Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΧΑΡΙ ΠΟΤΕΡ


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΧΑΡΙ ΠΟΤΕΡ
Σενάριο/Kείμενα:
J. K. Rowling
Hμερ. έκδοσης:
1998
Εξώφυλλα:
8 + 8 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
8
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Βιβλίο
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Περιοδικότητα:
Ακανόνιστη
Μέγεθος:
14.0 x 20.5
Μετάφραση:
Μάια Ρούτσου, Καίτη Οικονόμου
Προέλευση:
Βρετανική

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

HARRYPOTTERBOOKS_0001.jpgHARRYPOTTERBOOKS_0003.jpgHARRYPOTTERBOOKS_0005.jpg

 

 

Ένα όνομα βαρύ σαν ιστορία. Η σειρά με την οποία μεγαλώσαμε παρέα, εγώ και όλοι όσοι γεννήθηκαν τέλη '80 αρχές '90. :) Ο Χάρι Πότερ δεν χρειάζεται συστάσεις, αλλά για το τυπικό μιλάμε για μια από τις πιο πετυχημένες σειρές βιβλίων παγκοσμίως, μια σειρά που πραγματικά επηρέασε μια ολόκληρη γενιά και έκανε το fantasy πολύ πιο mainstream απ'ότι ήταν ποτέ. Ο Χάρι Πότερ ανακαλύπτει στην ηλικία των 11 ετών ότι είναι μάγος και εισάγεται σε έναν μαγικό κόσμο που ζει στην σκιά του πραγματικού. Από κει και πέρα όλα τα υπόλοιπα είναι ιστορία. :) Ξεκίνησε ως παιδική λογοτεχνία, έμεινε αρκετά στην εφηβική με μια κλιμάκωση προς την ενήλικη στα δύο τελευταία βιβλία. Συγγραφέας η J. K. Rowling, η ελληνική εκδοτική που πρόλαβε και καπάρωσε τα δικαιώματα και στην κυριολεξία θησαύρισε, ο Ψυχογιός. 

 

Η λίστα κυκλοφορίας είναι η παρακάτω, τα εξώφυλλα που έχω είναι των βιβλίων 1-6 πρώτες εκδόσεις (ή ανατυπώσεις με το πρώτο εξώφυλλο), μάλλον αύριο θα ανεβάσω το εξώφυλλο του 7ου που είναι ειδική έκδοση δερματόδετη. Θα χαρώ όποιοι μπορούν να ανεβάζουν εξώφυλλο/οπισθόφυλλο του κανονικού 7ου βιβλίου και αν κανείς έχει την έκδοση που κυκλοφορεί ο Ψυχογιός με τα νέα εξώφυλλα (που η ράχη των 7 ενωμένη δείχνει το Χόγκουαρτς) ας κάνει έναν κόπο. :beer: 

 

1. Ο Χάρι Πότερ και η Φιλοσοφική Λίθος - Α' Έκδοση Νοέμβριος 1998, Μετάφραση: Μάια Ρούτσου

2. Ο Χάρι Πότερ και η Κάμαρα με τα Μυστικά - Α' Έκδοση Ιούνιος 1999, Μετάφραση: Καίτη Οικονόμου

3. Ο Χάρι Πότερ και ο Αιχμάλωτος του Αζκαμπάν - Α' Έκδοση Νοέμβριος 1999, Μετάφραση: Καίτη Οικονόμου

4. Ο Χάρι Πότερ και το Κύπελο της Φωτιάς - Α΄Έκδοση Νοέμβριος 2000,  Μετάφραση: Καίτη Οικονόμου

5. Ο Χάρι Πότερ και το Τάγμα του Φοίνικα - Α' Έκδοση Νοέμβριος 2003,  Μετάφραση: Καίτη Οικονόμου

6. Ο Χάρι Πότερ και ο Ημίαιμος Πρίγκιψ - Α' Έκδοση Νοέμβριος 2005, Μετάφραση: Καίτη Οικονόμου

7. Ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου - Α' Έκδοση Νοέμβριος 2007, Μετάφραση: Καίτη Οικονόμου

8. Ο Χάρι Πότερ και το Καταραμένο Παιδί - Α' Έκδοση Οκτώβριος 2016, Μετάφραση:

 

:alex: 

 

 

Ευχαριστούμε για τα υπόλοιπα εξώφυλλα τους albertus magnus & hudson.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Καμμένος, ταγμένος και απόλυτα πωρωμένος με τον Χάρι Πότερ!!! Πρωτοέπιασα στα χέρια το πρώτο βιβλιαράκι στα Άγγλικα που το είχε φέρει αδελφή μου από την Αγγλία που σπούδαζε. Μικρό, παιδικό εξώφυλλο και μάλιστα στα αγγλικά δε με τράβηξε καθόλου. Άκομα δεν είχε έρθει στην Έλλαδα οπότε δεν είχα ιδέα. Που να ήξερα!!! Μετά άρχισε να τα παίρνει στα ελληνικά η μεγαλύτερη ξαδέλφη μας!!! Με το που τα τελείωνε έπεφτε δανεισμός!!! Τι 150 σελίδες, τι 500 φεύγανε σε χρόνο ρεκόρ!!!

Μιλάμε η γυναίκα κεντούσε!!! Ζούσε στην απόλυτη φτώχεια και δημιούργησε έναν κόσμο ολόκληρο από το μηδέν!!! Το πρώτο το έγραψε σε μία καφετέρια και γύριζε τους εκδότες πόρτα-πόρτα!!! Η συνέχεια είναι λίγο-πολύ γνωστή. Εφτά βιβλία, ένα θεατρικό σενάριο και 8 ταινίες όλα υπέροχα!!! Από την πρώτη σειρά βιβλίων έχω μόνο το τελευταίο σε δερματόδετο μιάς και η ξαδέλφη μου δε θα το αγόραζε αμέσως και αγωνιούσα για το τέλος!!! 

Αλέξανδρε τα ξαναγόρασα πριν κάνα χρόνο και τα εφτά και δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι οι ράχες σχηματίζουν το Χόγκουαρτς. :efxaristo: Δε τα είχα και τα ήθελα αφού αγόραζα τις ταινίες με το που βγαίνανε σε DVD. Ξαναδιαβάστηκαν με την ίδια απόλαυση. Σειρά βιβλίων που μπορείς να "επιστρέφεις" αν διαστήματα. Πολύ καλό επίσης και το "Ο Χάρι Πότερ και το καταραμένο παιδί."

Ξέχασες το έβδομο βιβλίο: "Ο Χάρι Πότερ και οι κλήροι του θανάτου." @Θρηνωδός

Harry Potter wiki.

:hop: :hop: :hop:   

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αχ Γιάννη δεν διαβαζεις αυτά που γράφω :lol: Δεν το ξέχασα :) απλά έχω μια δουλίτσα που με κρατάει μακριά από το σκανερ :) θα το ανεβάσω αύριο. Αν θυμάμαι καλά δεν έχεις σκανερ σπίτι , όποτε και αν μπορέσεις περνά τα μια βόλτα από κάποιον που έχει να τα προσθέσουμε στο πινακακι. :) 

 

το αγγλικό αντίτυπο του πρώτου βιβλίου το έχεις ακόμα; Τσέκαρε το γιατί μπορεί να έχει μια κάποια αξία :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Νομιζω εχω την πρωτη εκδοση του εβδομου (ετσι λεει μεσα) του κανονικου. Αν βολευει κρατηστε τα σκανς αν οχι φουντο!!   Α' εκδοση, Νοεμβριος 2007, μεταφραση Καιτη Οικονομου

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

Και φυσικα ας γραψω δυο λογια ενεκα και τα αγαπαω αρκετα αυτα τα βιβλια! Η πλακα ειναι οτι τα εμαθα απο τις ταινιες και παρολο που μου ειχαν κανει δωρο τα πρωτα 5 τα ειχα αφησει στο ραφι αδιαβαστα γιατι ηθελα να τα διαβασω ολοκληρωμενα! Οποτε μολις βγηκε το εβδομο το αγορασα μαζι με το εκτο και τα ξεκινησα αμεσως (τα αγορασα και αυτα με μπαξισι απο θειο λογω ονομαστικης εορτης οποτε πρακτικα και τα 7 βιβλια της σειρας μου τα εχουν δωρισει!) Διαβαστηκαν και τα 7 σε περιπου δυο βδομαδες και πραγματικα τα αγαπησα και μου καλυψαν και ολα τα κενα των ταινιων! Ειχε φυσικα μερικα κλισε με τον "εκλεκτο" κτλ αλλα δεν πειραζει! Ο ολος κοσμος που δημιουργησε η Ροουλινκ ειναι πολυ καλος και ισαξιος αρκετων διασημων κοσμων φαντασιας.

 

Διαβασα και το τελευταιο θεατρικο και μου αρεσε αλλα θα προτιμουσα να βγει μια μεταφορα σε μυθιστορημα καλυτερα!

 

Οι ταινιες επισης πολυ καλες μεταφορες με πολλους αξιολογους ηθοποιους! Τις αγορασα αργοτερα και αυτες σε καλη τιμη, σετ τις πρωτες εξι και σετ τις δυο τελευταιες.

 

Αξιοπρεπες και το Prequel (τα φανταστικα ζωα) και ελπιζω να μην το ξεχειλωσουν γιατι οι 5 ταινιες που εχουν ανακοινωθει μου φαινονται πολλες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Εξώφυλλο/Οπισθόφυλλο της συλλεκτικής έκδοσης. Δεν φαίνεται πολύ καλά γιατί είναι αυτά τα χρυσά γράμματα που αντανακλούν στον σαρωτή, δεν μπορώ όμως να το σκανάρω κάπως αλλιώς. Ας υπάρχει έτσι :) Βγήκε τον Νοέμβριο του 2007 σε 3.000 αντίτυπα, με τυπωμένη υπογραφή στο εσώφυλλο. :) 

 

harrypotter7variant.jpgharrypotter7variantz.jpg

 

:alex: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Την ειδική έκδοση του 7ου βιβλίου του Χάρρυ Πότερ που ανέβασε από πάνω ο Θρηνωδός, το βιβλιοπωλείο Παπασωτηρίου (θεός σχωρέστο το βιβλιοπωλείο πιά), την έδινε μέσα στην παρακάτω πάνινη τσάντα. :) 

IMG_20180923_184939589.jpg

 

:Paingiver:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Το αλίευσα στο διαδίκτυο... :)

 

Χάρρυ Πότερ 1-5.jpg

 

:Paingiver:

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πριν ένα μήνα ο Ψυχογίος καταχώρησε στην ΕΒΕ νέες εκδόσεις της σειράς με αφορμή τα 20 χρόνια, υπόψη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@GreekComicFan Άντε να κουβαλάω να σκανάρεις την έκδοση που αναφέρει ο Παύλος στην φωτό πιο πάνω που την έχω πλήρης... θα δούμε... :)  Και το θεατρικό σενάριο...  Πάντως θα ήθελα να πιάσω στα χέρια μου αυτό...

2119354471_.thumb.jpg.c02dbe032b52480554499ffa50e89548.jpg

:hop: :hop: :hop: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Η Φιλοσοφική Λίθος βρίσκεται από μαγαζί ή μεταχειρισμένη σε αυτή την έκδοση; Το είχαμε δανείσει κάπου και είναι το μόνο που μας λείπει από τη σειρά :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

18 λεπτά πριν, DaDiRa είπε:

Η Φιλοσοφική Λίθος βρίσκεται από μαγαζί ή μεταχειρισμένη σε αυτή την έκδοση; Το είχαμε δανείσει κάπου και είναι το μόνο που μας λείπει από τη σειρά :(

Αν εννοείς την εικόνα που ανέβασα εγώ το public την βγάζει ως κατηργημένη. Από ότι κατάλαβα είναι στα αρχαία ελληνικά μεταφρασμένο από ξένο.  Αλλά επειδή μάλλον Ραφαήλ εννοείς την έκδοση του  1998 ένα γρήγορο ψάξιμο στο site του Ψυχογιού δε μου το βγάζει διαθέσιμο... ( https://www.psichogios.gr/site/Books/Categories?searchfor=Χαρι ποτερ&ebooksonly=0 ). Αλλά από το να μη το έχεις καθόλου μπορείς να βολευτείς με αυτή την έκδοση... (https://www.public.gr/product/o-hari-poter-kai-i-filosofiki-lithos/prod258258/

:hop: :hop: :hop: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ναι, την έκδοση του 1998 εννοώ. Δεν το έγραψα έτσι γιατί δεν ξέρω μήπως υπάρχουν μεταγενέστερες ανατυπώσεις με το ίδιο εξώφυλλο. Αναγκαστικά θα βολευτώ με την τωρινή έκδοση του Ψυχογιού αν όντως δεν βρίσκεται πουθενά.

Ή θα κυνηγήσω τα ίχνη του δανεισμένου σαν τον Λίαμ Νίσον στο Taken :hunting:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Θυμάμαι ότι η φιλοσοφική λίθος κυκλοφορούσε χρόνια με το εξώφυλλο της πρώτης έκδοσης σε ανατυπώσεις. Σίγουρα μέχρι το 2007 που βγήκαν οι κλήροι του θανάτου, άρα θα έχει κόψει μπόλικες χιλιάδες αντίτυπα. Πιστεύω πως θα βρίσκεται αρκετά εύκολα. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Έχω την εντύπωση ότι η 1η έκδοση είχε λιιιίγο διαφορετική ράχη από τις ανατυπώσεις. Ότι στις ανατυπώσεις προσθέσαν ένα σχέδιο ή κάτι τέτοιο. Θυμάται κανείς; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αυτό δεν το θυμάμαι αλλά έχω και μια απορία ακόμα. Στο εξωτερικό αρχικά είχε βγει στο οπισθόφυλλο με τον Νταμπλντορ ως πιο νέο με καστανά μαλλιά και μετά από απαίτηση της Rowling άλλαξε σε μια φιγούρα πολύ πιο κοντινή στο πορτραίτο των ταινιών. Αναρωτιέμαι αν κάποιος έχει μεταγενέστερες ανατυπώσεις της ελληνικής έκδοσης, αν αυτό ίσχυσε και εδώ. :) 

 

j-k-rowling-harry-potter-and-the-philosopher-s-stone-ms-5413-1_f.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

@Θρηνωδός  Έχω τη δέκατη έκτη ανατύπωση της ελληνικής έκδοσης (Δεκέμβριος 2001) και μπορώ να επιβεβαιώσω πως στο οπισθόφυλλο εμφανίζεται η φιγούρα του νεότερου ηλικιακά Dumbledore.

 

@Μενίγ Πουαγώ Την έχω στη κατοχή μου την αρχαία ελληνική έκδοση. Δεν την έχω διαβάσει βέβαια αλλά σαν έκδοση είναι πολύ ωραία. Μου είχε κάνει μάλιστα μεγάλη εντύπωση το ότι ο μεταφραστής είναι Βρετανός (ονόματι Andrew Wilson) και όχι Έλληνας, όπως θα υπέθετε κάποιος. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

:thanks: Murphy. 

 

Απορία προς @albertus magnus, @Μενίγ Πουαγώ και όποιον άλλον διάβασε το "Καταραμένο παιδί". Αλήθεια σας άρεσε; Όταν το διάβασα πραγματικά έκοψα φλέβα με το πόσο πετσόκομα έπεσε και πόσο χάλασαν οι χαρακτήρες, τόσο που είπα α) πως άφησε η Rowling να κυκλοφορήσει αυτό το πράμα και β) καλύτερα να μην είχε βγει ποτέ. Παρόλο που σε twit της είχε πει πως είναι canon, εγώ προσωπικά δεν δέχομαι ότι ήταν τέτοια η εξέλιξη της ιστορίας. Επίσης, είναι τόσο γεμάτο plot holes και ασυνέχειες... :( 

 

Στο παρακάτω βιντεάκι ο J από τους SuperCarlinBrothers που είναι κολλημένοι με HP και ανεβάζουν ενδιαφέροντα βιντεάκια με αφιερώματα, fanfiction και θεωρίες μιλάει για το Cursed Child και συμφωνώ απόλυτα μαζί του ως προς τις ενστάσεις. :) 

 

 

 

πολύ περισσότερο ευχαριστήθηκα τα άλλα βιβλία που είχαν βγει παλιά ως companions στο harry potter universe. Ιστορίες του Μπιντλ του Βάρδου και Quidditch through the ages. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5973
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

:up::up::up::up:.  Mία μικρή παρατήρηση αλλά τα εξώφυλλά των 3 πρώτων βιβλίων δεν είναι πρώτη έκδοση. Δεν είναι καθόλου έυκολο να βρεθουν στα ελληνικά γιατί όποιος τα έχει κρατήσει δεν τα δίνει και έχουν κάποιες διαφορές στην μετάφραση σε σχέση με όλες τις υπόλοιπες εκδόσεις.  Η σημαντικότερη όμως διαφορά είναι η γραμματοσειρά που είναι γραμμένο το όνομα του Χάρι Πότερ  στο εξώφυλλο όπου λείπουν οι φρικαλαίοι κευραυνοί που το καθιέρωσαν μετά. Αυτό ισχύει για τα 3 πρώτα βιβλία. Επίσης δεν έχουν στην πάνω δεξιά γωνία τα αρχικά HP με την μικρή χρυσή μπάλα του quidditch.Από το 4-7 καθιερώθηκε η γραμματοσειρά που γνωρίζουμε και ακολουθήθηκε και στις ανατυπώσεις των 3 πρώτων

b829-500x500.thumb.jpg.d5a12cd5257671d9fd261a17ffa18ee5.jpgGreek_1085-thumb.thumb.png.5290c4c22cf0ea07459003152eec7374.png

 

 

PS:    Σε ότι αφορά την κουκουβάγια στον δεξί όμω του Χάρι σε άλλες εκδόσεις εμφανίζεται σε άλλες εκλείπει. Δεν έχει σημασία τι έκδοση είναι. Την έχω δει στην 20 ανατύπωση , μετά στην 21 να λείπει και στην 22 να την εμφανίζουν ξανά. Σε ότι αφορά όμως την πρώτη έκδοση σε 2 βιβλία φίλων όπως και στο δικό μου υπάρχει ενώ στου κολλητού μου δεν υπάρχει. Θεωρώ πως είναι printing error αν και ολόκληρη φιγούρα σαν printing error μου ακούγεται χαζό ιδίως στην ίδια έκδοση χωρίς να εξηγεί φυσικά γιατί την εξαφανίζουν και την επανεμφανίζουν στις υπόλοιπες μέχρι την κατάργηση αυτού του εξωφύλλου.

 

Bonus πληροφορία η σειρά εξωφύλλων που ακολουθήθηκε μέχρι προσφάτως είναι αυτή των αγγλικών εκδόσεων φτιαγμένη από τον Thomas Taylor ενώ και η νέα σειρά εξωφύλλων ακολουθεί την σειρά covers που έγιναν για τα 15 χρόνια του Harry Potter από τον Kazu Kibuishi.

 

135602086_ThomasTaylor(harrypotterbooksUKcovers).thumb.jpg.6a506bbccba2cd7474ac0effb8bf8e1e.jpg    1230133875_KazuKibuishi(harrypotterbooks15thanniversarycovers).thumb.jpg.518f3a65145e1d56c00214c389537b19.jpg

 

 

και παραθέτω και την αμερικάνικη σειρά εξωφύλλων της πρώτης έκδοσης από την Mary Grandpre και την αμερικάνικη που κυκλοφορεί τώρα από τον Jonny Duddle

 

1979990714_MaryGrandPr(harrypotterbooksUScovers).thumb.png.cfd12cb95fd6d8f91424413f290ee89e.png   2019591964_JonnyDuddle(harrypotterbooksnewbloomsburycovers).thumb.png.009dfa9df7c346ad879a60c67cc1c431.png

 

 

 

 

Επίσης χωρίς να είμαι και εντελώς σίγουρος αλλά το οπισθόφυλλο με τον Νταμπλντορ γέρο δεν το έχω δει σε ελληνική έκδοση. Αν κάποιος το έχει δει να μας πει όμως.

 

 

επιπλέον  bonus  οι καταπονημένοι σελιδοδείκτες μου !1760324315_H.P..thumb.jpg.016086e6614e4f26385d8a79a3e6d3fb.jpg

Επεξεργασία από rkronin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Έτσι ακριβώς είναι. :) Και πάρτε εδώ εξώφυλλα και οπισθόφυλλα της Α' έκδοσης των τριών πρώτων τόμων. :) 

 

Χάρρυ Πότερ.zip

 

Βιβλίο 1 Νοέμβριος 1998

Βιβλίο 2 Ιούνιος 1999

Βιβλίο 3 Νοέμβριος 1999

 

:Paingiver:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

2 ώρες πριν, rkronin είπε:

Η σημαντικότερη όμως διαφορά είναι η γραμματοσειρά που είναι γραμμένο το όνομα του Χάρι Πότερ  στο εξώφυλλο όπου λείπουν οι φρικαλαίοι κευραυνοί που το καθιέρωσαν μετά

 

Βασικά κάτι τέτοιο θυμόμουν για τη ράχη της πρώτης έκδοσης που ανέφερα παραπάνω.  Ο τίτλος δεν είναι γραμμένος με χαριποτεροειδή γραμματοσειρά-λογκο αλλά με απλά γράμματα :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Θρηνωδός

Σκέψου ότι αγοράστηκε την ημέρα της κυκλοφορίας του και διαβάστηκε σε χρόνο ρεκόρ. Αν μου άρεσε... Το λάτρεψα!!! Αν και για αντικειμενική κριτική δε νομίζω οτι ρωτάς το κατάλληλο άτομο...

Η σχέση του Άλμπους-Σέβερους με τον Σκόρπιους ήταν πολύ ευρυματική ιδέα. Ειδικά από την στιγμή που Ντράκο και Χάρι δε συμπάθησαν ποτέ ο ένας τον άλλον. Μού αρέσε επίσης που "γνώρισα" ενήλικους και τους υπόλοιπους χαρακτήρες. Πάντα αναρωτιούμουν τι γεγόνοτα είχαν διαδραματιστεί μετά το τέλος της επταλογίας.



:hop: :hop: :hop:    

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@Θρηνωδός   Για το "καταραμενο παιδι" που ρωτας μαλλον δεν εκφραστηκα σωστα. Το βρηκα σιγουρα κατωτερο απο τα αλλα βιβλια και οπως ειπα επειδη ειναι το σεναριο του θεατρικου δεν ειναι κανονικο μυθιστορημα με περιγραφες τοποθεσιες κτλ κτλ.  Για αυτο κιολας ειπα οτι θα προτιμουσα να εβγαινε σε κανονικο μυθιστορημα για να κριθει και αυτο αντιστοιχως. Αλλα γενικα το βρηκα αξιοπρεπες και μερικες καλες ιδεες. Επειδη την ωρα που εγραφα το μηνυμα με προλαβε ο @Μενίγ Πουαγώ   και συμφωνω με οσα λεει μεσα στο σποιλερ δεν θα τα επαναλαβω.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5973
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Προσωπικά το καταραμένο παιδί ήταν σκουπίδι για βιβλίο . Φτιάχτηκε για να γίνει θεατρικό έργο οπότε η έκδοσή του σε μορφή βιβλίου έγινε για τα  $$$. Το ίδιο συμβαίνει και με το βιβλίο της νέας τανίας με τα fantastic beasts.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Παιδιά και εγώ για το περιεχόμενο μιλάω, όχι για το φορμάτ. Είναι δυνατόν 

Spoiler


Να επαναφέρει τις χρονομηχανές μετά το φτιάσκο του αιχμαλώτου του αζκαμπάν; Ακριβώς γι'αυτό είχε γράψει πως όλες οι χρονομηχανές του τμήματος μυστηρίων καταστράφηκαν, για να αποφύγει ασυνέχειες που σίγουρα θα προέκυπταν από την χρήση τους στα επόμενα βιβλία. Και παρόλα αυτά πολύ βολικά βρίσκονται 2 κρυμμένες χρονομηχανές στο καταραμένο παιδί που αλλάζουν όλη την ιστορία ξανά και ξανά και ξανά με συνέπειες πολύ βολικές για την εξέλιξη της ιστορίας; Αναρωτιέμαι πότε θα σταματήσει να χρησιμοποιείται το time-traveling επιτέλους, είναι τόσο κακοστημένο concept που καταστρέφει ένα κάρο ιστορίες. 

 

Ή θα πίστευε κανείς ότι ο χάρι πότερ που όλοι ξέρουμε θα ξεστόμιζε ποτέ κουβέντα "εύχομαι να μην ήσουν γιος μου" ή "εύχομαι να μην σε είχα κάνει ποτέ" στον γιο του; Αυτό πάει κόντρα σε ότι ξέρουμε ως χάρι πότερ σαν άνθρωπο από την κανονική σειρά.

 

Το μόνο που ήταν ενδιαφέρον σαν ιδέα ήταν η φιλία μεταξύ Σκόρπιους και Άλμπους και αυτό θάφτηκε από το κάκιστο γράψιμο όλων των υπολοίπων. 

 

 

και άλλα πολλά. Ευτυχώς για την Ρόουλινγκ βγήκε πρόσφατα μετά το καταραμένο παιδί η πρώτη ταινία Fantastic Beasts και έκανε τέτοια επιτυχία που ξεχάστηκε το φιάσκο και πέρασε λίγο αναίμακτα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33343
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  156
  • Reputation:   779
  • Achievement Points:  156
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2026 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δεν είχαν βγει κάποτε και κάποια λίγο μινιμαλιστικά εξώφυλλα; Δεν τα θυμάμαι ακριβώς δυστυχώς. Νομίζω στο πρώτο για παράδειγμα έδειχνε απλά τη λίθο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ναι, ήταν η συλλεκτική έκδοση ενηλίκων. :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Έχει δίκιο ο τικ, είχα ξεχάσει ότι υπήρχε και αυτή. :) 

 

Ενδεικτικά από το νετ βρήκα μια -όχι και τόσο καλή- φωτογραφία. 

 

0.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33343
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  156
  • Reputation:   779
  • Achievement Points:  156
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2026 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ναι μπράβο, αυτά εννοούσα.

Γιατί ενηλίκων; Η μπλε φλόγα ήταν too much to handle για παιδιά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πιο πιθανό η συγκεκριμένη έκδοση να αποτελούσε μια απέλπιδα προσπάθεια να πείσει πιο ενήλικο κοινό να τα διαβάσει, παρά να παρουσιάσει εξώφυλλα πιο σοβαρά για τα παιδικά μάτια. Τα συγκεκριμένα αμφιβάλλω αν περπάτησαν γενικότερα, δεν τα έχω συναντήσει ποτέ σε βιβλιοθήκες φίλων ή σε παζάρια. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Είναι λίγο πιο σοβαρά τα εξώφυλλα όντως ώστε να μην φαίνεται ότι διαβάζεις παιδικό βιβλίο.

 

Εμείς έχουμε μόνο το τελευταίο γιατί η γυναίκα μου επέμενε να το πάρουμε, έτσι, για να έχουμε κι ένα τέτοιο. Και τώρα αποτελεί παραφωνία δίπλα στα άλλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.