Μετάβαση στο περιεχόμενο

AVENGERS VS X-MEN: ΕΠΙΚΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ


leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6138
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  7
  • Reputation:   18
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5763 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Δεν μπορώ με τίποτα να βρω τους τόμους στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.. δυστυχώς

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1792 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Έχοντας τα 7 τεύχη, έκατσα προχθές και τα διάβασα ξανά. Ωραία ιστορία, μου άρεσε, γενικά η όλη ροή. Το τέλος λίγο με χάλασε ήταν κάπως ''κοφτό'' και ''απότομο''.

Πάντως όπως είχα ξαναγράψει δεν ξαναγοράζω τευχάκια, μόνος τόμους.... σκέψου τώρα να χάσω πχ κάποιο τι γίνεται, θα είναι ελλειπής η ιστορία.

Δεν κατάλαβα γιατί απ'την αρχή δεν βγήκε σε 1 αντε το πολύ 2 τόμους, όπως πχ το Secret Wars.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10070
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ναι αλλα αν χάσεις 1 τευχακι έχεις χάσει το 1/7 της σειράς.  Αν χάσεις τον 1 απο τους 2 τόμους έχασες την μισή...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2210
  • Reputation:   21905
  • Achievement Points:  2249
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Προσωπικά προτιμώ τα τεύχη από τους τόμος ξεστοκαρίσματος και ένας βασικός λόγος είναι ότι με ενοχλεί το πετσόκομμα που γίνεται στα τεύχη,

που και μετά από τόσα χρόνια, δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Μόλις τώρα, hudson είπε:

Προσωπικά προτιμώ τα τεύχη από τους τόμος ξεστοκαρίσματος και ένας βασικός λόγος είναι ότι με ενοχλεί το πετσόκομμα που γίνεται στα τεύχη,

που και μετά από τόσα χρόνια, δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται.

Πιθανόν για να μη μεταπωλούνται αποκομμένα ως κανονικά τεύχη και προσπαθούν απ' αυτά να βγάλουν κέρδος κάποιοι πονηροί. Κι εγώ είμαι κατά της τομοποίησης και θα προτιμούσα χίλιες φορές να έχουν όλοι οι εκδότες στοκ, αλλά αντιλαμβάνομαι πως το να πληρώνεις εξτρά αποθήκες για τόνους εντύπων δεν είναι και τόσο εύκολο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9052
  • Reputation:   64348
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6428 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  61

13 hours ago, hudson said:

Προσωπικά προτιμώ τα τεύχη από τους τόμος ξεστοκαρίσματος και ένας βασικός λόγος είναι ότι με ενοχλεί το πετσόκομμα που γίνεται στα τεύχη,

που και μετά από τόσα χρόνια, δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται.

 

13 hours ago, Mandrake said:

 

Πιθανόν για να μη μεταπωλούνται αποκομμένα ως κανονικά τεύχη και προσπαθούν απ' αυτά να βγάλουν κέρδος κάποιοι πονηροί. Κι εγώ είμαι κατά της τομοποίησης και θα προτιμούσα χίλιες φορές να έχουν όλοι οι εκδότες στοκ, αλλά αντιλαμβάνομαι πως το να πληρώνεις εξτρά αποθήκες για τόνους εντύπων δεν είναι και τόσο εύκολο...

 

Οι λόγοι του "κοψίματος" των τευχών είναι δύο:

  1. το εξώφυλλο (που είναι ένα με το οπισθόφυλλο). Για να διατηρήσουν το ίδιο μέγεθος(δεν συμφέρει να αλλάξουν το μέγεθος του χαρτιού) και επειδή το πάχος είναι πολύ μεγαλύτερο, αναγκάζονται και κόβουν τις άκρες από τα τεύχη. (αυτός είναι ο μοναδικός λόγος αν τα τεύχη έχουν δέσιμο με "καρφίτσα" )
  2. Η πλευρά των τευχών που έχει την κόλα, πρέπει να κοπεί για να γίνει εκ νέου βιβλιοδεσία με όλα τα τεύχη μαζί. Δεν μπορεί να γίνει εκ νέου βιβλιοδεσία πάνω στη παλιά. Φυσικά έχουμε και κάποιες περιπτώσεις (παλιάς εποχής) που έβαζαν απλά ένα εξώφυλλο-οπισθόφυλλο από πάνω, χωρίς να γίνεται βιβλιοδεσία.

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νομίζω ότι έχουμε δει και αμέτρητες περιπτώσεις που διατηρούν τα εξώφυλλα, όπως γίνεται με τα σταυρόλεξα! Αυτό πως το κάνουν στις εκδόσεις που έχουν καρφίτσα; :thinking: Κι εκεί τα "κόβουν" αν θυμάμαι καλά... Τα εξώφυλλα είναι πιο μικρά! Γιατί συμβαίνει αυτό;

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  41
  • Reputation:   183
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Εμένα πάλι ο πρώτος τόμος είναι κομμένες οι σελίδες από την κάτω πλευρά μόνο με αποτέλεσμα σε μερικά μπαλονάκια οι λέξεις έχουν χαθεί, ο δεύτερος τόμος είναι πιο μεγάλος και οι σελίδες είναι οκ δεν είναι κομμένες.. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  27
  • Reputation:   129
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4305 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

21 ώρες πριν, Dimitris331 είπε:

Εμένα πάλι ο πρώτος τόμος είναι κομμένες οι σελίδες από την κάτω πλευρά μόνο με αποτέλεσμα σε μερικά μπαλονάκια οι λέξεις έχουν χαθεί, ο δεύτερος τόμος είναι πιο μεγάλος και οι σελίδες είναι οκ δεν είναι κομμένες.. 

και  εμενα ετσι ειναι ο πρωτος τομος  πιο μικρος απο τον δευτερο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4776 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα και τον τρίτο τόμο. Ωραία ιστορία. Αν και στη τελική μάχη θα ήθελα περισσότερα καρέ. Αφού, ξαναγύρισα τις σελίδες να δω πότε έχασε ένας χαρακτήρας και με ποιον τρόπο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στο Ηράκλειο κυκλοφόρησε και ο 2ος τόμος! Μπορεί να είναι καιρό πίσω, βέβαια, έχω δύο βδομάδες να πάω... Συμπέρασμα: Στη Gotham έρχεται πιο γρήγορα!

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36416
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   2
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ρε παιδιά προσπαθώ απεγνωσμένα να βρω τους δύο τελευταίους τόμους από το avengers vs xmen (τόμος 2 από 3 και τόμος 3 από 3) ξέρει κανείς που μπορώ να τα βρω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35177
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 λεπτό πριν, john wick είπε:

Ρε παιδιά προσπαθώ απεγνωσμένα να βρω τους δύο τελευταίους τόμους από το avengers vs xmen (τόμος 2 από 3 και τόμος 3 από 3) ξέρει κανείς που μπορώ να τα βρω

 

Αν είσαι από Αθήνα υπάρχει στα περίπτερα και σε πρακτορεία τύπου ο τόμος 3, ο τόμος 2 κυκλοφορεί στην επαρχία σύμφωνα με όσα έχουν γράψει πιο πάνω. Γενικά αν δεν τους βρίσκεις μπορείς να απευθυνθείς στην Compupress τηλεφωνικά και μέσω e-mail και να σου τα στείλουν, εμένα έπρεπε να προωθήσουν το mail μου σε μία πολύ εξυπηρετική κυρία και μου τα έστειλαν πολύ γρήγορα. Στοιχεία επικοινωνίας έχουν εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36416
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   2
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

11 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

 

Αν είσαι από Αθήνα υπάρχει στα περίπτερα και σε πρακτορεία τύπου ο τόμος 3, ο τόμος 2 κυκλοφορεί στην επαρχία σύμφωνα με όσα έχουν γράψει πιο πάνω. Γενικά αν δεν τους βρίσκεις μπορείς να απευθυνθείς στην Compupress τηλεφωνικά και μέσω e-mail και να σου τα στείλουν, εμένα έπρεπε να προωθήσουν το mail μου σε μία πολύ εξυπηρετική κυρία και μου τα έστειλαν πολύ γρήγορα. Στοιχεία επικοινωνίας έχουν εδώ.

Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1702 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Εμφανίστηκε και ο τόμος 3 στην πόλη μου και αγοράστηκε με συνοπτικές διαδικασίες, ώστε να ξαναδιαβάσω όλο το πακέτο από την αρχή γιατί έχω ήδη ξεχάσει την ιστορία!Όσον αφορά τα 3 τεύχη στην τιμή των 6.90€, πιστεύω είναι πολύ καλά και με έβαλε κατευθείαν στο τρυπάκι να τα αγοράσω, χωρίς να είμαι μεγάλος φαν των υπερηρωικών. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35177
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τα πολύ κακά σχόλια που είχα διαβάσει για αυτήν την ιστορία δε με απέτρεψαν από το να αγοράσω τα τομάκια της Anubis, κυρίως για να κρίνω από μόνος μου το τι ακριβώς παίζει και αν η ιστορία είναι καλή ή μάπα. 

 

Πλοκή

 

Η πλοκή της ιστορίας έχει γραφτεί από πέντε εκ των δημοφιλέστερων συγγραφέων της Marvel εκείνη την εποχή. Aaron, Bendis, Brubaker, Fraction, Hickman είναι πίσω από αυτή, ενώ ο καθένας έχει γράψει μόνος του ή σε συνεργασία με κάποιον άλλον της πεντάδας κάποια από τα τεύχη. Γενικά το κόμικ περιστρέφεται γύρω από τη (συνήθη ύποπτη) Phoenix Force, η οποία έρχεται στη Γη. Οι X-Men κατακερματισμένοι μετά από μια ενέργεια της Scarlet Witch τη θεωρούν σαν μια ευκαιρία για αναγέννηση του είδους της, η οποία θα έρθει από τη Hope Summers, ξενιστή της Phoenix Force, ενώ οι Avengers θεωρούν πως όλο αυτό αποτελεί απειλή.

 

Σενάριο

 

Σας θυμίζει κάτι η παράγραφος πιο πάνω; Εμένα προσωπικά μου θυμίζει πολύ το Civil War II. Βέβαια το Civil War II γράφτηκε πολύ μετά από το Avengers vs X-Men, αλλά είναι ακόμα ένα δείγμα του πόσο ανέμπνευστο ήταν σαν ιστορία το πρώτο. Απλά αντί για διαμάχη γύρω από τους Inhumans (που τότε προωθούσε αρκετά η Marvel), η διαμάχη ήταν γύρω από τη Hope και τους X-Men. Αρκετά από τα μοτίβα της πλοκής θυμίζουν το Civil War, απλά σε αντίθεση και με τα δύο κόμικ εδώ έχουμε μια λίγο πιο ξεκάθαρη εικόνα για το καλό και το κακό.

 

Συγκεκριμένα ξεκινάμε με 1-2 μάχες γύρω από τη Hope με όλους τους Avengers μαζί με τον Wolverine από τη μια πλευρά, ενώ οι περιορισμένοι X-Men έχουν μαζί τον Namor και τον Magneto. Αν κι αυτό κυλάει καλά στα πρώτα 2 τεύχη, μετά εκεί προς τη μέση όλο αυτό χαλάει. Όπως ανέφερα πιο πάνω, έχουμε εικόνα γύρω από το ποιος είναι ο κακός της υπόθεσης και αυτοί είναι οι X-Men, τους οποίους τους διαφθείρει η Phoenix Force με πρώτο απ' όλους τον Κύκλωπα. Όλο αυτό μας οδηγεί σε εξελίξεις, μάχες και εμφανίσεις αρκετών ηρώων. Οι ισορροπίες διατηρούνται θα έλεγα, κάποιοι όπως ο Black Panther ή ο Iron Fist έχουν αρκετό χρόνο εμφάνισης, αλλά η πλοκή αρχίζει και χαλάει από τεύχος σε τεύχος με αποκορύφωμα το τέλος, όπου όλα διορθώνονται με έναν κάπως απότομο τρόπο. Δε μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με αυτό που διάβασα, αλλά ούτε το βρήκα τόσο κακό όσο έλεγαν κάποιοι, απλώς θεωρώ πως θα μπορούσε να είναι αρκετά καλύτερο, ιδίως αν σκεφτεί κανείς ποιοι writers βρισκόντουσαν από πίσω.

 

Σχέδιο

 

Στην αρχή έχουμε John Romita Jr., ύστερα για ένα τεύχος Coipel και μετά Adam Kubert με ολίγη από Coipel. Το σχέδιο είναι αρκετά καλό και δεν παρουσιάζει ιδιαίτερες διακυμάνσεις στην ποιότητα, αφού οι τρεις σχεδιαστές δεν έχουν και τις τρελές διαφορές μεταξύ τους, δεν είναι δηλαδή σαν να λέμε ότι το ένα τεύχος το σχεδιάζει ο Romita Jr. και το επόμενο ο Alex Ross. Νομίζω όμως ότι την καλύτερη δουλειά την κάνει ο Kubert, είχε να σχεδιάσει τις πιο επικές και πομπώδεις μάχες και θεωρώ πως τα κατάφερε περίφημα. Και ο Romita Jr. όμως δεν τα πήγε καθόλου άσχημα για να λέμε του στραβού το δίκιο, απλά οι δικές του μάχες δεν ήταν τόσο έντονες όσο θα ήθελα, αλλά παρά την ύπαρξη πολλών χαρακτήρων, νομίζω ότι έκανε σχετικά καλή δουλειά.

 

Σύνοψη

 

Πίστευα ότι μια τέτοια σειρά μπορούσε να τραβήξει περισσότερο χωρίς να έχει το κάπως απότομο τέλος. Ο σκοπός της ιστορίας ήταν ουσιαστικά να γεννηθούν ξανά περισσότεροι μεταλλαγμένοι και θα το έλεγα ότι το κατάφερε. Το story arc της διαφθοράς του Cyclops από τη Phoenix Force θα έλεγα ότι ήταν αρκετά καλό και σε γενικές γραμμές μιλάμε για ιστορία που οι βασικοί storytelling άξονες και ο σκοπός που ήθελε να επιτύχει ήταν οκ, αλλά αν δεις το κάθε τεύχος ξεχωριστά υπάρχουν στιγμές που έχεις μεικτά συναισθήματα γι' αυτό που διαβάζεις. Τα ονόματα που εμπλέκονταν και το hype της φαντάζομαι ότι ήταν μεγάλο για τότε και σίγουρα δε δικαίωσε στο 100% τις προσδοκίες. Αξίζει όμως να το διαβάσει κανείς αν θέλει να σχηματίσει δική του άποψη :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3070
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Είπα να  ελαφρύνω λίγο τη γνωστή λίστα των αδιάβαστων και έτσι πήρα τους τόμους να τους διαβάσω.

Ενώ στην αρχή η πλοκή και το σχέδιο μου άρεσαν πολύ με χαλάει απίστευτα ο σχεδιασμός του J.Romita Jr στα πρόσωπα. 

Ευτυχώς για μένα στα επόμενα τεύχη δεν είναι στους σχεδιαστές και έτσι απόλαυσα περισσότερο τα επόμενα.

Τα χρώματα, το σχέδιο και η πλοκή (μέχρι το #6) δημιουργούν ένα όμορφο κόμικ, 

Το τέλος όπως είπατε οι προηγούμενοι είναι το λιγότερο άκομψο και σου χαλάει το τελείωμα

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.