Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ionas Aggelis

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κι ενώ αναπτερώθηκαν οι ελπίδες μου στο δεύτερο τεύχος, έρχεται το τρίτο να με προσγειώσει απότομα. :(

 

Το σενάριο το βρήκα εντελώς εκτός του γούστου μου και παρουσίαζε ένα ντελίριο σουρεαλισμού, που δυστυχώς άγγιζε τα όρια του ακαταλαβίστικου. Η αλήθεια είναι ότι μερικές από τις εσωτερικές ιστορίες που περιέχονταν στην πλοκή (όπως πχ το ρομπότ, ο μαφιόζος, ο πεθαμένος) μου κίνησαν το ενδιαφέρον. Ήταν ευχάριστα μακάβριες (αλλά και με νόημα) και μου έφεραν στο μυαλό μία soft εκδοχή των ιστοριών των “Tales from the crypt”. Σκηνοθετικά με ζάλισε (με την αρνητική έννοια του όρου), ενώ η αλληλουχία των καρέ είναι παράξενη κι ασύνδετη. Όσον αφορά τον Ντύλαν Ντογκ, δεν κατάλαβα τι ακριβώς προσέφερε στην ιστορία, καθώς δεν διέκρινα μεγάλη πρωταγωνιστική δράση. Σαν ελαφρυντικό μπορούμε να μιλήσουμε για την αναφορά που γίνεται σε προηγούμενη ιστορία, η ανάγνωση της οποίας ίσως να μας βοηθούσε στην πληρέστερη κατανόηση αυτής. Κι ερχόμαστε στον Γκράουτσο. Η αλήθεια είναι ότι μας είχε λείψει ο αλέγρος και τρελούτσικος χαρακτήρας του, αλλά το χιούμορ του εδώ είναι πολύ άνοστο κι επιφανειακό. Βέβαια ίσως να έχω επηρεαστεί αρνητικά από το όλο κλίμα της ιστορίας. 

 

Στον εικαστικό τομέα είναι φανερό ότι υπάρχει αναμφισβήτητη φαντασία, αλλά νομίζω ότι το στυλ είναι αρκετά στατικό. Τον χρωματισμό πάντως τον βρήκα εξαιρετικά προσεγμένο.

 

Η έκδοση (όπως ήταν αναμενόμενο) αγγίζει την τελειότητα. Πρόκειται για έναν στιβαρό και καλαίσθητο τόμο. Στα εξτραδάκια υπάρχουν οι βιογραφίες των δημιουργών, καθώς και μία σελίδα που περιέχει χρήσιμες πληροφορίες για την ιστορία, επιμελημένη από τον Γαβριήλ Τομπαλίδη.

 

Εν κατακλείδι, για να εξηγούμαι, δεν έχω κανένα πρόβλημα από την έκδοση. Το πρόβλημά μου είναι με την ιστορία και μόνο με αυτήν. Εύχομαι οι επόμενες ιστορίες να μην είναι τόσο “αφηρημένες”, όσο η συγκεκριμένη. 

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6936
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μεγάλο μέρος της μυθολογίας του Ντύλαν Ντογκ είναι αυτές οι ακραίες σουρεαλιστικές ιστορίες.

 

Αριστουργήματα για κάποιους, ακατανόητες για άλλους.

 

Και εγώ είμαι της άποψης πως πρέπει να δουμε για αρχή 4-5 πιο συμβατικές ιστορίες, να εξοικοιωθούν όλοι με το χαρακτήρα και μετα να διαβάσουμε τις πιο περίεργες.

 

Χαρακτηριστηκά αναφέρω ως στρειτ ιστορίες την Αυγή των ζωντανων νεκρών και το Μετά τα μεσάνυχτα. Κανέναν δεν έχω ακούσει να λέει αρνητικό σχόλιο για αυτές τισ δύο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

 

Μεγάλο μέρος της μυθολογίας του Ντύλαν Ντογκ είναι αυτές οι ακραίες σουρεαλιστικές ιστορίες.

 

Δεν θα διαφωνήσω. Εννοείται ότι δεν θα πρέπει να έχουμε αξιώσεις να διαβάζουμε "επίγειες" ιστορίες, ενός χαρακτήρα, ο οποίος επαίρεται ότι είναι ο "ερευνητής του ανεξήγητου". Θα ήταν παράλογο εξάλλου.

 

Δεν είμαι εκείνος που έχει διαβάσει τις ιστορίες του Ντύλαν της Μαμούθ (που αρκετοί τις θεωρούν πολύ καλές), αλλά η πρώτη μου επαφή με τον χαρακτήρα ήταν στην σειρά της JEMMA, "DYLAN DOG + DAMPYR", όπου εκεί οι ιστορίες του με ικανοποίησαν αρκετά. Οπότε προσωπικά θα ήθελα να διάβαζα παρόμοιες μεταφυσικές ιστορίες με τον ήρωα, παρά εκείνες που οδεύουν στον άκρατο σουρεαλισμό. Προσωπική άποψη βέβαια. Κατά τα άλλα, ό,τι πει η πλειοψηφία. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17595
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εξωφυλλο/οπισθοφυλλο 4ου τομου του τιτλου απο το Hobby festival (Λεωκρατη σε ευχαριστώ!) :)

 

DYLANDOGMIKROSHROS_0004.jpgDYLANDOGMIKROSHROS_0004z.jpg

 

τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στη βάση

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Να ρωτήσω πότε κυκλοφορεί στα περίπτερα το 4ο τεύχος; (ρώτησα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17595
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

λογικα απο αρχες Νοεμβρη.. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

6 ώρες πριν, thor77 είπε:

Να ρωτήσω πότε κυκλοφορεί στα περίπτερα το 4ο τεύχος; (ρώτησα)

 

Στις 5 Νοεμβρίου. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 8/10/2019 στο 9:49 ΜΜ, albert είπε:

Εξωφυλλο/οπισθοφυλλο 4ου τομου του τιτλου απο το Hobby festival (Λεωκρατη σε ευχαριστώ!) :)

 

DYLANDOGMIKROSHROS_0004.jpgDYLANDOGMIKROSHROS_0004z.jpg

 

τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στη βάση

 

Ήταν επίσημη κυκλοφορία αυτή! Η 1η μέρα του φεστιβάλ ήταν στις 4 Οκτωβρίου 2019, οπότε θα πρέπει να συμπληρωθεί στην ημερομηνία της βάσης.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Παραλάβαμε και στη Λέσχη :)

 

:valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Συχνά πίσω από έναν φαινομενικά αφελή τίτλο ή ένα άσχημο εξώφυλλο μπορεί να κρύβεται ένα αριστούργημα. Συνήθως όμως όχι και ο τέταρτος τόμος του Ντύλαν Ντογκ υπό τον τίτλο Οι Ροζ Κούνελοι πεθαίνουν είναι ένα κακό κόμικ. Αν και προσωπικά δεν είχα πρόβλημα με τους τόμους 1 και 3 (με τους τίτλους Η ιστορία του Ντύλαν Ντογκ και Η πέμπτη εποχή αντίστοιχα) για τους οποίους έχουν γραφτεί κάποια αρνητικά σχόλια στις προηγούμενες αναρτήσεις. αυτή εδώ η ιστορία ήταν πάρα πολύ κακή και σαν σενάριο και σαν σκίτσο. Νομίζω, βλέποντας τις επιλογές και στις άλλες 3 παράλληλες εκδόσεις (Ζαγκόρ, Μίστερ Νο και Τεξ) ότι το κριτήριο βάσει του οποίου γίνεται η επιλογή  των ιστοριών δεν είναι το να επιλεγεί μια καλή ιστορία, αλλά το να επιλεγεί μια έγχρωμη ιστορία. Ίσως να είμαι άδικος (και ίσως τα νούμερα του -ασπρόμαυρου- 2ου τόμου του Μίστερ Νο να ήταν τόσο απογοητευτικά που να καταστούν απαγορευτική την σκέψη για έκδοση ασπρόμαυρης ιστορίας στις άλλες σειρές) όμως πιστεύω ότι και ο Ντύλαν Ντογκ και οι αναγνώστες του αξίζουν καλύτερες ιστορίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Οι ροζ κούνελοι πεθαίνουν

 

Αν δεν είχα την ανάγκη να συμπληρώνω σειρές, το πιθανότερο είναι ότι θα προσπερνούσα τον συγκεκριμένο τόμο και δεν θα τον αγόραζα, λόγω του σχεδίου. Όμως τον αγόρασα και είπα να τον διαβάσω αμέσως, γιατί στη βράση κολλάει το σίδερο. Ε, λοιπόν, τελικά δεν απογοητεύτηκα. Το σχέδιο είναι επίτηδες έτσι καρτουνίστικο και η ιστορία έτσι ψυχεδελική και ό,τι να'ναι, οπότε άφησα στην άκρη όλα αυτά τα ωραία που έχω συνηθίσει σε προηγούμενες ιστορίες με ήρωα τον Ντύλαν Ντογκ, και τελικά πέρασα πολύ ευχάριστα την ώρα μου. Μπορώ να κατανοήσω απόλυτα όλους όσους δεν συμπάθησαν ούτε στον ελάχιστο βαθμό τον συγκεκριμένο τόμο, τόσο λόγω της ιστορίας, όσο και λόγω του καρτουνίστικου σχεδίου, όμως προσωπικά τον τόμο τον ευχαριστήθηκα, όπως συνήθως ευχαριστιέμαι ένα θεόμουρλο όνειρο. Δεν μπορώ να περιγράψω ακριβώς τι μου άρεσε: Ας πούμε η όλη ψυχεδελική ατμόσφαιρα; Οι ό,τι να'ναι καταστάσεις; Ή μήπως ότι ξέφυγα τελείως από την πεζή πραγματικότητα, έστω και για λίγη ώρα; Τέλος πάντων, πέρασα καλά. Αλλά σίγουρα δεν είναι για όλα τα γούστα...

 

8/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32935
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  46
  • Reputation:   327
  • Achievement Points:  47
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Και με αυτη την κυκλοφορία κλείνει ο κύκλος των graphic novel για τον Ντυλαν Ντογκ....ας ελπίσουμε οτι θα δούμε καποιες αξιόλογες ιστορίες του σε άλλη μορφή ή μεσα απο τα τεύχη του Μπλεκ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2742
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

3 λεπτά πριν, mko είπε:

????

 

 

Το γράφει στο Editorial του Μπλεκ 7 , δηλαδή ότι θα αντικατασταθούν τα ΤΕΞ και Ντύλαν Ντογκ με άλλους τίτλους την νέα χρονιά, χωρίς να αποκλείεται ότι θα ξαναβάλουν ιστορίες τους σε γκράφικ νόβελ στο μέλλον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Κρίμα, γιατί ο Ντίλαν Ντογκ ηταν ένας ενδιαφέρον χαρακτηρας, η επιλογή των ιστοριών του όμως ήταν κακή ή εστω συζητήσιμη. Να δούμε τον αντικαταστάτη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ο Τεξ γιατί να σταματήσει;
Συμπαθητικές ήταν οι ιστορίες του :thinking:
Για τον Ντύλαν Ντογκ τι να πω. Οι εκδόσεις Μικρός Ήρως έβαλαν τα χεράκια τους κι έβγαλαν τα ματάκια τους.
Με τέτοιες κακές επιλογές ιστοριών ήταν αναμενόμενο να πάει κατά διαόλου η σειρά.
Τουλάχιστον να ξέρω να μην πάρω καν το 4ο τεύχος.
Κρίμα πάντως. Είχε potential αυτός ο τίτλος, αλλά τα λάθη πληρώνονται :oops:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34276
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  40
  • Reputation:   209
  • Achievement Points:  40
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1817 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

κριμα για το τη διακοπη του τεξ και του ντυλαν ντογκ(οσον αφορα το ντυλαν ντογκ μπορουσε να γινει καλυτερη επιλογη πχ σαν τον τομο 2) αλλα αν ειναι στη θεση τους να μπει πχ αυτονομος λαργκο γουιντς παω πασο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κι εγώ δεν κατάλαβα αυτήν την "αντικατάσταση" και κυρίως με τί θα αντικατασταθούν!

Θα είναι κάτι σε Bonelli π.χ. Μαύρος Δράκος ή κάτι σε Μισέλ Βαγιάν ,Λάργκο Γουίντς...

όσο για τις επιλογές των ιστοριών ποτέ δεν κατάλαβα γιατί από μια πληθώρα ιστοριών δεν επιλέγονται οι καλύτερες αλλά οι χμ οι χειρότερες ή οι αδιάφορες!Για τον Ντύλαν Ντογκ θα μπορούσαν να εκδώσουν  πακετάκι μαζί με τις δύο ιστορίες που έχουν εκδοθεί παλιότερα από την Μαμούθ  ώστε να βγάζει νόημα το Νο 1 που είναι  ουσιαστικά το τέλος της τριλογίας!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34276
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  40
  • Reputation:   209
  • Achievement Points:  40
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1817 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

ο μαυρος δρακος αλλη πολυ καλη ιδεα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Από τη μια χαίρομαι που θα συνεχίσει ο Μίστερ Νο. Οι σύγχρονες ιστορίες του μού φάνηκαν απίστευτες, αν και δεν είχα τον χρόνο να τις διαβάσω ακόμη. 

Από την άλλη λυπάμαι για τον Ντύλαν. Μόνο τέσσερα αυτόνομα τεύχη; Ήλπιζα να δούμε άλλα τόσα. Να είχαμε τουλάχιστον ίσο αριθμό τευχών με Μαμούθ και Τζέμα.

Θα κοιτάξω πάντως να αγοράσω τα 2 και 4, για να έχω πλήρη συλλογή :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2742
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εχω την εντύπωση πάντως ότι κάτι καλό μας μαγειρεύουν εκεί στην Μικρός Ήρως... το νιώθω στην ατμόσφαιρα... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Κρίμα πάντως τόσο για το Ντύλαν Ντόγκ όσο και για το Τέξ, ας ελπίσουμε τουλάχιστον να δούμε κάποιο αυτόνομο τεύχος Λαργκο Γουιντς νομίζω θα πήγαινε καλά ή και κάποιο Νταμπύρ αν και δύσκολο αυτό. Γενικά και οι τέσσερις αυτόνομες εκδόσεις είναι ποιοτικές και σε καλή τιμή.

Επεξεργασία από budd
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Να πω την αλήθεια, αυτός ο Ντύλαν Ντογκ, δεν με πειράζει να σταματήσει. Η ιστορίες του είχαν περισσότερο σουρεαλισμό από όσο μπορώ να αντέξω. Όπως έχω πει και σε προηγούμενο ποστ, θα προτιμούσα ιστορίες του σαν αυτές που δημοσιεύτηκαν στο "Dylan Dog + Dampyr" (την έκδοση της Μαμούθ δεν την έχω διαβάσει).

 

Ο Τεξ μού άρεσε. Αρκετά προσεγμένο και διασκεδαστικό γουέστερν, με πολλά στοιχεία - "κλισέ" της Άγριας Δύσης και όμορφη πλοκή. Σίγουρα θα μου λείψει.

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@Ionas Aggelis όσα dislike και να πατήσεις, το αποτέλεσμα δικαιώνει όσους πιστεύαμε ότι η σειρά πήρε λάθος δρόμο, ενώ εκθέτει όσους πιστεύατε το αντίθετο :oops:

 

@guskoin μακάρι να βγει αυτόνομος Λάργκο Γουίντς αλλά δύσκολα :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εντάξει δεν είναι υποχρεωτικό να συμφωνούμε όλοι με όλους.

 

Πάντως στο προαναφερθέν εντιτόριαλ, αναφέρεται σε νέα μη μπονελικά γκραφικ νόβελς, πράγμα που με κάνει να ονειρεύομαι καμιά έκδοση γαλλοβελγικής προέλευσης (πέρα από το νέο Κόρτο Μαλτέζε που αναμένουμε τον Δεκέμβριο)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6253
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  29
  • Reputation:   93
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5727 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

On 10/11/2019 στο 9:45 ΜΜ, budd είπε:

ή και κάποιο Νταμπύρ αν και δύσκολο αυτό. 

 

Ο Νταμπύρ μ' άρεσε πολύ και θα ήθελα να το συνέχιζε οποιαδήποτε εκδοτική. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Από τον τίτλο και από τα διάφορα σχόλια που άκουσα για το τέταρτο τεύχος, με έκαναν να ξεκινήσω να το διαβάζω, εντελώς απρόθυμα, νομίζοντας ότι θα κάνω αγγαρεία. Με μεγάλη μου έκπληξη, λοιπόν, διαπίστωσα ότι το κόμικ δεν ήταν τόσο άσχημο όσο περίμενα. :)

 

Σίγουρα ένα τέτοιο σενάριο, κατά την ταπεινή μου άποψη, δεν αρμόζει καθόλου με την ιδιοσυγκρασία του “ερευνητή του ανεξήγητου”, αλλά η υπόθεση του σεναρίου δικαιολογεί κάπως την πλοκή. Ο Luigi Mignacco (ο οποίος παρεμπιπτόντως έχει συνεργαστεί και στα Disney κόμικς) πατάει σε γνώριμα μονοπάτια για τους γνώστες του Ντύλαν Ντογκ και διαχειρίζεται τον Ροζ Κούνελο και το σύμπαν του. Οι αναφορές που γίνονται στα cartoons είναι πάμπολλες και για την ακρίβεια, ορίζουν ολόκληρη την ιστορία. Αυτές οι αναφορές δεν με πείραξαν. Απεναντίας, τις βρήκα διασκεδαστικές και μου κίνησαν το ενδιαφέρον για την συνέχεια. Η έλευση του Ντύλαν Ντογκ, στην αρχή με ξένισε, αλλά με την ελπίδα μίας καλής νουάρ συνέχειας, έκανα τα στραβά μάτια. :P Όσον αφορά την πλοκή, έχω την εντύπωση ότι οι δημιουργοί προσπαθούν να την τραβήξουν όσο γίνεται για να χωρέσει στις σελίδες, με αποτέλεσμα να μακρηγορεί. Μπορούσε κάλλιστα να ολοκληρωθεί σε πολύ λιγότερες σελίδες. Σε πολλά σημεία ένιωσα ότι “φλυαρούσε”, γεγονός οξύμωρο, μιας και οι σύντομοι διάλογοι, την έκαναν να κυλάει νεράκι. Το φινάλε το βρήκα βιαστικό, αλλά, για τέτοιου είδους θεματολογία, με κάλυψε. Σίγουρα δεν ανήκει στις καλύτερες ιστορίες του ήρωα (μάλλον το αντίθετο), αλλά δεν την αποτάσσω μετά βδελυγμίας, όπως πίστευα ότι θα το έκανα. Στα μάτια μού φάνηκε σαν ένα προσεγμένο φανζίν, αφιερωμένο στον Ντύλαν Ντογκ, παρά σαν μία ολοκληρωμένη δουλειά επαγγελματιών. :P

 

Το σχέδιο ενισχύει με την σειρά του την καρτουνίστικη διάθεση που θέλει να περάσει το σενάριο. Έτσι, βλέπουμε “ατημέλητους” χαρακτήρες με υπερφυσικές κινήσεις. Ο χρωματισμός χαρακτηρίζεται από μεγάλη ποικιλία, ίσως την μεγαλύτερη που έχω δει σε κόμικς. Όλη αυτή την πανδαισία, την βρήκα πολύ όμορφη, αν και ίσως να μην την ήθελα σε πιο “σοβαρά” σενάρια.

 

Η έκδοση δεν έχει να ζηλέψει κάτι από τις προηγούμενες του ήρωα. Είναι καλαίσθητη και πολύ στιβαρή. Η κόλληση είναι ανθεκτική και το χαρτί πολυτελές, που φαίνεται και στην εκτύπωση των χρωμάτων. Στα έξτρα θα βρούμε τις σύντομες βιογραφίες των συντελεστών, καθώς κι ένα εισαγωγικό σημείωμα, επιμελημένο από τον Roberto Recchioni.

 

Από τους τέσσερις τόμους της εν λόγω σειράς, η μοναδική ιστορία που μου άρεσε ήταν “Το μοναστήρι του κενού”. Οι υπόλοιπες δεν με εντυπωσίασαν. Με αυτές τις ιστορίες, λοιπόν, δεν με ενοχλεί τόσο πολύ ο τερματισμός της σειράς. Εύχομαι ειλικρινά να επανακυκλοφορήσει κάποια στιγμή ο Ντύλαν Ντογκ, με ιστορίες, με τις οποίες τον αγαπήσαμε στην Ελλάδα. :pray:

 


:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ε καλά, με δεδομένο οτι η κάθε έκδοση αντέχει λιγότερα τεύχη απο την προηγούμενη (και συνολικά μιλάμε για 19 τευχη σε 20 χρόνια) δεν θα έλεγα ότι τον αγαπήσαμε στην Ελλάδα  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διότι εξακολουθούμε να είμαστε απαίδευτοι και να μη γνωρίζουμε από κόμικς. Φαίνεται άλλωστε, όταν βλέπεις κόσμο να συμβουλεύεται τις βαθμολογίες του "Goodreads" προκειμένου να διαβάσει κάτι. Προτιμούν να επιλέγει αυτό για εκείνους. Παρόλα αυτά, όσοι τον διαβάζαμε αγκαλιάσαμε και τη νέα αυτή καλύτερης ποιότητας έκδοση και θα συνεχίζαμε ευχαρίστως! :)

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Κοίτα εγώ γνώρισα την σειρά στα φοιτητικά μου χρόνια από την έκδοση της Μαμούθ Κόμιξ (μάλιστα θυμάμαι ότι το πρώτο τεύχος μου το είχε κάνει δώρο ο κολλητός μου όταν γύρισα στην Αθήνα μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων 1999-2000, οπότε είναι το πρώτο κόμιξ που απέκτησα και ίσως που διάβασα μετά την αλλαγή του αιώνα) και συνέχισα με την έκδοση της Jemma. Η έκδοση της Μικρός Ήρως, αν και πιο πολυτελής, καλαίσθητη και μεγάλου μεγέθους από τις δυο προηγούμενες (για να μην αναφερθώ στο ότι ήταν έγχρωμη, αν και εμένα δεν με ενοχλεί το ασπρόμαυρο) έπασχε στο θέμα επιλογή ιστοριών και χρόνοδιαγράμματος. Αναμφίβολα τουλάχιστον οι 2 από τις 4 ιστορίες ήταν κακές για κάποιον που δεν είχε πρότερη εμπειρία με τον ήρωα αλλά και το γεγονός ότι και τα 4 μπονελικά τομάκια κυκλοφορούσαν την ίδια μέρα (για τις 3 πρώτες εμφανίσεις τους) απευθυνόμενα στο ίδιο κοινό ήταν προβληματικό γιατί ή θα έπρεπε ο υποψήφιος αγοραστής να καταβάλλει γύρω στα 30 ευρώ με μιας ή να επιλέξει ποιο-α θα αγοράσει άμεσα και τι θα αφήσει για αργότερα. Αφού οι τόμοι-ήρωες ήταν 4 όσο και οι μήνες της περιοδικότητας της έκδοσης θεωρώ ότι θα ήταν καλύτερο από εμπορικής άποψης να βγαίνει ένας διαφορετικός κάθε μήνα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.