Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ionas Aggelis

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Με τον Ντύλαν Ντογκ ολοκληρώθηκε η ανάγνωση των τεσσάρων νέων άλμπουμ που κυκλοφόρησαν οι εκδόσεις Μικρός Ήρως. Πλέον μπορώ να πω χωρίς φόβο και πάθος ότι έχουμε τον νικητή στα Χρυσά Βατόμουρα. :P

 

Η συγκεκριμένη ιστορία δυστυχώς δεν με συγκίνησε καθόλου. Το μεταφυσικό στοιχείο που έκρυβε ήταν πολύ ασαφές και φλύαρο. Από τις πρώτες κιόλας σελίδες δεν μου άρεσε ιδιαίτερα η προσέγγιση που δίνει ο σεναριογράφος στην εξέλιξη των δύο παράλληλων κόσμων,ενώ με άφησε αδιάφορο η πλοκή. Η αλληλουχία και η εναλλαγή των καρέ σε αρκετά σημεία με κούρασε. Η ιστορία δεν διακρίνεται για τους πολλούς και μεγάλους διαλόγους,αλλά παρόλα αυτά δεν με τράβηξε να την τελειώσω εύκολα. Ακόμα κι ο Γκράουτσο,στον οποίο εναπόθεσα τις ελπίδες μου για να σώσει την παρτίδα με κάποιο καλό αστείο,δεν μου έκανε το χατήρι. :P Η ιστορία που εκτυλίχθηκε επάνω στην γαλέρα κατά την διάρκεια της ανταρσίας μού κίνησε λίγο το ενδιαφέρον,αλλά ήταν προσωρινό. Γενικά την βρήκα μία αδύναμη ιστορία που προσπάθησε με μεταφυσικά τερτίπια να εντυπωσιάσει,αλλά δεν το πέτυχε. Ο χαρακτήρας του Ντύλαν Ντογκ,έτσι όπως είναι στημένος,θα μπορούσε να πρωταγωνιστήσει σε πανέμορφες περιπέτειες και είναι κρίμα να αναλώνεται έτσι. Μιλάω πάντα για την προσωπική μου άποψη.

 

Ούτε και το σχέδιο μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Η αλήθεια είναι ότι βρήκα αρκετά καρέ αξιοπρεπή,αλλά στο σύνολό του δεν έβγαζε σπιρτάδα. Έχω την εντύπωση ότι του έλειπε και η πλαστικότητα. Ήταν πολύ στατικό. Αλλά και το χρώμα σίγουρα δεν ήταν στα καλύτερά του. Νόμιζες ότι είχε περαστεί με κηρομπογιά. :(

 

Η έκδοση τουλάχιστον κλέβει την παράσταση. Όπως και στα υπόλοιπα νέα άλμπουμ,έτσι κι εδώ,ο αναγνώστης θα απολαύσει μία καλαίσθητη έκδοση τόσο στο υλικό κομμάτι (ποιότητα χαρτιού,δέσιμο),όσο και στο πνευματικό (βιογραφία του χαρακτήρα,καθώς κι εκτενείς βιογραφίες των δημιουργών της ιστορίας,πάντα από τον Λευτέρη Ταρλαντέζο).

 

Γενικά είμαι κι εγώ της άποψης,ότι η εν λόγω ιστορία απευθύνεται σε μυημένους αναγνώστες. Για όποιον ενδιαφέρεται να αρχίσει τώρα το ταξίδι του στον μαγικό κόσμο του ήρωα καλό θα είναι να διαβάσει τις ιστορίες που δημοσιεύτηκαν στα τελευταία τεύχη του Μπλεκ ή την σειρά Dylan Dog + Dampyr της JEMMA (χωρίς να έχω διαβάσει τον Ντύλαν Ντογκ της Μαμούθ). :) 

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ολοκλήρωσα χθες την ανάγνωση και πριν γράψω τη θέλω να πω, είπα να δω τι γράψατε εσείς. Με κάλυψε απόλυτα η παρακάτω φράση του @laz33

 

On 10/10/2018 στο 12:47 ΜΜ, laz33 είπε:

Προσωπικά μ΄αρέσει ο Ντύλαν Ντογκ και θα συνεχίσω να τον αγοράζω, αλλά κάποιος που δεν τον γνωρίζει και περιμένει να τον μάθει απ΄αυτό το τεύχος ίσως απογοητευτεί και δεν δώσει άλλη ευκαιρία.

 

Πραγματικά πιστεύω ότι πρόκειται για μία κάκιστη επιλογή για #1, ένας που δεν ξέρει τον ήρωα αποκλείεται να το ξαναγοράσει. Είναι χάλια σεναριακά, μέτριο σχεδιαστικά και σε μικρή συνάφεια με τις υπόλοιπες ιστορίες του χαρακτήρα και την ατμόσφαιρα που βγαίνει από αυτές. Ευτυχώς για τον ήρωα τον έχω διαβάσει αρκετά για να πτοηθώ από κάτι τόσο μέτριο προς το κακό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  426
  • Reputation:   2216
  • Achievement Points:  426
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Το διάβασα και μου άρεσε (Ντύλαν είναι) απλώς για να μπει κανείς στο κλίμα πρέπει τουλάχιστον να έχει διαβάσει τα τεύχη της Μαμούθ, ωστέ να γνωρίζει κάποια βασικά στοιχεία για τα πρόσωπα της ιστορίας. Όντως είναι δύσκολη ιστορία για πρώτη επαφή με τον κόσμο του Ντύλαν Ντογκ, ας μην ξεχνάμε πως πρόκειται για το τεύχος 100 της Ιταλικής σειράς.

 

Spoiler

Η πλοκή μου θυμίζει τo "Whatever Happened to the Man of Tomorrow". Είναι ένα πιθανό εναλλακτικό τέλος της όλης σειράς και σίγουρα χρειάζεται γνώση από τα προηγούμενα για απολαύσεις την ιστορία. :beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Το πήρα πρόσφατα, θα πω κι εγώ ότι με κάλυψαν οι προλαλήσαντες στο ότι δεν ήταν από τις καλύτερες ιστορίες του ddog, σίγουρα έχω διαβάσει απείρως καλύτερες με τον ίδιο ήρωα! Η ποιότητα της έκδοσης πάντως και η τιμή πολύ καλή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  4542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  272
  • Reputation:   476
  • Achievement Points:  272
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5924 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

On 10/8/2018 at 11:59 AM, GeoTrou said:

Το ξεφύλλισα σήμερα και πράγματι υπάρχει κάποιο θέμα με το χρώμα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι, αλλά υπάρχει. Όπως και να 'χει, είναι καλαίσθητη έκδοση και κάποια στιγμή θα την τιμήσω :) 

Το χρώμα δεν είναι για γυαλιστερό χαρτί αλλά για πορώδες χαρτί εφημερίδας. Του λείπει τρομερά η υφή που θα του έδινε επιπλέον βάθος.

 

Το σχέδιο είναι καταπληκτικό, απλό αλλά με τρομερή απόδοση της ιστορίας. Ειδικά στη σκηνή που ο Ντύλαν και ο άγνωστος στην άλλη διάσταση καταδιώκονται και εναλλάσσονται τα καρέ με είχαν κάνει να χάσω το καφάσι. Το διάβαζα καταμεσήμερο με ντάλα ήλιο (Οκτώβρη μήνα που το αγόρασα από το Φανταστικον) και είχα ανατριχιάσει.

Η ιστορία τρομερή, με τις δόσεις σουρεαλισμού που περιμένω από ΝΝ (και γενικότερα από Ιταλικό τρόμο)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Προστέθηκε εξώφυλλο και οπισθόφυλλο για το δεύτερο τεύχος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  731
  • Reputation:   6922
  • Achievement Points:  745
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μια καλή σύγχρονη ιστορία του Ντυλαν Ντογκ.

 

Πολύ καλύτερη επιλογή από τον πρώτο τόμο. Εξαιρετικό το σχέδιο, μέτριο προς καλό το σενάριο.

 

Γενικά και από τα 4 της δευτερης φουρνιάς έμεινα από ικανοποιημένος έως ενθουσιασμένος. Μακάρι να συνεχισει έτσι η εκδοτική.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Από που το πήρατε το Ντύλαν Ντογκ;
Πρωτοπορία που κοίταξα δεν είναι ακόμα διαθέσιμο :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

1 ώρα πριν, laz33 είπε:

Από που το πήρατε το Ντύλαν Ντογκ;
Πρωτοπορία που κοίταξα δεν είναι ακόμα διαθέσιμο :thinking:

Από τη Λέσχη Φίλων Κομικς (Ιερά Οδός 14 ,4ος όροφος) με 20% έκπτωση ,την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του  . :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Yποτίθεται όμως 6/2 θα κυκλοφορούσε και στα βιβλιοπωλεία.
Θυμάμαι την 1η τετράδα η Πρωτοπορία την έφερε κατευθείαν.
Ελπίζω από βδομάδα να είναι διαθέσιμο.
Αν ήμουν Αθήνα εννοείται θα ερχόμουν να το πάρω απ΄τη Λέσχη.
20% δεν έχει πουθενά αλλού :)

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Στην επαρχεία πάντως εγώ το έχω βρει μέχρι και σε περίπτερα. Έχει γίνει τεράστια διανομή για τα συνήθη στάνταρ!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σε περίπτερα να πω την αλήθεια δεν έχω κοιτάξει αλλά αποφεύγω ν΄αγοράζω κόμικς από περίπτερα επειδή τα έχουν σε τιμή λιανικής, ενώ τα βιβλιοπωλεία έχουν έκπτωση :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σήμερα πάντως που πήγα στο περίπτερο για να πάρω το Μίκυ Μάους, υπήρχαν τρία τεύχη από το #2 του Ντύλαν Ντογκ. Δεν υπήρχαν όμως οι άλλοι τίτλοι.

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ήταν κεντρικό το περίπτερο ή απλώς ένα κοινό περίπτερο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

28 λεπτά πριν, mko είπε:

Ήταν κεντρικό το περίπτερο ή απλώς ένα κοινό περίπτερο;

 

Δεν το λες κεντρικό (με την έννοια ότι είναι τεράστιο κι έχει τα πάντα), αλλά είναι σε κεντρικό σημείο (στην πλατεία Εσταυρωμένου στο Αιγάλεω). :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εγώ σε κεντρικό του Πειραιά είδα Μίστερ Νο. Που με κάνει να αναρωτιέμαι αν έχουν πάρει τους 4 τίτλους και τους έχουν σπάσει ανά σημεία για να έχει κάθε περιοχή από έναν από τους τίτλους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αυτό υποπτεύομαι κι εγώ. Κι αν είναι έτσι θα δυσκολευόμαστε πολύ να βρούμε και τους τέσσερις τίτλους μαζεμένους σε ένα μέρος. Ή θα πρέπει να γυρνάμε σε όλα τα περίπτερα ή να πηγαίνουμε στην Αθήνα. Ευτυχώς που υπάρχει και η Λέσχη, που μας τα κρατάει κι έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Διαβάστηκε το "Το Μοναστήρι Του Κενού" και έχω να πω πώς είμαι άφωνος από το πόσο καλό ήταν! Τρόμος; μέσα Ψυχολογικό θρίλερ; μέσα Ένταση; μέσα. Το σχέδιο νομίζω είναι στα καλύτερά του, με πολύ καθαρές αλλά και παράλληλα "βρώμικες" γραμμές που αντιπροσωπεύουν την κατάσταση του ήρωα. Το σενάριο μπορεί να μην είναι κανένα αριστούργημα, πάντως η αισθητική αυτού του κόμικ σε κάνει να θες να διαβάσεις τη συνέχεια no matter what! Πιστεύω πώς όλοι, φανς και μη, του Dylan Dog θα την λατρέψουν... Συγχαρητήρια στην εκδοτική για την επιλογή!:clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Τον Ντύλαν Ντογκ τον γνώρισα από το περιοδικό "Mister NO και οι... άλλοι", όμως πρώτη φορά διαβάζω μια σχετικά μεγάλη σε έκταση ιστορία του, όπως είναι αυτή με τον τίτλο "Το μοναστήρι του κενού". Λοιπόν, δηλώνω σε μεγάλο βαθμό αρκετά ικανοποιημένος. Η ιστορία περιέχει στοιχεία τρόμου και ψυχολογικού θρίλερ, σίγουρα κατάφερε να με κρατήσει μέχρι το τέλος, και ας μην την λες ιδιαίτερα πρωτότυπη. Από την άλλη, το σχέδιο μου άρεσε πάρα πολύ, από την αποτύπωση των σκηνικών και των χαρακτήρων μέχρι το στήσιμο των καρέ και τη γενικότερη σκοτεινή αισθητική του. Κλασικά η έκδοση είναι πολύ ωραία και προσεγμένη, πιστεύω απαραίτητο απόκτημα για κάθε λάτρη του Ντύλαν Ντογκ.

 

8/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διαβάστηκε το "Μοναστήρι του Κενού" :)
Δεν ήταν ούτε το καλύτερο ούτε το χειρότερο Ντύλαν Ντογκ που διάβασα.
Κάπου στη μέση και σίγουρα καλύτερο απ΄το προηγούμενο τεύχος.
Το σενάριο ήταν απλό και χωρίς πρωτοτυπία, αλλά είχε την κατάλληλη ατμόσφαιρα τρόμου/μυστηρίου που κάνει τη σειρά τόσο συναρπαστική.
Η ιστορία μου φάνηκε κι εδώ κάπως μικρή και απλωμένη, θα μπορούσε άνετα να χωρέσει στις μισές σελίδες. Αλλά οκ, μικρό το κακό :)


Καλά πέρασα εν ολίγοις και θα περιμένω τη συνέχεια. Εξακολουθώ όμως να θεωρώ πως πρέπει πρώτα να δημοσιευτούν οι ιστορίες του Sclavi (οι καλές, δεκαετίας ΄80) και ύστερα οι σύγχρονες των διαδόχων.


Βαθμό θα βάλω ένα επιεικές 7/10 :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το διάβασα προχθές. Η ιστορία ήταν κατά πολύ λιγότερο μπερδεμένη απ'ότι αυτή του πρώτου άλμπουμ οπότε ο νεοεισερχόμενος στο σύμπαν του Ντύλαν Ντογκ να μπορεί να την παρακολουθήσει πιο άνετα. Η ιστορία, που αντικειμενικά στην βάση της την έχουμε δει σε δεκάδες ταινίες τρόμου ήδη από την εποχή της Χάμερ δένει όμορφα με το σκίτσο και προσωπικά παρέβλεψα εύκολα κάποιες σεναριακές τρύπες. Όπως και με τον Τεξ, έτσι και εδώ το δεύτερο τεύχος ήταν πολύ καλύτερο από το πρώτο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Aγόρασα τα 2 τεύχη από την ΛΕΦΙΚ, και τα περιποιήθηκα δεόντως. Λοιπόν, το 1ο τεύχος έχει ψιλομπερδεμένο και παράλογο σενάριο, όπως έχουν άλλωστε σχεδόν όλες οι ιστορίες του ήρωα που έχουν εκδοθεί στην Ελλάδα. Αυτό άλλωστε είναι το χαρακτηριστικό της συγκεκριμένης σειράς, άσχετα ή τυχαία μεταξύ τους γεγονότα οδηγούν τον Ντύλαν σε κάποιο υπερφυσικό μυστήριο που φυσικά το λύνει. Με αυτό το σκεπτικό το 1ο τεύχος το βρήκα εντός θέματος, ενώ η ιστορία ήταν σημαντική για να μάθουμε πράγματα από το παρελθόν του ήρωα. Μαρκετίστικα όμως, δεν είναι και η πιο ωραία ιστορία που έχω διαβάσει, άρα ένας καινούριος αναγνώστης δικαιολογημένα δε θα του δώσει εύκολα 2η ευκαιρία. Αντίθετα η ιστορία του 2ου τεύχους, είναι η πιο στρωτή και κατανοητή που έχω διαβάσει ποτέ από Ντύλαν Ντογκ, και σίγουρα και εγώ την προτιμώ σε σχέση με πολλές παλιότερες που έχω διαβάσει. Υποψιάζομαι ότι η εκδοτική θα συνεχίσει με πιο φρέσκες ιστορίες, σαν αυτή του 2ου τεύχους, οπότε όσοι απογοητευτήκατε από το 1ο τεύχος, ίσως θα έπρεπε να δώσετε μια ακόμα ευκαιρία.

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Η δεύτερη ιστορία ήταν μπόμπα. Με άφησε ικανοποιημένο από όλες τις απόψεις. Προτείνεται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το δεύτερο τεύχος του ντετέκτιβ του μεταφυσικού καταρρίπτει όλες τις αρνητικές εντυπώσεις που μου δημιουργήθηκαν έπειτα από την ανάγνωση της ιστορίας που δημοσιεύτηκε στο πρώτο τεύχος. 

 

Εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα σενάριο όχι τόσο μεταφυσικό, γεγονός που με ευχαρίστησε ιδιαίτερα, μιας και τελευταία οι ιστορίες που διαβάζουμε με τον πρωταγωνιστή είναι υπερβολικές ακόμα και γι' αυτό το είδος. :P Η πλοκή κρατούσε αμείωτο το ενδιαφέρον και οι περιορισμένοι αλλά ουσιώδεις διάλογοι έκαναν την ιστορία να διαβαστεί απνευστί. Εκτός από τον Ντύλαν, και οι υπόλοιποι πρωταγωνιστές και μη, είχαν δυνατές προσωπικότητες και κρατούσαν καλά κρυμμένα μυστικά. Η συγκεκριμένη ιστορία μού θύμισε, εκτός από το κλασικό  "Όνομα του ρόδου", και το "Άσυλο του τρόμου", τουλάχιστον όσο πλησιάζαμε προς το φινάλε. Το μυστήριο δεν έλειπε, ενώ και η ανατροπή στο τέλος ήρθε σχετικά νωρίς κι έβαλε το λιθαράκι της στην δράση. Ο Γκράουτσο δεν διαδραματίζει σημαντικό ρόλο, αλλά σε αυτά τα λίγα καρέ που "έπαιξε", έδωσε μία κωμικότατη πινελιά. :P Όλη η πλοκή κύλησε ομαλά, χωρίς σκοτεινά σημεία, ενώ είχε έξυπνες αναδρομές στο παρελθόν και φάνηκε να έχει "λογική". Ίσως στο μοναδικό σημείο που έχω μία απορία είναι το εξής:

Spoiler

Αφού ο Ντύλαν αποχαιρέτησε στο μετρό την Άριελ, είδε μέσα στον ίδιο συρμό και τον Σίμους. Πώς ήταν τόσο σίγουρος ότι εκείνος θα γινόταν ο μελλοντικός της δολοφόνος? :thinking:

 

Ο σχεδιασμός είχε ρεαλισμό, ενώ αρκετά ήταν τα καρέ και οι σκιάσεις που ενίσχυαν το μυστήριο του σεναρίου. Γενικά έβγαζε το απόκοσμο συναίσθημα που απαιτούνταν. Το χρώμα ήταν καλό, αλλά νομίζω ότι αυτή η κιτρινίλα που υπήρχε, ήταν πέραν του δέοντος μονότονη. Συνολικά όμως με κέρδισε. Αλήθεια μόνο σε εμένα έμοιαζε ο Λούσιους με τον Μίστερ Μπλουφ γέρο? :P

 

Η έκδοση είναι στα υψηλά επίπεδα που έχει θέσει η εκδοτική γι'αυτές τις σειρές. Το παχύ εξώφυλλο, το χαρτί πολυτελείας και η εξαιρετική εκτύπωση, μαζί με την γερή κόλληση, συνθέτουν ένα τεύχος (τόμο θα έλεγα καλύτερα) εξαιρετικά ανθεκτικό στις πολλές αναγνώσεις. Στα άρθρα του ο Λευτέρης Ταρλαντέζος θα μας αποκαλύψει την πορεία του πρωταγωνιστή στην χώρα μας, ενώ δεν θα λείψουν και τα βιογραφικά των δημιουργών.

 

Εν κατακλείδι, ήταν μία δουλειά που στο σύνολό της με κέρδισε. Θα συμφωνήσω με την άκρως επιστημονική κι εμπεριστατωμένη παρατήρηση του φίλου @PhantomDuck , ότι η ιστορία ήταν μπόμπα. :lol: Δεν κρύβω ότι ο Ντύλαν Ντογκ τον τελευταίο καιρό είχε πέσει στα μάτια μου. Εύχομαι κι ελπίζω λοιπόν σε παρόμοιες ιστορίες για να ανακτήσει την χαμένη του φήμη. :)

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Νέα "παραλαβή" ο 3ος τόμος Ντύλαν Ντογκ  .

Τίτλος του  "Η ΠΕΜΠΤΗ ΕΠΟΧΗ" .

Να τα εξώφυλλο και οπισθόφυλλό του :

 

  Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διαβάστηκε το νέο Ντύλαν Ντογκ που τσίμπησα το Σάββατο απ΄το comic con :)
Ήταν περίπου όπως το περίμενα.
Δηλαδή αρκετά σάικο για τα δικά μου δεδομένα :confuse:

Τα όνειρα και οι εφιάλτες μπλέκονταν με την πραγματικότητα. Δεν ήξερες αυτό που έβλεπες αν είναι αλήθεια ή ψέμα.
Πολύ ψαγμένο. Είχε σίγουρα πολλά νοήματα, κάποια τα έπιασα άλλα όχι. Και γενικά δίνει πολύ τροφή για σκέψη.
Όπως αναφέρεται υπάρχει σύνδεση με παλιότερα ιστορία("Γκολγκόντα" τεύχος #41) που δεν έχει βγει στα ελληνικά. Αν κάποιος τη διάβαζε πιθανό να καταλάβαινε περισσότερα.
Συνολικά είχε τη φάση του αλλά προσωπικά προτιμώ πιο ρεαλιστικά σενάρια :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Διάβασα κι εγώ και τα 3 τομάκια, παρότι μου άρεσε ο Ντύλαν Ντογκ (έχω διαβάσει τις ιστορίες από Μαμούθ και Jemma) αυτά τα 3 δεν με κέρδισαν και τόσο, ίσως έφταιγαν οι συγκεκριμένες ιστορίες? δεν ξέρω, θα συνεχίζω να το παίρνω, αλλά θα κρατάω μικρό καλάθι πλέον.

Οι εκδόσεις είναι πολύ καλές, ωραίο χαρτί, στιβαροί τόμοι, I like!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Συμφωνώ με Argailwall.

Ατυχείς επιλογές ιστορίας μέχρι στιγμής. Το 2ο τεύχος κάτι έλεγε αλλά και πάλι, έχουν βγει πολύ καλύτερες ιστορίες που δεν είδαμε στα ελληνικά.
Το ίδιο και στο Ζαγκόρ.
Στα 3 τεύχη τα 2 έχουν origin και το άλλο crossover. Ακόμα κι εγώ που είμαι νέος αναγνώστης του ήρωα, μπούχτησα να διαβάζω για το παρελθόν του.
Το 3ο τεύχος δεν το πήρα γι΄αυτό το λόγο.
Στο Ντύλαν Ντογκ είμαι στο όριο. Αν και η επόμενη ιστορία δεν μ΄ενθουσιάσει, αμφιβάλω αν θα συνεχίσω να το αγοράζω :thinking:

 

Επεξεργασία από Laz33MS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Η πέμπτη εποχή

 

Έχουμε να κάνουμε με μια πολύ παράξενη και αρκούντως σουρεαλιστική ιστορία, στην οποία η πραγματικότητα μπλέκεται με τα όνειρα και τους εφιάλτες των πρωταγωνιστών. Δύσκολα βγάζει κανείς ένα συγκεκριμένο νόημα με αρχή, μέση και τέλος, και οπωσδήποτε δεν ξέρεις με σιγουριά τι είναι αλήθεια και τι ψέμα, όμως προσωπικά μου φάνηκε ως μια πολύ ιδιαίτερη και ενδιαφέρουσα αναγνωστική εμπειρία. Και μπορώ να πω ότι κάποια κομμάτια της πλοκής ήταν απολαυστικά. Από κει και πέρα, μου άρεσε πολύ το σχέδιο και το όλο στήσιμο των καρέ, καθώς επίσης τα χρώματα και η γενικότερη αισθητική.

 

7.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Η πέμπτη εποχή (που αποτελεί την τρίτη προσθήκη στη σειρά) είναι μια μάλλον αλλόκοτη ιστορία. Προσωπικά μου αρέσει πολύ ο Ντύλαν Ντογκ και δεν μπορώ να πω ότι αντιπάθησα την συγκεκριμένη ιστορία, όμως δεν ξέρω αν θα την πρότεινα σε κάποιον άλλον (σίγουρα όχι σε κάποιον για να γνωρίσει τον ήρωα). Επιπλέον το γεγονός ότι η εν λόγω ιστορία αναφέρεται ευθέως σε άλλη παλιότερη του Ντύλαν Ντογκ, η οποία δεν έχει εκδοθεί στα ελληνικά είναι άλλο ένα μείον. Δεν μετάνιωσα για την απόκτησή της, ελπίζω σε επιλογή καλύτερων και πιο βατών ιστοριών στο μέλλον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.