Μετάβαση στο περιεχόμενο

AVENGERS VS X-MEN: ΕΠΙΚΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ


leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
AVENGERS VS X-MEN: ΕΠΙΚΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ
Σενάριο/Kείμενα:
Brian Michael Bendis
Σχέδιο:
John Romita Jr., Scott Hanna
Σχέδιο εξωφύλλου:
Jim Cheung, Justin Ponsor
Hμερ. έκδοσης:
02-10-2018
Εξώφυλλα:
7 + 7 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
7
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό,Φαντασίας
Περιοδικότητα:
Διμηνιαία
Μέγεθος:
16.0 x 24.0
Σελίδες:
48
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Χρήστος Τσέλιος
Χρωματισμός:
Laura Martin
Επιμέλεια:
Χρήστος Τσέλιος
Πρωτότυπος τίτλος:
Avengers vs X-Men (Marvel Comics, 2012)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-6231-00-1
Ονομαστική τιμή:
3,90€
Ομαδοποίηση:
Τίτλος:
AVENGERS VS X-MEN: ΕΠΙΚΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ (TOMOI)
Σενάριο/Kείμενα:
Brian Michael Bendis
Σχέδιο:
John Romita Jr., Scott Hanna
Σχέδιο εξωφύλλου:
Jim Cheung, Justin Ponsor
Hμερ. έκδοσης:
14-01-2020
Εξώφυλλα:
3 + 3 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τόμοι:
3
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
16.0 x 24.0
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Χρήστος Τσέλιος
Χρωματισμός:
Laura Martin
Επιμέλεια:
Χρήστος Τσέλιος
Πρωτότυπος τίτλος:
Avengers vs X-Men (Marvel Comics, 2012)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-623-180-3
Ονομαστική τιμή:
5,90 €
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

AVX_0001.jpgAVX_0002.jpgAVX_0003.jpg

 

 

Ένα από τα πιο γνωστά crossover της Marvel Comics κυκλοφόρησε και στα ελληνικά. Δεν το έχω διαβάσει, αλλά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα, παρόλο που υπήρξε μεγάλη εμπορική επιτυχία. 

Χρονικά τοποθετείται πριν από το Secret Wars που κυκλοφόρησε πρόσφατα η Anubis και αυτός είναι ένας λόγος για τον οποίο καλύτερα να περιμένουμε να ολοκληρωθεί, να το διαβάσουμε και μετά να διαβάσουμε το Secret Wars. Νομίζω ότι είναι σαφές, ότι παρά το ειδικό βάρος που έχουν οι συγκεκριμένοι υπερήρωες, αλλά και οι συντελεστές της αμερικάνικης έκδοσης, το κόμικ απευθύνεται σε φανατικούς της Marvel. :)

 

Η έκδοση της Anubis φαίνεται πολύ καλή, για μια ακόμα φορά. Περιλαμβάνει εναλλακτικά εξώφυλλα και καταχώρηση για το επόμενο τεύχος, στις 22/11/2018

 

Το πιο θετικό από όλα, είναι ότι η εκδοτική ετοιμάζει πολλά για το άμεσο μέλλον. :beer:

 

Ευχαριστούμε για τα υπόλοιπα εξώφυλλα τους GreekComicFan, Βασιλεύς των κόμικς & james768.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • GreekComicFan changed the title to AVENGERS VS X-MEN - ΕΠΙΚΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

 

18 λεπτά πριν, leonidio είπε:

 

Χρονικά τοποθετείται πριν από το Secret Wars που κυκλοφόρησε πρόσφατα η Anubis και αυτός είναι ένας λόγος για τον οποίο καλύτερα να περιμένουμε να ολοκληρωθεί, να το διαβάσουμε και μετά να διαβάσουμε το Secret Wars.

 

 

Εντάξει, 3 χρόνια χωρίζει το AVX και το Secret Wars. Κάπου θα βοηθήσει αν περιμένετε να το διαβάσετε, αλλά όχι και τόσο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το περίεργο με αυτό το event ήταν ότι ο συγκεκριμένος τίτλος είχε μισή ντουζίνα σεναριογράφους (και άλλους τόσους σκιτσογράφους). Οι editors καθόριζαν τη ροή, τα γεγονότα και την ταχύτητα. Κανένας σεναριογράφος δεν έγραψε δυο τεύχη στη σειρά. Αυτό δήλωνε και την ανυπαρξία ελευθεριών στο γράψιμο.

 

Το σενάριο έχει ενδιαφέρον, αλλά θα μπορούσε να τελειώσει σε έξι τεύχη. Αντ' αυτού είχαμε 12 τεύχη (και ένα #0), και καμιά 60αριά 200αριά στους διάφορους μηνιαίους τίτλους, σχεδόν πάντα χωρίς νόημα και στόχο. Το κόμικ δεν γειτνιάζει σχεδόν καθόλου με το νέο Secret Wars, και έτσι διαβάζονται άνετα ξεχωριστά. Δεν απαιτείται η ανάγνωση του ενός για να ευχαριστηθείς το άλλο.

 

Και να αναφέρω ότι δεν μπόρεσα να διαβάσω το Secret Wars (καθώς και τα Avengers - New Avengers της εποχής). Δεν καταλαβάινω Χριστό από τα σενάρια του Hickman. Μου προκαλούν πονοκέφαλο.

Επεξεργασία από x for xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωραία επιλογή! Αν και θα ήταν πιο ωραίο να το βγάζαν σε βιβλίο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πολύ καλή κίνηση να βγει το συγκεκριμένο στα ελληνικά, θα τιμηθεί δεόντως, αν όχι με τα τευχάκια, με τους τόμους σίγουρα.  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Με πανελλήνια διανομή (σπάνιο για Anubis) καθώς το είδα σήμερα στη Θεσσαλονίκη

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Προσωπικά μπορώ να πω ότι,με αυτά που έχω διαβάσει στο πρώτο τεύχος,μου αρέσει σαν ανάγνωσμα. Ξεκινάει δυναμικά από τις πρώτες κιόλας στιγμές και μέσα σε λίγες σελίδες προλαβαίνει και στήνει μία κόντρα ανάμεσα στις ισχυρότερες ομάδες του σύμπαντος της Marvel. Δεν έχω διαβάσει την συνέχεια,αλλά μέχρι στιγμής μου έχει τραβήξει την προσοχή. Η υπόθεση (σαν άπειρος που είμαι στον χώρο) μου θύμισε το εξαιρετικό "Έπος του Μαύρου Φοίνικα",ενώ η δομή μού έφερε στο μυαλό την σειρά "Εναντίον". :) 

 

Σχεδιαστικά είναι πολύ λεπτομερές και προσεγμένο,δίνοντας σημασία στην λεπτομέρεια. Μερικά μεγάλα καρέ ήταν πολύ επιβλητικά. :wow: 

 

Η έκδοση είναι αξιοπρεπής και περιέχει αρκετά έξτρα που ενισχύουν την ποιότητα του κόμικ. Το κλασικό πρόβλημα,με το εξώφυλλο να είναι σαν τσιγαρόχαρτο και να τσαλακώνεται με το παραμικρό,δυστυχώς παραμένει. :( 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 λεπτά πριν, Indian είπε:

μου θύμισε το εξαιρετικό "Έπος του Μαύρου Φοίνικα".

 

Είπα να μην μιλήσω για το συγκεκριμένο event... Αλλά φίλε μου αυτή η γραμμή θα λύσει τη σιωπή μου. :P Όσο εξαιρετικό είναι το Dark Phoenix Saga, το Avengers vs X-Men δεν το πλησιάζει στο ελάχιστο :) Αυτό που προσπαθούν πολλοί εδώ και πολλά χρόνια είναι να γράψουν /σχεδιάσουν μια ιστορία που θα έχει την ίδια επιτυχία αλλά δεν το καταφέρνουν. Το τι (κακό) έχουν δει τα μάτια μου από Marvel (ειδικά τα τελευταία 10 χρόνια) δεν λέγεται... 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

2 λεπτά πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Είπα να μην μιλήσω για το συγκεκριμένο event... Αλλά φίλε μου αυτή η γραμμή θα λύσει τη σιωπή μου. :P Όσο εξαιρετικό είναι το Dark Phoenix Saga, το Avengers vs X-Men δεν το πλησιάζει στο ελάχιστο :) Αυτό που προσπαθούν πολλοί εδώ και πολλά χρόνια είναι να γράψουν /σχεδιάσουν μια ιστορία που θα έχει την ίδια επιτυχία αλλά δεν το καταφέρνουν. 

 

Ωχ,δηλαδή θα με απογοητεύσει στην συνέχεια? :crying:

 

 

:beer: 

 

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Γενικά μη περιμένεις ότι η ιστορία θα έχει βάθος ή κάποια σπουδαία ανατροπή. (βασικά έχει μία προς το τέλος της σειράς, αλλά όπως και τότε που το είχα διαβάσει έτσι και τώρα μου φάνηκε πολύ "βεβιασμένη".) Επίσης, το συγκεκριμένο event με απογοήτευεσε γιατί τσαλάκωσε σε σημαντικό βαθμό την είκονα του Cyclops. Από αυτό το event και μετά (για μένα προσωπικά) δε μου αρέσει ο χαρακτήρας του. (σε αντίθεση με τις παλιές καλές ιστορίες επί Claremont κλπ) Το σχέδιο έχει μερικά προβλήματα, με αυτόν που ξεχωρίζει να είναι ο Coipel ο οποίος κάνει και τα εξώφυλλα της σειράς. Οι άλλοι 2 (Romita-Kubert) κινούνται σε χαμηλές πτήσεις με εξαίρεση κάποιες εκλάμψεις. Γενικά ειναι μια σειρά που οκ σε κάνει να  περνάς ευχάριστα το χρόνο σου γιατι είχει μπόλικη δράση, άλλα δε σου δίνει κάτι άλλο εκτός από αυτό. Είναι σαν ένα σώμα που έχει μόνο σκελετό αλλά του λείπουν όλα τα υπόλοιπα. (όπως και πολλές νεώτερες ιστορίες των Marvel/DC) Πάντως χαίρομαι που η Anubis συνεχίζει να κυκλοφορεί υπερηρωικά comics στο περίπτερο. Καλές ιστορίες ή όχι, είναι ευχάριστη η παρουσία τους  :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πριν από 1 ώρα, Indian είπε:

...μου θύμισε το εξαιρετικό "Έπος του Μαύρου Φοίνικα",...

:lmao:

 

 

 

Όχι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

On 3/10/2018 στο 1:57 ΜΜ, Kurdy Malloy είπε:

Με πανελλήνια διανομή (σπάνιο για Anubis) καθώς το είδα σήμερα στη Θεσσαλονίκη

Το είδες σε κάποιο μεγάλο βιβλιοπωλείο ή σε κάποιο περίπτερο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Σε 2 διαφορετικά καταστήματα Yes

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Μου αρεσε, και μαλιστα πολυ. Το σχεδιο στην αρχη με ξυνισε στην απεικονιση των προσωπων (JR JR i guess), αλλα η ιστορια εχει νοημα, σειρα, πλοκη, αιτιο και αιτιατο. Δε ξερω πώς θα εξελιχθει, μιας και σεβομαι πολυ τις αποψεις των εμπειρων υμων συμφορουμιτών, αλλά η πρωτη εικονα του με κερδισε.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το πήρα κι εγώ, και με κέρδισε αρκετά.

Καταρχάς είναι η πρώτη φορά που αγοράζω από το περίπτερο μία σειρά superhero comics σε τεύχη και σε συνέχειες, οπότε μου αρέσει αυτή η αίσθηση και η αναμονή που ξεκίνησα να αισθάνομαι διαβάζοντας το πρώτο μέρος της ιστορίας.

Βέβαια αυτό το συναίσθημα, δε θα ήταν τόσο έντονο, αν δε μου άρεσε η ιστορία. Η οποία, πράγματι, φαίνεται να είναι καλοστημένη - τουλάχιστον, σε κάθε περίπτωση, βρίσκει έναν ικανοποιητικό λόγο για να οδηγήσει μερικούς από τους πιο γνωστούς και αγαπημένους υπερήρωες του σύμπαντος της Marvel να πλακωθούν μεταξύ τους.

Ο Cyclops ποτέ δε μου άρεσε (κατά βάση η επαφή μου με το χαρακτήρα είναι στις ταινίες X-Men), και για ακόμα μια φορά μου φαίνεται ανώριμος και ανυπόφορος. Τουλάχιστον, η Hope έχει ενδιαφέρον σα χαρακτήρας και, δεδομένου ότι φαίνεται η ιστορία να στηρίζεται εν πολλοίς πάνω της, περιμένω να δω την εξέλιξή της.

 

Σχέδιο Romita κλασικό, πάντα μου άρεσε, το ίδιο κι εδώ.

 

Σε κάθε περίπτωση, μόνο θετικά μπορεί να σχολιαστεί το γεγονός ότι νέες εκδόσεις κόμικς επανέρχονται στα περίπτερα (και τα κομιξάδικα), πόσο μάλλον όταν πρόκειται για δυνατές ιστορίες, σαν τη συγκεκριμένη.

Μπράβο Anubis!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, JohnnyMZ είπε:

Ο Cyclops ποτέ δε μου άρεσε (κατά βάση η επαφή μου με το χαρακτήρα είναι στις ταινίες X-Men), και για ακόμα μια φορά μου φαίνεται ανώριμος και ανυπόφορος.

Καμία σχέση με τις ταινίες ο Cyclops. Στις ταινίες ο χαρακτήρας ουσιαστικά είναι σαν μην υπάρχει :) Ανώριμος δεν είναι και αυτό διότι για να καταλάβεις σωστά το συγκεκριμένο event πρέπει να ξέρεις ή να έχεις διαβάσεις κάποια άλλα event από πριν όπως το House Of M και τον πρόλογο του event Avengers: X-Sanction.

2 ώρες πριν, JohnnyMZ είπε:

φαίνεται να είναι καλοστημένη - τουλάχιστον, σε κάθε περίπτωση, βρίσκει έναν ικανοποιητικό λόγο για να οδηγήσει μερικούς από τους πιο γνωστούς και αγαπημένους υπερήρωες του σύμπαντος της Marvel να πλακωθούν μεταξύ τους.

Θα διαφωνήσω καθώς ο Φοίνικας έχει έρθει πολλές φορές στο παρελθόν στη Γη και δεν έγινε το όλο μπάχαλο. Και η Jean Grey και η Rachel Grey έχουν ελέγξει στο παρελθόν τη δύναμη. Δεν μπορώ να πω πιο πολλά γιατί θα κάνω σποιλ...

2 ώρες πριν, JohnnyMZ είπε:

η Hope έχει ενδιαφέρον σα χαρακτήρας

Κανένα ενδιαφέρον δεν έχει... Κάποτε την προόριζαν να είναι η μετενσάρκωση της Jean Grey. Πάλι καλά που δεν το έκαναν... 

 

2 ώρες πριν, JohnnyMZ είπε:

δυνατές ιστορίες, σαν τη συγκεκριμένη

Οι ιστορίες του συγκεκριμένου event, το μόνο ατού που έχουν είναι ότι πλακώνονται μεταξύ τους ήρωες... Γενικά είναι όπως τα λέει ο @the comic guide. Δυνατή ιστορία σαν σύνολο δεν είναι και θα έλεγα ότι πρόκειται για τα λεγόμενα cash grabs της Μαρβελ, τα οποία έχουμε δει πολλές φορές τα τελευταία δέκα χρόνια. Υπάρχουν πάρα πολύ πιο δυνατές ιστορίες από αυτήν εδώ. 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

:lol:

 

Μου φαίνεται περίεργο, ενώ σε προηγούμενες απαντήσεις βρίσκει κανείς σχόλια από άτομα που ασχολούνται και σίγουρα έχουν καλύτερη κατάρτιση όσον αφορά τα υπερηρωικά κόμικς, άρα προσφέρονται -φαντάζομαι- περισσότερο για ουσιαστική συζήτηση για το έργο, να καταπιάνεται κανείς mot a mot με τα δικά μου σχόλια - σχόλια ενός σχετικά άσχετου, σχόλια αρκετά επιφανειακά, ομολογουμένως.

Απλά διάβασα 1 τεύχος και με βάση αυτό είπα κάποιες γενικές εντυπώσεις, καθιστώντας άλλωστε σαφές το πρίσμα (μίας σχετικής ασχετοσύνης) υπό το οποίο αντιμετωπίζω το θέμα. :)  Δε διατυμπανίζω τις απόψεις μου με ύφος ειδήμονα.



π.χ. μου φάνηκε ενδιαφέρουσα η Hope, στο 1 τεύχος που διάβασα, την πρώτη φορά που τη βλέπω ever, και αναμένω την εξέλιξή της για να επιβεβαιωθώ ή να διαψευστώ. Μπορεί όντως εν τέλει να μην είναι ενδιαφέρουσα, μπορεί να είναι για μένα, να μην είναι για σένα... 

Από εκεί και πέρα, το ότι έχει ξανάρθει ο Φοίνικας και δεν έγινε αυτό που γίνεται στη συγκεκριμένη ιστορία, δε νομίζω ότι σημαίνει πως δεν είναι ικανοποιητικός ο λόγος να στηθεί γύρω από αυτό μία τέτοιου είδους ιστορία. Αυτό που εννοούσα (σαφώς, είχα την εντύπωση) ήταν πως δεν πιάστηκαν από κάτι εντελώς άκυρο για να φτιάξουν μια ιστορία τέτοιου είδους, χωρίς να δίνεται μία εξήγηση πίσω από το κλωτσοσκούφι που θα ακολουθήσει.

 

Τέλος, το "δυνατή ιστορία" με την έννοια που το θέτεις, είναι προφανές πως δεν μπορώ ακόμα να το κρίνω, αφού ακόμα δεν την έχω διαβάσει. Εννοώ πως είναι δυνατή σαν τίτλος, σα θέμα, σαν εξώφυλλο ακόμα. Εντυπωσιακή. Πιάνει την προσοχή όσων το βλέπουν. "Avengers vs X-Men", ουάου. Κι ας βγει πατάτα, ή μέτρια, ή λίγο ή πολύ καλή, αφού θεωρητικά απευθύνεται σε άτομα που δεν την έχουν διαβάσει. Με αυτές τις σκέψεις, μου φαίνεται πως προσφέρεται για μία επιτυχημένη πορεία στα περίπτερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μωρέ μια χαρά πρώτο τεύχος είναι. Δεν είναι όλα το Watchmen και αυτά που πρέπει να κάνει ως τεύχος ενός event, ως τώρα, τα εκπληρώνει.

 

6 ώρες πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

 

Θα διαφωνήσω καθώς ο Φοίνικας έχει έρθει πολλές φορές στο παρελθόν στη Γη και δεν έγινε το όλο μπάχαλο. Και η Jean Grey και η Rachel Grey έχουν ελέγξει στο παρελθόν τη δύναμη. Δεν μπορώ να πω πιο πολλά γιατί θα κάνω σποιλ...

 

Καταλαβαίνω την ένσταση σου, αλλά ο Φοίνικας συγκεκριμένα είναι από τις οντότητες που είναι κατανοητό σε κάθε επανεμφάνιση του να έχουμε κλιμάκωση της έντασης στην αναμέτρηση. Είναι δύναμη που μπορεί να ξεπαστρέψει πλανήτες, μην ξεχνάμε. Και λογικό επίσης ο κάθε ξενιστής να δυσκολεύεται όλο και περισσότερο στο να τον ελέγξει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Μια χαρά ξεκίνησε, αλλά στην πορεία, και ειδικά στο τέλος... :sick::hit:

(δεν πρέπει να κάνω spoiler)

Επεξεργασία από Lord Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Lord Makro 

 

Μιλάς με γρίφους δάσκαλε. :P 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, JohnnyMZ είπε:

σχόλια ενός σχετικά άσχετου, σχόλια αρκετά επιφανειακά, ομολογουμένως.

Γιάννη, το κατάλαβα ότι δεν ξέρεις πολλά αλλά με τα σχόλια μου ήθελα να σου δείξω ότι δεν είναι κάποια πράγματα όπως τα βλέπεις. Και επειδή την διαβάζεις για πρώτη φορά την ιστορία/event θεώρησα ότι είναι πιο ενδιαφέρον να σχολιάσω την οπτική σου. Γενικά τα σχόλια μου ισχύουν και για όσα είπε ο christis. Το λάθος μου ήταν το ότι μίλησα αρκετά για το event συνολικά ενώ έχεις διαβάσει μόνο το πρώτο τεύχος μέχρι στιγμής... 

 

Και πάλι όμως για να καταλάβεις τι παίζει και γιατί φέρεται έτσι ο Cyclops θα πρέπει να έχεις ιδέα τι έπαιξε στα προηγούμενα events. 

Πριν από 1 ώρα, GreekComicFan είπε:

Είναι δύναμη που μπορεί να ξεπαστρέψει πλανήτες, μην ξεχνάμε. Και λογικό επίσης ο κάθε ξενιστής να δυσκολεύεται όλο και περισσότερο στο να τον ελέγξει.

Μπορεί να κάνει πολύ περισσότερα από το απλά καταστρέφει πλανήτες συνονόματε αλλά καταλαβαίνω τι εννοείς... Όμως

 

Το event δεν χρησιμοποιεί καθόλου την Rachel Grey που παλιά ήταν αυτή που είχε για πολύ καιρό το Φοίνικα και δεν είχε χάσει τον έλεγχο. Γιατί να γίνει το όλο μπάχαλο και να μην απευθυνθούν στη Rachel; Ακόμα, στην περίπτωση της Hope αυτό με τον έλεγχο έχει πάει σε άλλο επίπεδο με την έννοια ότι από μικρή εκπαιδεύεται (και στο να ελέγξει τη δύναμη καθώς θεωρούταν ως το πεπρωμένο της). Η Jean και η Rachel δεν είχαν εκπαιδευτεί καν...

Και για να το πάω και στην πλευρά των Avengers... Όσο για τον Captain America, η στάση του δείχνει μια υποκρισία καθώς άφησε ελεύθερη την Scarlet Witch που επίσης μπορεί να αποτελέσει τεράστιο πρόβλημα και δεν τιμωρήθηκε για τις πράξεις της. Γενικά το event μπάζει... Και θα μπορούσε να αποφευχθεί το όλο μπάχαλο.

2 ώρες πριν, JohnnyMZ είπε:

Τέλος, το "δυνατή ιστορία" με την έννοια που το θέτεις, είναι προφανές πως δεν μπορώ ακόμα να το κρίνω, αφού ακόμα δεν την έχω διαβάσει. Εννοώ πως είναι δυνατή σαν τίτλος, σα θέμα, σαν εξώφυλλο ακόμα. Εντυπωσιακή. Πιάνει την προσοχή όσων το βλέπουν. "Avengers vs X-Men", ουάου. Κι ας βγει πατάτα, ή μέτρια, ή λίγο ή πολύ καλή, αφού θεωρητικά απευθύνεται σε άτομα που δεν την έχουν διαβάσει.

Σε αυτό έχεις δίκιο όμως και πάλι είναι ο ορισμός του cash grab όπως είπα. Θα μπορούσες να πεις καλύτερα ότι το θέμα προσελκύει. Το δυνατή δεν μου κάθεται καλά, ειδικά εδώ :)

 

Πριν από 1 ώρα, Indian είπε:

Μιλάς με γρίφους δάσκαλε. :P 

Αχαχα... Το θες το σποιλ :P Και εγώ κρατιέμαι :notalk:

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  33419
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   203
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2012 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Βρήκε κανένας το δεύτερο τεύχος; Έψαξα σε περίπτερα και δεν το βρήκα. Δεν υπάρχει πουθενά διαφήμιση του ούτε στο ιντερνετ..:shit2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@JohnZari2000 Όχι,λογικά ακόμα δεν πρέπει να έχει κυκλοφορήσει. :( 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15373
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1575
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4755 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 27/11/2018 στο 3:00 ΠΜ, JohnZari2000 είπε:

Βρήκε κανένας το δεύτερο τεύχος; Έψαξα σε περίπτερα και δεν το βρήκα. Δεν υπάρχει πουθενά διαφήμιση του ούτε στο ιντερνετ..:shit2:

Χθες το βράδυ το είδα σε μαγαζί με εφημερίδες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εγώ το βρήκα χτες σε περίπτερο του κέντρου. Ελπίζω σήμερα να κυκλοφορήσει σε ευρεία κλίμακα 

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

κι εγώ το βρήκα χθες σε κοσμικό νησί του ιονίου :lol:

 

οπότε μπορώ να πω με σιγουριά ότι από τα πέρυσι τα anubis κυκλοφορούν ταυτόχρονα σε όλη την Ελλάδα :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Το βρήκα κι εγω σε YES store στην Θεσσαλονίκη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όλα ΟΚ λοιπόν, μιας και το βρήκα κι εγώ. Οπότε λογικά "ξεκλείδωσε" σε όλη την Ελλάδα. :P 

 

 

:beer:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Και μιας και βρήκαμε το δεύτερο τεύχος, να πούμε ότι το επόμενο θα κυκλοφορήσει (Θεού θέλοντος) στις 24/01/19. :) 

 

Επίσης να αναφέρουμε ότι στην τελευταία σελίδα του τεύχους φιλοξενείται μία δήλωση ευγνωμοσύνης της εταιρίας για τον μεγάλο Stan Lee.

 

1667834436_StanLeeAVX2.thumb.jpg.886c4423ce009bb7e7508395df402554.jpg

 

 

:beer: 

Επεξεργασία από Indian
Διόρθωση ημερομηνίας
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

2019 μήπως;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.