλογή της στον κινηματογράφο, θα έπρεπε να ταξιδέψουμε πριν το 1939 και την Ταχυδρομική Άμαξα και να πιάσουμε ταινίες με τον Τομ Μιξ και τον Χόπαλονγκ Κάσιντι.

Οπωσδήποτε, αν έχεις διαβάσει τα BD western που εξέδωσε η Μαμούθ , με αυτό εδώ θα βαρεθείς τη ζωή σου....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

22 ώρες πριν, Bonadrug είπε:

Οπωσδήποτε, αν έχεις διαβάσει τα BD western που εξέδωσε η Μαμούθ , με αυτό εδώ θα βαρεθείς τη ζωή σου....

Εντάξει, δεν είναι και Μακ Κόυ.
Σαφώς και δεν συγκρίνεται με Μπλούμπερυ και Κατάκτηση της Δύσης, αλλά η ΜΑΜΟΥΘ έχει βγάλει και χαζομαρίτσες σε γουέστερν :)
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  732
  • Reputation:   6923
  • Achievement Points:  746
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ο Τεξ είναι σπαγγέτι γουέστερν. 

 

Για αυτό που είναι, είναι πολύ καλό. Μην περιμένουμε βαθιά νοήματα. Σαφώς υποδεέστερος του θρυλικού Μπλουμπέρυ αλλά και της εξαιρετικής Κατάκτησης, να μην πως και το Magico Vento και ο Ken Parker της Μπονέλι είναι ποιοτικότερα γουέστερν.

 

Από όσες ιστορίες Τεξ έχω διαβάσει η αγαπημένη μου είναι το "Οι Δαίμονες του Βορρά" του Μποσέλι, που ακόμα και σε αυτό το ρηχό franchise δίνει βάθος.

 

Από όλους τους χαρακτήρες της Μπονέλι, ο Τεξ μόνο έχει αυτό το χαρακτηρηστικό (την ρηχότητα του σπαγγετι γουστερν)  και παρόλα αυτά λόγω της Ιταλικής κουλτούρας είναι ο δημοφιλέστερος.

 

Το μοτο της εταιρείας είναι εξάλλου novels in comic form για αυτό και τα μπονέλι κόμικς φημίζονται για τις μεγάλες σε έκταση και πολύπλοκες ιστορίες τους.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Νομίζω ότι η ρηχότητά του είναι η ρηχότητα του mainstream western. Το σπαγγέτι δεν είναι μανιχαϊστικό, έχει αντιήρωες, καμία σχέση με τον Τεξ που οι καλοί κλάνουν λεβάντα και οι κακοί κάνουν τα πάντα με κακία

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Προστέθηκε εξώφυλλο και οπισθόφυλλο του δεύτερου τεύχους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  732
  • Reputation:   6923
  • Achievement Points:  746
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μια χαρά και ο δεύτερος τόμος Τεξ.

 

Ωραίο σχέδιο Ticci (Να είναι καλά ο άνθρωπος ακόμα και στα βαθιά γεράματα σχεδιαζει εξαιρετικά)

 

και το σενάριο εγγύηση Boselli, μια εορταστική ιστορία για τα 70 χρόνια του Τεξ.

 

Εμένα αν και ο Τεξ ως θεματολογία δεν είναι ακριβώς του γούστου μου παρόλα αυτά έχω απολαύσει ιδιαίτερα σχεδόν όλες τις ιστορίες που έχει δημοσιεύσει η εκδοτική Μικρός Ήρως.

 

Αγαπημένες μου έως τώρα, οι Δαίμονες του Βορρά και η Βαμμένη Έρημος.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Το Τεξ ήταν το πρώτο απο τα 4 νέα GN της "Μικρός Ηρως" που διάβασα .

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο  @ProfPhillipMortimer σχετικά με το σχέδιο του Ticci το οποίο για μια ακόμα φορά είναι εξαιρετικό .

Στο σενάριο ο Boselli κάνει flash back στο σύμπαν των ιστοριών του ήρωα και συμπληρώνει όμορφα διάφορα "κενά" που είχαμε οι παλιότεροι αναγνώστες .

Οι αναφορές στον θάνατο του αδελφού του Τεξ και την περίοδο που ο ίδιος δούλευε στα Ροντέο , συμπληρώνουν το παζλ σε παλιότερες ιστορίες που είχαμε διαβασει στο ΡΟΚ (Τεύχος  Νο 16 ,"Ο Βασιλιάς του Ροντεο ")  .

Γενικά ένα πολύ καλό τεύχος για τους fun του ήρωα .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Συμπληρώνει κενά από παλιότερες ιστορίες;
Μπας και ο Boselli έχει σχέση με τον Sente; :lol:

 

Μπορεί να διαβαστεί από κάποιον που δεν έχει διαβάσει παλιά τεύχη;
Το λέω γιατί είμαι στο όριο αν θα το αγοράσω, να ξέρω τι να κάνω :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

24 λεπτά πριν, laz33 είπε:

Μπορεί να διαβαστεί από κάποιον που δεν έχει διαβάσει παλιά τεύχη;
Το λέω γιατί είμαι στο όριο αν θα το αγοράσω, να ξέρω τι να κάνω :thinking:

Κατά τη γνώμη μου μπορεί άνετα να διαβαστεί ακόμα κι από κάποιον που διαβάζει Τεξ για πρώτη φορά.

Αυτό που ήθελα να πω στο σχόλιό μου ,είναι οτι σε πιο παλιούς (και από άλλες εκδόσεις Ελληνικές )αναγνώστες ,θα θυμίσει κάποιες ιστορίες από το παρελθόν του ήρωα (και με τον αντίπαλό του Κοφιν κ.λ.π) ,χωρίς αυτό να σημαίνει οτι ο νέος αναγνώστης πρέπει ντε και καλά να γνωρίζει το background του ήρωα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  732
  • Reputation:   6923
  • Achievement Points:  746
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μπράβο στον φίλο Φλοκ για το συσχετισμό με το Ροκ νο 16.

 

Γενικά είναι μια ιστορία που μπορεί να διαβάσει ο καθένας, για παλιούς αναγνώστες όμως έχει και τα easter egg της.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πολύ ωραίος και ο δεύτερος τόμος, σεναριακά μάλιστα μου φάνηκε λιγάκι πιο δυνατός από τον πρώτο. Η ιστορία αρκετά καλογραμμένη και ενδιαφέρουσα για σπαγγέτι γουέστερν, με μπόλικη δράση. Το σχέδιο σαφώς πολύ καλό, με την αποτύπωση των τοπίων, των χαρακτήρων και των διαφόρων σκηνών δράσης να είναι ιδιαίτερα ρεαλιστική. Γενικά είναι μια ωραία γουέστερν περιπέτεια χωρίς βαθύτερα νοήματα, που σκοπός της είναι να ψυχαγωγήσει τους λάτρεις του είδους. Προσωπικά πέρασα πολύ ωραία διαβάζοντάς την!

 

8.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  732
  • Reputation:   6923
  • Achievement Points:  746
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πριν από 1 ώρα, BladeRunner1992 είπε:

 σεναριακά μάλιστα μου φάνηκε λιγάκι πιο δυνατός από τον πρώτο. Η ιστορία αρκετά καλογραμμένη και ενδιαφέρουσα για σπαγγέτι γουέστερν, με μπόλικη δράση. Προσωπικά πέρασα πολύ ωραία διαβάζοντάς την!

 

 

 

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα. Αυτό ακριβώς είναι, ένα ευχάριστο περιπετειώφες σπαγγετι γούστερν με εξαιρετικό σχέδιο και καλογραμμένο σενάριο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ε να συμφωνήσω κι εγώ με τους προλαλήσαντες. GO TEX :D

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Το διάβασα κι εγώ και το βρήκα αρκετά καλό και σαν σχέδιο και σαν σενάριο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το διάβασα πριν από μερικές μέρες. Το σκίτσο του Τίτσι προσωπικά εξακολουθεί να μην με ενθουσιάζει, αλλά αναμφίβολα η ιστορία είναι κατά πολύ πιο ενδιαφέρουσα από ό,τι αυτή του πρώτου άλμπουμ. Συνολικά είναι αρκετά ικανοποιητική ιστορία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα με λίγη καθυστέρηση το 2ο τεύχος "Η Τελευταία Εκδίκηση" :)
Καλό ήταν :cool:

Μ΄άρεσαν τα flashbacks με την ιστορία του παλιού γνώριμου του Τεξ, Μος Κίγκαν.
Βασικά τα βρήκα πιο ενδιαφέροντα απ΄τη βασική ιστορία, η οποία είχε κοινότυπη υπόθεση για western.
Συνολικά ήταν αξιόλογο ανάγνωσμα που μ΄έκανε να περάσω ένα ευχάριστο 40λεπτο :)
Στα σημεία το θεωρώ ένα κλικ καλύτερο απ΄το 1ο τεύχος.


Ωραίος και ο πρόλογος του Ταρλαντέζου. Λίγο πιο προσεκτική επιμέλεια θέλω, βρήκα 2-3 λαθάκια.
Πχ στη σελίδα 25 στο 1ο καρέ ο χρόνος του Κίγκαν να πιάσει τον ταύρο μετριέται προφανώς σε δευτερόλεπτα, όχι σε λεπτά που έγραψαν.
Ή στη σελίδα 44 στο 4ο καρέ, έπρεπε να γράφει "όταν έφτασα στην πόλη", όχι "όταν έφτασε". Για τον εαυτό του μιλάει.
Μικροπράματα θα μου πεις. Αλλά για κόμικ αξίας 7.50€ έχω και κάποιες άλφα απαιτήσεις.
Τες πα, δεν χαλάνε τη γενική εικόνα προφανώς :)
 

7.5/10 :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το ταξίδι μου στην δεύτερη τετράδα των τίτλων που έχει ξεκινήσει να εκδίδει ο Λεωκράτης Ανεμοδουράς, αρχίζει με τον Τεξ. :)

 

Θα συμφωνήσω με τα παιδάκια από επάνω ότι μιλάμε για ένα πιο μεστό και με περισσότερη συνοχή σενάριο, το οποίο απόλαυσα καλύτερα από το προηγούμενο, το οποίο στερούνταν συγγραφικής ποικιλίας. Η αφήγηση ξεκινάει από ένα σημείο του "σήμερα", για να πάει τον αναγνώστη ένα ταξίδι σε μία ιστορία του παρελθόντος και να επιστρέψει πάλι στο παρόν για να ολοκληρωθεί. Ευφυής σαν σκέψη κι ενώ περίμενα να με κουράσει μία τόσο μεγάλη αναδρομή, παρόλα αυτά όχι μόνο την απόλαυσα, αλλά νομίζω ότι είναι χρήσιμη για να μας περιγράψει λεπτομερώς την σχέση των δύο πρωταγωνιστών. Έχω την εντύπωση ότι κι από μόνη της αυτή η αναδρομή, μπορεί να σταθεί σαν αυτόνομη ιστορία. Ο συγγραφέας, εκτός από μαέστρος σε αυτή την αφήγηση, δεν ξεχνάει ότι έχει να κάνει με ένα γουέστερν και φροντίζει να μας δώσει τις απαραίτητες μονομαχίες, ανθρώπους με μπέσα κι αίσθημα του δίκαιου, τους αιμοβόρους κι επικίνδυνους villains, που δεν θα διστάσουν να χτυπήσουν πισώπλατα προκειμένου να πετύχουν τον σκοπό τους και φυσικά, το καυτό κλίμα της Άγριας Δύσης. Όλα με την σωστή αναλογία, χωρίς να ζημιώνεται η πλοκή με επαναλήψεις. Γενικά την βρήκα μία πολύ αξιόλογη σπαγγέτι ιστορία. :clap2:

 

Το σχέδιο το βρήκα εξαιρετικά όμορφο και προσεγμένο, αλλά έχω μία ένσταση όσον αφορά τις πολλές γραμμές που χρησιμοποιεί ο Ticci, προκειμένου να περιγράψει ένα σχήμα. Χωρίς να είμαι ειδικός, νομίζω ότι το καταστρέφει κι αδικεί την τελική προσπάθεια. Αλήθεια, έχει κάποιο πρόβλημα με τον σχεδιασμό ματιών? Στην συντριπτική πλειοψηφία των χαρακτήρων, μετά βίας διακρίνονται. :P Ο χρωματισμός είναι διακριτικός και η ανοιχτόχρωμη επιλογή παλέτας (με το κίτρινο να επικρατεί), δίνει περισσότερο ρεαλισμό στα γεγονότα που διαδραματίζονται κάτω από τον καυτό ήλιο της Άγριας Δύσης.

 

Η έκδοση γι'ακόμα μία φορά βάζει τα γυαλιά σε όλους με την ποιότητά της. Χαρτί κι εκτύπωση άψογα, εξώφυλλο παχύ κι ανθεκτικό και γερή κόλληση, συνθέτουν έναν τόμο που μπορεί να διαβαστεί άνετα πολλές φορές χωρίς να βγάλει προβλήματα. Το συνοδευτικό άρθρο του ειδήμονα Λευτέρη Ταρλαντέζου πάντα έχει κάτι νέο να μας πει. Και σε αντίθεση με το πρώτο τεύχος που έκανε αναφορές στο origin του χαρακτήρα, εδώ μας δίνει πληροφορίες για την κυκλοφορία του Τεξ στην χώρα μας. Τα έξτρα συμπληρώνουν οι σύντομες, αλλά περιεκτικές, βιογραφίες των δύο δημιουργών.

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Ο τόμος Νο 3  του αγαπημένου ΤΕΞ μόλις κυκλοφόρησε  .

Τίτλος του "Ο ΧΡΥΣΟΣ ΤΩΝ ΠΑΟΝΙ " .

Να τα εξώφυλλο και οπισθόφυλλό του :

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

    

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31588
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  360
  • Reputation:   1946
  • Achievement Points:  404
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Διάβασα τον πρώτο τόμο του τεξ(άνδρες σε φυγή). Ωραία, προσεγμένη έκδοση! Η ιστορία ήταν αρκετά καλή, όχι όμως κάποια που θα κάνει κάποιον καινούριο αναγνώστη, μόνιμο αναγνώστη του τεξ.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

"Ο Χρυσός των Πάονι" :)
Δυο αποστάτες Πάονι κι ένας λιποτάκτης στρατιωτικός μαθαίνουν για την ύπαρξη ενός ιερού θησαυρού που μόνο ο Τεξ και η Τέσα(κόρη του αρχηγού των Πάονι) ξέρουν που βρίσκεται. Ο Τεξ καλείται να υπερασπιστεί το μυστικό.
Αρκετά κοινότυπο σενάριο, με τις παραδοσιακές αναδρομές στο παρελθόν για να μαθαίνουμε πως ο ρέιντζερ γνώρισε χαρακτήρες που συναντάμε στη σειρά.

Είχε τη δράση του, είχε το κυνηγητό του, είχε τα πιστολίδια του και λίγο πολύ όσα βλέπουμε σ΄ένα παραδοσιακό western :)
Δεν με χάλασε αλλά ούτε πιστεύω μου πρόσφερε κάτι παραπάνω σε ό,τι έχω ήδη διαβάσει.
Προσωπικά το θεωρώ το πιο αδύναμο απ΄τα τρία τεύχη.

 

6.5/10

 

Επεξεργασία από Laz33MS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Το διάβασα χτες μονορούφι.

Διαβάζετε ευχάριστα χωρίς να κολλάει πουθενά, ένα κλασικό western.

Θα συμφωνήσω σε όλα με τον @Laz33MS αλλά θα προσθέσω ότι τώρα το μυστικό το ξέρουν όχι 2 αλλά 5 άτομα (σαν πολλοί δεν είναι?)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ο τρίτος Τεξ αποτελεί μια επετειακή έκδοση αφού είναι το ιταλικό τεύχος 700 (αντίστοιχα το πρώτο τεύχος ήταν το 500στό της ιταλικής σειράς). Όπως συμβαίνει σε αντίστοιχα τεύχη, οι δημιουργοί κάνουν αναφορές σε παλιότερες ιστορίες, επαναφέρουν ξεχασμένους ήρωες και γενικά το σενάριο είναι νοσταλγικό μεν, υποτυπώδες δε. Εδώ ο μισός τόμος αναλώνεται σε ένα τεράστιο φλας μπακ το οποίο αντικειμενικά δεν στέκει (πάνε οι 4 ήρωες να δουν ότι ο θησαυρός είναι οκ και μετά για πάρα πολλές σελίδες ο Τεξ τους λέει όχι μόνο πώς έμαθε το μυστικό του θησαυρού -ιστορία που θα έπρεπε να τους πει πριν βουτήξουν για πρώτη φορά- αλλά και πώς γνώρισε την ινδιάνα που του είπε το μυστικό του θησαυρού). Στη συνέχεια βλέπουμε την προσπάθεια μιας συμμορίας που προσπαθεί να βάλει στο χέρι τον θησαυρό και έχουμε και ένα αστυνομικό μυστήριο από τα τζάμπο (όταν σε ένα μυστήριο υπάρχει μόνο ένας ύποπτος, αυτός είναι και ο ένοχος). Κατά τα άλλα η ιστορία είναι ένα τυπικό, διασκεδαστικά αδιάφορο γουέστερν (όπως και το πρώτο τεύχος). Οι ήρωες προστατεύουν τον θησαυρό από τους κακούς, καλπάζουν (όχι τόσο προς την Δύση, περισσότερο στον άξονα Βορρά-Νότου) σκοτώνουν κακούς Ινδιάνους (στο φλας μπακ) κακούς λευκούς (στο παρόν της ιστορίας), σώζουν την κοπέλα που κινδυνεύει, ξεσκεπάζουν τον υποκριτή κακό, έχουμε και ένα λανθάνον πλατωνικό λαβ στόρι μεταξύ μιας 12-13 ετών Ινδιάνας και ενός ακαθορίστου ηλικίας, σίγουρα όμως ενήλικου λευκού. Δηλαδή συμπαθητικό, ευχάριστο αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ήρθε η σειρά του να διαβαστεί. :)

 

Μιλάμε για ένα πολύ συμπαθητικό σενάριο, που περιέχει τα κλασικά στοιχεία που συνθέτουν ένα καλό γουέστερν (χρυσός, ρέιντζερς, Ινδιάνοι, αδίστακτες συμμορίες κ.ά.). Έχουμε μία έξυπνη σκηνοθεσία που, όπως σωστά είπε στο εισαγωγικό του άρθρο ο Γαβριήλ Τομπαλίδης, χωρίζει την ιστορία σε δύο μέρη. Το πρώτο κάνει μία μεγάλη αναδρομή στο παρελθόν, που κατά την γνώμη μου συμβάλλει στο να μπει ο αναγνώστης στο κλίμα, ενώ το δεύτερο μέρος είναι η κλασική περιπέτεια του παρόντος. Έχω την εντύπωση ότι στην αρχή η πλοκή είναι υποτονική, αλλά στην συνέχεια (όσο ερχόμαστε στο τώρα) το ενδιαφέρον αναζωπυρώνεται κάπως. Γενικά όμως, μετά την ανάγνωση, μου άφησε μία περίεργη αίσθηση ανολοκλήρωτου. Σαν όλη η ροή του σεναρίου να κινούνταν γραμμικά και να μην έδωσε αυτά που έπρεπε. :thinking: Τρία είναι τα πράγματα που θα κρατήσω από αυτή την ιστορία. Την σωστή διαχείριση που γίνεται ανάμεσα στο “τότε” και στο “τώρα”, την έξυπνη αποκάλυψη της συμμορίας και την ανατροπή όσον αφορά τον χαρακτήρα του Τζίμυ. Το φινάλε δυστυχώς το βρήκα άνευρο και πιστεύω ότι θα μπορούσε να είχε δώσει πολλά περισσότερα. Εν κατακλείδι, την συγκεκριμένη ιστορία την βρήκα ένα συμπαθητικό καουμπόικο, αλλά δεν θα έπρεπε να φιλοξενείται στο επετειακό τεύχος #700.

 

Σχεδιαστικά μού άρεσε σε μεγάλο βαθμό. Εντύπωση κάνουν τα πιστά χαρακτηριστικά των προσώπων, καθώς και η πανέμορφη αποτύπωση των τοπίων. Και σε συνδυασμό με το υπέροχο χρώμα, παρουσιάζεται ένα αξιόλογο αποτέλεσμα. :)

 

Γι’ακόμα μία φορά η έκδοση είναι παράδειγμα προς μίμηση. Η καλής ποιότητας χαρτί, η εξαιρετική κόλληση και η πανέμορφη εκτύπωση (που βοηθάει στην απόδοση των χρωμάτων), συμβάλλουν σε αυτό. :clap2: Στα καθιερωμένα εξτραδάκια θα βρούμε τις (κλασικές) βιογραφίες των δημιουργών, ενώ το εμπεριστατωμένο συνοδευτικό άρθρο του Τομπαλίδη μάς εντάσσει στον όμορφο κόσμο του μακροβιότερου ήρωα της Ιταλίας. :)

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.