Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΑΠΑΝΤΑ ΣΕΡΛΟΚ ΧΟΛΜΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Arthur Conan Doyle
Εκδοτική:
ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
2005
Εξώφυλλα:
4 + 4 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
4
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Βιβλίο
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Αστυνομικό
Περιοδικότητα:
Ακανόνιστη
Μέγεθος:
14.0 x 21.0
Μετάφραση:
Ερρίκος Μπαρτζινόπουλος
Προέλευση:
Βρετανική

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

APANTASHERLOCK_0001.jpgAPANTASHERLOCK_0002.jpgAPANTASHERLOCK_0003.jpg

 

 

Η εκδοτική "Σύγχρονοι Ορίζοντες" εξέδωσε για πρώτη φορά στην Ελλάδα ολοκληρωμένο το έργο του Άγγλου συγγραφέα Σερ Άρθουρ Κόναν Ντόιλ με πρωταγωνιστή τον διάσημο Ντετέκτιβ Σέρλοκ Χολμς. Ο Σέρλοκ Χόλμς μαζί με τον Ωγκίστ Ντυπέν του Έντγκαρ Άλαν Πόε πρωταγωνίστησαν στην νεοσύστατη τότε αστυνομική λογοτεχνία και αποτέλεσαν τα πρότυπα πάνω στα οποία χτίστηκε όλο το είδος τις επόμενες δεκαετίες και μέσα στον 20ο αιώνα. 

 

Η έκδοση είναι καλαίσθητη στο μάτι με γλυκό μπεζ χρώμα, μαλακά εξώφυλλα που είναι τα ίδια με αλλαγή στο χρώμα του πλαισίου και υφασμάτινους σελιδοδείκτες. Η μετάφραση που έχει κάνει ο Ερρίκος Μπαρτζινόπουλος είναι πολύ καλή παρόλο που η γραφή του Ντόιλ δεν είναι δυσνόητη. Βγήκαν στο σύνολο 5 τόμοι με τον καθένα να περιέχει 1 ή 2 από τις μεγάλες ιστορίες και κάμποσες μικρές. Δυστυχώς ψάχνω εδώ και χρόνια τον 5ο τόμο "φάντασμα", αφού δεν έχει τύχει όχι να τον βρω προς πώληση αλλά ακόμα και να τον πιάσω από κοντά να δω το περιεχόμενο του. Γνώρισα το έργο του μεγάλου αυτού συγγραφέα μέσα από αυτή την έκδοση και παρόλο που πλέον διαβάζω τις ιστορίες από τα πρωτότυπα κείμενα, θεωρώ πως αξίζει ένα μπράβο στους σύγχρονους ορίζοντες που μάζεψαν όλο το υλικό και μας το προσέφεραν όμορφα και νοικοκυρεμένα. Αναζητήστε την, είναι άξια γνωριμία που έκανε τον όρο ντετέκτιβ αυτό που είναι σήμερα.

 

Ξέρω πως υπάρχει και μια ακόμα έκδοση με μαύρα εξώφυλλα, δεν ξέρω όμως ποια προηγήθηκε ποιας (κάποιος σε ένα γκρουπ στο fb είχε γράψει ότι οι μαύροι τόμοι ήταν στις πρώτες χιλιάδες και οι μπεζ στις τελευταίες ανατυπώσεις). Ένα διάστημα η σειρά δεν βρισκόταν στα βιβλιοπωλεία αλλά νομίζω πως τους τελευταίους μήνες κάτι πήρε το μάτι μου. Δεν παίρνω και όρκο αν έγινε νέα ανατύπωση.*

 

 

Λίστα Κυκλοφορίας:

 

Τα άπαντα του Σέρλοκ Χολμς Α' Τόμος - Δεκέμβριος 2005 ISBN=9603981907

Τα άπαντα του Σέρλοκ Χολμς Β' Τόμος - Δεκέμβριος 2005 ISBN=9603981915

Τα άπαντα του Σέρλοκ Χολμς Γ' Τόμος - Δεκέμβριος 2005 ISBN=9603981923

Τα άπαντα του Σέρλοκ Χολμς Δ' Τόμος - Δεκέμβριος 2005 ISBN=9603981931

 

:alex: 

 

 

 

*Τελικά το έψαξα και οι σύγχρονοι ορίζοντες κυκλοφόρησαν ξανά την σειρά, μαζί και τον 5ο τόμο με (αποκλειστική παρακαλώ) διάθεση στα Public. :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Έχω την εντύπωση πως ο 5ος τόμος δεν είναι παρά κομμάτι του παλιού 4ου...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δεν νομίζω :) Στο ίντερνετ βρίσκω στοιχεία και ο πέμπτος κυκλοφόρησε όπως και οι άλλοι τον Δεκέμβριο του 2005, άρα είχε σίγουρα διαφορετικό υλικό από τους άλλους τέσσερις. 

 

Και κάτι που μου έκανε εντύπωση. Πριν λίγο είδα ότι μετά από τουλάχιστον 5 χρόνια απουσίας από την αγορά, βγήκε νέα ανατύπωση των τόμων μέσω Public και μόνο. Αποκλειστική διάθεση ένα πράμα, άμα θες το παίρνεις άμα δεν θες δεν το βρίσκεις αλλού και τα λοιπά. :) Ζήτω τα μονοπώλια, ζήτω οι εξαγορές των φαλιρισμένων εκδοτικών οίκων. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ο εκδοτικός οίκος εδώ και κάποια χρόνια έχει αναστείλει την εκδοτική δραστηριότητα και επιβιώνει με άλλου είδους επιχειρηματικές κινήσεις.

 

Πιθανότερο μου φαίνεται να μην ανατύπωση αλλά να πούλησε  να πούλησε το στοκ του Σέρλοκ στο βιβλιοπωλείο.

 

:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Παλαιότερα ήταν σίγουρα 4 οι τόμοι. Δεν υπήρχε 5ος και στους 4 αυτούς υπάρχουν όλες οι ιστορίες. 

Αν κοιτάξεις στη πρωτοπορία πχ που δεν διαθέτει τους τόμους του Public, αλλά τους παλιούς εξαντλημένους ή μη, είναι 4 (και οι παλαιότεροι οι μαύροι και οι μεταγενέστεροι λευκοί).

https://www.protoporia.gr/advanced_search_result.php?search_in_description=0&keywords=απαντα+σερλοκ+χολμς&Submit=Αναζήτηση

 

Επίσης, στα Public λέει πως ο 5ος τόμος περιέχει το "Το σημειωματάριο του Σέρλοκ Χολμς" το οποίο σίγουρα υπήρχε και στους παλιούς τόμους και πιθανότατα στον 4ο( Δεν είμαι στο πατρικό μου για να το τσεκάρω).

Πάντως παλαιότερα ήταν 4.

Και σε ένα φίλο μου που τους έψαχνε χρόνια (είχε τον 1ο και 2ο) του έλεγαν παντού πως έιχε εξαντλήθει ο 3ος και ο 4ος, κανένας ποτέ δεν έκανε λόγο για 5ο ούτε και εποχές 2005-2006, όταν τους αγόρασα εγώ υπήρχε πουθενά ο έξτρα τόμος. 

 

Εικάζω πως είναι σπασμένος ο 4ος τόμος σε καινούριο 4ο και 5ο, ίσως με κάποιες εξτρα πληροφορίες, αλλά όχι ιστορίες...

 

:)

 

 

Επεξεργασία από gotham-city
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Τα απαντα του Σερλοκ (απο Αρθουν Κοναν Ντουλ) ειναι 4 μυθιστορηματα και 56 διηγηματα.  Εμεις εχουμε τα μυθιστορηματα ξεχωριστα και τα διηγηματα σε 5 τομους που εχουν και την αντιστοιχη ονομασια με τις 5 ανθολογιες που εκδοθηκαν μαζεμενα (δηλ η δικη μου εκδοση ταυτιζεται με αυτο που βλεπω στην wiki σε τιτλους και περιεχομενο)

 

Spoiler
Main article: Canon of Sherlock Holmes

Novels

Short story collections

The short stories, originally published in magazines, were later collected in five anthologies:

 

 

Απο κει και περα ειναι πιθανο καθε εκδοτης να εκανε διαφορετικη διαρυθμιση και μοιρασμα. πχ στους 5 τομους στα Public που κοιταξα τωρα εχει και τα 4 μυθιστορηματα μαζι (ενα στο καθενα στους 4 πρωτους τομους). Μπορει παλιοτερα να ειχαν πιο χοντρους τομους κτλ με διαφορετικο μοιρασμα.  Με κοιταγμα στα περιεχομενα μονο θα ξερουμε αν οι 4 αρχικοι τομοι που λετε περιλαμβαναν τα παντα.

 

 

update. κατεβασα τα εξωφυλλα που χει βαλει ο θρηνωδος και στα οπισθοφυλλα εχει περιεχομενα. Δεν λειπει κατι. Εχει και τα 4 μυθιστορηματα και τις 5 ανθολογιες.

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δε λέμε αυτό. Λέμε ότι η παλαιότερη έκδοση ήταν μαζεμένη σε 4 βιβλία

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Στην πρώτη έκδοση οι τόμοι ήταν 4 και ήταν όλο το canon. Οι τόμοι Γ και Δ βέβαια είναι (και ήταν) τελείως δυσεύρετοι. Δεν τους έχω πετύχει πουθενά, ούτε σε μαγαζί ούτε στο ίτνερνετ. Σύμφωνα με το πρώτο βιβλίο:  

image.thumb.png.3a486e47783e35a2aceea23d969b90e8.png

 

Η δεύτερη έκδοση περιέχει επίσης όλο το canon απλά χωρισμένο σε 5 βιβλία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

19 min ago , gotham-city said:

Δε λέμε αυτό. Λέμε ότι η παλαιότερη έκδοση ήταν μαζεμένη σε 4 βιβλία 

 

Αν απαντησες σε μενα και εγω αυτο λεω οτι οι 4 τομοι του θρηνωδου στην παρουσιαση περιλαμβανουν τα παντα συμφωνα με το οπισθοφυλλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τουλάχιστον κάποιος εκδότης κατάφερε και τα έβγαλε μαζεμένα. Το είχε προσπαθήσει και παλιότερα η σειρά Καρρέ, με το πλάνο τους να περιλαμβάνει 3 τόμους, αλλά δεν έχω καμιά ένδειξη πως βγήκε ποτέ ο τρίτος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

@GreekComicFan 

 

Οι εκδόσεις Ερατώ νομίζω έχουν εκδώσει τα πάντα εκτός από το Σήμα των Τεσσάρων σε κομψά σκληρόδετα τομάκια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Τα εδωσε και ολα η εφημεριδα ποντικι. Εγω τα βρηκα αργοτερα σε περιπτερο τις 5 ανθολογιες διηγηματων μαζι και τα πηρα. Τα μυθιστορηματα τα ειχαμε ηδη (απο αγρα και απο ερατω νομιζω)

 

1.jpg.d098bde1eb91a6a18b9ed4be26ef7aed.jpg2.jpg.11bc90c97feabcabd5a2d4fa0c98e95f.jpg3.jpg.ecc9e6f0881118c6a2c8a802f86a4865.jpg4.jpg.10cc646f1495e60bf6ddb6195c287741.jpg

 

5.jpg.d1e6d7ddd22563a1f3fc83d6a1ba6956.jpg6.jpg.d1af8d07c2880bd2fa3767c37af3ee57.jpg7.jpg.07d925a385539edca1d9db063b04a13f.jpg8.jpg.3dd2578f0613b5193bd5d989c6effa5b.jpg9.jpg.228ba5aaaff9a1a31fb357c0e857ff3b.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

59 λεπτά πριν, tik είπε:

@GreekComicFan 

 

Οι εκδόσεις Ερατώ νομίζω έχουν εκδώσει τα πάντα εκτός από το Σήμα των Τεσσάρων σε κομψά σκληρόδετα τομάκια.

Τα είχε βγάλει συγκεντρωμένα όπως αυτά της παρούσας έκδοσης και την προσπάθεια της σειράς Καρρέ (που είχε το σήμα των τεσσάρων στον πρώτο τόμο) ή ξεχωριστά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@GreekComicFan    Απο ενα γρηγορο ψαξιμο η Ερατω τα χει βγαλει ξεχωριστα και οντως λειπει "το σημα των τεσσαρων".   Δες πχ εδω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Είναι αυτόνομα τομάκια με αυτούς τους τίτλους:

 

Novels

Short story collections

The short stories, originally published in magazines, were later collected in five anthologies:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Άρα, το προσπάθησαν αλλά δεν τους βγήκε ένα πράγμα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εχω κι εγω τον πρωτο τομο,αλλα θυμαμαι απο τοτε,οτι οι τομοι ηταν 4.Τουλαχιστον ετσι μου ειχε μεινει στο μυαλο . Δεν ηξερα οτι βγηκε και  5ος.    tongue.gif  holmes.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

18 ώρες πριν, GreekComicFan είπε:

Άρα, το προσπάθησαν αλλά δεν τους βγήκε ένα πράγμα :)

Μπορεί απλά να απέφυγαν την έκδοσή του γιατί το Σήμα των τεσσάρων είχε κυκλοφορήσει από τις εκδόσεις Άγρα. (και στις ιστορίες του Αρσέν Λουπέν, η Ερατώ δεν έχει εκδώσει τα δύο βιβλία που έχει βγάλει η Άγρα*)

 

*Στον Αρσέν Λουπέν βέβαια η Ερατώ δεν έχει εκδώσει ούτε τους δυο τόμους που έχουν βγει από το Λυχνάρι, ενώ έχει εκδώσει τους δυο τόμους του Σέρλοκ Χολμς που είχαν βγει από το Λυχνάρι.

 

Γενικά τα βιβλία του Σέρλοκ Χολμς είναι 9:

 

1. Σπουδή σε κόκκινο, μυθιστόρημα. Έχει συμπεριληφθεί στον πρώτο τόμο από τις εκδόσεις Σύγχρονοι Ορίζοντες, ακόμα από τις εκδόσεις: Παρατηρητής (1984 με τίτλο Μελετώντας ένα φόνο), Αναστασιάδη (πιθανολογώ υπό τον τίτλο Το μυστήριο του κόκκινου, 1997), Ερατώ (2011) και 4π σε κοινό τόμο με το μυθιστόρημα Το σήμα των τεσσάρων και την συλλογή διηγημάτων Οι περιπέτειες του Σέρλοκ Χολμς. Ακόμα από το Ποντίκι το 2010 και το 2013.

 

2. Το σήμα των τεσσάρων, μυθιστόρημα. Κι αυτό συμπεριλαμβάνεται στον πρώτο τόμο των εκδόσεων Σύγχρονοι ορίζοντες και στον τόμο των εκδόσεων 4π. Ακόμα από τις εκδόσεις Άγρα (1991) και από το Ποντίκι το 2010 και το 2013 αλλά και τον ΣΚΑΙ το 2010.

 

3. Οι περιπέτειες του Σέρλοκ Χολμς, συλλογή διηγημάτων. Με αυτό το βιβλίο ολοκληρώνεται ο πρώτος τόμος των Συγχρόνων Οριζόντων. Ακόμα στον τόμο από τις εκδόσεις 4π, από τις εκδόσεις Μίνωας (1992, 2017 και 2018;*), Αναστασιάδη (1998), DeAgostini (2000), Ερατώ (2008), Ποντίκι (2010 και 2013) και Εξάντας (2018)

*Βάσει της περίληψης του βιβλίου στο BiblioNet η έκδοση του 2018 περιλαμβάνει 6 αντί για 12 ιστορίες ενώ το 2017 12. Μεταφράστρια όμως είναι η ίδια.

 

4. Οι αναμνήσεος του Σέρλοκ Χολμς, συλλογή διηγημάτων. Συμπεριλαμβάνεται στον τρίτο τόμο της σειράς από τους Σύγχρονους Ορίζοντες. Έχει εκδοθεί και από τους Ερατώ (2002) και Ποντίκι (2010 και 2013). 

 

5. Το σκυλί των Μπάσκερβιλ, μυθιστόρημα. Περιέχεται στον δεύτερο τόμο. Είναι ίσως η πιο γνωστή ιστορία του Σέρλοκ Χολμς οπότε έχει πολλές εκδόσεις στα ελληνικά. Συγκεκριμένα: Μίνωας (1994 και 2018), Αναστασιάδης (2000), DeAgostini (2002), Ερμείας (2004), Νάρκισσος (2004), Ερευνητές (2004), Ελευθεροτυπία (2006, η μεταφράστρια είναι η ίδια με την έκδοση από τον Ερμεία), Ποντίκι (2010 και 2013), Ερατώ (2014 σαν Το λαγωνικό των Μπάσκερβιλ).

 

6. Η επιστροφή του Σέρλοκ Χολμς, συλλογή διηγημάτων. Περιέχεται στον δεύτερο τόμο. Ακόμα έχει εκδοθεί από τις εκδόσεις Ερατώ (2012) και Ποντίκι (2010 και 2013)

 

7. Η κοιλάδα του φόβου. Μυθιστόρημα. Συμπεριλαμβάνεται στον τρίτο τόμο. Ακόμα το είδαμε από τις εκδόσεις Λυχνάρι (1987 σαν Ανατομία του τρόμου), Αναστασιάδης (1998), Ερατώ (2001), Ερμείας (2004), Ελευθεροτυπία (2006, αναπαραγωγή της έκδοσης από τις εκδόσεις Ερμείας), Βήμα (2008, αναπαραγωγή της έκδοσης από το Λυχνάρι), Ποντίκι (2010 και 2013).

 

8. Η τελευταία υπόκλιση, διηγήματα. Τέταρτος τόμος από τους Σύγχρονους Ορίζοντες. Ακόμα: Λυχνάρι (1987), Λιβάνης (1992), Ερατώ (1998), Βήμα (2008, αναπαραγωγή από εκδόσεις Λυχνάρι), Ποντίκι (2010 και 2013).

 

9. Το σημειωματάριο του Σέρλοκ Χολμς, διηγήματα. Στον 4ο τόμο. Ακόμα από Ερατώ (2000, σαν Το αρχείο του Σέρλοκ Χολμς) και Ποντίκι (2010 και 2013)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όπως πολύ σωστά είπατε οι τόμοι παλαιότερα ήταν 4 και τώρα είναι 5. Είναι σίγουρα επανέκδοση αφού οι χρωματισμοί των εξωφύλλων είναι διαφορετικοί, αλλά διαφορετική είναι και η διάταξη των ιστοριών στους τόμους. Είχα κάποτε τον (παλιό) β'τόμο που περιλάμβανε την ιστορία "το σκυλί των μπάσκερβιλ"· πλέον η ιστορία αν δεν απατώμαι συμπεριλαμβάνεται στον τρίτο τόμο. Πάντως σίγουρα όχι ξανά στον δεύτερο. Επίσης πολύ σωστά ειπώθηκε ότι διατίθενται αποκλειστικά στα public. Δεν ξέρω για ποιό λόγο έγινε αυτό αλλά όποιος θα έριξε μια ματιά στις τιμές, νομίζω θα συμφωνήσει μαζί μου ότι είναι υψηλές.

 

Σχετικά με την έκδοση "ερατώ" που αναφέρθηκε δεν έχω προβεί σε αγορά λόγω της χαμηλής ποιότητας φύλλου που χρησιμοποιούν. Έχω ένα σκάλωμα το ξέρω αλλά δεν διαβάζω βιβλία με φύλλο εφημερίδας πόσω μάλλον να δώσω λεφτά για αυτό. Δικό μου σκάλωμα είμαι σίγουρος ότι αρκετοί διαφωνείτε μαζί μου.

 

ΥΓ: Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το "Hound" το αποδίδουν ως "σκύλο" και όχι ως "κυνηγόσκυλο" όπως και το "scarlet" -νισάφι πια-συνεχίζουν ακάθεκτοι να το αποδίδουν ως "κόκκινο" και όχι ως "άλικο"...

 

YΓ2[off topic]//: Ρε λεβέντες έχετε και topics για βιβλία; Πόσο πια καλυτερότερο φόρουμ μπορείτε να γίνετε! Συνεχίζετε να με εκπλήσσετε ευχάριστα!

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

18 min ago , lovcom said:

ΥΓ: Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το "Hound" το αποδίδουν ως "σκύλο" και όχι ως "κυνηγόσκυλο" όπως και το "scarlet" -νισάφι πια-συνεχίζουν ακάθεκτοι να το αποδίδουν ως "κόκκινο" και όχι ως "άλικο"...

 

Εγω να σου πω την αληθεια δεν με ξενιζει η μεταφραση που εχουν επιλεξει. Και το "Σκυλι των Μπασκερβιλ" μου φαινεται πιο ευηχο και ωραιο απο το "Κυνηγοσκυλο των Μπασκερβιλ".

 

Στο αλικο βεβαια ομολογω πως μου αρεσει πιο πολυ απο το κοκκινο σαν λεξη αλλα και παλι μου φαινεται μικρη η διαφορα. Αλικο ισον εντονο (ή βαθυ) κοκκινο χρωμα και μην ξεχναμε πως εχει ετυμολογια τουρκικη οποτε μαλλον καλυτερα το κοκκινο.

 

Παντως εχει γινει και μια σωστη μεταφραση του τιτλου σε αυτη την εκδοση

 

https://www.openbook.gr/spoudi-sto-aliko/

 

Επισης ενδιαφερουσα βρηκα και την λεξη "σκαρλατο" που ομολογω δεν την ηξερα. Δειτε απο κατω το λινκ απο το Blog του Νικου Σαραντακου

 

https://sarantakos.wordpress.com/2009/04/28/scarlato/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

11 ώρες πριν, lovcom είπε:

Σχετικά με την έκδοση "ερατώ" που αναφέρθηκε δεν έχω προβεί σε αγορά λόγω της χαμηλής ποιότητας φύλλου που χρησιμοποιούν. Έχω ένα σκάλωμα το ξέρω αλλά δεν διαβάζω βιβλία με φύλλο εφημερίδας πόσω μάλλον να δώσω λεφτά για αυτό. Δικό μου σκάλωμα είμαι σίγουρος ότι αρκετοί διαφωνείτε μαζί μου.

 

Τα τομάκια της Ερατούς δεν έχουν χαρτί εφημερίδας, κανονικά βιβλία είναι. Μήπως εννοείς κάποια άλλη έκδοση; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 10/27/2018 at 11:16 AM, tik said:

 

Τα τομάκια της Ερατούς δεν έχουν χαρτί εφημερίδας, κανονικά βιβλία είναι. Μήπως εννοείς κάποια άλλη έκδοση; :thinking:

 

Όχι tik νομίζω τα ίδια λέμε. Χαρτί εφημερίδας μπορεί να μην έχουν αλλά μου φαίνονται χαμηλής ποιότητας. Στα χέρια μου πάντως είναι πανάλαφρα και απο την αφή του χαρτιού που φαίνεται πολύ χαμηλή η ποιότητα. Θυμάμαι ακόμα και την "έκπληξη" που είχα νιώσει όταν είχα πιάσει στα χέρια μου την έκδοση της Ερατούς για το έργο του Βερν "Ο πύργος των καρπαθίων", πόσο δηλαδή "βαρύ" ήταν το βιβλίο σε αντίθεση με όσα είχα συνηθίσει να βλέπω. Και φυσικά το φύλλο φαινόταν ότι ήταν πολύ καλής ποιότητας.
(Εννοείται το αγόρασα).

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33868
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ έχω την πρώτη έκδοση από αυτά με τα σκούρα εξώφυλλα. Αχ κ εδώ scanner θέλω μάλλον εεε... Στην πρώτη έκδοση σίγουρα βγήκαν 4 τόμοι με τα άπαντα. Εκείνη την περίοδο ήμουν πολύ κολλημένος με τον Σέρλοκ οπότε το είχα ψάξει καλά. Επίσης έχω κ μια συγκεντρωτική αγγλικη έκδοση με όλες τις ιστορίες στην πρωτότυπη έκδοση με τις εικόνες που τις συνόδευαν. Πολύ λεπτό χαρτί πολύ πυκνή γραφή κ πααααααρα πολλές σελίδες. Το είχα πάρει από τη βιβλιοβαρδια στη Θεσσαλονίκη 12 ευρώ μόνο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

14 hours ago, Manitou said:

Εγώ έχω την πρώτη έκδοση από αυτά με τα σκούρα εξώφυλλα. Αχ κ εδώ scanner θέλω μάλλον εεε... Στην πρώτη έκδοση σίγουρα βγήκαν 4 τόμοι με τα άπαντα. Εκείνη την περίοδο ήμουν πολύ κολλημένος με τον Σέρλοκ οπότε το είχα ψάξει καλά. Επίσης έχω κ μια συγκεντρωτική αγγλικη έκδοση με όλες τις ιστορίες στην πρωτότυπη έκδοση με τις εικόνες που τις συνόδευαν. Πολύ λεπτό χαρτί πολύ πυκνή γραφή κ πααααααρα πολλές σελίδες. Το είχα πάρει από τη βιβλιοβαρδια στη Θεσσαλονίκη 12 ευρώ μόνο.

Αυτό έχεις; :) 

 

 

44961155_182304972701928_1416229611469012992_n.jpg44995403_283565402270680_8030463012332634112_n.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33868
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μμμ μπορεί και να είναι κάτι παρόμοιο. Το δικό μου είναι αυτό:

 

 

20181029_203304.jpg

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33868
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Επίσης μιας και δεν έχω scanner να βάλω εδώ και τα εξώφυλλα της πρώτης έκδοσης (σε φωτογραφία) να υπάρχουν. 

20181029_203506.jpg

20181029_203412.jpg

20181029_203356.jpg

20181029_203347.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33868
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ξαναβλέποντας μετά από καιρό το παρόν τόπικ να σχολιάσω ότι στην πρώτη συγκεντρωτική έκδοση (αυτή που έχω εγώ) λανθασμένα Οι αναμνήσεις του Σέρλοκ Χολμς είναι στον τρίτο τόμο, ενώ Η επιστροφή του Σέρλοκ Χολμς στον δεύτερο. Κανονικά θα έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο γιατί οι ιστορίες της επιστροφής είναι μεταγενέστερες των αναμνήσεων πράγμα που σου πετάει άφθονα spoilers με πρώτο και βασικό την έκβαση της μάχης με τον Μοριάρτι.

Ελπίζω να διορθώθηκε στην τρέχουσα έκδοση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.