Μετάβαση στο περιεχόμενο

The Comic Con 5 [ 10 - 12/5/2019 @ Συνεδριακό Κέντρο Ιωάννης Βελλίδης ]


ΚΟΜΙΞ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  46
  • Reputation:   227
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

15 ώρες πριν, germanicus είπε:

 

Είναι μέλος του φόρουμ :) Το πρότζεκτ ξεκίνησε πριν από 3 χρόνια :) Εχω διαβασει μερος της ιστοριας πριν τα χρώματα, το περιμένω με μεγάλη προσμονή τόσο καιρό και έχω λυγίσει από τα γέλια σε διάφορες στιγμές της ιστορίας. :) Προφανώς επειδή είναι (α) προϊόν ταλέντου και αγάπης και επιπρόσθετα (β) δεν είναι φτιαγμένο υπό την επίβλεψη της επίσημης Disney. 

Φαντάζομαι πως μέσα στην εβδομάδα θα το παρουσιάσει κάποιος όπως του αξίζει :) Και εκεί θα απαντηθούν από πιο αρμόδιους κάποιες ερωτήσεις :) 

 

:cheers5: 

απιστευτο! εισαι τρομερος φιλε germanicus!

αυτη ειναι η ιστορια!

πολυ ωραιο σκιτσο και υποσχομενη δουλεια,θα ηθελα πολυ να το διαβασω στο κοντινο μελλον, αν γινεται...

 

συμφωνουμε απολυτα οτι το συκγεκριμενο κομικ ειναι τρομερο διοτι ειναι ενα καλοδουλεμενο και καλοσχεδιασμενο κομικ, αλλα κυριως ειναι ενα προιον ταλεντου+αγαπης, οπως πολυ σωστα ειπες.

παρα πολυ ενδιαφερον project!

τα συγχαρητηρια μου στο παιδι.  

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 388
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ειμαι πτώμα από την κούραση, μαζεύω τα κομματια μου απο το πάτωμα. Είμαι σε κινητό, δεν μπορω να γράψω πολλά. Θα γράψω αναλυτικά για τον Ρόσα, πως έτυχε να κάτσω στον πάγκο κλπ κλπ. Επίσης η ιστορία με τις κλεψύδρες ειναι όντως αυτή, αντιτυπο δοθηκε επισης στον Jano που δουλευει στην Egmont. Θα γραφτούν κι αυτά σε 2-3 ημερες, λιγη υπομονή μονο μέχρι να επιστρέψω σπίτι.

 

Λίγο πριν το κλείσιμο της εκθεσης Κυριακή βράδυ

IMG_20190512_204748.thumb.jpg.c450595906a15bfb24c48f94d5ef77c2.jpg

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 28
  • Respect 4
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

1 min ago , PhantomDuck said:

Θα γράψω αναλυτικά για τον Ρόσα, πως έτυχε να κάτσω στον πάγκο κλπ κλπ.

 

"έτυχε" :D:P

  • Respect 2
  • Αστείο 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33884
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγω ήρθα το πρωί του Σαββάτου. Λόγω κάποιων απρόοπτων προσωπικών εξελίξεων δυστυχώς δεν πρόλαβα να σας δω. Είδα μόνο τον Phantom την ώρα που πήγα στο Ρόσα για υπογραφή. Νόμιζα ότι τον αναγνώρισα αλλά ο βλάκας δεν του μίλησα. Μ***κία. την επόμενη φορά!

Φοβερή η Con. Θα επανέλθω και εγω με περισσότερες λεπτομέρειες.

  • Like 15
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

2η χρονιά εδώ και ιδανικός συνδυασμός δουλειάς και διασκέδασης. 

Χάρηκα που είδα και πολλά παιδιά που είχα καιρό να δω, έμαθα νέα, έμαθα και κουτσομπολιά, φουλ διασκέδαση τα βράδια, μια χαρά!

 

Και κάτι που το γράφω εδώ πρώτα 

Εξασφαλίσαμε σχεδόν το σύνολο από τα απουλητα Prints του Don Rosa  (φυσικά υπογεγραμμένα) και θα τα έχουμε από την Τετάρτη στο μαγαζί προς πώληση, στην ίδια τιμή που είχαν κι εδώ  (€20) για όλους αυτούς που δεν μπόρεσαν να έρθουν αλλά και για όσους ήρθαν και θέλουν κι άλλα Prints.

 

Ο Phantom θα σας πει για τον χαμό που έγινε στο τραπέζι του Rosa μέχρι τελευταία στιγμή.  Τα prints που πήραμε είναι περίπου 100 σε 10-11 διαφορετικά σχέδια. Αυτά που πούλησε πρέπει να ήταν πολλές εκατοντάδες 

Επεξεργασία από adams
  • Like 25
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@adams Μια και είσαι ακόμα πάνω, δεν βάζεις στην παλέτα και καμια εκατοστή τρίγωνα Πανοράματος; Υπογεραμμένα από εσένα;;

  • Like 4
  • Αστείο 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

11 ώρες πριν, Murphy Pendleton είπε:

Απολαυστικότατη και η τελευταία μέρα του The Comic Con. Επιτέλους είχα στα χέρια μου ένα από τα Άγια Δισκοπότηρα μου/λευκές φάλαινες/πείτε-το-όπως-θέλετε. Commission sketch με copic markers από τον Paolo Pantalena :party3:

 

paolo_and_I.thumb.jpg.892ceffe1e41991fae8bb0e17f47a247.jpg

 

Αναλυτικές εντυπώσεις/σχόλια από Δευτέρα. Είμαι σε φάση που δε μπορώ να κάνω τίποτα άλλο σήμερα από την κούραση. Πήγαινα στο Con το πρωί και έφευγα κάθε μέρα στο κλείσιμο :lol:

Είδα από κοντά τα original art κυρίως εξώφυλλα του Paolo Pantalena και πραγματικά εντυπωσιάστηκα!Οι λεπτομέρειες που είχε στα σχέδια του με μολύβι  σε ζάλιζαν!Απίστευτη λεπτομέρεια!

Ελπίζω φίλε Murphy να πήρες κάτι !:up:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πριν από 1 ώρα, guskoin είπε:

Ελπίζω φίλε Murphy να πήρες κάτι !:up:

 

Εννοείται αυτό φίλε guskoin :)  Δε μπορούσα να αφήσω τέτοια ευκαιρία να πάει χαμένη. Το sketchbook με το σκίτσο που κρατάει στη φωτογραφία ο Paolo είναι δικό μου.
Αναγνωρίζω και κατανοώ ότι ο Don Rosa ήταν το μεγάλο όνομα της φετινής εκδήλωσης αλλά εγώ προσωπικά ήθελα να συναντήσω πιο πολύ από όλους τους διεθνείς καλεσμένους τον Pantalena. Θαυμάζω υπερβολικά πολύ τη δουλειά του.

 

Στα του Con τώρα.

Φοβερή η εκδήλωση για ακόμη μια χρονιά. Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από τη διοργάνωση. Κάθε μέρα πήγαινα εκεί κατά τις 11 το πρωί και έφευγα στο κλείσιμο της εκάστοτε ημέρας. Αρκετές ώρες πέρασα και μέσα στο conference room για τα διάφορα panels, workshops, και quizzes. Γενικά είμαι ένας τύπος που μου αρέσει να ζω στο έπακρο τη κάθε εκδήλωση. Ωραίο το "κυνήγι" υπογραφών αλλά ακόμη καλύτερο είναι όταν βλέπεις από κοντά και ακούς ομιλίες από ανθρώπους που θαυμάζεις και σέβεσαι.

Από τη μία χάρηκα που συνάντησα μέλη του φόρουμ που είχα να δω από πέρυσι καθώς και μέλη τα οποία έβλεπα από κοντά για πρώτη φορά (christs, Dredd, GeoTrou). Από την άλλη στενοχωρήθηκα που λόγω της κούρασης δεν ήμουν σε θέση να παρευρεθώ στις εξορμήσεις σας. Ελπίζω να τα πούμε πάλι από κοντά στο επόμενο The Comic Con ή σε κάποιο Athens Con.

 

Όσον αφορά τα κουίζ, θέλω να πιστεύω ότι το GC βγήκε για ακόμη μια φορά ασπροπρόσωπο. Στο κουίζ με το Σερβετά, εγώ και ο Γιώργος (Phantom) κερδίσαμε από ένα σκληρόδετο βιβλίο από τη σειρά Legion (το οποίο παρεμπιπτόντως κυνηγούσα από πρόπερσι :lol:) και ο Ανδρέας (Blackbeard) κέρδισε δωρεάν MB στο κινητό για εννέα μήνες εάν δε κάνω λάθος. Στο κουίζ με τον Μετζέλο, κέρδισα μια κινηματογραφική αφίσα της νέας ταινίας Men In Black και ο Blackbeard ένα γεύμα Friday's.

 

Υπογραφές και σκίτσα θα ανεβάσω στο ανάλογο θέμα το βράδυ. Εάν θυμηθώ κάτι άλλο περί του Con, θα επανέλθω.

 

Και του χρόνου με υγεία!

 

 

  • Like 18
  • Respect 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Στους νικητές των κουίζ οι οποίοι είναι μέλη του GC ξέχασα να προσθέσω και τον φίλο Νίκο @konni. Με συγχωρείς Νίκο για την παράληψη. 

Ο Νίκος κέρδισε στο πρώτο κουίζ ένα dvd Venom αν θυμάμαι καλά και στο δεύτερο κουίζ ένα εισιτήριο για τα Village.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

22 ώρες πριν, Lord Makro είπε:

 

"έτυχε" :D:P

αφού το πε το παιδι, ηταν πτώμα, δε μπορουσε να παρει τα πόδια του. Ε,ειδε μια καρεκλα αδεια διπλα στον Ρόσα, δεν τον καταλαβε κιολας (δεν τα ξερει και πολυ αυτα τα Ντισνευ μωρε) του πε "may I?" του πε ο Ρόσα "sure" και σου λεει εδω θα το βγαλω το τριημερο, καθιστος και ηρεμος :P

  • Like 5
  • Αστείο 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Να πω κι εγώ τη σύντομη εμπειρία μου απ΄το Comic Con.
Πήγα Σάββατο απόγευμα κατά τις 18:30.

Μετά από 20-25 λεπτά στην ουρά κατάφερα να πάρω εισιτήριο, παρακολούθησα τη συνέντευξη του Ασντέ παρέα με Kurdy και tik, γνώρισα GeoTrou και Θρηνωδό και αγόρασα, πέρα από κάτι Θόργκαλ, τα 2 απ΄τα 4 νέα μπονελικά graphic novels του Ανεμοδουρά(Ντύλαν Ντογκ και Τεξ).
Πολύς κόσμος, ωραία ατμόσφαιρα, μια χαρά όλα :)

 

  • Like 20
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

1 ώρα πριν, dimious200 είπε:

αφού το πε το παιδι, ηταν πτώμα, δε μπορουσε να παρει τα πόδια του. Ε,ειδε μια καρεκλα αδεια διπλα στον Ρόσα, δεν τον καταλαβε κιολας (δεν τα ξερει και πολυ αυτα τα Ντισνευ μωρε) του πε "may I?" του πε ο Ρόσα "sure" και σου λεει εδω θα το βγαλω το τριημερο, καθιστος και ηρεμος :P

 

Εγώ πιστεύω ότι βρήκε την άδεια καρέκλα δίπλα στον Don, κάθισε, αλυσοδέθηκε κι απειλούσε τους σεκιουριτάδες ότι είναι ζωσμένος με εκρηκτικά κι αν τον έβγαζαν έξω με το ζόρι θα έκανε το Βελλίδειο, Κούγκι. :boom:  :lol: 

 

 

:beer: 

  • Like 3
  • Αστείο 12
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

:PPP:

 

(Είμαι σε κινητό και είμαι λιτος)

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 2
  • Αστείο 12
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Ας συμφωνήσω κι εγώ με τους προλαλήσαντες για τις θετικές εντυπώσεις του τριημέρου :)

Οργανωτικά νομίζω ότι ήταν το πιο "σοβαρό" μέχρι τώρα. Από πράγματα μικρά όπως ο κατάλογος και τις πληροφορίες που παρείχε, μέχρι την αξιοποίηση του χώρου και τον κλιματισμό(ση-μα-ντι-κό-τα-το). Προσωπικά ένιωσα ότι ζεσταίνομαι μόνο στο μπουλούκι του Q&A του Ρόσα, ακόμα και το υπόλοιπο Σαββατιάτικο απόγευμα που γινόταν το αδιαχώρητο και στον κύριο χώρο.

Στον Ρόσα, που απ' τις 11 της Παρασκευής που πήγα και πήρα εγώ χαρτάκι, είχε αρκετά περισσότερο κόσμο απ' όσο θα ήθελα κι ήλπιζα και η αναμονή σχεδόν άγγιξε το δίωρο, αλλά χαλάλι. Χαμογελαστός και ευδιάθετος ο Ντον, φαινόταν πως γούσταρε την όλη φάση τριγύρω του, αλλά γι αυτό σίγουρα θα χει καλύτερη εικόνα το δεξί του χέρι που περιμένουμε να προβεί σε αποκαλύψεις. Τα πριντς νομίζω ότι εδώ είχα δει ότι είναι στα 39$ κι είχα απογοητευτεί, οπότε η ταμπελίτσα που ανέγραφε 20€ ήταν μια ευχάριστη έκπληξη, οπότε και τσιμπήθηκε πριντάκι με τη θέα των βουνών στο Κλοντάικ και περιμένει να πάρει τη σειρά της στον τοίχο.

 

Achde ενώ προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ, ένα Λούκι Λουκ του το τσίμπησα για να χω και το σκιτσάκι στο εσώφυλλο. :D

Ο Τάσος Κωστής φάνηκε πολύ προσγειωμένος και καλός άνθρωπος(απ' όσο πρόλαβα κιόλας στο δικό του Q&A) και πήγαν και τον βάλανε δίπλα στο ακριβώς αντίθετο του φεστιβάλ, τον Bennett που για να καταδεχτεί να σου μουτζουρώσει ένα χαρτί και να βγείτε μια σέλφι, όφειλες να τον δωροδοκίσεις με 30(νομίζω) ευρώ... :bye:

 

Τι άλλο; Λίγο ντίβα ένιωσα που με θυμόταν με το όνομά μου ο Tasmar, λίγο τρελός που ρωτούσα τους πάντες που είναι ο Σκλαβενίτης και δεν τον έβρισκα επί ώρες. Δεν ευτύχησα να δω πολλά άτομα του φόρουμ, μόνο κάποιους πιο παλιούς που ήδη έστω είχαμε συστηθεί. Είχα σκοπό να συμμετέχω στην Σαββατιάτικη βραδινή έξοδο, αλλά ναι, αχεμ, τελικός κυπέλλου γαρ... :xm:

 

Ένα μίνι αρνητικό, το Q&A του Ντον ήταν κάπως δυσνόητο, καθώς δεν μετεφραζόταν στα ελληνικά(που να μεταφραστεί κιόλας άμα απαντάει μια ερώτηση 10 λεπτά), αλλά δεν είχε το μικρόφωνο αρκετά κοντά του για να ακούγεται δυνατά, και με τη φασαρία έχανα λέξεις αρκετά εύκολα.

 

Και του χρόνου :cheers5: (με Casty)

  • Like 20
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πρώτη φορά στο The Comic Con. Ήταν με σχετική άνεση το καλύτερο κομιξοφεστιβάλ στο οποίο έχω παρευρεθεί. Σίγουρα μετράει το ότι για εμάς τους Αθηναίους είναι εκδρομή, δεν έχουμε τις υποχρεώσεις να μας βαραίνουν. Παρόλα αυτά, ο αέρας που είχε η εκδήλωση ήταν φανταστικός. Καλή χωροθέτηση, μεγαλύτερη βαρύτητα στα κόμικς και σούπερ καλεσμένοι. Προσωπικά αγόρασα ελάχιστα κόμικς, προτιμώντας να διαθέσω τα λεφτά μου στο γέμισμα των sketchbook μου (φωτογραφίες αύριο στο σχετικό θέμα :D ). Johnson, Achde και Dayglo μου άφησαν τις καλύτερες των εντυπώσεων, καθότι εξαιρετικά φιλικοί και συζητήσιμοι. Ήθελα επίσης να παρακολουθήσω μερικά Q&A, αλλά τελικά παρευρέθηκα μόνο σε αυτό του Azzarello που ήταν σχετικά ενδιαφέρον, παρότι είχε τα οργανωτικά λάθη που αναφέρει ο Paliakoudis (πού ήσαν ρέι;) για αυτό του Rosa.

Ειδική μνεία, φυσικά, στη γνωριμία με άτομα του φόρουμ (:hi: Kurdy, tik, guscoin, laz, Murphy). Χάρηκα φοβερά που κάτσαμε όλοι μαζί με κρασί στο χέρι μας και κόμικς στις τσάντες μας. :) 

Και του χρόνου, ακόμη καλύτερο :) 

 

Υ.Γ.: καλά τα κόμικς, αλλά το highlight της πρώτης ημέρας ήταν το κους κους που φάγαμε σε μαγαζί στα Λαδάδικα :lol: 

  • Like 24
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

5 ώρες πριν, PhantomDuck είπε:

(Είμαι σε κινητό και είμαι λιτος)

 

Και γιατί μας το λες να έρθουμε να σε δέσουμε?    :)

 

 

 

  • Αστείο 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Η φετινή χρονιά ήταν πολύ απολαυστική γιατί έβαλα στόχο να πάω σε όσο πιο πολλά γινόταν στο conference room που είναι για μένα και το πιο ωραίο κομμάτι του κον. Πήρα την Παρασκευή τις υπογραφές μου και ένα σκίτσο από τον Achde, και μετά κυνηγούσα να βομβαρδίσω με ερωτήσεις δημιουργούς σε live drawings και q&a. Μάλλον το highlight όλου του con ήτανε το q&a session του Manu Bennett. Πραγματικά εμεπιρία ζωής ήταν ο άνθρωπος. Φαινόταν ότι έχει προπονήσει αρκετά το public speaking και πως να κάνει το κοινό δικό του. Τέλειος.

 

Ένα άλλο highlight για μένα ήταν και ότι συμμετείχα και στο q&a του Azzarello. Για όποιον ήταν εκεί εγώ ήμουν αυτός που σηκώθηκε και έκανε μερικές επιπλέον ερωτήσεις πριν τις ερωτήσεις του κοινού. Λατρεύω τα q&a και μακάρι να μπορούσα να κάνω ερωτήσεις για ώρες. Το ότι αντί για μία είχα πέντε αυτή τη φορά ήταν φανταστικό. Εύχομαι να τις χιλιάσω. :xm:

 

Επίσης κατάφερα να ζήσω τον μεγαλύτερο εφιάλτη μου. Το μόνο πράγμα που ζητάω από το πρώτο κον είναι να κερδίσω στα κουίζ ή στις κληρώσεις €40 ευρώ γεύμα Friday's. Αυτή τη φορά το κατάφερα. Αλλά δε θα είμαι εκεί για να το φάω εγώ γιατί δεν το δίνουν εκείνη τη στιγμή. Δεν ήξερα ότι ο κόσμος μπορεί να γίνει τόσο σκληρός. :crying:

 

Τα live drawings ήταν καταπληκτική προσθήκη και περιμένω με ανυπομονησία το επόμενο The Comic Con και ελπίζω με κι άλλα ωραία πράγματα στο conference room.

  • Like 18
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

@Blackbeard ήσουν εκείνος που τον ρώτησε για το πως ήταν τόσο ακριβής η Slang που χρησιμοποιούσε στο 100 bullets? Που απάντησε ότι πάει σε διαφορά μέρη και κόβει βόλτες με λεωφορεία; :) 

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

15 min ago , Θρηνωδός said:

@Blackbeard ήσουν εκείνος που τον ρώτησε για το πως ήταν τόσο ακριβής η Slang που χρησιμοποιούσε στο 100 bullets? Που απάντησε ότι πάει σε διαφορά μέρη και κόβει βόλτες με λεωφορεία; :) 

όχι, ήμουν αυτός που κάθισε στο τραπέζι

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

49 min ago , Blackbeard said:

 

Επίσης κατάφερα να ζήσω τον μεγαλύτερο εφιάλτη μου. Το μόνο πράγμα που ζητάω από το πρώτο κον είναι να κερδίσω στα κουίζ ή στις κληρώσεις €40 ευρώ γεύμα Friday's. Αυτή τη φορά το κατάφερα. Αλλά δε θα είμαι εκεί για να το φάω εγώ γιατί δεν το δίνουν εκείνη τη στιγμή. Δεν ήξερα ότι ο κόσμος μπορεί να γίνει τόσο σκληρός. :crying:

Αν ειναι οπως τις αλλες φορες, μπορεις να το εξαργυρωσεις σε ολα τα καταστηματα, για αρκετα μεγαλο διαστημα. Ενα που κερδισα περσι, το εφαγα υστερα απο κανα διμηνο στην Αθηνα.

  • Like 10
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

14 λεπτά πριν, Blackbeard είπε:

όχι, ήμουν αυτός που κάθισε στο τραπέζι

 

 

  • Respect 1
  • Αστείο 11
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

6 min ago , PhantomDuck said:

Αν ειναι οπως τις αλλες φορες, μπορεις να το εξαργυρωσεις σε ολα τα καταστηματα, για αρκετα μεγαλο διαστημα. Ενα που κερδισα περσι, το εφαγα υστερα απο κανα διμηνο στην Αθηνα.

Ξαφνικά η ζωή αρχίζει να έχει ξανά νόημα. :pray:

  • Like 5
  • Αστείο 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Επέστρεψα χθες το απόγευμα στην Αθήνα και νομίζω πως είναι ώρα να γράψω και εγώ δυο πράγματα για το Con. 


Ήταν με διαφορά το καλύτερο Con που έχω πάει στην Ελλάδα. 


Το σημαντικότερο ρόλο για να νοιώσω έτσι, έπαιξε αυτό που έγραψε ο GeoTrou. Για όσους από μας δε μένουμε Θεσσαλονίκη , η επίσκεψη σε οποιοδήποτε Con εκτός Αθήνας είναι μια πενταήμερη. Και μάλιστα μια πενταήμερη με κόμικς, πολλά κόμικς, δημιουργούς και φίλους που έρχονται από παντού. Αθήνα, Πάτρα, Βέροια, Δράμα, Ζυρίχη και ο κατάλογος είναι μακρύς. Μαζί με τους Local οι GCοίδες φτιάξαμε ένα απίστευτο team με πολύ κέφι και όρεξη. 


Ο χώρος του Con ιδανικός τόσο σε μέγεθος, όσο και σε τοποθέτηση στην πόλη. Οι καλεσμένοι όλοι σούπερ και πολύ φιλικοί. Παρ όλο που είχε χιλιάδες επισκέπτες μπορούσες να δεις τα πάντα άνετα. Και στα τραπέζια των δημιουργών και στα καταστήματα. Από τους δημιουργούς θα ξεχωρίσω τον Αζαρέλο, ο οποίος ήταν έξτρα φιλικός και κάποια στιγμή με πέτυχε μόνος του σ ένα δρόμο στο κέντρο και πιάσαμε ψιλή κουβέντα. Τώρα που το σκέφτομαι ξανά, είναι σουρεάλ.


Πήρα σχέδια, από όσους δεν είχα ήδη (Ασντέ, Τζόνσον και Αζακέτα), αγόρασα κόμικς, μερικά παραφερνάλια και ήπια και λίγο τσίπουρο, ίσα ίσα για την παρέα. Α ναι! Τσίμπησα και λίγο.


Σε αυτό το σημείο να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε μας τους 19 που όχι μόνο χωρέσαμε σε ένα τραπέζι για 12, αλλά περάσαμε και σούπερ! Και αυτό είναι κάτι που αποδεικνύει ότι κοινότητες όπως το GC δεν είναι στείρες βιβλιοθήκες γνώσεων ή πλατφόρμες πώλησης για να βγουν μερικά ευρώ , αλλά η αφορμή να έρθουν κοντά ενδιαφέροντες άνθρωποι και να περνάνε όμορφα. Όλα τ άλλα (κόμικς, δημιουργοί, Convention) είναι απλά το απαραίτητο background. 


Πραγματικά ελπίζω και εύχομαι στο επόμενο ThesComicCon να μπορέσουμε να χωρέσουμε 30 και 40 από μας σε μικρότερα τραπέζια.
 

  • Like 25
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

5 λεπτά πριν, AndreasD είπε:

Σε αυτό το σημείο να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε μας τους 19 που όχι μόνο χωρέσαμε σε ένα τραπέζι για 12,

 

Αυτό ήταν λίγο μεταφυσικό. Κάτι σαν τους πέντε άρτους ή αυτό που λένε χίλιοι καλοί χωράνε (στριμόκωλα, αλλά χωράνε).

 

Σημειωτέον ότι ο τελευταίος που ήρθε ναι μεν κάθισε, αλλά έτρωγε με το πιάτο στο χέρι  όπως τρώμε το γλυκό του κουταλιού στο τρατάρισμα. :lol:

  • Like 8
  • Αστείο 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

42 λεπτά πριν, AndreasD είπε:

Σε αυτό το σημείο να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε μας τους 19 που όχι μόνο χωρέσαμε σε ένα τραπέζι για 12, αλλά περάσαμε και σούπερ! Και αυτό είναι κάτι που αποδεικνύει ότι κοινότητες όπως το GC δεν είναι στείρες βιβλιοθήκες γνώσεων ή πλατφόρμες πώλησης για να βγουν μερικά ευρώ , αλλά η αφορμή να έρθουν κοντά ενδιαφέροντες άνθρωποι και να περνάνε όμορφα. Όλα τ άλλα (κόμικς, δημιουργοί, Convention) είναι απλά το απαραίτητο background. 


Πραγματικά ελπίζω και εύχομαι στο επόμενο ThesComicCon να μπορέσουμε να χωρέσουμε 30 και 40 από μας σε μικρότερα τραπέζια.
 

 

Τα είπε όλα ο σύντροφος Ανδρέας. Περάσαμε τέλεια και μακάρι να μπορούσα να κάτσω μερικές ημέρες παραπάνω για να απολάυσω την πόλη.

 

Ιδιαίτερα ευχαριστήρια σε Φώτη (tik) και Σταύρο (Kurdy) για την περιποίηση και για το καλό τσίπουρο που αναγκαστηκα να πιω γιατί δεν έπινε ο Ανδρέας!

  • Like 21
  • Αστείο 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Και για μένα η πρώτη μου παρουσία στο Comic Con ήταν μια πολύ ωραία εμπειρία! Παρόλο που ήρθα μόνο το Σάββατο, ευχαριστήθηκα τα δεκάδες περίπτερα, τους δημιουργούς και τα φίλους από το forum και τη Λέσχη. Αν και ο Ρόσα είναι από τους αγαπημένους μου δημιουργούς, δεν περίμενα στην μακριά ουρά αφού δεν είχα κάτι νέο να μου υπογράψει. Αντίθετα η ουρά του Achde, αν και μικρή, προχωρούσε πολύ αργά αφού ο Γάλλος καλλιτέχνης έκανε από ένα σκιτσάκι στον καθένα. Από Ridic και Azzarello εντόπισα 1-2 ιστοριούλες στις 2 ανθολογίες Flinch και έτσι είχα μια δικαιολογία να τους επισκεφτώ. Και βέβαια η μέρα έκλεισε ιδανικά με ωραία παρέα στο τραπέζι που ανέφερε ο Αντρέας!

 

Μακάρι να καταφέρω να έρθω και του χρόνου!

 

:Ion:

 

 

  • Like 27
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3100
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Πριν από 1 ώρα, Dredd είπε:

 

το καλό τσίπουρο που αναγκαστηκα να πιω γιατί δεν έπινε ο Ανδρέας!

Το τσίπουρο ήταν αναγκαστικό για μας που πήγαμε πρώτοι γιατί φαντάσου να πίναμε μπύρες και να έπρεπε να σηκωνόμαστε κάθε μισή ώρα! :lol: 

  • Like 6
  • Αστείο 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

60215083_1133927743445809_25498250989786

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Λιγότερο. 8,9,10 Μαίου 2020 :D

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25978
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  927
  • Reputation:   7609
  • Achievement Points:  927
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μπορεί να απουσίαζα ενεργα απο το greek comics, δε το έκανα όμως απο τα cons!  - Οπως και πέρσυ έτσι και φέτος ηταν ενα υπεροχο con οχι μονο για τους καλεσμένους και το καλυτερο στησιμο του χωρου (μιας και την προηγούμενη χρονιά ηταν το 1ο στο Βελλιδειο οποτε και αναγνωριστικό) , αλλα γιατι είμασταν πραγματικά 5ημερη! Η διαθεση, το κέφι και παρεα ήρθε και συμπλήρωσε όλο το 3ημερο. Χαρηκα πάρα πολυ που βρέθηκα με τόσους καλούς φίλους για άλλη μια φορα και φυσικά για τους νέους που είχα την τυχη να γνωρίσω!

Του χρόνου πιο οργανωμένα! Μαζωχτητεεεε

Ακομη περισσότεροι στο τραπέζι με τσιπουράκια, μεζεδια για τους μερακλήδες, κους κους για τον geo trou και τις τσάντες γεμάτες με νιου εντρις ;) !! :beer5:

 

  • Like 24
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.