Μετάβαση στο περιεχόμενο

The Comic Con 5 [ 10 - 12/5/2019 @ Συνεδριακό Κέντρο Ιωάννης Βελλίδης ]


ΚΟΜΙΞ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Να δώσω και εγώ σύντομα τα δύο σεντ μου. Απολαυστικότατο το κον που επισκέφθηκα για πρώτη φορά. Άνετος χώρος που στην αρχή φαίνεται μικρός αλλά έχει πολύ πράμα και αν πάρεις τον χρόνο σου για να ευχαριστηθείς, οι τρεις μέρες φτάνουν δεν φτάνουν. Ήμουν τουλάχιστον 8 ώρες κάθε μέρα εντός του χώρου και πάλι δεν έπαιξα όσο ήθελα επιτραπέζια ή δεν χάζεψα τα playmobil αρκετά. Καλή διαρρύθμιση τραπεζιών, άνετοι διάδρομοι που κολλούσαν λίγο όταν ήταν ασφυκτικός ο κόσμος, ένα τεράστιο υπέρ όταν θες να χαζέψεις χωρίς να σε σπρώχνουν κάθε λίγο. Και είχε πολύ κόσμο, ειδικά το σάββατο. 

 

Πήρα τα κόμικ μου, τις υπογραφές και τα σκίτσα μου, πιο αναλυτικά στο αντίστοιχο θέμα. Κανένα παράπονο εκεί, και ας αγχωνόμουν ότι δεν θα τους προλάβω όλους. Τους πρόλαβα τελικά, και τους μίλησα, και τους τίμησα με τον οβολό μου όπως και αυτοί με τίμησαν με σκιτσάκια στην συλλογή μου. Σε αυτό το φεστιβάλ πήρα σκίτσα μιάμιση φορά από όσα είχε ήδη το σκετσμπουκ μέσα από τα τελευταία 3 χρόνια και 5-6 άλλα φεστιβάλ που είχα πάει. Απόλυτα ικανοποιημένος. Απόψεις για τους καλλιτέχνες μαζί με τα σκιτσάκια, αν και στο σύνολο πολύ θετική. Σχεδόν όλοι φιλικοί, κάποιοι απολαυστικοί, άλλοι σχεδόν σε σκλαβώνουν. Είναι δύσκολο γι'αυτούς να κάθονται όλη μέρα σε μια καρέκλα με ένα χαμόγελο κολλημένο στην φάτσα να υποδέχεται τον κάθε πικραμένο, οπότε το εκτιμώ. Άλλωστε, υπήρχαν φάσεις που καθαρά και λόγω κούρασης ήμουν ένας ακόμα πικραμένος. :lol: 

 

Το πιο σημαντικό πάντα, η παρέα. Πήγα αρχικά με δύο φιλαράκια και την κοπέλα μου στο κον, μείναμε μαζί και ρίξαμε τόσο γέλιο που ανά στιγμές ξεχνάγαμε να πάρουμε ανάσα. Κάναμε εξορμήσεις εντός κον αλλά και στην πόλη, συναντώντας άλλους γνωστούς αγνώστους που έδωσαν πόνο και τρελά ρεσιτάλ :lol: ξέρουν ποιοι είναι και ας γελάνε σαρδόνια :) . Συνέδεσα επιτέλους φάτσες με άβαταρ και όλα ήταν πιο άνετα και εύκολα μετά την πρώτη χειραψία. :) Πάντα είναι έτσι, και το φόρουμ αν δεν έχει τίποτα άλλο καλό, έχει αυτό που είναι και το πιο σημαντικό απ'όλα: μας  φέρνει κοντά. 

 

Μια παρατήρηση: Αρχικά πήγα για Ρόσα και μόνο σχετικά με τους καλεσμένους, μέχρι το τέλος της πρώτης μέρας ο Ρόσα είχε πέσει τόσο χαμηλά στην to-do list που και να μην πήγαινα δεν θα μου έκανε διαφορά. Τελικά πήγα και σε καλή φάση, περιμένοντας μόνο 10 λεπτά στην ουρά. Μεσημέρι Σαββάτου ήταν μάλιστα προς απόγευμα, μου ήρθε το μήνυμα και 20 λεπτά μετά είχα ήδη υπογραφή και βόλταρα. Μου φάνηκε όμως απόμακρος, κουρασμένος από την όλη φάση των φεστιβάλ (γιατί κουρασμένος από τις υπογραφές δεν ήταν, ο τύπος ήταν μηχανάκι για σερί οκτάωρα κάθε μέρα) και διαδικαστικός. Τον είχα λίγο ρομαντικά στο μυαλό μου λόγω πρότερης εμπειρίας και με ξενέρωσε ο ξερός επαγγελματισμός του, ειδικά όταν ξέρω πόσο γλυκός και φιλικός ήταν παλιά. Δεν ξέρω τι έχει γίνει ακριβώς και άλλαξε τόσο ρότα, σίγουρα πάντως πιστεύω ότι έχει γίνει κάτι που επηρέασε την όλη φάση Ντον Ρόσα και κόμικς. Η εντύπωση μου ενισχύεται άρδην με τα λόγια που είπε στην μαριάννα όταν του έδειξε έναν παλιό τόμο που είχε υπογράψει "To Marianna", λέγοντας χωρίς να του ζητήσει αφιέρωση "They told me I shouldn't do that anymore". Δεν ξέρω τι εννοεί αλλά δεν μπορώ παρά να αναρωτιέμαι γιατί κάποιος (λογικά μάνατζερ) του "απαγόρευσε" μαζί με την υπογραφή να γράφει και αφιέρωση. Επίσης δεν νομίζω ότι ήταν απλά για να γλυτώσει χρόνο. Δεν πήρα αυτή την εντύπωση. 

 

Επίσης η Θεσσαλονίκη έχει και γ@μώ το φαί. Είχα ξεχάσει μετά τα τόσα χρόνια που είχα να πάω πόσο γ@μηστερό και πάμφθηνο φαί έχει. 99% θα πάω και στο επόμενο. Όχι για το φεστιβάλ, ούτε για τα αγαπημένα φιλαράκια, αλλά για το φαί. :D Αν και δύσκολο, ελπίζω να δω σύντομα όσο πιο πολλούς από όσους φίλους είδα στο the con 5, είτε νέους είτε παλιούς. :beer: 

 

Μέχρι το επόμενο λοιπόν. :blob7:

 

ίσως ανέβουν και μερικές φώτος σχετικά που ίσως κάψουν κάποιον :angel:

 

Α επίσης νομίζω ότι είμαι τόσο κωλόφ@ρδος που πήρα ένα από τα καλύτερα scetches που έχει κάνει ο Τασμαρ. :respect: 

  • Like 24
  • Respect 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 388
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

1 hour ago, Θρηνωδός said:

[...]Η εντύπωση μου ενισχύεται άρδην με τα λόγια που είπε στην μαριάννα όταν του έδειξε έναν παλιό τόμο που είχε υπογράψει "To Marianna", λέγοντας χωρίς να του ζητήσει αφιέρωση "They told me I shouldn't do that anymore". Δεν ξέρω τι εννοεί αλλά δεν μπορώ παρά να αναρωτιέμαι γιατί κάποιος (λογικά μάνατζερ) του "απαγόρευσε" μαζί με την υπογραφή να γράφει και αφιέρωση. Επίσης δεν νομίζω ότι ήταν απλά για να γλυτώσει χρόνο. Δεν πήρα αυτή την εντύπωση. [...]

Ο Rosa ζητάει να του βάλουν guidelines από το εκάστοτε φεστιβάλ, τα οποία και ακολουθεί. Αν του πουν πως όλοι θα πάρουν από 5 υπογραφές, τόσες θα βάλει. Αν κάποιος ζητήσει κάτι που δεν έχει συμφωνηθεί, αρνείται, επειδή δεν είναι δίκαιο προς τους άλλους, και ας είναι εύκολο. Αν του πούνε να κάνει σχέδια για όλο τον κόσμο, θα κάνει. Θα βολέψει βέβαια μόνο καμιά 60αριά άτομα αντί για ~800 που βόλεψε τώρα. Αν του πουν να κάνει αφιερώσεις για όλους, θα κάνει. Θα εξυπηρετούσε όμως ~300 άτομα μόνο. Αν έκοβε τις φωτογραφίες, θα βόλευε ~2.000 άτομα, όπως π.χ. γίνεται στη Φινλανδία που μαζεύει ορδές ολόκληρες και πρέπει να δώσει κάτι σε όλους. Αυτό που κυνηγάει, είναι η μέση λύση, δηλαδή ο επισκέπτης να κάθεται και να του λέει δυο κουβέντες όσο υπογράφει, και να βγάζει φωτογραφίες μαζί του. Τις φωτογραφίες δεν θέλει να τις κόψει εφ' όσον δεν είναι απαραίτητο.

 

Όταν τον είχαμε φωνάξει στη λέσχη το 2014, το γνωρίζαμε, όμως δεν ξέραμε πόσο χρόνο θα χρειαζόταν τι ακριβώς, και συμφωνήσαμε να αυτοσχεδιάζουμε με την ώρα. Εκεί που καταλήξαμε, είναι πως μία αφιέρωση τρώει τουλάχιστον 3 φορές περισσότερο χρόνο, επειδή πρέπει να το γράψει ο ίδιος, να το επιβεβαιώσει, και να το διαβάζει γράμμα γράμμα. Και φυσικά πιο ψυχοφθόρο. Αυτός είναι και ο λόγος που τα πρώτα 2-3 γκρουπάκια της πρώτης ημέρας δεν προχωρούσαν με τίποτα, επειδή έδινε αφιερώσεις. Συμφωνήσαμε λοιπόν και τις κόψαμε, για να προχωράμε πιο γρήγορα. Όταν θελήσαμε να επισπεύσουμε ακόμα περισσότερο τη διαδικασία, του είπαμε αν είναι να κόψουμε τις φωτογραφίες, όμως μας παρακάλεσε να μην το κάνουμε, αν δεν είναι απολύτως απαραίτητο, και να γλιτώσουμε χρόνο με οποιονδήποτε άλλον τρόπο, περιορίζοντας τον αριθμό των υπογραφών έστω και σε μία, αλλά να μην στερήσουμε την επαφή του με τον κόσμο, επειδή αυτό θεωρεί πιο σημαντικό, τόσο για αυτόν όσο και για τους θαυμαστές του.

 

Τώρα αν έχει γίνει πιο «στυγνός επαγγελματίας» από τότε, οκ, όντως έτσι είναι. Έρχεται και με μάνατζερ που πούλαγε prints / originals με το κιλό, κανόνιζε τις εμφανίσεις του κλπ. Το θέμα είναι πως κατέφυγε σε αυτό μόλις πριν 3-4 χρόνια, στα 65 του, όταν δεν είχε φράγκο για να πληρώνει τους λογαριασμούς του. Τώρα με ένα τουρ βγάζει περισσότερα φράγκα από όσα θα βγάλουμε συγκεντρωτικά πολλοί από εμάς μαζί σε έναν χρόνο, όμως νομίζω είναι προς τιμήν του που το καθυστέρησε τόσο. Απλά ήμασταν τυχεροί που τον είδαμε πριν μια 5ετία όσο ήταν πιο «οικογενειακή» η κατάσταση.

 

Υ.Γ.

Επίσης έχει κάνει μπυροκοιλιά, την προηγούμενη φορά ήταν στυλάκι. Το καλό που του θέλω να μην συνεχίσει έτσι, επειδή τον θέλουμε υγιή για πολλά χρόνια ακόμα.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 29
  • Respect 4
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

17 λεπτά πριν, PhantomDuck είπε:

Έρχεται και με μάνατζερ που πούλαγε prints / originals με το κιλό

 

Γιώργο, πούλησε καμιά χίλια τεμάχια; :thinking:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Κοίτα, είμαι ακόμα χαμένος, το σπίτι είναι ακόμα άνω κάτω και δεν έχω προλάβει να συγκεντρώσω τις σκέψεις μου :lol:. Την πρώτη ημέρα δώσαμε 270 νούμερα, εκ των οποίων ήρθαν οι 250. Τη δεύτερη μέρα δώσαμε 250, απ' όπου ήρθαν οι 230 (τελείωσε νωρίτερα επειδή είχαμε και το Q&A). Την τελευταία ημέρα δόθηκαν πάνω από 330 νουμεράκια αν θυμάμαι καλά, όμως δεν θυμάμαι ακριβώς ούτε αυτό, ούτε πόσοι ήταν. Επομένως σύνολο χονδρικά, υπολογίζω πως ήρθαν περίπου 800 άτομα. Μερικοί δεν έπαιρναν τίποτα, άλλοι αγόραζαν 2-3 να έχουν. Τώρα τελείως μπακαλίστικα, ο μέσος όρος να είναι 1 print ανά άτομο; Έστω.

 

Από εκεί και πέρα, κάθε ημέρα, είχε μία ώρα μετά το signing που απλά υπέγραφε prints για να αγοράσει όποιος δεν ήθελε / προλάβαινε να κάτσει στην ουρά. Εκεί δεν υπέγραφε βιβλία, μόνο prints. Δεν ξέρω πόσα τέτοια έφυγαν, επειδή ήταν η μοναδική μία ώρα που είχα χρόνο για να γυρίσω την έκθεση. Χοντρά χοντρά όμως, να μην έφυγε κάνα 30άρι κάθε ημέρα; Άρα 900 μαζί με τα προηγούμενα; Ε, αν βάλουμε και τα όποια έκτακτα και το σίγουρο στατιστικό σφάλμα, χίλιες αφισούλες δεν είναι απίθανο σενάριο.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μερικές φωτογραφίες από Ασντέ και Ρόσα: 

 

60164506_373385333282652_1361852709866569728_n.jpg60462123_427938751097876_7077593675554881536_n.jpg60147754_365664547630530_2508591286928277504_n.jpg

 

 

Στην οικογενειακή φωτογραφία που βγάλαμε προσπάθησα να πάρω έκφραση αλά Ρόσα, όμως δεν έχω ακόμη τόσες ρυτίδες.

 

60190894_2059307311030889_7107435262_n.jpg

 

 

  • Like 24
  • Respect 4
  • Αστείο 4
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33293
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  231
  • Reputation:   547
  • Achievement Points:  240
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Ημουν και εγω στο CON :)

Περασα-Αστραπη το Σαββατο το μεσημερι λιγο πριν πλακωσει ο πολυς κοσμος :fish2:

Ειδα μονο τον Μέντορά μου τον GeoTrou και ελαχιστα τον Θρηνωδο

Απο Δημιουργους μίλησα λιγο με τον Ηλια Κυριαζη (Πολυ καλο παιδι και με τρομερες δυνατοτητες)

και τον Θαναση Καραμπάλιο (Απίθανος - Respect τι αλλο να πω... Περιμενω πολλα απο αυτον. Μακαρι να συνεχισει ετσι :pray:)

 

ΥΓ

Ο Ροσα ειναι ιδιος ο Σκρουτζ :wow:

  • Like 17
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Περασα υπεροχα (και) στο φετινο The Comic Con. Δυστυχως δυστυχεστατα ειχα χασει το περυσινο event λογω ταξιδιου, κατι που δε χωνευεται, οπότε φετος ειχα φροντισει να απεχω απο εργασιακες υποχρεωσεις, αιτουμενος τό μήνες πριν. :P Ηταν επομενως και η πρωτη μου εμπειρια στο νεο χωρο του Βελλιδειου. Εξαιρετικη θεωρω επιλογη, το φεστιβαλ εχει μεγαλωσει τοσο πολυ και απο αποψη κοσμου που πιστευω οτι πλεον το επομενο βημα μετα απο λιγα χρονια θα πρεπει να ειναι ενα περιπτερο της ΔΕΘ. :D

 

Δε ξερω τι να πρωτο πω για το ολο τριημερο. Προτιμησα να ασχοληθω κυριως με τις βολτες μεσα στο χωρο, με υπογραφες και σκιτσακια απο αγαπημενους μου καλλιτεχνες, και πολυ λιγοτερο με Q & A , συνεντευξεις και ουτω καθ εξης με αποτελεσμα να μην παρευρεθω ουτε σε ενα! Blackbeard ειμαι το ετερον σου αντιθετο :PPP: 

Η πρώτη ημέρα ηταν κουτση, καθ οτι ηρθα κατευθειαν απο τη δουλεια το απογευμα, οπότε ελαχιστος χρονος διαθεσιμος για χαβαλεδιασμα και τα συναφη. Η δευτερη και η τριτη ημερα ηταν πιο καλες, πιο ανετες, το δε Σαββατο απογευμα εγινε το αδιαχωρητο, με ουρες να φτανουν πολλα μετρα μακρια στην πορτα. Θεωρω οτι αυτο που μας προσφερουν οι διοργανωτες ειναι ενα παρα πολυ ομορφο αποτελεσμα. Το αντιτιμο για ολο αυτο σιγουρα δεν ειναι ουτε τα 12 ουτε τα 15 ευρω. Θα αξιζε και περισσοτερα , χωρις να θελω να βαλω κακες ιδεες :P:P

Με μεγαλη μου χαρα ειδα μερικους συμφορουμιτες. Γνωρισα για πρωτη φορα απο κοντα τζεοτρου Murphy και θρηνωδο, ημουν βεβαιος οτι ειναι φοβερα παιδια και απλα το επιβεβαιωσα. Ειδα Τικ, ikarukani, Andrea, Stardust, Quackmore (Παλιακουδη που ησουν αγορι μου και σε εχασα?) , jpentz δε σου μιλησα και σορυ γι αυτο, dionik το ιδιο, ο δε Γιωργος Phantom ειχε κανει καταθεση ψυχης διπλα στον Ντον Ροσα. Παρά το γεγονος οτι ουτως η αλλως δε θα χωρουσα στο τραπεζι του Σαββατου, θελω να ξερετε οτι ηθελα πολυ να ερθω να σας δω και να τα πουμε, και θα το εκανα σιγουρα αν δεν εμπλεκα με χαρες και πανηγυρια λογω του κυπελλου της ομαδας. Την Κυριακη το απογευμα στον καφε λυγισα σωματικά και ειχα επισης να επιστρεψω στην πολη μου, οπότε ενω το πλανο ελεγε καφες με εσας και μετά συνεχιση στο con, εν τελει πηρα την αγουσα για τα αποδυτηρια.

 

Φετος εκανα επισης ενα μεγαλο βημα. Αποφασισα να ξεκινησω sketchbook και να μαζευω καθε χρονο σκιτσα εκει. Δε θελω πια να τα εχω απο δω και απο κει, ουτε και να τα καδραρω. Νομιζω οτι μου περασε ολο αυτο. Οπότε αγορασα ενα τυχαια κατα την αναμονη μου στον Achde καθαρα και μονο επειδη δεν ειχα φυλλα Α4, και τελικα μου καλοαρεσε και το προχωρησα. :P θεωρω πως πλεον ξεκιναει ο εθισμος μου σε σκιτσα καλλιτεχνων που θαυμαζω ή που εχουν να μου δωσουν κατι ομορφο, και χωρις παρεξηγηση στους ελληνες δημιουργους, θα προτιμησω να το φουλαρω μονο με ξενους καλεσμενους. Πηρα μερικα σκιτσα απο Achde και ενα σκιτσο απο Johnson, οπως και καμποσα πριντάκια απο Ροσα, οπως και υπογραφες απο ολους τους καλεσμενους σε κομικς μου. Εχω να δηλωσω εθισμο σε σκιτσα με χαρακτηρες του Achde. Αν ξανα ερθει νομιζω οτι θα παω να του ακουμπησω διπλασια χρηματα την επομενη φορα. :xm: καμία σωτηρία.

 

Χαρηκα που εμαθα οτι ο Achde θα ξανα ρθει (αργά ή γρηγορα), το ιδιο ελπιζω να συμβει και με τον Ροσα, οπου θα ειναι πιο χαλαρα και δε θα χει τοσο κοσμο μπας και αρχισει να μας φτιαχνει και αυτος σκιτσακια γιατι το να ζηταει κατι εκατονταδες ευρω για απλά σκίτσα που ειχε απο πισω του, οπως καταλαβαινετε πολυ δυσκολα καποιος να παει να παρει. Καλα αυτα με τους μανατζερ, και απολυτως κατανοητα και θεμιτα και ο καλλιτεχνης δεν πρεπει να φτανει σε οικονομικα προβληματα σαφως, αλλά απο το ενα ακρο (να φτιαχνει τοσο καποτε εδω στην Ελλαδα, οσο και ακομη στην Αμερικη στα διαφορα comic cons, σκιτσακια τελειως τζαμπε), στο να ζηταει 300 και 400 και 600 ευρω, νομιζω ειναι υπερβολη.

 

Αυτα, σιγουρα ξεχναω παρα πολλα, θα μπορουσα να γραψω αλλα τοσα, ευχαριστω και παλι τη διοργανωση για τη χαρα και τις δυνατοτητες που μου δινει οσον αφορα το χομπυ μου. Και του χρονου εκει με υγεια.

:beer:

 

  • Like 26
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το παιδί!  :nek:

 

 

  • Like 13
  • Respect 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Είχαμε ένα ωραίο επεισόδιο στη διοργάνωση. Κάποια στιγμή είχε βγει βρόμα ότι ήρθε η ΣΔΟΕ να κάνει επίσκεψη μετά από καταγγελία ότι δεν κόβονται αποδείξεις. Ο Λαζαρίδης με το Φωτσεινό και τον Γκάνα άρχισαν να ενημερώνουν τον κόσμο, και κάποιοι αμέσως έβαλαν το πανί πάνω από την πραμάτειά τους για να μην τους ενοχλήσουν. Εννοείται ότι αφού σε 5 λεπτά δεν έγινε τίποτα δεν περίμενα τίποτα να συμβεί. Αχ και να έβλεπα να βάζουν φυλακή τους ξένους καλεσμένους, πλάκα θα είχε.

Υπήρχαν έλληνες που έκοβαν απόδειξη, ή τουλάχιστον είχαν ένα βιβλιαράκι αποδείξεων, που οι μισοί βέβαια το πετάνε και δεν το παραδίδουν στην εφορία, αλλά αυτά είναι κόλπα περίεργα που δεν τα κατέχω.

 

Και που λέτε ένας πάει να μου κάνει πλάκα. Έρχεται και μου παρουσιάζεται ως εκπρόσωπος της ΣΔΟΕ και ζητά να τον ακολουθήσω αφού δεν κόβω αποδείξεις. Εγώ τον πίστεψα και του λέω: "Έρχομαι αλλά πρώτα θα σε κάνω ρεζίλι". Ανεβαίνω στην καρέκλα και είμαι έτοιμος να ουρλιάξω ότι με έπιασε η ΣΔΟΕ γιατί πουλάω τα περιοδικά μου. Ο τύπος τρόμαξε και με τραβάει να με κατεβάσει από την καρέκλα. "Συγνώμη , τι κάνεις, σε αγαπάω" και κάτι άλλα τέτοια μου λέει. Δεν μπόρεσε να κάνει πλάκα. :P

Κάτι άλλους που ενόχλησε με αυτόν τον τρόπο είχε αποτέλεσμα και κάποιο φοβήθηκαν. Ένα κορίτσι νομίζω είπε δάκρυσε!

 

Πάντως αν συμβεί σε κανέναν σας ζητείστε ταυτότητα που να αποδεικνύει την ιδιότητά του. Πάρτε την, πετάξτε την στο πλήθος και φύγετε. :valt:

  • Like 9
  • Αστείο 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τώρα πρόσεξα ότι μου λείπει το Λούκυ Λουκ που έδωσα στο Ασντε για υππγραφή (αυτό με το Παρίσι).

 

Πιθανώς να το ξέχασα σε κανένα πάγκο στο Κον.

 

Οπότε αν βρήκε κανείς σας κανένα ξέμπαρκο ΛΛ με υπογραφή και σκιτσάκι να ξέρει ότι το ψάχνω :lol:

  • Like 2
  • Λύπη 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  264
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  251
  • Reputation:   950
  • Achievement Points:  251
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εγώ την ώρα που πήγα το Σάββατο δεν είχε μαζεμένο κόσμο και έτσι γύρισα το κον με την ησυχία μου. Η διαρύθμιση 100% καλύτερη από πέρυσι (κίνηση ματ να μπούν στο επάνω διάζωμα ιεκ, playmobil και boardgames). Όλα καλά, σούπερ κτλ το μόνο που θέλω να παρατηρήσω είναι ότι (στα δικά μου μάτια τουλάχιστον) δεν υπήρχαν προσφορές για comics. Είναι ένα con για comics. Αυτό που φαντάζεται κάποιος είναι ότι θα βρεί προσφορές που περιμένει για 1 χρόνο μέχρι να γίνει το con. Εγώ δεν το βρήκα αυτό. Ότι πήρα ήταν είτε η κανονική τιμή(σε €) είτε η μετατροπή 1 προς 1 $ σε € που το έκανα μόνο και μόνο για να στηρίξω και ας μου βγήκε 15-20% ακριβότερα από το bookdepository. Δε ξέρω αν θα το ξανακάνω όμως γιατί αυτή η κατανόηση πρέπει να είναι αμφίδρομη...

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Χμ, εγώ πάλι βρήκα προσφορές. Σε collected editions (TPB, HC κλπ). Είχε στάνταρ 20% η Jemma, και το Cosmic Realms είχε ένα σκασμό κούτες με έκπτωση από 20 έως 50% απ όπου πήρα κάποια πράγματα. Επίσης στον ίδιο πάγκο είχε Pop Star Wars με 5 ευρώ. 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

13 ώρες πριν, tik είπε:

Τώρα πρόσεξα ότι μου λείπει το Λούκυ Λουκ που έδωσα στο Ασντε για υππγραφή (αυτό με το Παρίσι).

 

@GeoTrou Ξέρεις κάτι επί του θέματος; :thinking:

  • Like 1
  • Μπέρδεμα 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Λοιπόν, ας γράψω κι εγώ δυο κουβέντες. Μιλούσα με τον Rosa μέσω e-mail, ειδικά από τότε που τον φέραμε στη λέσχη, και του ανέφερα κάθε μερικούς μήνες τα νέα της Ελλάδας, τι παίζει με τα περιοδικά, τις ιστορίες του, του έστελνα κάποιες εκδόσεις που ήθελε κλπ. Όταν ανακοινώθηκε πως θα έρθει στη Θεσσαλονίκη, του έστειλα μήνυμα πως χαίρομαι που θα τα ξαναπούμε από κοντά, πως αυτή τη φορά δεν είμαι μέρος της οργάνωσης, αλλά δεν πειράζει επειδή θα βρεθώ στην ουρά με τους υπόλοιπους φαν και θα γνωρίσω κόσμο, κάτι που δεν έχω κάνει από το 2004, από τη πρώτη φορά που ήρθε. Όταν απάντησε, μου είπε πως αν θέλω, μπορεί να κανονίσει να είμαι ο προσωπικός του μεταφραστής. Από τη μία γνωρίζει πως πετάω τη σκούφια μου για τέτοιες ευκαιρίες, και από την άλλη ήθελε έναν γνώστη του θέματος μαζί του και όχι έναν απλό μεταφραστή, που να μπορεί να εξηγεί σε ποιες ιστορίες αναφέρεται αυτός ή ο κόσμος, να ξέρει τα περιοδικά που θα φέρνουν οι φαν για να καταλαβαίνει αν το άρθρο που θα υπογράφει θα είναι σχετικό με αυτόν και όχι ένα ξέμπαρκο, κλπ. Αφού μίλησα και με τα παιδιά της διοργάνωσης για να είμαι σίγουρος πως δεν θα προκαλέσω κάποιο πρόβλημα, είδα πως δεν υπήρχε θέμα, επομένως γράπωσα την ευκαιρία και έκανα μόκο :D.

DSC_0023.thumb.jpg.6c034dc0a9c387419ed80deb194d7d3b.jpgIMG_20190511_104042.thumb.jpg.80db569867bb7e6722ca2a02806fab1c.jpg

 

 

Αυτές τις τρεις ημέρες, ο Rosa ανέφερε λεπτομέρειες για τις εκδόσεις που του έφερνε κόμικς, από τυχόν λάθη, παρατηρήσεις, εντυπώσεις κλπ. Επειδή είχα μάθει το μάθημά μου από τη λέσχη (που δεν είχα κρατήσει σημειώσεις), αυτή τη φορά όποτε έλεγε κάτι σημαντικό ήμουν σε επιφυλακή με το κινητό ανά χείρας, άρα καταλαβαίνετε πως έχω μαζέψει πολύ υλικό. Αυτή τη στιγμή γράφω ένα άρθρο με τα σημαντικότερα κατ' εμέ που αποκόμισα από το τριήμερο. Επίσης συζητούσαμε με τον Sandman ιδέες για το Q&A, επομένως έφτιαξα ένα power point με ερωτήσεις που θα διαρκούσε μισή ώρα, και την άλλη μισή ώρα έκανε ερωτήσεις το κοινό. Ακολουθούν μερικές ενδεικτικές διαφάνειες. Την προηγούμενη ημέρα κάτσαμε με τον Rosa και τις είδαμε μία μία, μου είπε πως ήταν μια χαρά (και πως οι εικόνες που είχα βάλει ως τις απαντήσεις του ήταν σωστές), άρα όλα καλά κι εκεί. 

59623445_164074187944858_2954293366692884710_n.thumb.jpg.f3886d804b1e786a8aafcc5dae8ddfe8.jpg

Screenshot_3.thumb.png.6969db385aac613162a217f65a71e847.pngScreenshot_4.thumb.png.79bb687f3a5a8069454ecd3baa8f7355.pngScreenshot_5.thumb.png.acc0e944ac91d60fe342c10922cde1b2.pngScreenshot_6.thumb.png.3762d6a6785b05f45a95cf4ef59d8228.png

Screenshot_7.thumb.png.ecd1867bba53869d331eabca65cb4217.pngScreenshot_8.thumb.png.dfbd922ee7eae3910e0fc7a8758defc9.png

 

Screenshot_10.thumb.png.b27e9dcc1916865e9436932980291d22.pngScreenshot_11.thumb.png.10c768e422c58fb26b79a46eeae94c89.png

 

Και τέλος για να μην λέτε πως όλη μέρα ξεροστάλιαζα στον πάγκο του Rosa. Ιδού εγώ με το υπογεγραμμένο DVD της Γκουφοταινίας από τη φωνή του ίδιου του Γκούφυ :D 

viber_image_2019-05-13_12-44-03.thumb.jpg.487cf3f8f8519b625b81a074c486fcfb.jpg

 

 

Υ.Γ.

Για την ιστορία με τις κλεψύδρες που αναφέρθηκε. Τυπώσαμε λίγα τευχάκια, σαν δείγμα δουλειάς του σχεδίου του @Αλβέρτος Αϊνστάιν και αποκομίσαμε μερικά πολύ ενδιαφέροντα σχόλια. Τη βγάλαμε στα αγγλικά για να την δώσουμε σε συγκεκριμένα άτομα κλειδιά (π.χ. Don Rosa & Jano στην προκειμένη), και απ' ό,τι φαίνεται τη δουλειά της την έκανε. Περισσότερες πληροφορίες θα βάλουμε στο αντίστοιχο thread.

264351137_2.thumb.jpg.d5628c9669fe4cafb0402bfd208f2230.jpg738435281_.thumb.jpg.fd85eb7131ba6a9392b1772a32da2622.jpg2067106595_3.thumb.jpg.508df1b66ee7423b55a89435087326aa.jpg

 

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 23
  • Respect 6
  • Ευχαριστώ 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

4 ώρες πριν, x for xepeta είπε:

Ωχ, το πόσταρα σε λάθος μέρος; Να το μετακινήσει κάποιος στο θέμα τηςε εκδήλωσης; :)

 

Διορθώθηκε, Θοδωρή! :)

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  264
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  251
  • Reputation:   950
  • Achievement Points:  251
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

3 hours ago, AndreasD said:

Χμ, εγώ πάλι βρήκα προσφορές. Σε collected editions (TPB, HC κλπ). Είχε στάνταρ 20% η Jemma, και το Cosmic Realms είχε ένα σκασμό κούτες με έκπτωση από 20 έως 50% απ όπου πήρα κάποια πράγματα. Επίσης στον ίδιο πάγκο είχε Pop Star Wars με 5 ευρώ. 

Προσφορά σημαίνει ότι πχ "τις ημέρες του the comic con ότι αγοράσεις είναι -20%" ή κάτι αντίστοιχο τέλος πάντων. Όχι ότι θέλει να ξεστοκάρει το κάθε μαγαζί. Εγώ ότι αγόρασα από cosmic realms και από jemma ήταν με κανονική τιμή πάντως. Υπάρχουν άλλες εκδηλώσεις του έτους(μικρότερες) όπως fcbd ή batman day ή και άλλες που ψιλογίνονται εκπτώσεις. Να μην έχεις κάτι που να κάνει μπαμ στην καθεαυτού έκθεση είναι λάθος(δυστυχώς ο λόγος είναι ότι λόγο εκτίμησης κόσμου και στατιστικής σίγουρα θα γίνουν οι αγορές όπως και να έχει οπότε...). Προσωπική δική μου άποψη από εμένα και πάντα φιλικά που κάθε χρόνο για να στηρίξω και μόνο βγάζω 3ήμερο εισητήριο ξέροντας ότι θα πάω μόνο 1 φορά.

  • Like 10
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω. Όπως γίνεται κάθε φορά, ο κόσμος γέμισε τον Rosa με δώρα. Από σχεδιαστές που του έδιναν τα κόμικς που είχαν εκδώσει και είχαν στην έκθεση, μέχρι χειροτεχνίες και δώρα που είχαν αγοράσει ειδικά γι' αυτόν. Και κάπου σε αυτό το πλαίσιο, εμφανίστηκε ο @konni και ο @guskoin (αν δεν απατώμαι) που αντί να δώσουν δώρα στον Don, έδωσαν από ένα τευχάκι σε εμένα :wow:. Πολύ ωραίες εκπλήξεις, ευχαριστώ και τους δύο. Συγκεκριμένα ο konni μου χάρισε ένα Daisy and Donald της Giant series του 1976 από την Αυστραλία, ενώ ο guiskoin μου έδωσε έναν φάκελο με το Topolino 1275 του 1980, με ιστοριάρα του Massimo De Vita αδημοσίευτη στην Ελλάδα παρεμπιπτόντως, δεν ξέρω αν ήταν εσκεμμένο ή όχι. Έπρεπε να βλέπατε τη φάτσα του Rosa όταν του τα έδειχνα ενθουσιασμένος. Αυτός ήταν αδιάφορος επειδή δεν είχαν Barks που είναι ο μόνος Disney σχεδιαστής με τον οποίον ασχολείται, και μετά γύρισα στον Jano και αρχίσαμε να τα αναλύουμε με αυτόν, και να τα συγκρίνουμε με τα αντίστοιχα της Ελλάδας και της Γερμανίας :lol: 

IMG_20190519_175634.thumb.jpg.5650d00a926b878199eb2d79b2d6b5c2.jpg

 

 

Κάτι ακόμα που με χαροποίησε, είναι το δημοσίευμα της εφημερίδας των συντακτών από τον Γιάννη Κουκουλά, που ουσιαστικά εκθείαζε τη δουλειά που κάναμε στον Περτουίλαμπι που βγάλαμε όταν καλέσαμε τον Rosa το 2014. Αναφέρεται σε αυτό το βιβλίο και σε αυτό το άρθρο. Και όπως φυσικά συμβαίνει σε αυτές τις αμφίδρομες σχέσεις, αυτό οδήγησε τον @JohnnyMZ στη θέση που βλέπετε στην φωτογραφία παρακάτω, επομένως υποθέτω πως θα έχουμε νεώτερα από αυτόν σύντομα :D   

IMG_20190519_175722.thumb.jpg.29f1ebbe1b6091c396f75239f4e84786.jpgIMG_20190512_195756.thumb.jpg.c5e1c13e53446afb4915b19a83559767.jpg

 

Λογικά είναι κι άλλα που έχω ξεχάσει, απλά τώρα μάζεψα κουράγιο να τακτοποιήσω το σπίτι και τα θυμάμαι ένα ένα :lol: 

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 20
  • Respect 2
  • Ευχαριστώ 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Fun Fact: Με έχει πιάσει ο φακός στην τελευταία φωτογραφία (με τον JohnnyMZ) να κοιτάω το κινητό μου ελπίζοντας να έχει έρθει το email για το γεύμα friday's. Μπορείτε να το καδράρετε ή ακόμα και να μου την φέρετε του χρόνου να σας την υπογράψω.

  • Like 4
  • Respect 1
  • Αστείο 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ηταν πραγματικά πάρα πολύ όμορφα! Κάθε χρόνο και πιο οργανωμένο το The Con, πολύ καλή παρέα και ψυχολογία πενταήμερης! :D

Είναι ο συνδυασμός πολύ καλού φεστιβάλ κομικς με διακοποκατασταση για μας τους Αθηναίους :dance2:

Πήρα διάφορα σκιτσάκια, ψώνισα διάφορα, γέλασα πολύ, είχα άψογη κομικσοπαρέα, όλα σούπερ!

Θα ξανανεβω σίγουρα και του χρόνου :D

 

λίγες ενδεικτικές φώτος

 

 

απο το πανελ του Azzarello

59363220_1242755519238562_7100515731330039808_n.jpg

 

 

Esad Ribic με τον Λοκι που μου έφτιαξε

60136916_820509068312986_5685435594843357184_n.jpg

 

Achdé υπογραφει και σχεδιαζει στα τεύχη

59852117_2083017095129668_9954514421415936_n (1).jpg

 

Tank Girl απο Rufus Dayglo

59775316_830299467351414_7797950370738601984_n.jpg

 

 

μικροι σπάιντερμεν διαφωνουν για το ποιος είναι πιο άξιος για να σηκωσει το σφυρι του Θωρ

60320889_626537644514292_7915273003066195968_n.jpg

 

και ο Rosa με τον @PhantomDuck

 59921727_428406491050077_3640368787796000768_n.jpg

 

:beer:

 

  • Like 25
  • Respect 4
  • Ευχαριστώ 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

On 19/5/2019 στο 6:30 ΜΜ, PhantomDuck είπε:

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω. Όπως γίνεται κάθε φορά, ο κόσμος γέμισε τον Rosa με δώρα. Από σχεδιαστές που του έδιναν τα κόμικς που είχαν εκδώσει και είχαν στην έκθεση, μέχρι χειροτεχνίες και δώρα που είχαν αγοράσει ειδικά γι' αυτόν. Και κάπου σε αυτό το πλαίσιο, εμφανίστηκε ο @konni και ο @guskoin (αν δεν απατώμαι) που αντί να δώσουν δώρα στον Don, έδωσαν από ένα τευχάκι σε εμένα :wow:. Πολύ ωραίες εκπλήξεις, ευχαριστώ και τους δύο. Συγκεκριμένα ο konni μου χάρισε ένα Daisy and Donald της Giant series του 1976 από την Αυστραλία, ενώ ο guiskoin μου έδωσε έναν φάκελο με το Topolino 1275 του 1980, με ιστοριάρα του Massimo De Vita αδημοσίευτη στην Ελλάδα παρεμπιπτόντως, δεν ξέρω αν ήταν εσκεμμένο ή όχι. Έπρεπε να βλέπατε τη φάτσα του Rosa όταν του τα έδειχνα ενθουσιασμένος. Αυτός ήταν αδιάφορος επειδή δεν είχαν Barks που είναι ο μόνος Disney σχεδιαστής με τον οποίον ασχολείται, και μετά γύρισα στον Jano και αρχίσαμε να τα αναλύουμε με αυτόν, και να τα συγκρίνουμε με τα αντίστοιχα της Ελλάδας και της Γερμανίας :lol: 

IMG_20190519_175634.thumb.jpg.5650d00a926b878199eb2d79b2d6b5c2.jpg

 

 

Αγαπητέ @PhantomDuck το Topolino είναι ένα πολύ μικρό ευχαριστώ για όλα όσα κάνεις!

Δεν έχω μεγάλη συλλογή με Ντίσνευ κόμικς ,ουσιαστικά αυτά που είχα μικρός και βέβαια τα ΚΟΜΙΞ!

Έχω και μερικά Topolino που μου είχε φέρει η αδελφή μου όταν σπούδαζε στην Ιταλία την δεκαετία του '90!

Το συγκεκριμένο τεύχος ήξερα ότι θα σου αρέσει γι' αυτό και προτίμησα αυτό από κάποιο άλλο!

  • Like 7
  • Respect 3
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25157
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2773
  • Achievement Points:  475
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

On 19/5/2019 στο 6:30 ΜΜ, PhantomDuck είπε:

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω. Όπως γίνεται κάθε φορά, ο κόσμος γέμισε τον Rosa με δώρα. Από σχεδιαστές που του έδιναν τα κόμικς που είχαν εκδώσει και είχαν στην έκθεση, μέχρι χειροτεχνίες και δώρα που είχαν αγοράσει ειδικά γι' αυτόν. Και κάπου σε αυτό το πλαίσιο, εμφανίστηκε ο @konni και ο @guskoin (αν δεν απατώμαι) που αντί να δώσουν δώρα στον Don, έδωσαν από ένα τευχάκι σε εμένα :wow:. Πολύ ωραίες εκπλήξεις, ευχαριστώ και τους δύο. Συγκεκριμένα ο konni μου χάρισε ένα Daisy and Donald της Giant series του 1976 από την Αυστραλία, ενώ ο guiskoin μου έδωσε έναν φάκελο με το Topolino 1275 του 1980, με ιστοριάρα του Massimo De Vita αδημοσίευτη στην Ελλάδα παρεμπιπτόντως, δεν ξέρω αν ήταν εσκεμμένο ή όχι. Έπρεπε να βλέπατε τη φάτσα του Rosa όταν του τα έδειχνα ενθουσιασμένος. Αυτός ήταν αδιάφορος επειδή δεν είχαν Barks που είναι ο μόνος Disney σχεδιαστής με τον οποίον ασχολείται, και μετά γύρισα στον Jano και αρχίσαμε να τα αναλύουμε με αυτόν, και να τα συγκρίνουμε με τα αντίστοιχα της Ελλάδας και της Γερμανίας :lol: 

IMG_20190519_175634.thumb.jpg.5650d00a926b878199eb2d79b2d6b5c2.jpg

 

 

Κάτι ακόμα που με χαροποίησε, είναι το δημοσίευμα της εφημερίδας των συντακτών από τον Γιάννη Κουκουλά, που ουσιαστικά εκθείαζε τη δουλειά που κάναμε στον Περτουίλαμπι που βγάλαμε όταν καλέσαμε τον Rosa το 2014. Αναφέρεται σε αυτό το βιβλίο και σε αυτό το άρθρο. Και όπως φυσικά συμβαίνει σε αυτές τις αμφίδρομες σχέσεις, αυτό οδήγησε τον @JohnnyMZ στη θέση που βλέπετε στην φωτογραφία παρακάτω, επομένως υποθέτω πως θα έχουμε νεώτερα από αυτόν σύντομα :D   

IMG_20190519_175722.thumb.jpg.29f1ebbe1b6091c396f75239f4e84786.jpgIMG_20190512_195756.thumb.jpg.c5e1c13e53446afb4915b19a83559767.jpg

 

Λογικά είναι κι άλλα που έχω ξεχάσει, απλά τώρα μάζεψα κουράγιο να τακτοποιήσω το σπίτι και τα θυμάμαι ένα ένα :lol: 

να'σαι καλά φίλε,όπως λέει και ο guskoin το αξίζεις!

IMG_20190510_142401.thumb.jpg.564343f7e5e14c27d08b72648e98b506.jpgIMG_20190510_142353.thumb.jpg.d428d2113cefd5d05af39de4a0396ed2.jpgIMG_20190510_141042.thumb.jpg.244c895d443f2925982a6bec96b65635.jpg477502521_LIGHTSABER(3).thumb.jpg.61cff3d57d50527b089c4f84f42fa8ac.jpg

Επεξεργασία από konni
προσθήκη φωτογραφιών!
  • Like 10
  • Ευχαριστώ 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25157
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2773
  • Achievement Points:  475
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Καιρός να γράψω και εγω τις εντυπώσεις μου γύρω από το Thessaloniki con 5.
Για άλλη μια χρονιά οι καλεσμένοι χωρίζονταν σε παλιούς γνώριμους και νεομφανιζόμενους για την πόλη.
Αυτό δεν με χάλασε καθόλου γιατί πήρα κι άλλες υπογραφές από τον περίεργο σε εισαγωγικά, brand name συγγραφέα Brian
Azarrelo και αυτή την φορά βγήκα φωτογραφία μαζί του που περσυ η τύχη 3 φορές με εμπόδισε να τα καταφέρω,
ιδού το αποτέλεσμα:

 

IMG_20190511_131841.thumb.jpg.0a490caac0cd1153b877814c7e95c245.jpg

 

Του Esad Ribic του την φυλούσα από το 2018, που μας την έκανε.Τα έτοιμα σχέδια με νερομπογιές που είχε φιλοτεχνήσει από
πριν,των 200,600 ευρώ κτλ. μαγνήτιζαν το βλέμμα των ξελιγωμένων για υψηλή κομιξική τέχνη,σαν και του λόγου μου.Για εκδίκηση
του πήγα τευχάκια για υπογραφή και ζήτησα να μου φτιάξει κάτι στο blank variant Secret Wars #1,μιας και (κακιούλα) όλα τα
άλλα τεύχη της σειράς στην κατοχή μου, είχε επιμεληθεί ο τιτάνιος Alex Ross,του λέω χεραίκακα! Μου λέει και αυτός την
τιμούλα (και τιμούλα δεν την λες),παίρνοντας το πάνω χέρι ο άτιμος.Ετοιμος να αποχωρήσω από τον στίβο μάχης
ρεζιλεμένος,περιτρυγιρισμένος από κολλητούς του greekcomics.gr και την σύζυγο,μου προτείνει δελεαστικότερη τιμή και με
βαθμό δυσκολίας 0,005 ξεφακελώνω το blank και του το δίνω.Βγαίνω και μια φωτογραφία μαζί του,να καταλάβει πιος στέφθηκε
νικητής!Κια για να μην νοιώθει κανείς άσχημα,ότι τον αδίκησα και καλά,μου φάνηκε πιο φιλικός πιο βατός από την πρώτη φορά
που ήρθε το 2015 στο πρώτο con.Σημειωτέον τις προάλλες μετά το con σε φόρουμ,είδα σε αμερικάνικα con να έχουν αγοράσει,σε
ίδια νούμερα με αυτά που έδωσα εγώ, head sketches σε blank,σε δολάρια (στην ουσία έδωσα περισσότερα).

 

IMG_20190510_120759.thumb.jpg.cb16223a4432306be424641a81d09e22.jpgIMG_20190510_120806.thumb.jpg.158c2cad9b28038460498a24c7309561.jpg

 

Dave Johnson απλά κύριος,πολύ προσιτός,θα σου φέρω κι άλλα για υπογραφές,όσα θές μου είπε,πήρα αργά χαμπάρι το πορτφόλιο με
γνήσια σχέδια που είχε μαζί του ,παρόλο που δεχόταν και commissions. Όταν το ξεφύλλισα έπαθα πλάκα με την ποικιλία και τις
τιμές που ξεκινούσαν από 10 ευρώ.Λοίπαν βέβαια πολλά,γιατί είχε λύκους με καλύτερη μύτη από μένα,χα,χα!Τσίμπησα ένα
στεναχώρεσα βέβαια το Φροσάκι μου,γιατί δεν πήρα κάτι από αυτά με μελάνι που της άρεσαν αλλά  ένα με μπλέ μολύβι που μου
έκανε κλικ. Στην συνέχεια διαπίστωσα ότι ήταν εξώφυλλο από κόμικ που έχει εκδοθεί,όχι από γνωστό ήρωα!

 

IMG_20190511_115903.thumb.jpg.33c4dfb24aab5446c50f2310e338557b.jpg

 

Πάμε τώρα στην ατρακσιόν του φετινού con,τον Don Rosa.Να πώ αρχικά ότι πάντα πηγαίνω Παρασκευή, την πρώτη μέρα,διότι και
από παλιά έχω διαπιστώσει οτι είναι η πιό ήσυχη μέρα και προλαβαίνεις να πάρεις σχέδια και υπογραφές.Αυτή τη φορά είχε πολύ
περισσότερο κόσμο στο άνοιγμα.11,30 το πρωί και πηγαίνω στο booth της διοργάνωσης και μου δίνει νουμεράκι για το signing
του Rosa 99 και 100, για το έταιρο ήμισυ.Παρόλο που σε ειδοποιούσαν με μήνυμα σε ομάδες για να μην γίνεται στριμωξίδι
,περιμέναμε 2 ώρες μετά το μήνυμα στην σειρά.Εκεί είδα επιτέλους τον PhantomDuck και αλήθεια χάρηκα περισσότερο για την
επιτυχία του εκλεκτού μέλους μας και φίλου,από το ότι βγήκα φωτογραφία με τον Don.Τις επόμενες μέρες τα πράγματα ήταν
χειρότερα.Μεγάλη επιτυχία αυτή για το con.

 

IMG_20190510_135659.thumb.jpg.eda263f6657f9e6b662f9bddce09523b.jpgIMG_20190510_135924.thumb.jpg.eaf1d7ca00edd5d339635d0063a7ad4f.jpgIMG_20190510_141042.thumb.jpg.cf84ab019207c6254ea4755a43f6abde.jpgIMG_20190510_142959.thumb.jpg.b44cc75539cd3d035fa8899f0fc51d9e.jpgIMG_20190510_210455.thumb.jpg.3bdfb3c373b9b39c7a4af291f5d4bbc9.jpg1092648398_LIGHTSABER(2).thumb.jpg.f9a59556410fde481bec51f6891df4ac.jpg

 

IMG_20190512_132010.thumb.jpg.571a771d212bc04c0eae525b3812170d.jpg

 

Πριντάκι και preview από Danni και Dan Watters,τον Rufus Dayglo είπα να μην ασχοληθώ,πηγαίνοντας όμως κοντά με κέρδισε το
στύλ του,ο Pantalena ωραίος σχεδιαστής,ο Azaceta αδιάφορος για τα γούστα μου δεν είδα και πολύ κόσμο να τον πλησιάζει,αλλά
ο άλλος παλιός γνώριμος ,όλα τα λεφτά.Και μιλάω για τον Achde τον οποίο πλησίασα την πρώτη μέρα και πήρα με την σύζυγο τρια
λούκυ της μαμούθ με σχεδιάκια και αφιερώσεις.Είχε τιμή για σχέδιο σε Α4 20 ευρώ,τα διπλά από το 2017 αλλά φθηνά και
πάλι.Δεν το τίμησα αρχικά αλλά την επόμενη το πρωί με έπιασε να βρώ κάτι καλύτερο από Α4 σε ποιότητα χαρτιού, να του πάω
για σχέδιο.Μπήκα σε ένα κατάστημα για επαγγελματικές εκτυπώσεις στην γειτονιά μου και βρήκα μια καλή ποιότητα σκληρού
χαρτιού 33 Χ 25 εκ. και βουρ στον πατσά.Μου άρεσε το αποτέλεσμα τόσο που βγήκα και φωτογραφία ,μίλησα και αστειέυτηκα
αρκετά μαζί του και στο τέλος στην κοσμάρα μου, ξέχασα ότι έχω να πληρώσω.Μου φώναξε αυτός με αστείο τόνο,έι δεν θα
πληρώσεις;και γω ζητώντας συγγνώμη του έδωσα τα χρήματα ενω ο επόμενος που περίμενε για σχέδιο, αστειευόμενος μου είπε αν
δεν το θέλεις το παίρνω εγώ!

 

IMG_20190511_130643.thumb.jpg.af03f1b686ec3002402ecbc05f381cde.jpg510563361_10-5-2019(8).thumb.jpg.75b025ee26de2af2995d00ec0eeeb953.jpg164800179_dayglo-pantalena.thumb.jpg.0fa834d240b43c798148c786bf6fb2d7.jpg511082891_RufusDayglo.thumb.jpg.f75d679eb196a307b91b9185a94f8f41.jpg

 

Κατά τα άλλα παρακολουθήσαμε και τα 2 κουίζ με Σερβεττά και Μεντζέλο,ήταν υπέροχοι,κανα δύο Q&A,Θαυμάσαμε τις θεματικές
μακέτες με τα  playmobil διαφορετικές από πέρσυ και κάναμε βόλτες στο γεμάτο, μαγαζιά του είδους και Ελληνες καλλιτέχνες,
χώρο,είδαμε και λίγο από Manu Bennet και Τάσο Κωστή!

 

 

IMG_20190511_123913.thumb.jpg.59b6da0918991666c60b192885bdae1d.jpgIMG_20190511_123920.thumb.jpg.dac53d9df277d72b23f3e9b8979e5af6.jpgIMG_20190511_132912.thumb.jpg.df291b3ac4a3b39a75667aa4ce21e173.jpgIMG_20190511_140547.thumb.jpg.af995299b7db0020ca0abff85694a920.jpgIMG_20190511_141138.thumb.jpg.e0c54d85358594f1661c141841b09543.jpgIMG_20190511_141215.thumb.jpg.6d3052ca9b6f45378b076b77cb8a1902.jpgIMG_20190511_142005.thumb.jpg.2a3ec12c73e77169e9847f14d7b5a88e.jpgIMG_20190511_142148.thumb.jpg.5266af22c9ebc59e3989f2cf97376f78.jpgIMG_20190511_192156.thumb.jpg.f4e52ba0e15b82dfe8529483aa3d428e.jpgIMG_20190511_194125.thumb.jpg.3b8073fdd723909aa19bdc7314214d4e.jpg619239880_10-5-2019(3).thumb.jpg.f7e3c62f6f2cb1f9af913cb06848d2db.jpgIMG_20190510_211057.thumb.jpg.fc611d2ea3298d16ff16e63d183befc5.jpgIMG_20190510_211149.thumb.jpg.2df169150eb1fe4c3452ecc4149e5402.jpgIMG_20190510_211305.thumb.jpg.fdd4814e3ae9f6bd19407c698958f0bf.jpgIMG_20190510_211323.thumb.jpg.5417141f49a8253d1152c3f3bfb91ee1.jpg

 

Α,ξέχασα και τον γνωστό σε όλους μας William ναι,ντε,τον Simpson εννοώ,με είδε την πρώτη μέρα στην ουρά για τον Rosa και με
κοιταξε με ύφος να πω αποδοκιμασίας ή άλλως και εσύ Βρούτε;,γενικά όταν πέρασα 2-3 φορές από το τραπέζι του ήταν
χλυαρός,χα,χα,χα!
Προς το τέλος της εκδήλωσης πήγα με την σύζυγο και τσιμπήσαμε με παρότρυνσή της ένα limited print book  που είχε φέτος μαζί με
τα περσινά σκετσμπουκ του.Τότε άλλαξε διάθεση και έσταζε μέλι από το στόμα του.Οι καλύτεροι των καλύτερων γίναμε.Γι'αυτό σε
όποιον δεν ξέρει,τον μέντορα του con πρέπει να τον έχουμε ευχαριστημένο ,χα,χα,χα!

 

 

1376048150_WilliamSimpson.thumb.jpg.49d23752b12d6dc9b7c95f0e23ae32ab.jpg

 

 

  • Like 20
  • Respect 3
  • Ευχαριστώ 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

47 λεπτά πριν, konni είπε:

.....το ότι βγήκα φωτογραφία με τον Don.

 

IMG_20190510_135659.thumb.jpg.eda263f6657f9e6b662f9bddce09523b.jpg

 

Πωωωωωω :wow: αγνώριστος ο Don:wow:

  • Αστείο 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

2 ώρες πριν, Retroplaymo είπε:

 

Πωωωωωω :wow: αγνώριστος ο Don:wow:

Όχι και αγνώριστος... Πάντα έτσι είμαι..... Προφανώς μπερδεύεις τους Don....  Στην εν λόγω φωτό ο Don Corleone Como...

  • Like 3
  • Αστείο 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

6 ώρες πριν, konni είπε:

 

 

IMG_20190510_135924.thumb.jpg.eaf1d7ca00edd5d339635d0063a7ad4f.jpg1092648398_LIGHTSABER(2).thumb.jpg.f9a59556410fde481bec51f6891df4ac.jpg

 

 

 

 

Να κι εγώ στην γωνία με το στραπατσαρισμένο αντίτυπο του Βίου που με τρόλλαρε ο Ρόσα :lol:

  • Like 5
  • Respect 1
  • Αστείο 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δύο-τρεις φωτογραφίες από αφιερώσεις και σκιτσάκια που πήρα σε τεύχη από το the con 5 και ήθελα καιρό να ανεβάσω: 

 

61980333_2302929866647218_2366128445785636864_n.jpg

χαμένα επεισόδια από Ρόσα

 

61990303_654870994940126_7453496746673438720_n.jpg

ψηφιδωτό με αφιέρωση του Ζαφειριάδη και σκιτσάκι του πρωταγωνιστή από τον Χριστούλια 

 

61993587_372016860330330_2436008229411487744_n.jpg62218788_349955549045909_7023079691481251840_n.jpg

αριστερά το 100 Bullets 5 υπογεγραμμένο από Azarello και Johnson, δεξιά το Hellblazer - Good Intentions από Azarello

 

62041994_2281121648804797_97882162941919232_n.jpg

το κλασικό σκιτσάκι που έκανε δωρεάν ο Ασντέ σε όσους πήγαιναν με τευχάκι ΛΛ

 

62070546_193879414838071_5429916655985623040_n.jpg

:lol: Τασμάρ :hug2:

 

 

  • Like 13
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ας γίνει σχετικό ποστ. Επίσης κάποιος είπε στα σχόλια για...Neil Gaiman; :wow:

  • Like 2
  • Μπέρδεμα 1
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το είδα και εγώ το σχόλιο για Gaiman λέτε να ευσταθεί αυτό; Πάντως τις προηγούμενες χρονιές προς τα Χριστούγεννα είχαμε τις πρώτες ανακοινώσεις αν δεν κάνω λάθος ίδωμεν.

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

52 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Ας γίνει σχετικό ποστ. Επίσης κάποιος είπε στα σχόλια για...Neil Gaiman; :wow:

Δημιουργήθηκε νέο thread :)

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.