Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ανέβηκε το τρίτο τεύχος λοιπόν και συνειδητοποιώ ότι ακόμα δεν έχω πει δύο λόγια για το δεύτερο τεύχος της σειράς. :shit2:

 

Αν και πολύ καθυστερημένα να πω ότι διάβασα το δεύτερο τεύχος του Ζαγκόρ και η αίσθηση που μου έχει μείνει είναι εκείνη του ενθουσιασμού. :)

 

Η αλήθεια είναι ότι δυσανασχέτησα (κι ακόμα δεν μπορώ να το χωνέψω 100%) όταν διάβασα ότι το Πνεύμα με το τσεκούρι θα συνεργαστεί με έναν τύπο (που δεν τον γνώριζα) από το μέλλον (ή από κάποια άλλη διάσταση), προκειμένου να κυνηγήσουν εξωγήινους εισβολείς και να τους διώξουν μακριά από την Γη. Ο Ζαγκόρ είναι ένας χαρακτήρας που έχει χαράξει την δική του πορεία στον χώρο κι έχει "επιλέξει" το που θα τοποθετηθεί χρονικά. Δεν νομίζω ότι είναι πρέπον να αλλοιώνουμε το σύμπαν του και να τον βάζουμε να κάνει κάτι τόσο "σύγχρονο". Και δεν το λέω μόνο γι'αυτή την ιστορία, αλλά και για όλες τις υπόλοιπες που έχουν παρόμοια θεματολογία. Το ίδιο θα αντιδρούσα αν στην θέση του Ζαγκόρ έβλεπα τον Λούκυ Λουκ ή τον Μπλούμπερυ. Αφού λοιπόν γκρίνιαξα αρχικά, στην συνέχεια προσπάθησα με το μυαλό μου να φανταστώ ότι αυτό που διαβάζω δεν είναι Ζαγκόρ, αλλά κάποιος άλλος ήρωας και τότε...έγινε η αποκάλυψη. Μπροστά μου φανερώθηκε ένα ευφυές σενάριο, που μου θύμισε έντονα το "Cowboys and aliens", αλλά σε καλύτερη εκτέλεση. :P Ο αγαπητός Tito Faraci, φαίνεται ότι το έχει και με τα κόμικς εκτός Disney και δημιούργησε ένα όμορφο crossover, που διαδραματίζεται στο δάσος του Ντάρκγουντ. Η πλοκή από τις πρώτες κιόλας σελίδες μπαίνει δυναμικά και συνδέει μαεστρικά το παλιό με το νέο. Τους ήρωες των γουέστερν, με τους τυπικούς εξωγήινους των ιστοριών Επιστημονικής Φαντασίας. :respect: Δεν άφηνε σκοτεινά σημεία, ενώ ταυτόχρονα δυσκόλευε την κατάσταση για τους ήρωες, ολοένα και περισσότερο. Και φυσικά, όπως κάθε αντίστοιχο σενάριο που σέβεται τον εαυτό του, το τελευταίο καρέ αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για την συνέχεια. ;) Θα συμφωνήσω με τα παιδιά περί απλότητας. Σίγουρα δεν ήταν ένα σενάριο σούπερ ψαγμένο, αλλά δεν κάνει κοιλιά και διαβάζεται ευχάριστα. Αξίζει να τονίζουμε επίσης ότι η χημεία ανάμεσα στους δύο πρωταγωνιστές ήταν απίστευτη. Καιρό είχα να δω δύο, εκ διαμέτρου αντίθετης φιλοσοφίας, χαρακτήρες να συνεργάζονται τόσο καλά. Εν κατακλείδι, απόλαυσα πολύ τον "διαφορετικό" Ζαγκόρ στην παρούσα ιστορία και θα ήθελα πολύ να ξαναδώ τον Μπραντ Μπάρον σε μία δική του περιπέτεια. Δεν θα έλεγα όχι λοιπόν να τον δούμε στην ύλη του Μπλεκ. (τροφή για σκέψη :P

 

Το σχέδιο κράτησε την ιστορία σε πολύ καλά επίπεδα και το βρήκα εξίσου προσεγμένο με το σενάριο. Τόσο οι χαρακτήρες, όσο και τα backgrounds έχουν ρεαλισμό, ενώ ο Venturi έβαλε μεγάλη φαντασία στην δημιουργία των Μορμπ και των υπόλοιπων τεράτων, τα οποία μου θύμισαν κάποια άλλα τέρατα...

Spoiler

Ένα είδος τέρατος του Duke Nukem. :P

435453444_DukeNukemsmonster.thumb.jpg.f267ee28cbad92bec71ddd62218109ff.jpg

Και από τον χρωματισμό έμεινα ευχαριστημένος. Υπήρχε μεγάλη ποικιλία, ενώ όπου έπρεπε υπήρχε φως κι όπου δεν έπρεπε στηνόταν μία σκοτεινή ατμόσφαιρα.

 

Η έκδοση, γι'ακόμα μία φορά, ήταν πολύ προσεγμένη. Η ποιότητα του χαρτιού και της κόλλησης είναι στα ίδια επίπεδα με τα προηγούμενα τομάκια, ενώ στα έξτρα έχουμε ένα άρθρο για την πορεία του Ζαγκόρ στην Ελλάδα, αλλά κι ένα μικρό βιογραφικό του Μπραντ Μπάρον. Επίσης, ο αναγνώστης θα πάρει πληροφορίες για τους δύο δημιουργούς. Όλα τα έξτρα ήταν αναμενόμενα και καλοδεχούμενα. :) 

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

19 λεπτά πριν, Indian είπε:

Δεν νομίζω ότι είναι πρέπον να αλλοιώνουμε το σύμπαν του και να τον βάζουμε να κάνει κάτι τόσο "σύγχρονο". Και δεν το λέω μόνο γι'αυτή την ιστορία, αλλά και για όλες τις υπόλοιπες που έχουν παρόμοια θεματολογία.

Ti  ίδιο σκεφτόμουν κι εγώ φίλε Γιάννη όταν διαβασα την ιστορία αυτή αλλά και κάποιες άλλες που δείχνουν το Ζαγκορ να συμμαχεί ή να τα βάζει με "εξωγήινους" (βλέπε το crossover Ζαγκορ Dragonero) κ.α.

Ομως δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα .

Η αλήθεια είναι οτι οι original δημιουργοί του (G.Ferri - Bonelli)  ήταν οι πρώτοι που έφτιαξαν τέτοιου είδους ιστορίες φλερτάροντας κατά κάποιο τρόπο με την "Επιστημονική Φαντασία".

Τέτοιο παράδειγμα είναι και η ιστορία Alien Saga που πρόκειται να κυκλοφορήσει σύντομα στην  Αμερική απο την Epicenter  και η οποία είναι αν δεν κάνω λάθος το κύκνειο άσμα του Bonelli ( η μήπως του Ferri ?) . 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4299 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Η αρχή


Ο μικρός αυτός τόμος μας πάει πίσω, στο παρελθόν του Ζαγκόρ, τότε που λεγόταν απλώς Πάτρικ Ουίλντινγκ και ζούσε με τους γονείς του. Η ιστορία εστιάζει κυρίως στη σφαγή του Clear Water, με τους γονείς του Ζαγκόρ να δολοφονούνται και τον ίδιο να διασώζεται από τον Ναθάνιελ Φιτζέραλντσον, που είναι γνωστός και ως "Περιπλανώμενος" Φίτζι. Επίσης μαθαίνουμε και το τραγικό μυστικό του πατέρα του Ζαγκόρ, που χρονολογείται από την εποχή που ήταν αξιωματικός στον αμερικάνικο στρατό. Γενικά ωραία και ενδιαφέρουσα ιστορία, αλλά μου φάνηκε πολύ μικρή για τα γούστα μου, ήθελα να δω και να μάθω περισσότερα από εκείνη τη χρονική περίοδο. Βέβαια, στην έκδοση αναφέρεται ότι αυτός ο τόμος αποτελεί απλώς το πρώτο κεφάλαιο από μια σειρά που ασχολείται με το παρελθόν του Ζαγκόρ, οπότε μένει να δούμε και τα επόμενα κάποια στιγμή. Από κει και πέρα, το σχέδιο είναι πολύ καλό, με ωραία παρουσίαση των τοπίων και των διαφόρων σκηνών δράσης, καθώς επίσης και με αρκετά ζωντανά χρώματα. Όπως είπα, όμως, διάβασα τον τόμο πολύ γρήγορα και δεν μπορώ να πω ότι χόρτασα. Πάντως πέρασα ωραία όσο κράτησε!

 

8/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6944
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Συμφωνω για τον μικρό αριθμό σελίδων.

 

Καλό είναι να κυκλοφορούν δύο τρία τεύχη μαζί από το συγκεκριμένο storyline όπως έγινε στο Μιστερ Νο για να είναι πιο χορταστικό στην ανάγνωση

 

Επίσης θα ήθελα προσωπικά ιστορίες του Ζαγκόρ ακόμα και ασπρόμαυρες από τον λεγόμενο atlantis cycle που κράτησε περίπου 20 χρόνια 1990-2010 σε σενάρια κυρίως του Boselli αλλά και λίγα του Burrattini..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Έπεσε "Η Αρχή" στα χέρια μου χωρίς να έχω διαβάσει τα προηγούμενα. Δεν ήταν κακό, αρκετά ευανάγνωστο, όχι πολύ χορταστικό όμως. Προσωπικά δεν θεωρώ ότι μου προσέφερε κάτι τρομερό, αλλά λογικά φταίει που δεν έχω ξαναδιαβάσει Ζαγκόρ. Αν και το σενάριο είναι στοιχειώδες ως προς τα συστατικά και τη ροή του, δεν αφήνει και πολλά περιθώρια να το κακολογήσεις επειδή εκτυλίσσεται άμεσα και χωρίς περικοπές. Μένω σε αυτό και στην ατμόσφαιρα που καταφέρνει να χτίσει σε τόσο λίγη έκταση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Όντως λίγες σελίδες, δεν σε αφήνουν να το χορτάσεις.

 

Διαβάζοντας την εισαγωγή λέει ότι ο τόμος αυτός είναι το πρώτο κεφάλαιο από 6 συνολικά, οπότε πρέπει να περιμένουμε άλλα πέντε κεφάλαια (τεύχη) που θα ρίξουν φως στο παρελθόν του ήρωά μας.

Οπότε σου αφήνει μια γεύση προσμονής για τα επόμενα για να δεις πως έφτασε ως εδώ που έφτασε και πως έγινε αυτό που είναι σήμερα "το πνεύμα με το τσεκούρι"

 

ΥΣ. Πιστεύω και ελπίζω τα επόμενα τεύχη να είναι η συνέχεια της ιστορίας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   32408
  • Achievement Points:  4319
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά στην προηγούμενη έκδοση του Ζαγκόρ είχαμε καλύτερες ιστορίες("Η Αρχαία Κατάρα", "Φαντάσματα για τον Ντίγκινγκ Μπιλ", "Ο Καταραμένος Θησαυρός" κτλ).
Αδυνατώ να πιστέψω ότι δεν υπάρχουν άλλες τέτοιου ή ανώτερου επιπέδου.

Μέχρι στιγμής μόνο το 1ο τεύχος μ΄άρεσε. Το 2ο πολύ μέτριο και το 3ο δεν το πήρα καν γιατί έχουμε πήξει σε ιστορίες με το origin του ήρωα.
Αν συνεχίσει έτσι η σειρά δεν θα την ακολουθήσω :blush2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Η αρχή, για αρχή έχει αρκετά καλό σκίτσο, και το ατζούμπαλο, μη γραμμικό στήσιμο των καρέ το βοηθά. Η ίδια η ιστορία όμως είναι μάλλον ό,τι πιο αδιάφορο έχει να δείξει η τρίτη τετράδα. Άλλη μια ιστορία για το παρελθόν του ήρωα, μας δείχνει το πώς και το γιατί ο ήρωας ορφάνεψε και γνωρίστηκε με τον περιπλανώμενο Φίτζι. Αφενός το ότι η ιστορία δεν έχει καμία έκπληξη για τον αναγνώστη (ακόμα και τον αναγνώστη που σαν κι εμένα δεν είναι και τόσο εξοικειωμένος με τον ήρωα), αφετέρου το σχετικά μικρό της μέγεθος που δεν επιτρέπει την δημιουργία χαρακτήρων με βάθος και επιβάλλει την υπερβολική χρήση της σύμπτωσης σαν κινητήριας δύναμης του μύθου (τόσες συμπτώσεις σε 60 σελίδες κόμικ δεν νομίζω να έχω ξαναδεί). Τέλος πάντων για εμένα ήταν ένα σχετικά καλοσχεδιασμένο αδιάφορο κόμικ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαβάστηκε κι αυτό. :)

 

Θα συμφωνήσω ότι ήταν ένα εξαιρετικά μικρό σε έκταση ανάγνωσμα, αλλά έχω την εντύπωση ότι πρόλαβε να πει χωρίς βιασύνες αυτά που ήθελε (να αποκαλύψει το μυστικό του πατέρα του Ζαγκόρ, αλλά και την σχέση του με τον Σόλομον Κίνσκυ). Μιλάμε για ένα σενάριο που πιάνεται από την “Δικαιοσύνη του περιπλανώμενου Φίτζι” και την διανθίζει με περισσότερες “λεπτομέρειες”, δίνοντάς της περισσότερη έκταση. Το πρωτότυπο είναι ότι, ενώ στην “Δικαιοσύνη” βλέπουμε τα γεγονότα μέσα από τα μάτια (και τις περιγραφές) του Ζαγκόρ, εδώ η ροή των γεγονότων παρουσιάζεται στον αναγνώστη μέσω του Μάικ Ουίλντινγκ, του πατέρα του ήρωά μας. Η πλοκή έχει την απαιτούμενη δράση και είναι πάνω-κάτω γνώριμη για τους γνώστες. Δεν κρύβει μεγάλες εκπλήξεις, ενώ έχει και την προβλεπόμενη τραγική κατάληξη. :( Ο Ζαγκόρ δεν ήταν εκείνος που έκλεψε την παράσταση, καθώς δεν μονοπώλησε τον ρόλο του πρωταγωνιστή. Γενικά μου άρεσε, αλλά νομίζω ότι θα με κουράσουν άλλα πέντε επεισόδια με origin. Είδαμε την “γέννηση” του χαρακτήρα, καλό θα ήταν να συνεχίσουμε με τις (καλές) περιπέτειές του. ;)

 

Όσον αφορά το σχέδιο, το βρήκα προσεγμένο κι αποτυπώνει τις εκφράσεις αγωνίας των χαρακτήρων, αλλά και των βίαιων σκηνών, με ρεαλισμό. Τα τοπία στο background είναι δοσμένα πανέμορφα, ενώ το ίδιο μου άρεσε κι ο χρωματισμός. 

 

Η έκδοση κυμαίνεται και πάλι σε εξαιρετικά επίπεδα. :clap2: Είμαι κι εγώ από αυτούς που θα ήθελαν περισσότερα “επεισόδια”-κεφάλαια στον τόμο, για να έχουμε ένα πιο χορταστικό αποτέλεσμα. :P Εκτός από τις καθιερωμένες βιογραφίες των δημιουργών, ο παρών τόμος έχει κι ένα εκτενές συνοδευτικό άρθρο, που συν τοις άλλοις περιέχει προσχέδια και σκίτσα (μάλλον για να καλυφθούν οι λίγες σελίδες :P ). Το βρήκα χρήσιμο. Όπως και να το κάνουμε δεν είναι μία απλή ιστορία. Ήθελε κάποια προεργασία. :)

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  41
  • Reputation:   183
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1977 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Χωρίς να έχω ξανά διαβάσει ζαγκορ πήρα το δεύτερο και το τρίτο τεύχος. Και μπορώ να πω ότι μου αρεσε και θα συνεχίσω και με τα επόμενα τεύχη. :up: Η απειλή των μορμπ ήταν μία καλή πέριπετεια, το σκίτσο μία χαρά και το τρίτο τεύχος το origin του ζαγκορ μου άρεσε αρκετά μπορώ να πω έμαθα και δύο πράγματα για τον ήρωα μιας και δεν είχα την παραμικρή ιδέα για το τι εστί ζαγκορ. :thinking: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64279
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Προστέθηκε το εξώφυλλο/οπισθόφυλλο του 4ου τόμου που μόλις κυκλοφόρησε

 

ZAGORMIKROSIROS_0004.jpgZAGORMIKROSIROS_0004z.jpg

 

:valt:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το τέταρτο τεύχος του Ζαγκόρ (δεύτερο του νέου ορίτζιν του ήρωα) περιλαμβάνει 2 τεύχη της ιταλικής σειράς (σε αντίθεση με το τρίτο που περιείχε μόνο ένα). αυτό σημαίνει ότι οι σελίδες είναι πλέον 130 αντί 74 (και οι σελίδες κόμιξ είναι 120 αντί 60), αυτό βέβαια έχει σαν επακόλουθο και μια αύξηση της τιμής στα 7,90 αντί 5,90, που το θεωρώ λογικό και το προτιμώ προκειμένου να είναι πιο χορταστικό το τεύχος. Ένα μείον όμως είναι το γεγονός ότι το καθένα από τα 2 τεύχη που απαρτίζουν τον τόμο έχει διαφορετικό σχεδιαστή. Λεπτομέρειες για τα της ιστορίας όταν διαβαστεί :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  115
  • Reputation:   695
  • Achievement Points:  216
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3334 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

To πήρα σήμερα αλλά δεν πρόλαβα να το διαβάσω, αυτή η ιστορία έχει ξαναδημοσιευτεί σε παλαιότερο τεύχος?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Όχι είναι καινούρια. Και στην Ιταλία το 2019 εκδόθηκε. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4299 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ο όρκος

 

Ο τόμος αυτός περιέχει το δεύτερο και το τρίτο τεύχος της νέας σειράς που ασχολείται με το παρελθόν του Ζαγκόρ. Ουσιαστικά βλέπουμε τη συνέχεια από το σημείο που τελείωσε η ιστορία στον προηγούμενο τόμο ("Η αρχή"). Λοιπόν, πρόκειται για έναν σαφώς πιο χορταστικό τόμο, από τη στιγμή που περιέχει δυο τεύχη και είναι διπλάσιος σε μέγεθος. Μαθαίνουμε πολλά σημαντικά πραγματάκια για τα παιδικά και νεανικά χρόνια του Ζαγκόρ, αλλά και για τον Περιπλανώμενο Φίτζι. Η δράση είναι κάμποση και χορταστική, ενώ υπάρχουν και εκπλήξεις στην πλοκή. Από κει και πέρα, το σχέδιο διαφέρει από τεύχος σε τεύχος, γιατί οι σχεδιαστές είναι διαφορετικοί, όμως μπορώ να πω ότι και τα δυο μου άρεσαν στον ίδιο βαθμό. Αρκετά ζωντανές και δυναμικές οι σκηνές δράσης, ρεαλιστική αποτύπωση των τοπίων και των διαφόρων σκηνικών, οπότε δηλώνω ικανοποιημένος και σε αυτόν τον τομέα. Γενικά, πρόκειται για έναν καλό τόμο, που πιστεύω ότι θα ικανοποιήσει σε μεγάλο βαθμό τους λάτρεις του Ζαγκόρ. 

 

8.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Υπάρχει ένα λάθος στην εισαγωγή του Ζαγκόρ: Ο Όρκος.

"Αντιθέτως, αυτός που γνωρίζει τα πάντα, είναι ο δικηγόρος Τζούλιους Σάμερσκεϊλ, που υπερασπίστηκε τον Ουίλντινγκ στο στρατοδικείο, όταν ακόμα ο Πατ φορούσε τη στολή του αξιωματικού."

Έπρεπε να γράφει Μάικ αντί για Πατ, αφού ο Πάτρικ είναι ο Ζαγκόρ.

IMG_20191031_020434.thumb.jpg.e8cf3824297154f9dfc64a2283220508.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  115
  • Reputation:   695
  • Achievement Points:  216
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3334 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

μπραβο παρατηρητικοτητα! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Όπως και στο 4ο τεύχος του Μίστερ Νο, ο 4ος Ζαγκόρ είναι το δεύτερο  μέρος της νέας εξιστόρησης της προέλευσης του ήρωα. Ενώ όμως στο Μίστερ Νο έχουμε μία εντελώς νέα αφήγηση και ο ήρωας τοποθετείται σε νέο πλαίσιο και νέο ιστορικό περιβάλλον,  εδώ έχουμε ένα νέο (ενδεχομένως λεπτομερέστερο αλλά πάντα) αναμάσημα της ίδιας επαναλαμβανόμενης και τετριμμένης εξιστόρησης για εκείνο το καημένο το ορφανό που το περιμάζεψε και το ανέθρεψε  ο Φίτζι. Η ιστορία ήδη γνωστή ακόμα και σε μένα που δεν είμαι βαθύς γνώστης του χαρακτήρα, με τις όποιες προσθήκες τόσο ανέμπνευστες και αδιάφορες που δένουν αρμονικά με τα γνωστά ορόσημα της ιστορίας του Ζαγκόρ σε ένα αδιάφορο σύνολο.

 

Σε σχέση με τον 3ο τόμο έχει περισσότερες σελίδες καθώς περιέχει 2 κεφάλαια αντί για 1, όμως αφενός είναι πολύ μέτριο σαν δουλειά, αφετέρου ο ίδιος εκδότης κατά τα τελευταία χρόνια έχει εκδώσει πάρα πολλές ιστορίες σχετικά με το ορίτζιν του Ζαγκόρ οπότε το ίδιο το θέμα με  έχει κουράσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η εξιστόρηση των σκληρών παιδικών αναμνήσεων του ήρωα συνεχίζεται, καθώς η αρχή της ιστορίας ξεκινάει με εκείνον να κλαίει πάνω από τους τάφους των γονιών του και να ορκίζεται εκδίκηση. Ουσιαστικά το πρώτο μέρος αυτού του τόμου θα μας δείξει την πορεία του Ζαγκόρ προς την εφηβεία, ενώ το δεύτερο είναι μία μάχη στο παρελθόν του Περιπλανώμενου Φίτζι. Το πρώτο μέρος, λοιπόν, έχει περισσότερο επεξηγηματικό χαρακτήρα, ενώ το δεύτερο δημιουργεί ένταση και χτίζει ένα κλίμα γουέστερν. Σαν ιστορία μού άρεσε. Είναι φανερό ότι έχει γίνει τρομερή δουλειά στο στήσιμο του Βίου & της πολιτείας του Ζαγκόρ, ενός δημοφιλούς χάρτινου ήρωα, με κάθε πιθανή κι απίθανη λεπτομέρεια. Αυτό, όμως, που θεωρώ κάπως περιττό είναι οι τόσες λεπτομέρειες των ζωών κάποιων δευτερευόντων χαρακτήρων, όπως πχ η Χέλενα ή ο Τζόνας Μπλουμ. Από εκεί και πέρα, όλοι οι χαρακτήρες που παρατίθενται είναι χρήσιμοι και συμβάλλουν (άλλος λίγο, άλλος περισσότερο) στην διαμόρφωση της ζωής του πρωταγωνιστή. Η πλοκή έχει καλή σκηνοθεσία. Ξεκινάει με κύριο μέλημά της να περάσει στον αναγνώστη την λύπη και την οργή που νιώθει ο Ζαγκόρ για να συνεχίσει, όσο περνούν οι σελίδες, πιο δυναμικά με αποκορύφωμα το φινάλε. Ο συγγραφέας μπλέκει αριστοτεχνικά το παρόν με το παρελθόν χωρίς να κουράζει και παράλληλα φροντίζει να εισάγει και λίγα στοιχεία splatter. Και μιας και το ανέφερα, έχω την εντύπωση ότι σε αυτή την ιστορία έχουμε τις πιο σκληρές σκηνές (αληθοφανείς πυροβολισμοί, χτυπήματα με τσεκούρι, διαμελισμοί) που έχουμε δει σε δουλειά του Ζαγκόρ. Αποδίδεται ρεαλιστικά η καθημερινότητα της εποχής, κάτι που μου αρέσει. :)

 

Το σχέδιο και στις δύο ιστορίες είναι αριστοτεχνικό και φανερώνει το ταλέντο των δημιουργών. Αν και διαφορετικοί, οι δουλειές τους έχουν συνέχεια και δύσκολα αντιλαμβάνεται κάποιος την διαφορά. Τον όλο ρεαλισμό ενισχύουν τα λεπτομερέστατα backgrounds, καθώς και η μεγάλη ποικιλία χρωμάτων. Ίσως, όμως, να ήθελα περισσότερο φως όπου χρειάζεται.

 

Κανένα παράπονο από την έκδοση. Το χαρτί είναι πολύ καλό, το εξώφυλλο σχετικά παχύ και η κόλληση στιβαρή κι ανθεκτική. Μπόλικα τα εξτραδάκια. Για αρχή έχουμε μερικά σύντομα αλλά περιεκτικά βιογραφικά των δημιουργών, για να ακολουθήσει μία εισαγωγή - περίληψη των γεγονότων που προηγήθηκαν, επιμελημένη από τον Moreno Burattini. Όλα αυτά στην αρχή του τόμου. Στο τέλος, ο αναγνώστης θα βρει σκίτσα τριών από τους "δεύτερους" χαρακτήρες της ιστορίας, φιλοτεχνημένα από τους Mauro Laurenti και Walter Trono, καθώς και δύο λόγια γι'αυτούς.

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64279
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Προστέθηκε ο 5ος τόμος που μόλις κυκλοφόρησε με 196 σελίδες και τιμή 12,50€ ZAGORMIKROSIROS_0005.jpg  ZAGORMIKROSIROS_0005z.jpg

 

:valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5452 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

ανεβαινουν οι σελιδες και η τιμη γεωμετρικα απο τευχος σε τευχος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αμάν, στα ουράνια πήγε η τιμή! Και μόλις την Παρασκευή αγόρασα το "Mister No"! Τι να κάνουμε..ας έρθει με το καλό στα περίπτερα και θα το τιμήσω και αυτό!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το Ζάγκορ του Ιουνίου με μερικές σελίδες προανάγνωσης:

 

https://shop.sergiobonelli.it/zagor/2019/06/21/albo/la-vendetta-di-gambit-1004862/

 

129 σελίδες αυτή τη φορά οπότε η τιμή θα ξεφουσκώσει λιγάκι. Καλοκαίρι θα είναι να πάρουμε και κανά καρπούζι με τα ρέστα.:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   32408
  • Achievement Points:  4319
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 ώρα πριν, MARIELOS είπε:

Το Ζάγκορ του Ιουνίου με μερικές σελίδες προανάγνωσης:

 

https://shop.sergiobonelli.it/zagor/2019/06/21/albo/la-vendetta-di-gambit-1004862/

Πολύ κείμενο βλέπω.
Δύσκολη δουλειά για τον μεταφραστή :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4299 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ο ήρωας του Ντάρκγουντ

 

Ο συγκεκριμένος τόμος περιέχει το τέταρτο, το πέμπτο και το έκτο τεύχος της σειράς που ασχολείται με το παρελθόν του Ζαγκόρ. Λοιπόν, έχουμε να κάνουμε με έναν απόλυτα χορταστικό και ψυχαγωγικό τόμο, γεμάτο δράση, φοβερά σκηνικά και ωραία τοπία. Σ'αυτόν τον τόμο ο νεαρός Ζαγκόρ βρίσκει τα... πατήματά του για τα καλά, όντας ομολογουμένως αρκετά αιμοδιψής και βίαιος. Από τη μια για να πάρει επιτέλους την εκδίκησή του για τον τραγικό θάνατο των γονιών του, από την άλλη για να εδραιώσει τη φήμη του στο Ντάρκγουντ σαν ο υπεύθυνος για την ειρήνη στην περιοχή, σίγουρα είναι υποχρεωμένος να δείξει ένα σκληρό πρόσωπο. Όσον αφορά το σχέδιο, είναι πραγματικά χάρμα οφθαλμών, με δυναμικές και κινηματογραφικές σκηνές δράσης, υπέροχα τοπία και ζωντανά χρώματα. Γενικά πρόκειται για μια ώριμη περιπετειώδη ιστορία που αν μη τι άλλο θα ικανοποιήσει και θα χορτάσει τους λάτρεις του Ζαγκόρ. Προσωπικά δηλώνω πολύ ευχαριστημένος, γι'αυτό και τα πέντε αστεράκια.

 

9.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η λεπτομερής εξιστόρηση του Βίου και της Πολιτείας του Ζαγκόρ συνεχίζεται κι ολοκληρώνεται με το παρόν τεύχος, το οποίο φιλοξενεί τα τρία τελευταία κεφάλαια.

 

Αν θελήσουμε να εξετάσουμε τα τεύχη-κεφάλαια ξεχωριστά, θα παρατηρήσουμε ότι το καθένα έχει εντελώς διαφορετικό χαρακτήρα και υπόσταση. Στο πρώτο, η ιστορία ξεκινάει πολύ δυνατά, με τις δυσάρεστες αναμνήσεις να πνίγουν τον ήρωά μας και την εκδίκηση να μην μπορεί να καταλαγιάσει. Χάνοντας σημαντικά πρόσωπα από δίπλα του, το μυαλό του θολώνει και σαν άλλος “Rambo”, λεηλατεί ένα ολόκληρο χωριό Ερυθροδέρμων, προκειμένου να εντοπίσει τον δολοφόνο των γονιών του. Τότε είναι που θα μάθει μερικές αλήθειες που θα τον πληγώσουν πολύ περισσότερο από ένα βέλος ή μία σφαίρα. Σε αυτό το κεφάλαιο, λοιπόν, ο Ζαγκόρ δεν έχει αποκτήσει την ωριμότητα με την οποία τον γνωρίσαμε. Είναι ακόμα ένα πληγωμένο παιδί, που γνωρίζει την τέχνη του πολέμου και της επιβίωσης. Αυτό, όμως, που δεν ξέρει είναι η θέση του στον κόσμο. Γενικά μου άρεσε πολύ αυτό το κεφάλαιο. Έβγαζε έντονα συναισθήματα, είχε δυνατές σκηνές δράσης και θανάτου, που δεν μασούσαν τα λόγια τους και χολιγουντιανή πλοκή. Το αρνητικό είναι ότι σχεδόν όλη την αφήγηση την έχουμε (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) ξαναδεί. Σχεδιαστικά έχει γίνει εξαιρετική δουλειά. Το ίδιο και στο χρώμα. Χωρίς να είμαι ειδικός, ίσως να ήθελα καλύτερη διαχείριση των σκιάσεων.

 

Αυτό που χαρακτηρίζει το δεύτερο κεφάλαιο είναι το μεταφυσικό μυστήριο. Ο πρωταγωνιστής θα σώσει από βιασμό μία μικρή Ινδιάνα, η οποία θα του γνωρίσει την ύπαρξη και κατά συνέπεια θα έρθει σε επαφή με μία μεγάλη Πνευματίστρια, που θα του μιλήσει για θρύλους του παρελθόντος, για το παρόν, αλλά και για την αποστολή που θα επιτελέσει ο Ζαγκόρ στην ενήλικη ζωή του. Να προσπαθήσει, δηλαδή, να διατηρήσει την ηρεμία και την αρμονική συμβίωση των λευκών με τους Ινδιάνους στην περιοχή. Εδώ ο αναγνώστης θα βρει μία παραφυσική δομή, που ίσως να τον αποτρέψει από την απόλαυση του κεφαλαίου, κάτι που συνέβη με εμένα. Δεν μπορώ να πω ότι γοητεύτηκα να βλέπω αιμοβόρα κι ανθρωποφάγα τέρατα σε ιστορία του Ζαγκόρ. Ένιωσα ότι διάβαζα Κόναν. :P Για να πω την αλήθεια, το παρόν κεφάλαιο το βρήκα φλύαρο και περιττό για τον μύθο. Από τον εικαστικό τομέα δεν έχω κανένα παράπονο. Το σχέδιο είναι αξιόλογο και μας χαρίζει ρεαλιστικές σκηνές τόσο στα πρόσωπα, όσο και στα τοπία. Ειδικά τα πρόσωπα των θηλυκών χαρακτήρων, μου έφεραν στον νου την τεχνική του Manara! :clap2:

 

Και φτάνουμε στο τελευταίο κεφάλαιο της ιστορίας, εδώ που ο φίλος μας θα μάθει για την τραγική απώλεια ενός μέντορά του και θα έρθει ξανά σε επαφή με τους Σάλιβαν, τον περιπλανώμενο θίασο. Πριν από αυτό, η άσχημη μοίρα, θα φέρει στα χέρια του το πιστόλι, που θα τον συντροφεύει από εδώ και πέρα μαζί με το θρυλικό τσεκούρι του. Οι Σάλιβαν, λοιπόν, θα γίνουν αιτία για την ενδυματολογική του αλλαγή και το νέο του όνομα. Επίσης, θα φροντίσουν να δημιουργήσουν την “μαγεία”, με την οποία ο πρωταγωνιστής θα κάνει την εμφάνισή του στην σύναξη των Ινδιάνων, μία κίνηση που τον εδραιώνει, πλέον, στο πάνθεον των θρύλων και τον κάνει τον ήρωα που όλοι αγαπήσαμε. Κι εδώ έχουμε να κάνουμε με μία πλοκή που αποτελείται από δυνατές σκηνές, όμορφες συγγραφικά, που εξηγούν σε μεγάλο βαθμό, την τελική μορφή του Ζαγκόρ. Δυστυχώς, όμως, κι εδώ ο “διαβασμένος” αναγνώστης, θα βρει πολλά στοιχεία που έχει ξαναδιαβάσει κατά καιρούς. Κι εδώ το σχέδιο είναι εξαιρετικό. Και μου κάνει τρομερή εντύπωση, το γεγονός ότι ενώ τα κεφάλαια είναι επιμελημένα από διαφορετικούς καλλιτέχνες, εντούτοις το τελικό οπτικό αποτέλεσμα δεν παρουσιάζει σημαντικές διαφορές. Πολλά μπράβο. :respect:

 

Για να κλείσω (γιατί πολύ σας κούρασα :P ) να πω ότι πέρασα φανταστικά με την εξιστόρηση του origin του χαρακτήρα, αλλά ανυπομονώ να τον δω και σε άλλες ιστορίες. Άλλωστε ο δρόμος, μόλις άνοιξε. ;)

 

Η έκδοση είναι, γι’ ακόμα μία φορά, ένα κόσμημα για την κάθε βιβλιοθήκη. Η κόλληση είναι γερή και είχε περισσότερες σελίδες αυτή την φορά να κρατήσει, ενώ η ποιότητα του χαρτιού, τόσο στα εξώφυλλα, όσο και στις εσωτερικές σελίδες, είναι εξαιρετική, δίνοντας ζωντάνια στα χρώματα με την επαγγελματική εκτύπωση. Στα έξτρα ο αναγνώστης θα βρει τα βιογραφικά όλων των συντελεστών, επιμελημένα από τον Γαβριήλ Τομπαλίδη, μία εισαγωγή από τον Moreno Burattini για το τι έχουμε δει μέχρι τώρα, καθώς και πέντε σκίτσα (μετά το πέρας της ιστορίας) μερικών βασικών χαρακτήρων (καλών και κακών) που πλαισιώνουν τον πρωταγωνιστή. Μία χαρά! :)

 


:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  382
  • Reputation:   3467
  • Achievement Points:  554
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5737 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Εξωφυλλο-οπισθοφυλλο του 6ου τομου ZAGORMIKROSIROS_0006.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4299 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Η εκδίκηση της Γκάμπιτ

 

Ωραίος και αυτός ο τόμος, οπωσδήποτε ψυχαγωγικός και ενδιαφέρων, αν και η αλήθεια είναι ότι έχω διαβάσει και καλύτερες ιστορίες με πρωταγωνιστή τον αγαπημένο μου Ζαγκόρ. Όπως και να'χει, απόλαυσα δράση και ένταση, με την πλοκή να κρύβει και μια-δυο εκπλήξεις στο τέλος, ενώ όσον αφορά το σχέδιο μου φάνηκε πάρα πολύ όμορφο, με ρεαλιστική αποτύπωση σκηνικών και τοπίων, καθώς επίσης και με κάποια εξαιρετικά "κινηματογραφικά" πλάνα. Επίσης τα χρώματα θα έλεγα ότι είναι πολύ ζωντανά και απολύτως ταιριαστά με το σχέδιο. Εννοείται ότι πέρασα τέλεια την ώρα μου και ήδη ανυπομονώ να κυκλοφορήσει ο επόμενος τόμος της υπέροχης αυτής σειράς.

 

8/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Είναι εξαιρετικά σπάνιο φαινόμενο να με απογοητεύσει ιστορία με πρωταγωνιστή τον Ζαγκόρ, ακόμα κι όταν ο φίλος μας τα βάζει με μεταφυσικά στοιχεία. Οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να μην μου αρέσει κι αυτή η ιστορία. :)

 

Αν θέλαμε να χαρακτηρίσουμε το συγκεκριμένο σενάριο, θα το αποκαλούσαμε σαν ένα καθαρόαιμο καουμπόικο. Έχει όλα τα στοιχεία που θα μπορούσαν να φουντώσουν το ενδιαφέρον ενός λάτρη των γουέστερν, εμού συμπεριλαμβανομένου. Ο Ζαγκόρ στέκεται αξιοπρεπώς, αλλά δεν είναι εκείνος που μονοπωλεί την υπόθεση. Με την συμμετοχή του εδώ δείχνει (γι’ ακόμα μία φορά) τον αλτρουισμό του και δεν διστάζει να τείνει χείρα βοηθείας σε μία φίλη. Εκεί που θα πρέπει να σταθούμε είναι στην παρουσία των γυναικείων χαρακτήρων στην ιστορία, που δεν συνηθίζεται σε μεγάλο βαθμό στις αντίστοιχες του ήρωα. Μιλάμε για ούτε μία, ούτε δύο, αλλά για τρεις πανέμορφες κυρίες, που η κάθε μία διαδραματίζει τον ρόλο της, τον οποίο δεν θα τον λέγαμε δευτεροκλασάτο. Πρωτοτυπία, επίσης (όπως μαρτυρά και η εισαγωγή του τεύχους), είναι και η ερωτική ατμόσφαιρα που δημιουργείται, τόσο στο παρόν, όσο και σε αναφορές στο παρελθόν. Η κεντρική ηρωίδα, η Γκάμπιτ, μία χειραφετημένη γυναίκα, γοητεύει τον αναγνώστη με την παρουσία της, τόσο σε εμφάνιση, όσο και σε κίνητρο. Είναι μία κοπέλα της πιάτσας, που ξέρει να φυλάσσεται από κακοτοπιές, πολύ πληγωμένη και με έντονη την δίψα της για εκδίκηση, γεγονός που δεν θα την σταματήσει πουθενά. Ένα πραγματικά ελεύθερο πνεύμα, που αξίως έδωσε το όνομά της στον τίτλο της ιστορίας. :clap2:

 

Όσον αφορά την πλοκή και την ατμόσφαιρα που ο συγγραφέας θέλει να περάσει στο κοινό, μπορώ να πω ότι είναι άκρως προσεγμένη και με όμορφη σκηνοθετική άποψη. Είναι σφιχτοδεμένη, δεν χαλαρώνει και φροντίζει σε κάθε σελίδα να μην φλυαρεί, αλλά να μας δίνει πάντα κάτι νέο. Υπάρχουν αρκετές σκηνές με ανατροπές, με κορυφαίες την αποκάλυψη του χαρακτήρα του Raven, καθώς επίσης και την αποκάλυψη μίας μεγάλης, θλιβερής αλήθειας στο τέλος. Οι σκηνές δράσης δεν λείπουν, δίνουν την απαραίτητη αγωνία και φυσικά ενισχύουν το κλίμα της Άγριας Δύσης. Κι ερχόμαστε στο μεγαλοπρεπές φινάλε, το οποίο κλείνει με άψογο τρόπο την ιστορία, καθώς, εκτός από ένταση, υπάρχουν μεγάλες ανατροπές, που βάζουν τους ήρωές μας σε διλήμματα. Αυτό που εκτίμησα είναι το γεγονός ότι οι πρωταγωνιστές δεν είναι άκαμπτοι και προσηλωμένοι στα θέλω τους, αλλά αλλάζουν χαρακτήρα και συμπεριφορά, όσο κυλούν οι σελίδες. Προσωπικά πιστεύω ότι το συγκεκριμένο σενάριο, θα μπορούσε κάλλιστα να σταθεί και με κάποιον άλλο πρωταγωνιστή του χώρου των γουέστερν, όπως πχ ο Τεξ, ο Μπλούμπερι κ.ά.. Γενικά η ιστορία μού έβγαζε κάτι κλασικό και “ρετρό”, όπως τα σενάρια που όλοι αγαπήσαμε. Σίγουρα αν δεν διάβαζα ότι έχει δημιουργηθεί το 2019, δεν θα μπορούσα να το προβλέψω μόνος μου. :P Εν κατακλείδι και για να μην μακρηγορώ, την βρήκα μία πολύ καλή ιστορία γουέστερν, που δίνει ιδιαίτερη βαρύτητα στο γυναικείο φύλο. Αξίζει, νομίζω, να διαβαστεί από τους λάτρεις του Ζαγκόρ και των καουμπόικων. :)

 

Πάμε τώρα και στο σχέδιο, το οποίο και βρήκα χάρμα οφθαλμών! :wow: Οι χαρακτήρες είχαν λεπτομέρειες (ιδίως το “ασθενές” φύλο :love2: ), το ίδιο και η απόδοση των τοπίων. Αυτό το στυλ, σε συνδυασμό με τον πανέμορφο χρωματισμό, συνέθεταν ένα αποτέλεσμα με αυτοπεποίθηση και ρεαλισμό. Ό, τι πρέπει για ένα τέτοιο σενάριο. :clap2: 

 

Η εκδοτική αποδεικνύει, για πολλοστή φορά, ότι σέβεται τον αναγνώστη κι αγαπάει αυτό που κάνει. Το τομάκι είναι πραγματικό στολίδι για κάθε βιβλιοθήκη. Χαρτί και δέσιμο στα υψηλά επίπεδα που μας έχει καλομάθει η “Μικρός Ήρως”, το ίδιο και η υπέροχη εκτύπωση. :respect: Στα εξτραδάκια, εντύπωση δημιουργεί η έλλειψη των καθιερωμένων βιογραφικών σημειωμάτων των συντελεστών, ενώ εκτός από ένα εναλλακτικό εξώφυλλο, εξίσου όμορφο με το αρχικό, ο αναγνώστης θα βρει μία εισαγωγή, επιμελημένη από τον Moreno Burattini. Η εισαγωγή αυτή δεν αναφέρεται εξ ολοκλήρου στην ιστορία, αλλά επέχει θέση ενός άτυπου ντοκιμαντέρ που πραγματεύεται το ερωτικό στοιχείο στο σύμπαν του Πνεύματος με το τσεκούρι και των γυναικών που στάθηκαν σταθμοί στην ζωή του. Πολύ καλή έρευνα! :)

 


:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

το επόμενο τευχος θα ειναι μυθικο!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.