Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eternals (2021)


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ανάμεσα στο να γράψω κριτική για το Secret Avengers της επίσημης συλλογής και το Eternals, είπα να μιλήσω για το δεύτερο καθώς πριν από λίγες ώρες βγήκα από τον κινηματογράφο. Η αλήθεια είναι ότι πηγαίνοντας να δω την ταινία, είχα αυτό το είδος γκρίνιας που πας να δεις κάτι μόνο και μόνο γιατί είναι Marvel και είσαι up to date με τις ταινίες της εδώ και πολλά χρόνια, άρα κανόνισα να πάω να το δω. Παρ' όλα αυτά σε τελική φάση δε μπορώ να καταλάβω γιατί το αρνητικό buzz, αφού το αποτέλεσμα ήταν αρκετά καλύτερο σε σχέση με αυτό που περίμενα να δω.

 

Ξεκινάμε από τα βασικά. Έχει δύο δυνατά στοιχεία. Το ένα είναι η εικόνα της. Αψεγάδιαστη, μοναδική, με πολλές τοποθεσίες-χώρες και εντυπωσιακά πλάνα-καρέ, η Chloe Zhao και η ομάδα της κάνουν πραγματικά εξαιρετική δουλειά. Το δεύτερο θεωρώ ότι είναι οι χαρακτήρες της. Μας συστήνει αρκετά γρήγορα την ομάδα και καταλαβαίνουμε τις δυνατότητες του καθενός με τον κάθε ένα να έχει ενδιαφέροντα ή αδιάφορα subplots. Τώρα όσον αφορά το diversity που συζητήθηκε, για εμένα έγινε πολύ εντέχνως και με αρκετή επιτυχία. Αντιπροσωπεύει υπερβολικά πολλές ομάδες ανθρώπων; Ίσως. Όμως είναι μια ταινία που έχει αρκετούς χαρακτήρες για να το κάνει αυτό και απορρέει πολύ φυσικά, χωρίς να φαίνεται ότι το κάνει από εταιρική "υποχρέωση".

 

Από εκεί και πέρα είναι υπερβολικά μεγάλη σε διάρκεια, δεν ξέρω όμως πόσο θα μπορούσε να κοπεί και να ρέει καλά. Όπως είπαμε έχει πάρα πολλούς χαρακτήρες, άρα χρειάζεται λίγη ώρα για να μας πει για τον κάθε ένα και ποιο είναι το θέμα της. Με κούρασε πάντως σε κάποιες φάσεις. Η αφήγηση μέσα από τη σύνδεση του σήμερα με flashbacks στις παλιότερες εποχές της ομάδας επίσης με βοήθησε στο να καταλάβω τι γίνεται, υπάρχει κάμποσο exposition, αλλά θεωρώ επιτυχημένη την επιλογή αυτής της διήγησης και της ροής, είχε καλύτερη διάρθρωση της πλοκής, ειδικά αν σκεφτούμε ότι κρατάει κάτι παραπάνω από 2μιση ώρες.

 

Οι εξηγήσεις για την απουσία τους την περίοδο του Thanos με κάλυψαν, ήταν απλές, αλλά κατανοητές και λογικές, οι μάχες ήταν αρκετά εντυπωσιακές και υπήρχαν σε όλη της τη διάρκεια σε ικανές δόσεις, το χιούμορ μια χαρά, ενώ ο μύθος του MCU επεκτείνεται και επίσημα με τους Celestials και τους Eternals. H Marvel έχει αρκετές αποτυχίες με ομάδες που προσπάθησε να κάνει σημαντικές (καλησπέρα Inhumans), εδώ όμως δε διακρίνω παρόμοια προσπάθεια. Παρά τα θετικά στοιχεία που αναφέρω, στο τέλος μπορώ να πω ότι το Eternals μου άρεσε, αλλά δε με ξετρέλανε, δε μου έκανε το κλικ, δεν το βρήκα κάτι τρομερά ιδιαίτερο.

 

Έχει ωραία στοιχεία, επεκτείνει το MCU, προσφέρει ευκαιρίες για spinoffs, χαρακτηριστικά με τον χαρακτήρα του Kit Harrington που έμεινε ανεκμετάλλευτος, αλλά προσωπικά δε βλέπω να έρχεται εύκολα sequel, ούτε θα το ήθελα ιδιαίτερα κιόλας. Έχει γίνει μια καλή "αποθήκη" μερικών ενδιαφέροντων χαρακτήρων για εμφανίσεις σε μελλοντικά projects, αλλά από εκεί και μετά δε βλέπω κάποιο τρελό potential μελλοντικά. Συστήνεται σε όσους δε χάνουν Marvel movie και τους αρέσουν οι μεγάλες ταινίες, γιατί είναι αρκετά δύσκολη και έχει τα αρνητικά και τις κοιλιές της σε όλο αυτό. Αυτά λοιπόν κι από μένα σε σχέση με το Eternals, επιτέλους έρχεται η ταινία που περιμένω σαν τρελός!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2265
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Την είδα και εγώ. Δεν μπορώ να πώ ότι ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα, οι Eternals μου φάνηκαν κάπως αδιάφοροι σαν χαρακτήρες και σαν ομάδα. Απ'την άλλη δεν βαρέθηκα, το σενάριο ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον καθώς επεκτείνει και εμβαθύνει το MCU, ενώ εισάγονται και νέοι χαρακτήρες.  Η εικόνα εξαιρετική, το χιούμορ καλό και η δράση ικανοποιητική.  Γενικά είναι μια ταινία μέσα από την οποία η Marvel προετοιμάζει το έδαφος για τις επόμενες ταινίες της 4ης φάσης του MCU.

 

Βαθμολογία 7/10  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20687
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4548 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Το ειδα χθες, αναμεικτες οι σκεψεις μου... Καταληγω στο "ουτε κρυο, ουτε ζεστη". Ειναι MARVEL, ειναι ETERNALS, περίμενα κάτι καλύτερο, κάτι σπουδαιότερο. Ενα καλυτερο δεσιμο με τα υπολοιπα γεγονοτα, ισως μια πιο καλη εξηγηση (αυτη ειναι μεν λειτουργικη, αλλα και απλουστευμενη). Οι Deviants , πολυ αδυναμοι ως villains της ταινιας. Oι σκηνες δρασης και τα τοπία ηταν δυνατά, με το highlight θεωρω οτι ηταν η μουσικη της ταινιας. Υπηρχαν στιγμες που βαρεθηκα και κοιταξα την ωρα στο κινητο για να δω ποσο εχει ακομα. Κοινως, βαριομουν. Αυτο δε θα το εκανα ποτέ σε ταινια των Avengers π.χ.. Aυτο δειχνει και την αποτυχια της ταινιας στα μάτια μου. Ηταν σα να εβλεπα κατι πιο αδιαφορο. Σιγουρα δε συμμεριζομαι την αποψη οτι ειναι για τα σκουπιδια, αλλά εχω πολλα "αλλά" μεσα στο μυαλο μου, γι αυτο που ειδα.

Συν, εννοειται, την τρυπα στο κλεισιμο της ιστοριας, για το πως εν τελει αποφευχθηκε αυτο που ηταν να συμβει...

 

Μαλλον ανεβηκε πολυ ο πηχης , σε συνδυασμο οτι ειμαι αρρωστάκι με τη MARVEL φαση.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2265
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

To ότι δεν έχει καταφέρει να κερδίσει το κοινό φαίνεται και με τη μέχρι στιγμής πορεία του στο box office. Ενδιαφέρον στοιχείο είναι ότι το Venom (που είναι και μικρότερο σε διάρκεια) μέχρι στιγμής έχει κάνει διπλάσιες εισπράξεις. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

On 26/8/2019 στο 4:06 ΜΜ, Kurdy Malloy είπε:

Ευκαιρία να δούμε αν έχει και κάτι άλλο εκτός από το διαρκώς χαμένο βλέμμα να μας δείξει.

Δεν έχει τελικά (στον Τζον Σνόου αναφέρονταν)

 

Ας πω κι εγώ την αποψάρα μου λοιπόν

- Στην αίθουσα πήγα με σχετικά μέτριες προσδοκίες. Γενικά έχω τεράστια επιφυλακτικότητα στα bigger than life σενάρια και αυτό είναι ένα τέτοιο. Σημειοτέον ότι δεν έχω την παραμικρή ιδέα για το κόμικ

- Ξεκινάει με τραγούδι τίτλων, το κορυφαίο τραγούδι όλων των εποχών. Παλιών, τωρινών και μελλοντικών. Άρα συνεχίσαμε με θετική διάθεση.

- Και στη συνέχεια αυτοκτόνησαν χιλιάδες αρχαιολόγοι και αστροφυσικοί με αυτά που είδαν. Για τους δεύτερους δεν θα πω κάτι είναι στα όρια του spoiler. Ας πω όμως για τους πρώτους. Θεωρώ απείρως προσβλητικό για τη Μεσοποταμία να αναφέρουμε ότι ο Γκιλγκαμές και η ανακάλυψη του αρότρου έγιναν το 585 πΧ επί Ναβουχοδονόσορα. Το άροτρο και το έπος του Γκιλγκαμές τοποθετείται στην 3η χιλιετία πΧ πάνω από 1500 χρόνια παλιότερα. Το κατανοώ ότι για τον μέσο Αμερικάνο το 585 πΧ είναι αδιανόητα παλιό, είναι όμως και αδιανόητα προσβλητικό για τις περιοχές και τους λαούς αυτούς. Για να μη μιλήσω ότι με τέτοιες πίπες το Χόλιγουντ θα κάνει mainstream τον Τσούκαλο και τον Τουλάτο.

 

Αφού τα είπα αυτά να πω ότι η ταινία είναι αξιοπρεπής. Αν δεν είχε την ατυχία να βγει ένα μήνα μετά το Dune νομίζω ότι θα εκτιμούσε πολύς κόσμος αρκετά περισσότερο την καλλιτεχνική της επάρκεια, ίσως κορυφαία για MCU. Εκτός όμως από το καλλιτεχνικό κομμάτι σε όλα τα άλλα είχαμε μεγάλες τρούπες. Η ομάδα των ηρώων βγαλμένη από επιτροπή SJW μάλιστα πιο ενδελεχή από το κλασσικό (όχι το σύνηθες χώσε κάπου μία κινέζα και ένα gay ζευγάρι). Δώθηκε σημαντικός χρόνος σε Ινδό και είχαμε απ'όλα. Λατίνα, Ινδό, Κινέζα, Κορεάτη, κωφάλαλη, gay, αποδομημένο white male messiah, όλα τα κουτάκια τσεκ. H Sprite μόνο μου φάνηκε αντιγραφή της Κίρστεν Ντανστ από τη Συνέντευξη με έναν Βρυκόλακα (ακόμα και στη φάτσα), αλλά ποιος την ξέρει αυτή την ταινία από το target group; Κανένας, προχωράμε. Σε κάθε περίπτωση όμως όταν έχεις ένα σκασμό ήρωες και την παράσταση κλέβει ο Ινδός υπηρέτης υπάρχει θεματάκι.

 

Στην πλοκή τώρα με ενόχλησε το ίδιο που με ενοχλούσε στο πολυαγαπημένο μου Stargate SG-1. Είχαμε τους Celestials που όπως και οι Goa'Uld ή Ori (long live the Ori) τρέφονται ή αναπτύσσονται από ζωτική ενέργεια. Και γενικότερα υπάρχει αυτό το μοτίβο ότι κάποια αδιανόητα ανώτερα όντα έχουν ανάγκη το worshiping κάποιων απίθανων μικροσκοπικών για αυτούς όντων.

images (2).jpg

 

Γενικά δε θέλω να σποιλάρω και δεν επεκτείνομαι στις τρύπες. Με τη διάρκεια δεν έχω θέμα γιατί τουλάχιστον μας εξοικείωσε με τους πρωταγωνιστές αρκετά ομαλά και όχι σαν τα κόμικς της Hachette που μας πετάνε ένα team up με 8 νοματαίους χωρίς να μας πούνε το παραμικρό. Αρκετά διασκεδαστική, πολύ καλύτερη από κάτι πατάτες τύπου Avengers 2 ή Dr. Strange.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94918
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Eternals: Επίσημα ο Harry Styles στο MCU - Γνωρίστε τον αδερφό του Thanos

 

eternals-harry-styles-starfox-mcu-brother-of-thanos.jpg

 

Η Marvel αποφάσισε να αποκαλύψει μερικά από τα μυστικά του Eternals σε σκηνοθεσία Chloe Zhao, καθώς προβάλλεται εδώ και αρκετές εβδομάδες και αρκετός κόσμος το έχει ήδη παρακολουθήσει. 

 

Μέσα από ένα character poster η Marvel Studios αποκάλυψε την εισαγωγή του Harry Styles στο MCU και τον χαρακτήρα που υποδύεται. Ο διάσημος καλλιτέχνης αποκαλύφθηκε στην πρώτη post-credits σκηνή του Eternals πως υποδύεται τον "Starfox" ή αλλιώς "Eros", ο οποίος είναι αδερφός του Thanos. 

 

Ποιος είναι ο "Eros"; 
Εκτός από αδερφός του Thanos, σύμφωνα με τα comics όπου έχει εμφανιστεί όλα αυτά τα χρόνια, είναι μέλος των Eternals με την ικανότητα να ελέγχει τα συναισθήματα των ανθρώπων. Το όνομά του άλλωστε προέρχεται από το όνομα του θεού του έρωτα από την ελληνική μυθολογία. 

 

O Styles έσπασε τη σιωπή του για αυτό το εντελώς απρόσμενο και καλά κρυμμένο casting και σε πρόσφατη συνέντευξη ανέφερε:

Εμφανίζομαι ακριβώς πριν το τέλος. Αλλά υπάρχει κανείς που μεγάλωσε και δεν ήθελε να γίνει σούπερ ήρωας; Ήταν μια φοβερή εμπειρία και είμαι ευγνώμον που συνεργάστηκα με την Chloe. 

 

Στην post-credits σκηνή ο Pip the Troll (δανείζει τη φωνή του ο Patton Oswalt) εμφανίζεται στο διαστημόπλοιο των Eternals και χαιρετά τους Thena (Angelina Jolie), Makkari (Lauren Ridloff) και Druig (Barry Keoghan). Έπειτα προλογίζει την είσοδο του "Eros" με βασιλικό τρόπο αποκαλώντας τον "Πρίγκιπα του Τιτάνα, αδερφό του Thanos, "Βαλέ Κούπα", νικητή του Black Roger, μέγα τυχοδιώκτη, Starfox". 

 

Μόλις εμφανίζεται δε χάνει χρόνο και φλερτάρει με την Thena πριν τους πει πως "Οι φίλοι σας βρίσκονται σε μεγάλο κίνδυνο και ξέρω που θα τους βρούμε" κλείνοντας έτσι το μάτι για τα όσα θα συμβούν στο αναπόφευκτο Eternals 2. 

 

ΠΗΓΗ

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190093
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Με κάλυψε πάρα πολύ ο Kurdy. Αυτό με το άροτρο ήταν..... 

 

Την είδα περιμένοντας το χειρότερο δυνατόν. Αυτό ψιλοβοήθησε :) Τελειώνοντάς την νομίζω εντέλει ότι για εμένα είναι επιπέδου Iron Man (1,2,3), Thor 1, GotG 2, Captain America 1 και σωρείας άλλων Μαρβελοταινιών. Μια που τις είδα, μια που δεν με ενδιαφέρει να τις ξαναδώ. 


Οι 3 πρώτες ταινίες του MCU Ph4 μου μοιάζουν πάρα πολύ με ξεθυμασμένη κόκα κόλα. Ακόμα και έτσι την προτιμώ από κρύα sprite πάντως :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  629
  • Reputation:   3249
  • Achievement Points:  652
  • Days Won:  1
  • With Us For:  907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το είδα μόλις βγήκε στο Disney+. Περίμενα κακή ταινία MCU, πέτυχα στην καλύτερη περίπτωση μέτρια ταινία MCU. Σίγουρα στα θετικά τα τεχνικά της ταινίας, αλλά οκ είδα και το Nomanland που δεν βγήκε τόσο παλιά. Παίρνω θέλω να πω αυτά τα στοιχεία από αλλού στο σινεμά. Τώρα περί υπόθεσης, χαρακτήρων κλπ όποιος το δει θα καταλάβει. Δεν χρειάζεται υπεραναλυση 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  375
  • Reputation:   2748
  • Achievement Points:  408
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μόλις το είδα και κατά την γνώμη μου η καλύτερη στιγμή στο έργο ήταν τα τελευταία δύο λεπτά μετά τους τίτλους τέλους. 

Spoiler

Έρχεται και ο Black Knight!  :mazoreta:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.