Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΖΑΓΚΟΡ
Σενάριο/Kείμενα:
Giorgio Giusfredi
Σχέδιο:
Μario Laurenti
Σχέδιο εξωφύλλου:
Alessandro Picinelli
Hμερ. έκδοσης:
01-10-2018
Εξώφυλλα:
18 + 18 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
18
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Γουέστερν,Περιπέτεια
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
132
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ιταλική
ISBN:
978-618-5362-15-7
Ονομαστική τιμή:
7,90€
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

ZAGORMIKROSIROS_0001.jpg  ZAGORMIKROSIROS_0002.jpg  ZAGORMIKROSIROS_0003.jpg  ZAGORMIKROSIROS_0004.jpg

 

 

  Η κυκλοφορία του πρώτου graphic novel με θεμα τις ιστορίες του θρυλικού Ζαγκόρ από την εκδοτική Μικρός Ήρως είναι γεγονός !! 

 

Πρόκειται για την ιστορία ¨Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙΠΛΑΝΩΜΕΝΟΥ ΦΙΤΖΙ" η οποία πολύ πρόσφατα (Αυγουστος 2018 ) κυκλοφόρησε στην Ιταλία από τον εκδοτικό οίκο Bonelli .

Δημιουργοί είναι οι Giorgio Giusfredi στο σενάριο και Μario Laurenti στο σχέδιο ,οι οποίοι εκπροσωπούν τη νέα γενιά καλλιτεχνών του οίκου.

Το εξώφυλλο υπογράφει ο Alessandro Picinelli  ο οποίος από το 2016 διαδέχθηκε τον μεγάλο G.Ferri στο σχεδιασμό εξωφύλλων  του τίτλου Ζαγκόρ .

Η ιστορία προσθέτει ένα ακόμα κομματι του παζλ που αφορά στο παρελθόν του ήρωά μας στα χρόνια της εφηβείας του .

Και μας δίνει περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον χαρακτήρα του Περιπλανώμενου Φιτζι (Ναθάνιελ Φιτζέραλντσον),

ο οποίος υπήρξε κάτι σαν θετός πατέρας και μέντορας του Ζαγκόρ μετά το χαμό των γονιών του .

Το σενάριο έχει πατήσει σε μεγάλο βαθμό πάνω στο έργο του Victor Hugo "O Άνθρωπος που γελά" .

Πολύ δυνατό ,με καλοφτιαγμένες εναλλαγές ανάμεσα στο παρελθόν και το παρόν .Το σκίτσο επίσης καλό αν και έχει διαφοροποιηθεί σε μεγάλο βαθμό από  αυτό του  "δάσκαλου" G.Ferri .

 

Στα της έκδοσης τώρα.

(Ημι)σκληρο εξώφυλλο , καλής ποιότητας χαρτί το οποίο "ζωντανεύει" τα ωραία χρώματα της ιστορίας ,διαστάσεις 17χ 24 με μεγάλα καρέ 1 ή 2 ανα γραμμή που αναδεικνύουν το σκίτσο και κάνουν την ανάγνωση πολύ άνετη και ευχάριστη .

Εχει 132 σελίδες με πρόλογο του Λευτέρη Ταρλαντέζου και σύντομα βιογραφικά των δημιουργών του.

Στο οπισθόφυλλο μπορούμε να διαβάσουμε πληροφορίες για τον ήρωα και μια  μικρή εισαγωγή στην ιστορία .

 

Με το τεύχος αυτό (και τα άλλα 3 Τεξ, Ντύλαν Ντογκ, Μίστερ Νο) η Μικρός Ήρως  κάνει το πρώτο της βήμα στις εκδόσεις graphic novel  και μια σημαντική στροφή από τα κόμικ περιπτέρου σ αυτά των βιβλιοπωλείων .Μια κίνηση κατά την ταπεινή μου άποψη επιβεβλημένη για την ίδια της την επιβίωση ,καθώς όλοι ξέρουμε ότι η πορεία των εκδόσεων περιπτέρου είναι διαρκώς  φθίνουσα .

Τα κόμικ φυσικά θα βρίσκονται και σε περίπτερα εκτός από τα επιλεγμένα σημεία πώλησης (μέσα σ αυτά και η ΛΕ.ΦΙ.Κ μας !! ). 

H περιοδικότητα των εκδόσεων θα είναι 4 τεύχη ανα τετράμηνο (ενα για καθε ήρωα) παντα με αυτοτελείς ιστορίες. 

Η αρχική τιμή του είναι 7,90 .

 

Προσωπικά νοιώθω μεγάλη χαρά που θα μπορώ μετά τη διακοπή κυκλοφορίας του μηνιαίου Ζαγκόρ να διαβάζω ξανά ιστορίες του αγαπημένου μου ήρωα και μάλιστα μια ανθολογία των καλύτερων από αυτές, σε μια έκδοση "πολυτελείας " στα Ελληνικά .

Κατι που δεν είχαμε ποτέ στο παρελθόν στη χώρα μας για τον συγκεκριμένο χαρακτήρα.

Εύχομαι να είναι καλοτάξιδο και να μας κρατήσει συντροφιά για αρκετό διάστημα . 

===

Οι πρώτες σελίδες του κόμικ

page_2.jpgpage_3.jpgpage_4.jpgpage_5.jpgpage_6.jpgpage_7.jpgpage_8.jpg

 

Ευχαριστούμε για τα υπόλοιπα εξώφυλλα τους GreekComicFan, james768, φλοκ & hudson.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Retroplaymo changed the title to ΖΑΓΚΟΡ
  • φλοκ featured και unfeatured this θέμα

  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

@φλοκ 2 μικροδιορθώσεις - παρατηρήσεις. Αρχικά, το όνομα της καταχώρησης μήπως θα ήταν καλύτερο να μεταονομαστεί σε ΖΑΓΚΟΡ - GRAPHIC NOVEL; Για να ξεχωρίζει από τις προηγούμενες καταχωρήσεις Ζαγκόρ, ή αλλιώς να γίνει ΖΑΓΚΟΡ - Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙΠΛΑΝΩΜΕΝΟΥ ΦΙΤΖΥ (και με αυτό τον τρόπο πάμε για μία καταχώρηση ανά άλμπουμ). 

Δεύτερον, το graphic novel θα κυκλοφορήσει από τις 5 Οκτωβρίου στα βιβλιοπωλεία (και είναι και η επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας από την εκδοτική). Από την 1η ξεκίνησαν οι αποστολές στα σπίτια (και σε μερικά κομιξάδικα λόγου χάρην η ΛΕΦΙΚ) οπότε πιστεύω το σωστό θα ήταν 05/10/2018 για ημερομηνία κυκλοφορίας. 

 

Αυτά από εμένα, αμά θες τα λαμβάνεις υπόψιν:)

Επεξεργασία από Ionas Aggelis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Σ ευχαριστώ για τις επισημάνσεις . :thanks:

Η δευτερη θα διορθωθεί αμέσως .

Σχετικά με τον τίτλο συνηθίζουμε να βάζουμε αυτούσιο τον τίτλο του  καθε κομικ ή σειράς οπως τον αναγραφεται πανω στο τευχος  .

Το συγκεκριμενο εχει τον τίτλο ΖΑΓΚΟΡ (ο τιτλος με τον Φιτζι αναφερεται στην ιστορία).Στο επομενο τευχος θα εχει διαφορετική ιστορία με άλλο τιτλο .Αρα δεν μπορει να συμπεριληφθεί .Το 2018 το εβαλα κι αυτο καταχρηστικά για να ξεχωρίζει απο τις προηγούμενες εκδόσεις αλλα μαλλον ουτε αυτο θα έπρεπε να μπει και ήδη οι admin το αφαίρεσαν . :)

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26034
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  762
  • Reputation:   10806
  • Achievement Points:  771
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ωραια νεα:clap2:

Θα συνεχισουμε να διαβαζουμε Ζαγκορ,και μαλιστα χωρις να περιμενουμε μηνες την συνεχεια:mafia:

 

Γιατι αργεις να κανεις τον Τεξ παρουσιαση?:grr:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

1 min ago , Λύκος του Οντάριο said:

Ωραια νεα:clap2:

Θα συνεχισουμε να διαβαζουμε Ζαγκορ,και μαλιστα χωρις να περιμενουμε μηνες την συνεχεια:mafia:

 

Γιατι αργεις να κανεις τον Τεξ παρουσιαση?:grr:

Γιατι θα την κάνεις εσύ !!!!! :D

Και εχει και μια ιστοριάρα που τα σπαει !!! :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

21 λεπτά πριν, Ionas Aggelis είπε:

 

Δεύτερον, το graphic novel θα κυκλοφορήσει από τις 5 Οκτωβρίου στα βιβλιοπωλεία (και είναι και η επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας από την εκδοτική). Από την 1η ξεκίνησαν οι αποστολές στα σπίτια (και σε μερικά κομιξάδικα λόγου χάρην η ΛΕΦΙΚ) οπότε πιστεύω το σωστό θα ήταν 05/10/2018 για ημερομηνία κυκλοφορίας. 

 

13 λεπτά πριν, φλοκ είπε:

Σ ευχαριστώ για τις επισημάνσεις . :thanks:

Η δευτερη θα διορθωθεί αμέσως .

Με τόσο άτομα να το έχουν ήδη στα χέρια τους μέσω διαφόρων τρόπων, εγώ πάλι αναρωτιέμαι αν έχει νόημα να βάλουμε την 5-10 ως ημερομηνία έκδοσης. Εξάλλου ψάχνουμε πάντα την ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας και όχι απαραίτητα την ημερομηνία ευρείας κυκλοφορίας. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Την ημερομηνία πρώτης Κώστα! Και στον κινηματογράφο ως "επίσημη πρεμιέρα" και ως "έτος παραγωγής/κυκλοφορίας" καταγράφεται πάντοτε η πρώτη ημερομηνία διανομής. Ακόμη και αν είναι μήνες πριν την ευρεία διανομή στις αίθουσες, μπαίνει η πρώτη ημερομηνία που τυχόν προβλήθηκε σε κάποια χώρα, σε ένα φεστιβάλ ταινιών! Στην IMDB, στη Wikipedia και οπουδήποτε, θα παρατηρήσει κανείς (ειδικά όσοι έφτιαχναν τις δικές τους λίστες με παλαιότερα δεδομένα) ένα σωρό ταινίες που έχει πάει το έτος παραγωγής ένα χρόνο πίσω, επειδή η πρεμιέρα στις αίθουσες έγινε π.χ. τον Γενάρη και τον Δεκέμβρη του προηγούμενου έτους επιβεβαιώθηκε η διανομή της σε κάποιο φεστιβάλ (μικρό-μεγάλο δεν έχει σημασία). Εάν το γνωρίζουμε, αυτό πρέπει να επισημανθεί και να καταγραφεί.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Χθες το απόγευμα έμαθα πως είναι ήδη διαθέσιμο και στην Πρωτοπορία. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

24 λεπτά πριν, GreekComicFan είπε:

Χθες το απόγευμα έμαθα πως είναι ήδη διαθέσιμο και στην Πρωτοπορία. :)

Όντως.
Αλλά έχει μόνο 10% έκπτωση :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αν και εγώ το ανάφερε για τα περί διανομής στις 05-10

 

Και στα Anubis το ίδιο. Πάει, πέταξε το πουλάκι. Αρκετά καλομάθαμε. :) 

 

Υ.Γ. Βέβαια,  τα άλμπουμ της Μικρός Ήρως που βγήκαν τώρα, μπορείς να τα παραγγείλεις με 20% από την ΛΕΦΙΚ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 λεπτό πριν, GreekComicFan είπε:

Υ.Γ. Βέβαια,  τα άλμπουμ της Μικρός Ήρως που βγήκαν τώρα, μπορείς να τα παραγγείλεις με 20% από την ΛΕΦΙΚ. :)

Αν ήμουν Αθήνα θα με συνέφερε να τα ΄παιρνα απ΄τη ΛΕΦΙΚ.
Αλλά είμαι Θεσ/νίκη κι αν τα παραγγείλω θα έχω και τα μεταφορικά επιπλέον.
Ενώ Πρωτοπορία έχουμε κατάστημα εδώ και τα γλιτώνω.
Δεν ξέρω τι θα κάνω :thinking:
Ίσως πάρω μόνο τα Ντύλαν Ντογκ και Μίστερ Νο για αρχή και αργότερα τα άλλα.
Μπορεί να έχουν πέσει οι τιμές ως τότε :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ενδιαφέρον φαίνεται, θα αποκτηθεί (μετά τους άλλους τρεις τόμους όμως καθώς ο Ζαγκόρ μου φαίνεται μακράν ο λιγότερο ενδιαφέρων χαρακτήρας από τους τέσσερις, εννοείται ότι η πρώτη αγορά θα είναι ο αγαπημένος μου Ντύλαν Ντογκ) και εύχομαι κι εγώ καλή επιτυχία στον νέο προσανατολισμό της εκδοτικής.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω όμως είναι κάτι που ταλανίζει την ψυχούλα μου εδώ και μερικές μέρες. Τι σχέση μπορεί να έχει ο Ζαγκόρ (η εν λόγω ιστορία του Ζαγκόρ) με τον Άνθρωπο που γελά του Ουγκό; Ρωτάω ειλικρινά γιατί πραγματικά δεν μου φαίνεται και πολύ πιθανό η ιστορία να έχει πραγματική σχέση με το μυθιστόρημα, πέρα από ενδεχομένως κάποια αμυδρά στοιχεία. Οπότε όντως ακολουθεί πιστά (ή έστω ακολουθεί) το μυθιστόρημα του Ουγκό ή απλά η ιστορία έχει ένα παιδί που το μάζεψαν σαλτιμπάγκοι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

6 min ago , thor77 said:

Ενδιαφέρον φαίνεται, θα αποκτηθεί (μετά τους άλλους τρεις τόμους όμως καθώς ο Ζαγκόρ μου φαίνεται μακράν ο λιγότερο ενδιαφέρων χαρακτήρας από τους τέσσερις, εννοείται ότι η πρώτη αγορά θα είναι ο αγαπημένος μου Ντύλαν Ντογκ) και εύχομαι κι εγώ καλή επιτυχία στον νέο προσανατολισμό της εκδοτικής.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω όμως είναι κάτι που ταλανίζει την ψυχούλα μου εδώ και μερικές μέρες. Τι σχέση μπορεί να έχει ο Ζαγκόρ (η εν λόγω ιστορία του Ζαγκόρ) με τον Άνθρωπο που γελά του Ουγκό; Ρωτάω ειλικρινά γιατί πραγματικά δεν μου φαίνεται και πολύ πιθανό η ιστορία να έχει πραγματική σχέση με το μυθιστόρημα, πέρα από ενδεχομένως κάποια αμυδρά στοιχεία. Οπότε όντως ακολουθεί πιστά (ή έστω ακολουθεί) το μυθιστόρημα του Ουγκό ή απλά η ιστορία έχει ένα παιδί που το μάζεψαν σαλτιμπάγκοι;

Εχω διαβασει το νέο Ζαγκορ αλλά δεν εχω διαβασει τον Ανθρωπο που γελά .

Οποτε προσωπικα δεν μπορω να απαντήσω στην ερώτηση σου .

Καποιος που θα εχει διαβασει και τα 2 - ή εσυ ο ίδιος οταν παρεις το τευχος- θα μπορεσει να μας διαφωτισει περισσότερο .

Παντως αυτό αναφέρεται στην περίληψη στο οπισθόφυλλο του τεύχους . :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση Φλοκ. Το είδα ότι είναι στο οπισθόφυλλο και νομίζω ότι αν απλά έχει μια αμυδρή/επιφανιακή σχέση με το βιβλίο του Ουγκό (σε στιλ Στην Οδύσσεια έχουμε έναν τύπο που ταξιδεύει και συναντά κάτι περίεργους τύπους, στο Ο γύρος του κόσμου σε 80 μέρες έχουμε έναν τύπο που ταξιδεύει και συναντά κάτι περίεργους τύπους, άρα Ο γύρος του κόσμου ακολουθεί πιστά την Οδύσσεια) αυτό είναι φάουλ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Προστέθηκαν στο αρχικό ποστ οι πρώτες σελίδες του κόμικ. Τις έκανε διαθέσιμες ο εκδότης στο issuu.

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

@thor77 καθώς έχω διαβάσει το έργο του Victor Hugo, θα ομολογήσω πως η φράση "απολύτα" είναι λανθασμένη. Η ομοιότητά τους υπάρχει σε 2 σημεία. Στην ιστορία υπάρχει ένα παιδί το οποίο γεννήθηκε παραπληγικό, με ένα χαμόγελο χαραγμένο στο παραμορφωμένο πρόσωπό του (διαφορά ότι γεννήθηκε έτσι και δεν του το χάραξαν, ομοιότητα πως έχει μητέρα χειρομάντισσα). Επιπλέον, μας δείχνει την ιστορία αγάπης μεταξύ εκείνου και ενός τυφλού κοριτσιού. Το φινάλε είναι επίσης ίδιο με του βιβλίου, αλλά θα πρέπει να το ανακαλύψεις μόνο σου...:)

page_7.jpg.766588c0b209aac611db29d48b3eb658.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

spoiler για το φινάλε πορ φαβόρ :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Tο τεύχος καταχωρήθηκε και στο goodreads για όποιον ενδιαφέρεται και καταγράφει τις αναγνώσεις του εκεί. :beer: Δήμο πήρα κομμάτι του κειμένου σου για την περιγραφή με αναφορά στο παρόν θέμα, ελπίζω να μην σε πειράζει. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Από την πρώτη τετράδα του νέου εκδοτικού πονήματος του "Μικρού Ήρωα" διάλεξα να διαβάσω πρώτο τον αγαπημένο μου πλέον Ζαγκόρ. :) 

 

Και μόνο ότι η ιστορία είναι πολλών σελίδων και φυσικά αυτοτελής,κάνει το πρώτο βήμα στο να συμπαθήσουμε αυτήν την δουλειά. Όσον αφορά το σενάριο,προσωπικά το βρήκα αξιόλογο. Βλέπουμε έναν πρωταγωνιστή ο οποίος ταλαντεύεται ανάμεσα στο χθες (βυθισμένος στις αναμνήσεις του) και το σήμερα. Χαρακτήρες που σημάδεψαν την ζωή και την προσωπικότητά του,κάνουν την εμφάνισή τους και δίνουν υπόσταση σε μία ιστορία που παρουσιάζει δράση,ένταση και κάνει αναφορά στις διακρίσεις που υφίστανται οι άνθρωποι που έχουν κάποια αναπηρία. Παράλληλα δεν λείπει και το νουάρ στοιχείο,μιας και υπάρχουν πολλοί χαρακτήρες που θα τους θεωρούσαμε κακούς,αλλά το όνομα του πραγματικού "καθάρματος" είναι καλά κρυμμένο και θα αποκαλυφθεί μόλις ελάχιστες σελίδες πριν το φινάλε. Το χιουμοριστικό στοιχείο δεν έχει μεγάλη παρουσία,δίνοντας στην ιστορία την ιδιότητα του "σοβαρού" κι "ενήλικου" graphic novel. Αυτό το επιβεβαιώνουν και μερικές "σκληρές" σκηνές προς το τέλος,που δίνουν έναυσμα να μισήσει περισσότερο ο αναγνώστης τον κακό. :) Δεν ξέρω αν ο σεναριογράφος έχει επηρεαστεί από τον "Άνθρωπο που γελά",αλλά κόβω το κεφάλι μου ότι είναι φανατικός οπαδός του Joker. :lol:  Αν μπορούσαμε να δώσουμε κάτι αρνητικό στην ιστορία,αυτό θα ήταν (ίσως) οι πολλές αναδρομές στο παρελθόν και σε διαφορετικές στιγμές. Ελάχιστο παράπονο.

 

Το σχέδιο ήταν εξίσου αξιόλογο κι αξιοπρεπές. Σε κάθε καρέ υπήρχαν πολλές λεπτομέρειες που το "γέμιζαν",χωρίς όμως να το παραφορτώνουν και να χάνεται ο έλεγχος. Νομίζω όμως ότι σε μερικά σημεία υπήρχε μία στατικότητα. Μπορεί να είναι και η ιδέα μου. Το χρώμα ήταν κι αυτό πολύ καλό και η καλή ποιότητα εκτύπωσης το έκανε ολοζώντανο. Ίσως όμως να το ήθελα πιο φωτεινό. 

 

Για την έκδοση,θα ήμουν ανόητος να προσάψω κάποια κατηγορία. Είναι μία έκδοση που έχει τέτοια ποιότητα,όπως δεν μας έχει συνηθίσει η εταιρεία για τέτοιους χαρακτήρες. Το αρκετά χοντρό χαρτονένιο εξώφυλλο και το γυαλιστερό και καλοεκτυπωμένο περιεχόμενο,έδωσαν στην έκδοση μία ζωντάνια. Και φυσικά και για τους γρουσούζηδες,όπως η αφεντιά μου,που θέλουν έξτρα μέσα στις εκδόσεις,δεν απογοητευτήκαμε. Βρίσκουμε ένα ολοσέλιδο και πυκνογραμμένο άρθρο για το origin του χαρακτήρα,γραμμένο από το συνήθη ύποπτο Λευτέρη Ταρλαντέζο,καθώς και τις βιογραφίες των δημιουργών (κι όχι μόνο του σεναριογράφου και του σχεδιαστή,αλλά και του σχεδιαστή του εξωφύλλου). Τι άλλο να πει κανείς εκτός από πολλά :respect:  

 

Εύχομαι ολόψυχα,το νέο εκδοτικό εγχείρημα του Λεωκράτη να στεφτεί με απόλυτη επιτυχία και να μας συντροφεύουν για πολύ καιρό ακόμα οι αγαπημένοι μας ήρωες σε τέτοια καλαίσθητα άλμπουμ. :pray:

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μετά τα Ντύλαν Ντογκ και Τεξ ήρθε η ώρα να διαβάσω και το Ζαγκόρ, απ΄τα νέα μπονελικά graphic novels της Μικρός Ήρως :)
Για την έκδοση νομίζω δεν χρειάζεται να πω κάτι. Πολύ ποιοτική :cool:
Το σκίτσο ήταν πολύ καλό και αναδείχθηκε απ΄το μεγάλο φορμάτ της έκδοσης(σε αντίθεση με το Τεξ και κυρίως το Ντύλαν Ντογκ που μου φάνηκε πολύ "άδειο" και πρόχειρο και θα το προτιμούσα σε μικρότερες διαστάσεις).

Η ιστορία αρκετά καλή. Μας έδινε σε περίληψη το origin του Ζαγκόρ(που το είδαμε αναλυτικά στα τεύχη 9-10 της προηγούμενης έκδοσης, στην ιστορία με τίτλο "Ο Ζαγκόρ Διηγείται") και είχε μια κεντρική ιστορία που αφορούσε μια τυφλή κοπέλα κι έναν παραμορφωμένο νέο.
Μια ιστορία που σχετιζόταν με το παρελθόν του "πνεύματος με το τσεκούρι".
Τα flashback σε αντίθεση με τον Indian (και τον Kurdy :lol:) εμένα μ΄αρέσουν, οπότε ήταν στα συν της ιστορίας.
M΄άρεσε επίσης και το φινάλε που έβγαζε μια μελαγχολία.

Overall: Δεν ήταν και το καλύτερο Ζαγκόρ που διάβασα αλλά ένα απ΄τα καλύτερα. Kαι σίγουρα καλύτερο απ΄το Ντύλαν Ντογκ.
Θα βάλω ένα 7.5/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

16 ώρες πριν, laz33 είπε:

Τα flashback σε αντίθεση με τον Indian (και τον Kurdy :lol:) εμένα μ΄αρέσουν, οπότε ήταν στα συν της ιστορίας.

 

Δεν μπορώ να πω ότι σιχαίνομαι τα flashbacks. Ίσα-ίσα που αρκετές είναι οι φορές που χωρίς αυτά δεν μπορεί να συνεχίσει η ιστορία. Απλά δεν είμαι φίλος στα συνεχή flashbacks που διακόπτουν την ροή του σεναρίου. Είτε είναι κόμικ,είτε βιβλίο,είτε ταινία ή σειρά. Εννοείται ότι μιλάω γενικά και δεν αναφέρομαι τόσο στο συγκεκριμένο κόμικ. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Και διαβάστηκε και ο Ζαγόρ.

 

Αυτό μπορώ να πω ότι μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις από όλα. ΚΑΙ εδώ ήταν η πρώτη μου επαφή με τον ήρωα και το όλο στυλ μου άρεσε. Εναλλακτικό γουέστερν, πέρα από την Αριζόνα και τη Μόνιουμεντ Βάλεϊ, όπως μου αρέσει. Ενδιαφέροντες χαρακτήρες, πολύ λιγότερο μανιχαΐστική από τον Τεξ, όχι απόλυτα γραμμική επίλυση. Φυσικά και δε μου αρέσουν τα διαρκή φλασμπακ, εδώ όμως νομίζω ότι επιβάλλονταν. Εκεί που δε μου αρέσουν καθόλου είναι όταν χρησιμοποιούνται σα δεκανίκι σε μία ιστορία τραβηγμένη από τα μαλλιά, εδώ νομίζω ότι ήταν ανεκτά. Το σχέδιο δεν το λες και αριστουργηματικό, αλλά ήταν καλό, εξυπηρετούσε την ιστορία. Και λάτρεψα τον Τέρενς Χιλ σερίφη αυτό οφείλω να το πω.

 

Τώρα όσον αφορά τον Άνθρωπο που γελά: Έχει δανειστεί όλα τα επιφανειακά στοιχεία του αριστουργήματος του Ουγκό. Ως εκεί. Αλλά του λείπει το τεράστιο βάθος που έχει αυτό το διήγημα και νομίζω μόνο ως έμπνευση μπορεί να αναφερθεί, τίποτα παραπάνω.

 

Αν με έψησε πολύ μία ιστορία από τις 4 ήταν αυτή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ο Ζαγκόρ είναι σίγουρα ένας από τους αγαπημένους μου ήρωες των κόμικς και το Ντάρκγουντ ένα από τα αγαπημένα μου μέρη, που πάντα απολαμβάνω να επισκέπτομαι νοερά μέσα από τις ιστορίες του, οπότε δεν μπορώ παρά να δηλώσω άκρως ικανοποιημένος με τον συγκεκριμένο τόμο. Όλα τα καλούδια που υπάρχουν στις ιστορίες με ήρωα τον Ζαγκόρ, μπορεί να τα βρει κανείς και εδώ: Δράση, αγωνία, μυστήριο και πολλές δυνατές σκηνές. Φυσικά στα συν ότι μαθαίνουμε σημαντικά γεγονότα από το παρελθόν του Ζαγκόρ, αλλά και ορισμένα πραγματάκια για τον Περιπλανώμενο Φίτζι, μέντορα και κάτι σαν πατέρα του Ζαγκόρ. Όσον αφορά το σχέδιο, είναι πραγματικά πολύ καλό, με ζωντανά χρώματα και όλες τις απαραίτητες λεπτομέρειες. Δεν ήταν και λίγα τα καρέ που έκατσα και χάζεψα για λίγο, μετά την ανάγνωση της ιστορίας. Φυσικά η έκδοση είναι πολύ όμορφη και προσεγμένη. Και μπορώ να πω ότι, ειδικά ο Ζαγκόρ, άξιζε μια τέτοια έκδοση στα ελληνικά. Δεν βλέπω την ώρα να κυκλοφορήσει ο επόμενος τόμος (και αυτή τη φορά δεν θα αργήσω τρεις μήνες μέχρι να τον διαβάσω!).

 

8.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Προστέθηκε εξώφυλλο και οπισθόφυλλο για το δεύτερο τεύχος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  731
  • Reputation:   6922
  • Achievement Points:  745
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Διαβάστηκε και το 2ο.

 

Εξαιρετικό crossover με Brad Barron.

 

Μεστό σενάριο Faraci και πολύ καλό σχέδιο. Για μένα πολύ καλύτερο από το πρώτο. Εξαιρετικά και τα 4 της δεύτερης φουρνιάς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Να πω κι εγώ την άποψή μου για την "Απειλή των Μορμπ" :)
Καταρχάς στην αρχή μου φάνηκε περίεργο το crossover Mπραντ Μπάρον και Ζαγκόρ.
Ο ένας βετεράνος του Β.Π.Π., ο άλλος ήρωας του 19ου αιώνα. Αλλά ok, η συνάντησή τους είχε νόημα όπως φάνηκε :cool:


Η ιστορία είχε ενδιαφέρον, δεν μπορώ να πω, αλλά μου φάνηκε αρκετά... παιδική :thinking:
Έρχονται oι κακοί, παίρνουμε ένα όπλο, τους πυροβολούμε, τους σκοτώνουμε και... κερδίσαμε. Έτσι απλά.
Εντάξει, Ζαγκόρ διαβάζουμε στην τελική. Δεν περίμενα ψαγμενιές και πολυπλοκότητα. Υπάρχουν άλλες σειρές γι΄αυτά.
Αλλά ούτε και τόσο εύκολες λύσεις.
Δεν είναι όλα τα Ζαγκόρ έτσι, αλλιώς θα πήγαινα πάσο.

 

Το σχέδιο ήταν μια χαρά, όπως και η έκδοση βεβαίως βεβαίως(παρεμπιπτόντως έπιασα τον εαυτό μου 2-3 φορές να μυρίζει το χαρτί :lol:).
Συνολικά το βρήκα υποδεέστερο απ΄το προηγούμενο.
Με βαριά καρδιά θα βάλω ένα 6/10 :(

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  731
  • Reputation:   6922
  • Achievement Points:  745
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τα  crossover πάντα δεν διεκδικούν δάφνες ποιότητας, καθώς μπλέκουν τελείως διαφορετικούς χαρακτήρες - κόσμους.

 

Πάντως εμένα και αυτό και το άλλο με Ντραγκονέρο τα απόλαυσα πάρα πόλυ. Ποπ κορν κόμικς.

 

Πέρασα την ώρα μου πολύ ευχάριστα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Kι εγώ μια χαρά πέρασα την ώρα μου, δεν αντιλέγω σ΄αυτό.
Απ΄το να διάβαζα ένα σούπερ πολύπλοκο/βαρύ κόμικ και να έκαιγα φλάτζες , προτιμότερο ένα σούπερ ανάλαφρο όπως αυτό.
Σίγουρα βέβαια θα προτιμούσα μια χρυσή τομή ή έστω να μην έγερνε η ζυγαριά τόσο πολύ προς την ελαφρότητα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

"Η απειλή των Μορμπ"

 

Μια ολίγον τι διαφορετική ιστορία με πρωταγωνιστή τον Ζαγκόρ, τουλάχιστον σε σχέση με προηγούμενες ιστορίες του που έχω διαβάσει. Πολύ μου άρεσε το crossover μεταξύ Μπραντ Μπάρον και Ζαγκόρ, αν και στην αρχή μου φάνηκε κάπως παράξενο (υπάρχει η σχετική εξήγηση για τον τρόπο συνάντησης των δυο ηρώων). Να πω την αλήθεια πάντως, τον Μπράντ Μπάρον δεν τον γνώριζα, μόλις τώρα τον έμαθα. Λιγάκι φαφλατάς μου φάνηκε, αλλά είχε την πλάκα του (ευχαρίστως θα διάβαζα μια ιστορία του). Κατά τ'άλλα, μου άρεσε πολύ ο συνδυασμός περιπέτειας και επιστημονικής φαντασίας, με την ιστορία να είναι σχετικά απλή και με διάφορες ευκολίες, αλλά οπωσδήποτε ψυχαγωγική και ενδιαφέρουσα. Το σχέδιο είναι πραγματικά πολύ ωραίο, γεμάτο φοβερά τοπία και δυνατές σκηνές δράσης. Το ξαναλέω, το Ντάρκγουντ είναι ένα από τα αγαπημένα μου μέρη στον κόσμο των κόμικς και ο Ζαγκόρ ένας από τους αγαπημένους μου ήρωες. Φυσικά η έκδοση παραμένει σε υψηλά στάνταρ ποιότητας. Περιμένω με ανυπομονησία τον επόμενο τόμο.

 

8.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Εφθασε επιτέλους  το νέο ΖΑΓΚΟΡ !!!!!

Ο τρίτος τόμος με τίτλο "Η ΑΡΧΗ"μόλις ήρθε στα χέρια μου .

Να τα εξώφυλλο και οπισθόφυλλό του :

 

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

        

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.